Geen steun aan stakers Parachutisten bezetten hoofdstad van Laos DE GAULLE IN ALGERIJE Aicher Super Spaanplaat Akkoord met Amsterdamsche Bank zou zijn bereikt Parijs zou uitlevering van Lagaillarde vragen Algerije-referendum op zondag 8 januari AKKERTJES Indonesisch fregat nam rebellen onder vuur Conflict met de regering komt in de juridische sfeer Verzending van zeepost Thans Coevorden en Gramsbergen bedreigd Drie doden in het verkeer Acties metaalarbeiders moeten verantwoord zijn 13 Madrid geeft zijn verblijf in Spanje toe President De Gaulle zal de campagne leiden Ongehuwde moeder doodde twee pas geboren baby's Nieuw schip Kleine staking te Delfzijl ANMB EN CMB VERGADEREN DE SOCRATES-AFFAIRE TWEE STAATSGREPEN IN 24 UUR Begroting in Biervliet werd „doorgehamerd" De wateroverlast Situatie bij Groningen is nu gunstiger Kerkelijk nieuws VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 (Van onze correspondent) PARIJS Twee bezoeken die de Fran se ambassadeur in Madrid de laatste da gen bij de Spaanse minister van Buiten landse Zaken heeft afgelegd hebben ein delijk tot de officiële erkenning van de kant der Spaanse regering geleid dat het voortvluchtige kamerlid Pierre Lagaillar de zich aan gene zijde van de Pyreneeën bevindt. Lagaillarde heeft onderdak ge vonden bij geestverwanten in een voorstad van Madrid waar hij door Spaanse politie- inspecteurs nauwlettend in de gaten zou worden gehouden. Tussen Frankrijk en Spanje bestaat geen enkel akkoord waardoor beide landen we derzijds verplicht zouden kunnen worden politieke, of andere, misdadigers uit te leveren. Vanwege het grote gevaar dat Lagaillarde onder de huidige omstandig heden vanuit Spanje of zelfs Algerije voor de veiligheid van dat land kan opleveren, zou, aldus werd verwacht, Frankrijk een dringend beroep op Madrid willen doen om deze agitator en beschuldigde in het barricaden-proces onverwijld weer over de Frans-Spaanse grens te zetten. Men betwijfelt in politieke kringen in Parijs echter ernstig of generaal Franco zich erg gevoelig voor die Franse aandrang en ar gumenten zou willen tonen. (AFP/UPI) Lagaillarde verkeert nu in dezelfde omstandigheid als Joseph Or tiz, die na de onderdukking van de januari- opstand in Algiers naar Majorca uitweek en daar onder Spaans toezicht staat. Fernand Feral, een van de vijf gevluchte beschuldigden in het barricaden-proces, is onder politiegeleide in Parijs teruggekeerd en naar een gevangenis gebracht. Ferals advocaat maïtre Bozzo, beklaagde zich er over dat zijn cliënt door de politie van Tournay uren lang was ondervraagd. Vol gens de verdediger is de rechtbank in Parijs de enige instantie die bevoegd is tot ondervraging van zijn cliënt. (Foto links) (Vervolg van pag 1) Zal die explosie komen? Hoe frivool het op dit beslissende moment ook klinkt, de stromende regen die de laatste dagen op Algiers neerplenst zal, naast de ordemaat regelen, misschien het revolutionaire vuur doven. Straatmanifestaties in de regen zijn in het, doorgaans zonnige Algiers even moeilijk voorstelbaar als relletjes in Ne derland tijdens een hagelstorm. En het blijft een open vraag of de krachtproef, als hij komt, door de ultra's gewonnen zal worden. Daartoe zouden zij tenminste een deel van het Franse leger moeten meekrijgen. Zeker is er een deel van de Franse militairen ten stelligste te gen de plannen van De Gaulle gekant, hoewel de vlucht van Lagaillarde ook op hen een slechte indruk heeft gemaakt. Ik heb kort geleden in een reeks artike len uiteengezet dat de Franse ultra's niet meer werkelijk geloven dat hun Franse Algerije gered kan worden. Een nieuwe actie hunnerzijds zou dus een wanhoops daad zijn onder van Speyck's motto „Lie ver de lucht in". Is het miljoenen Fran sen in Algerije daar vandaag