Lagaillarde zou Parijs op bevel hebben verlaten r 1000 BROEKEN! WERELDNIEUWS <~Praatótoel Verwondering Tele visites The Great Sebastians 3 Van dag tot dag j NIET LANGER ZOEKEN Gevechten in Pondoland eisten zeven doden Infanterieraket zoekt zelf zijn doel Wie volgt Hasselman op in de NAVOcommissie Hedenavond 9 uur: GENEVER Mr. Tixier-Vignancotir sprak met hem in Madrid Gesloten deuren Kanaal van Antwerpen naar Bergen op Zoom? Op de DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 Er zijn nogal wat reacties gekomen op een ingezonden brief, die wij publiceer den, waarin een t.v.-bezitter zich beklaag de over „klaploperij" van buren en ken nissen en hun kinderen me t betrek king tot het televisiegenot. De meeste reacties zijn heftig en geven uiting aan verontwaardiging over dit „gebrek aan naastenliefde". Anderen verwijten de briefschrijver een gebrek aan inzicht in de maatschappelijke situatie, die velen slechts de keus laat tussen schuldenma ken om een t.v.-toestel te kunnen kopen of ervan verstoken blijven. Wij hebben een dezer reacties eveneens gepubliceerd, zodat pro en contra aan het woord zijn geweest, doch willen met een korte kanttekening proberen de gemoede ren enigszins te bedaren. Het bezit van een t.v.-toestel kan men in grote lijnen gelijkschakelen met tal van andere min of meer kostbare genotmid delen, die de moderne techniek ter be schikking stelt van hen, wier middelen de aanschaffing ervan toestaan. En aangezien ieder mens recht heeft op zijn privé-le- ven, heeft de t.v.-bezitter naar onze me ning het recht, invasies te verhinderen en „bezoekjes-omderwille-van-de-smeer" te gen te gaan. Niemand zal hem euvel mogen duiden dat hij niet bereid is, enkele mid dagen van de week te fungeren als kinder bewaarder. Aan de andere kant is het volkomen be grijpelijk dat kinderen, wier ouders geen toestel hebben, geneigd zijn de gastvrij heid van anderen in te roepen. Men moet daarbij beseffen dat het niet meer een lou ter pleziertje is voor deze kleinen, doch in zekere mate al een uiting van geldings drang. Zij horen erover spreken, zij be luisteren de namen van beroemde t.v.-fi guren en zij xvillen op hun kinderlijke ma nier op de hoogte blijven. Deze twee feitelijkheden dienen naar on ze mening met veel tact en begrip aan beide kanten te worden afgewogen. Heeft men de ruimte, de gelegenheid en het be grip voor kinderlijke bewogenheden, dan doet men een bij uitstek maatschappelijke en vriendelijke daad met het verlenen van gastvrijheid aan kleine „t.v.-daklozen" en men zal er in de meeste gevallen vreugde en dankbaarheid door ondervinden. Heeft men geen toestel en wil men zijn kinderen het genoegen verschaffen van een t.v.- uurtje, dan dient men tactisch na te gaan of de gastvrijheid spontaan of noodge dwongen en ongaarne wordt verleend. Het is bij uitstek een aangelegenheid van be schaafd en begrijpend contact, zoals in zo vele gevallen beschaving en begrip voor andermans moeilijkheden de enige oplos sing vormen in potentiële conflictstof. Verdraagzaamheid, naastenliefde en ge zond verstand zijn drie bestanddelen van het recept tegen zwarigheden in het men selijk verkeer. Ook bij de t.v.! Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR JONGENS Oen. Cronjéstraat 40 - 44 - Telefoon 54679 Haarlem PRETORIA (Zuid-Afrika) (UPI) —Een woordvoerder van het depai'tement voor Bantoezaken in Pretoria heeft meegedeeld dat de toestand in Pondoland nu rus tig is. Hij bevestigde dat tijdens de ongeregeldheden van het afgelopen week einde zeven negers om het leven zijn ge komen. Volgens niet officiële berichten is het aantal slachtoffers van de botsingen tussen de Pondo- en Imizizistammen ech ter veel hoger. De gevechten ontstonden toen afgelopen vrijdag het opperhoofd van de Imizizi, Stanford, vermoord werd. De Zuidafrikaanse minister van Justi