STERK VERMINDERDE OMZETTEN OP DE AANDELENMARKT r Effecten -en Geldmarkt Vooral bedoeld om dollar te ondersteunen De beurs Rendement krijgt meer aandacht Levensverzekeringsmijen hebben gunstig jaar SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 17 Bod op aandelen Alberts Bevredigende resultaten Verblifa De Britse discontoverlaging Wereld-koopvaardijvloot weer gegroeid Amatex wil A'dams petroleumentrepot overnemen Wereldbank gaf sinds 1948 bijna 1,5 miljard aan leningen in Azië Recordjaar bij Sotheby's Stevens-Ten Cate n.v. opgericht Nieuwe fabriek voor mengvoeders van CHV Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Grotere winst bij Netam Onveranderd dividend Union Minière (Van onze iinanciële medewerker) De effectenbeurzen maken nog steeds een min of meer vermoeide indruk na de buitengewone activiteit, welke ze ook dit jaar tot voor kort aan de dag hebben gelegd, hetgeen dan met name van de aandelenmarkt geldt. Injuni kwam het hoogste cijfer van de omzetten voor 123 miljoen), maar sindsdien is een geleidelijke achteruitgang te constateren tot 61.8 miljoen voor november, waarmee het laagste cijfer voor de verstreken elf maanden van dit jaar is bereikt. Hoewel de indexcijfers voor de koersen op de aandelenmarkt van het ANP en het C.B.S. wegens het geringe aantal aandelen, waarop zij zijn gebaseerd, geen zuiver beeld van het koersverloop geven, zijn ze daar voor toch wel een globale aanduiding. Er blijkt uit dat voor de meeste rubrieken de laagste notering medio februari is voorgekomen en dat eind juni de hoogste stand werd bereikt. De internationals liepen van 547 tot 462 térug, stegen vervolgens tot 661 en zijn sedert weer tot circa 550 gedaald, dus bijna weer tot het niveau van begin januari. Industriële aandelen begonnen het jaar op 268, daalden tot 231, stegen daarna tot 360 (6 september) en staan nu op circa 327 en dus nog belangrijk boven het peil van be gin januari. Het algemeen indexcijfer, dat op 4 januari 372 bedroeg, ging half februari tot 317 terug, bereikte op 23 juni zijn hoog tepunt' (438), maar is thans tot circa 388 teruggevallen, zodat het nog slechts even boven de stand van begin januari ligt. De hoge koersstand van de Nederlandse industriële aandelen begin september is voornamelijk oorzaak van het feit, dat op het eind van die maand het door de Rotter- damsche Bank berekende gemiddelde aan- delenrendement, ondanks de vele dividend verhogingen over 1959, tot 4,1 percent was gedaald, terwijl het een jaar tevoren nog 4,5 percent bedroeg. In de toen op de beur zen heersende haussestemming werd aan dat rendement echter weinig aandacht ge- schonken. Men had immers als waar deringsnormen ontdekt de intrinsieke waarde en de zogenaamde koers/winstver houding. Met andere woorden, niet wat er op een aandeel wordt uitgekeerd, maar de financiële kracht van de concerns en hun winstcapaciteit werden aan de koersvor- ming ten grondslag gelegd, normen, welke vooral door de buitenlandse kopers werden gehanteerd. Het zou onjuist zijn te zeggen dat daar voor geen reden was. Want het rendement is zeker niet de enige en absoluut juiste maatstaf voor de waardering van een fonds. Het gaat de belegger niet alleen om het dividend, dat hij op zijn aandelen ont vangt, maar ook om de veiligheid van het geïnvesteerde kapitaal en het is doorgaans zo, dat hoe groter die veiligheid is, des te lager is het rendement. Vooral tijdens een opgaande conjunctuur, zoals we die nu reeds een paar jaar hebben meegemaakt, is het verklaarbaar en zeker ook niet onverantwoord als bij de waar dering van aandelen in sterkere mate reke ning wordt gehouden met de vergrote winstmogelijkheden van het bedrijf en de toenemende intrinsieke waarde van de aandelen als gevolg van de grote bedragen, welke van de winst tot versterking van de financiële positie der ondernemingen, wordt ingehouden. Het is trouwens ook wel gebleken dat in vele gevallen die ver sterkte positie aan aandeelhouders ten goe de is gekomen in de vorm van een her- kapitalisat.ie of van een bonusuitkering. Er was inderdaad bij velé fondsen in dat op- Commissarissen en directie van de n.v. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg delen mede. dat hun van de Rotterdamsche Bank n.v. en de Amster- damsche Bank n.v. namens committenten een bod heeft bereikt tot overneming van de aandelen van de vennootschap onder voorwaarde, dat een naar het oordeel van de gegadigde voldoend aantal aandeelhou ders het bod zal aanvaarden. Het is de bedoeling, dat na overneming van dè aandelen de vennootschap het be drijf op dezelfde voet en onder dezelfde leiding zal voortzetten. Voor de gewone aandelen wordt eeo koers van 130 percent geboden, voor de prioriteitsaandelen de daarvoor statutair vastgestelde overne- mingsprijs. Aan het bod is de voorwaarde verbonden, dat aandeelhouders bij de aan bieding van hun aandelen onherroepelijke volmacht verlenen om namens hen te stemmen voor een voorstel tot wijziging van de statutaire bepalingen inzake het stemrecht. Commissarissen en directie be velen de aanvaarding van dit bod aan. zicht een achterstand in de waardering. In zoverre waren er voor de koersstijging op de aandelenmarkt, welke van half fe bruari tot half september heeft plaats ge had, dan ook wel redelijke gronden aan wezig. Vooral wanneer, mede onder invloed van het buitenland, aan deze factor wel wat veel aandacht wordt besteed, ziet men op een zeker moment weer naar het rende ment. Weliswaar kan er in vele gevallen van een nog steeds stijgende intrinsieke waarde worden gesproken, maar deze vol trekt zich slechts zeer geleidelijk. Vandaar dat men aan de rendementsfactor weer grotere betekenis hecht. Winsten niet evenredig gestegen Hier komt dan bij dat ook de verwach tingen ten aanzien van het over 1960 dooi de ondernemingen uit te keren dividend, thans ietwat worden getemperd door de omstandigheid dat sommige ondernemin gen, blijkens de tussentijdse bedrijfsbe- richten, dit jaar wel grotere omzetten heb ben kunnen behalen, maar hun winsten niet dienovereenkomstig hebben zien stijgen. Uit de gedachtewisselingen over het loonbeleid is wel duidelijk geworden, dat de geleerden het daarover niet eens kunnen worden. Het is zeker niet onbillijk dat.de grotere produktiviteit bij de ondernemingen, welke in vele gevallen gelukkig onmiskenbaar is, voor een deel ook aan de werknemers ten goede komt. Maar als blijkt dat, ondanks grótere omzetten, de winsten niet meer stijgen en hier en daar zelfs bij die van het vorig jaar achterblijven, krijgt men toch wel de indruk dat van de toenemende produktiviteit te grote verwachtingen zijn gekoesterd. Nog afgezien van de vraag of het economisch verantwoord is de voor delen van een grotere produktiviteit in een periode van hoogconjunctuur, onmiddellijk Uit de kwartaalcijfers van de gezamen lijke levensverzekeringmaatschappijen blijkt, zo deelt de voorlichtingscommissie uit hét lëvensverzekeringbedrijf medé. dat in ons land in de eerste drié kwartalen van 1960 ruim 64,5 min meer is bespaard in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekeringen dan in de eer ste drie kwartalen van 1959. De levensver zekeringmaatschappijen boekten in de eerste negen maanden van dit jaar een bedrag van 674,8 min aan premies en koopsommen tegen 610,3 min in dezelfde periode van 1959. De beleggingen van het levensverzeke- ringbedrijf hadden aan het eind van het derde kwartaal een waarde van ruim 8 miljard, hetgeen circa een half miljard méér was dan eind 1959. De helft van dit bedrag bestaat uit onderhandse leningen aan overheid en bedrijfsleven. Percentueel liepen de beleggingen in deze sector iets terug. In de afgelopen drie kwartalen keer den de levensverzekeringmaatschappijen 197,5 min uit, waarvan f 36.8 min wegens overlijden van verzekerden, 69.4 wegens het bereiken van de afloopdatum van ver zekeringen en 91.3 min aan periodieke uitkeringen. Het aantal uitkeringen wegens overlijden door een ongeval blijft toenemen. In 1959 was dit aantal over de eerste negen maan den: 585. In 1960 steeg het tot 683. De directie van de n.v. Vereenigde Blik- fabrieken in Amsterdam deelt mede. dat de resultaten over de afgelopen maanden van het lopende boekjaar, wederom be vredigend zijn geweest. Verwacht wordt dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, te zijner tijd een onveranderd di- videndvoorstel van twaalf percent over het in oktober 1959 vergrote aandelenkapitaal zal kunnen worden gedaan. (Van onze correspondent) LONDEN Voor de tweede maal In korte tijd is donderdag, zoals reeds kort gemeld, het Engelse bank-disconto opnieuw met een half percent verlaagd, tot 5 pet. Gedurende de eerste helft van het jaar werd de rentevoet van 4 tot 6 pet verhoogd om inflatiesymptomen te onderdrukken. Op 27 oktober daalde het disconto met een half procent, maar in vergelijking met an dere financiële centra bleek het nog te hoog te zün, zodat verdere aanpa?ssing no dig was. Ook deze nieuwe verlaging