KOPEREN WANDPLASTIEK BUSHALTE busvervoer Mooie prestaties van de jeugdige SSH-gymnasten in Velsen-Noord AldeBoer Volleybal in de IJmond gaf geen verrassingen te zien Zweedse landbouw kan toets der doelmatigheid doorstaan Havenberiehten caslucht w. jacobs van p.w.n. Coöperaties deden nuttig werk Na Sinter klaas Ds. Lammens in Heem stede bevestigd als predikant IJmond verenigingen vandaag en morgen Advocaat veroordeeld wegens verduistering VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 5 Watertorenklok loopt weer Eerste tanker maandag in Europoorthaven „IJmond" naar Amsterdam en Alkmaar Vroeg begonnen veel gewonnen Uitspraken rechtbank Anderhalf jaar met aftrek van 10 maanden voorarrest De Kennemerstaten Gymnastiekvereni ging „S.S.H." heeft donderdagavond in de gymnastiekzaal va»n de Watervlietschool in Velscn-Noord een begin gemaakt met de jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor de jeugdafdelingen, waarvoor niet alleen de leden, maar ook hun ouders grote belang stelling toonden. Onder leiding van de heer H. van Wijnen hebben meer dan zeventig jeugdige gymnasten zich aan deze wedstrijden gewaagd. Er is met zeer veel élan door de meisjes en jongens gestreden om de beste resul taten te bereiken, die de mogelijkheid in hielden om in het bezit te komen van de fraaie Jeugdwisselbeker. De beker was in 1959 gewonnen door Sita van de Outenaar, die haar bezit niet voor de derde achter eenvolgende maal kon verdedigen, aange zien zij inmiddels in een hogere leeftijds groep was ingedeeld. Zij zal vanavond proberen, bij de voort zetting van de wedstrijden bij de meisjes en jongens van twaalf tot vijftien jaar, de „Statenbeker" te bemachtigen, maar zij zal hiérbij ongetwijfeld grote concurrentie ondervinden van de kampioene van don derdagavond, W. Jasperse, die bij de meis jes 1011 jaar de hoogste prestatie behaal de met gemiddeld 8,60 punten. De meisjes A. de Vries (met een gemid delde van 8,15 punten) en C. Dijkstra (met 8.54 punten) en de jongen J. Wesseling (met 8,583 punten) zorgden voor de span ning. Alle oefeningen werden goed uitgevoerd zodat' de jury een vrij moeilijke taak had. Op één na kwamen alle deelnemers in het bezit van een prijsdiploma. Ir. W. Singer, voorzitter, reikte de diplo ma's en prijzen uit. De uitslagen waren: Meisjes 89 jaar: 2de gelid: 1. M. de Boer 31,8 (1); 2. M. Ouwerkerk 30,6 (1): 3. R. Groot 29.8 (2); 4. E. van .Wolferen 29,3 (2); 5. A. Jansen 28,2 (2); 6. E. van Dijk 27,4 (3). 3de gelid: 1. I. Hollander 32,4 (ere); 2. M. Antonysen 30,1 (1); 3. R. v. d. Bogaard en J. Semijn 29,8 (2); 5. B. Rodenburg 29,3 (2). 4de gelid: 1. A. de Vries 32,6 (ereprijs); 2. B. Schriemer 31 (1); 3. M. Guit 30,8 (1); 4. S. Poeder 30,2 (1); 5. A. Duits 29,7 (2). Meisjes 10—11 jaar: 2de gelid: 1. W. Jas perse 43 (ere); 2. I. Goudswaard 42,4 (ere); 3. A. Smit 42,3 (ere); 4. M. v. d. Bos 41,2 (ere); 5. G. Kleverlaan 40,9 (ere); 6. R. de Gans 40 (ere). In dit gelid kwamen zelfs geen tweede- en derde-prijs diploma's voor. 3de gelid: 1. B. van Hasselt 41.3 (ere); 2. G. van Engelen 40,5 (ere); 3. K. de Rooy 39,7 (1); 4. J. Sabbe 39,4 (1); 5. R. van Buuren 39,2 (1). Advertentie CONSTANT - VERLOVINGSRINGEN ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 TEL. 6321 De wijzers van de klok van de IJmui dense watertox-en wijzen weer lichtender dan ooit in de duisternis, de juiste tijd aan. IJmuiden heeft enige dagen zijn trouw tijdsbaken in het donker niet kunnen zien, aangezien er het een én ander gerepareerd en schoongemaakt moest worden. Het uur werk liep de laatste tijd zeer onregelmatig. WINST EN VERLIES VOOR ADO. De uitslagen van de door ADO gespeelde volleybalwedstrijden te Heemskerk zijn: ADO 1—Tyfoon 3 2—1, VCIJ 3—ADO 2 21. Hiermede heeft het eerste team we derom een stap gezet in de richting van de eerste klasse. 