Andrews In sommige delen van het land stijgt het water nog steeds Debat in de Franse Kamer ovei Algerije-referendum beëindigd 100,- Ook stakingen in Utrecht bij twee metaalbedrijven Museumtreintje anno 1835 snelt door Zuid-Duitsland Bonn geeft toe dat Palmas een verdachte lading had Noorse tanker in brand op Middellandse Zee TOP-VOORDEEL Bejaarden Haarlemmer na aanrijding overleden Apartheidspolitiek voor kleurlingen verscherpt Discoverer XVIII in een hoge baan om de aarde Russische ruimtevaarder in oktober verongelukt? Nederlandse geschenken voor koning Boudewijn en dona Fabiola Vragen over de water overlast in Meppel DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 9 Parlementaire onschendbaarheid van Lagaillarde met een grote meerderheid opgeheven Protest te Parijs wegens een nieuwe aanhouding Bemanning van 44 heeft het schip verlaten Kunt u gelukkig zijn met f 100,-? OVE RJAS of heb je nog last van je maag Vragen over landingen op Nieuw-Guinea Zeven doden in liet verkeer „Bundesbahn" herdacht zijn eersteling Berechting van moordenaar in België stopgezet Textielfabrikanten stellen regering aansprakelijk FARIJS (UPI) De Franse Nationale Vergadering is vanmorgen klaar gekomen met haar Algerye-debat, na een zitting die de hele nacht heeft geduurd en driemaal ontaardde in onparlementair geschreeuw en getimmer op de banken. Het einde van de beraadslagingen over De Gaulle's plan nen voor een semi-autonoom Algerye kwam om negen minuten over half acht. Premier Debré gaf toen voor een forum van vijftig murw geworden afgevaardig den, een samenvatting van het regerings standpunt. Het was de eerste nachtelijke Kamerzitting sinds De Gaulle twee en een half jaar geleden de vijfde republiek in het leven riep. Onder de vele sprekers waren er die zei den dat de regering haar Algerije-politiek al lang vorm gegeven had vóór het debat woensdagmorgen begon. De Nationale Ver gadering kreeg geen kans om over de plannen van De Gaulle te stemmen. Dit BONN (Reuter/AFP) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken dr. von Brentano heeft woensdag, in antwoord op een mondelinge vraag in de Bondsdag, gezegd dat het Westduitse vrachtschip Las Palmas dat de Franse marine in septem ber van dit jaar voor de kust van Noord- Afrika opbracht, delen van vlammenwer pers aan boord had die door de West duitse strijdkrachten niet waren aanvaard. De fabriek te Karlsruhe die deze wa pens maakte, had de drukkamers ervan verkocht aan een onderneming in Rabat, die ze wilde gebruiken voor apparaten voor het verspreiden van insectendodende mid delen en voor brandblusapparaten. De mi nister voegde eraan toe dat de regering het betreurt dat Westduitse schepen in strijd met het volkenrecht op zee worden aangehouden en opgebracht. Een deel van de lading van de Las Palmas echter kon aanleiding geven tot verdenking, aldus Von Brentano. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie .van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Bondsrepubliek bij Frankrijk zal protesteren tegen de onder schepping van het Westduitse vrachtschip Morsum in het afgelopen weekeind ter hoogte van de Algerijnse kust. Volgens de woordvoerder was de Morsum op weg van Turkije en Griekenland naar West- Duitsland met een lading munitie voor de Westduitse strijdkrachten. Het schip werd voor onderzoek opgebracht naar de Franse vlootbasis Mers el Kebir bij Oran. OSLO (UPI) Gisteravond is aan boord van een Noorse tanker „Havlide" in de Middellandse Zee brand uitgebroken. De gehele bemanning van 44 koppen is van boord gegaan en gered; 24 van hen zijn opgepikt door het Liberiaanse schip „World Influence" en de overige 20 door het Noorse schip „Kongsvang". Enkele opva renden waren vrouwen. Het schip was met een lading dieselolie op weg naar Dakar, na op 29 november vertrokken te zijn uit Aden. De Londense verzekeringsmaatschappij Lloyd's heeft bekendgemaakt, dat zij van de „World Influence" bericht heeft ontvangen dat