is hoofdzake lijk van technische aard, en in de eerste plaats een ondex-deel van de internationa- le hulpactie om de dollar te stutten. Het is natuui-lijk ook een Brits belang, dat de dollar niet verder verzwakt wordt. Door de betrekkelijk hoge rentevoet bui ten Amerika vloeide uit de Verenigde Sta ten een te grote hoeveelheid aan korte ter mijn gebonden zogenaamd „heet" geld, afkomstig van speculanten en beleggers naar Londen en continentaal Europa ten nadele van de dollar. Daar de Amerikaan se rentevoet 3Va pet. bedraagt, is de stroom van „heet" geld nog niet helemaal afgedamd. Hoewel de vei-laging van de rentevoet wordt toegejuicht in kringen van handel en industrie, welke als gevolg van de kre dietbeperkingen in extra moeilijkheden verkeren, met name de automobielcon cerns, omdat zij hierin een voorhoede zien van een eventueel vieren van de krediet teugel, legt men er in regeringskx-ingen in Londen de nadruk op dat de kredietres tricties onverminderd gehandhaafd blijven. Het geld wordt weliswaar iets goedko per maar het verkrijgen van leningen is in genendele vergemakkelijkt, ook de hy- potheekgrenzen blijven onveranderd. Als gevolg van de aantrekking van „heet" geld uit het buitenland, gaven de Bi-itse goud- en dollarreserves tot nu toe een vals beeld van de economische toestand, hoe wel zij toch nog altijd lager zijn dan in het crisis-jaar 1951. De enige remedie is een belangrijke vergroting van de Britse ex port. De noodzaak daartoe is gezien de kwetsbare reserves thans klemmender dan ooit. en ten volle in loonsverhogingen om te zet ten; een extra-winstuitdeling aan het per soneel lijkt dan meer rationeel. Overigens heeft staatssecretaris Roolvink er onlangs aan herinnerd dat van 1950 tot 1958 de lonen in sterkere mate zijn gestegen dan de produktiviteit van het Nederlandse bedrijfsleven, namelijk met 50 percent tegen 31 percent. Voor zover er ook hier van een achterstand sprake was, behoeft tegen die ongelijke percentages geen be zwaar te worden gemaakt, maar dat thans een stijging van de bedrijfskosten wordt geconstateerd, welke niet meer door gro tere winsten kan worden opgevangen, zal toch als een teken aan de wand moeten worden beschouwd. De directie van de Hollandsche Bank Unie wijst er in haar dezer dagen verschenen verslag dan ook op dat Nederland zijn na de oorlog ver worven positie van „goedkoopte-eiland" zal moeten behouden, omdat zulks voor een ongestoorde groei van de export een fundamentele voorwaarde is. Nieuwe emissies goed ontvangen Hoewel men, na de vrij scherpe koers daling, welke de laatste maanden op de aandelenmarkt heeft plaats gehad, in het algemeen niet kan zeggen dat de aandelen buitensporig hoog noteren, is het alleszins verklaarbaar dat men op de aandelenmarkt thans de pas even inhoudt, in afwachting van de vei-dere doorwerking van het aan passingsproces, waarmee het Nederlandse bedrijfsleven in deze tijd wordt geconfron teerd. Anderzijds duidt de goede ontvangst van aandelenemissies er op dat de be legger zijn vertrouwen in de toekomst van het Nederlandse bedrijfsleven nog niet heeft verloren. Ook de converteerbare obli gaties blijven daarom in trek, terwijl als gevolg van de nog altijd ruime kapitaal markt voor goede obligaties als bijvoor beeld de 5 percent 25-jarige van de Gel- dersche Tram, welke a pari worden aan geboden, de belangstelling wel zeer groot zal zijn. 's Werelds koopvaardijvloot is in 1960 met 4,83 miljoen ton aangegroeid tot 129,8 miljoen ton, aldus de door de Lloyd's Re gister of Shipping opgestelde statistieken. Een opmerkelijke ontwikkeling was de terugkeer van in Grieks bezit zijnde sche pen naar de nationale vloot zodat Grie kenland op de voorste rij van zeevarende landen kwam te staan. Engeland is nog steeds het land met 's werelds grootste actieve vloot, bestaande uit 5.246 schepen van in totaal 21,13 miljoen ton. Tezamen genomen beschikt het Britse Gemenebest over 7.896 schepen van 25.83 miljoen ton. De Verenigde Staten hadden (in juli) 4.059 schepen van 24,83 miljoen ton, maar meer dan de helft van dit tonnage 13,5 miljoen was in reserve. Noorwegen had op een na de grootste tonnage-vermeerde ring na Griekenland. Het tonnage van de Noorse koopvaardijvloot vermeerderde met 759.000 ton tot 11,2 miljoen ton. De Japan se vloot nam met 655.000 ton toe tot 6,93 miljoen ton. de Britse met 374.000 ton tot 21,13 miljoen ton. de Franse met 270.000 tot 4,8 miljoen ton, de Nederlandse met 141.000 tot 4,88 miljoen ton. Lloyd's