Bij industriën is behoefte aan nog 875 werkkrachten Koninklijk goud voor een bemind onderwijzeres LINC0 L0EKDERSL00T Kantioes „Arosa Sun" worden beheerd door Volksbond tegen Drankmisbruik Seizoenstijging werkloosheid uitzonderlijk gering Havenberichten Circa vijfendertig mannen gaan de arbeiders bedienen PATENT supe jf convesiof C,Brieven aan de redactie 5 Is er iets van u bij? ARBEIDSBEMIDDELING IN IJMOND Mejuffrouw A. Mulder van Da Costaschool is nu draagster van Eremedalje Oranje Nassau Ds. W. Diepersloot 25 jaar predikant A.N.M.B. roept leden op tot „strijd" Gebouw van De Batavier totaal gesloopt Vrouw bewusteloos in bed aangetroffen Ruim zeven mille voor harmoniekapel DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 DE EXPLOITATIE VAN DE DRIE KANTINES aan boord van het Hoog oven-pensionschip de „Arosa Sun" (dat op het ogenblik in Amsterdam een ver bouwing ondergaat) zal worden overgelaten aan de Volksbond tegen Drankmis bruik, een landelijke vereniging die op het gebied van drankmisbruik praktisch sociaal werk doet door onder andere kantines te exploiteren. De vereniging, met iets meer dan vierduizend leden, heeft reeds 168 kantines in beheer, waarvan drie A-verlof hebben, dat wil zeggen dat daar zwak-alcoholhoudende dranken mogen worden geschonken. De meeste van de kantines van bedrij ven exploiteert de Volksbond in het ge bied in en om Rotterdam. Daar is men ook voor het eerst met dit werk begonnen. Het gehele werk vloeit voort uit de ge dachte, dat in ons land drankmisbruik moet worden tegengegaan. Volgens de laatste mededelingen, zijn er thans in ons land nog veertigduizend alcoholisten inge schreven. Bij het streven drankmisbruik tegen te gaan, staat vooral op de voorgrond, dat men wil waken tegen het invoeren van bui tenlandse drankgewoonten in ons land. Het is daarom, dat men het oog heeft laten vallen op de vele buitenlandse werkkrach ten die in ons land werken en nog hier heen komen. In dit licht moet men ook de exploita tie van de drie in de „Arosa Sun" in te richten kantines zien. Op dit onlangs door Hoogovens in IJmuiden aangekochte pas sagiersschip worden namelijk hoofdzake lijk buitenlandse arbeidskrachten gehuis vest. Iniatief Het initiatief om de exploitatie over te laten aan de Volksbond tegen dranksmisr Advertentie 't Zomers tegen de zon 's Winters tegen de kou en altijd decoratief BgrfJTljEl 3Ajï 5s§5| Marktplein De volgende voorwerpen zijn gevonden en door de rechtmatige eigenaren terug te halen aan het hoofdbureau van politie te Velsen, elke dinsdag van 17.000 tot 18.00 uur en elke zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur: halsketting, zilveren broche, dames armbandhorloge, schep, padvindersriem, pop, zakboekje waarin geld, munt en bank biljetten, herenhandschoen, glacéhand schoenen, kralencollier, autopeds, dames ondergoed, sjaals, gummiballen, gymnas tiekschoenen, kinderhandschoenen en wantjes, etui met foto's, driewielig kinder fietsje, kinderportemonnaie, kleedje, dames portemonnaie, portemonnaie met foto's, baret, damesrijwiel, autocrick, tamme eend, kinderschoentje, zilveren armband, kindersloop onderleggers en luiers, werk- jasje, bontwanten, motorhandschoen, zeil voor kinderwagen, twee beenstukken, gou den collier, wollen kindei-handschoenen, bos sleutels in etui, katoenen dameshand schoen, ring met sleutels, tas, mohair wol len das, kindersjaal, contactsleutels in etui, lederen portemonnaie, toilettas, da messchoen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Nero van Vigo; Visurgis, Great Yarmouth: Libra, Gothen burg; Virgilia, Rotterdam;Eemstroom, Londen; Sont, Londen, van Hoogovens: Vechtstroom, Li verpool: Martha Ahrens, Hamburg; Deo Gratias, La Pallice; Concordia, Sandane; Egret, Liverpool; Corona, Karlstad; Trito, Dublin; Hansa, Köping; River afton, Pepel, erts voor Hoogovens; Mardu. Londen; Dinkelstroom, Shoreham; Bina, Norder- talje; Zwerver, Cuxhaven; Scheldestroom, Parr; Mariekerk. Antwerpen; Heina, Rouen; Wieka, Buttlington, van Hoogovens; Waverstroom, Liver pool; Yvette, Kotka: Loppersum, Le Havre; Dra co, Rotterdam; Isigny, Le Havre; Kreon, Para maribo. Donderdag kwamen In IJmuiden aan: Delft van Antwerpen; Betty Jean, Swansea. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Learine naar Antwerpen, van Hoogovens; Naess Endeavour, Noordzee (proefstomenPrins der Nederlanden, Hamburg: Timka, Gothenburg; Diana V, Felix stowe; Zaanborg. Rotterdam; Cresta, Rostock, van Hoogovens: Libra, Antwerpen: Vrede, Stock holm; Reimar E. Fritzen. Gefle, van Hoogovens; Elsa Essberger, Aruba; Llbertad, Montevideo: Flevb, Rotterdam; Amigo, Truro, kunstmest van IJmuiden; Statenlaan, Harlingen: Belgla, Rotter dam; Manto, Rotterdam; Beira, Hamburg: Maas- kerk, Marseille: Libelle, Wenersee; Malgomay, Gothenburg; Telemaehus, Hamburg. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Carazzo naar Londen, van Hoogovens; Amstelstroom, Car diff; August Thyssen, Narvik. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). bruik is uitgegaan van de directie van Hoogovens, een initiatief dat op hoge prijs wordt gesteld door de genoemde bond. De bond zelf gaat de laatste tijd nauwe lijks over tot exploitatie van kantines, omdat er nagenoeg geen personeel te krij gen is en ook omdat de bond beslist geen horeca-bedrijf wil zijn. Artikelen (hoofdzakelijk koffie en beslist geen luxe drankjes omdat men de arbei der geen geld uit de zak wil kloppen) worden tegen kostprijs geleverd. Het kan- tinepersoneel stelt de Volksbond zelf aan, zo ook de inspecteurs, die uitstekend op de hoogte zijn met de artikelen en de ma nier waarop ze bereid moeten worden. In het geval van de „Arosa Sun" (het schip wordt omstreeks half december in IJmuiden vei-wacht) heeft men circa vijf endertig man personeel nodig voor de be diening van de op het schip gehuisveste arbeiders. De kantines zullen van des morgens zes tot des avonds elf uur geopend zijn. Degenen die nachtdienst hebben krijgen eten mee. Het personeel zal niet uit vrou wen bestaan, daar vrouwen niet tot het schip worden toegelaten, behoudens uit zonderingen. Aan de exploitatie door de Volksbond tegen drankmisbruik heeft Hoogovens slechts de voorwaarde verbonden, dat het personeel van de bond de hutten zal schoonhouden. Dit is geaccepteerd. Het bestuur van de bond verwacht bij verwezenlijking van het doel meer heil van praktisch werk, zoals het hierboven beschreven kantinewerk, het leggen van contacten voor het genezen van alcoholis ten enzovoort, dan van leuzen en acties. Het aantal gevraagde arbeidskrachten in de IJmond is in de afgelopen maand iets teruggelopen. Maar het getal, aangevende het aanta] werkkrachten, waaraan de indus trieën in de IJmond behoefte hebben op dit ogenblik, is nog altijd respectabel: er worden namelijk 875 personen (739 mannen en 136 vrouwen) gevraagd. De teruggang van het aantal aanvragen werd veroorzaakt door het afvoeren van een aantal aan vragen om jeugdig personeel. Tegenover de nog steeds grote vraag stond eind novem ber slechts een klein aanbod van werkkrachten. Hierdoor blijft de spanniijg op de ar beidsmarkt nog onverminderd voortduren, het tekort aan personeel in vele bedrijven in dit industriegebied is nijpend. Men tracht dit op te vangen door het aantrek ken van buitenlandse werkkrachten, met name Italianen. Hiervan zijn er in de loop van de vorige maand zes (van de „nieuwe lichting") in de IJmond aangekomen. Zij zijn te werk ge steld bij de rubberfabriek Hollandia in Velsen-Noord. In het selectiecentrum te Milaan behandelt men de Nederlandse aan vragen om arbeidskrachten naar de datum van ontvangst van het verzoek. Overigens zijn