Minister besprak moeilijke positie der zeevisserij AGENDA Kolf Tweede Kamer wil ruimere toelating van spijtoptanten VenhoJk Kouder maar nog geen vorst Sportvisserij houdt de volle aandacht van de minister Minder ontvluchtingen van geestelijk gestoorden 1 OSRAM Drijfnetvisserij is de zwakke schakel Kamer berust in nieuw landbouw-garantiebeleid Kamerleden drongen aan op een strengere behandeling Alleen communisten tegen motie VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 2 TWEEDE KAMER HERENPARKA'S 69.50 Journalist in beroep tegen rechtbankvonnis Verdachte vroeg om de doodstraf Amerikaanse jongen verdwenen Koningin ontving Marokkanen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk DAM PO Offervaardige gemeente MINISTER BEERMAN IN DE KAMER: Van de schooljeugd wordt de „maandagcent" weer gevraagd het originele Zweedse KNACKEBRÖD (Van onze parlementaire redacteur) De vernieuwing van de Nederlandse vis sersvloot is tot stand gekomen zonder be langrijke en in de meeste gevallen geheel zonder enige steun van overheidszijde. Hieruit blijkt, zei minister Marijnen gis termiddag in de Tweede Kamer, dat het bedrijf weerstandskracht bezit en bereid is ook in de toekomst risico's te aanvaar den. In de naburige landen staat deze vlootvernieuwing niet los van de gevoerde overheidspolitiek. Hoewel de situatie in de ze landen niet gelijk is aan die in ons land, kan niet worden ontkend dat met kredieten en rechtstreekse subsidiëring de nieuwbouw in deze landen is bevorderd en de geldelijke uitkomsten van het visserij bedrijf gunstig zijn beïnvloed. Gezien de verschillende produktievoor- waarden kan echter bij gelijke concur- rentie-omstandigheden de Nederlandse vis serij haar plaats onder de Westeuropese landen blijven innemen. Binnen de Euro- markt is de harmonisatie van het over heidsbeleid ook in de visserij gebiedende eis. De minister heeft daarom herhaalde lijk te bestemder plaatse er op aange drongen dat het overleg hieromtrent in E.E.G.-verband ter hand wordt genomen. Hij betreurde het dat hiertoe tot dusver nog niet kon worden overgegaan. Nu de tweede zeerechtconferentie is mis lukt, dreigt het gevaar van wederzijdse re gelingen tussen de landen onderling. De directe belanghebbende E.E.G.-landen zijn daarom dadelijk bereid geweest tot het be leggen van Noordzeebesprekingen. Een ge- zamelijk standpunt van de E.E.G. is van groot belang. Een zwakke schakel in de Nederlandse visserij is de drijfnetvisserij. Hoewel tech nisch veel pleit voor deze vorm van visse rij, zijn de uitkomsten van de laatste ja ren, vooral als gevolg van de herhaalde mislukking van de visserij onder de En gelse wal, slecht. Nieuwbouw van drijfnet- loggers komt niet voor. Op schepen die naast de trawlervisserij de drijfnetvisserij kunnen uitoefenen, valt de nadruk op trawlen. De minister wilde gaarne alle steun verlenen aan pogingen, die zullen worden gedaan om de drijfnetvisserij te behouden door ontwikkeling van het scheepstype waarmee in het daarvoor ge schikte seizoen met de vleet kan worden gevist en dat overigens de mogelijkheid biedt het jaar rond te vissen. Nog geen tweede onderzoekingsvaartuig Voor uitbreiding van het technisch on derzoek (verbetering vistuig, visbewerking op zee en dergelijke) zou minister Marij nen een tweede onderzoekingsvaartuig misschien wel bruikbaar achten. Evenwel lijkt het hem na overleg met deskundigen juister eerst op de bestaande nieuwe sche pen te gaan experimenteren. De bouw- en exploitatiekosten van een onderzoekings vaartuig zijn hoog. In antwoord op de vraag of voor het bouwen van zo'n tweede vaartuig de deur op een kier is gezet, zei de minister dat het zo mag worden gezien. Advertentie geheel dubb. katoen met uitknoopbare vachtvoering OOK IN 30NGENSMATEN SPECIAALHUIS REGENKLEDING Het stichten van een lectoraat in de vis serij-economie te Wageningen acht minis ter Marijnen niet gewenst. Specialisatie in visserij-economie komt beter tot zijn recht bij een algemeen vormende economische studie. Tijdens deze studie kan de student gelegenheid krijgen zich in visserij-econo mie te specialiseren. Het