statistieken toonden dat het..tonnage tank schepen met 3,5 miljoen ton was gestegen tot 41,46 miljoen ton. Als stimulans voor het particulier ini tiatief bestaat in de Amsterdamse haven geen behoefte meer aan het in 1886 opge richt gemeentelijk petroleumentrepot, ge zien de grote vlucht die het particulier olie-opslagbedrijf in de haven de laatste jaren heeft genomen. Daarom stellen B. en W. de gemeente raad voor het terrein van het entrepot en de westelijke haven te verhuren en de rechten op de gebouwen en installaties van dit gemeentelijk tankopslag- en stoompro- duktiebedrijf over te dragen aan een der grote veembedrijven, het Amsterdamse tankopslagbedrijf „Amatex" n.v., die reeds nabij de Jan van Riebeeckhaven beschikt over een aantal tanks met een opslagca paciteit van circa 382.000 m3 en daarmee het grootste olieveem van West-Europa is. In totaal is in de Amsterdamse haven thans 756 000 m3 tankruimte aanwezig en nog 35.000 m3 in aanbouw. Het gemeente lijk petroleumentrepot, waarvan de com merciële vooruitzichten niet gunstig zijn. bezit tanks met een totale opslagcapaciteit van 88.000 m3. De in de olievemen opgesla genprodukten worden voor 95% doorge voerd naar West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland of Noordoost-Frankrijk. In een overzicht van de Wereldbank over haar werkzaamheden in Azië wordt mede gedeeld, dat de bank sedert 1948 in dat ge bied aan acht landen leningen verstrekt heeft tot een bedrag van 1.444,8 miljoen dollar. Deze leningen belopen samen ruim een kwart van de leningen, die aan alle aangesloten landen zjjn verstrekt. Zij wa ren vooral bestemd voor de ontwikkeling van basisdiensten. De eerste lening in Azië was 32 miljoen dollar groot en werd in 1948 verstrekt voor de aankoop van locomotieven en rollend materieel voor de Indische spoorwegen. De jongste lening, van 90 miljoen dollar, werd in september toegestaan en was bestemd voor het ontwikkelingsproject voor de In- dus in India en Pakistan. In het overzicht wordt de volgende op somming gegeven van de leningen, die se dert 1948 aan Aziatische landen zijn ver strekt (de cijfers zijn exclusief annulerin gen of aflossingen): Birma 19.35 miljoen dollar. Ceylon 23,9 miljoen dollar. India 662,1 miljoen dollar, Japan 337.4 miljoen dollar, Malakka 35,"6 miljoen dollar, Pa kistan 241,3 miljoen dollar, de Philinpijnen 18,5 miljoen dollar en Thailand 106.5 mil joen dlolar. Op de veilingen van Sotheby's te Londen zijn dit jaar recordprijzen betaald voor kunstvoorwerpen tot een totaal van 6.876.460 pond Sterling. Onder de kunst werken die de grootste prijzen bij Sotheby's haalden waren Cézanne's „Paysan au Blou se bleue" 145.000 pond, een Tahitisch land schap geschilderd door Gauguin, 130.000 pond, een Louis XV zilveren eetservies 207.000 pond. In het totaalbedrag is niet opgenomen de 182.000 pond sterling, be taald vóór'„Portret van een "Cavalier" van Frans Hals. De directie van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. te Almelo en mr. Robert T. Stevens, president van J. P. Stevens and Co. Inc. New York, U.S.A. maken bekend, dat hun bedrijven een overeenkomst hebben gesloten tot op richting van een gemeenschappelijke on derneming voor de vervaardiging en ver koop van textielprodukten. De naam van de nieuwe onderneming luidt: Stevens Ten Cate n.v. en de vennootschap zal te Almelo gevestigd worden. Het maatschap pelijk kapitaal zal 500.000.bedragen. De activiteiten van de nieuwe vennoot schap zullen voorlopig uitsluitend gericht zijn op de sector der bedrijfskleding, „jeans" etc. Stevens heeft zich in de V.S. een grote naam verworven als fabrikant van de Stevens „twist-twill". Het Stevens-concern heeft meer dan vijftig fabrieken in de V.S. met circa 40.000 werknemers. Over 1959 behaalde stevens een omzet van ongeveer 500 miljoen dol lars. De nieuwe vennootschap zal haar ac tiviteiten concentreren op de Europese markt. Het ligt dus niét in de bedoeling naar de V.S. te exporteren. In de in Den Bosch gehouden algemene vergadering van de Coöperatieve Handels vereniging van de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond G.A. te Veghel zijn mededelingen gedaan over de stichting van een nieuwe produktie-eeriheid voor mengvoeders en een uitbreiding van de opslagcapaciteit voor granen en veevoe dergrondstoffen. De te stichten fabriek, waarvan de ca paciteit in twee-ploegendienst 240.000 ton mengvoeder per jaar zal zijn, wordt geves tigd in Veghel naast het in 1959 in gebruik