Kennedy vraagt Stevenson als UNO-ambassadeur Haal snel GRATIS PROFITEER ER VOLOP VAN TOT 31 DECEMBER 1960! Kongolezen dreigen UNO met controle op vervoer r WERELDNIEUWS Vraag vandaag Uw leverancier om een spaarkaart! Van dag tot dag De lijst van gisteren Benoeming nog in beraad gehouden Dag Hammarskjoeld kondigt ernstig nieuws uit Stanleystad aan MAX BRAUER TREEDT AF ALS HAMBURG'S BURGEMEESTER Glasblazerszoon Fransen brengen weer Westduits schip op Dr. Verwoerd naar Europa om begrip te kweken f raatótoel NAAIMACHINES 3 Gewezen Amerikaan neemt zitting in Brandt's sociaaldemocratisch schaduwkabinet Oostduitse PEN-club boos op Hamburg Onwillige kapitein door schoten gewaarschuwd Ambassadeur terug naar de Ver. Staten Kroesjtsjev ontvangt weer Op Je EN P F I GROTE HOUTSTRAAT 181 N IS S. L TEL- 14444 VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 Gisteren vermeldde de lijst van ver keersdoden zeven slachtoffers, waarvan er vijf 70 jaar of ouder waren, een 58 en een 17. Het was een der dagelijkse lijsten van doden op de weg, die duide lijker dan ooit getuigde van een zéér be langrijk feit: het feit namelijk dat de ver- keersbeveiliging niet berekend is op de zwakste verkeersdeelnemer. Dat feit is daarom zo belangrijk, om dat het als uitgangspunt zou moeten gel den voor de overweging, welke voorzie ningen noodzakelijk zullen moeten worden getroffen om de nationale ramp. van de verkeersdood enigszins te lenigen. De zwakste verkeersdeelnemer is gecategori seerd boven en onder de volwassen mens in de bloei zijner jaren. Boven: dat zijn de ouderen, die gebrek krijgen aan reac tiesnelheid, improvisatievermogen en le nigheid. Onder: dat zijn de kinderen, die weinig begrip hebben voor voorschriften van grote mensen en in hun zorgeloze speelsheid buiten de perken van het héél erg gezonde verstand gaan. Men kan ook een der dagelijkse lijsten van verkeersdoden nemen waarop in meerderheid jeugdige slachtoffertjes voor komen. Ook zij worden in het droevige bericht van hun dood beticht van „onvoor zichtig oversteken", „roekeloos rijden", „geen voorrang verlenen", „zonder uit te kijken de stoep afgaan", enzovoort. Het zijn dezelfde zonden als die van de be jaarde slachtoffers maar het zijn zon den die worden afgemeten met de maat staven van de rijpe, krachtige, gezonde, verstandige, bewegelijke en vlugreage- rende volwassene. Als een man van der tig oversteekt tegelijk met een kind van vier en een oude van dagen op hetzelf de moment, in dezelfde situatie, kan dat bij de eerste normaal, bij de tweede roe keloos' en bij de derde levensgevaarlijk zijn. Waaruit men mag concluderen dat de schuldvraag niet zo eenvoudig is als menig proces-verbaal wil doen geloven. Die schuldvraag zal zich namelijk moeten uitstrekken tot de overweging van de om standigheden, waarin een overheid haar burgers dwingt zich in het doodsgevaar te bewegen, en tot de speciale interpre tatie van algemene voorschriften naar ge lang de personen die erbij betrokken zijn. Als we nog ooit zover komen, dat men bij het maken van voorschriften en het construeren van verkeersaders deze ge- dachtengang tot beginpunt neemt, zullen de dodenlijsten aanmerkelijk korter wor den. Het komt er dan namelijk op neer dat men de langzamen van lichaam en geest en de speelzieken en de gehandi capten de gelegenheid ontneemt, zichzelf aan het gevaar te offeren. Dat is het enige alternatief wanneer het mensen en mens jes betreft, die niet kunnen en niet be grijpen wat de wijze, snelle denker van twintig tot vijftig wèl kan en wèl begrijpt. In Amsterdam is de verkeerscommissie tot nijpende conclusies gekomen ten aan zien van het stadsverkeer. In het rapport valt te beluisteren, dat de bestaande toe stand onhoudbaar is en