tie, F. C. Erasmus, heeft intussen meege- deel dat de politie in de Unie gereorga niseerd zal worden om tot een betere sa menwerking met het leger te geraken. Zestien naar geografische indeling gevorm de politiecommando's zullen de bestaande elf divisies per 1 januari 1961 vervan gen. Minister Erasmus zei dat de oplei dingsmethoden voor de politie in overeen stemming zullen worden gebracht met die van het leger. Ook zal er een politiere- serve gekweekt worden. LOS ANGELES (UPI) Brigade-gene raal Charles S. Dor sa, commandant van het Amerikaanse legercentnon voor ont wikkelingen en proefnemingen, heeft ge zegd, dat de Amerikaanse infanteristev spoedig zullen worden uitgerust met een nieuw wapen en uniform. De kleding zal bescherming bieden tegen radio-actieve neerslag. Het wapen heet „roodoog" (red eye) en kan worden gebruikt voqr de ver nietiging van tanks en laagvliegende vlieg tuigen Het is een geleid projectiel, dat zijn doel vindt met behulp van een infra-rood gevoelige stuurinrichting. Deze doet de raket namelijk afgaan op een hitte uitstra lend voorwerp. Het mechanisme is zo ge voelig, dat het reageert op de warmte van een brandende sigaret op tien meter af stand. De raket wordt afgevuurd door mid del van een apparatuur, die herinnert aan de reeds jaren in gebruik zijnde raketwer pers. (Van onze correspondent) BONN Teneinde te voorkomen dat er koren op de communistische propaganda- molen gestort zal worden, zou de meer derheid van de regeringen der vijftien sta ten van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie niet aan de Westduitse generaal Heusinger, maar aan een Italiaanse ge neraal de voorkeur hebben gegeven voor de functie van voorzitter van het hoogste militaire N.A.V.O.-colIege, de N.A.V.O.- comissie te Washington, als opvolger van de Nederlandse generaal Hasselman, die al drie jaar voorzitter is. Indien dit ver moeden juist is houdt het een domper op de Westduitse verwachtingen in. Als .vaststaand nam men hier aan, dat de -meerderheid der N.A.V.O.-leden Heusin ger als voorzitter van het Military Com mittee" had gekozen. Deze verkiezing (per brief) is reeds eind november geschied. De uitslag er van wordt op de N.A.T.O.- conferentie van 16 tot 18 december te Pa rijs bekend gemaakt. Speciaal de kleinere N.A.V.O.-staten zouden Heusinger niei heb ben willen kiezen en daarom nog vier andere kandidaten hebben genoemd. De Amerikanen zijn het eerst met het voor stel Heusinger komen aandragen. Daarna volgde overleg met de andere N.A.V.O.- staten, welke evenwel geen vaststaande verkiezing voor de Westduitse generaal heeft opgeleverd. De verkiezing moet na melijk met eenstemmigheid geschieden. De hoop op Heusingers verkiezing was te Bonn vorige week zo groot dat men toen al op zoek was naar een opvolger van de generaal als inspecteur-generaal van het Westduitse leger. Opvallend was ook een zeer lovend artikel in de Britse Times, die Heusinger een zwijgzame, aanvaard bare generaal noemde. Verscheidene klei nere N.A.V.O.-staten zouden echter van mening zijn dat de verkiezing van een Westduitse generaal aan de top van het hoogste militaire N.A.V.O.-college de com munistische propaganda zou dienen, on danks Heusingers integriteit en militaire kwaliteiten. Advertentie Een T.V.-blljspel van Howard Lindsay en Russell Crouse Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct. Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In de handige kneepllés fWF 1 de geheide gebeide va» Wynand Fockink - Anno 1679 (Van onze correspondent) PARIJS. Tijdens een nieuwe zitting van het proces der barricaden, dat ondanks de afwezigheid van de voortvluchtige hoofdrolspeler Pierre Lagaillarde en vier zyner trawanten gisteren in het oude trage tempo werd hervat, heeft een der verdedi gers, mr. Tixier-Vignancour onthuld, dat hij Lagaillarde in de afgelopen dagen te Madrid had ontmoet. De advocaat ver zekerde voorts dat hy, uit naam van al zyn collega's, een poging had willen onder nemen Lagaillarde ervan te overtuigen, dat hij zich niet aan de justitie van zijn land moest onttrekken. Die taak was echter, zo vertelde de advocaat, zjjn overtuigings krachten te boven gegaan. Niettemin kon hy het tribunaal en de hele publieke opinie verzekeren, dat Lagaillarde niet uit eigen beweging, doch op bevel van anderen, Pa rijs had verlaten. Binnen enkele dagen zou den Frankrijk en de rest van de wereld wel vernemen wie er in waarheid achter dit initiatief staan, zo riep de advocaat uit om de spanning aldus nog wat op te voeren. Hij verzocht het tribunaal met klem zich voor het ogenblik te onthouden van enige appreciatie inzake de gedragingen van La gaillarde. Lagaillarde's eigen advocaat mr. Gallot heeft zich door die mysterieuze ver klaringen van zijn collega echter niet laten weerhouden om, uit protest tegen de vlucht van zijn cliënt, zijn verdediging neer te leggen. Eén van Lagaillarde's makkers, de Algerijnse verzekeringsagent Fernand Fe ral, die eveneens einde afgelopen week het hazepad gekozen had, heeft zich intussen vrijwilligbij de Franse politie gemeld. Gisteren kwam hij met hangende pootjes aan bij de gendarmerie in Tarbes, dicht bij de Spaanse grens. De nacht tevoren had hij in een klooster doorgebracht en de abt wist hem toen te doen terugkeren van de dwalingen zijns weegs. Het schijnt trou wens dat de boetvaardige Feral, die men te Parijs al een ministerpost in een mario nettenregering voor Frans Algerije had toe gedicht. vroeger Trappistenmonnik had willen worden. liet militaire tribunaal, besloot gisteren de deuren te sluiten zodra de vroegere hoge vertegenwoordiger in Algiers Delouvrier, de ex-opperbevelhebber generaal Challe en de secretaris-generaal voor Algerijnse zaken Morice als getuigen zullen worden gehoord. Een politie-inspecteur, die gis teren aan het woord kwam, wist te ver tellen dat hij in de januaridagen, enkele minuten voor een twintigtal van zijn col lega's in Algiers dodelijk getroffen werd, de rebelse caféhouder Ortiz, die ook al naar Spanje is gevlucht, op zijn balkon met een revolver had zien schutteren. Na dit getuigenis werd aan de persoonlijke aansprakelijkheid van Ortiz in de schiet partij. waarbij 24 leden der Franse orde troepen het leven verloren, door nog min der mensen getwijfeld. In de gangen van het gerechtsgebouw werden koortsachtige commentaren en interpretaties geleverd van Tixier-Vignan- cours toespelingen over de figuren die La gaillarde tot zijn vlucht zouden hebben aangezet. Dat de regering zelf de hand in zijn verdwijning zou hebben gehad is een uitlegging die daarbij steeds meer opgeld bleek te doen. Tenslotte, zo motiveren aan hangers van deze theorie, die inderdaad niet zonder precedenten is, als hun inzicht, had de regering er geen enkel belang bij dat het proces de komende dagen nog scherper de medeplichtigheden zou be lichten die in januari achter de barricaden van Algiers tussen zekere legerleiders en rebellenhoofden had bestaan. Doch ook bij die lezing van het mysterie blijft de vraag onbeantwoord waarom Lagaillarde dan nu niet, naar het voorbeeld van Feral, naar het proces is teruggekeerd. MADRID (Reuter) Men acht het niet waarschijnlijk dat de Spaanse regering Lagaillarde zal uitwijzen. Er bestaat geen uitwijzingsovereenkomst tussen Spanje en Frankrijk voor overtredingen van politieke aard. Ramon Serrano Suner. zwager van Franco en ex-minister van Buitenlandse Zaken van Spanje, heeft verklaard dat Tixier-Vignancour bij hem in Madrid ge logeerd heeft. Maar in mijn huis hebben Lagaillarde en Tixier-Vignancour elkaar niet gesproken, aldus Serrano Suner. In Spaanse politiekringen zei men dat men nog steeds niet weet waar Lagaillarde zich