genomen complex. De opslagcapaciteit werd in 1960 reeds vergroot door de bouw van vijf silo's van elk 2.500 ton. In het. plan is voorzien in een nieuwe opslagcapaciteit van 24.000 ton grondstoffen. De omzet van mengvoeders bij de C.H.V. steeg in 1959/60 met 31.3 pet, en bedroeg 331.000 ton tegen 252.000 ton in 1958/59. Protest van aandeelhouders Er is een commissie tot bescherming van een minderheidsgroep van aandeelhouders American Tobacco Corp. gevormd. Deze commissie zal tot taak hebben "net laatste aanbod van de Neder landse n.v. Deli-Maatschappij Int. te betwisten, welke maatschappij het restant van het aande lenkapitaal tegen een bedrag van 17 dollar per aandeel had willen overnemen. De houders van naar schatting 56.000 aandelen hebben geweigerd het aanbod van de n.v. Deli-Maatschappij Int. te aanvaarden. Zij noemen de geboden prijs van 17 dollar per aandeel onvoldoende en in hoge mate onrechtvaardig. Ghana Dc Ghanese minister van PTT Krobo Edoesei heeft in het parlement in Accra verklaard, dat Nederlandse en Duitse firma's een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid van aanleg van een automatisch telefoonnet in Ghana. Edoesei zei dat de regering van Ghana hoopte dat zulk een net en een systeem van radiotelefonie in het land zou kunnen worden aangelegd. Statutenwijziging Nationale Handelsbank aangenomen De tweede buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der Nationale Handelsbank heeft het door het bestuur aan aandeelhouders ter goedkeuring voorgelegde voorstel tot wijzi ging der statuten met-48 stemmen vóór en twee stemmen tegen aangenomen. Iedere aandeelhou der kan nu zoveel stemmen uitbrengen als hij aandelen heeft. Aagtedijk 8 te Mombasa verwacht v. Aden. Abbekerk 9 te Suez. Aagtekerk 8 te Lisboa v. Marseille. Abida 8 80 m. n. Villano n. Las Palmas. Achilles 9 te Hamburg. Acmaea 8 te Punta Cardon. Adrastus 8 v. Port Said n. Marseille. Aegis 8 850 m. z.o. Jamaica n. Mobile. Alamak 8 te Genua. Aibireo 8 ten anker Swinemünde. Alca 8 600 m. z.o. Legos n. Las Palmas. Alcinous 8 300 m. w. Minicoy n. Aden. Alcor 8 te Melbourne. Algol 8 v. Brisbane n. Newcastle. Alhcna 8 510 m. n.n.o. St. Pauisrocks n. L. Palm. Alkaid 8 300 m. w. Goa n. Suez. Almkerk pass. 8 Guardafui n. Fremantle. Alphard 8 60 m. z.z.w. Ouessant n. Freetown. Aludra 8 te Antwerpen. Alwaki 9 V.Rotterdam n. Bombay. Amnion 8 te Sant Mark verwacht. Ampenan 8 v. Suez te Akaba. Amstelhoek 8 500 m. 0.11.0. Townsville 11. Sydney. Amstelkroon 8 1320 m. o.?.o. Guardafui n. Italië. Amstellaan 8 515 m. n.n.o. St. Helena n. Dakar- Amstelmeer 9 v. Birkenhead n. Las Palmas. Amstelsluis 8 850 m. n.w. Geraldton n. Geraldton. Amstelveld 9 te Aden. Andijk pass. 8 Key West n. Le Havre. Angolakust 8 v. Bordeaux n. Dakar. Archimedes 8 te Rotterdam n. Amsterdam. Arkeldijk 8 v. Rotterdam n. Bremen. Asmidiske pass. 8 Wight n. Amsterdam. Asterope 8 950 m. o. Kp. Race n. Hamptonroads. Averdijk 8 te Antwerpen v. Bremen. Baarn 8 te Maracaibo verwacht v. Pto. Cabello. Banda 8 v. Philadelphia n. New York. Batjan pass. 8 Sabang 11. Colombo. Bawean 8 120 m w. Gibraltar n. Port Said. Blitar 8 v. Rotterdam, 9 te Le Havre n. Sydney Bonita 9 te New Orleans verwacht. Borneo 8 720 m. w. Azoren n. Savona. Breda 8 300 m. n.o. Barbados n. Bremen. Bussum pass. 8 Trinidad n. Aruba. Caltex Delft 8 .90 m. n. Laccadiven n. Bahrein. Caltex Delfzijl 7 v. Bremen n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 8 60 m. o. Gibraltar n. P. Said. Caltex Gorinchem 9 v. Holtenau n. Fredericia. Caltex Leiden 8 90 m. z.z.w. Ouessant n. Pt. Said. Caltex Pernis 8 180 m. z.w. Kreta n. Port Said. Caltex The Hague 9 te Brisbane verwacht. Camerounkust 8 180 m. z.o. Madeira n. Le Havre. Camitia 8 te Rotterdam. Carrillo 8 te New York v. Charleston. Cnrtago 8 v. Barrios n. Charlestown. Castor 8 v. Tanger n. Hamburg. Ceres 8 v. Curagao n. Le Havre. Chiron 9 te Amsterdam. Ciuulia 7 v. Thameshaven n. Curagao. Cities Service Valley Forge 8 280 m. z.z.w. Kara chi naar Rastanura. Colytto 8 120 m. w.z.w. Kp. St. Vincent n. Genua. Concepcion 7 v. Safi n. Sete. Congokust 8 te Freetown. Ciadle of Lib. 8 450 m. w. Sabang n. Rastanura. Dahomeykust 8 v. Lagos n. Freetown. Dalerdijk 8 v. Rotterdam. 9 te Londen. De Eerens 8 v. Aden n. Singapore. Diogenes 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Dorestad 8 te Brunsbüttel n. Kiel. Delft 8 te Amsterdam n.West-Indië. Duivendrecht pass. 8 Ameland n. Wismar. Eos 9 v. Rotterdam n. Tunis. Esso Amsterdam 8 v. Bandar Mashur n. Suez. Esso Nederl. 