SCHIPBREUK Slangenmelken als broodwinning PANDA EN DE MEESTEREODDENRAPER MINSTENS ƒ50.- Toch ia het zo Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur V//Z (Eit bt torbta tijd Charmant avondje K.R.O. schrapte reclame De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma OPOE NMIHACKME Kuipers Naaimachines. Kleine Houtstr. 112, Tel. 11142, Haarlem ,Z oomlens" als blindenhulp Alles goud wat er blonk Wereldvermaard Kerkelijk nieuws Zit het al rond EGGERSMAN Geen vrijstelling voor de „Diamond" Wat rookt u eigenlijk? (r ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Meer Nederlanders naar Belgische badplaatsen Nederlandse particulieren begiftigen Keulse musea Geen drie Italianen op één vuilnisauto VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 44. Met de wild fladderende spookge stalte boven zijn hoofd, bleef Panda met bonzend hart zitten. „Doe die deur dicht, het tocht!" riep opa geprikkeld. Beduusd keek Panda op en toen zag hij iets heel merkwaardigs. „Tjonge, dat spook is een gewoon wit lakenmompelde hij. „Het hangt aan een touw en de wind blaast het onze kamer in.Maar waar komt die ijzige wind vandaan?" Huive rend worstelde hij tegen de luchtstroom op om dit te gaan onderzoeken. Want Pan da was nu niet bang meer alleen maar erg nieuwsgierig. Zo bereikte hij een an der vertrek en daar.„Een ventila tor. zei hij bij zichzelf. „En ijsblok ken. Daar komt dus die koude wind van daan! Maar wie heeft die dingen hier neergezet? Iemand wil ons bang maken, maar waarom? En wie?. Advertentie Over de vertoning van „The great Se bastians", een door Walter van der Kamp voor t.v. bewerkt toneelspel van Howard Lindsay en Russell Crouse kunnen wij kort zijn. Het was een genoeglijke verto ning in de lichte blijspeltoon, waaraan vooral Mieke Verstraete haar aandeel bij droeg. Het wordt langzamerhand eentonig te moeten herhalen dat zij zoveel hartver- overende natuurlijkheid ten toon spreidt. Toch moeten wij het, want dat is de sleutel van haar succes. Ze werd knap bijgestaan door Cruys Voorbergh, goochelaar in ex pressies van een wat occulter genre en donderdagavond er echt in. Voor de ver warring en complicaties zorgde Guus Ver straete, wiens generaal niet erg afschrik wekkend was, omdat hij te gemakkelijk overgleed naar de bangerik, die hij ook werd geacht te zijn. Een operette-figuur zoals heel dit stuk een operette-stukje was, dat men ziet en vergeet. Daarom heeft het ook geen zin nog meer namen te noemen. Met de hoofdrolspelers hebben wij tegelijk de charmante investeringen in deze t.v.- realisatie vermeld. Er dient aan te worden toegevoegd dat Van der Kamp er een goede beurt mee maakte, al was het alleen maar, pmdat hij de zaken in tempo en heel licht gechargeerd aan ons voorzett. Ont spanning in de plezierige betekenis van het woord. De reis van Armand en Michaela Denis leidde nu naar Japan. Het was voorlopig voornamelijk sight-seeing, maar zelfs dat doet het echtpaar op beminnelijke wijze. Ze geven je het gevoel dat je gewoon met hen op stap bent. De „Nederlandse stem men" passen zich daar wonderwel bij aan. Beeldschermer Velen uit de mijnstreek hebben met be langstelling woensdagavond voor hun te levisie-toestel zitten kijken naar de docu mentaire over de kunststoffen. Deze docu mentaire werd grotendeels opgenomen op het terrein van de chemische bedrijven der staatsmijnen. Opnamen van het afwer pen van plastic voedselhouders boven het vliegveld Zuid-Limburg zijn op het laat ste moment uit de documentaire geknipt. Het was de K.R.O. namelijk ter ore geko men dat de fabrikant van de voedselhou ders in Deventer in zijn reclamefolders naar deze uitzending had verwezen. De K.R.O. meende met de uitzending mee te werken aan de reclame van de fabrikant. