Ex-premier Tambrom voelde zich reeds een De Gaulle van Italië Kennedy's benoeming van Williams een experiment Republikeinen houden vast aan eis tot hertelling stemmen Christendemocraten weifelen tussen van rechts of van links hulp Ontdekking van bedrog zou Nixon echter niet helpen Gewezen vooraanstaande nazi's genieten vette pensioenen Spoedig beslissing over het Kanaaltunnelplan Geen ervaring in Afrikaanse -zaken Japanse premier stelt nieuw kabinet voor VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 9 Vijgeblad Moeilijkheden met bioscoop in Alkmaar Aramco verdwijnt van Schiphol Bonn belooft eindelijk wettelijke maatregelen Aanvaring (Van onze correspondent) ROME. Het is in Italië nog nooit voorgekomen, dat een ex-eerste-minister, enige maanden na zijn val, zijn opvolger die tot dezelfde politieke partij behoort, ervan beschuldigt aan de macht te zijn gekomen door ondermijning van het staatsgezag. Dit weinig verkwikkelijk schouwspel heeft Tambroni ons nu echter geboden. Hij kan het kennelijk nog altijd niet verkroppen, dat de christendemocratische partij in juli 1.1., toen in tal van Italiaanse steden straatgevechten werden geleverd, die er op wezen dat het land aan de voor avond van een burgeroorlog stond, besloot Tambroni en zijn fascistische vrienden te vervangen door een gematigd man als Fanfani. Tambroni heeft niet alleen zoals alle leiders van de talloze groepen en groepjes, waarin de christendemocra tische partij is verdeeld, zijn eigen persbureau, hij heeft ook een dagblad, dat niet zo slecht geredigeerd en oervervelend is als de overige katholieke dagbladen. Het schrikt allerminst terug voor schandaaltjes en pikante foto's en heeft daardoor misschien wel meer lezers dan de rest van de katholieke pers tezamen. In dat blad heeft Tambroni de laatste tijd dag aan dag zijn opvolger aangevallen, de fascisten als democraten van het zuiverste water geprezen en zijn eigen beleid verdedigd. Maar degenen voor wie dat alles bedoeld was, zijn partijgenoten, en vooral de partijsecretaris Moro, stoorden zich heel weinig aan deze bouderende houding en dus zocht de eerzuchtige man, die zich geroepen voelt een soort Italiaanse De Gaulle te worden, een gelegenheid om op dramatische wijze van zich te doen spreken. Die gelegen heid kreeg hij, toen Fanfani in een toespraak te Arezzo, zijn geboortestad, zinspeelde op de tragische julidagen „toen extremisten van links en rechts overal in ons land hand gemeen werden, zodat men voorzien kon dat bij de ver kiezingen zou blijken hoe in geheel Italië de politieke strijd steeds meer extremistisch dreigt te worden". (Van onze correspondent) LONDEN Er wordt thans een spoedi ge beslissing verwacht over het fel om streden project van een spoorwegtunnel onder Het Kanaal. De Britse regeringsde partementen zijn met hun studie van de plannen gereed. Indien de regering er haar fiat aan geeft, kan met de uitvoering van het project worden begonnen. De tunnelmaatschappij heeft zodanige wijzigingen in de opzet aangebracht, dat de tunnelaanleg een zuiver particulier ka rakter zal krijgen, zodat het project de Britse regering niets zal kosten: de ver langde regeringswaarborgen zijn geschrapt. De bedoeling is dat de Britse en Franse regering de tunnel huren en deze op hun beurt weer zullen verhuren aan de respec tieve spoorwegen. Met de tunnelbouw, die 130 miljoen pond zal kosten, zal vijf jaar gemoeid zijn. Zo dra het plan is goedgekeurd, zullen par ticuliere bronnen worden aangeboord voor de financiering. Het is de bedoeling Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten elk voor een kwart in het kapitaal te laten deelnemen, en de rest in Europe se landen buiten Groot-Brittannië en Frankrijk te vinden. De vroegere lucht vaartdirecteur en City-bankier Leo d'Er- langer, staat aan het hoofd van de inter nationale Kanaaltunnel-maatschappij. Onmiddellijk diende Tambroni en op een verre van orthodoxe manier een interpellatie in bij het parlement, waar in hij opheldering verzocht van die uit drukking „extremisten van links en rechts die handgemeen waren geworden". In juli zei hij, hebben de communisten een gewapende greep naar de macht gedaan, die dank zij het krachtige optreden van mijn regering werd verijdeld. Geschrok ken van deze enig-juiste manier om het communime te bestrijden, heeft het se cretariaat van de partij onmiddellijk daar op het bestaande kabinet verloochend en er is een nieuwe regering gevormd, hetgeen betekent dat het grauw zijn wil heeft opgelegd aan de overheid. Heel even leek het, of achter die grove aanval van Tambroni heel wat rechtsgezinde chris tendemocraten stonden. Men sprak in dit verband over niet minder dan 104 kamer leden. Men hoorde dan ook al stemmen op gaan dat het kabinet-Fanfani genoopt zou worden af te