dat drastische, kostbare voorzieningen moeten worden genomen. In de Tweede Kamer is een groeiende ontevredenheid tot uiting ge komen over een ministeriële verwaarlozing van het tweede deel van het departement, namelijk Verkeer. Er is een toenemende benauwenis merkbaar en zowel plaatselijk als landelijk wordt steeds duidelijker be seft, dat wij een achterstand hebben in te halen. Zo zal noodgedwongen de gehele verkeersproblematiek op de helling komen of men wil of niet en of men hier en daar de ogen sluit of niet. Maar onze eer ste zorg moet toch de dagelijkse dodenlijst gelden. En die eist al jarenlang méér aan dacht dan zij krijgt. (Van onze correspondent) WASHINGTON De gekozen Ameri kaanse president Kennedy heeft de Demo cratische leider Stevenson verzocht Ame- rika's ambassadeur bij de UNO te wor den, dat wil zeggen de plaats in te nemen die Lodge onder Eisenhower heeft be kleed. Stevenson, zijn aard getrouw, heeft niet meteen zijn ja-woord gegeven, doch de verwachting is dat hij over enkele da gen zijn post zal aanvaarden. Nu heeft hij dat nog slechts voorlopig gedaan. Voor de vele, merendeels intellectuele, aanhangers van Stevenson zal het een teleurstelling zijn dat hun man niet is aangezocht voor het ambt van Secretary of State. De laat ste dagen moeten zij trouwens hun hoop daarop wel nagenoeg hebben opgegeven, daar Stevenson niet meer gerekend werd tot hen die favoriet zijn voor deze hoge post in het kabinet. Kennedy schijnt er wel opgesteld te zijn Stevenson als Amerika's vertegenwoordi ger te hebben. Hij deed in elk geval veel moeite om de pil voor Stevenson te ver gulden. Hij zei dat geen Amei-ikaan de post te New York beter kon vervullen en noemde de positie een der drie of vier belangrijkste plaatsen in de regering. Hij zegde toe dat de missie in New York zou worden uitgebreid en dat Stevenson een groter aandeel zou krijgen is de be paling van Amerika's politiek dan de am bassadeur bij de UNO tot dusverre heeft gehad. Hij onderstreepte tenslotte dat Ste venson een kabinetsrang zou hebben en sprak de hoop uit dat Stevenson, indien hij de post zou aanvaarden dikwijls de ka binetszittingen zou bijwonen. Het is niet duidelijk wat Stevenson er van heeft weerhouden terstond zijn beslis sing bekend te maken. Het is mogelijk dat hij eerst wil nagaan of hij geschikte medewerkers kan vinden voor zijn bureau in New York, maar het is ook mogelijk dat hij wil afwachten wie minister van Buitenlandse Zaken wordt en of hij met hem tot een goede werkverdeling kan ge raken. Favoriet voor deze functie zijn op het ogenblik senator Fulbright, Dean Rusk en McGeorge Bundy. Ook Bowles wordt nog wel genoemd; doch zijn kansen schij nen voor deze hoge kabinetspost te zijn gedaald. De 40-jarige Udall, die Kennedy als mi nister van Binnenlandse Zaken heeft ge kozen had in het algemeen een goede pers. Udall heeft zich de laatste zes jaar in het Congres doen kennen als een harde wer ker met een groot organisatorisch talent. In Conservatieve kringen beseft men maar al te goed dat de nieuwe, liberale, minis ter er naar zal streven de federale re gering een groter aandeel te geven in de elektriciteitsbedrijven. Maar Udall staat niet als zo radicaal bekend, dat hij parti culieren op dit gebied geen kans meer zou geven. Udall is van huis uit bekend met de problemen die hem wachten: de water voorziening, landontginning. de zorg voor de Indianen en het behoud van natuur monumenten. Het wordt mogelijk geacht dat hij de federale regerig stuwdammen voor de opwekking van elektriciteit wil doen bouwen in de Columbia-rivier, de Co- loradorivier en de Missouri-rivier. Boven dien zou hij een goedkope methode om zeewater te ontzouten belangrijker achten dan successen bij de