streven van de regering is er op ge richt al wat mogelijk en verantwoord is te doen ten einde de oestercultuur voor on dergang te behoeden, verwatering van mosselen na afsluiting der Oosterschelde mogelijk te maken en de visserij in de ge legenheid te stellen zich aan te passen aan de gewijzigde situatie. Over de oester- proef in het Veerse Gat zou binnenkort worden beslist. De binnenkort af te sluiten haven van Veere wordt vervangen door een nieuwe in Colijnsplaat. Hoewel dit geen eindoplos sing is, kunnen de vissers uit Veere en Arnemuiden voorlopig het bedrijf voortzet ten en zich aanpassen. Voor de jongeren behoort overschakeling op de kleine zee visserij tot de mogelijkheden. Vi-aagstukken van de wettelijke regeling voor tegemoetkoming in schade door uit voering van de Deltawerken zijn buitenge woon moeilijk. Hoewel de betreffende commissie van de noodzaak overtuigd is zo spoedig mogelijk met voorstellen te ko men, verwachtte de minister niet dat een de gehele materie omvattende eindrapport binnenkort kan worden tegemoet gezien. Advertentie De verslaggever A. B. van een Amster dams ochtendblad heeft beroep aangete kend tegen het vonnis van de Amsterdam se rechtbank van 25 november, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 14 dagen voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de journa list op zondag 3 juli zich in een hotelle tje op de Amsterdamse walletjes opzet- tellijk voor rechercheur had 'uitgegeven toen hij voor zijn krant inlichtingen tracht te te verkrijgen over een nacht tevoren in dit hotel gedane poging tot wurging van een prostituee. De journalist heeft steeds ontkend zich aan deze overtreding te heb ben schuldig gemaakt. De president van het gerechtshof in Leeuwarden, mr. A. H. Prins, heeft een vreemd verzoek gekregen van een man die terecht stond wegens mishandeling van zijn vrouw. „Kan ik misschien, bij wijze van uit zondering, de doodstraf krijgen?", zo vroeg de verdachte, een 52-jarige losarbeider uit Kollumerzwaag. De procureur-gene raal kon aan dit verzoek niet voldoen doch hij vroeg wel een hogere straf dan de rechtbank had opgelegd: acht maan den gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. De procureur-gene raal eiste een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling. De man stak op 4 januari zijn vrouw, van wie hij gescheiden is, bij een bus halte met een mes in de hals. De ver dachte wilde zich met haar verzoenen maar de vrouw had dit geweigerd. Sinds 2 december is de 16-jarige Ame rikaanse jongen Wybrand Fabius, die in huis was bij pleegouders in Den Haag, verdwenen. De jongen ging die dag het huis uit op weg naar de internationale school, die hij bezocht. Hij is die dag even wel niet op school geweest. Hoewel de mo gelijkheid van een ongeluk niet is uitgeslo ten, wordt vermoed, dat de jongen, die sterk naar zijn moeder verlangde zijn vader is in augustus overleden zal trachten naar Amerika te komen, hetzij door in een havenstad aan te monsteren, hetzij door als „opstapper" mee te reizen. Hij lijkt ouder dan hij is. De Haagse kinderpolitie heeft namens de pleegouders zijn opsporing verzocht. Volgens een bekendmaking van de n.v. „Nozema" zullen met ingang van 10 december de twee F.M.-zenders, die het midden en westen van het land moeten bestrijken, op proef in dienst worden gesteld. Deze nieuwe zenders zijn geplaatst in de nieuws radiatoren van het zender-complex Lopik-radio. Foto linksde laatste controlemetingen van de F.M.-zenders in de robot, de mechanische hersenen van de instal latie. Foto rechts: het aanbrengen van een leiding aan de voet van de enorme toren. De Koningin heeft donderdagmiddag de Marokkaanse goodwillmissie, onder leiding van oud-premier Balafrej, in Huis ten Bosch ontvangen. Tevoren had de missie bezoeken gebracht aan de voorzitter van de Eerste Kamer en van de Tweede Ka mer, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kor- tenhorst. Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Kasteel in Zweden". Minerva Theater (foyer): Vandaag 20.15 u.: concert claveciniste Marion van Harre- veld. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De laatste dagen van Pompeï", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Het vlees en de boze geesten", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15, zondag tevens 16.15 u.: „Hier is Lemmy Caution", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Schaduwen van het derde rijk", 13 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Babette op het oorlogspad", 14 j. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „Lopen of liften", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De ballade van een soldaat", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De wraak met de tomahawk", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De mannen de baas", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen Dage lijks 10-12.30 en 13.30-17 u. Zondag 14-17 u. De Waag (Damstraat): Tot 12 dec. expo sitie van reisschetsen van Margaretha Verheus en W. A. van der Kolk. Dagelijks 13-17 u.. zondags 14-17 u. In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dik van Gulik. Dagelijks 10-22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 1 jan. exposities van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 9-17 u., tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. VRIJDAG 9 DECEMBER Thalia Theater, 20 u.: „Makkers staakt uw wild geraas". Rex Theater, 20 u.: „Doctor in love". Hervormde Kerk, 20 u.: Kerstconcert Christelijk Mannenkoor IJmuiden. ZATERDAG 10 DECEMBER Thalia Theater, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas". Rex Theater, 20 u.: „Doctor in love". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 1416.30. VRIJDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De verloren wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mein Kampf". W.B. Theater, 20 u.: „Boem, de super man". ZATERDAG 10 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De verloren wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mein Kampf". W.B. Theater, 20 u.: „Boem, de super man". Advertentie en pijnweg- wrijven met De leden van de Hervormde gemeente van Huizen (N.H.) hebben een oproep van de kerkvoogdij om haar in de gelegenheid te stellen een noodkerk aan te schaffen en die als vierde kerk te gebruiken, niet on beantwoord gelaten. Deze grote gemeente met vier predikantsplaatsen, heeft in een paar weken tijds ongeveer 65.000,— bij eengebracht. Bovendien heeft de voor deze zaak in de kerkdiensten gehouden collec te niet minder dan 12.840,— opgebracht. De noodkerk kan nu zonder schulden wor den gebouwd. Óns land beschikt over lb5ÖdÖ hectaren beyisbaar water (zonder het IJselmeer). Daarvan ié '60.000 hectaren of 57 percent openbaar water, waarin vrij met een hen gel kan worden gevist. Dit percentage is in het Westen 34 en in de overige provin cies 79. Van de 340.000 sportvissers wonen 180.000 in de drie westelijke provincies. Het ruimteprobleem voor de sportvisserij is dus in het Westen het grootst. Niet-open- bare wateren krijgen echter een toene mende betekenis voor de gewone hengel. Voor de verschillende plassen in het Wes ten worden tienduizenden dagvergunningen afgegeven. De produktie van pootvis-soorten, van betekenis voor het vissen met de gewone hengel, wordt de laatste jaren zoveel mo gelijk uitgebreid, verklaarde minister Ma rijnen gistermiddag in de Tweede Kamer. Van poot-karper is de produktie verdrie voudigd, terwijl dit jaar begonnen is met poot-snoekbaars, waarvan meer dan 200.000 exemplaren thans worden uitgezet. Deze vissoorten komen verreweg het grootste deel ter beschikking van openbare en niet- openbare wateren. De nieuwe viskwekerij in Oost-Flevoland kan aan deze mogelijk heden nog een sterke uitbreiding geven. Gezien het grote belang voor de vrijetijds besteding, zal de hengelsport in openbare wateren de volle aandacht van de minis ter blijven houden. Ten aanzien van een klacht over het ge heel braak liggen van complexen viswater, is de minister gebleken dat slechts hier en daar een stukje onbevist blijft. Het gaat hier om gebieden, van oudsher domein van de sportvisserij. Sommige