de „Havlide" drijft en geen gevaar loopt te zinken. De brand schijnt beperkt te zijn tot het achterschip. De lading olie is „in tact". NEW YORK (UPI) De 48 geredden van het 50.000 ton metende Liberiaanse tankschip „Petrolore", dat voor de kust van Brazilië brandend is ondergegaan, zijn opgepikt door de Amerikaan „Mary Ellen Conway". Later werden de geredden overgenomen door een schip van de Amerikaanse kust wacht. Ze hadden zes uur in de reddings boten rondgedreven. Drie uur na de eerste explosie, toen vaststond dat de tanker niet te redden was, gingen zij van boord. Het duurde negen uur na deze explosie voor de „Petrolore" onder de golven verdween. Advertentie Jo, o zult zich gelukkig voelen in de schit terende overjas, die deze week aan de top stoot in onze collectie I 'n Spe-ciale aanbie ding die alleen deze week geldig b: VAN-DE-WEEK Gpn. Cronjéstraat 40 - 44 Telefoon 54679 had in enkele Parijse dagbladen bitter commentaar tot gevolg. Tweemaal was het lawaai in de verga derzaal zodanig, dat de zitting voor korte tijd moest worden onderbroken. Het eerste van de drie incidenten deed zich voor, toen een rechtse onafhankelijke met de opmerking „Frankrijk is niet in verval, alleen zijn staatshoofden kunnen oud, versleten en ontmoedigd zijn", tumult veroorzaakte. De aanleiding voor het tweede incident was de opmerking van een Algerijnse afgevaardigde: „Algerije zal veel te danken hebben aan de revolutie welke minachtend als rebellie wordt aan geduid". Het derde tumult ontstond toen Jean-Marie Le Pen, een extreem-rechtse afgevaardigde, aan premier Debré vroeg of hij ook-niet van mening was dat „over de banken de geest van Pierre Laval zweef de". De Vichy-premier staat in Frankrijk bekend als de verrader bij uitstek. Bij alle drie gelegenheden was de kamer niet ver verwijderd van handtastelijk heden. Toen Le Pen sprak, probeerden twee gaullisten hem aan te vallen, maar zij werden teruggehouden door zaal wachters. Het debat werd gisterochtend geopend door minister-president. Michel Debré, die nogmaals 'n uitvoerige uiteenzetting gaf van alle aspecten van het Algerijnse probleem, zonder dat men zeggen kan dat alle Ka merleden nu bepaald voortdurend aan zijn lippen hingen. Het betoog van de premier, die nu ook niet zoveel nieuws vertelde, had een wat academisch karakter, omdat, op zijn vroegst pas vandaag, de ministerraad, on der leiding van generaal De Gaulle, de vragen, die bij het x-eferendum zullen wor den gesteld, definitief zou kunnen vastleg gen. Niettemin werd de ministei'-presi- dent enkele keren door interrupties en protesten onderbroken. Vooral zijn op merking dat Frankrijk in Algerije nooit de rol van kolonisator heeft gespeeld, wek te enige verbazing na de verzekering die de minister van voorlichting Terrenoire nog maar enkele dagen geleden aflegde, toen van die zijde van een radicaal de kolonisatie proces werd gewaagd. Een andere reden waarom de Kamer leden de premier soms maar een half ooi- schenen te lenen hield zeker verband met de vlucht van hun collega Pierre Lagail larde die alle geesten nog beheerste. In tussen hebben zijn collega-Kamerleden gisteren met een grote meerderheid be sloten de parlementaii-e onschendbaarheid van Lagallairde op te heffen (met 424 tegen 21 stemmen bij 55 onthoudingen). Zijn par lementaire onschendbaarheid was tot. dus ver een theoretisch obstakel om hem te doen arresteren. In zijn slotwoox-d zei premier Debré dat. Fraflkrijk het bijzonder zwaar heeft als gevolg van de Oost-West-tegenstellingen over Algei-ije, de vei-deeldheid erover in de westerse gemeenschap en de houding van de communistische wereld. Debré be klaagde zich over het wanbegrip dat Frankrijk bij zijn westerse bondgenoten ondervond,, dooi-dafr -zij niet inzien dat Frankrijk in Algerije de zaak van het Westen dient Advertentie gelukkig niet meer! ik drink nu Ja, dat is 'n ontdekking: het regel matig gebruik van een theelepel Andrews Gezondheidszout op een glas ■water. Dat verdrijft overtollig vet. Dat stimuleert de spijsvertering en heft verstopping op. Dat geeft levenslust, veerkracht en energie. Met Andrews gaat alles vlotter. Normale bus f 1,75 Dubbele bus f 2.90 Het Tweede Kamerlid de heer Weiter (K.V.P.) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken gevi-aagd of de bewindsman kennis heeft genomen van een verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dat in het verleden bepaalde eilanden in westelijk Nieuw-Guinea beurtelings bezet zouden zijn geweest door militairen van de twee landen, hetgeen bij gelijktijdige landing van onderdelen der strijdkrachten van Neder land en Indonesië aanleiding zou kunnen ge ven tot gewapende conflicten. Voorts vraagt de heer Welter of deze situatie zich na de souvereiniteitsoverdracht in 1949 heeft voor gedaan. Mocht dit niet zo zijn, dan vraagt de heer Welter of de minister bereid is de verklaring van zijn Indonesische ambtge noot als een tendentieus verzinsel te brand merken. (Vervolg van pag. 1) Bij de twee grootste Utrechtse metaal industrieën, Werkspoor en Demka, werd vanmorgen nog gestaakt. Bij Werkspoor was het gi-ootste deel van het personeel wel opgekomen, maar liep in groepjes i-ond over het terrein. Bij de staalindustrie Demka zijn de opkomende arbeiders, zowel van de nachtploeg als van de ochtendploeg, aan de poort door posters overgehaald niet aan het werk te gaan. In afwachting van een gecombineerde vakbondsvergadering, die vanochtend gehouden zou worden, bleef het gros van de arbeiders buiten wachten. Het personeel van de ovens en een paar andere vitale afdelingen werd doorgelaten, zodat wel de produktie stil ligt maar het bedrijf gei-eed blijft om onmiddellijk weer aan de slag te gaan. Ook de Italianen en andere buitenlanders wer den door de posters doorgelaten. Bij Stork- Jaffa en de machinefabriek Frans Smul- ders, die woensdagmiddag stillagen, is vanochtend om half acht het werk normaal hervat. De directie van Werkspoor Utrecht heeft in de loop van de dag bekend gemaakt, dat op 16 december de zogenaamde IV2 percent uitkering zal worden gegeven. Bij de Demka waren gisteren zo goed als alle arbeiders naar huis gegaan. De directie zal hier de IV2 percent uitkering nog deze week uitbetalen. In de Rotterdamse metaalbedrijven en scheepswerven is gisteren geen of geringe onrust onder de metaalarbeiders voorge komen. Vanochtend zijn de ongeveer 40 arbeiders van de n.v. Fijnmechanische Industrie „Kinotechniek" te Amsterdam „uit protest Woensdagmiddag is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overleden de 78-jarige heer J. van Warmerdam, Voorzorgstraat 2, Haarlem, die omstreeks tien voor twee door een vrachtauto is aan gereden, toen hij in Haarlem van de Scho tersingel de Verspronckweg op wilde fiet sen. Hij week daarbij plotseling naar links uit, zodat de bestuurder van een hem ach terop rijdende vrachtauto hem niet meer kon ontwijken. Met een ernstige hoofd wond en een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd, waar hij enige uren later is overleden. Woensdagmiddag kwam in Hoofddorp de 67-jai-ige E. Schooneveld, wonende aan de IJ weg (gemeente Haai-lemmei-meei-), om het leven. Toen hij op de IJweg tussen de Schipholweg en Zwanenbui-g, op de fiets links wilde afslaan, werd hij door een achterop komende pex-sonenauto aangere den. Even later overleed hij. In Amsterdam is de 79-jai-ige Amster dammer J. R, Nolting woensdagmiddag in het Binnengasthuis aan de gevolgen van een aanrijding ovei-leden. Een paar uur te voren had de bejaarde man, toén hij op de fiets uit de Zamenhofstraat kwam, geen voorrang gegeven aan een op de Meeu wenlaan in Amsterdam-Noord rijdende vrachtauto. De 58-jax-ige weduwe W. Lansink-Mes- land uit Hall werd op de Apeldoornseweg in Eerbeek door een achteropkomende be stelauto aangereden en zo ernstig gewond dat zij ter plaatse overleed. De chauffeur van de bestelauto verklaarde dat hij ver blind werd door een