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.5 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Metropole-orkest en solist. (Om 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmeded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunstkroniek. 14.50 Lichte muz. 15.10 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zigeunermuz. 18.15 Journ. weekoverz. 13.25 Lichte muz. 18.45 En nu mijn geval, vragen- beantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act.. 19.25 Memojan- dum. 19 30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, ie- zing. 20.00 Ork.conc.: Klassieke muz. 21.00 U bent tóch oOk van de partij?, lezing. 21.10 Gevarieerd progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muziek, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 VARA. 24.00—2.15 AVRO. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gymn. voor de vrouw. VPRO: 10.00 Samen thuis, report. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuwe gram. met comm. 13.00 Nieuws. 13.40 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Matinee op de vrije zater dag: 1. Promenade-ork., instrum. kwintet en sol.; 2. Boekbespr.; 3. Omroepork. 16.45 Vragenbeanw. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en cómm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunerork. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Actie Toltèn 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Gevar. muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Scaramouche, hoorspel, dl. 9). 22.30 Nieuws. 22.40 Licht progr. 23.05 Popul. muz. van vroeger. 23.25 Gram. AVRO: 24.00—2.15 Muzikale show. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 De zesde dag. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. en weerbericht. 13.15 Muzik. kaleldoscoop. 14.30 Gevar. muz. 16.00 Lichte muz. 16.10 Gram. 16.20 Lichte muz. (verv.). 16.30 Gram. 17.00 Nieuws en weerber. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Or- gelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.30 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz NCRV: 20.30 Reportage. 20.55 Licht progr. 21.25 Actueel programma. 22.05 Dagsluiting. VOOR ZATERDAG VPRO: 17.Oo Voor de kinderen. NTS: 18.25 20.15 Eurovisie: Vóetbalwedstr. Italië—Oostenrijk 20.15 JOurn. en weèroverz. VARA: 20.35 Espresso. 21.05 Gevarieerd programma. geven wij voor uw (hoe oud en lelijk deze ook is) indien u bij ons tussen 15 novem ber en 15 decem ber een NECCHI koopt Een Zweedse elektrotechnicus, Bertil Jacobssen, heeft een apparaat geconstru eerd waarmee blinden in staat zijn, ob stakels op hun weg „aan te voelen". Het toestel is elektrisch-optisch en werkt vol gens de wetten die in de fotografie als „dieptescherpte"bekend zijn. Dit berust op het feit, dat een lens slechts een be paalde zone van het object, waarop zij ingesteld is, scherp kan afbeelden. Wat buiten die scherptezone ligt, wordt dooi de lens slechts vaag weergegeven. Jacobs- sen's „blindenhulp" bestaat nu uit een soort elektrische camera met een z.g. „zoomlens" (waarvan de brandpuntsaf stand variabel is). Deze camera maakt echter geen foto's, maar levert, via een ingebouwde lichtcel en een batterij, een zwakke elektrische stroom, die naar oen