ik zie meer in 'h aristona Uitgaan in Haarlem „VAN PEARL HARBOUR TOT HIROSHIMA" Henri Sijthoff-prijzen uitgereikt Toon Hermans terug om in januari weer naar het buitenland te gaan Wellicht compromis tussen Arnhem en „Theater" Film als historische vaststeliing Het beste jaarverslag Jazz-musici leiden repetities voor komend jeugdtoernooi „DE WERELD VAN CILLY WANG" Willem de Zwijgerprijs te New York uitgereikt LEZEN EN LATEN LEZEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 Naarmate de tweede wereldoorlog ver der van ons af komt te liggen, neemt het aantal films, dat ons van die oorlog een historisch beeld wil geven, toe. Daar voor is een jammerlijke actuele oorzaak: de tweede wereldoorlog heeft geleid tot een wereldbestel, waarin wij al jaren le ven met voortdurend de dreiging van een nieuwe oorlog. Men kan stellen dat de atoombom op Hiroshima de weg naar de zelfvernietiging van de mensheid heeft ge opend. Dat stelt de film „Van Pearl Har bour tot Hiroshima" ook. Het is een con clusie, welke men aan het slot van de film tegenkomt, maar men mag rustig aannemen dat zij van deze film het uit gangspunt is geweest. De oorlog raast er in al zijn vernietigende kracht. Maar erger dan die kracht is de mens, die hem hanteert. Het is meer nog zijn neer gang dan ondergang, welke „Van Pearl Harbour tot Hiroshima" in beeld brengt. Als een waarschuwing. Want onze onder gang zelf zal misschien nog wel in beeld gebracht kunnen worden, maar na de „ontdekking" van de atoombom is het een vraag of we die ooit nog zouden zien Dat zijn geen aangename dingen, die in deze aanhef gezegd worden. Dat bedoe len de makers van het genre films als waarover ik nu spreek, ook niet. Zij zoe ken achter de realiteit van de oorlog de realiteit van de mens. De onthulling is verbijsterend. Uit tot dusver nog nooit vertoond filmmateriaal is de lijdensweg weergegeven, die de mensheid van Pearl Harbour tot Hiroshima volgde. Daarbij gaat het dan voornamelijk om de Japanners. Hoe kwamen zij in de oorlog? Wat waren hun motieven? Waardoor hielden zij zo fanatiek stand? En men kan het zelf zien: religieus fanatisme, drang tot zelf vernietiging, puur sadisme, onvoorstelbare verblinding. Toen bij een bombardement op Tokio al meer slachtoffers waren ge vallen dan later bij de atoomaanval op Hiroshima, bleven de generaals het Ja panse volk nog hardnekkig de leuze inha meren dat de overwinning aan hun kant zou zijn. Om de aanvalskracht van de Amerikaanse vloot te breken stonden vijf duizend piloten klaar om met. hun vliegtui gen zelfmoord te plegen; de Kamizakes wierpen zich letterlijk te pletter op de Amerikaanse oorlogsbodems. In Japan zelf leidde men de jeugd tot de oorlog op. Er is een fragment in de film, waarin men kinderen oorlogje ziet spelen, zo rea listisch als men het de soldaten van nu ziet doen. Jongetjes gorden zich vliegtuig jes om en rennen vooruit, andere duwen houten tankjes voort. Kleine meisjes ren nen gebukt naar de „vuurlinie" om „van pijn kronkelende" soldaatjes op de bran card te leggen en er weer gebukt mee weg te hollen. Wat later maken wij een plechtigheid mee, waarbij duizenden oor logsweduwen de as van hun gesneuvelde echtgenoot in ontvangst komen nemen. Zij krijgen een witte doos in de hand. Zij bui gen tot dank en gaan ermee terug in de rij..Pas wanneer de tweede atoombom is gevallen spreekt de keizer het verlossen de woord: overgave. Daarvoor gaan de Japanners vrijwillig de dood in. Geen'sol daat laat zich gevangen nemen. Hij vecht tot hij sterft. Om de eilanden rond'Ja pan te veroveren moesten de Amerikanen een man opofferen tegen twee Japanners. Zo berekenden zij, dat de invasie van Ja pan een millioen Amerikaanse soldaten het leven zou kosten. De Japanners bereid den zich op die invasie voor. Ze hadden de oorlog verloren, maar ze wisten van geen wijken. Tegen deze mentaliteit voer de de geallieerden oorlog. Tegen mensen, die hun doodsverachting als