8 60 m. n.w. Valetta n. Milfordhaven Esso Rotterdam 8 80 m. z.w. Flores n. Aruba. Forest Hill 8 dwars Guadeloupe n. Lavera. Forest Lake 8 te Isle of Grain verwacht. Forest Town 8 te Almeria. Fravizo 8 150 m. n. Benghazi n. Valencia. Friesland SSM 8 v. Kielerkanaal n. Stettin. Friesland KRL 7 v. Kaapstad, 9 te Pt. Elisabeth. Gaasterland 8 v. Angra Dos Reis n. Rio de Jan. Gabonkust 8 v. Winneba te Accra. Geertje Buisman 8 35 m. z.o. Wight n. Oran. Geestland 8 420 m. n.n.o. Fayal n. Barry Giessenkerk 8 te Antwerpen. Groote Beer 8 v. Aden n. Suez. Grootekerk 9 te Bremen. Guineekust 8 op Kongorivler n. Matadi. Hecuba 8 te St. Thomas verwacht v. Amsterdam. Hera 8 560 m. n.w. Azoren 11. Amsterdam. Hersilia 8 te Guadeloupe. Hestia 8 1620 m. n.o. Trinidad n. Bremen. Hydra 9 v. Bremen 11. Antwerpen. Iberia pass. 8 Ouessant n. Gent. Isis 7 v. Puerto Ordaz n. San Felix. Ittersum 8 440 m. n.n.w. Azoren n. Le Havre. Jagersfontein 8 210 m. o.n.o. Madeira n. South.ton Japara 7 640 m. o. Ascencion n. Kaapstad, Jason 8 130 m. w. Ouessant n. Georgetown. Johannes Frans 8 te Chanaral verw. v. Coqulmbo. Johan van Oldenbarnevelt pass. 8 noordk. Banka naar Brisbane. Joseph Frering 8 115 m. z. L. Palm. n. Monrovia Kara 8 325 m. o. Malta n. Lefo. Karakorum 8 v. Lake Charles n. New Orleans. Kenia pass. 8 Little quoin n. Iskenderun. Koningswaard 8 te Heysham. Koratia 8 te Rotterdam. Korovina 8 v. Rotterdam n. Stockholm. Kreon 8 v. Amsterdam. 9 te Rotterdam. Kylix 8 te Stanlow. Kabylia 20 te Curasao verwacht. Kalydon 8 te Napels verwacht. Keizerswaard 8 160 m. n.w. Finist. n. Curasao. Kelletia 12 te Abadan verwacht. Kenia pass. 9 Muscat n. Iskenderun. Kerkedijk 8 v. Boston n. Philadelphia. Kermia 8 te Durban verwacht. Kertosono 8 v. Suez ffë'Bahrein. Kieldrecht 9 v. Bremen n. Hamburg. Kopionella 10 te Stanlow verwacht. Koratia 8 te Rotterdam na Limhamn. Korendijk 8 550 m. w. Scillys 11. New York. Korenia 9 te Puerto La Cruz vèrwacht. Korovina 8 v. Rotterdam n. Stockholm. Kosicia 8 te Curasao. Krvptos 13 te Curasao verwacht. Laarderkerk 9 v. Khorramshar n. Basrah. Laga 8 te Napels v. Civitta Veccchia. Leersum 8 95 m. z.o. Malaga n. Bari. Leiderkerk 9 te Le Havre. Lekhaven 8 300 m. z.z.w. Kanar. ell. n. R'dam Lekkerkerk 9 te Rotterdam. Lemsterkerk 8 te Port Sudan. Leopoldskerk 8 50 m. n.w. K. St. Vine. n. P Said Liberty Bell 8 180 m. n.n.w. Sokotra n. Suez. Limburg 8 te Los Angeles verwacht. Lindekerk 8 te Antwerpen. Lissekerk 9 te Akaba verwacht v. Port Said. Maas 8 v Kalamati n. Gibraltar. Maaskerk pass 8 Beachyhead n. Marseille. Ma.disinlloyd 8 te Bremen. Marathon 8 v. Paramaribo n. Amsterdam. Mariekerk 8 v. Amsterdam, 9 te Rotterdam. Marisc Lopez 8 120 m. n.o. Albroh. 11. Paranagua Maron 8 te Cumana. Maureen 8 te Jacksonville. Medon 8 v. Amsterdam n. W :-Indië/Maracaibo. Memnon 9 v. Gonaives n. Baltimore. Mentor 8 45 m. n.n.w. Finisterre n. Tripoli. Merseyloyd pass. 8 Marshall eil.anden n. Callao. Merwede 8 v. Tabou n. Gabon. Minos 9 te Hangö. Mltra 18 te Rotterdam verwacht. Modjokerto 9 te Rotterdam. Moh. Reza Shah 8 50 m. n.o. Ouess. n. Isle of Gr. Molenkerk 9 te Aden. Montferland 8 250 m. z.w. K. Verd. eil. n. Santos. Moordrfécht pass. 9 Aden n. Ravenna. Munttoren 8 650 m. o.z.o. Paramaribo n. Curagao Musilloyd verm. 8 v. Colombo n. Alleppey. Myladv 8 te Dakar verwacht v. Las Palmas. Naess Comm. 8 20 m. z.z.o. R. Fartak n. Fawley. Naess Tiger 9 te Piraeus. Nanusa 9 te Bombay. Navicella 15 te Stanlow verwacht. Neder-Ebro 8 te Amsterdam. Neder-Eems 9 v. Napels n. Genua. Neverita 10 te Curacao verwacht. Nestor 8 te Lattakia. Nieuw Amsterd. 8 te Cristobal verw. v. Curacao Notos 7 v. Hamburg n. Gothenburg. Ommenkerk 9 te Antwerpen. Oranjefontein 8 v. Amsterdam n. Southampton. Oranje Nassau 9 te Puerto Limon. Orestes 8 te Santiago de Cuba. Ouwerkerk 8 v. Moji n. Kobe. Papendrecht 8 90 m. z. Alicante n. Santiago. Peperkust 7 te Amsterdam. Pericles 8 te Valparaiso v. Antofagasta. Philine 9 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Poseidon 8 v. A'dam n. South Pacific/Amapala. Prins Alexander 9 te Le Havre. Prins Casimir 8 15 m. w.n.w. Finist. n. Gibraltar. Prins Frederik Hendrik 8 te Rotterdam. Prins Fred. Willem pass. 9 Gravesend n. Nederl. Prins Joh. Willem Friso 8 te Le Havre v. R'dam. Prins der Nederlanden 8 te Hamburg n. A'dam. Prins Willem II 8 138 m. w. Gibraltar n. Napels. Prins Willem V 8 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 8 