metalen strip in het handvat van het apparaat gevoerd wordt. Er zijn vier van zulke strippen naast elkaar ingebouwd en door de prikkeling in zijn vingers kan de blinde nu voelen, of een auto hem na dert, van hem weggaat of hem passeert. Onder de duim is een knop, waarmee de blinde de afstand, waarop de lens is ingesteld kan wijzigen. Na erpge oefening kan de gebruiker op deze manier precies voelen, op welke afstand er een of ander obstakel op zijn pad opdoemt. Op het vliegveld van Southend in Enge land heeft ae douane 300 gouden horloges gevonden onder een lading rozestruiken welke daar uit Rotterdam was gearriveerd. Een man werd aangehouden. De waarde van de horloges werd op tenminste 3.000 pond geschat. Advertentie en niet zonder redenWant over de hele wereld wordt in elke goede keuken Maizena Duryea gebruikt voor het binden van groen ten, soepen en sausen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Garderen G. M. van Die ren te Ede voor Tholen T. Langerak te Vinkeveen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Disteloord (toez.): G. Broere te Hoornaar; te Adalaïde (Australië) (Presb. Church): J. L. Meesters te Kampen; te Dirksland: J. C. Schuurman te Bleskens- graaf. Aangenomen naar Naarden: J. Veen te Beekbergen. Bedankt voor Johannesga- te Zoeterwoude: voor Boven-Hardinxveld Delfstrahuizen (toez.): G. J. van Embden (toez.): P. J. F. Lamens te Kamerik; voor Bruinisse: A. N. Langhout te Heusden. Advertentie met de verlovingsplannen In gladde ringen kunt u uw wensen aan voorleggen. En dan zal het allemaal GLAD ZITTEN. GROTE HOUTSTRAAT 164 Door publikaties in een muziektijd schrift is ten onrechte de indruk ontstaan, dat „The Blue Diamonds", een bekend duo op het gebied van de moderne klein kunst, vrijstelling van dienstplicht zouden hebben gekregen „als erkenning voor hun werk". De waarheid is, dat het ministerie van Oorlog tegemoetgekomen is aan het bezwaar van deze jonge musici dat zij in afzonderlijke lichtingen waren ingedeeld wegens verschil in leeftijd. Daardoor zou den zij tweemaal de duur van de dienst tijd niet in staat zijn geweest, samen op te treden. Zij zijn thans in dezelfde lich ting opgenomen, zodat ze tegelijk in dienst zullen zijn. Een dergelijke regeling valt onder de normale tegemoetkomingen, die in verband met de militaire dienstplicht worden verleend wanneer zakelijke belan gen van de betrokkenen daartoe dringend aanleiding geven. Van alle planten die toe kennen bevat alleen detabak nicotine en dus ligt de ge volgtrekking voor de hand dat de teleur stelling die we bij het roken van andere plantaardige combinaties ondervinden, moet worden toegeschreven aan het ont breken van de nicotine. Als het zo een voudig was hadden de sigaren- en siga.- rettenfa.brikanten in de oorlogsjaren voor treffelijke produkten kunnen leveren, want zij hadden dan niets anders behoeven te doen dan wat neutraal smakende bladeren te drenken in synthetische ni cotine en u zoudt een uitste kend smakende sigaar of siga ret hebben gekregen. Want nicotine kon reeds voor de oorlog synthetisch worden be reid en dus zou er geen enkel beletsel zijn geweest aan de rookbehoefle tegemoet te ko- v men. Maar zo eenvoudig is het niet. Behalve nicotine bevat de tabak ook een reeks alkaloïden en jtiist deze geven er de „lekkere" smaak aan. Als u hoort, welke stoffen tabak allemaal bevat, dan zal het u evenals ondergetekende gaan dui zelen. Mogen we er enkele noemen? Daar zijn dun behalve de nicotine, ook