ruimtevaart. Mocht de recessie ernstige vormen aannemen dan kan Udall de man zijn die door de uitvoering van openbare werken de eco nomische situatie zal trachten te verbe teren. Advertentie BLUE BAND! BB 8} LEOPOLDSTAD (UPI) Gisteren heeft de chef van de Kongolese veiligheidsdienst Nendeka het opperbevel van de UNO laten weten dat voor vervoe'r over land in het vervolg goedkeuring van de Kongolese autoriteiten nodig zal zijn. De militaire advi seur van de Volkenorganisatie, generaal Rikhye, heeft hierop onmiddellijk gereageerd door te verklaren dat de UNO wellicht een luchtbrug zal instellen om de voorraden te kunnen aanvullen. Rikhye waarschuwde deze kwestie aan de Veiligheidsraad te kunnen voorleggen. Hij beschouwt de nieuwe maatregel als een poging om de UNO- activiteiten in Kongo lam te leggen. Nendeka heeft de nieuwe instructies ook aan de Otraco bekendgemaakt. Dit is een transportmaatschappij die al het verkeer op de rivieren, de weg en per spoor in Kongo onder zijn beheer heeft. Nendeka liet de Otraco weten, dat zij geen strategische goederen, behalve voedsel en medicijnen, voor verzending mag accepteren zonder toestemming van de staat. Volgens Afrikaanse bronnen is het niet de bedoeling van de Kongolese autoritei ten de U.N.O. in het algemeen te belem meren, maar om een oogje in het zeil te houden op de verzending van wapens naar bepaalde gebieden. De Kongolezen zouden namelijk bevreesd zijn dat sommi ge U.N.O.-troepen wapens hebbên gesmok keld naar de rebellen in Stanleystad onder het mom van U.N.O.-operaties. NEW YORK (UPI) De secretaris-ge neraal van de U.N.O., Dag Hammarskjoeld heeft vandaag in de Veiligheidsraad ver- Adlierlenlie BONN In het Hamburgse parlement hield dezer dagen de 73-jarige burgemeester van deze grote hanzestad, de markante en ongemakkelijke, maar zeer populaire sociaal-democraat Max Brauer, zijn laatste redevoering als burgemeester. Nog deze maand zal hij aftreden en zich wat de politiek betreft nog slechts wijden aan de Bondsdagverkiezingen in september 1961. Hij is namelijk een van de leden van Willy Brandt's schaduwkabinet. Max Brauer behoort tot de drie of vier ouderwetse West- duitse „Oberbürgermeister" die na 1945 in de Bondsrepubliek een rol van grote be tekenis hebben gespeeld. Adenauer van Keulen en Kaisen van Bremen behoren ook tot hen. In het burgerlijke Hamburg, waarvan de patriciërs er Engelse manieren op na plegen te houden, was het Max Brauer, die een streng negentiende eeuws-auto- ritair bewind voerde om zijn verwoeste stad op te bouwen. In 1945 was namelijk driekwart van de havens en de helft van het aantal wonin gen in de Elbe-stad vernield. Thans heeft Hamburg met zijn meer dan twee miljoen inwoners al weer de allures van een we reldstad: Jungfernstieg, „Ballindamm" Al- ster en Reeperbahn zijn voor velen be grippen geworden, de sfeer in de stad heeft iets dat geen bezoeker ooit zal vergeten on-Duits, stijf -patriciërachtig, half Engels, Amerikaans zakelijk, koel en toch zeer aantrekkelijk! Dit alles geldt eigenlijk ook voor de so ciaaldemocratische bestuurder Max Brau er. Deze glasblazerszoon uit Altona, kind uit een gezin van vijftien personen, werkte zich in het begin van deze eeuw honge rend en studerend omhoog. Op zijn 37ste was hij de jongste „Oberbürgermeister" van Pruisen, te weten van Altona bij Hamburg. Hij werd Pruisisch staatsraad en kandi daat voor het ministerschap te Berlijn. Maar in 1933 moest Brauer, door de na zi's vogelvrij verklaard, onderduiken: met een valse pas kwam hij in Oostenrijk, waarna zijn wereldzwerftocht van twaalf jaar begon. Brauer dook onder bij de la tere Oostenrijkse president Renner. Hij werd gedelegeerde voor de Volkenbond in China tot Hitier daartegen bij