thans nog besprekingen gaande voor de komst van nog meer Ita lianen. Zo heeft Hoogovens in IJmuiden veel interesse in Italiaanse arbeiders. De selectie is dan ook nog in volle gang. Tempo In november werden er bij het geweste lijk arbeidsbureau IJmond 121 werkzoe kende mannen en 37 werkzoekende vrou wen ingeschreven. In dezelfde maand wer den er 57 mannen en 16 vrouwen geplaatst. In snel tempo worden de werkzoekenden geplaatst, wat alweer een bewijs mag zijn van de grote vraag naar personeel. In de bouwnijverheid is het aantal werk zoekenden in de gehele provincie toege nomen als gevolg van de teruglopende be drijvigheid. Het betreft hier in hoofdzaak schilders en stucadoors. Dat het gewestelijke arbeidsbureau zich niet alleen druk bezig houdt met het plaat sen van arbeiders in de industrie, bouw nijverheid enzovoort, maar ook veel be moeienis heeft met de ontspanning van de duizenden werknemers, bewijst het feit, dat het bureau tot en met eind november het optreden van 375 artiesten heeft be middeld. Door bemiddeling van de bureaus te IJ muiden en Beverwijk werden zestig pro gramma's samengesteld. Het totale bedrag dat aan honoraria aan artiesten werd uit betaald bedroeg meer dan 30.000. Het gewestelijke arbeidsbureau IJmond heeft een speciale afdeling Artiesten en Musici in het leven geroepen. De heren die hier de scepter zwaaien hebben een flinke dosis ervaring opgedaan bij het samen stellen van programma's, zodat zij spoedig weten welk programma het meest geschikt is voor een bepaalde groep mensen, reke ning houdend met het karakter van de bijeenkomst. Tot slot zij nog medegedeeld, dat met in gang van 14 december aanstaande een spreekuur in de avond wordt gehouden in de bureaus te Beverwijk (.1. Vermeijen- straat 38) en te IJmuiden (Julianakade 20). Op elke woensdagavond zal men inlich tingen kunnen verkrijgen, hetgeen ook geldt voor personen die niet werkloos zijn. Burgemeester J. C. Rührmann heeft woensdagavond in de sfeer vam een gezel lige receptie in het handenarbeidlokaal van de Da Costaschool de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan mejuffrouw A. Mulder, on derwijzeres van deze school in Velsen- Noord. Mejuffrouw A. Mulder werd har telijk gehuldigd wegens haar veertigjarige trouwe dienst bij het lager onderwijs. Voordat het echter zover was begroette de heer W. van Doorn, voorzitter van het schoolbestuur de aanwezigen, waarna de dames Kalis en De Heer namens het comité uit de ouders van de leerlingen en onder hartelijke gelukwensen fraaie geschenken aanboden, waaronder een klokje met weer- huisje, dat de jubilaresse beloofde in de klas te gaan gebruiken, en een cassette met tafelzilver. Voor de Da Costa-kweekschool te Haar lem vertolkte de heer W. J. de Tombe, directeur der school, de gevoelens van collega's en kwekelingen. Hij dankte me juffrouw Mulder voor het vele werk, dat zij voor de opleiding van de kwekelingen in het vak didactiek verricht en hij herin nerde voorts aan haar altijd-weer-bereid- zijn tot helpen. De heer H. Remiëns, hoofd van de chr. school te I.Imuiden-Oost, herinnerde er aan, hoe hij 44 jaar geleden samen met de jubilaresse heeft gestudeerd, waarna zij vier jaar samen de kweekschool bezochten. Hij wenste mejuffrouw Mulder, die zich zelf nimmer voor het onderwijs aan het kind heeft, gespaard, het beste toe in de komende jaren. Tijdens de receptie bleek wel duidelijk dat mejuffrouw Mulder zich in wijde kring bemind heeft gemaakt, want niet alleen waren er de vele ouders van haar leer lingen, maar ook vele oud-leerlingen. De felicitaties gingen vergezeld met het aan bieden van bloemen en geschenken. Op ongedwongen wijze maakte burge meester Bührmann. die vergezeld was van de heer H. Hogentoorn, referendaris, zijn eerste entree temidden van een flink aan tal inwoners van „Noord" en