nicotoïne, nicotimine, nicotelline, allemaal verwante stoffen, maar toch van verschillende che mische samenstelling. Voorts nog: anod- mine, lathraeïne, lyosmine, obeline en so era tine, namen die ons geen steek zeggen, zodat we het hierbij maar moeten laten. Wellicht kunnen we hierop een andere keer eens tvat dieper ingaan. Ook de gebeurtenissen die zich bij het roken in chemisch opzicht voltrekken, zul len we maar laten voor wat ze zijn, want wellicht zou u de trek in een sigaar of sigaret ontnomen worden wanneer u wist dat zich daarbij pyridinebasen, ammoniak, methylamine, zwavelwaterstof, blauwzuur, koolmonoxyd, methylalcohol, formalde hyde en teer ontwikkelt. Is het wonder dut we somtijds hoofdpijn krijgen van te veel roken en dat een slecht geventileerd vertrek zich bij tijd en wijle kenmerkt door een kwalijke lucht? Over lucht maar dan in een andere betekenis moeten we het ook nog even hebben. Stel eens dat we in staat waren de lucht in uw huiskamer samen te persen in een fles van normale afmeting, dus bijv. 1 liter. Zou u dan in staat zijn die fles met één hand op te tillen? Doet u geen moeite. De kracht van uw arm is niet voldoende om het gewicht van de lucht in een woonvertrek van normale afmetingen op te heffen. Daarover een volgende keer. fN (Nadruk verboden H. Pét ill on Een sissende Indische cobra met afzich telijk gezwollen kop staarde met gele ogen naar de man, die probeerde hem bij de nek te grijpen. Na enige tijd dreigend heen en weer gewiegd te hebben, zag het ondier zijn kans schoon. Zijn kaken boor den zich in de voorarm van de man en spoten er genoeg gif in, om een paur vol wassenen in enkele minuten te doen af sterven. De man bleef kalm en trok de slang van zijn arm af. Hij greep de cobra achter de kop beet, drukte de kaken in een fles en liet het nog ongebruikte gif er in druppelen. Er was echter maar weinig over. De man zette de slang weer in zijn kooi en wandelde naar zijn laboratorium. Dat gebeurde in de Amerikaanse stad Miami, in Florida, in 1956. De man was William Haast, die nu 49 jaar oud is. Op de dag, dat de cobra hem aanviel, maakte hij zich niet bijzonder bezorgd. Hij was zo vaak door giftige slangen gebeten, dat zijn lichaam er een zekere weerstand te gen had opgebouwd. Bovendien had hij zelf een handje geholpen door zich af en toe met verdund cobragif in te spuiten. W///,.. 6o 6061. Foei! hijgde professor Zmipovsk, toen hij het ronde deurtje achter zich sloot. Dat was bepaald op 't uiterste nippertje! Hij wreef zich het zweet van 't voor hoofd en gluurde door één van de ruitjes om te zien, wat het monster nu zou doen. Nou, dat sprong op het maanscheepje toe en boog er z'n geweldige kop grommend overheen. Brrrr! zuchtte de professor bibberend. Welk een schrikaanjagend schepsel is ditEn hoe vijandig gedraagt het zich, hoewel ik het toch geen strobreed in de weg heb gelegd. Wat zou. het van plan zijn? Dat zou de professor gauw genoeg weten: het monster pakte 't maanscheepje tussen z'n geweldige tanden en hief het hoog in de lucht Dit maal echter had hij te veel gif in zijn aderen gekregen. Hij begon dubbel te- zien, zijn benen wilden niet meer mee en het ademen werd hem steeds moeilijker. Toen zijn zoon hem naar het ziekenhuis had gebracht, had zijn gezicht een bijna zwarte kleur aangenomen. De dokters zet ten hem drie dagen lang in een ijzeren long. Maar twee dagen na zijn ontslag uit het ziekenhuis, was hij weer bezig vergif uit slangenkelen te percen. Haast was boordmecaniciën bij een