Tsjang- Kai-Tsjek protesteerde. Hij werkte vervol gens in Frankrijk en kreeg net op tijd een Amerikaans visum vóór de Franse rege ring hem aan de Gestapo kon uitleveren. Brauer werd Amerikaan: functionaris van een vakbond, docent aan universiteiten. In 1945 keerde hij in uniform als Amerikaans staatsburger in Duitsland terug; en werd direct burgemeester van Hamburg, nadat men hem weer tot Duitser had verklaard! Zijn Amerikaanse inslag en vrienden zijn het zwaar beschadigde en door verlies van het achterland gedupeerde Hamburg zeer te stade gekomen. Brauers markante karaktereigenschap pen pasten precies in het Hamburgse beeld: de autodidact met de opvattingen van een patriciër, de moeilijke heerser, die desondanks populair is, de ex-arbeider met grote ervaring in de gehele wereld, „barokvorst" zoals men hem tenslotte in Hamburg zelf noemde. Als 73-jarige wijkt hij nu voor een andere sociaal-democrati sche autodidact, de jongere dr. Neverman. Hamburg raakt met Brauer een markant man err een bekwame regent kwijt. Of hij in de Bonner politiek nog een rol zal spe len valt te betwijfelen. Westduitse politiemannen hebben Oost duitse schrijvers verhinderd een perscon ferentie te houden in een hotel te Hamburg. Arnold Zweig, een vooraanstaande Oost duitse schrijver en president van de Oost duitse PEN-club,' had de persconferentie belegd nadat de stedelijke universiteit van Hamburg en een plaatselijke kunstenaars vereniging de communistische PEN-club verhinderd had een openbare discussie te voeren. Van ambtelijke zijde werd gezegd dat de universiteit en de vereniging aanvanke lijk toestemming tot de discussie hadden gegeven omdat men dacht te doen'te heb ben met de Westduitse P.E.N.-club. Karl August Weber, een linkse uitgever in West- Duitsland en lid van de communistische P.E.N.-club, deelde mede dat er een pro test zou worden ingediend bij de interna tionale P.E.N.-club. Wilhelm Girnus, de Oostduitse staatsssecretaris voor Onder wijs, die op de persconferentie aanwezig was, toonde zich zeer ontstemd over de bemoeienis van de politie en zei: „Dit is onwettig. Is er geen vrije meningsuiting in West-Duitsland?" Op de vraag of weste lijke schrijvers vrijelijk in Oost-Duitsland "kunnen publiceren, werd geantwoord: „Wij onderzoeken of hun geschriften poli tiek bevatten" klaard, dat „zij die in Stanleystad de macht uitoefenen, dreigende taal hebben geuit en maatregelen genomen". „Wij heb ben donderdagavond nieuws ontvangen over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Stanleystad, dat ik zeer hoog opneem". Hammarskjoeld deelde later in de Raad mee, dat hij dacht in staat te zijn vrij vroeg in de loop van vandaag, het ver slag over de gebeurtenissen in Stanley stad aan de vergadering voor te leggen. De leden zouden dan kunnen besluiten of hiervoor bijeenroeping van een spoedzit ting geboden was. De secretaris-generaal zei in dit verband een document uit Leo- poldstad te verwachten. De Kongolese afgevaardigde bij de UNO heeft donderdagavond verklaard, dat Kon go nimmer zal toestemmen in ontwape ning van het Kongolese nationale leger; dit is een eis van de Sovjet-Unie als ver geldingsmaatregel voor de arrestatie van premier Patrice Loemoemba. De Verenigde Arabische Republiek heeft bekend gemaakt dat zij haar bataljon pa rachutisten dat in het UNO-leger in Kon go diende, heeft onttrokken aan het UNO- bevel. In deze bekendmaking wordt niet gezegd of de parachutisten zullen worden teruggetrokken uit Kongo. Gezegd wordt, dat de V.A.R. de strijd om de wettige regering van Kongo in de macht te her stellen, zal voortzetten. DEN HAAG (ANP) Een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren desgevraagd mede gedeeld. dat de Ghanese regering heeft in gestemd