werkelijk toe bereid? Als men het hun nu vraagt halen zij de schouders op en zeggen: „Wij zullen het referendum niet dulden". Maar hoe zij het willen voorkomen zeggen zij niet. Hun antwoord is: „Wacht maar af". Die zwijgzaamheid van de Algerijnse Fransen is een nieuw fenomeen in dit an ders zo spraakzame land. Maar of die zwijgzaamheid een nieuwe samenzwering of gewoon onwetendheid en hulpeloosheid verbergt, is een andere vraag waarop de komende dagen, in ieder geval de komen de weken, 't antwoord zullen geven. Maar inmiddels, met het lot van Frankrijk en daarmee van de Europese en Atlantische allianties in de waagschaal, wordt het be zoek van De Gaulle een onmenselijk span nende onderneming. De man die twee en een half jaar geleden op het forum van Algiers door de ultra's als held en redder werd ingehaald, is vandaag het brandpunt van hun haat, in hun ogen een verrader, die zich deze dagen aan iedere openbare begroeting moet onttrekken. (AFP) Er waren uitgebreide beveili gingsmaatregelen genomen. Langs de route van de rand van de. stad tot het vliegveld Orly een afstand van tien kilometer stond om de twintig meter een politieman aan beide kanten van de weg. Hier en daar stond een auto met politie. Het vlieg tuig waarmee de president zou reizen (Van onze correspondent) Voor zijn vertrek, vanmorgen vroeg, naar Algerije voor een nieuwe inspectie reis en na de luidruchtige debatten in de Nationale Vergadering die onafgebroken een etmaal lang tot in de ochtend duurden, heeft het Franse staatshoofd generaal Charles De Gaulle gisteren een belangrij ke zitting van de regering gepresideerd om de laatste toebereidselen te treffen voor het referendum waarvan de datum op 8 januari volgend jaar nu officieel be kend is gemaakt. De minister van Voorlichting Terrenoire deelde na afloop de pers ook nog mee dat de president der republiek op 20 de cember de campagne voor het referendum met een rede voor alle Franse zenders van radio en televisie zal inleiden. Aan de campagne zullen alle partijen die in het parlement vertegenwoordigd zijn kunnen deelnemen, door middel van openbare ver gaderingen, aanplakbiljetten en radio- en televisietoespraken. Om een fors aantal kiezers niet voor het dramatische dilemma tussen hun lief de voor de jacht en hun burgerplicht te stellen is tevens besloten het jachtseizoen, dat op 8 januari 's avonds had zullen slui ten, met een week te verlengen. De vraag welke de Fransen en Algerijnen op 8 ja nuari zal worden voorgelegd is nog niet officieel wereldkundig gemaakt. Men neemt echter nu wel aan dat alleen het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht en niet ook nog de wenselijkheid de grond wet in presidentiëler zin te herzien bij het referendum ter sprake zal komen. een Caravelle-straalvliegtuig werd pas op het laatste ogenblik aangewezen. De president was gekleed in generaalsuniform. Een muziekkorps van de luchtmacht speel de het volkslied voordat De Gaulle in het vliegtuig stapte. Advertentie nü weer zo lekker als kip..! flitsen uw klachten weg De rechtbank in Amsterdam heeft een 20-jarige ongehuwde Amsterdamse huis houdster veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en voorwaardelijke terbeschik- kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. Uit yrees voor ontdekking van haar moe derschap heeft het meisje in maart 1959 en op 22 januari van dit jaar een baby kort na de bevalling gedood. De lichaam pjes verborg zij in haar kamertje. De rechtbank meende dat kan worden gesproken van een gebrekkige ontwikke ling van de geestvermogens van verdachte. De officier van Justitie had een gevan genisstraf geëist van twee jaar. voorwaar delijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar en toezicht. DJAKARTA (UPI) —Vijftig soldaten