bevindt. Tijdens zijn verblijf in Ma drid hebben rechercheurs Tixier-Vignan cour nauwlettend in het oog gehouden en het verbaast ons dan ook zeer te horen dat hij hier Lagaillarde heeft ontmoet, zo zei men. Volgens andere bronnen kent de Spaanse politie de verblijfplaats van La gaillarde wel en houdt zij hem goed in het oog. In San Sebastian heeft generaal Salan gezegd dat hij door het tribunaal is opgeroepen. „Maar ik denk er zelfs niet aan te gaan", zei hij. „Als er gevochten wordt, zult u me vin den aan de zijden van degenen die de ge dachte van een Frans Algerije steunen, ondanks mijn leeftijd en mijn pensioen", verklaarde hij ook. Salan zei het tribunaal schriftelijk te hebben uiteengezet waarom hij weigert te komen. De gemengde Nederlands-Belgische commissie, die is ingesteld ter voorberei ding van een oplossing voor de Schelde- Rijnverbinding, /.al vóór het einde van dit jaar niet gereed komen met haar rapport. De commissie had opdracht gekregen vóór 31 december een eerste rapport bij de re geringen van beide landen in te dienen. Naar aanleiding van een Nederlands voorstel wordt thans een technisch onder zoek ingesteld naar de mogelijkheden van een verbetering van de bestaande Schelde- Rijnverbinding door het aanleggen van een kanaal, dat zou lopen van Antwerpen tot de Oosterschelde van Bergen op Zoom. Verder dan een technisch onderzoek hebben de besprekingen niet geleid. Sprookje Er was eens een planeet, daar waren alle mensen gek. Die een béétje getikt waren, maakten al een aardige carrière, maar de knettergekken vlogen langs de maatschappelijke ladder omhoog en bezet ten de fraaiste posten. De nietgekken za ten in de gevangenissen en inrichtingen voor psycho-normalen. Die gebouwen wa ren stevig op slot; zó gek waren ze daar nu óók weer niet. Soms organiseerden deze mensen grote feesten, waar duizenden bijeenkwamen. Dan mocht een sterke man proberen een andere sterke man dood te slaan en die andere mocht zijn best doen de ene dood te slaan en iedereen had een plezier van jewelste, behalve de man die doodgesla gen werd. Op christelijke feestdagen lieten ze vaak mannen in auto's heel hard rondjes rijden. Dan kwamen de gekken van heinde en ver om te zien hoeveel er zich te pletter reden of met hun auto in brand vlogen. Ze hadden de plezierigste dag van hun leven als het er veel waren. Die mensen hielden ook veel van vuur werk, maar op den duur ging dat toch vervelen. Toen kwam er een grote gek die bedacht dat gevaarlijk vuurwerk eigenlijk veel leuker ivas en dat gingen ze dus maken. Eerst was het een klein beetje gevaarlijk, maar van die voetzoekers was de aardigheid gauw af. Toen maakten ze ze hoe langer hoe dikker met hoe langer hoe hardere knallen en hoe langer hoe meer scherven, maar het ware was het toch nog niet. Dat kwam pas toen een paar hooggeleerde gekken een vuurwerk maakten, als dat uit elkaar spatte, dan was iedereen dood. Ze probeerden het met een paar kleintjes en het ging prachtig. Toen maakten ze er een heleboel, grote en kleine, want voorraad is altijd gemak kelijk. Maar die vuurwerkjes lagen daar maar te liggen en eigenlijk was er niets grappigs aan. En toen kwam de grootste gek van allemaal en zei: „laten we die vuurwerkjes nu in vliegmachines laden en laten we die vliegmachines dan oplaten en zeggen dat ze aldoor moeten doorvlie gen en als ze geen benzine meer heb ben, dan moeten ze in de lucht tanken en dan gaan we kijken wat er gebeurt als er één een ongeluk krijgt." Dat hebben ze toen allemaal gedaan en het was een groot feest, toen de vlieg machines de lucht ingingen. Om het span nender te maken lieten de gekken die vliegtuigen besturen door leerlingen zonder ervaring. En nu is het wachten er alleen nog maar op dat er een paar midden in de steden vallen. Dat is nog niet gelukt, maar enige boerderijen zijn er al