4de gelid: 1. C. Dijkstra 42,7 (ere); 2. J. Remmers 41,6 (ere); 3. A. van Veelen 40,8 (ere); 4. A. Hofland 40,6 (ere); 5. J. 't Hart 39,4 (1). Jongens 811 jaar: 1ste gelid: 1. W. Castricum 51,1 (ere); 2. J. Wit 47,6 (1). 2de gelid: 1. J. Wesseling 51,5 (ere); 2. P. Guit 51,1 (ere); 3. J. Helder 49,6 (ere); 4. C. Helder 49,5 (ere); 5. J. Henderson 48,8 (ere); 6. J. v. d. Wijngaard 46,7 (1). 3de gelid: 1. E. Steltenpöhl 45,2 (1); 2. R. Vinke 45,2 (1); 3. H. Steenbakker 44,7 (2); 4. K. Goudswaard 44,6 (2); 5. R. van Dam en S. de Koning 43,2 (2). De tussen haakjes geplaatste cijfers ge ven aan of een eerste, tweede of derde prijs diploma is behaald. Vooruitlopend op de officiële ingebruik stelling van de Europoorthaven zal op 12 december als proef een tankschip met ru we olie in de Europoorthaven worden ge meerd. Het schip is niet een der grote schepen, waarvoor de Europoort werd aangelegd. Men is namelijk van plan eerst nog enige ervaring op te doen met het binnenbrengen van schepen van beschei dener afmetingen voor men er toe over gaat een „supertanker" te ontvangen. De eerste schip, de „Fernstrom", met een draagvermogen van 19.000 ton, wordt maandagmorgen de in aanleg zijnde ha ven binnengeloodst. Het schip zal zijn lading lossen in de tanks van de Shell. De steiger van deze maatschappij is gereed om een tankschip te ontvangen. De installatie zal nu in al haar onderdelen aan een praktijkproef worden onderworpen. Het binnenlopen van grotere schepen zou bij de huidige stand van de werkzaamheden in de havens nog niet verantwoord zijn. Het eerste heren-team van de handbal vereniging „IJmond", zal het komende weekeinde in het kader van de zaalhand balcompetitie naar Amsterdam en Alk maar gaan. De heren van IJmond 1, die vorige week hun eerste wedstrijd tegen AHC 1 in Am sterdam verloren, zullen zaterdag naar het RAI-gebouw in Amsterdam gaan om daar de wedstrijd tegen Aalsmeer 2 te spelen. De relurnontmoeting is zondag in de Alkmaarse veilinghal. Gezien de eerste wedstrijd van IJmond 1, dat nu enigszins is ingespeeld, kan op beide dagen tegen de sterke Aalsmeerders een spannende strijd worden verwacht. Voor de heren van het derde IJmond- team, die ook in Alkmaar gaan spelen, zijn er twee wedstrijden. Eerst speelt IJmond 3 tegen Zandvoortmeeuwen 2 en vervolgens tegen Alkmaar (AVA). Dit zijn de eerste zaalwedstrijden voor IJmond 3 en de Velsenaren zullen de handen vol hebben om tot zo goed mogelijke resulta ten te komen. De opstelling van de IJmond 1-heren (met wisselspelers) is: R. v.d. Pol (doel); B. Beentjes, H. Boom, K. Klesser, G. Noo- men, E. Sauer, A. Visser, C. de Vries, J. Wolters en E. Jonker. Bij de meisjes-aspiranten zal het IJmond 3-team ook twee wedstrijden gaan spelen en wel tegen Dosko 2 en VZV 3. „VREDESDUIF" HOUDT TENTOON STELLING. De jaarlijkse tentoonstelling van de Heemskerkse postduivenhoudersvereniging „Vredesduif" zal ditmaal plaatsvinden op zaterdag 10 en zondag 11 december. LEDEN FOTOKRING KOMEN BIJEEN. Voor de fotokring „Heemskerk" zal de heer Jaap Sax uit Bergen een lezing hou- den met als onderwerp „Schilder- en foto kunst". Deze bijeenkomst vindt woensdag 14 december plaats in het r.