van de Daroel Islam en veertig van hun aanhangers zijn, naar het Indonesische leger bekendgemaakt heeft, de vorige week om het leven gekomen bij een door het fregat R. I. Boebara uitgevoerd artillerie bombardement. De legerplaats van de Da roel Islam te Siwa, in de provincie Zuid- Paolop op de kust van Zuid-Celebes, was het doel van dit bombardement. Het schip maakt een speciale tocht met het doel een aantal aan de kust gelegen bol werken van de Daroel Islam op dit eiland met kanonvuur te vernietigen, zo werd meegedeeld. Bij de Arnhemsche Scheepsbouwmaat schappij heeft de tewaterlating plaatsge had van het voor de Shell in aanbouw zijnde dubbelschroefsbevoorradingsschip „Shell-Dolphain", dat bestemd is voor de dienst in de Perzische Golf. Voor het gemakkelijk manoeuvreren is in het voor schip een boegstuurpropeller ingebouwd. Advertentie VRAAGT UW HANDELAAR WEL BETER NIET DUURDER Een groep havenarbeiders te Delfzijl heeft gistermiddag een uur het werk neer gelegd als protest tegen de omstandighe den waaronder zij aan de haven moeten werken. Het betrof hier drie ploegen, in totaal ruim dertig personen, die bezig wa ren met het laden van het Engelse mo torschip Menastone, dat een lading aard appelmeel naar Italië zal brengen. Naast een aantal bezwaren inzake de salariëring hebben de arbeiders critiek op het ontbreken van een kantine, toiletten en een overdekte fietsenstalling. Het ont breken van een schaftgelegenheid dwingt de havenarbeiders hun meegebrachte bo terhammen of op een schip of op de kade op te eten. Tijdens een rumoerige, door zeker meer dan duizend stakers bezochte vergadering van de Algemene Nedrlandse Metaalbedrijfsbond (N.V.V.) in het Utrechtse N.V.-Huis heeft de secretaris van de A.N.M.B., de heer R. Baarda meegedeeld dat de bond niet achter de stakers staat en dat de stakingskassen niet geopend zullen worden. Aan het slot van de vergadering, die over elven gisteravond (donderdag) duurde, was nog geen beslissing gevallen over hervatting van het werk b\j de Utrechtse metaalbe drijven Werkspoor en Demka. De Christelijke Metaalbewerkersbond die tegelijkertijd in het Oranjehuis vergaderde heeft wel besloten vandaag het werk te hervatten. De heer Baarda van de A.N.M.B. zei zeer verontwaardigd te zijn over een geval van "molestatie dat zich in Utrecht zou hebben voorgedaan bij Werkspoor. Later bleek uit de woorden van een spreker tijdens de discussie, dat nieuwe autobussen beschadigd zouden zijn, ter wijl. werkwilligen gehinderd werden. Aan het slot betoogde de heer Baarda, dat de stakers hun werk dienen te her vatten, om de vakbonden in de gelegen heid te stellen, het overleg gaande te houden. Wij hebben de staking als wapen niet uit ons arsenaal verbannen, zo betoogde de A.N.M.B.-secretaris, maar de A.N.M.B is niet van plan de C.A.O. eenzijdig op te zeggen, we hebben een contract, en daar- (Van onze Amsterdamse redacteur) Naar wij vernemen zou er in principe overeenstemming zijn bereikt over een generale regeling in de Socrates-affaire, waarbij de Amsterdamsche Bank alle be zittingen en verplichtingen zal overnemen van de gefailleerde n.v. Socrates en de dochterondernemingen. De verplichtingen brengen mee dat de bank enige honderd duizenden guldens op deze transactie zal moeten toeleggen, maar daarmee kan een executie van de onroerende goederen, die slechts lage prijzen en dus een extra ver lies voor de Bank met zich mee zou bren gen, worden voorkomen. De hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank verzekerde ons gisteren desgevraagd dat er geen sprake' is van een regeling. Anderen achten het waarschijnlijk dat met de bekendmaking van het akkoord wordt gewacht tot het Amsterdamse Gerechts- VIENTIANE (Laos) (Reuter) Volgens radio-Vientiane in Laos