aange gaan Ze zijn dus op die planeet op de goede weg. Dr. P. li. Schroder Snoepautomaat. Esterino Godi, eigenaar van een café in de- Italiaanse stad V-i- cenza, stelde dezer dagen de Ameri kaanse militaire politie op de hoogte van het feit dat manschappen van de Zuideuropese parate strijdmacht de snoepautomaat van zijn zaak „voor de lol" in de rivier de Bacchiglione had den gegooid. De M.P.'s zetten de Ame rikanen op een rijtje, lieten hen loten, en gelastten de man die aan het kort ste eind getrokken had, om in de rivier te duiken en de machine op te halen. Loonsverhoging. De Westduitse Bondsdag heeft een voorstel aanvaard tot een loonsverhoging van acht percent voor alle bondsambtenaren met ingang van 1 januari aanstaande. De vertegenwoor digers der deelstaten gaven te kennen dat ook de ambtenaren van de deelsta ten eenzelfde loonsverhoging zullen krijgen. Het is een wonderlijke tijd, waarin wij leven dat is een verzuchting die zo oud is als de wereld en daardoor zich zelf kenmerkt als een kort zichtigheid. Want alle tijden zijn wonderlijk geweest en alle komende tijden zullen wonderlijk zijn voor degenen, die er tot hun vreugde en ver driet hun leven in slijten. Niet de tijd, doch het bestaan is wonderlijk voor de mensen. Natuurlijk verliezen zij na hun tiende tot veertiende jaar een groot deel van hun ver wondering, doch ook daarna nog sluimert in de meesten onzer toch een lichte, prikke lende verbazing over het feit dat wij leven en over de din gen, die van tussen de coulis sen van ons bestaan tot ons komen en langs ons gaan. Het is een belangrijk pro bleem, die verbazing te be graven en te vergeten. Want voor de jonge, volwassen mens is er geen tijd meer om te trachten, haar te beantwoor den met verklaringen en over tuigingen. De jonge, volwas sen mens moet de praktijk van het leven in en alle ver schijnselen daarvan kunnen accepteren zonder verbazing, hoe vreemd zij in wezen ook zijn. Het is slechts aan de oude ren toegestaan, dat vreemde los te wikkelen uit de verpak king van alledaagsheid en tra ditie en er in alle rust naar te staren, om te ontdekken hoe vreemd en wonderlijk het eigenlijk is. Zo'n doorleefder mens zal in onze dagen vooral stuiten op de zonderlinge ontwikke ling, die de contacten tussen de mensen ondergaan. De con tactmogelijkheden tussen de mensen onderling veranderen met adembenemende snelheid van karakter en hoedanigheid en nemen vormen aan, die in alle vanzelfsprekendheid waarmee ze worden aanvaard toch verbazingwekkend wan staltig zijn. Er is in een kort tijdbestek een einde gemaakt aan de vloeiende, natuurlijke om gang tussen de mensen zoals die zich voltrok over de haag jes van tuinen heen, of aan het hek dat landerijen scheid de. De omgang van buren is met de woontechniek veran derd in een vluchtig contact m trappenhuizen of via we derzijdse geluiden door pla fonds en vloeren heen. De binding tussen winke liers en klanten, vroeger zeer persoonlijk en menselijk groeiend in de koffiegeur van een intiem buurtwinkeltje, is veranderd in een massaal be stormen van warenhuizen op bevel van snorkende reclame leuzen en onder verlokking van zelfbedieningstechnieken. De binding tussen vrienden en kennissen, voorheen levend en groen blijvend door een rustig praatje op straat of een gezamenlijke wandeling over de akkers is gewijzigd in de koude, snerpende claxongroet van twee autobestuurders die elkander aan merk en num mer herkennen. Wat de mensen elkander te zeggen hebben en het blijft een eeuwige waarheid, dat zij op de wereld zijn om elkander véél te zeggen! geschiedt in onze tijd in een massale, een zijdige stormvloed: een .storm vloed van woorden door radio en televisie, een stormvloed van aanbiedingen door ver koopfolders in brievenbussen, een stormvloed van reclame kreten in kleurige lichttech- nieken, een stormvloed