nam hij naast de jubilaresse plaats. De heer Van Doorn zei, dat het een groot genoegen was de eerste burger van de ge meente namens het schoolbestuur en alle aanwezigen te mogen begroeten. Releverend aan het verzoek van de heer Bührmann woensdagmorgen aan het hoofdbureau van de Velser politie, zei de voorzitter, dat een gang van politie naar schooljeugd wel een grote stap is, maar dat politie en onderwijzers het gees telijk en maatschappelijk welzijn van de jeugd beogen. Het schetste in korte trek ken welk een uitstekende kracht mejuf frouw Mulder voor de school was en is in haar werk, dat zij permanent in de eerste klasse verricht, maar daar dan ook de grondslag legt voor het latere leven van het kind, dat haar zeer na is. Mr. Bührmann vertelde, dat na de ver moeiende dag van zijn installatie zijn bureau zaterdag vol met papieren lag. zo dat hij moeite had een groen plekje te vinden. De nieuwe burgemeester veront schuldigde zich voor zijn onervarenheid in Velsen. wel wist hij. dat er vier van de raadsleden in „Noord" wonen. Burgemeester Bührmann bleek uitste kend te zijn geïnformeerd omtrent de werkzaamheid van de jubilaresse. Terwijl allen op stonden deelde de burgemeester mejuffrouw Mulder mede, dat haar wegens haar voortreffelijke arbeid op onderwijs gebied de koninklijke onderscheiding met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend, hetgeen een spontaan applaus ontlokte. De heer Bührmann geleidde daarop mejuf frouw Mulder op charmante wijze naar haar plaats. De heer M. Holl. rijksinspecteur van het lager onderwijs, feliciteerde de jubilaresse met de onderscheiding, een onderscheiding, die naar zijn mening nog te weinig in de sector van het onderwijs als honorering wordt uitgereikt. Gelukkig is het. dat het nu tot de maatschappij doordringt, dat de opvoeding van kinderen op school belang rijk is voor ons volk. Tot mejuffrouw Mul der zei hij: „U hebt getracht wegen aan te geven om het kind te geven, wat des kinds is en u is daarin zeer geslaagd. Ik hoop, dat u een lichtend voorbeeld zult zijn voor allen, die elke dag dit mooie werk voor de kinderen beginnen en eindigen en wens u toe dit te mogen blijven doen tot het einde van uw carrière, tot zegen van het kind en de Nederlandse school". Voor de familie feliciteerde "een zwager de familie-ambassadrice, waama het hoofd van de Da Costa-school. de heer J. Suur- mond de eigenlijke jubileumviering in herinnering riep. Hij wees op de beminne lijkheid van de jubilaresse. die de regel Mej. Mulder huldigt in haar werk te denken aan het levend materiaal, waarmede elke dag wordt omgegaan. Hij noemde het voorbeeld van mejuffrouw Mulder inspirerend, mede ook omdat zij het geheim van het onder- wijsvak kent, namelijk groot te zijn in kleine dingen. Na de toespraken maakten alle aan wezigen van de gelegenheid gebruik om de beminde onderwijzeres hartelijk te felici teren. Ds. W. Diepersloot, gereformeerd predi kant in IJmuiden, is donderdag 22 decem ber vijfentwintig jaar predikant. Dit feit zal op 23 december met een receptie wor den gevierd in de grote zaal van de Petra- kerk. Ds. Diepersloot is op 5 februari naar IJmuiden gekomen. Daarvoor stond hij in Bolsward, Franeker en Diemen. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in november gestegen van 27.847 tot 32.968. Het aantal werkloze mannen nam toe met 4.607, de bezetting van de aan vullende werken steeg eveneens en wel met 514 mannen. Werd het vorig jaar de werkloosheid beïnvloed door de abnormale droogte, dit jaar ondervindt het seizoen verloop van de werkloosheid een sterke invloed van het bijzonder natte weer. Waar, gezien het niveau waarop de werkloosheid zich thans beweegt, een seizoenstijging van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met circa 12.000 normaal zou zyn ge weest, is het duidelijk dat de toeneming in de afgelopen maand met 5.000 abnormaal laag is. Deze geringe toeneming resulteerde dan ook in een aanzienlijke trenddaling en wel van 46.000 tot 38.000. De werkloosheid van bouwvakarbeiders ondex-ging enige stijging onder de invloed van het seizoen, terwijl de vraag naar ar beidskrachten afnam. Afgezien hiervan bleef de bouwnijverheid constant. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de van overheidswege toegepaste regulering van de bouwnijverheid. De hoeveelheid aange houden werk, welke op goedkeuring wacht, is zeer groot. Hier en daar kampt de bouwnijverheid met stagnatie in de aan voer van metselstenen. De oorzaak hier van ligt bij het tekort aan arbeidskrach ten in de baksteenindustrie, waardoor in het voorjaar en de zomer niet voldoende stenen konden worden gevormd en de pro- duktie van gebakken steen stagneerde. Het meest opvallende verschijnsel in de afgelopen maand is de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw. De stijging van de werkloosheid onder de landarbeiders, veenarbeiders en losse ar beiders was in november gering voor de tijd van het jaar, voornamelijk door de geringe daling van de werkgelegenheid in de landbouw. De werkloosheid van vrou wen onderging, onder meer in verband met de feestdagen (winkelpersoneel) een belangrijke daling. De seizoen- en de structuurwerkloosheid namen toe. Het aantal werkloze mannen in Noord holland steeg in november met ruim 300 tot 4119. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers bedroeg 11.035, een daling van ruim 800. Eind november waren er 876 vrouwen werkloos tegen 972 eind oktober. In de bouwnijverheid nam als gevolg van de weersomstandigheden de werkloosheid met 120 toe. Het betreft hier vooral schil ders die geen buitenwerk meer kunnen uitvoeren. Er kwamen ook meer stukadoors beschikbaar. De ontwikkeling in de me taalsector blijft zich wat de werkgelegen heid betreft gunstig ontwikkelen. In ver gelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar waren er in november 2500 minder mannen werkloos. In november bedroeg het aantal open staande aanvragen van vrouwen 8151 tegen 8024 in oktober. Noordholland heeft met Utrecht en Zuid-Holland het laagste werk loosheidspercentage, namelijk 0.8 van ons land. Het gemiddelde landelijke cijfer is 1,3. Wat de openstaande aanvragen betreft is het percentage van Noordholland gelijk aan het landelijke gemiddelde, namelijk 2,3. Hier volgen nog enige aantallen be treffende de vraag en aanbod van man neli.jk personeel in enkele belangrijke be roepsgroepen. Bouwnijverheid: aanbod 307 vraag 1357; metaalnijverheid: aanbod 169 vraag 4413; landbouw: aanbod 21, vraag 262; kantoorpersoneel: aanbod 274, vraag 1027; losse arbeiders: aanbod 183, vraag 2114. In het gewest Haarlem bleef het aanbod van mannelijk personeel vrij constant. Eind november waren er 342 werklozen bij het G.A.B. ingeschreven, tegen 347 in oktobei (in november 1959 639). Het aantal aanvra gen van werkgevers bedroeg 916. tegen 943 in oktober (in november 1959 478). Het aan tal werkloze vrouwen daalde van 68 tot 61. dat van de openstaande aanvragen steeg van 644 tot 681. Advertentie Wilt u zuinig stoken? Gaat u dan een „LINCO" kopen De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk Meer dan 50 jaar ervaring. Betaling is prettig te regelen. Lange Nieuwstraat 433 - 435 IJmuiden (Verkort weergegeven) Vishalpcrsoneel. Nu er in de dagbladen al verschillende verslagen hebben gestaan betreffende de wantoestanden in de Rijks- vishal te IJmuiden, is het wel opmerkelijk, dat daarbij het punt „personeel" zo veel wordt vermeden. Ik doel hier in het bij zonder op de reserve havenarbeiders-losse visknechts. Deze lijst bestaat uit ongeveer zestig man. Ook zijn in de vishal nog aan wezig ongeveer vijftig bonafide losse vis- knechten (vaklui). Deze 110 personen heb- voor het merendeel op A-lijsten gestaan of zijn vaste visknecht geweest. Door ont slag (van A-lijst) of andere omstandighe den zijn zij „los" in de vishal gaan wer ken. Wegens de uitbreiding van de visserji- vloot hebben ze zich gemeld voor reserve havenarbeider, in de hoop in de toekomst een vaste werkkring te kunnen vinden als vaste havenarbeider. Ze willen nu een maal zekerheid in het bestaan, bij een vaste werkkring weet men wat de toe komst zal brengen. Omdat wij ook het beroep uitoefenen van „losse" visknecht, maakt de vishan del bezwaar tegen het aanstellen van de reserve-havenarbeiders in vaste dienst. Men zegt: „we kunnen geen losse knechts missen en staan niet toe dat één reserve in vaste dienst komt, anders..,." tegen reders en organisaties. Wat is echter de vishandel? Er zijn toch twee partijen? Waar haalt men het recht vandaan om zo over onze toekomst te be slissen? Weet men, dat wij, losse visknechten, al minstens acht jaar om een regeling ge vraagd hebben? Tientallen vergaderingen zijn er belegd om een oplossing te vinden, maar de vishandel heeft tot nu steeds door vage beloften de zaak af kunnen wimpelen. Maar het is toch zo, dat de 110 personen alleen op topdagen door de handel kunnen worden gebruikt? Ons loon is nog steeds dat van een losse visknecht, namelijk 2 per uur, ook voor overuren. Het tarief- werk voor A-lijster en losse visknecht blijft gelijk. Hebt u aan deze mensen dan geen prachtige goedkope krachten? Waar blijft onze 7 percent loonsverhoging (met terugwerkende kracht)? Is het niet zo, dat alle vaste visknechten en A-lijsters 185 hebben met terugwerkende kracht plus 7 percent loonsverhoging? Vragen wij al niet acht jaar om vakantiebonnen? Waar om krijgen wij nooit antwoord op onze vraag om vakantiegeld of snipperdagen? De omzet van de hallen was in 1959 ongeveer 50 miljoen. Het A-lijstperso- neel bestond uit 50 man. Is het in één bedrijf met zo'n omzet denkbaar dat 110 man bonafide los personeel geen vakantie geld en snipperdagen krijgt? Op stille dagen worden we naar de W.W. verwezen. Per jaar ontvangt een lid van dit losse personeel van f 300 tot 1200 van de W.W. Dit herhaalt zich al minstens tien jaar. We zijn voor de vishandel een goed kope reserve in de vakantietijd. Is het feitelijk geen broodroof, dat ons belet wordt een vaste positie als havenar beider te aanvaarden? Wij staan toch niet in dienst van de vishandel? Het is zeer de vraag of de vishandel de wantoestan den wel werkelijk wil oplossen. Men gaat op de oude voet verder, zoals blijkt uit het verslag van de laatste ver gadering van het bedrijfschap voor de groothandel in vis. Men wil de A-lijst opvoeren tot ongeveer 100 man. De adver tenties betreffende deze A-lijst zijn mislei dend. Bij een 48-urige werkweek 94. Ja, maar hoeveel weken per jaar wordt er door de A-lijsters géén 48 uur gewerkt? Heeft men zich bij het aantrekken van Groenteveiling Beverwijk De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: andijvie 46-96, spruiten 33-73, boerenkool 21-34, waspeen 12-33, bospeen 27-56, witlof 58-74, prei 13- 36, knollen 11-35. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 27 november tot en met 3 december zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 142 schepen (330.545 brt.) en vertrokken 137 schepen (297.734 brt.). HEEMSKERKSE BADMINTONCLUB Met de 7-0 nederlaag nog vers in het geheugen heeft de Heemskerkse badmin tonclub het wederom niet tot winst kun nen brengen tegen de Haarlemse zuster vereniging. Een klein lichtpuntje is even wel dat tegen deze sterke ploeg twee van de zeven partijen werden gewonnen. Hier voor zorgden in het gemengde dubbel mevrouw Hof en de heer De Vries en in het enkelspel de heer Hof. GEEN SPREEKUUR VAN WETHOUDER De wethouder van Heemskerk voor ge