T00NKAMER MODELLEN A Strafoefening voor B.B.-ers in Velsen- Beverwijk Bollenhandel ligt haast stil want vooruitzichten zijn onzeker IJmuidense visweger wegens belastingfraude voor rechtbank verpleegster 't Is altijd weer voor wol Eetkamers Haringhaven wordt uitgebreid Mijnwerker reed vrouw dood: drie jaar geëist Verklaring van Soekarno over Nieuw-Guinea veroorzaakte verwarring Urker kotter over varen; twee slachtoffers Vroege winter zou voor kwekers grote ramp betekenen 25.000,- boete Ex-SD'er Berends weer vrijgelaten RUIMTESPIECELS LEVEREN - NAAR WENS - REGEN OF ZONNESCHIJN DE ZONNEBLOEM Men zoekt nieuws in dit dagblad 6 „Haringontploffing" voor de Scheveningse kust Streekplan ter inzage Veiligheidsgordels voor rijkspolitie Auto in brand Vele weggebruikers zijn op de bon gezet Jongetje verdronken Twee jaar wegens poging tot moord Verschrikkelijke sneeuw man bestaatzegt Hillary en zoekt VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 De veertig B.B.-ers die onlangs bij een oefening in IJmuiden niet op open vracht auto's wilden klimmen, zijn voor een straf oefening opgeroepen. Zij hadden gewei gerd in deze auto's naar de haven te rij den omdat zij het te koud vonden op de open wagens in de gure wind, terwijl de uniformen niet voldoende beschutting bo den. Het kringhoofd van de B.B., de heer H. van Lier is bij een diepgaand onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er beslist niet vs*n een vooropgezet relletje kon worden gesproken. Er zijn zeer veel verzachten de omstandigheden aan te voeren voor de houding van de B.B.-ers.Desgevraagd deel de hij mede dat hij tot de conslucie was gekomen dat ook aan de kant van de lei ding fouten zijn gemaakt. De strafoefening zal niet bestaan uit het rijden op open vrachtwagens. De kwestie van het vervoer op deze wagens zal eerst nader worden bestudeerd. Hoewel dus het kringhoofd tot krijgstuchtelijke afdoening heeft besloten, is de zaak doorgegéven aan de officier van Justitie die zal moeten be slissen of hij het er bij zal laten. In de kringen van de B.B.-ers zijn enige vragen gerezen naar aanleiding van de strafoefening. Zo vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat een aanvankelijk als dienstweigering beschouwde handeling met een dergelijke maatregel wordt afgedaan, nadat eerst zelfs over een jaar gevange nisstraf als maximum was gesproken. „Men is zeker tot de conclusie gekomen, dat de schuld bij de leiding lag, anders was dit niet mogelijk geweest", zegt men en men overweegt nu de officier van Jus titie te verzoeken de zaak wèl te behan- Sinds begin deze week wordt er ongeveer een uur stomens uit de Scheveningse wal, in de buurt van het radioschip „Veronica", een overstelpende hoeveelheid verse ha ring gevangen door ongeveer 25 spannen vissers uit Scheveningen, Katwijk, Texel en Urk. Men spreekt zelfs van een „haringont ploffing", iets wat nog niet eerder zo dicht onder de kust is voorgekomen. Normaal vissen de spannen om deze tijd van het jaar bij Breskens. De gevangen vis is ijle haring. De spannen vangen op het ogen blik tussen de 12 en 20 uur tijds 600 tot 900 kisten verse haring van 50 kilogram per kist. Sommige van hen zijn dinsdag al drie maal aan de wal geweest om te lossen. Scheveningen kreeg van de tot nu toe ge vangen 20.000 kisten ongeveer de helft te verwerken. IJmuiden en Breskens kregen de rest. In Scheveningen ligt de prijs het gunstigst: boven de 11.50 per kist. In IJmuiden was de prijs 11.