tegenligger, waardoor hij de vi-ouw die in het donker rechts van de weg liep, niet opmerkte. Twee schooljongens vonden in de buurt schap Langeveen (gem. Tubbergen) in een sloot langs de rijweg het levenloze lichaam van de 17-jarige Jan Kuipers uit Lange veen. De jongen is vermoedelijk aangere den door een hem achtex-op komende auto In Ootmarsum werd de 70-jarige land bouwer B. V. uit Ootmarsum, die bij zijn woning per fiets de Oldenzaalsestx-aat wil de oversteken, door een personenauto ge schept. De man overleed in een ziekenhuis in Oldenzaal. In Woerden is in het ziekenhuis de 76- jarige A. de Waal uit Zegveld overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval De man verleende op zijn fiets bij de Blokhuisbrug geen voorx-ang aan een uit de richting Rietveld komende personen auto, bestuurd door een inwoner van Zand- voort. De grote bunker aan de verkeersweg UtrechtDen Bosch bij de brug over de Maas in Hedel die zo lang een sta- in-de-weg is geweest voor het weg verkeer, wordt afgebroken. Het kar wei, waarbij springstoffen worden ge bruikt, zal zes weken in beslag nemen. De bunker, in 1937 voor het Neder landse leger gebouwd ter bewaking van de Maasbrug, werd in 1940 door de Duitsers zwaar versterkt. Nadat de geallieerden er in 1945 gebruik van hadden gemaakt, werd er later een telefooncentrale van de Nederlandse strijdkrachten in gevestigd. In de be tonnen kolos is 25 ton ijzer verwerkt. PRETORIA (Zuid-Afrika) (UPI) De Zuidafrikaanse regering heeft een reeks maatregelen afgekondigd, welke zullen worden toegepast op de 1,4 miljoen Zuid afrikanen van gemengd bloed of kleurlin gen zoals zij genoemd worden. De maat regelen geven uitvoering aan de apart heidspolitiek van de nationalistische rege ring, zoals die tot dusver is toegepast op de bijna tien miljoen zielen tellende neger bevolking. De kleurlingen hebben tot dus ver een enigszins onzekere positie ingeno men tussen de zwarten en de drie miljoen blanken van Zuid-Afrika. Er zal nu een afzonderlijk ministerie voor Kleux-lingenzaken komen; de reeds enige tijd bestaande „raad voor kleur lingenzaken" zal zich mogen ontwikkelen tot een bestuux-slichaam voor de betrokken gemeenschap. De -regering heeft oveidgens reeds enige tijd geleden besloten de kleurlingen apar te woongebieden te geven, die thans 200 miljoen hectare beslaan. In die woonge bieden zullen de kleuidingen plaatselijk zelfbestuur krijgen. BONN Am Plarrer in Neurenberg, waar vroeger het Ludwigsstation stond, waande men zich gisteren in het begin der voiige eeuw. Een heer in negen- tiende-eeuws kostuum, las een feestgedicht op de eer ste Duitse locomotief „der Adler" voor, er klonk een kanonsschotje en daarop zette, knarsend maar knus, de Adler zichzelf en zijn trein in beweging. Daarmee herdacht men het feit, dat 125 jaar geleden in Duits land de spoorwegen wei> den geboren. In het Adlertreintje de getrouwe copie van de eer ste Duitse trein zaten president Lübke, minister van verkeer Seebohm, 'en de presidenten van de meeste Westeuropese spoor wegmaatschappijen. Zij stoomden met een roekeloze snelheid van bij na 40 kilometer per uur van Neurenberg naar Fürth een afstand van 20 kilo meter, waarover de Adler een dikke drie kwartier deed. In Fürth stonden liefst 9000 schoolkinderen in his torische kostuums de gas- (Van onze correspondent) ten een welkom toe te zin gen en dansten burgers in oude klederdrachten er, ondanks het slechte weer vrolijk op los. Direct daarop stegen de hoge gasten in een T.E.E.