met de behartiging door Neder land van de Belgische belangen in Ghana. ORAN (DPA/UPI) De Franse marine heeft weer een Westduitse vrachtboot voor de Algerijnse kust ter hoogte van Kaap Ivi aangehouden en opgebracht. De rederij „Bugsier" in Hamburg heeft meegedeeld dat haar ruim 5000 ton metende motorschip „Weissensee", dat met een lading graan op weg was van Novorossisk aan de zee van Azov naar Manchester, woensdag voor de Algerijnse kust is aangehouden door een Franse motortorpedoboot. Het schip mocht na anderhalf uur doorvaren. Donderdag werd de „Weissensee" weer door Franse oorlogsbodems aangehouden. De vracht boot bevond zich toen voor de kust van Oran. De Fransen bevalen kapitein Ralf Rut- kowski bij te draaien en naar Oran te varen. Hij weigerde dit, waarop de Fran sen waarschuwingsschoten losten. De ka pitein van de Weissensee zond toen een telegram om hulp naar de Britten op Mal ta en Gibraltar, omdat hij lading ver voerde naar een Britse haven. De Fransen dwongen de Westduitse vrachtboot daarop koers te zetten naar Mers El Kebir. Zondag hebben de Fransen de West duitse vrachtboot „Morsum" voor de Al gerijnse kust aangehouden. Dit schip mocht zijn reis maandag voortzetten. In september werd het Westduitse vracht schip „Las Palmas" door Fi-anse oorlogs schepen aangehouden. Gisteren heeft mi nister Von Brentano de Bondsdag meege deeld dat deze aanhouding gegrond was. In Mers El Kebir ligt al enkele dagen het Griekse vrachtschip „Athena", dat ook aangehouden is. De lading wordt onder zocht. Een Franse woordvoerder zei niets te weten over een waarschuwingsschot voor de boeg van de „Weissensee" en evenmin over een verzoek om hulp aan de Britse marine-autoriteiten. PRETORIA (UPI) Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft bekendgemaakt dat hij volgend jaar een bezoek zal brengen aan Europa om te trachten een beter be grip te krijgen voor de Zuida'frikaanse rassenpolitiek. Hij zei dat gebrek aan vertrouwen bij buitenlandse beleggers de hoofdoorzaak is van het slinken van de goudreserves en buitenlandse valuta, die van 152 miljoen pond in januari 1960 afnamen tot 86 mil joen pond op 2 december. Verwoerd verklaarde dat, daar het ge brek aan vertrouwen in het buitenland te wijten was aan onwetendheid over „de positieve aspecten" van de Zuidafrikaanse politiek, hij zal trachten meer begrip te krijgen. Waarschijnlijk zal hij in maart de bijeenkomst van de premiers van het Gemenebest te Londen bijwonen. De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Nederland, de heer Philip Young, en zijn echtgenote zullen op 20 december uit Den Haag naar de Verenigde Staten ver trekken. De ambassadeur, die 3% jaar in Nederland heeft vertoefd, heeft, in over eenstemming met de gewoonte bij een pre sidentswisseling zijn ontslag bij president Eisenhower ingediend. MOSKOU (Reuter en AFP) Premier Kroesjtsjev heeft donderdag de vice-presK dent van de Verenigde Arabische Repu bliek, maarschalk Abdel Hakim Amer ont vangen, aldus bericht het Russisch pers agentschap Tass. Kroesjtsjev is enigszins hersteld van zijn influenza en zal waar schijnlijk over enkele dagen zijn werk zaamheden hervatten, aldus heeft vice-pre mier Mikojan aan verslaggevers meege deeld. De Russische pers heeft Mikojans rede van woensdag, waarin werd opgemerkt dat Kroesjtsjev griep heeft, niet gepubliceerd. Vandaag echter, na het vertrek van Lioe Sjao-Tsji, onderbrak radio-Moskou zijn programma's om te melden dat Kroesjtsjev het Chinese staatshoofd had ontvangen. De wortels van het kwaad Ik heb het grootste respect voor onze tegenwoordige minister van Verkeer en Waterstaat, maar dat ie 't goed fout doet, dat is iets dat zeker is. Ik moet toege ven: hij heeft een goeie hand van boetes geven