luchtvaartmaatschappij, maar sinds zijn jongensjaren had hij belangstelling voor slangen gehad. Het was zijn hobby, co bra's uit India mee te brengen en uit die hobby kwam tenslotte een nieuw beroep voort. Op het ogenblik worden er geregeld slangen naar hem gestuurd in goed geven tileerde kisten, geadresseerd aan het „Haast Serpentarium" van Miami. Haast gebruikt alleen gifslangen en het gif ver zamelt hij ten bate van de medische •wetenschap. In zijn slangentuin krijgt Haast onge veer 25.000 bezoekers per jaar, die hem tegen betaling aan het werk mogen zien. Er stond een hele groep toeristen bij. toen hij in 1956 door die cobra ge beten werd en sindsdien is het hem nog twee maal overkomen, eenmaal door een cobra, eenmaal door een ratelslang. In totaal heeft Haast 64 slangenbeten nu al overleefd. „Ik heb ongeveer 800 slangen in mijn serpentarium en elke dag „melk" ik er tientallen", zegt hij. Haast heeft zijn bedrijf alleen kunnen financieren door op gezette tijden betalende bezoekers toe te laten. Men kan zien, hoe hij de mat glazen deuren van een van de kooien open maakt, er een stok met een kromme haak insteekt en een van de slangen eruit'haalt. Zijn kunstgreep is dan, de aandacht van de slang een seconde af te leiden (bij voorbeeld door middel van de fles, die hij in de andere hand houdt) en het dier plot seling achter de kop vast te grijpen. In 1947 had hij genoeg slangen verzameld om voor commerciële doeleinden gif te gaan produceren. Voordien moest cobragif, dat voor medische doeleinden gebruikt wordt, tegen ontzaglijk hoge prijzen worden ge ïmporteerd. Nu kunnen klinieken en labo ratoria bij hem terecht. Hij gaat er prat op gif van vrijwel elke soort slang te kun nen levei-en, maar sinds hij in 1956 op het nippertje aan de dood is ontkomen, is hij voorzichtiger dan ooit. „Als ik gebeten word", zegt hij. '„neem ik anti-gif injec ties, net als ieder ander." Vertaling: Margof Bakker 42) „Hoe was je wagen eraan toe?" „Die is vlugger genezen dan ik. De man had alles al gerepareerd en ik kan er weer over beschikken. Ik heb ook iemand gevonden die zo nodig voor me wil rijden. Dus ben ik een volgende keer niet meer op de bus aangewezen". Paul keek om naar Lanrhyn, terwijl de wagen tegen de heuvel opklom. „Een heer lijk stadje", zei hij. „Ik heb door die oude straatjes gezworven en aan de andere kant langs de haven. Ik kan het begrijpen, dat de mensen hier komen schilderen. Als ik het kon zou ik het ook doen". „Ja. Lanrhyn moest op Paul wel een schilderach tige indruk hebben gemaakt, die dag. Zelfs nu nog was de lucht helder en stralend. Op het voorjaarsweer was het voorjaarslicht gevolgd en de duisternis leek heel wat later in te vallen dan een week tevoren. Een week tevoren zou die tengere ineengedoken ge stalte aan de kant van de weg niet eens zijn op gevallen. Het zou een steen, een bevroren sneeuwhoop misschien, hebben geleken. De wagen reed eraan voor bij, er ontsnapte Valentine een kreet en zij nam haar voet van het gaspedaal. „Wat is er vroeg Paul verschrikt. „Paul, dat is Joe Smith". De wagen liep nog en zij trapte het rempedaal in. „Die is een heel eind van huis", zei Paul. „Ja, en hij heeft nog nauwelijks gelopen". „Hij zal wel weggelopen zijn", zei Valentine. „We moeten hem terugbrengen". „Blijf hier maar staan, ik zal hem halen". Paul deed het portier open en strompelde de weg terug, nog voor Valentine had kunnen overwegen of zij niet beter zelf kon gaan. Zij zag Joe nog op de zelfde plek zitten. Zij