- trein, die hen in een paar minuten in vliegende vaart en zeer comfortabel terug naar Neurenberg bracht. „Vrees voor delirium" Men heeft in de Bonds republiek deze geboox-tedag van de Duitse spooi-wegen op grappige wijze, maar ook met hooggestemde rede voeringen herdacht. Daar bij werd eraan herinnerd, dat 125 jaar geleden de burgers van Neux-enberg en Fürth nu juist niet erg geestdriftig waren. Er was een complete hetze van de koetsiers, die het ijzeren paard als een ernstige con current beschouwden. De koetsiers verspreidden na melijk het bericht, dat het hoge medische college van Beieren een rapport over je spoorwegen had samen gesteld. In dat rapoprt zou '.ijn gezegd, dat het snelle "ijden met de stoomtrein /oor passagiers en toe- ;chouwex"S zou kunnen lei den tot „het delirium furio- sum Trouwens, de toeschou wers in Neurenbex-g Fürth xleven destijds op een behoorlijke afstand van de Adler, waarvan de Brit se machinist, William Wil son, het ontzaglijke loon in clusief gevarengeld van 2500 gulden per maand kreeg, meer dan het jaar salaris van de toenmalige directeur van de eerste Duitse spoorwegmaatschap pij! Journalisten berichtten dat paarden op hol sloegen, kinderen begonnen te schreien, vrouwen beefden en mannen van schrik ver bleekten. Maar binnen een jaar was dé Adler geaccep teerd: de eerste Duitse spoorwegmaatschappij le verde al spoedig grote win sten op. Ook in Oost-Duits- land heeft men het 125- jarig bestaan van de Duitse spoorwegen gevierd, zij het met vele communistische slogans. Daarbij „vergaten" de communisten evenwel te vermelden, dat de eerste Duitse trein liep van Neu renberg naar Fürth welke plaatsen beide in West- Duitsland liggen tegen de ongewenste houding van de regering" in staking gegaan. Zij hebben besloten het werk gedurende een halve dag neer te leggen en vanmiddag na de lunch pauze weer aan het werk te gaan. A.N.M.B.: Moelyke positie Op een kadervergadering van het district Amsterdam van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie (N.V.V.) gisteravond in Krasnapolsky gehouden heeft de districtsbestuurder J. Meynikman gezegd, dat de A.N.M.B. in zijn positie niet officieel achter een staking kan staan om dat men gebonden is aan de C.A.O. „Wij kunnen niet uitbetalen aan stakers. Een staking, die in feite een politieke staking zou zijn gericht tegen de regering, zou uit gespeeld wox-den op de ruggen der werk gevers. Dan zou het front van werkgevers, dat wij nog aan onze zijde hebben, tegen ons komen. Het heeft geen zin om een politieke staking uit te roepen, die een slag in de lucht zou zijn", aldus spreker. „Wij moeten openlijk erkennen dat wij als vakorganisatie door de regering in een weinig benijdenswaardige positie gedron gen zijn. Werkgevers en werknemers staan in feite met de rug tegen de muur. Toch zijn wij van mening" zo vervolgde spreker „dat de samenwerking met de werkgevers en de confessionele vakorgani saties van grote bekenis is". Kruit drooghouden Over de thans ontstane situatie merkte de heer Meynikman op, dat er een einde is gekomen aan de macht der vakorgani saties. „Uw standpunt is ons standpunt Formeel kunnen wij niets doen. De staking van woensdag vond hij volkomen begx'ijpe- li.ik", maar hij voegde er direct aan toe: „Kiik uit. houd je kruit droog". Wat de vakorganisatie nu moet doen is volgens hem het realiseren van de ander half percent over dit jaar en op 1 januari in ieder bedrijf opnieuw de tweede ander half percent over 1961 aan de orde stellen Voorts in de komende maanden per bedrijf de vier percent, die men op 1 januari zou krijgen, gaan verwezenlijken door middel van de secundaire arbeidsvoorwaarden dat wil zeggen binnen het raam der C.A.O te doen wat er nog inzit. „En 00 1 juli 1961 zullen de n'euwe loonvoorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars liggen". Naar aanleiding van de discussie merkte de heer Meynikman later nog op: „Wij gaan helemaal niet akkoord met die ander half percent, maar we kunnen toch niet zeggen: neem het niet aan". De moox-denaar van de 34-jarige vrouw, die op 6 april 1959 doodgeschoten en gedeel telijk verb x-and in een droge sloot bij Axel in Zeeuws-Vlaanderen gevonden werd, zal niet wox-den berecht. De man, die vorig jaar ook in Nederland door zijn daad af schuw verwekte, is de 53-jarige echtge noot van het slachtoffer, Xavier B. uit Blaasveld in Belgisch Vlaandex*en. Drie weken nadat hij zijn vrouw door