— per kist. Van deze grote aanvoer profiteren de conser- venfabrieken en de haringinleggerijen, terwijl ook Duitsland en België kopen. In Breskens moesten reeds honderden kisten naar de vismeelfabrieken worden gebracht. Het streekplan voor de IJmond-Noord en <le herziening 1957-1 van dat streekplan zijn voor een ieder ter inzage gelegd op de provinciale griffie van Noordholland, Dreèf no. 3 te Haarlem, alsmede op de secreta rieën der gemeente Beverwijk, Heemskerk en Velsen. Op de begroting van het staatsvissers- havenbedrijf IJmuiden voor 1961 is een memoriepost voor de uitbreiding van de haringhaven opgenomen. In de toelichting staat onder meer, dat het in het voorne men van de rijkswaterstaat ligt op het terrein van het Staatsvissershavenbedrijf een werkhaven en een werkterrein aan te leggen ten behoeve van de werken tot verbetering van de havenmond te IJmui den. De enige plaats, waar deze werkha ven kan worden aangelegd, is gelegen bin nen de grenszen van het bedrijf. Het is mogelijk gebleken de werkhaven op een zodanige plaats te ontwerpen, dat deze past in het toekomstige uitbreidingsplan van het Staatsvissershavenbedrijf zodat na voltooiing van de werken in de haven mond de haven geheel gebruikt kan wor den ten dienste van het visserijbedrijf. We gens het steeds toenemend aantal vissers vaartuigen dat van de havens van het Staatsvissershavenbedrijf gebruik maakt, welk aantal in de komende tijd door aanbouw van nieuwe vaartuigen nog aan zienlijk vermeerderd wordt, lag het in het voornemen op de ontwerp-begroting van het bedrijf voor het dienstjaar 1962 een be drag aan te vragen voor uitbreiding van de haringhaven en de bouw van een ka demuur aan de noordzijde van deze haven. Nu deze uitbreiding in het kader van de aanleg van de werkhaven ten behoeve van de rijkswaterstaat reeds in 1961 zal geschieden, zal het een aanzinelijke be sparing van kosten voor het rijk betekenen wanneer reeds tijdens de aanleg van deze haven deze kademuur tot stand wordt ge bracht. De kosten hiervan kunnen op dit ogenblik nog niet nauwkeurig worden ge raamd, vooral niet omdat de benodigde lengte van de werkhaven nog niet defi nitief kan worden vastgelegd, maar zul len naar globale schatting 1 a IV2 miljoen bedragen. Tegenover deze uitgave zullen voor het Staatsvisserhavenbedrijf inkom sten ontstaan uit verhuur van werkterrei nen en uit de opbrengst van havengeld van materiaal aanvoerende vaartuigen. delen, ook wil men een beklag naar de kringraad sturen. De heer Van Lier is van mening dat hij als strafoplegger zelf de straf kan geven die hij voor de tucht het belang rijkste vindt. Gezien de omstandigheden acht hij een zeer lichte straf op zijn plaats. Bij de B.B-ers heeft men ook klach ten over de kleding. Men krijgt wel een waterwerende overall, die over het grij ze uniform kan worden gedragen, maai er is geen sprake van verstrekking van ondergoed en sokken. „Dat moeten we zeker van die gulden per avond kopen" zeggen ze. Men is nu van plan te ko men tot oprichting van een vereniging ter behartiging van de belangen van de B.B- ers in de kring Velsen-Beverwijk. Daartoe is reeds contact met het N.V.V. opgeno men. Desgevraagd zei de heer Van Lier dat hij het idee zo'n vereniging op te rich ten helemaal niet zo gek vindt. „Het is een zeer prettige wijze om verschillende wensen naar voren te brengen. Ik ben al leen bang dat het niet gemakkelijk te realiseren zal zijn, omdat er tussen de 1000 B.B.-ers in de kring zo weinig onder ling contact bestaat". Raadsman acht rijden onder invloed niet bewezen De officier van Justitie bij de recht bank in Den Bosch, mr. W. Bruigom, heeft drie jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs geëist tegen een mijnwerker uit Liempde. De man had op 17 oktober in Hintham bij Den Bosch op de rijksweg een ongeluk met zijn auto veroorzaakt dat het leven gekost heeft aan de 29-jarige vrouw P. van Erp uit Berlicum. Hij zou onder in vloed van alcohol hebben verkeerd. Mr. Bruigom zei zijn requisitoir niet alleen te houden tegen deze verdachte, maar ook tegen al die weggebruikers die aan dit kwaad beginnen te wennen omdat het zo dikwijls