schakelde achteruit en reed de wagen terug. Zij zag Joe opstaan en hoorde Paul zeg gen: „Wil je meerijden naar de stad?" „ja eh graag, maar gaat u niet de andere kant uit?" Valentine stopte en wachtte af. „Het is de vraag of er zo laat nog andere wagens voor bij zullen komen", zei Paul opgewekt: „Laten we je maar meenemen, anders wordt mevrouw Spencer straks nog ongerust". Joe zei „Daar had ik niet bij gedacht", op een toon als er plotseling een wereld voor hem openging, die hem lang niet onaangenaam leek. „Wie bent u eigenlijk?" vroeg hij, nog weifelend. „Bent u de man van dokter Manning?" „Jammer genoeg niet", zei Paul lachend. „Ik ben maar een patiënt". Joë lachte met hem mee en Paul zei: „Stap maar in". Hij trok het achterportier open en Joe stak zijn hoofd naar binnen. Aan Valentine had hij tot dusver geen aandacht ge schonken, maar nu moest hij het wel doen. Even ving zij een glimp op van zijn gezicht zoals het zou kunnen zijn: jong en vrij van bezorgdheid. Maar dadelijk betrok het weer en leek opnieuw verward en onzeker. „Dag Joe", zei zij. „We brengen je gauw naar huis. Je bent moe, zeker?" „Wat ben je toch ook een stommeling", sneed Paul baar de pas af, „om zo'n eind te gaan lopen". Joe leek het hem niet kwalijk te nemen. „Eigenlijk ben ik geen haar beter", ging Paul verder. „Ik heb vandaag ook veel te ver gelopen. Maar het was zo lekker buiten". Valentine stopte bij een zijweg en keerde de wagen. „Hebt u uw been gebroken?" vraeg Joe. „Ja", zei Paul. „Ook bij de schipbreuk? Ik heb u aan boord niet ge zien". „Nee, ik was niet aan boord. Gewoon een auto-ongeluk gehad. Geslipt op een bevroren plas, toen het zo koud was". Zij praatten gemoedelijk door en Valentine, die alleen maar luisterde, wist niet hoe zij het had. Zij had Joe nog nooit zoveel achter elkaar horen zeggen. Zij begon zich af te vragen of Joe wel werkelijk weggelopen was. Mis schien was hij alleen aan de kant van de weg gaan zit ten omdat hij werkelijk doodmoe was, uitgeput door een al te lange wandeling omdat, zoals Paul het genoemd had. het zo lekker was buiten. De gedachte kwam bij haar op, dat zij en Paul later misschien een zoon zouden hebben, tegen wie hij ook „stommeling" kon zeggen en „stap maar in". Hij was Joe van het eerste ogenblik af met vertrouwen en welwillendheid tegemoet gekomen en Joe had erop gereageerd als een zuigeling, die zich in bekwame handen voelt. En niet alleen kinderen na men deze houding ten opzichte van Paul aan. Hij wist de mensen op de goede manier aan te pakken, hij had al bij voorbaat hun vertrouwen. Merkwaardig, dacht zij, dat hij tegelijkertijd zozeer op anderen was ingesteld en toch zo ontgoocheld. y Mevrouw Spencer kwam al naar buiten rennen toen zij de wagen hoorde stoppen. Zij twijfelde er blijkbaar in het minst niet aan, wat Joe van plan was geweest. „Wat een geluk, dat je weer thuis bent, Joe!" riep zij. „Wat heb ik in angst gezeten. Vader zou er juist met de wagen op uit gaan om je te zoeken". „Dat spijt me". Joe bleef verlegen op de stoep staan, onhandig en verlegc-n, met een klein bundeltje in zijn hand. „Hij was wat ver van huis geraakt", zei Valentine. „We hebben hem drie kilometer van hier opgepikt". Haar blik ontmoette die van mevrouw Spencer en zij las de angst erin. „Wat heb je daar bij je?" vroeg mevrouw Spencer, naar het bundeltje kijkend. „Een paar dingen die ik wilde meenemen". Daarna was er geen twijfel meer mogelijk. Het bun deltje was Valentine aanvankelijk niet opgevallen, maar het was