voornaamste wapen voerden. Die daarmee zo ver gin gen, dat zij een der twee oerdrijfveren van de mens, de drang tot zelfbehoud, prijs gaven. Wel. zij betaalden daarvoor hun prijs. Maar wanneer eens de mensheid in haar geheel de prijs moet betalen voor deze opoffering van de drang tot zelfbe houd..? Het is deze vraag, die wordt ge steld achter de beelden van de film. Men steld achter de beelden van de film. Men kan zich misschien afvragen waarvoor het dient en welk cultuurpessimisme nu weer aan het woord is. Ik geloof dat de samen stellers van „Van Pearl Harbour tot Hi roshima" geen pessimisten zijn. Zij von den het alleen nodig vast te stellen, dat men zich nu die vraag stelt. Een histo rische vaststelling voor geen nageslacht? Een kreet in de ruimte? Een roep om be zinning?. P. W. Franse De door de heer II. A. H. Sythoff, alge meen directeur van de n.v. Hendrik Syt- hoff's Financiële Bladen en uitgever van het Financiële Dagblad, ingestelde Henri Sythoff-prijs voor het beste jaarverslag, is tydens een bijeenkomst in Carlton te Amsterdam deze. week uitgereikt aan In- dola n.v. te Rijswijk, Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven en Mees' Bouw materialen te Groningen, De commissie ter beoordeling van de jaarverslagen wordt gevormd door de voorzitters van de drie effectenbonden, te weten de heren mr. P. F. J. de Kok, J. A. M. Prinz en mr. M. de Mol. Wegens ziekte van de voorzitter dei- commissie, mr. De Kok, las mr. De Mol de rede voor, die de heer De Kok had willen uitspreken. In het streven naar voortdu rende verbetering van de verslaggeving van naamloze vennootschappen vroeg mr. De Kok grotere aandacht voor de cijfers in de resultatenrekening. Hij dx-ong aan op publikatie van de omzetcijfers, eventueel aangeduid door indexgetallen. Voorts be pleitte hij publikatie van geconsolideerde jaarrekeningen, vooral voor die vennoot schappen, voor wie de dichtermaatschap- pijen van essentieel belang zijn. Gebeurt deze publikatie niet, dan krijgt de lezer van het verslag geen betrouwbaar beeld van de winstcapaciteit der onderneming. Voorts bepleitte mr. De Kok het aanduiden van een splitsing tussen de normale en de extra afschrijvingen, alsmede publikatie van het voor belastingen bestemde deel van de winst. Ook is hij een voorstander van het vermelden van de ontvangen in vesteringsaftrek. Een zo volledig mogelijke verslaggeving door naamloze vennoot schappen, aldus spreker, komt ten goede aan de belegger, aan de beurs en aan de bedrijven zelf. WAARSCHUWING VAN ORGEL BOUWERS Het bestuur van de Bond van Protes tantse Orgelbouwers in Zaandam heeft op een ledenvergadering in Utrecht de leden dringend geadviseerd niet met orgeldes kundigen samen te werken die financiële betrekkingen hebben met orgelmakers. De bond heeft hiertoe besloten omdat een van de bekende orgelbouwadviseurs in Nederland opdrachten aan bepaalde bouwers bezorgde, en hierdoor zowel in komsten van zijn advies als voor de orders verkreeg. Hiervoor worden zekere trans acties bevorderd, die niet in overeenstem ming worden geacht met het werk van de bonafide adviseur. MARIA CALLAS NAAR MONACO De sopraan Maria Meneghini Callas is met haar goede vriend de miljonair Aris- toteles Onassis en diens vliegtuig uit Mi laan naar Monaco gevlogen. Prinses Gracia, Prins Rainier en Prins Pierre, de vader van Prins Rainier, hebben de reis meegemaakt. Maria Callas heeft in de hoofdrol van Doni zetti's opera „Poliuto" voor het eerst sinds haar beroemd geworden „keelaandoening" weer het. operaseizoen van Milaan geopend. Zij zong de rol van Paolina in de eerste voorstelling van het Scala-seizoen. De Haarlemse Interscliolaire 1961 De jazz-repetities voor het komende In- terscholair Jeugdtoernooi in Haarlem zul len indien men dit wenst onder leiding staan van de musici Pim Jacobs en Kees Kuyt. Bovendien zullen de avonden waar op in het kader van dit toernooi jazz wordt gespeeld slechts