-k. jeugdge- bouw aan de Constantijn Huygensstraat. In deze week zijn voor de competitie van de afdeling IJmond NeVoBo alleen de dameswedstrijden gespeeld, die de voor gaande week waren uitgesteld. Schokken de dingen deden zich daarbij niet voor, zodat ook de ranglijst niet aan sterke schommelingen onderhevig was. Anders zal dat worden in de komende week. wan neer over alle linies interessante wedstrij den te wachten staan. Wedstrijden, waarin om elke punt zal worden gevochten. Kennemers 3 steeg enkele plaatsen op de ranglijst door Odin te verslaan, dat nu wel een beetje in de verdrukking is gekomen. VCK 2 en DEM 2 stonden elk met een onvolledig team in het veld, hetgeen tot een voor beide ploegen verloren gegane wedstrijd leidde. Tyfoon distancieerde zich nog verder van de laatste plaats door DEM 3 de hielen te laten zien. Dat het leidsterschap in de afdeling niet alleen aan Sportbond is voorbehouden, toonde DEM 1 in het gymnasium. Bij de eerste ontmoeting werd met 2-1 van de roodwitten verloren, nu werd met dezelfde cijfers de winst meegenomen naar Bevér- wijk. DEM trok zich daardoor naast Sport bond aan de kop van de ranglijst, Het herfstkampioenschap zit er wel in. VCIJ is de laatste weken met rasse schreden naar boven geklommen. Ditmaal werd VSV het slachtoffer en raakte daar door verder in de achterhoede. Kennemers 2 leed een verrassende nederlaag tegen VGV en zag daardoor de kans op een gun stige klassering in de top sterk dalen. OS bleef niet bij haar rivalen achter en revancheerde zich voor de destijds geleden nederlaag tegen PSV door de wedstrijd in winst om te zetten. Een streep door dc rekenma van de laatsten. Op het ogenblik staat in Nederland de landbouw in het middelpunt van de be langstelling. De problemen, die de feite lijke achtergrond van de landbouwvraag stukken vormen, zijn niet gering. Te veel nog worden in onze landbouw mensen ingezet, waar machines het werk zouden kunnen doen en te weinig landbduwbedrij- ven zijn voldoende gerationaliseerd, om onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland veilig te stellen. Kort na de oorlog waren dit nog geen problemen van de eerste orde, maar sinds Nederland zich heeft aangesloten bij de Europese Econo mische Gemeenschap zijn de op te lossen vraagstukken in omvang en aantal enorm toegenomen. Steeds urgenter wordt de vraag hoe we in Nederland op het gebied van de produktiviteit verbeteringen zou den kunnen aanbrengen. Het is in dit ver band interessant, de blik eens naar Zwe den te richten, waar de problemen welis waar heel anders liggen, maar waar de gang van'zaken ons wellicht toch tot le ring kan strekken. Zweden is namelijk een land, waar men het landbouwvraagstuk in betrekkelijk korte tijd energiek en afdoende heeft op gelost. Ongunstig klimaat Het is een land dat op dezelfde breedte graad ligt als Alaska, Groenland en Sibe rië. In het meest noordelijke deel van het land is de bodem zeker zes maanden van het jaar met sneeuw bedekt. In het zuide lijke deel is de situatie gunstiger, maar gemiddeld vijftig dagen van het jaar ligt daar toch ook nog sneeuw. Als men daar mede rekening houdt, dan krijgt men des te meer ontzag voor dit land, dat in een kleine zeventig jaar van een typisch agra risch land volledig is omgeschakeld tot een industriestaat. In 1880 