meentebedrijven, de heer C. J. A. de Ruy- ter, is deze week verhinderd zijn spreek uur te houden. nieuw en jong personeel al rekenschap ge geven van de in andere bedrijven te ver wachten vijfdaagse werkweek? Waarom neemt de vishandel al deze mensen niet in dienst als vaste visknecht? Is dit soms te duur? Deze A-lijst gaat ten koste van alle viskopers. Ook zij die geen gebruik maken van de reserve-havenarbeiders moeten hun 2 a 3 cent betalen voor iedere gekochte kist vis. Als men de losse bonafide visknechten van een kaart gaat voorzien, gaat men dus weer op de oude voet verder. Kunnen we met die kaart soms weer naar de W.W.? Waarom is op de bewuste vergadering niet over de bewuste 110 man gesproken? Over vakantie en dergelijke? Wie zijn de „klusjesjagers" en aan wie betaalt men tien gulden of meer per uur? Toch niet aan de bonafide losse visknechts of A-lijs- ters? En nog wel zwart loon, heet Van Kuilenburg! Waarom geen namen en be wijzen? Of moeten wij soms namen noe men betreffende zwart loon? Is de heer Van Kuilenburg inzake tien gulden en meer per man niet abuis met een andere tak in het bedrijf? We vragen ons af, waarom men bij de verdere besprekingen niet een paar werk nemers gaat raadplegen. Is vier jaar ge leden de gehele A-lijst niet ontslagen (50 man) en door een actie drie dagen later weer aangesteld? Heren vishandelaren, organisaties, re ders, slaat de handen ineen en lost dit gezamenlijk op. Laat het recht zegevieren tot heil van onze visserij. J. DE NIET Reserve-havenarbeider Losse visknecht In zaal Dam heeft de Heemskerkse af deling van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrontechnische Industrie (ANMB) woensdag een filmavond gehouden. Een groot aantal belangstellenden keek naar de rolprent „Om het leven van een kind". Voorafgaande hieraan hield de districts bestuurder de heer B. Buitenhuis een in leiding. Uiteraard sprak hij zijn teleurstelling uit over het mislukken van de onderhandelin gen inzake de lonen. Het nu bereikte noemde hij te ewinig. Deze slag hebben wij verloren, maar niet deze strijd, riep de heer Buitenhuis uit, die de aanwezigen op riep strijdbaar te blijven. De macht van de werkende klasse is niet groot genoeg gebleken en het is zaak deze te versterken. De afdeling Heemskerk komt in deze strijd goed uit de bus constateerde spreker. Het ledental stijgt hier regelmatig. Het gebouw van de metaalwarenfabriek ,De Batavi.er" op de hoek van de Brug weg in Velsen-Zuid bij het Noordzeeka naal is nu door de slopershamers in een puinhoop hei-schapen. Dit in verband met de verbx-eding van het kanaal. „De Bata- vier" is het eerste bedrijf dat in verband met deze plannen eldei-s onderdak heeft moe ten zoeken. Dit had voor het eind van dit jaar moeten zijn. De metaalwarenfabriek is inmiddels verhuisd naar Hooi-n, waar men een groter gebouw heeft kunnen be trekken. De produktie heeft men kunnen verdriedubbelen. Een vijfentwintigjarige vrouw uit Be verwijk werd woensdag oin twaalf uur 's middags bewusteloos aangetroffen in haar bed. De ontdekking werd gedaan door haar schoonmoedei-, die het vreemd vond dat haar schoondochter zo lang op bed bleef. Een gealarmeerde arts liet haar overbrengen naar het Rode-Kruiszieken- huis. De politie denkt aan kolendampver giftiging. De vrouw is inmiddels weer tot bewustzijn gebracht. De door de Beverwijkse middenstands- centrale georganiseerde loterij ten bate van de Beverwijkse Harmoniekapel heeft 7.350 opgebracht, voor welk bedrag nieuwe instrumenten zullen worden aan gekocht. ADO VOETBALT TEGEN DEM In de (thuis) voetbalwedstrijd tegen DEM komen de Heemskerkers in de vol gende opstelling uit: Burger: Welboren en A. van Tunen; Schouws. Dam en Bruins; G. van Tunen v. d. Kolk. Van Duiven voorde. N. van Tunen en De Wit.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5