toegankelijk zijn voor se rieuze liefhebbers van deze muziek. Dit is een van de nieuwtjes die de wet houder van Onderwijs en Kunstzaken in de gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, bekend maakt in het voorwoord van de onlangs verschenen folder voor het Interscholair Jeugdtoernooi 1961. Het feit, dat vorig jaar tijdens de jazz-uitvoeringen enig rumoer is ontstaan onder de toehoor ders heeft er mede toe geleid om boven staande maatregelen te treffen. Bij het in studeren van toneelstukjes bestaat even eens de mogelijkheid om leiding te krij gen van een deskundige op dit gebied, namelijk mevrouw Teunke Hauer-Melle- ma. Ten slotte maakt de heer Geluk in dit voorwoord bekend, dat dit jaar voor het eerst de koren, die aan het interscholair toernooi mee willen doen zich aan een voorschifting zullen moeten onderwerpen. Zaterdag 17 december, 8.15 uur, zal Cilly Wang in de Haarlemse stads schouwburg optreden. Volgende maand gaat zij voor de vierde maal op toer- nee door Amerika. In Haarlem brengt zij het programma, dat ook in Ame rika, Canada en Australië veel succes oogstte: „De wereld van Cilly Wang", waarin al haar successen zijn opge nomen. Toon Hermans is gisteren in Amster dam teruggekeerd na een succesvolle tournee met zijn „One man show" in Wenen, Innsbruck en München. Over de reeks bijzonder geslaagde voorstellingen heeft hij een stapel Duitse en Oostenrijk se persknipsels, waarin men over de waarderende superlatieven struikelt en hij is vooral zoals hij zelf verheugd op merkte een enorme dosis internationale showervaring rijker. Het was vooral dit laatste, dat Toon Hermans aan het praten zette. Wij hadden dat al ervaren tijdens het laat ste deel van die reis, toen wij in een treincoupé nog wat rustiger naar zijn ver halen hadden kunnen luisteren. Zijn tour nee begon op 17 september in het Ween- se Renaissance-theater en was van meet af aan een succes. Half januari hoopt hij opnieuw over onze oostgrens te trekken. Want vijf weken Wenen in het renais sance-theater met een capaciteit van 700 bezoekers één week Innsbruck en vijf weken München in het „Deutsche The ater", waar niet minder dan 1700 bezoe kers avond aan avond zijn show konden volgen zijn lang niet voldoende geweest om de zucht naar lachen van de Duits talige theaterminnaars te bevredigen. Hij zal optreden in Essen, Stuttgart, Frank fort en nog enkele kleinere plaatsen, om 4 februari aan een nieuwe krachttoer te beginnen: een volle maand lang Hamburg. Verder staat ook Berlijn op het program ma, maar er is kans, dat hij tussen het optreden in deze beide steden nog een poosje in Nederland zijn „one man show" komt laten zien. „Ik zou niet graag een automaat wor den, zoals sommige Amerikaanse show- business-artiesten", zegt hij, „want je moet je populariteit daar wel altijd heel duur betalen". Hij is overigens al wel van Ame rikaanse zijde benaderd. Men wil hem een langdurig contract voor het Golden Theatre in New York aanbieden. „Maar dat is nog hele verre toekomstmuziek", remt hij af, als zijn gehoor daar wat al te enthousiast op reageert. In de herfst wil hij zijn „one man show" naar Enge land brengen. Hij heeft geleerd voor een niet-Nederlands publiek een ander tempo in zijn show te leggen. Zijn mimische ga ven zijn groot genoeg om zijn publiek over eventuele taalbarrières heen te tillen. Een criticus in Wenen schreef in een geestdriftige recensie: „Hij spreekt zes talen. Maar geen van alle goed.." Verder heeft Hermans vergevorderde Duitse filmplannen. „Maar daar zeg ik verder niets van, want over een film praat ik nooit meer voor zij af is.en heeft hij verscheidene aanlokkelijke tele visie-aanbiedingen in het buitenland ge accepteerd. Wat die film betreft, niets zal hem liever zijn, dan zich daarmee te re vancheren voor zijn Nederlands filmex periment. Het werken voor Duitse en Oos tenrijkse televisie-camera's biedt al weinig nieuws meer. Zowel in Wenen als in München