van 4§\ leuzen in verkiezingskranten, stormvloed van lunchverpo- ten die elkander tegenkomen en passeren en als wijdopen ogen van verstarde beesten de mensen in hun stalen buiken isoleren voor elkander. Een stormvloed van lunchtverpo- zers op caféterrassen, die op de maat binnenmarcheren en verdwijnen als legers. En de enkele mens ziet met ontstelde verwondering zijn eiland steeds kleiner worden onder de vloed, die het afknab belt en verslindt tot het ge worden is wat het dreigde te worden: een echt één-persoons eiland, een apart omspoeld stukje land in een eindeloze archipel van eilanden. Sommi gen zijn zo gelukkig, hun fa milieleden als vrienden om zich heen op hetzelfde eilandje te kunnen verenigen en be houden. Doch ook dit gezel schap is vaak van twijfelach tige stabiliteit, want nu en dan zwemt een dierbare naar zijn eigen, aparte eilandje toe en keert nooit meer terug. Er zijn mensen, die de een zaamheid slecht kunnen ver dragen. Zij gaan uit van de kinderlijke redenering, dat er alle mogelijkheid is om over het water heen de hand te rei ken aan anderen in een op recht wederzijds verlangen tot eenheid. Een kinderlijke rede nering, omdat zij vergeten hoe weinigen in de overvloed van moderne isolatiemiddelen nog oprecht verlangen naar een mens naar énkel een mens. En dat is misschien hetgeen het meest verwondert: men kan soms moeilijk begrijpen, wat de vreugde van een in staal en beton geïsoleerd leven is, waarin benzinegeur en ver keersreglementen de plaats in nemen van een blik vol sym pathie of een woord van pure menselijkheid. Een blik vol benzine. Een woord van pure elektrische decibels uit een kunstig ge construeerde claxon. Een el kander voorbij-jagen als we zen? uit verzonken werelden, met grote, gloeiende ogen in het donker of grijnzende ge zichten van chroom. Als men de mensen wil zien en kennen moet men neon- buizen in verleidende woor den buigen en ophangen aan een gevel van tien verdiepin gen. Dan komen ze in horden en compagnieën, dan persen ze zich bij u binnen als blok ken vol armen en benen dan grijpen ze uw aanbiedin gen en werpen u geld toe. Of men moet tegen hen brullen dat het spoedig Kerstmis zal zijn én dat bij Kerstmis toch glanzende dingen en kaarsen en rood papier behoren. Dan komen ze dan duiken ze van hun eilanden in het water en zwemmen als heirscharen nijlpaarden op u toe. Dan lijkt uw eiland een paradijs van eensgezinde, blijde mensen. Doch dat is het dan niet. Het is een paradijs van samenge perst mensenvlees, dat uit het blik van hun auto's is gedron gen en zich voortbeweegt in de molen van de economie. Er zijn mensen, die zich verbazen over het feit dat zij zich nooit in hun leven temid den van zoveel geweld en ge tier zó eenzaam hebben ge voeld. Zij zoeken in de menig te naar de ogen, die eertijds hongerig de hunne zochten om het zwijgend begrip van el kanders zorgen en vreugden te versmelten toteen eenheid in wezen. Er is geen andere eenheid van wezen meer dan de éne mens, teruggeschopt tot de kleinste eenheid die hij zijn kan: zijn armetierige Ik, en als hij een grotere eenheid wezen wil dan heeft hij ogen schijnlijk nog slechts de keus tussen een autofile, een poli tieke partij, een warenhuis of een bioscoop. Doch sterker en dringender dan in rustige, gezapige tijden voltrekt zich in deze chaos van vandaag de schifting tus sen de echte en oppervlakkige verbintenissen. In de zware strijd van de mensen om be houd van hun persoonlijkheid en in de springvloed van mas- saficering worstelen zich slechts de echte genegenheden vrijelijk naar boven, omdat zij beproefd en bezegeld zijn- Laat de hypocrieten elkander groeten met een .claxon laat de slaven van reclame aanbiedingen en grof getoeter zich zelf versmelten met hun guldens en hun mechanica. Dan zijn ze op hun manier gelukkig doch minder ge lukkig dan