380 m. w. Hebriden naar Hamburg. Purmerend 8 225 m. w.n.w. Finisterre n. Curasao. Pygmalion 8 40 m. o. Algiers n. Tripoli. Randfontein 7 te Lourenco Marques. Rempang 8100 m.n. Kp. Blanc n. Kaapstad. Reza Shah The Great 8 80 m. z.w. Gavdo naar Port Said. Roebiah 8 te Seattle verwacht v. St. Helena. Roggeveen 9 te Sydney. Rondo 8 250 m. o. Kp. Guardafui n. Aden. Rossum 8 1200 mijl n.n.w. Tristandacunha naar Antarctic. Rotte 8 550 m. n.w. K. De Goede Hoop n. Kaapst. Rotterdam 9 v. New York n. Kingston. Sabang 13 130 m. n.o. Hainan n. Phnompenh. Vasum 12 in Panamakanaal verwacht n. Curasao. Viana 17 te Portland (Maine) verwacht. VI 1st 8 te Amsterdam. Waiwerang 6 v. Hongkong n. Bangkok. Waterland 8 te Amsterdam. Weltevreden verrn. 8 v. Kuwait n. Abadan. Westland 9 te Montevideo. Willemstad 9 te Barbados. Witmarsum 8 130 m. z.z.w. Flores n. Houston. Woensdrecht 8 v. El Palito n. Paulsborough. Woltersum 7 v. New Orleans n. Jacksonville. Wonogiri 8 900 m. z.w. Fayal n. Tripoli. Wonosari pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Wonosobo 8 te Port Said. Zafra 10 te Mena Al Ahmadi verwacht. Zaria 8 140 m. n.w. Alexandri n. Rotterdam. Zonnekerk 3 600 m. z.o. Socotra n. Aden. Van Spilbergen 8 700 mijl o.n.o. Mauritius naar KLÉINE VAART Aardenburb 3 v. Rotterdam te Antwerpen. Alcetas 8 10 m. z.o. Beachyhead n. Rotterdam. Andromeda 8 v. Southampton te CSaen. Ank T 8 dwars Haakse gronden n. Zaandam. Areas 8 60 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n Benghazi Aruba 8 25 m. z.z.w. Texel n. Stockholm. Atlas 8 dwars Varne n. Rotterdam. Audacia 8 v. Vannes te Bordeaux. Auriga 8 180 m w.n.w. Kp. St. Vine. n. L Palmas Bab T 7 v. Delfzijl n. Karskaer. Batavier 1 8 v. Casablanca te Bayonne. Batavier 8 8 60 m. n.w. Hoek v. Holland n R'dam Berend N 8 t. anker tussen Ipswich en Harwich Binnenhaven 8 te Duinkerken verwacht. Birmingham 8 v. Rotterdam te,Rochester. Bloemgracht pass. 8 JE-11 v. Kotka n. A'dam. Brouwersgracht 8 te Kotka. Deo Gratia 8 130 m. w. Lindesness n. Preston. Diligentia 8 te Sunk n. Thames. Draco 8 te Amsterdam n Leixous. Duiveland 8 25 m. w.n.w. Hk. v. Holl. n. R'dam Eems 8 v. Antwerpen te Helsinki. Eemsmond 9 v. Skogby te Antwerpen verwacht Elsa 7 v. Rundvik n Zaandam. Fedala 8 100 m. n. Dakar n. Las Palmas. Fiducia 2 8 45 m. z. Dungcness n. Caen. Flevo 8 te Rotterdam n. "Ceuta. Geestdam 8 40 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis Geestdijk 8 in Washbay n. Boston. Heemraadsingel verm. 8 v. Teesn. Barding. Heleniar H 9 v. Antwerpen te Casablanca verw Hoogland pass. 8 Terschelling n. Kopenhagen. Hontestroom 8 60 m n.w. IJmuiden n. A'dam. Insp. Mellema pass. 8 JE-8 v. Aabenraa n. R'dam Jan Kreumer 8 v. Rochester n. Rotterdam. John M 9 v. Brunsbüttel n. Rotterdam. Joost 8 50 m. n. Terschellingerbank n. Zaandam Jozina 10 v. Rouen te Casablanca verwacht. Julia ,Mary 8 10 m. v. Royal Sovereign n. Lissab Kastanjesingel 8 v. Garston te Cork verwacht. Konny M 8 v. Emden n. Masnedsund. Leonidas 8 60 m. n. St. Vincent n. Algiers. Leuvehaven 8 v. Malmö te Halmstad. Liberte 8 v. Korsnaess te Huil verwacht. Lingestroom 8 10 m. n.wr. Noordhinder n. A'dam Lizard 8 op Thamse n. Londen. Looiersgracht 8 dwars Oeland n. Abö. Lucas Bols 1 8 dwars Norderney n. Amsterdam. Lucas Bols 2 pass. 8 JE-6 v. Karlsborg n. A'dam Lijnbaansgracht 8 5 m. o. 'Borkumrif na A'dam. Maarsbergen verm. 8 v. Antwerpen. Maasym N 8 ten anker Yarmouth n. Londen. Malta 8 te Owers n. Bridgewater. Monto 8 te Rotterdam n. Lissabon. Marcella 8 60 m. z.o. Lindesness na Sandefjord. Mare Liberum 5 v. Bordeaux te Dakar. Markab 8 te Casquets n. Hamburg. Merwehaven 8 v. Kenitra le St. Brieux verwacht. Meteoor 9 v. Southampton te Hamburg verwacht Molensingel 8 v. Coleraine te Swansea. Nassauhaven verm. 9 v. Rotterdam n. Malmö. Netta 8 85 m. m. n.w. Santander n. Bordeaux. Pasteursingel 8 v. Westport te Ballina verwacht Phidias 7 te Rotterdam n. Amsterdam. Plato 7 te Mostaganem n. Malaga. Provenierssingeï 7 160 m. n.w. K. Race n. Quebec. Quo Vadis pass. 7 Holtenau n. Waterford. Regina Ida 8 20 m. z.w. Westland n. Gothenburg. Rochab 8 40 m. z.iv. Ouessant n. Casablanca. Schinkelstroom 8 15 m. o.n.o. Noordh. n' A'dam. Stella Maris 8 rede Burugu v. Lagos. Tasmanië 8 v. Hartlepool te Struer verwacht. Texelstroom 8 te Casquets n. Amsterdam. Thaletas 8 120 m. w. Kreta n. Limasol. Tilly 8 4 m. n.o Egmond n. Delfzijl. Vrijburgh 8 15 m. w. Folkestone n. Londen. Waalborg 8 30 m. z.w. Texel n. Londen. Walenburgh 