een pis toolschot afgevuurd in zijn auto van het leven beroofde, werd hij mede op aanwij zingen van de Nederlandse politie gear- resteei-d. Een uitgebreid en langdurig psy chiatrisch onderzoek heeft nu uitgewezen dat de man bij vlagen aan ernstige gees telijke stoornissen lijdt. Er is thans een „interneringsbevel", zoals dat in België heet, voor de tijd van tien jaar tegen hem uitgevaardigd. Gisteren is hij in Doornik opgesloten. Luchtbasis Vandenberg, (V.S.) (Reuter- AFP) Deskundigen van de Amerikaan se luchtmacht hebben woensdagavond een aardsatelliet, Discoverer (Ontdekker) XVIII in een baan om de aarde gebracht. Men wil trachten de ruimtecabine, die on der meer menselijk weefsel bevat, te ber gen. De satelliet beschrijft een baan om de polen van de aarde. De 135 kilo zware ruimtecabine bevat weefsel van een men selijk ooglid, beenmerg, algen en sporen, bloedlichaampjes en enkele soorten film. Men wil hiermee de gevolgen van stra ling bestuderen. Pas 24 uur na het lan ceren en zeventien omwentelingen zullen pogingen worden gedaan de cabine te ber gen in de nabijheid van de Kawai-eilan- den. De stuwkracht van de Thor-raket met behulp waarvan de satelliet werd gelan ceerd was 15.000 pond groter dan die van de raketten die bij eerdere „Ontdekker"- lanceringen zijn gebruikt (150.000 pond). Men verwacht dat „Ontdekker XVIII een hoge baan om de aarde zal beschrijven. CHICAGO (Reuter) De correspondent in Bern van de Chicago Daily News meldt van diplomatieke kringen, die relaties in Moskou hebben, te hebben vernomen, dat een Russische poging, in oktober, om een mens in de ruimte te brengen, met een drama is geëindigd en dat verdere proefne mingen voor enkele maanden zijn uitge steld. Volgens het bericht, zou het ruimte vaartuig met succes zijn gelanceerd, doch de cabine met de iruimtevaarder aan boord zou zich niet van de raket hebben kunnen losmaken, waarna het gehele ruim tevaartuig verbrandde. De lancering had moeten samenvallen met het verblijf van premier Kroesjtsjev in New York, waar hij de opening van de UNO-Assemblee heeft bijgewoond. Bij zijn terugkeer in Moskou zou Kroesj tsjev maarschalk Nedelin, de bevelhebber der Russische raketstrijdkrachten, voor de mislukking aansprakelijk hebben gesteld, waarop de maarschalk zelfmoord zou heb ben gepleegd. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdagmiddag het geschenk van het Nederlandse kabinet ter gelegenheid van het Belgische vorstelijke huwelijk in het koninklijk paleis in Brussel aan koning Boudewijn en Dona Fabiola aangeboden. Het geschenk van de Nederlandse mi nisters bestaat uit een zilveren koffieser- vies met zilveren plateau in vroeg-acht- tiende eeuwse Engelse stijl. Het geschenk van de Nederlandse ko ninklijke familie, twee vazen van antiek Delfts blauw, werd reeds de vorige week op het paleis in Brussel ontvangen. Prinses Wilhelmina heeft aan de koning der Belgen ter gelegenheid van diens huwelijk een geschenk gezonden bestaan de uit een kristallen bokaal, weergevend de vijf zintuigen en vervaardigd bij de Koninklijke Nederlandse Glasfabriek Leerdam. De situatie terswolde waar staat, is nog vele plaatsen langs de Meerweg in Pa- 600 hectare polder blank steeds uiterst kritiek. Op laat de dijk water door Enkele honderden militairen uit Zuidlaren en Wezep, werklieden van openbare wer ken in Groningen en mannen van het wa terschap Westerkwartier en de provincia le waterstaat staan paraat. Het dijkleger doet al het mogelijke om de oever van het Noord Willemskanaal te versterken. Als de dijken hier zouden doorbreken, zal het water veel verder de stad Groningen binnendringen dan alleen in de zuidelijke woonwijken, omdat bij een overstroming het water uit de rioleringen in een groot deel van de stad naar boven zal komen. Doordat nog steeds water van hoger gelegen gebieden in Drente naar Gronin gen komt, worden de moeilijkheden op sommige plaatsen in de Veenkoloniën en aangrenzende gebieden steeds