voor overtreding van maximum snelheden in bebouwde kommen, hij plaatst aardige, volmaakt ronde bordjes vol boeiende teksten over doorrijhoogtes en wieldrukken, maar dat is niet ge noeg, neenee, daarmee komen we niet tot de kern van het probleem. Er wordt niet diep genoeg gespit, men raakt niet tot aan de wortels van het .verkeerskwaad. De bron van alle moeilijkheden ligt vol gens mij in het feit dat wij in het ver keer nog veel te veel onszelf kunnen zijn. Op welhaast alle terreinen van het so ciale zitten we keurig in het pasklare maatschappelijke jasje. Wij zijn over het algemeen beschaafd, beleefd, onderdanig of minzaam jegens onze naaste, net naar gelang hij naast, boven of onder ons staat. Wij bewegen, kleden, werken en amuse ren ons keurig, goed uitgebalanceerd, be heerst, en zonder al te veel op te vallen. Wij zijn zó braaf dat, volgens de heer professor Baan (en wie zou aan z ij n woorden durven twijfelen.slechts één percent van de totale bevolking bij voort during met de Justitie overhoop ligt. Nog es tien percent moet af en toe even op de vingers getikt worden, maar verder? Verder hebben dominee, meneer pastoor en de jeugdleider echt schik van hun werk. Het blijkt ook uit de cijfers over onge huwde moeders, gehuwde maar werkende moeders, en echtscheidingen; al die cij fers spreken duidelijk de taal van een col lectieve deugdzaamheid, een massaal aan gepast-zijn. Iedereen, waar ter wereld danook, ziét dat en weet dat. Maar! Maar ookiedereen ter wereld weet dat het verkeer in Nederland een onvoorstel baar wilde boel is. Amerikanen, Duitsers, Joegoslaven en Beloetsjistanen grijpen zich in de haren bij het aanschouwen van de woeste horde te fiets, in auto of op scooter. Iedereen doet en rijdt volgens de oeroude wilderniswet: „Jij of ik! Oog om oog! Tand om tand!" jakkert en dringt elkaar van de weg af. Fietsers reageren prachtig primitief al hun vergeldingsdrif ten af op de vijandelijke stam der auto bezitters. Op het speciaal uitgehakte paad je van de knipperbol en zebrastreep is geen Gehuwde, noch ongehuivde moeder veilig. De inwijding van jongeling tot man vindt hier op de openbare weg plaats met het vereiste tumult en de eerste daad als volwassene is, zijn eigen leven en dat van een ander te riskeren in een wild Jij- eerst-of-Ik-eerst-gevecht. Het recht van de sterkste, de grootste, de snelste is het enige recht dat geldt op de routes E 55 en E 13. Beleefdheid, cultuur en zelfbeheersing zijn volkomen zoek zodra het om het verkeer gaat. De hele Nederlandse natie valt „en bloc" te rug op het peil van de Kubu-stam zodra ze een stuur in de vingers krijgt of zich anderszins op de rijbaan vertoont. En daar zit de fout van de minister: met. al die boetes en maximumsnelheden komt hij er niet. Hij moest beginnen met ons allemaal naar de psychiater te stu ren om het wegbeest in ons te leren temmen. Cri Stellweg Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Functioneel. In Indonesië is men bezig met een reorganisatie van de plaatse lijke bestuursinstellingen naar voorbeel van de eerder uitgevoerde reorganisa tie van het parlement. Een gelijk aan tal vertegenwoordigers van de politieke partijen en „functionele groepen" arbeiders, boeren, militairen, jeugd verenigingen, godsdienstige organisa ties, intellectuelen en anderen zullen in de nieuwe plaatselijke organen ver tegenwoordigd zijn. NAVO-bases. Het Britse ministerie van Marine heeft bekendgemaakt, dat er waarschijnlijk aan de Ewe Loch in Noordwest-Schotland een opslagplaats voor benzine en olie ten behoeve van de NAVO-strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan zal worden gebouwd. Over ongeveer twee jaar zou met de bouw worden begonnen. Derge lijke depots worden ook reeds