hebben valscherm troepen onder commando van kapitein Kong Le donderdagavond de macht in deze stad overgenomen, binnen minder dan vierentwintig uur na de militaire machts overname door kolonel Khoeprasith Abhay. De troepen van kapitein Kong Le maakten zich zonder tegenstand van de stad meester, doch de neutralistische premier prins Soevanna Phoema verklaarde een botsing te vrezen. Kong Le's strijdkrachten, met rode banden om de arm, bezetten het terrein van het kabinet van de premier, terwijl het merendeel der troepen van kolonel Khoeprasith, die witte banden om de arm droegen, zich terugtrok op de zes kilometer ten oosten van Vientiane gelegen garni zoensplaats Chinaimo. Om de betekenis van deze snel opeen volgende militaire acties te begrijpen zul len wij de voornaamste ontwikkelingen in Laos van de laatste tijd nog eenmaal de revue laten passeren. Het land is sedert de staatsgreep van kapitein Kong Le eer der in dit jaar, waarbij deze parachutis tenofficier de Koning in diens residentie Loeang Prabang dwong de neutralist prins Soevanna Phoema tot premier te benoe men, in drie sectoren verdeeld. In het noorden opereren de communistisch ge zinde gevechtsgroepen van de Pathet Lao. het midden staatonder controle van de neutralistische regeringsstrijdkrachten en het zuiden wordt beheerst door de troe pen van de rechts georiënteerde generaal Phoemi. Volgens mededelingen van de premier van Laos zou de Amerikaanse hulp aan dit land zich sinds het optre den van de neutralistische regering tot de rechtse rebellen hebben beperkt. In defensief Hoe het zij, prins Soevanna Phoema schijnt zich steeds meer op de Pathet Lao te hebben georiënteerd, een ontwikke ling die sommige hoge officieren van het regeringsleger niet bijster welgevallig moet zijn geweest. Bovendien werden de geregelde eenheden steeds meer door de troepen van generaal Phoemi in het de fensief gedrongen. Waarnemers veronder stellen nu dat deze ontwikkeling voor een belangrijk deel moet worden gezien als dé achtergrond van de actie van kolonel Khoeprasith vrijdagochtend. Hiermee zou deze officier de regering van Soevanna Phoema een „rechts steuntje" in de rug hebben willen geven. Het antwoord van Kong Le heeft echter niet lang op zich laten wachten en de premier kan dus zijn overigens in twijfel getrokken neu tralistische politiek voorlopig voortzetten. Of de situatie In Laos nu minder de kant van een totale chaos zal opgaan, dan de afgelopen dagen voor waarschijnlijk kon worden gehouden, moet worden afgewacht Een schril licht op het een en ander wer pen overigens de verplaatsingen van het Pathet Lao-leger naar het zuiden, dat hiertoe de kans krijgt door de concentra tie van Phoemi's soldaten tegenover de regeringsstrijdkrachten. hof op 28 december aanstaande het appèl dat de Socrates directeur, Nikolaas den Besten tegen zijn persoonlijk faillissement heeft aangetekend zal zijn behandeld. Er is immers een zij het theoretische mogelijkheid dat het Hof het faillissement intrekt. De aangekondigde verkoop van een aantal Socrates-woningen te Amsterdam zal normaal doorgang vinden. Het betreft hier huizen, die in zeer slechte staat ver keren. Zo zal op 19 december het pand Herengracht 341 worden geveild, waar de heer Den Besten destijds heeft gewoond, doch dat een ware bouwval is. Zoals be kend heeft de veiling van de laatste wo ning van de Socrates-directeur, die in de Prins Hendriklaan te Amsterdam, vorige maand een bedrag van 99.000 gulden op gebracht. De curator in het persoonlijk faillissement van de heer Den Besten mr N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello heeft thans ook beslag laten leggen op de inventaris van de door de familie Jans- ma bewoonde villa aan de Amersfoortse- straatweg 57 te Bussum. Hij stelt zich op het standpunt dat deze boedel in het fail lissement thuis hoort. Zowel de heer Den Besten als de wegens oplichting in voor arrest verblijvende Jansma beweert dat de inboedel van de Bussumse villa en die van het huis in de Prins Hendriklaan, aan Jansma toebehoren. Vandaag (vrijdag) zal de Amsterdam se rechtbank opnieuw twee faillissements aanvragen van dochterondernemingen van de n.v. Socrates in behandeling nemen, namelijk die van de beleggingsmaatschap pijen n.v. Interdus en n.v. Neodus. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Strathaird", 13 dec; ss „Balla- rat", 14 dec.; ms. „Rothenstein" 15 dec.; Brits- Oost-Afrika: ss. „Afrika", 15 dec.; Canada: ss „United States", 12 dec.; ss. „Sommelsdijk". 14 dec.; Chili: ss. „Moselstein", 15 dec.; Indo nesië: ms. „Hoechst", 11 dec.; Ned. Antillen: ms. „Prins der Nederlanden", 13 dec.; Ned Nieuw-Guinea: ms. „Madison Lloyd", 11 dec.; Nieuw-Zeeland: ss. „Perim", 11 dec.; Surina me: ms. „Kreon", 14 dec.; Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Stirling Castle". 11 dec.; ms. „Ommenkerk", 13 dec. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De gemeenteraad van Biervliet heeft de begroting voor 1961 goedgekeurd zonder er over te beraadslagen. Woensdagavond had de raad een langdurige informele bijeenkomst gehouden, waarin over de be groting werd gesproken. Toen deze giste ren in de raadsvergadering aan de orde werd gesteld, werd zij als hamerstuk af gedaan. Het provinciale bestuur van Zeeland heeft hierover desgevraagd meegedeeld dat deze handelwijze in strijd is met de voorschriften. Enkele jaren geleden heeft dit bestuur de gemeentebesturen nog in een brief herinnerd aan de openbaarheid, waarin de begrotingen dienen te worden behandeld. aan moeten wij ons houden. Richt uw gramschap niet op de werkgevers, tussen hen en ons bestond overeenstemming, zei de heer Baarda. Een winstuitkering vond de heer Baar da wel aantrekkelijk, maar hij wilde in de eerste plaats een overeenkomst over het loon zien. Laat u niet beïnvloeden door K.A.B.-leden die op het paard van de winstdeling wedden. Na vragen uit de ver gadering, die soms het karakter van felle, bijna persoonlijke critiek droegen, zei de heer Baarda dat ondanks alles de sta kingskas gesloten blijft. De heer Baarda betoogde voorts dat nu op andere wijze gerealiseerd zal moeten worden wat de regering niet toestaat. Winstuitkeringen kunnen volgens hem een waardevolle aanvulling zijn, maar het loon is primair. De bondsbesturen zullen nu met afzonderlijke bedrijven overleg gaan plegen over eventuele ondernemingswijze verbeteringen. De heer Baarda gaf een uit voerige schets van de gebeurtenissen die aanleiding hebben gegeven tot de huidige moeilijkheden. Het is mede door de houding van de K.A.B. dat aan honderdduizenden metaal bewerkers een rechtvaardig aandeel in de welvaart is onthouden, zo zei de heer Baarda. Hij meent dat aan vijftien jaar vruchtbaar overleg in de Stichting van de Arbeid een einde zal komen als de Stich ting aan de leiband van de regering blijft lopen. De positie van het College van Rijks bemiddelaars als uitvoerend orgaan van de door de overheid gestelde richtlijnen noemde hij „doodgewoon belachelijk". De regering is volgens hem de enige verant woordelijke voor de moeilijkheden. De heer Baarda deelde nog mee, dat de juridische dienst van de A.N.M.B. de rechtskundige vraag zal bestuderen of de regering een onrechtmatige daad heeft be gaan door werkgevers en werknemers te verbieden de metaal-C.A.O. open te bre ken. Van het resultaat van deze studie zal het afhangen of men al of niet een proces tegen de regering begint. De A.N.M.B. zal misschien ook, dit op aandrang van de Amsterdamse metaalbe werkers, nagaan of het wenselijk en mo gelijk is