eigenaren van tot die com plexen behorende percelen, hebben beslo ten hun viswater niet langer aan de be treffende beroepsvissers, maar aan der den ter beschikking te stellen. De Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gistermiddag berust in het nieuwe gai-antiebeleid voor de landbouw, nadat minister Marijnen vorige week op twee punten totaal 15 miljoen gulden meer steun had toegezegd. De heer Mellema (C.H.) trok zijn motie in, waarin de re gering werd verzocht het garantiebeleid voor de lichte gronden nog eens ernstig in beschouwing te nemen en het resultaat daarvan aan de Kamer mee te delen. Zijn motief voor de intrekking was dat de mi nister heeft toegezegd in overleg met het Landbouwschap in de loop van het vol gend jaar te zullen bezien of de in uitzicht gestelde gemiddelde jaarinkomens van 6580 gulden op de lichtere gronden zullen worden bereikt. De motie van de heer Egas (P.v.d.A), waarin van de regering voor de landbouw een meer doelmatig, rechtvaardig en pers pectief biedend geheel van voorstellen werd verwacht, werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor stemden alleen de P.v.d. A. en de communisten. De motie van de heer Biesheuvel (A.R.), waarin als oordeel werd uitgesproken dat de voorziene maatergelen voor de versnel de Europese eenwording op het gebied van landbouw en industrie een onverbrekelijk geheel vormen, werd met algemene stem men aangenomen. voor" de Binnenvisserij heeft zicli hierte gen verzet wegens versnippering van vis recht en afbreuk van de visstand. Overi gens kan de Kamer de eigenaren niet tot hernieuwde verhuur aan beroepsvissers dwingen. De minister is niet voornemens gevolg te geven aan het voorstel van de kamer voor de binnenvisserij in het ontwerp van een nieuwe visserijwet, de redelijke ver deling van het viswater als toetsingscrite rium in te voeren. Het ontwerp van deze nieuwe wet is thans vrijwel voltooid, zodat het, bijzondere omstandigheden voorbehou den, vóór september 1961 kan worden in gediend. Reeds 80 percent van het viswater wordt gemeenschappelijk bevist door beroeps vissers en sportvissers. Van de 1500 be roepsvissers verricht de helft aanverwan te werkzaamheden. De andere helft heeft een aanvullend inkomen uit de A.O.W. Hieruit blijkt de veroudering van de be roepsvissers. Vele Tweede-Kamerleden hebben bij de behandeling van de begroting van Justitie aangedrongen op strengere be handeling van psychisch gestoorden, vooral ter bescherming van de jeugd die- door ontvluchte of vrijgelaten verpleeg den wordt aangerand. Minister Beerman vond het een moeilijk probleem. Ook hij was getroffen door de misdrijven van ontvluchte psychisch gestoorde delin quenten. Dat heeft geleid tot de instel ling van een commissie die het probleem van het recht en de' psychiatrische be handeling zal bestuderen. Krachtens het wetboek van strafrecht is het ter be schikking van de regering stellen van psychisch gestoorden een vorm van ver pleging, waarbij echter ook meespeelt een element van openbare orde. Dat brengt mee dat een psychiater niet de vrijheid heeft een ter beschikking ge stelde te behandelen als een gewone patiënt. De psvchiater is daartoe wel eens geneigd. De in mei genomen maatregelen om ont vluchtingen te voorkomen hebben effect gehad. Het aantal ontvluchtingen is terug gelopen. In Heiloo worden geen psychisch gestoorde delinquenten meer onderge bracht. Dat vergroot echter weer het pro bleem van het gebrek aan plaatsruimte. Vier Duitse oorlogsmisdadigers, Lages, Kotalla, Fischer en Aus der Fünten, zit ten nog levenslang. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) overwoog de indiening van een motie om te waarborgen dat de laatste, allerergste vier oorlogsmisdadigers geen gratie zullen krijgen. Hij zag van zijn voornemen echter af nadat minister Beerman er de aandacht op had gevestigd dat het verlenen van gra tie een voorrecht is van de Kroon, die eerst advies inwint van de rechter. Als men de rechter wil binden aan een uit spraak van de Kamer, maakt men inbreuk op de onafhankelijkheid van de rechter. Het is ook staatsrechtelijk bezwaarlijk als het parlement zich tevoren mengt in het gratiebeleid. Alleen achteraf kan het de verantwoordelijke minister van Justitie ter verantwoording roepen. In de inrichting Groot-Batelaar, die al gemeen bekend is geworden in verband met het echtpaar Meulenbelt, is bij psy chisch gestoorde verpleegden een nieuw narco-analytisch middel (LSD), dat nog in een experimenteel stadium verkeert, op vrij grote schaal toegepast om innerlijke remmingen op te heffen. Ir. Van Dis (S.G.P.) protesteerde daar met klem te gen en mr. Berkhouwer vroeg de minister een objectief -onderzoek te doen instellen. De minister deelde mee dat reeds een onderzoek is ingesteld door het departe ment van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In het buitenland en in ons land wordt het middel door diverse psychiaters toegepast. Maar het is een betrekkelijk nieuw middel dat meer thuishoort in een psychiatrische kliniek dan in een inrich ting als Groot-Batelaar. Het middel moet via de mond worden ingenomen. Er wordt geen injectie gegeven. Het standpunt van de justitie was dat in het experimentele stadium het middel LSD beter niet kan worden toegepast op patiënten die dwang- verpleegden zijn. Daarom is de toepassing van het middel gestaakt. Schrootaffaire Het strafrechtelijk onderzoek in de schrootaffaire is in Duitsland en Neder land het verst gevorderd. In de andere landen van de kolen en staalgemeenschap is men er nog niet aan toe. Het dump- schroot speelt niet in Nederland. (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de communisten heeft de Tweede Kamer gisteren met al gemene stemmen een motie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aan gedrongen de toelating van spijtoptanten uit Indonesië te verruimen door herziening van de richtlijnen. De communist Bakker zag in de motie alleen de bedoeling stem ming te kweken tegen Indonesië en daar om wilde hij niet meedoen aan de „schijn heilige vertoning". Op aanmaning van de voorzitter veranderde hij deze uitdrukking in „onwaarachtige vertoning". In het voorafgaande debat was algemeen opgemerkt dat men overtuigd was van de goede wil van de minister, maar dat bleek meer uit de toon van zijn rede dan uit de zakelijke feiten. Algemeen was men van mening dat de richtlijnen van het toelatingsbeleid moeten worden verruimd. Namens leden van de K.V.P., P. v.d A V.V.D., A.R., C.H.U., S.G.P. en P.S.P diende mr Van Doorn (KV.P.) een mo tie in tot verruiming van het toelatingsbe leid. Minister Beerman verklaarde dat de ervaring is dat ongeveer 10 percent van de verleende visa niet wordt gebruikt, omdat de nood van voorbijgaande aard bleek te zijn. Het knelpunt bij een ruimere toela ting is echter de opvangmogelijkheid. De gezinnen van de spijtoptanten zijn niet ge wend, zoals de Ambonezen, in groepsver band te leven. Zij zouden dus in woningen moeten worden ondergebracht. Dat moet gebeuren in goedkope woningen, waaraan toch al gebrek is. Dat dwingt tot selectie bij de toelating. Met de motie was de minister niet ge lukkig, omdat de richtlijnen toch al reeds ruim worden toegepast. Bovendien wordt een commissie ingesteld, die niet alleen kan adviseren in individuele gevallen, maar ook over een eventuele wijziging van de richtlijnen. Onder die omstandigheden vond de minister de motie voorbarig. In geen enkel opzicht kwam minister Beer man dus tegemoet aan de verlangens van de Kamer. Maar als in de in te stellen commissie adviseert tot wijziging en ver ruiming van de lichtlijnen, dan weet hij nu in elk geval dat de Tweede Kamer daarmee instemt. Er zitten in Nederland slechts 40 vrou wen gevangen. Daar steekt mijn eigen sexe slecht bij af, zei minister Beerman deemoedig. De toestand in de vrouwenge vangenis in Rotterdam is niet bevredi gend. De minister voelde zich in de schuld staan bij jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.), die daarop had ge wezen. Ik beloof, zei de minister, dat de vrouwengevangenis voortaan mijn per soonlijke aandacht zal hebben. Over de politiesalarissen wilde de mi nister geen mededelingen doen zolang het overleg nog gaande