is namelijk de hele show voor de televisie op filmband vastgelegd. De Oostenrijkse televisiekijkers zullen er tij dens de kerstdagen van kunnen genieten, De Duitse in april 1961. Subsidie „My fair lady" B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad het voorstel doen toekomen aan het Neder landse Theater Centrum afdeling Amster dam een subsidie te verlenen van maxi maal 13.072.teneinde acht zogenaam de halve voorstellingen van „My fair Lady" tegen verminderde prijzen te doen gev en. De kwestie „Theater"gemeente Arn hem schynt nader tot een oplossing te zyn gekomen. Van niet-officiële. ztfde wordt medegedeeld dat de directie van de toneel groep „Theater" zou hebben besloten In Arnhem te blyven, omdat het gemeente bestuur voor een belangrijk deel tegemoet zou zyn gekomen aan de verlangens van de directie. Wel zouden niet alle eisen zijn ingewil ligd, maar men zou tot een compromis zijn gekomen. Er schijnen met Rotterdam geen bindende afspraken te zijn gemaakt. Defi nitieve mededelingen zijn er tot dusverre door beide partijen nog niet gedaan. Hedenavond zal d'e Arnhemse gemeente raad in besloten zitting bijeenkomen en zullen de raadsleden kennis nemen van de inzichten van B. en W. ten opzichte van Theater. Naar men ons mededeelde kan bij de begrotingsbehandeling de Theater-zaak verder uit de doeken worden gedaan. Te New York is donderdag de Willem de Zwijgerprijs voor journalistiek uitgereikt aan R. H. Shackford van het Scripps-Ho- ward krantenconcern voor een serie ar tikelen over Nederland die in december van het vorige jagr in de Amerikaanse bla den verschenen is. Albert Balink, voorzitter van het comité voor prijsuitreiking, heeft tijdens een lunch, waarbij de Nederlandse ambassa deur in Washington, dr. J. H. van Roijen als eregast aanzat, de prijs (een bedrag van 1.000 dollar en een gouden medaille) uit gereikt. Erwin D. Canham, redacteur van het blad The Christian Science Monitor uit Boston kreeg een gouden medaille voor zijn „regelmatig verschijnende, uitgebreide en intelligente berichtgeving over Neder land en Nederlandse aangelegenheden". Ook David H. Beetle kreeg een onderschei ding voor zijn verslagen over de Henry Hudson-herdenking. De Willem de Zwijgerprijs is ingesteld in 1950 ter nagedachtenis aan de Amerikaan se journalisten, die in 1949, na een bezoek aan Indonesië, zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk in Bombay. Schenking. Mevrouw Th. Laue- Drucker in Den Haag heeft aan de Staat, der Nedérlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam ten geschenke aangeboden een aquarel door J. H. Weis- senbruch, voorstellende een strandgezicht. Dit aquarel, dat van uitstekende kwaliteit is, is een aanvulling op de verzameling aquarellen, die de oom van de schenkster, de heer J. C. J. Drucker, destijds ter plaat sing in het Rijksmuseum heeft geschonken Advertentie in volmaakte harmonie met uw interieur Akkoord de buitenkant van *n ARISTONA is fraai. Dc binnenkant mag er ook wezen! Technisch is zo'n ARISTONA geweldig: perfect beeld en geluid. En de service is óók perfect. Ja, iedereen ziet meer in 'n ARISTONA! tistoua IN EEN WOORD: FANTASTISCH! radio - televisie. - grammofoons - recorders TONEEL Zaterdag 10 december. Stadsschouwburg, 20 uur. De Nederlandse Comedie speelt „Kasteel in Zweden" van Frangoise Sa- gan, onder regie van Henk Rigters. Medewerkenden zijn onder anderen Mimi Boesnach, Ellen Vogel. Elisabeth Hoy- tink, Guus Oster, Joan Remmelts en Wil van Seist. Zondag 11 decmeber. Stadsschouwburg, 20 uur. De Nederlandse Comedie speelt nogmaals „Kasteel in Zweden", onder regie van Henk Rigters. Maandag 12 december. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep „Puck" speelt „Stille Waters" van Don Pedro Calderon de la Barca. onder regie van Egbert van Pari don. Medewerkenden zijn onder anderen Karin Haage, Nell Knoop, Sylvain Poons, Water Kous, Albert Absooel en Bob Ver- straete. Vertaling Mies Bouhuys. Woendag 14 december. Stadsschouwburg, 20 uur. Het Rotterdams Toneel speelt „Speels gemin. speels gewin" van Mari- vaux, onder regie van Luc Lutz. Mede werkenden zijn onder anderen Max Croi- set. Hans Croiset, Lia Dorana, Ann Hase- kamp, Ton Lutz en Pieter Lutz. BALLET Donderdag 15 december. Stadsschouwburg, 20 uur. Het Nederlands Ballet brengt een programma, waarin drie premières voor Haarlem zijn opgenomen. Gedanst wor den „Invocatie" (Lichine-Marcello), „Clair de Lune" (Tsjitsjinadze-Debussy), „Spleen" (Appel-Kox), „De witte Sala mander" (Taylor-Stokkermans) en „Suite en blanc" (Lifar-Lalo). AMATEURTONEEL Vrijdag 9 december. Stadsschouwburg, 20 uur. De Johez-toneelvereniging speelt „Te koop een prima echtgenoot". Dinsdag 13 december. Stadsschouwburg, 20 uur. Amstel's toneelvereniging „Stre ven naar Kunst" speelt voor de leden der letterlievende vereniging J. J. Cremer „Een Bruid in de Morgen". Dinsdag 13 december. Minerva Theater, 20.15 uur. De rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" speelt „Maria Boodschap". MUZIEK Vrijdag 9 december. Minerva Theater, 20.15 uur. De Haarlemse claveciniste Ma rion van Harreveld geeft een recital, waarop werken worden gespeeld van Farnabv, Champion de Chambonnières, Böhm, Bach, Lebègue, Couperin en Scar latti. Zondag 11 december. Bakenesserkerk. 19 uur. Het Haarlems Bach Ensemble, onder leiding van George Robert, werkt mede aan de dienst van 19 uur. Uitge voerd wordt „Bereitet die Wege" van Bach. Maandag 12 december. Sportgebouw Kle verlaan, 19 uur. Bijeenkomst van de stichting „Jeugd en Muziek". Maandag 12 december. Concertgebouw, 19.30 uur. De christelijke oratoriumver eniging „Door Zang Vriendschap" geeft een uitvoering van „The Messiah" van Handel. Aan deze uitvoering, die plaats heeft onder leiding van Simon C. Jansen, werken mede het N.Ph.O., de organist Rudolf Jansen en de clavecinist Hans Philips. Dinsdag 13 december. Concertgebouw, 20.15 uur. Het N.Ph.O. geeft het vierde concert in de serie D, onder leiding van Henri Arends. Als solist treedt op de vio loncellist Paul Tortelier. Op het program ma staan werken van Roussel, Saint Saëns, Debussy, Tormin en Dukas. Woensdag 14 december. Minerva Theater, 20.15 uur. Het Strauss-quartet speelt werken van Schumann, Bartók en Beet hoven. Donderdag 15 december. Concertgebouw, 20 uur. Orgelconcert door de organist Albert de Klerk. Op het programma staan werken van Distier, Roger-Ducasse, Bijster, Dandrieu, Daquin, Balbastre en Lebègue. DIVERSEN Vrijdag 9 december. Gebouw Nassauplein, 8.20 uur. De heer A. Viruly spreekt over de Franse schrijver-vlieger Antoine de Saint Exupéry (Theosofische vereniging) Zaterdag 10 december. Concertgebouw, 14 uur. St. Nicolaasfeest van de ontspan ningsvereniging Conrad Stork. Zaterdag 10 december. Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur. Feestavond van de per soneelsvereniging van de dienst Hout en Plantsoenen. Zondag 11 december. Concertgebouw, 20 uur. Dansavond. Maandag 12 december. Café-restaurant Brinkmann, 20 uur. De heer Jaap de Jong vertoont zijn kleurenfilm „Het Rietland". (Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging). Maandag 12 december. Gebouw der Vry- zinnig Hervormden, 20 uur. Dr. A. Mel- chior houdt een lezing over „Het land van Dordogne en de prehistorie". (Ver eniging „Weten en Werken"). Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Beaty, Schuldige Phoenix; Kirk, Shei la, niet gewenst..; Lamers, Op het matje bij de rechter; Motley, De trottoirs van Chicago; van der Veen, Doen alsof: Bridge, The numbered ac count; Chamales, Go naked in the world; Dick, An Affair of love; Fuller, Image of a society; Heppenstall, The lesser infortune; Bordonove, L'enterrement du comte d'Orgaz; de Vilmorin, Le violon. Ontwikkelingsboeken: Oosthoeks encyclopedie, dl. 5 (leeszaal): van Parreren, Psychologie van het leven;Barbault, Dat bent u,ram; Mayer en Reuss, Dode Zeerollen en Bijbel; Nota inzake de ruimtelijke ordening in Nederland; Gevangene 1113 onthult (verbeteren onze rechtspraak en ge vangenissen de mens?); Kocher, De strijd der dieren; de Moor, Postzegelkunst; Morré en Mor- re, Zuigerstoomwerktuigen, dl. 1, 7e dr.; Heili gers, Inleiding tot de meettechniek; Pannekoek en Schipper, Ontwerpen, aanleggen en beplanten van tuinen, dl. 1, 6e dr.; Stuiveling, Steekproe ven ;Marlowe, De waarachtige historie van Doc tor Faustus; van Luttervelt, Holland's musea; Wentinck, Geschiedenis van de Europese schil- derkunst;Rosseels, Oosters coctail; van der Meer, Atlas van de Westerse beschaving (leeszaal; Pu- chinger. Dagboek van Mevrouw Colijn. Sonja van Beers en Sylvester Camp bell in „De witte Salamander", een der drie premières welke Het Nederlands Ballet (directrice Sonia Gaskell) don derdag aanstaande, 15 december, in de Stadsschouwburg te Haarlem zal brengen. Dinsdag 13 december. Lorentzlyceum, 19.45 uur. Ir. J. Geertsma spreekt over „Geofysische aspecten van het kunst- maanonderzoek". (Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring). Dinsdag 13 december. Krelagehuis, 20 uur. De heer D. Schuyt demonstreert het vervaardigen van een aantrekkelijk kerststukje. (Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant- kunde). Dinsdag 13 december. Café-restaurant Brinkmann, 20 uur. Mejuffrouw E. H. Brakels houdt een lezing, getiteld: „Oud- Zand voort". (Vereniging „Haerlem"). Woensdag 14 december. Café-restaurant Brinkmann, 20 uur. De heer P. A. Pols spreekt over „Vrijetijdsbesteding, een probleem?" (Humanistisch Verbond). Woensdag 14 december. Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur. De heer Jan P. Strijbos houdt een lezing bij de vertoning van de film „Van Canada tot Mexico" (Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk). Woensdag 14 december. Bovenzaal Concert gebouw, 20 uur. De heer A. Hafkenscheid C.ss.R. spreekt over Suriname. (Konink lijke vereniging „Oost en West"). Donderdag 15 december. Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur. Wintersportavond van de Nederlandse Reisvereniging. Donderdag 15 december. Bovenzaal Con certgebouw, 20 uur. Voorlichtingsavond van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Iedere zaterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan: Jongerensociëteit Haarlem. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10—17 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des zondags van 13—15 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur,_ op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 1416 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1416 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland. Tot 15 december tentoonstelling van werken van Hollandse zeventiende-eeuwse mees ters. Dagelijks geopend van 1017 uur. Des zondags van 13 tot 18 uur. Museum „Huis van Looy", Kleine Hout weg: Tot 12 december expositie van wer ken van H. F. Boot en van zijn leerlin gen. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Gebouw „De Waag", Damstraat Haarlem. Tot 12 december tentoonstelling van reisschetsen uit „Mortain-France" door Margaretha Verheus en W. A. van der Colk. Dagelijks geopend van 13—17 uur. Des zondags van 1417 uur. Kunstzaal 't Goede Uur. Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand december tentoonstelling van schilderijen, teke ningen en aquarellen van Dik van Gu- lik. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur Gebouw Bloemenheuvel. Bloemendaalse- weg, Overveen. Van 10 tot 30 december tentoonstelling van werk van de graficus Dirk Harting. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land. Van 4 december tot 7 januari ten toonstelling van werken van Hans van Wijk. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Tijdens de concerten op maandag woensdag en vrijdag van 18 tot 20 uu- V

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11