voorkomt. „Vele men sen zouden het op prijs stellen, als de minister hiervoor de maximumstraf ver hoogde, doch waarom zou de minister dat doen, wanneer ook het huidige maximum zelden of nooit wordt opgelegd?", aldus de officier. De raadsman betreurde het dat het felle requisitoir van de officier juist deze man moest treffen die in zijn dorp als een oppassend mens en uitste kend huisvader bekend staat en die zich nooit aan drankmisbruik schuldig maakt. Hij achtte de invloed van de alcohol niet bewezen en zei dat de arts die de bloed proef afnam, verdachte „niet tot matig onder invloed" noemde. Hij achtte het daarom niet uitgesloten dat. verdachte kort voor het ongeluk onwel is geworden. De man werd bewusteloos in de auto ge vonden en verkeerde geruime tijd in een shocktoestand. Uitspraak op 22 december. De verklaring over Nieuw-Guinea die president Soekarno voor een menigte van 50.000 mensen in Bandoeng heeft afgelegd, heeft enige verwarring veroorzaakt onder de officiële vertalers en zelfs onder de mi nisters die op deze bijeenkomst -aanwezig waren. In Djakarta wordt deze verklaring over het algemeen zo uitgelegd dat de presi dent er op vertrouwt dat de kwestie Nieuw-Guinea volgend jaar zal worden op gelost. Volgens de vertalers zei Soekarno: „wanneer wij als één volk verenigd zijn, zal, vóór de haan op 1 januari volgend jaar kraait, West-Irian deel uitmaken van het grondgebied van de Republiek Indo nesië". De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio verklaarde onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst tegenover verslaggevers dat de president slechts 1961 had bedoeld en dat de datum januari niet in de rede was opgenomen. Andere aanwezige ministers vielen Soe bandrio bij. Soekarno legde de verklaring volkomen onverwacht af, toen de mensen al begon nen te vertrekken. Hij had met de menigte het Indonesische volkslied gezongen en verliet het podium, toen de menigte begon te .schreeuwen dat hij met spreken moest doorgaan. Soekarno trok toen van leer tegen „de Nederlandse imperialisten" en bracht de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake. Zijn verklaring werd met donderend gejuich begroet. Men acht het veelbetekenend dat hij eenheid als voorwaarde voor het verkrij gen van Nieuw-Guinea stelde. Eerder had hij reeds gezegd dat het Indonesische volk absoluut één is en dat de republiek een wereldmacht is geworden. Van Indonesische officiële zijde wilde men zich niet uitlaten over de middelen waarmee de Indonesische regering Nieuw- Guinea onder haar jurisdictie wil krijgen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Twee van de vijf gebroeders Hoekstra uit Urk, de *30-jarige Willem Hoekstra, ge huwd en vader van twee kinderen, en de 27-jarige Fokke Hoekstra, eveneens ge huwd en vader van één kind, zijn in de afgelopen nacht om het» leven gekomen, toen hun schip, de vrijwel nieuwe U.K. 33, in de monding van de Westerschelde door de Zweedse tanker „Matarengi" werd overvaren. De schipper van de U.K. 33, de 38-jarige Eis Hoekstra, en zijn stuur man Jille Romkes, 48 jaar, konden aan boord worden genomen van de U.K. 66, „De Vijf Gebroeders", waarop Klaas Hoekstra het bevel voerde. Op de U.K. 66 voer ook de vijfde broer, Jacob Hoekstra, Samen met 24 andere Urker vissersche pen waren de U.K. 33 en U.K. 66 bezig met de haringvisserij. De zee ter plaatse werd verlicht door de vele lampen, die de Urker vissers bij de visvangst gebruiken. Omstreeks half vier zag men een groot schip recht op de vloot afkomen, naar later bleek de Zweedse tanker. Op deze tanker bevond zich een Nederlandse loods. De tanker week uit voor twee vissers, doch stevende toen met volle kracht af op de U.K. 66 en de U.K. 33. „We stonden alle vier op de brug en ik riep nog: Houd je vast",x vertelde schip per