althans groot genoeg om de schaarse bezittin gen van Joe te kunnen bevatten. „Wel heb ikbegon mevrouw Spencer en toén schudde zij het hoofd. Zij keek de jongen aan, niet min der hartelijk dan zij gedaan zou hebben wanneer hij haar zoon was geweest. „Kom, Joe, nu maar naar bo ven. Ga je lekkerwassen en dan naar bed". „Ja, goed", zei Joe. Het klonk opgelucht en hij was gauw verdwenen. Maar hij kwam nog terug. „Het spijt me werkelijk verschrikkelijk", zei hij, „ik had niet verwacht dat u ongerust zoudt worden". Daarna hoorden zij hem naar boven gaan. Mevrouw Spencer keek Valentine aan. „Wat een ge luk, dat u hem gevonden hebt, dokter Manning", zei zij. „Wat ben ik daar blij om. Ik heb in angst geze ten. ik wil het wel eerlijk bekennen". Er kwamen rim pels in haar voorhoofd, alsof zij probeerde haar ge dachten duidelijk onder woorden te brengen, voor zij weer iets zei. „Het is een beste jongen, dokter, zo aar dig en beleefd! En hij is dankbaar voor wat er voor hem gedaan wordt. Die juffrouw Bruce heeft hem to taal overstuur gemaakt, alleen al doordat ze hem heeft verteld dat wij zelf zijn kost betalen alsof dat er iets op aankomt". Zij bleef Valentine aankijken, maar af wezig, alsof zij blij was tegen iemand té kunnen pra ten, maar er zich nauwelijks rekenschap van gaf, wie het was. „Hij is bijna beter, natuurlijk", ging zij ver der. „Hij staat elke dag al op en hij wordt met de dag sterker. En hij is tamelijk rustig geweest nadat u de vorige zaterdag met hem hebt gepraat. Maar daarover maak ik me eigenlijk nog het meest bezorgd. Het is toch geen natuurlijke kalmte hij is niet natuurlijk, dat hebt u zaterdag zelf wel gemerkt. Hij duwt iets weg. zo diep als hij het maar kan krijgen en dat mag nooit meer boven komen. Hij is aan het tobben, dat merk je aan alles, en die foto heeft hij verscheurd" „Verscheurd!" riep Valentine. Naast zich voelde zij Paul onrustig worden. Hij mocht ook zo lang aaneen niet staan, maar mevrouw Spencer had nog meer op haar hart. „Ja, ik heb de snippers in de prullenmand gevon den", zei zij. „En vanmorgen was hij weer zo onrus tig, nadat dokter Griffith er was geweest". „Zo", zei Valentine. Ook zij wachtte even voor zij verder ging, want zij wist niet goed hoe zij mevrouw Spencer moest vertellen wat dokter Griffiths tegen haar had gezegd. „Ik heb de dokter gebeld, zoals ik beloofd had", zei zij tenslotte. „Hij was er niet erg over te spreken, dat juffrouw Bruce en ik Joe zo overstuur hadden gemaakt. Hij.." „Daarmee had u toch niets te maken, dokter", zei mevrouw Spencer verontwaardigd. (Wordt vervolgd) Uit cijfers over het toeristenverkeer in België blijkt, dat ondanks het slechte weer deze zomer 25 percent meer Nederlanders dan in 1959 een deel van hun vakantie aan de Belgische kust heeft doorgebracht. De Belgische stranden blijken trouwens steeds meer Nederlanders te trekken De afge lopen zeven jaar is het aantal Nederlan ders in de Belgische badplaatsen met bijna 150 percent toegenomen. Van de 100 Nederlanders die een bezoek aan België brengen, gaan er 16 naar de kust, 50 naar de oude steden zoals Gent en Brugge, 24 naar de Ardennen en 10 naar andere plaatsen. Het aantal Nederlandse kampeerders was dit jaar eveneens bijzon der groot. De Belgische toeristische orga nisaties schatten het aantal kamoeerders uit Nederland dit jaar op 160.000, dat is meer dan de helft van alle buitenlanders die met tent of caravan België hebben be zocht. Ook het totale aantal vreemdelingen dat dit jaar België