DE GAULLE IN ALGERIJE meubelen fm v. Loon's Een fles Betogingen en stakingen in Algiers en in Oran HET WEER Superieuren van mr. Gonsalves in de eerste plaats verantwoordelijk HAZENBERG Gezamenlijk huwelijksgeschenk van Belgen en Nederlanders Woensdag interpellatie over de metaalionen Oudste inwoner van ons land, 109 jaar, overleden is uw wagen Prinses Margriet ziek Sociaal werkster te IJmuiden in het gelijk gesteld Zwaar bewolkt Algemene staking in Algiers Politie handgemeen met de eerste betogers Prinses Beatrix zal nu schip te water laten lÉMQRRISili^ you êuy! Conclusie procureur-generaal: Het woord is aan Beroep op ambtsgeheim nu erkend In de krant van heden: Zaterdag KERSTSTAVEN van 2.25 voor 1.90 p. st. PATISSERIE DEKKERS DE HOUTHAL" VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 32 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden- Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, m» kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 9 november. Generaal De Gaulle is vanochtend te Oran, in West- Algerije aangekomen voor een tournee van zes dagen door Algerije, waar de spanning nu met het uur stijgt. Die tournee is de inleiding van de beslissende maand, die ons scheidt van het referendum op 8 januari waarin Frankrijk en Algerije zich moeten uitspreken over de nieuwe politiek van De Gaulle, die via de instelling van een voorlopig Algerijns uitvoerend bewind tot de geleidelijke groei van een Algerijnse republiek moet leiden. De Gaulle's komst leidde onmid dellijk de eerste krachtproef voor die politiek in. Het front voor een Frans Algerije, de organisatie van de Franse ultra's, kondigde gisteren in een, overigens niet ondertekend, manifest een algemene 24-uursstaking aan. Het riep de Fransen in Algerije ook op vandaag massaal, maar „ongewapend", op straat te demon streren tegen De Gaulle en voor „l'Algérie Frangaise". De nieuwe Franse regeringsgedelegeerde in Algiers Jean Morin had onmiddellijk zijn antwoord klaar: „In geval van een algemene staking zal de regering alle ondernemingen van openbaar belang en alle levensmiddelenbedrijven vorderen. Iedere winkel die vandaag sluit zal voorts getroffen worden door een gedwongen sluiting van 15 tot 30 dagen". Een woordvoerder van het Franse leger voegde daaraan toe: „Het leger is belast met de handhaving van de orde. Het zal dat zonder enig voorbehoud doen". In particuliere gesprekken gaven re geringsambtenaren nochtans uiting aan ernstige bezorgdheid. De leiders van het front voor het Franse Algerije zijn groten deels ontsnapt aan de maatregelen van preventieve hechtenis en hebben enkele dagen geleden een geheim hoofdkwartier betrokken. Gewapende groepen van de or ganisatie der ultra's zijn in staat van alarm gebracht, vooral in de Mitidja-vlak- te ten zuiden van Algiers, waar zij zich schuilhouden bij de Franse kolonisten. En het grote, onrustbarende vraagteken ach ter al die voorbereidingen blijft de vlucht van Pierre Lagaillarde, de leider van de revoltes van 13 mei en 24 januari. De tegenmaatregelen van de Franse regering tegen de tweeledige dreiging een aanslag op het leven van De Gaulle en een algemene revolte van de Franse ultra's bewijzen haar beduchtheid. Ten eerste is bekendgemaakt dat De Gaul le vermoedelijk geen openbare toespraken zal houden, zulks in tegenstelling met eerdere aanduidingen dat De Gaulle op deze reis juist de mohammedanen en een deel van de Fransen voor zijn plannen wilde winnen. Het is mogelijk dat hij toch spreekt, maar dan zal het bij verras sing zijn om eventuele desparado's geen kans te geven. Voorts is bekendgemaakt dat de tot nu toe gepubliceerde reisroute van De Gaulle vermoedelijk gewijzigd zal worden, officieel zowel wegens de slechte weersomstandigheden als om De Gaulle de maximale tijd te geven om met officieren, bestuursambtenaren en leiden de mohammedanen van gedachten te wis selen. Meer dan dat De Gaulle vandaag in de streek van Tlemcen, centrum van moham medaanse intellectuelen, en morgen in die van Orléansville zal verblijven, wilde de Franse regeringswoordvoerder de toege stroomde wereldpers (en de samenzweer ders) niet meedelen. De voorbereidingen om een algemene opstand in de kiem te smoren zyn niet min der indrukwekkend. Zesduizend man C.R.S. de gevreesde republikeinse veiligheidstroe pen in hun blauwe uniformen, liggen met hun pantserwagens in een ring om de stad Algiers en controleren de auto's op alle wegen. Er zijn reeds verscheidene arres taties van wapensmokkelende Franse ex tremisten verricht en gisteren werden nog eens 32 verdachte activisten in preventieve hechtenis genomen. De Franse ordetroe- Advertentie KominKempkes' Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77 tel. 020-222166, of te Waddinxveen, tel. 01828-2241de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom! FOR HU LE Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage.' Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust tijde lijk vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Opnieuw iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. pen hebben veel van de opstand van de 24ste januari geleerd, maar de ultra's evenzeer. Een hoge ambtenaar zei tegen mij: „Het minste incident kan in de ko mende dagen tot een massale uitbarsting leiden, vooral in de drie centra van de spanning, de steden Algiers, Oran en Bli- da. (Vervolg op pag. 13) (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Suurhoff (P.v.d.A.) verlof ver leend de regering volgende week woensdag te interpelleren over de moeilijkheden met de lonen in de metaalindustrie. Aanvankelijk was het de bedoeling de interpellatie vandaag te houden, maar er is ministerraad, zodat de minister van So ciale Zaken het beter vond dat de inter pellatie volgende week woensdag wordt gehouden. De heer Andriessen (K.V.P.) vond dat ook beter, omdat de fracties zich dan nog kun nen beraden en zich nauwkeuriger op de hoogte kunnen stellen van het probleem. Ofschoon de heer Suurhoff het uitstel be treurde, was hij bereid zich neer te leg gen bij de beslissing, de interpellatie woensdag te houden. De oudste inwoner van ons land, de heer W. H. Kostering te Delft, die op 22 novem ber 109 jaar werd, is overleden. Zijn ge zondheid ging sinds zijn verjaardag sterk achteruit. Vorige week moest hij in het Groene Kruissanatorium in Delft worden opgenomen. Volgens de thans bekende gegevens is mevrouw H. Smit-Meyering in Ter Apel, geboren op 7 november 1853, met haar 107 jaren nu de oudste inwoonster van Neder land. Advertentie Zie onze advertentie op pagina 2 BLOEMENDAAL Advertentie Uw handelaar geeft U bi{ elke zes flessen of 3 gezinsflessen een fles Green Spot ter waarde van 27 cent voor leent Spaar de Green Spot kroonkurken! De algemene proteststaking in Algiers tegen het bezoek van De Gaulle is een eit. Ondanks de strenge maatregelen, die de regering tegen stakende winke- 'iers in het vooruitzicht stelde een ge dwongen sluiting van twee tot vier weken lieten vanochtend alle winke- iers tegen half tien de luiken zakken. De Franse regering zou straks geheel Al giers een paar weken moeten sluiten als zij haar dreigement waar wil maken. Zelfs de lokale overheid werkte niet. Ook de openbare vervoersdiensten na men deel aan de proteststaking. Zij had den trouwens weinig keus want alle hoofdstraten van Algiers waren door de ultra's van het front voor een Frans Al gerije met kopspijkers bestrooid. Tiental len auto's en bussen met lekke banden blokkeren 't verkeer. Op de hellende stra ten in het heuvelachtige Algiers was bo vendien olie gegoten om auto's te verhin deren naar boven te komen. Dit werd uit gelegd als een mogelijke voorbereiding voor demonstraties later op de dag, die op verschillende punten in de stad voor genomen zijn. Men wil het de politietroe- pen moeilijk maken per auto van de ene rel naar de andere te komen. Vanochtend waren er in Algiers zelf nog geen grootscheepse demonstraties begon nen maar de eerste rellen waren al te zien. Groepjes jonge ultra's dwongen de laatste opengebleven winkels tot sluiten en verza melden zich, slagzinnen schreeuwend, op het Forum. In de straten in de buurt kwam het al tot een handgemeen met de politie, die gebruik maakte van traangas. Ook in de buitenwijken van de stad begint de tem peratuur op te lopen. Berichten uit andere steden in Algerije duiden op een soortgelijke situatie. In Tjemcen, waar De Gaulle is aangekomen op het vliegveld Zenata, in het westen van Algerije is het rustig. Er hangen veel vlag gen. Ook uit Oran worden manifestaties gemeld. Een bericht dat de autoriteiten met zorg vervult is de vlucht van de kolonel Du- four, die onlangs van zijn functie als com mandant van het tiende regiment para chutisten van het Vreemdelingen legioen werd ontheven. De kolonel, die altijd de nauwste betrekkingen met de Franse ac tivisten heeft onderhouden, is onvindbaar. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: Het lag in de bedoeling van Prinses Mar griet zaterdag op de scheepswerf „De Mer- wede" te Hardinxveld-Giessendam de doop en de tewaterlating te verrichten van het naar haar te noemen vracht- en passa giersschip van de Oranjelijn. Prinses Margriet is echter verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven daar zij tengevolge van een aanval van de ziek te van Pfeiffer, een op zichzelf niet ge vaarlijke ziekte, enige tijd bedrust moet houden. Prinses Beatrix zal in haar plaats de doop en de tewaterlating verrichten. De ziekte van Pfeiffer komt regelmatig voor. Het is een virus-ziekte van in prin cipe onschuldige aard, die zich openbaart in verschillende verschijningsvormen. Prins Philippe, het zoontje van prins Albert van Luik en prinses Paola, groeit voorspoedig op. Het kind is nu acht maanden oud. De kleine prins met zijn moeder. Advertentie BARTELJORISSTR.. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM .TEL 223596 LANGE SUÈDE- EN NAPPA-MANTELS (Van onze Haagse redacteur) Niet de bestuursambtenaar mr. R. Gonsalves, maar zijn superieuren moeten de betreurenswaardige voorvallen bij de pacificatie van de Baliemvallei in de eerste plaats worden aangerekend. Van een gerechtelijke vervolging van mr. Gonsalves kan worden afgezien, wanneer op bestuursniveau zodanige maatregelen worden getroffen dat een herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. Tevens dient het gezag van de Justitie en in het bijzonder dat van de procureur-generaal in Nieuw-Guinea beter erkend te worden dan in bet verleden wel het geval is geweest. Dit zijn de twee belangrijkste conclu sies waartoe de in Nederland vertoevende procureur-generaal bij het Hof van Justi tie in Hollandia, mr. G. W. von Meyen- feldt, is gekomen in zijn aan de minister van Binnenlandse Zaken uitgebracht ad vies na de afsluiting van het onderzoek naar het optreden van de jeugdige be stuursambtenaar mr. R. Gonsalves bij de pacificatie van de Baliemvallei. De procureur-generaal kwam ongeveer een maand geleden naar Nederland om de hier te lande met verlof vertoevende bestuursambtenaar te horen over een aan tal klachten welke tegen hem aanhangig waren gemaakt. Deze klachten betroffen onder meer het doden van drie papoea's, het doen toedienen van lijfstraffen aan pa poea's en het platbranden van een aantal woningen van een inheemse nederzetting in de Baliemvallei. Het onderzoek van mr. Von Meyenfeldt betrof uitsluitend deze concrete beschuldigingen, hetgeen niet wil zeggen dat er niet meer klachten waren. Naar wij vernemen is de procureur-ge neraal tot de slotsom gekomen dat mr. Gonsalves niet in de eerste plaats voor deze feiten verantwoordelijk kan worden gesteld gezien de omstandigheden waaron der deze de hem opgedragen taak moest vervullen. Hierbij dient vooral rekening te worden gehouden met het onvoldoende aantal mensen en middelen dat hem ter beschikking was gesteld. Voorts neemt de procureur-generaal in aanmerking dat mr. Gonsalves nog te wei nig ervaring had om dit soort moeilijke opdrachten zonder al te grote brokken tot een goed einde te brengen. Zijn critiek richt zich dus in de eerste plaats op de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, en op de resident van de afde ling Hollandia, mr. F. R. J. Eibrink Jan sen. Wij vernamen dat de procureur-gene raal wel van mening is dat mr. Gonsalves niet op zijn huidige post kari worden ge handhaafd. In dat geval zou van een straf rechtelijke behandeling van de zaak kun nen worden afgezien. In de tweede plaats wenst de procureurs generaal de werkzaamheid van het justi tiële en politieke apparaat op Nieuw-Gui nea met grotere waarborgen omringd te zien, hetgeen met name geldt voor de be voegdheden van het parket. Naar verluidt, heeft mr. Von Meyen feldt zijn terugkeer naar Hollandia van een door minister Toxopeus op deze pun ten te geven verzekering afhankelijk ge steld. Aangenomen wordt dat de minister met het nemen van een beslissing zal wachten tot staatssecretaris mr. Th. H. Bot van zijn reis naar Nieuw-Guinea zal zijn te ruggekeerd. Dit zal over een week het geval zijn. De Belgische ambassadeur in Neder land, de heer F. X. baron Van der Stra ten Waillet, heeft donderdagmiddag in zijn residentie de pers een eerste blik gegund op het huwelijksgeschenk dat door de Bel gen in Nederland en het Comité Benelux gezamenlijk aan Koning Boudewijn en Do- na Fabiola zal worden aangeboden. Het