was 74 percent van de beroepsbevolking nog in de land bouw werkzaam. Dat percentage is heden ten dage nog slechts 17 percent. De toverwoorden waren mechanisering en rationalisering. De instanties die daar voor een intensieve propaganda hebben gevoerd, gepaard aan een uitstekende voorlichting, zijn de 26 landbouwkamers: particuliere organisaties die echter een zeer belangrijke subsidie van de staat ont vangen. Van groot belang voor een guns tige ontwikkeling van de landbouw in Zwe den is echter ook geweest dat de zoge naamde produktie- en afzetcoöperaties werden opgericht. Bijna alle agrarische bedrijven in Zweden zijn bij deze genoot schappen aangesloten. Zij zorgen voor aan- en afvoer van de agrarische produk- ten, voor de bewerking ervan, ze belasten zich met de verkoop ervan en hebben bo vendien een flinke vinger in de pap bij de im- en export. Tachtig percent coöperatief Ruim 300.000 kleine en grotere land bouwbedrijven zijn bij de genootschappen aangesloten. Tezamen nemen die 300.000 tachtig percent van de totale produktie voor hun rekening. Deze samenwerking heeft mogelijk gemaakt, dat de rationali sering van de bedrijven tot het uiterste kon worden opgevoerd. Deze vorm van sa menwerking heeft er tevens toe geleid, dat er vrijwel nimmer stemmen zijn op gegaan om de kleine bedrijven te laten opgaan in grotere, iets wat men bijna overal als een eerste voorwaarde ziet voor een betere bedrijfsvoering. Het feit dat de gehele landbouw in Zwe den zoveel rationeler werkt dan in de meeste overige landen heeft uiteraard con sequenties gehad. Zo zult u bij voorbeeld in Zweden nergens slachtveemarkten vin den. Vee dat voor de slacht bestemd is, wordt bij de veehouders door transport wagens van de genootschappen opgehaald. De veehouder krijgt een voor het gehele land geldende prijs voor het door hem ge leverde vlees. Eenzelfde regeling is ge troffen voor zuivelprodukten en gevogelte. Beloning landarbeiders Een gevolg van de rationalisering en mechanisering van de landbouw is, dat men ook niet te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten in de agrari sche sector. Een landarbeider wordt er ook niet slechter betaald dan zijn collega die in de industrie werkzaam is. Wel is het zo, dat er steeds minder arbeiders in de landbouw nodig worden. Van 1939 tot en met 1957 is o.a. dooi de mechanisatie het aantal arbeiders met niet minder dan veertig percent vermin derd. Gevolg daarvan was weer, dat de produktiekosten aanzienlijk daalden. De landbouw is er ook een moderne industrie geworden waarin doelmatig gepland en geproduceerd wordt en waar men bijge volg ook de prijzen en lonen kan optrek ken tot een gelijk peil als in de „steedse" industrietakken. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: DEMI 7 15 V C K 2 7 9 Sportbond 7 15 Kennemers 3 7 9 PSV 7 14 D E M 2 7 8 VGV 7 13 Tyfoon 7 8 Kennemers 2 7 12 VSV 7 7 O S 7 10 ODIN 7 7 V C IJ 7 10 D E M 3 7 4 Uitslagen: Kennemers 3ODIN 2-1, VCK 2—DEM 2 n.d., Tyfoon—DEM 3 3-0, Sport bond—DEM 1 1-2, VSV—VCIJ 0-3, VGV— Kennemers 2 2-1, PSV—OS 1-2. Programma voor volgende week: maan dag (Margrietschool. Beverwijk) DEM 1 Sportbond (h.Kennemers 2Sportbond (d.). DEM 1—PSV (d.), (Plantage, Bever wijk): ADO 2—ADO 1 (h.). ODIN—Tyfoon (d.), ODIN-- OS (h.). Tyfoon 1—VCK (h.), (Gymnasium, Velsen): VSV—DEM 3 (d.). VGV—VCK 2 (d.), VCIJ—Kennemers 3 (d.); woensdag (Gymnasium): OSDEM2 (d.), VCIJ 3—Tyfoon 3 (h.). VCIJ 2—Ty foon 