een protestoptocht van metaal bewerkers naar Den Haag te organiseren Er werd geen beslissing genomen over de vraag of de staking morgen voortgezet zal worden. Er waren ook veel niet-georganiseerden en leden van de katholieke bond Sint Eloy aanwezig. Bovendien waren er vertegen woordigers van het personeel van Werk spoor in Amsterdam. C.M.B. onbegrijpelijk Op de vergadering van de Christelijke metaalbedrijfsbond deelde de heer J. ten Hove, districtsbestuurder van de C.M.B mede, dat de C.M.B. het initiatief heeft genomen tot een gesprek met de directie van de Utrechtse metaalindustrieën om de onderhavige vraagstukken te bespreken. Tijdens dit overleg zal onder meer het pro bleem van de doorbetaling aan degenen die wel wilden maar niet konden werken aan de orde worden gesteld. De C.M.B. acht de staking uit princi piële overwegingen ongeoorloofd en wees deze ook af omdat men daarmee een vrij willig gesloten contract verbreekt. De persoonlijke mening van de heer Lanser is, dat het afwijzende standpunt van de re gering meer te danken is aan de minis ter van Economische Zaken en zijn prijs beleid, dan aan staatssecretaris Roolvink. Hij noemde het volslagen onbegrijpelijk dat de regering een loonsverhoging van 5 percent per 1 juli niet en een verhoging van 4 percent per 1 april wel in strijd vindt met het algemeen belang. Aan het einde van de vergadering die de christelijke metaalbewerkersbond gis teravond in Utrecht heeft gehouden, is be sloten dat de leden morgen weer aan het werk zullen gaan. Men heeft bij dit be sluit rekening gehouden met de toezegging van de politie dat er maatregelen geno men zullen worden om de werkwilligen in staat te stellen zonder moeite weer aan de slag te gaan. De afgelopen donderdag was in Utrecht een onrustige dag. De stakers trokken in groepen van honderden van het ene me taalbedrijf naar het andere, om solidari teit te vinden. Bij de Nederlandse Allu- miniummaatschappij drongen zeker 200 man het bedrijf binnen om hun collega's over te halen. Dat was voor hoofdcom missaris H. W. Offers, van. de Utrechtse politie aanleiding een punt te zetten, ach ter deze, tot op dat ogenblik vrij ordelijk verlopen actie. Rust weergekeerd De rust is vanmorgen weergekeerd in de Utrechtse metaalindustrieën. Wat aar-vingen. Een onafzienbare watervlakte strekt zich uit in liet gebied tussen Coevorden en Gramsbergen. Een vlakte die zich door de stijging van het water voortel* rend uit breidt en steeds meer moeilijkheden ver oorzaakt. De oude vestingstad Coevorden en de plaats Gramsbergen zijn nóg droog, maar tal van boerderijen in het gebied tussen deze plaatsen zijn geheel geïso leerd en alleen per boot bereikbaar. Met duizenden en duizenden zandzakken tracht men ie nog droog gelegen boerderijen te gen het water te beschermen. Overal waren er in het bedreigde en overstroomde gebied mensen bezig huis raad en veevoer naar hoger gelegen plaat sen te transporteren. Onder leiding van burgemeester Wolters en wethouder He mel zijn in samenwerking met de provin ciale en rijkswaterstaat maatregelen ge nomen die naar alle waarschijnlijkheid de oude vestingstad droog zullen houden, hoe wel het water aan alle zijden de stad omringt en nog steeds toestroomt. Van het 700 meter lange gat dat deze zomer in de dijk van het Coevorden-Zwin- derenkanaal gegraven is om zand te ver krijgen, hebben militairen met moeite 100 meter dicht kunnen maken en op hetzelf de niveau kunnen brengen als het verde re verloop van de dijk. Het water in het Noord Willemskanaal en in de ondergelopen polders achter de Meerwegdijk in Paterswolde is belangrijk gedaald. Deskundigen achten het gevaar voor rampen in dit gebied geweken, al thans indien het weer gunstig blijft. Vei lig is de' toestand aan de Meerweg echter