geschenk bestaat uit een inderdaad vorstelijke collectie zilverwerk in Louis XVI-stijl. Daarmee wordt aan een specia le wens van bruid en bruidegom voldaan, want het paleis te Laeken bezit reeds een fraaie verzameling edelsmeedkunst, waar op de aan te bieden stukken, resultaat van intensief speurwerk bij antiquairs en zilversmeden, een welkome aanvulling vor men. De oudste stukken, twee zilveren kastanjevazen met eikelknopdeksels, date ren uit 1791 en werden in Amsterdam ver vaardigd. Twee zilveren kandelaars met parelranden, in 1793 door de bekende Am sterdamse zilversmid W. Paap gemaakt, sluiten daarbij aan. Uit dezelfde tijd stamt een antieke zilveren kraantjeskan. Het ge heel wordt beschenen door twee grote schemerlampen, op smaakvolle wijze ge monteerd op in de negentiende eeuw in Voorschoten gefabriceerde candelabres, eveneens in de stijl van Lodewijk XVI. Deze candelabres zijn bijna een meter hoog en wegen elk vier kilogram. De mo derne Hollandse zilversmeedkunst is ver tegenwoordigd door een paar grote zilve ren hanen uit Schoonhoven. Ongeveer vijfhonderd Belgen en vier honderd Nederlandse leden van het Comi té Benelux hebben aan het geschenk bij gedragen. De in Den Haag en omgeving wonende Belgen krijgen op 10 december tijdens een receptie in de ambtswoning van de ambassadeur gelegenheid deze col lectie keurzilver te bezichtigen. Overige belangstellenden die op 14 december op de Belgische ambassade het felicitatire- gister komen tekenen kunnen de kostbaar heden dan eveneens aanschouwen, even als zij die dat een dag later op het con sulaat-generaal in Amsterdam doen. Het geschenk wordt pas op een later tijdstip aan het vorstelijk paar aangebo den omdat, zoals ambassadeur Van der Straten Waillet zei, „een enkele spat in de regen niet meer opvalt". En de ambas sadeur vind het juist bijzonder prettig dit cadeau te kunnen aanbieden als symbool van de hartelijke /er stand houding van Bel gen en Nederlanders. Op 15 december ligt het felicitatiere- gister op alle Belgische consulaten ter te kening, ook op het vice-consulaat, Midden havenstraat 76, te IJmuiden. S antayana: Als men eenmaal besloten heejt ver raad te plegen, ivordt het een misdaad het langzaam te doen. De civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft in een principieel arrest beslist, dat een psychiatrisch geschoold so ciaal werkster, deel uitmakend van een onder leiding van een arts staand team van een medisch opvoedkundig bureau, om haar taak naar behoren te kunnen vervul len verschoningsrecht behoeft. Het zich daarop beroepen staat te harer beoor deling. Een psychiatrisch geschoold sociaal werkster, verbonden aan het medisch op voedkundig bureau der Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordhol land te IJmuiden, had, toen zij als getuige in een echtscheidingsprocedure te Haar lem was opgeroepen, geweigerd een ver klaring af te leggen en zich beroepen op het verschoningsrecht. Nadat de rechter commissaris haar dit verschoningsrecht twee keer had toegekend, verwierp het Amsterdamse Hof haar beroep op ver schoningsrecht dat zij ontleende aan het ambtsgeheim van de arts, die leider is van het team. Voorts beval het hof haar gijze ling als zij in haar weigering bleef vol harden. De Hoge Raad verwees in cassatie de zeak terug naar het Amsterdamse Hof. De Hoge Raad overwoog, dat de sociaal werk- niet in de gelegenheid is geweest de juist heid van haar standpunt voor het hof te verdedigen en dientengevolge door het ar rest van het hof niet met tegenover haar bindende kracht is komen vast te staan, dat een beroep op een verschoningsrecht haar niet toekomt. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6', 13 Van Dag tot Dao3 Op de Praatstoel8 Buitenlands nieuws-3, 6, 13 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving-5, 7 Medische verzorging 7 In de Vishal en op zee7 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Film11 Beeldverhalen 15 Toch Is Het Zo 15 Feuilleton 15 Horen en Zien15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie HEERLIJKE SLAGROOMTRUFFELS eigen fabrikaat, 100 gram0.75 200 gram1.40 KERSTBOTERSTAAF1.85 Advertentie DEZE ZATERDAG ALS REKLAME CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie EXTRA AANBIEDING DAMESPANTALONS Advertentie „BOUWPAKKETTEN" 0.a. 2 deurs bast hang - ié leg 109.75 ff' HOUT - TRIPLEX KENNEMERLAAN 159 - en BOARD TELEFOON ?770

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1