2 (h.). Overgangsklasse Alle drie de teams uit de afdeling IJmond.. die in de districtscompetitie spelen komen tegen het eind van deze week in het veld. De Kennemers-dames spelen een thuis wedstrijd tegen MHBS, uit Haarlem welke noot voor de Beverwijkers wel te hard zal zijn om te kraken, aangezien dat team op de tweede plaats in de overgangsklasse staat VCK gaat zaterdagavond bij The Smash in Castricum op bezoek. Een ploeg, welke totnutoe geen winstpunt kon vergax-en. Ons dunkt, dat VCK The Smash geen schijn van kans zal geven. VCIJ-heren krijgen bezoek van HCSC uit Den Heldex-, dat dit seizoen tot flinke pi-estaties kwam, doch nu iets is terugge vallen. Met veel moed en strijdlust moet er voor de IJmuidenaren een winstpuntje in zitten. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Spaarnestroom van Londen; Marie, Bar ry; Brandenburg, Antwerpen; Lireco, Hel sinki; Gazelle, London; Amstelborg, Koep- mansholmen; Edward Wilde, Londen IJmuiden; Eliselotte Rheder, Skoghall Stentor, Pireaus; Tetuan, Ottei-backen Stintfang, Antwerpen; Joost, Mant.yluoto Zaandam; Madjoe, Koepmansholmen Zaandam; Helena, Delfzijl; Neder Ebro Hamburg; City of Watei'foxxi, Antwex-pen Adriana, Rottei-dam. Zaandam; Westfalia Wabana, Hoogovens; Hontestroom, Huil Ank T, Domsjoe, Zaandam; Noi'dwind Wismar; Rhein, Hoegenaess; Vlist, Norfolk Watex-land, Las Palmas; Newcroff, Nea'th Leeds, Goole; Theodoris Tsavlix'is, Ham burg; Energie, London; Cawi, Fowet Sierra Maria, Dox-drecht, IJmuiden; Kors- ness, Doi'dx'echt; Searaven, Marmagoa Hoogovens; Ali Damhoff, Par; Schinkel- stroom, Liverpool; Hyrkania, Livei'pool Stad Amsterdam, Pepel, Hoogovens; Linge- stroom, London; Warma, Kotka, Papierfa briek; Bix-ka, Oxelosund; Kolchosnik, Ar changel; Georgia, Rotterdam; Draco, Rot terdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Peter S van Ahaminia; Hinde, London Chiron, Antwerpen; Hex-iot, Leith; Phidias Rotterdam; Saba, Hudiksvall; Max Manus Gevle; Archimedes, Rotterdam; Ruth Lake Lulea; Lucas Bols 1. Kaï'lsvik; Bolesalaw Santos; Lijnbaansgracht, Hamina; Rote Malmoe. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: August Thyssen naar Harvik; Arabistan Middlesborough; Ring, Antwerpen; Visur- gis, Bohus; Tilly, van Zaandain, Delfzijl Folke Bernadotte, Hamina, Zaandam; Ly- dia, Chx-istiansand; St. Joseph, Koping Martha Ahx-ens, Hamburg; Spaarnestroom Londen; Magellan, Antwerpen; Stanfield Vitoria, Hoogovens; Ox-anjefontein, Sout hampton; Mariekex-k, Rotterdam; Amyntas Rotterdam; Kreon, Rotterdam; Trito, Rot- tei-dam: Poseidon, Curacao; Wieka, Trelle- borg", van IJmuiden; Rhesus, Hamburg River Afton. Pepel. ledig Hoogovens; Bam- bi. Caen, Hoogovens. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Maru naar Malmoe; Medon, Venezuela Fernland, Hambui'g; Bosworth, Basse In- dre, van Hoogovens; Eemsti-oom, Londen: Galicia, Gdynia. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). De gemeente Velsen kreeg maandag een fraai Sint Nico- laas geschenk, namelijk een wandplastiek voor een van de gemeentelijke gehouwen, te weten de Prof. Gunningschool aan de Hunzestraat in IJmuiden. Deze wandplastiek, uitge voerd in mat-goudkleurige koperen staven en platen, siert nu de voorgevel van de school naast de hoofdingang. De sier kunstenaar Huib de Ru uit Overveen, vervaardiger van de plastiek, heeft gestreefd naar een voorstelling die ook de leerlingen aanspreekt en die de zin van het onderwijs