is. Het denk beeld een gratificatie van 100 te ver lenen als voorschot, zou hij overbren gen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Het percentage onopgehelderde misdrij ven is in 1959 niet gestegen, maar het is nog altijd te hoog. Er moet naar worden gestreefd het tekort aan personeel bij de politie spoedig in te lopen. De minister denkt aan uitstel van militaire dienst plicht voor politiekandidaten. Het gesprek daarover met het departement van Defen sie is nog gaande. Wanneer door de na oorlogse geboortegolf in 1964 de militaire lichtingen groter worden, zal een oplossing gemakkelijker zijn, maar minister Beer man wil reeds voor die tijd verbetering. De binnenlandse veiligheid is even belang rijk als de buitenlandse veiligheid. Advertentie De stichting Wereld-schoolkind-Steu- fonds „De maandagcent" tot bestrijding der tuberculose heeft de schooljeugd opge roepen op maandag 12 december weder om haar cent te willen offeren. Wanneer 2 miljoen schoolkinderen dat doen, zou dit een bedrag opleveren van 20.000.- en bij wekelijkse herhaling per jaar een bedrag van 800.000.-. De stichting werd 25 jaar geleden opgericht. De secretaris, de heer C. H. W. van der Ven, gaf in 1934 als hoofdonderwijzer in Nederlands Indië de stoot tot een actie, waaruit consultatiebu reaus, een kinderpaviljoen en een sanato rium konden worden bekostigd. Het bestuur is voornemens uit de op brengst van de actie naar Nepal enige ap paraten voor het in de hoofdstad Kath- mandu te openen sanatorium te zenden. Voorts krijgt dr. Ruud Mol een schen king voor zijn ziekenhuis te Bukumbj. (Tanganjika-Afrika). Ook wordt óverwo gen materiaal te zenden naar Nieuw-Gui- nea. Op de scholen in Nieuw-Guinea wordt sedert 1938 de „maandagcent" ook reeds ingezameld. Nepal is voornemens met een dergelijke actie te beginnen. Voor een aanvullende actie heeft het bestuur een „Maandagcenf'-verjaarkalender ontwor pen. Advertentie Het KNMI deelt mede: Een depressie boven de Oostzee trok in diepte afnemend naar Finland. Zij ver oorzaakte in Zweden nogal wat sneeuw. Aan de achterzijde ervan stroomde kou dere en drogere lucht over Denemarken naar het zuiden. De voorste begrenzing hiervan bereikte vrijdagmorgen ons land. De koude lucht wordt echter boven het betrekkelijk warme Oostzeewater tot even boven het vriespunt verwarmd. Van het Alpengebied breidt zich een zwakke sto ring in noordelijke richting uit, hetgeen de aanvoer van koudere lucht naar ons land wat zal versterken. De temperatu ren zullen danook opnieuw iets lager wor den. maar zullen in het algemeen toch nog even boven het vriespunt blijven, temeer daar er veel bewolking zal zijn, hetgeen de nachtelijke afkoeling tegengaat. Boven Noord-Scandinavië is nu een hogedrukge- bied aanwezig van bijna 1040 millibar, dat maar weinig van plaats verandert. Op de oceaan daarentegen breidt een nieuw gx-oot depressiegebied zich langzaam in oostelijke richting uit. De hoofdkern er van blijft echter in de buurt van de zuid punt van Groenland. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Zaterdag 10 december Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 23.50 uur, onder 12.46 uur. Maanstanden 11 dec. 10.39 uur laatste kwartier. 18 dec. 11.47 uur nieuwe maan. 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 9 december Hoog water 7.18 en 19.36 uur. Laag water 2.49 en 15.08 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist geheel bew geheel bew. onbewolkt half bew. regenbui geheel bew. geheel bew geheel bew geheel bew geheel bew. onbewolkt geheel bew regen geheel bew geheel bew motregen geheei new geheel bew geheel bew. regen zwaar bew zwaar bew zwaar bew geheel bew. half bew. licht bew. zwaar bew regenbui ozo o windst. o ono ono nno ono no n d 6 2 4 4 4 2 4 4 4 5 -4 -2 windst. -4 nno 2 wnw windst. o ono no nnw nnw nw nno no nno nno windst nno o z windst. z 2 3 4 5 4 6 10 6 15 6 2 2 2 4 7 6 5 14 zzw 20 windst. 14 ono 12 nw 6 windst. 12 nnw 13 o 3 0 0 0 0 0 0 0 0,2 8 14 0 2 7 1 0,3 0 0 0 0 0 6 0 0 0,5 0,1 0 0 2 0 1 12 2 0 0 3

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2