gx-oter. Ve le dijken en wegen lopen nog steeds ge vaar. Tussen Tweede Exloëx-mond en Valther- mond is het land overstroomd, daar het water over de dijk is gespoeld. De dijk is wel verhoogd en versterkt, maar er blijft gevaar. In de Vetstukkermond is een dijk gelegd, zodat het water uit het Ter Apelkanaal hier niet in kan stromen. Ruim 700 hectaren staan onder water. De ge middelde hoogte is een meter. In de wo ningen staat een halve meter water. In het Voltherbroek op de grens tussen Denekamp en Weerselo stijgt het water uit het sti-oomgebied van de Dinkel nog steeds. Op de provinciale weg Ootmarsum Oldenzaal wox-dt het water met zakken zand tegengehouden om te voorkomen dat het naar het zuiden in de richting van Almelo, stroomt. Het water in Borculo is thans geheel uit de stad verdwenen. Ook in de poldex-s om Borculo begint het te zakken, behal ve aan de zuidzijde van de stad. Daar stroomt het water nog steeds over de provinciale weg Borculo Ruurlo. De Berkel, die tientallen centimetex-s is ge zakt heeft vrijwel het normale peil weer bereikt Het water van de Lunterse beek is nog twintig centimeter gestegen en nog steeds stroomt het vele water van de Veluwe in de GELDERSE VALLEI door het laag gelegen Achteveld naar het IJsselmeer. In de Barneveldse beek dreven driehon derd verdronken kippen naar het Vallei kanaal. Na een snelle was van drie meter in de twee voorafgaande dagen is de Maas in Noord-Limburg vandaag nog verder ge stegen. Hiex'door breidden de overstx-omin- gen der hoog gelegen uiterwaarden zich stex-k uit. De beide toegangswegen tot het dorpje Ayen raakten op verscheidene plaat sen overstroomd. Boerderijen langs de oostelijke en westelijke Maasoever raak ten geheel geïsoleerd. Vele landbouwers zijn door het snel opgekomen hoge water verrast, zodat de reeds gerooide bieten, die nog op het veld lagen, in het water zijn gekomen. Op de Maas, bij de spoorbrug in Venlo, moesten vele schippers de stuurhut ge deeltelijk afbreken, omdat de hoge water stand anders de doorvaart onder de brug verhinderde. De oude kexm van Bergen (L.) waar ook het gemeentehuis staat, is door de hoge waterstand van de Maas geïso leerd gex-aakt. Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (P.S.P.) heeft de minister van Verkeer en Water staat schriftelijke vragen gesteld over de wateroverlast in Meppel. De heer Lankhorst vraagt of het waar is dat deze overlast niet slechts een ge volg is van de buitengewone weersomstan digheden, doch in overwegende mate is te wijten aan slechte samenwerking tussen de waterschappen in de omtrek en aan het ontbreken van een gemaal bij Zwart sluis. Voorts vraagt hij de minister mee te delen of de totstandkoming van zo'n gemaal wordt verhinderd doordat de be langen van twee provincies op dit punt doox-eenlopen. Tenslotte vraagt de heer Lankhorst of de minister bereid is stappen te doen die kunnen leiden tot samenwerking zowel tus sen beide provincies als tussen de betrok ken waterschappen, opdat wateroverlast en de daar-uit voortvloeiende schade voor Meppel en zijn bevolking in de toekomst tot een minimum kan worden beperkt. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft een telegram ontvangen van drie textielfabrikanten in Geldrop, waarin onder meer het ministerie aansprakelijk wordt gesteld voor de bedrijfsschade die door de Wateroverlast in hun fabrieken is geleden. Eveneens zijn telegrammen met dezelfde inhoud verzonden aan het ge meentebestuur van Geldrop, aan de direc teur van de provinciale waterstaat en het waterschapsbestuur in Boxtel. Het ministerie bevestigde de ontvangst van het telegram, doch wenste er geen commentaar op te geven. Het wacht de gang van zaken af. De fabrikanten hebben besloten geza menlijk een gerechtelijke actie te voeren om een uitspraak te verkrijgen over de vraag, welke instantie voor de hoge wa terstand van de Kleine Dommel aanspra kelijk kan worden gesteld.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9