op symbolische wijze tot uitdrukking brengt. Ook heeft Huib de Ru er een lokaal element ingebracht. De plastiek stelt voor een scholier die de school met goed gevolg heeft doorlopen. Hij beklimt nu een met duindoorns begx-oeide duin top (het IJmuidense ele ment), een zinnebeeld van de weerstand die hem wacht. In zijn linkerhand draagt hij een schooltas, de rechter hand heft een windroos als vi'ucht van het onderwijs die als een kompas in zijn leven zal zijn. Boven hem welft zich een regenboog, symbool van een hoopvolle toekomst (spes patriae), daarvoor vliegt een meeuw uit in de ruimte. De hele plastiek drukt hoop en ver trouwen in de toekomst uit. Het matgoud contrasteert bijzonder mooi met de dof rode steen van de gevel. Bij de bouwkosten van ge meentelijke gebouwen wordt altijd een percent van de bouwkosten uitgetrokken voor het aanbx'engen van een versiering. Men wil vooral jonge kunstenaars hiermee een kans geven met hun werk in de openbaar heid te treden. Dit is voor wat betreft de plastiek aan de Prof. Gunningschool niet gelukt. Men heeft geen jonge kunstenaax-s kunnen aan trekken om de verfraaiing van de gevel te verzorgen. stuk geleverd. Dat is iets waarover allen die een woordje bij de totstand koming hebben meegespro ken (de directeur van Open bare Wei-ken, ir. D. N. Dam mers, gemeente-axxhitect H. A. Peters, de gemeentelijke inspecteur van onder-wijs J. Algera en het hoofd van de Prof. Gunningschool L. R. Lambeck) het eens zijn. Dat was in dit geval niet erg, want Huib de Ru, die al in de vijftig is, heeft een bij zonder aantrekkelijk werk- Menige pa is in deze dagen van regen en wind het slachtoffer van zoonliefs boetseerwoede. Gx-oot was de vreugde toen vorige maand aan de Lange Nieuwstraat, aan het Marktplein het wachthuiske voor buspassa giers herrees en, na een week of zo, het gebouwtje zelfs wind- en regenvrij werd gemaakt. Helaas heeft dc jeugd precies als in onze eigen kinderjai-en, de ge woonte verse stopvei-f, waar ook aangebracht, vogelvrij te vex-klai'en. Zodat de blijd schap over het wachthuisje al heel gauw voorbij was: het tocht er zoals overal in IJmuiden. De meningen onder de wachtenden, zoals men die elke dag en nacht kan be- luistei-en, zijn nogal ver deeld. Natuurlijk krijgt „de gemeente" de schuld van al les, al zijn er die de bus maatschappij hierin mee laten delen. Wat sommigen van de IJmuidense jeugd denken, laten we hier onbe sproken; het overgx-ote deel is van mening, dat die niet beter of slechter is dan waar ook. Een nieuw geluid vernamen we hedenmorgen. Iemand suggex-eerde: „Die jeukmax-- garine, wat is daax-mee eigenlijk precies gebeux-d? Zou dat spul nou niet te ver- wex-ken zijn in de stopverf?" „Jeukt alleen na inwendig gebx-uik", verwiex-'p een an der het idee. Een gewezen planter uit Deli zei er iets beters op te we ten. „In onze jongenstijd, ginds in Deli, wx-even we het tafeltje van onze ondex-wij- zer, wanneer we hem niet mochten in met jeukvruch- ten" (hij noemde de Latijnse naam van het jeukfruit, maar we zijn die vex-geten)". „Groeien ze alleen in De li?" wilde een ander weten, die er kennelijk wel oren naar had. En weer een ander vroeg: „Doen ze het ook in Nieuw- Guinea?" Nog voor de oud-Deliaan kon antwoox-den, zei iemand: „Als de gemeente dan niet gauw bestelt, vei-biedt presi dent Soekax-no ook alle uit voer uit Nieuw-Guinea. En dit kan hij gemakkelijker doen, dan indertijd met die Deli-tabak, die