heeft bezocht, is weer toegenomen. In de drie zomermaanden be reikte het. aantal overnachtingen de 9.5 miljoen, bijna twee miljoen meer dan in juni. juli en augustus van het Expo-jaar 1958. De Nederlandse industrieel E. Th. Rein- tjes en zijn echtgenote mevrouw E. Rein- tjes-Van Munster uit 'sHeerenberg hebben hun kostbare verzameling kunstvoorwer pen bestaande uit onder andere talrijke schilderijen van de zestiende eeuw tot de negentiende eeuw, beelden, meubels, tapij ten en porselein aan het Wallraf-Ri- chartz-museum, het Schütgen-museum en het museum voor Kunstnijverheid in Keu len ten geschenke gegeven. De algemene directeur van de Keulse musea, prof. dr. Otto Förster, verklaarde zeer ingenomen te zijn met de schenking, die komt op het ogenblik dat het Wallraf- Richartz-museum zijn honderdjarig be staan viert. Een aantal vooraanstaande Westduitsers, onder wie bondspresident Lübke, diens voorganger prof. Heuss, bondskanselier Adenauer en minister-pre sident Meyers van Noordrijn-Westfalen, had ter gelegenheid van deze herdenking een oproep gedaan, het museum te steu nen. Het museum heeft door toedoen van de nationaal-socialisten en als gevolg van de Tweede Wereldoorlog veel geleden. Het belangrijkste stuk van de collectie- Reintjes is het hoofdwerk van de in 1541 gestorven schilder Anton Woensam „Dood en Kroning van de Maagd Maria". Voorts omdat zij werken van Hollandse, Italiaan se en Franse meesters uit de zeventiende en achttiende eeuw, alsmede werken van Carl Spitweg, Honoré Daumier en René Sintenis. Een deel van de verzameling is tot 15 januari in het Wallraf-Richartz- museum te zien. In Amsterdam zijn op het ogenblik 185 Italiaanse arbeidskrachten tewerkgesteld, aldus een mededeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau. De acclimatisering van de ze arbeiders verloopt vrij vlot. Tot nu toe zijn acht Italianen uit Amsterdam naar hun geboorteland teruggezonden, aange zien zij niet aan de gestelde eisen volde den. Drie van hen waren in dienst bij de gemeentereiniging in Amsterdam. De Ita lianen wilden gedrieën op één vuilnisauto tewerkgesteld worden, hetgeen echter niet mogelijk was. Van het Gewestelijk Arbeidsbureau kre gen zij alle drie een reisbon, waarmee zij bij een passagekantoor hun terugreis kon den boeken. Êen der Italianen verscheur de deze bon echter onmiddellijk nadat de ze hem was overhandigd. Hij wilde niet te rug. Men heeft hem nu ter beschikking ge steld van de vreemdelingenpolitie. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 4 December 1760 KOPENHAGEN 21 November. Gepasseer de Dingsdagavond deze Hoofd- en Residentiestad in de grootste Droefheyd gedompeld. Men ontfing de onaangename tyding van Jagersburg alwaar ons Hof zich zedert eenige dagen bevind, dat Zyne Majesteyt onze allergenadigste Koning, die dag eene Promenade te Paard gedaan hebbende en met Desselfs Gevolg voor de trappen van zyn voorz. Slot terug komende, in het af- stygen van zyn Paerd het ongeluk had, van met den linker Voet uyt den Styg- beugel te glyden, en met den rechter eenen Misstep doende hetzelve Been, eene hand breed beneden de Kuyt te breeken. Zyne Majesteyt wierd terstond in deszelfs Apar- tement gedragen en deed ten spoedigste de ei-varen Chirurgijns komen tot het Ver band. Men bevond de Fractuur buyten ge vaar. Het Been is by uytstek wel gezet en zyne Majesteyt bevind zig aan die Quetsuur zonder zwaare Pyn, Zwelling, Ontsteeking en Koortsen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15