8 te Jersey. Westersingel verm. 8 v. Millom n. Newport. Westzaan 8 dwars Kp. Corbelin n. Mostaganem IJsel 8 45 m. z.w. Gris Nez n. Vlaardingen. Zevenbergen 9 te Rotterdam verw. v. Antwerpen SLEEPVAART Elbe 7 260 m. n.o. Fayal n. Barry. Gele Zee 5 v. Gibraltar n. Ponta Del Gada. Maas pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Schouwenbank 7 v. Vlissingen n. Antwerpen. De n.v. Nederlandsche Tank-, Appa raten- en Machinefabriek Netam, deelt mede dat de omzetten en de winst in het afgelopen boekjaar 1960 zich bevredigend hebben ontwikkeld. De winst zal beduidend hoger liggen dan vorig jaar, zodat een be hoorlijk dividend zal worden uitgekeerd. De Union Minière, de grote mijnbouw- maatschappij in de Kongolese provincie Katanga, heeft gisteren een onveranderd dividend van zeshonderd Belgische frank per aandeel gedeclareerd. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, zijn onveranderd gebleven. VERHANDELDE FONDSEN. 7 dec. 8 dec. Totaal 453 466 Hoger 145 (32.0%) 212(45.5%) Lager 19! (42.2%) 130 (27.9%) lelijk 117(25.8%) 124 (26.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U Kon. Olie121.20—121.50 f 121.20 Philips 1183—1191 1183 Unilever 786—792 786 Hoogovens 819821 819 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.KU Kon. Olie120.80—121.— f 120.90 Philips 1178 gb—1182 1178 'fnilt-ver 784—787 786 1 >'if?ovens 811 ex 6 percent interim-dividend. VERTROUWEN KEERDE TERUG Het vertrouwen voor de aandelenmarkt keerde gisteren op 't Damrak terug. Voor al vast was Philips op 1190- (1170) De han del was levendiger dan de laatste tijd het geval is geweest. Tot de gunstige stemming op het Damrak droeg ontegenzeggelijk de verlaging van het Engelse disconto bij. Hoogovens steeg van 819 tot 823 (810). Uni lever draaide goed mee op 790, plus acht punten. AKU cirkelde 3 punten hoger op 459. Enig aanbod aan het einde van de beursduur uit New York bracht, de olie koers op f 122,20. De scheepvaartfondsen hadden de wind goed in de zeilen, waar door deze aandelen 2 tot 4 punten konden monteren. Cultures totaal verwaarloosd met praktisch onveranderde koersen. De staasfondsenmarkt reageerde met een vaste stemming op de Engelse discontoverlaging. De laatste verhandeldag van claims con verteerbare obligaties Jean Heybroek bracht een advieskoers van 58, neerko mende op 111 jZ percent voor een conver teerbare obligatie. Aandelen Nijverdal— Ten Cate werden ruim 10 punten hoger op 388 geadviseerd. (ANP). Boeke Huidekoper van 158 op 158 <4, Boom-Ruyrok van 167 op 168. Figée van 205 op 207 b. Spaarnestad van 581 >4 op 589. Amsterd. Bank 390 Ned. Handel Mij. 314 Rotterd Bank 325 A Twentsehe Bank. 321 A'dam Rubber 112 H.V.A 146->i A.K.U 459 Van Berkel's Pat. 330 172.70 460 Nederl. Ford 555 Van Gelder Pap. 330 Hoogovens 824 Müller Nat. Bezit 424 Ned. Kabelfabr... 613 y. "Philips Gem. Bez. 1190% Philips Pref 325'A TTnUpver 791'A Wilton Fijenoord 208 TM 1 Hon Mij II 422 n«-rHtoho Olie 570 X Kon Olie f 122.30 HAL 14714 K.L.M (98.50 K.N.S.M 194% Stoomv Mij. Ned 168% Ommeren. Phs. v. 304 N SrhopDV Unie 151V? Interunie f 215.50 235.50 f 476.— Ver. Bezit v 1894 130. Albert Herin 413 Amstel Bier 545 14 Bols 598% "RON, tv.-.nn Papier 524 AT^d Oist- en Bp 41214 Van der Heem 378 rTm'npkpp's 601 Hnogenbosch Sch 289 Indola 534 Ketjen 487 Kon Ned Zout 1058 Sikkens Groep 795 Stokvis R.S. 261 Thomassen Dr 711 Ver Mnohinefabr 245 b Wessanen 32.3 <4 on her g-Org. 869 K Aluminium Ltd... 31 American Motors 1914 Anaconda 4544 Bethlehem Steel.. 40 Cities Sérvice 4644 General Motors.. 4114 Kennecoft Copper 77% Republic Steel 52% Shell Oil 7614 U.S. Steel 74% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Onregelmatig Op de Newyorkse effectenbeurs is don derdag een eind gekomen aan de grote op leving. Het beeld was sterk gemengd. IBM, zich rondom de 16% punt bewegend en Underwood, ruim 2 beter, versterkten de groep der kantoormachines. Republic steeg 154 in de „afgekoelde" staalgroep, terwijl de chemische waarden en autofabrieken gemengd waren. Dupont zakte 2% en Thio- kel kwam ruim 1 hoger. Revlon steeg 1 14 bij de cosmetica. Bij de sporen steeg Mis souri Pacific VA. AMF kon ruim 3 mon teren. 3.540.000 aandelen werden omgezet. In totaal werden 1.257 fondsen verhandeld, waarvan 548 hoger en 453 lager. Het indus triegemiddelde kwam van 604.62 op 605.17; dat van spoorwegen van 126.83 op 126.74 en dat van openbare nutsbedrijven van 96 76 op 96.65. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17