nog niet, want de dijk is over de lengte erg poreus en laat nog steeds op verschei dene plaatsen water door. Donderdagavond is op de rijksweg in Heesch bij Oss een personenauto in fron tale botsing gekomen met een vrachtwagen en onmiddellijk in brand gevlogen. De be stuurder, de 45-jarige doopsgezind predi kant J. Krijtenburg uit Nijmegen, getrouwd en vader van zes kinderen, werd verkoold uit het autowrak gehaald. Ook de vracht wagen raakte in brand. De chauffeur kon de auto echter ongedeerd verlaten. In Den Haag is de 60-jarige bromfietser J. van Aken om het leven gekomen, toen hij op de kruising van de Stadhouderslaan en het Stadhoudersplantsoen werd aange reden door een bestelauto. Hij had de wagen geen voorrang verleend. In het ziekenhuis Ziekenzorg in Enschede is overleden de 40-jarige J. Nijland die maandagmiddag bij een verkeersongeval ernstig werd gewond. Op zijn bromfiets botste hij tegen een vrachtwagen die ach teruit een inrit wilde inrijden. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen ie Hemelum (toez.) P. H. Borgers te Birdaard - te Deventer (vac.) J. W. Schip per) (toez.) H. C. Kranendonk te Emmen - te Suameer (toez.) J. L. Couvee te Rheden. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (7de pred. pl.) G. IJ. Vellenga te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Beroepen te Sioux Center, Iowa, U.S.A. C. Hegeman te Genemuiden (voorheen te Sioux Center). C. Ockeloen in IJmuiden „De metaalarbeiders hebben het spel verloren doordat de regering tussentijds de spelregels heeft overtreden. Zo kan geen enkel spel worden gespeeld. Gelukkig heeft de actie toch nog wat opgeleverd". Dit zei districtsbestuurder C. Ockeloen donderdagavond in het Cultureel Centrum te IJmuiden ter gelegenheid van de jaar vergadering van de afdeling IJmuiden van de Algemene Nederlandse Metaalbe drijfsbond. Hij zei dat men nu in de sector van de secundaire arbeidsvoorwaarden zal moe ten trachten te realiseren wat op een ande re wijze niet is bereikt. De werkgevers kunnen tal van dingen doen volgens de C.A.O. Hij wees er onder andere op dat de werkgever 4'A procent winstuitkering mag geven," wat in verschillende, vooral kleine, bedrijven nog niet is gebeurd. De heer Ockeloen zei de protestacties best te kunnen begrijpen, maar hij zag geen nut in langdurige stakingen. Hij was van mening, dat op de Hoogovens acties zijn gevoerd, die het doel ver voorbij zijn geschoten. „Ik verwacht van arbeiders, lie zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn, dat ze hun machines en instal laties niet in de steek laten. Dat men een protestgebaar wil maken is tot daar aan toe, al is het feitelijk overbodig, maar het moet verantwoord blijven. Er mag geen schade aan dure installaties worden aan gericht". Overigens achtte de spreker elke aan leiding tot een actie verdwenen, nu bij Hoogovens de winstuitkering van 4'/s per cent zal geschieden. „Laten we zorgen, dat we op 1 juli sterk genoeg zijn om de loonsverhogingen te verkrijgen waar we recht op hebben" be sloot hij. zeiend werd bij het begin van de diensten het werk hervat, maar nu draaien de fa brieken weer op volle toeren. Zowel bij Werkspoor als bij de Demka, Stork-Jaffa en Smulders, alsook bij de kleinere me taalbedrijven in Utrecht is ieder weer aam het werk gegaan. De grootste vijf metaalbedrijven in Hen gelo, waarin in totaal ongeveer 12.000 per sonen werk vinden, hebben besloten nog voor de kerstdagen als voorschot op ver dere winstuitkering lVa percent van het jaarsalaris uit te betalen. Ook bij Verol- me zal eind volgende week tot uitbeta ling van de anderhalf percent extra winst uitkering worden overgegaan. Aldus een mededeling, die wij van directiezijde ont- t

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13