bij Loch Striven, Campbelltown en Rosneath aan de Schotse oostkust aangelegd. Kortstondige rijkdom. De politie te Parijs heeft gisteren op de luchthaven Orly twee kruiers gearresteerd die bekend hebben woensdagavond een kartonnen doos met 25 kilogram goud gestolen te hebben. Het goud was met een Brits vliegtuig uit Londen verzonden, be stemd voor Vientiane in Laos. Dwangarbeid. Twee Amerikaanse soldaten (respectievelijk 17 en 18 jaar oud) die in staat van dronkenschap met een ge pantserd personeelsvoertuig in Hanau in West-Duitsland een meisje van 16 jaar hebben doodgereden, zijn door een Amerikaanse krijgsraad te Frankfort veroordeeld tot twaalf en vijftien jaar dwangarbeid en oneervol ontslag uit de militaire dienst. Stralingsgordel. Zeven geleerden van de Amerikaanse luchtmacht hebben be kendgemaakt, dat naar de thans be kend geworden resultaten van de vlucht van de Ontdekker 17, de stralingsgor del om de aarde niet zo ondoordring baar schijnt voor mensen als in het be gin werd aanbenomen. Een woordvoer der van de Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat men tenminste nog een dag zal wachten alvorens een poging te doen om de kunstmaan, die op het ogenblik een baan om de aai-de beschrijft, te bergen. Doop. Donderdag is in de kapel van het Georgetown universiteitsziekenhuis van Washington de zoon van de gekozen president van de Verenigde Staten, John F. Kennedy junior, gedoopt. C.E.R.N. Spanje is door de 13 leden van het Europese Centrum voor kernonder zoek (C.E.R.N.) eenstemmig aangeno men als lid van deze organisatie. Het lidmaatschap gaat op 1 januari a.s. in. Vakbondshulp. De president van de Ameri kaanse vakbond van vrachtrijders, Ja mes R. Hoffa, is met twee medewer kers in staat van beschuldiging gesteld terzake van onwettig gebruik van 500.000 dollar uit de kas van de vakbond Volgens de beschuldiging hadden Hof- fa en zijn medewerkers in Florida land gekocht van het geld uit de kas en stuk ken grond, die ongeveer* 18 dollar elk hadden gekost, verkocht aan leden van de bond voor prijzen tussen de 150 en 1.000 dollar. Verontreiniging. Volgens Amerikaanse des kundigen zou een straalvliegtuig bij het opstijgen evenveel luchtverontreiniging veroorzaken als de uitlaat van 6.850 personenauto's. Luchtverontreiniging als gevolg van verschillende oorzaken kost de Verenigde Staten jaarlijks elf miljard dollar. Sovjet zekerheid. Een Zwitserse verzeke ringsexpert heeft meegedeeld dat de premier van de Sovjet-Unie, Nikita Kroesjtsjev, toen hij vorig jaar de Ver enigde Staten bezocht, zich daar heeft verzekerd voor een bedrag van 2,8 mil joen dollar. Verder zou hij een onge vallenverzekering hebben gesloten voor een miljoen pond sterling. Pearl Harbour. Uit zojuist te Washing ton gepubliceerde marinedocumenten blijkt dat drie Amerikaanse marineman nen waarschijnlijk zestien dagen heb ben geleefd in een gezonken Amerikaans slagschip na de Japanse aanval op Pearl Harbour op 7 december 1941. In het gezonken slagschip de Virginia zijn zesendertig lijken aangetroffen. Er waren aanwijzingen dat enkele man nen nog aanzienlijke tijd na het zin ken van het schip hebben geleefd en tenslotte door zuurstofgebrek zijn om gekomen. Bomaanslag. Nabij de tennisvelden van Forest Hills in New York is een bom, die in een personenauto was aange bracht, tot ontploffing gekomen vrijwel onmiddellijk nadat de bestuurder het gaspedaal had ingedrukt om weg te rij den. De bestuurder werd gedood, een vrouwelijke passagier werd zwaarge wond. Scheepsbrand. Gisteren duurde de brand aan boord van de Noorse tanker „Hav- lide" nog altijd voort. Het schip ligt op ongeveer dertig kilometer buiten de Tu nesische kust. 'v

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3