nu naar Hamburg gaat inplaats van naar Amstei'dam Hfet openbaar vervoer per bus in en tussen de IJmond- gemeenten is niet ideaal. Vooral in deze dagen met volop wind en meer dan ge noeg regen wordt er nogal op gemopperd. In het algemeen, mag men wel zeggen, zitten er prima chauffeurs achter het stuur. Ze doen hun best. Niets menselijks is hun vreemd. Als, in deze dagen waarop de weersomstandig heden ook allesbehalve ideaal zijn en van de chauffeurs meer wordt gevergd dan ge woonlijk, een onvertogen woord valt. dan doet men goed dit te bedenken. Misschien mogen we hier een kleine suggestie doen. Probeer zoveel mogelijk met afgepast geld te betalen, dan behoeven uw medemen sen niet onnodig lang in de openlucht te wachten. Als u een aansluiting mist, geef dan niet bij voorbaat de chauffeur(s) de schuld. Die man heeft zich nu eenmaal aan een vastgesteld schema te houden. Hij doet, in het algemeen, z'n best, maar kan het. evenmin als wij en u, niet iedex-een altijd naar de zin maken. Veel nieuwe sinterklaas liedjes zijn er dit jaar niet bijgekomen. Zodat we van harte hebben kunnen mee zingen, daar waar de goed heiligman verscheen en zijn pieten met milde hand ca deaus en versnaperingen uit deelden. Het was leuk, alles bij elkaar genomen is het weer een goed geslaagd feest geworden, waar nog lang over gepraat zal worden. In het Chr. Ped. Studie blad wordt er ook zo het een en ander over gezegd. Name lijk door dx-s. C. van der Zwet. Hij heeft een groep kinde ren van 11 tot 14 jaar de tweede regel laten opschrij ven uit „Zie de maan schijnt door de bomen". Uit de bus kwamen o.m. (van kinderen met een I.Q. boven de 100): Makestaat u wil geraas Makkerstatje wild geraas Makkesatie wil geraasd Makker staak je wild ge raasd Makkestraat u wil geraas Makker staat je wild geraas Makr staku wild geraast Makkers staak je wilgeraas Mak ker staat je wild geraas Makker staat je wild geraad. Voelt u nog iets voor vrij wel uitsluitend auditieve studie van een vreemde taal met de grammofoon? Een waakzame politieagent heeft op een dag in deze week ingegrepen, nadat hij, surveillerende voor de Ju- lianaschool in IJmuiden, gaslucht constateerde. Het betrokken schoolhoofd, de heer A. Kool is van mening dat er geen ontploffings- of brandgevaar aanwezig is geweest. De verwarming in de schoollokalen wordt ver zorgd door middel van gaso- jars, die lucht aanzuigen en verbrandingsgassen afstoten door middel van een dubbel stel buizen, welke de kachels met de buitenlucht verbin den. Het is daarbij onmoge lijk, dat er gassen of ver- bi-andingspx-odukten in de lokalen binnendringen. Het hoofd der school brengt hulde aan de activiteit van de politie, maar ouders wier kinderen op zijn school zijn, hebben geen enkele reden om ongerust te zijn. Zaterdag 10 december is het precies 40 jaar geleden dat de heer W. Jacobs in dienst trad bij de Provinciale Landgoederen te Bakkum. Toen deze dienst op 1 januari 1935 werd opgeheven, ging met de op dat ogenblik nog vrij kleine staf van personeel ook de heer Jacobs over naar het P.W.N. Onderaan de ladder begon nen, heeft de heer Jacobs een prachtige staat van dienst achter de rug. Hij kreeg vooral bekendheid als de man die de kas van het Noordhollands Duinreservaat beheex-t. Ook in het verenigings leven is de heer Jacobs geen onbekende. Zo heeft hij jaren lang de voorzittershamer ge hanteerd van het (helaas op geheven) fanfarekorps D.I.U. Zaterdagmiddag, van 