Eis Hoekstra, toen hij vanmorgen vroeg aan boord van de U.K. 66 in Vlis- singen aankwam. „We liepen de stuurhut uit, maar op hetzelfde moment ramde de tanker ons aan bakboordzijde, terhoogte van de kombuis. Mijn broer Fokke bevond zich net op de plaats van de aanvaring en moet dus op slag dood zijn geweest. Vrij wel onmiddellijk zonken we en werden we met het schip onder water gesleurd. Met alle kracht heb ik me aan het schip vast geklemd tot de druk van het water ver minderde. Toen ik losliet zag ik vlak naast me stuurman Romkes. Zelf kan ik uit stekend zwemmen, maar stuurman Rom kes niet. Hem heb ik toen een stuk hout gegeven, dat ronddreef en hieraan heeft hij zich drijvende kunnen houden, totdat de U.K. 66 ons oppikte. Ongeveer een kwartier hebben we in het water gelegen". Schipper Klaas Hoekstra van „De Vijf Gebroeders" zag de ramp gebeuren. Hij vertelde dat de U.K. 33 half onder de tanker werd gezogen na de aanvaring en toen onder de tanker doorging. Het schip ligt nu in ongeveer 30 meter diep vaar water. Gedurende vele uren heeft de Urker vis sersvloot, die aan de haringvisserij deel neemt, gezocht naar de overlevenden. Men heeft echter niets anders kunnen vin den dan wat wrakhout. In oktober heeft de A.N.W.B. aan de rijkspolitie gevraagd veiligheidsgordels te gaan gebruiken. Het Korps Rijkspolitie heeft de bond thans meegedeeld, dat be sloten is in alle auto's van het korps de gordels aan te brengen. De A.N.W.B. heeft zich tot alle ministers gewend met het verzoek veiligheidsgordels te laten aanbrengen in alle onder de mi nisteries ressorterende autoparken, ook het militaire. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat het aantal slachtoffers van auto-ongeval len drastisch vermindert bij het gebruik van deze gordels. De bond acht het dan ook van het allergrootste belang, dat de overheid voorgaat bij het nemen van maatregelen, die de verkeersveiligheid be vorderen. Niet alleen zullen de inzittenden van overheidsvoertuigen beter beschermd zijn, doch bovendien zal er van een derge lijke maatregel een stimulerende werking uitgaan voor de overige weggebruikers, aldus de A.N.W.B. Een personenauto is vannacht in IJmui den in brand geraakt. Dat gebeurde op het Poptaplantsoen. Waarschijnlijk als ge volg van het wegwerpen van een bran dend sigaretteneindje, is de bekleding van de voorbank in brand geraakt. De brand weer heeft het vuur geblust. De schade is niet onaanzienlijk. De politie van Velsen heeft donderdag in de morgenuren en avond een record aantal bekeuringen uitgereikt aan wegge bruikers die hun verlichting niet in orde hadden. In totaal zijn zeventig personen het „slachtoffer" geworden van de oplet tendheid der agenten. De controle wordt voortgezet. Op de Hagelingerweg in Sant- poovt schrokken twee politiemannen wel even, toen zij een dame aanhielden. De vrouw stapte af en zakte in elkaar. Een ijlings gealarmeerde arts stelde vast dat de vrouw een 34-jarige Haarlemse door de kou was bevangen. Zij is naar haar woning vervoerd. Meisje kreeg hersenschudding Een achtjarig Beverwijks meisje is don derdag in het Rode Kruis-ziekenhuis op genomen met een lichte hersenschudding die zij had opgelopen bij een val van haar fiets. Het kind reed over de Baan- straat. Zij kwam daar in botsing met overstekende kinderen. Het meisje liep ook nog een hoofdwond op. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het is gezien de grote waterschade elders niet zo'n enorm feit, maar de bloembollenkwekers in de streek tussen Haarlem en Leiden hebben zondag morgen wel zeer verbaasd naar hun beste bollengrond staan kijken. Er waren tuinen, waar het „belletjes regende", een teken dus, dat de druppels op plassen vielen. Dat was nog nooit vertoond, 's Avonds was het water weer wegge zakt en het zes eeuwen oude waterschap Rijnland deed de rest wel. De kwekers konden weer rustig gaan slapen. Bij een grote regenval bemerkt een kwe ker op het zand pas welk een enorme rijk-^ dom hij bezit aan deze bollengrond. Een kweker had uitgerekend, dat er in dertig uur ongeveer een miljoen liter water moet zijn gevallen op een hectare. Een ander zat te peinzen en moest wel toegeven, dat over de grond niets dan goeds was te vertellen. Waar biedt men vijfentwintigduizend gul den voor een hectare zandgrond? Na de TTic ar»fit mciatirfon 011 de" Buldens Per ■iaar werd omgezet, gaf lildallUCli Cll het tcnlastegelegde volmondig toe. „Ik ben fout geweest," zei hij, „maar ik moest Een groot gedeelte van de middag heeft de rechtbank in Haarlem zich vrijdag be zig gehouden met de zaak tegen een 54- jarige visweger uit IJmuiden, die in de jaren 1955-'56, '57 en '58 zijn aangiftebil jetten voor de inkomstenbelasting niet juist zou hebben ingevuld. De visweger, die naast zijn normale beroep in de vis- hallen een min of meer illegale handel in vis dreef, waarin voor vele tienduizen- De 53-jarige ex-SD'er A. Berends is za terdag, naar thans bekend is geworden, wederom in vrijheid gesteld. Ook nu is aan zijn vrijlating de voorwaarde verbon den, dat hij zich niet mag ophouden in Gelderland en Overijsel. Berends is onder toezicht gesteld van de reclassering. Een jaar geleden werd de ex-SD'er voorlopig op vrije voeten gesteld, waarbij bepaald werd dat hij niet in Gelderland en Overijsel mocht komen. Toen justi tie erachter kwam, dat hij desondanks in Deventer, waar zijn vrouw woonde,, ver bleef, werd hij opnieuw ingesloten. Hij was veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, maar werd later op jaren gesteld. In december 1959 werd hij voor waardelijk in vrijheid gesteld, toen hij vijftien jaren had uitgezeten. De minister van Justitie meent nu, dat Berends na een jaar hechtenis voldoende is gestraft voor de overtreding van het verbod zich in Gelderland en Overijsel op te houden. Een der „vaders van de ruimtevaart", de bekende raketdeskundige prof. H. Oberth, heeft een fantastisch denkbeeld geopperd omtrent de mogelijkheid van door hem ontworpen „ruimtespiegels", die over grote oppervlakten van de aarde de nacht in de dag zouden kunnen veranderen en op kleiner schaal ook het klimaat in bepaalde gebieden zou kunnen beïnvloeden. Hij denkt bijvoorbeeld aan de bewoonbaarmaking van gedeelten van woestijnen en poolstreken en meer van dergelijke projecten. Als spiegelend oppervlak denkt hij zich een me tallisch natrium dat als een soort „spinneweb" aan kabels is beves tigd rondom de kern van het spie- gelsysteem. Dit geheel moet, met behulp van een raket, in de ruim te boven de aarde worden gebracht, waar de spiegel als een satelliet in een vaste baan rond de aarde kan cirkelen. De spiegel bundelt dan de zonne straling en men denkt dat héél grote spie gels op deze manier wel 10 miljoen pk zonne-energie kunnen verzamelen. Met radiosignalen van de aarde af kan men dan deze gebundelde straling richten op bepaalde gebieden op de aarde. Daarna zou men b.v. grote steden kunnen verlichten maar "ook tevens ijsvrij houden. Door in bepaalde gebieden water te doen verdam pen en de damp, met behulp van de spie gels, te „richten" kan men het klimaat verbeteren. Men kan daarmee een systeem uitwerken om regen te laten vallen in dorre woestijnen. Ook het smelten van een beperkte hoeveelheid ijs en sneeuw in de poolstreken behoort volgens prof. Oberth tot de mogelijkheden van de spiegeltech- niek. De professor is vrij zeker van zijn zaak, want hij voorspelt dat dergelijke spiegels in de naaste toekomst zullen wor den gebruikt. Technisch zou zijn project reeds zonder meer uitgevoerd kunnen wor den, terwijl de kosten ervan, vergeleken bij de te verwachten baten, naar