degenen, die sterk staan en elkander steunen, als knotwilligen in de mist van vandaag. Het zijn wonderlijke tijden, die de eeuwigheid vullen. Doch wonderlijk bovenal is de eeuwigheid zelf, die altijd weer de snuisterijen van een ■tijdperk van zich afschudt en waarachtig in de enkele mens naar boven komt. Zij doet hem buigen naar een enkele mens naast hem en fluistert hun beiden in het oor, dat zij vervuld zijn van datzelfde, onvergankelijke, oorspronke lijke en simpele leven dat le vend is gebleven sinds de aar de woest en ledig was en de bron is van alle verwon dering als een onuit puttelijk geheim. Stranding. Een Zuidslavisch vrachtschip, dat hulp ging bieden aan een Japans schip van 8500 ton, dat op de rotsige kust van Cyprus gelopen was, is ter hoogte van Famagusta zelf aan de grond geraakt. Helikopters van de Brit se luchtmacht hebben zeventien opva renden van de „Snejznik" (1257 ton) gered. Daarbij is een helikopter verlo ren gegaan. Goudzending verdwenen. Gisteren is op het Parijse vliegveld Orly een karton nen doos met baren goud ter waarde van 25.000 dollar verdwenen. Het goud was bestemd voor verzending naar Laos. Volgens functionarissen op het vliegveld was de doos met goud bij de rest van de vracht gezet tijdens het overladen van het ene vliegtuig in het andere. Toen de vracht bij het stations gebouw aankwam ontbrak echter de bewuste doos. Inkrimping. De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen tot inkrim ping der Belgische strijdkrachten in 1961 met 25.000 man. Thans gaat dit ontwerp naar de Kamer van Afgevaar digden. Colleges voor professor. De winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde van dit jaar, de Amerikaanse professor Do nald A. Glaser, heeft aangekondigd, het wetenschappelijk onderzoekingswerk voorlopig te zullen staken en weer te gaan studeren. Professor Glaser zei in Kopenhagen te zullen gaan wonen en daar colleges in de micro-biologie te zullen gaan volgen aan de stedelijke universiteit. Aanrander. De 32-jarige arbeider Bruno Pupecka van het abattoir in Hamburg is veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf wegens 13 aanrandingen en pogin gen tot aanranding op vrouwen en meisjes, o.a. op een 8-jarig kind. De rechtbank bepaalde tevens dat Pupec ka langer gevangen gehouden kan wor den indien men hem aan het einde van zijn straftijd nog gevaarlijk acht. Einde patrouillevaart. De patrouilles van de Amerikaanse marine en luchtmacht in het Caraibische gebied ter be scherming tegen een eventuele door communisten geleide invasie in Guate mala en Nicaraqua worden gestaakt, zo is woensdag door James Hagerty president Eisenhowers perschef, ver klaard. Gevolgen kernbom. Bijna 88.000 inwoners van Nagasaki ruim een kwart van de totale bevolking lijden nog steeds aan de gevolgen van de kernontploffing na het bombardement op de stad in 1945, zo heeft het stadsbestuur meege deeld. Stakingsgolf. Het onderwijspersoneel aan de Italiaanse lagere- en middelbare scholen zal op 20 en 21 december in staking gaan, tenzij de regering „con crete verzekeringen" geeft dat de sala rissen zullen worden verhoogd en de promotiekansen gewijzigd. De commu nistische bond van spoorwegpersoneel heeft verder een 24-uursstaking aange kondigd voor 11 december, ter onder steuning van de eisen voor een hervor ming van het betalingssysteem. De transportarbeiders hebben gedreigd met een 24- of 48-uursstaking in de tweede helft van deze maand, tenzij ze hogere pensioenen en meer sociale ze kerheid krijgen. Neo-fascisten. Neo-fascistische studenten in de Italiaanse stad Bologna hebben onder het uitroepen van „lang leve de parachutisten" een meeting verstoord ten gunste van onafhankelijkheid voor de Algerijnen Het incident was het zes de in zijn soort binnen twaalf dagen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3