35 uur is er receptie in Hotel Kuilman te Bakkum. Dr. A. Dondorp heeft Woensdagavond tijdens een bijzondere dienst in de Koe- diefslaankex-k ds. G. N. Lammens van Rotterdam-Kralingen bevestigd als predi kant van de Gerefox-meex-de Kex-k van Heemstede, waarna de nieuwe pastor zijn intrede-px-edikatie hield. Ds. G. Rang verwelkomde zijn collega namens de Classis in de kring der zuster- kei'ken, waax-bij hij verklaai-de zowel ver heugd als trots te zijn met de aanwinst van een predikant wiens gayen voor het jeugdwerk ook voor Nooi-dholland- grote verwachtingen wekken. De heer Smit sprak namens het bestuur van de Gex-eformeerde Jeugdbond over de bijzondex-e positie die ds. Lammens gaat innemen. Zijn taak zal voor een derde in Heemstede liggen en voor twee derden ge wijd blijven aan het landelijke gerefor meerde jeugdwerk. Hij deed een beroep op de gemeente er voor te zorgen dat de jeugd aan haar trekken komt en dat de getroffen regeling zodanig zal worden toe gepast dat ds. Lammens niet ovei'belast wordt. De nieuwe pastor toonde zich bijzonder ex'kentelijk voor de aanwezigheid van her vormde broeders, onder wie ds. A. Os kamp, en gaf de verzekei-ing dat de over komst van zijn hervormde collega-jeugd- predikant ds. M. E. W. Schoch uit Rotter dam naar Heemstede, heel goede perspec tieven kan opeenn voor samenwerking'tus sen beide kerken. Advertentie STICHTING NUTSSPAARBANK In do gemeente Velsen Vr\jdag 9 december Kennemer Theater, 20 u.: Opening On- derwijsweek. Concert van Kunstmaand- orkest. Royal, 20.30 u.: Bijeenkomst Jongeren organisatie voor Vrijheid en Democratie. Mr. dr. Berkhouwer spreekt over „Discri minatie". Bal na. VEB-garage, Beverwijk, 16 u.: Opening Hollandshow. Zaterdag 10 december Expositiehal, Heidestraat, 14 u.: Opening expositie fotokring. Geopend van 14-17 en 19.30-22.30. Statenhuis, Beverwijk, 20 u. Sinterklaas feest Suomi. Patronaatsgebouw, 20 u.: Showavond Klavierschippers. Centrum, Beverwijk. 20 u.: Feestavond Kennemer Motor- en Autoclub. KERSTVIERING IN WIJK AAN ZEE. De gezamenlijke kerstviering van de Hervormde verenigingen in Wijk aan Zee vindt dit jaar plaats op dinsdag 20 decem ber in Bou Sada. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag een 50-jarige advocaat en pro cureur uit Heemstede veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek van tien maanden voorarrest plus ontzegging uit zijn ambt voor de tyd van vyf jaar. Het was verduistering van 38.000 ten laste gelegd. De advocaat zou in een pe riode van zeven jaar als curator van een failissement van een nalatenschap grotere en kleinere bédragen op zijn eigen naam hebben laten overschrijven. Later zou hij steeds grotere bedragen die hij onder zijn beheer had op zijn kantooi-rekening heb ben laten boeken. Twee weken geleden had de officier van Justitie tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist, alsmede de ontzegging uit het recht om als bewindvoerder, cura tor en advocaat op te treden. Een 50-jarige transportondernemer uit de Haarlemmex-meer die door belasting ontduiking ongeveer 120.000 te weinig belasting zou hebben betaald, werd ver- oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 25.000 boete. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf en een boete van 26.000 geëst. De recht bank was niet ingegaan op het verzoek van de officier van Justitie tot onmiddellijke gevangenneming.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5