zijn oor deel vrijwel geen gewicht in de schaal leggen. het wel zo doen, want ik kreeg geen er kenning als vishandelaar. Hoeveel de vishandelaar nu eigenlijk voor de fiscus had verzwegen werd tij dens de zitting van de rechtbank voor niet-ingewijden niet helemaal duidelijk. De belastingambtenaar, die met het onder zoek was belast zei, dat het gemiddeld twintig mille per jaar was geweest en dat het vermogen van de verdachte in middels gegroeid was tot 70.000. De ver dediger, mr. J. Jansonius, was van oor deel, dat het zo om en nabij de 38 mille was geweest en de visweger zelf verklaar de: „Ik wist zelf niet dat ik zoveel ver diende." Veel meer liet de verdachte over zijn handel niet los. „Ik kan niet veel vertellen," zei hij, „veiligheidshalve, want anders word ik straks in de haven ge boycot." De president van de rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer, nam het de IJmuide- naar bijzonder kwalijk, dat hij bij het onderzoek zijn medewerking over het al gemeen had geweigerd en ook de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van oordeel, dat er mede daarom geen verzachtende omstandighe den aanwezig waren. Hij eis'te acht maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en een geldboete van 25.000 of zes maanden hechtenis. De verdediger,, mr. Jansonius, bepleitte een aanzienlijk lagere straf, vooral ook omdat zijn cliënt nog navorderingen van de belastingen krijgt. Verder was pleiter van oordeel, dat de bedragen, die de fis cus heeft uitgerekend niet allemaal klop pen en dat de netto-winst van de viswe ger aanzienlijk lager is geweest dan men aanneemt omdat men zeker rekening dient te houden met de hoge onkosten, die de IJmuidenaar onder meer door het ge ven van „zwijggeld" diende op te bren gen. Mr. Jansonius stelde de rechtbank ten slotte voor om indien noodzakelijk een deskundige te benoemen om het vermo gen van de verdachte vast te stellen," waarna de rechtbank de uitspraak bepaal de op 22 december des middags om twee uur. Uit het Winschoterdiep in Groningen is het levenloze lichaam opgehaald van de zevenjarige Freek Graver die daar op een schip woonde. De jongen kwam niet terug van een boodschap en werd na lang zoeken en dreggen gevonden. Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van twee jaar gevangenisstraf tegen een 22-jarige loonploeger uit Noordwijker- hout wegens poging tot moord bevestigd. De procureur-generaal had op 25 novem ber zes jaar geëist. De verdachte had in april van dit jaar een dorpsgenoot, een 59-jarige losarbeid, met een mes in de rug gestoken. Het wapen was op een schouderblad afgeschampt. grote regenval was het water gauw weg. De sloten staan wel hoog en de grond is wel verzadigd, maar in een paar dagen droogt de grond snel op. De kwekers op dergelijke gronden ken nen geen moeilijkheden. Hun collega's in andere delen van het land zitten met wan hoop te wachten op een paar droge dagen'. Ze kunnen niet eens op hun land komen, laat staan er op werken. In Noordholland op de klei en zavelgronden staat het water tot aan de oppervlakte van het land. Als men er een voet op zet dan ontstaat er een miniatuurmeertje. Met machines behoeft men helemaal geen pogingen te doen. En Sinterklaas is al voorbij. Net als de meeste landbouwers rekenen ook de bollenmensen naar bepaalde hoogtijdagen. Met Sinter klaas moeten de bollen in de grond zitten en liefst onder het dek. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat het na de vijfde de cember kan gaan winteren en men moet nu eenmaal rekening houden met de vroeg ste datum, waarop de vorst kan invallen. Het is niet te hopen dat het voorspelde wintertje gauw komt, want dan is de ramp voor de Noordhollandse kwekers niet te overzien. Wanneer moeten ze dan hun bloemboll enplanten? Men zegt dat er nog grote hoeveelheden niet geplant zijn. Hoe veel dat „groot" is. weet niemand, maar er zijn kwekers die de helft van hun bollen nog niet in de grond hebben. De Noordhollandse kwekers zijn over het algemeen geen klagers, daarvoor is hun leven dikwijl^ te moeilijk. En als een be trouwbare man zegt „Ik beginne-num nou toch wel een bitje te knaipe, jong" dan wordt de toestand werkelijk ernstig. Er is ach en wee geroepen over de uitbreiding van de te beplanten oppervlakte met tien percent. Op Texel wordt nu al gerekend op een kleinere oogst van narcissen. De toestand van enkele partijen was slecht. De tulpen zijn later geplant, er is nog niets aan te zien. De hyacinten staan op de allerbeste grond en daar maakt men zich weinig zorgen over. Maandag was de beurs in Haarlem een „watcrbeurs". Er is nergens anders over gesproken dan over water en de invloed op de bollen. Handel is er bijna niet. want geen kweker durft nu te verkopen. Hij weet niet, wat er over een maand of zeven uit de gropd komt en durft het zeker niet te schatten. Bovendien kan de prijs door schaarste tegen die tijd hoog oplopen. Hij heeft van zijn kant gelijk. Maar nu de grote vraag: wat moet de exporteur doen? Tegen weïke prijzen moet hij de bollen gaan verkopen, die nu in het water staan of zelfs alleen nog maar in de schuur van de kwekers liggen? De ver tegenwoordigers moeten na januari op pad. Velen gaan al een paar weken voor Kerst mis de klanten af om te kijken hoe het met het broeien gaat. Zo te zien aan de broeiproeven hier, zullen de bloemen wel komen naar de wens van leverancier en koper. Maar nu al zal men de contracten aftasten en wat moet de verkoper zeggen over de prijzen voor het leveringsseizoen in 1961? Mag men al zo'n beetje prijzen gaan schatten? Daarom wil de exporteur nu wel kopen. Hij wil iets in handen heb ben om aan te biedèn. Hij wil gedekt zijn voor ongeveer zestig percent. Dan kan de strop niet meer zo groot zijn. Velen beweren dat het bloembollenvak een bijzonder raar vak is, dat van rampen in elkaar hangt. Velen lachen om economen en rekenaars, want die kunnen hen in der gelijke gevallen toch ook niet helpen. In elk vak zitten risico's, maar er zullen wei nig zakenmensen zijn die hun risico's wil len ruilen voor vele onzekerheden van de bollenexporteurs. KATMANDOE (Nepal) (UPI) Sir Ed mund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, is vorige week in de hoofdstad van Nepal aangekomen na een speurtocht naar de „verschrikkelijke sneeuwman". Donderdag heeft Sir Edmund te Katman- doe getoond wat hij aan sporen van de Yeti gevonden heeft. Hillary heeft een botloze leerachtige hoofdhuid, begroeid met ruig haar, een aantal huiden die in kleur en afmetingen uiteenlopen, en een aantal verhalen en legenden geoogst. Hij zei dat „het bestaan van de verschrikkelijke sneeuwman een feit" is en dat hij met de geringe bewijs stukken waarvan hij zich tijdens zijn toch ten op de Mount Everest meester heeft kunnen maken, op 12 december in Chicago de wetenschap wil overtuigen. De hoofdhuid heeft hij „de scalp van Khumjung" gedoopt, naar de man die hem al jarenlang in zijn bezit heeft. Khumjung Elderman. Deze reist met Hillary mee. Gevraagd welke genegen is bij heer (78 jaar) te komen inwonen. Goed salaris. Brieven onder no. IJ 89 aan het bureau v.d. blad Ruime sortering Aaf. v. Pel KENNEMERLAAN 27 Teief. 5614 daarom ook do advertenties nieuws uit het land van vraag en aanbod I die uit de collectie gaan etaleren wij thans tegen ZEER AANTREKKELIJKE PRIJS Stap eens over de drempel en laat u vakkundig voorlichten AURORA INTERIEURVERZORGING OP ZIJN BEST Lange Nleuwstr., IJmuiden - Wijkerstraatweg, Velsen-N. kersen uitvoering eiken uitvoering teak uitvoering MEER DAN 100 MODELKAMERS teak uitvoering

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6