treden, ofwel, wanneer het partijbestuur zich daartegen zou verzet ten, de christendemocratische partij uit een zou vallen en Tambroni eindelijk zijn conservatief-katholieke partij zou op richten, waarmee hij al zo lang dreigt. Maar twee dagen na het indienen van de interpellatie wist men al, dat het niet meer zou worden dan een storm in een glas water. Niet 104 maar hoogstens tien of elf kamerleden stonden achter Tam broni, die daarentegen echter kon rekenen op de volledige en openlijke steun van de fascisten. De dag waarop de interpellatie aan de orde kwam was een -belangrijke, maar leverde geen succes voor Tambroni op. Togliatti, Nenni en de fascist Rober- ti hadden op.het laatste moment even eens een interpellatie ingediend over de gebeurtenissen van juli. Terwijl Togliat ti het voorstelde alsof in juli de com munisten de leiding hadden genomen te gen een niet te loochenen dreigende recht se dictatuur en Roberti, tot vreugde van Tambroni's tegenstanders in de christen democratische partij het masker afwierp en de vroegere minister-president bijviel, wees Nenni er op, dat er geen sprake was geweest van een gewapende poging der communisten om de democratie ten val te brengen, maar dat alle antifascistische partijen en vooral het volk hadden gepro testeerd tegen de toenemende fascistische pressie op de regering-Tambroni. Toen hier en daar de prefecten en de politie het hoofd verloren en de betogers met machinegeweren neermaaiden, verzaakte de regering-Tambroni haar plicht door de ze al te heethoofdige dienaren van de open bare macht niet tot de orde te roepen. Daarom was het vanzelfsprekend, dat Tambroni en zijn kabinet door zijn eigen partij ten val werden gebracht; het was de enige manier om een burgeroorlog te voorkomen. Fanfani was heel kort in zijn antwoord en zei, dat hij te Arezzo had gezinspeeld op de botsing tussen twee ideo logieën en herinnerde aan de rede, waar mee hij enige maanden geleden zijn ambt heeft aanvaard en waarin hij zei, dat het de democratische antifascistische par tijen zijn, die in die bewogen dagen Italië van een burgeroorlog en voor een dicta tuur van links of rechts hebben be waard. Tambroni is daarmee verslagen. Het spel van Christen-democratische lei ders als Andreotti, Scelba en de leiders van de katholieke actie is veel subtieler. Dit blijkt bij de op dit ogenblik alles over heersende discussies over de vorming der gemeentebesturen. Er zijn namelijk tal van steden en daaronder heel grote als Rome, Florence, Milaan, Genua, Venetië, waar het niet mogelijk is een meerderheid te vormen bestaande uit christendemocra ten, sociaaldemocraten, republikeinen en liberalen. De christendemocraten moeten daar dus een keus doen: wat meer links georiënteerde elementen, lees de Nenni- socialisten, naast zich op de stoel der ere zetten, of meer rechtsen. Tot grote spijt van de christendemocraten, hebben niet alleen zij een miljoen stemmen verloren, maar is er ook het onverwachte verschijn sel, dat de royalisten, behalve in Napels, practisch opgehouden te hebben bestaan. En juist op die royalisten had alles wat in de regeringspartij naar rechts neigt, zo gehoopt. In alle toonaarden heeft men ge zegd, dat er van samengaan met fascisten geen sprake zou zijn, nergens, ook niet meer op Sicilië, maar samengaan met de „halfvleugels", d.w.z. de niet-extremisti- sche partijen, was natuurlijk iets anders. Dat Nenni in zijn partij elementen heeft die gevaarlijk dicht bij de communisten staan, valt niet te loochenen, maar even zeer is het waar, dat de royalisten niet anders zijn dan een heel klein vijgeblad ter bedekking van het al te naakt fascis me. En dat vijgeblad is nu terdege ver schrompeld, zodat de preutse christende mocratische heren, als zij hun gegeven woord gestand willen doen, beslist nergens een blik naar rechts kunnen werpen. Zij zouden dus logischerwijze met Nenni in zee moeten gaan, en eindelijk diens sedert jaren verkondigde democratische (en dus niet revolutionaire) gevoelens, althans op het plan der gemeentebesturen op de proef moeten stellen; maar alles wat conservatief is rilt bij deze gedachte. Nenni heeft zulke nieuwigheden op zijn programma staan als: gemeentelijke wa terleiding, gemeentelijke gasfabrieken, ge meentelijke electriciteitsbedrijven. Dat vele allerminst communistische landen daar zestig jaar geleden al aan toe waren, is van geen betekenis. In Italië moeten allerlei monopolies beschermd worden en de ondernemingen die ons tegen absurde prijzen van water, gas en licht voorzien, behoren tot de sterkste. Dus beginnen poli tici, die tot nu toe wel als conservatief bekend stonden, maar aan wier antifascis me niet getwijfeld kon worden, gevaarlijk over te hellen. Zij geven knipoogjes in de richting van de water- gas- electriciteits- en wat-dies-meer-zij-magnaten en verkla ren, dat een samenwerking met de socia listen, „wegbereiders van het communis me" uitgesloten is. Scelba heeft de formule gevonden van minderheidsbesturen, die „van buiten af" steun zouden krijgen nu eens van die dan weer van een andere partij. Na een paar dagen noemde hij ze zelfs „gemeentebe sturen met een betrekkelijke meerder heid", wat stellig een mooie omschrijving is. Maarer is een groot risico. Noch de republikeinen, noch de sociaal democraten zijn van dit fareizeïsme ge diend en het hangt van hen af of de hui dige regering aan het bewind blijft of niet. En komen er vervroegde verkiezingen, dan zullen niet de christendemoci-aten er op vooruitgaan. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het is ongewoon, dat Kennedy de benoeming van een assistent van de Secretary of State (de leider van het departement van Buitenlandse Zaken) bekendmaakt, nog voordat deze belangrijkste figuur in het kabinet zelf is aange wezen. De gekozen Amerikaanse president kan daar twee motieven voor hebben gehad: allereerst kan het hem nuttig geleken hebben duidelijk aan de Afrikaanse staten te tonen, hoeveel belang hij stelt in hun lot (de onderminister Williams werd belast met Afrikaanse zaken) en verder meende Kennedy wellicht dat Williams, die naar veler mening een kans maakte de portefeuille van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken te krijgen, wel wat extra eer kon gebruiken, nu hem een „echte" kabinetspost ontging. De exploitant van een bioscoop in Alk maar heeft van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond een telegram ontvangen, waarin werd meegedeeld dat dit hoofdbestuur besloten had zijn verzoek om toestemming tot het exploiteren van het theater niet in te willigen. Het hoofd bestuur sommeerde hem de exploitatie te staken. Het theater was kortgeleden door de exploitant gekocht. Vóór en tijdens de oorlog had het theater hem reeds toebe hoord. Met het verleden houdt de somma tie tot stopzetting van de exploitatie echter geen verband, maar met het niet voldoen aan bepaalde formaliteiten. De exploitant kan nu in béroep gaan bij de ledenraad van de Bioscoopbond. Hij exploiteert in Alkmaar reeds twee andere theaters. Een beeld van de relletjes in Genua in juli van dit jaar tegen de fascistische sympatieën van de regering-Tambroni. Als gevolg van deze onlusten moest Tambroni het veld ruimen voor de gematigde Fanfani. Een van 's werelds grootste geheel par ticuliere trans-continentale luchtlijnen zal op 1 januari ophouden te bestaan. De Ara bian American Oil Company, die een eigen Aramco-luchtvloot bezit, waarmee zij haar personeel vervoert en die voor haar Aramco Overseas Company het hoofdkantoor in Den Haag heeft geves tigd, heeft besloten de geregelde verbin ding met DC 6-B toestellen tussen Ameri ka en Arabië op te heffen. Aangezien de machines deze vluchten steeds via Schip hol uitvoerden, zal onze nationale lucht haven binnenkort een vaste klant gaan missen. De maatschappij is thans echter tot de slotsom gekomen, dat het onderhouden van deze geregelde trans-continentale luchtlijn, waarvoor zij behalve eigen toe stellen, die door particuliere bemanningen werden bestuurd, ook eigen stewardessen in dienst had, onevenredig hoge kosten met zich meebrengt en dat het financieel gunstiger is, wanneer men het personeel, dat tussen Arabië en Amerika heen en weer moet reizen, in het vervolg laat vlie gen met de gewone luchtvaartmaatschap pijen. Zondagavond 1 januari zal de laatste der drie DC 6-B's van de Aramco op de terugweg van Dharan .naar de Verenigde Staten voor de laatste maal op Schiphol neerstrijken. Hoe het zij, het State Department krijgt een typische politicus op een post, die normaal bezet zou worden door een be roepsdiplomaat. Het is een experiment, waarover sommigen op dit ministerie op getogen zijn, doch waarover anderen te rughoudendheid betonen. In Afrika zal het voor G. Mennen Williams, oud-gouverneur van de staat Michigan, een goede intro ductie zijn, dat hij een groot promotor is van de rechten der negers. Ervaring met Afrikaanse zaken heeft Williams ech ter niet. Twaalf jaar lang was hij gouverneur van de staat waar veel auto's worden ge fabriceerd en zijn relaties met de vakbe weging van Walter Reuther zijn altijd nauw geweest. Williams hij wordt wel zeep-Williams genoemd, omdat hij zijn rijk dom dankt aan de Mennen's zeepfabrie ken is een zeer energiek man. Aan be langstelling voor zijn nieuwe taak zal het hem niet ontbreken en hij schijnt een gro te gave te hebben om sympathie te winnen. Dat kan hem in Afrika goed te pas ko men. Wat nog moet blijken, is, of hij ge noeg diplomatiek talent zal hebben om de ingewikkelde en snel van aspect wisselen de problemen van Afrika tot een goede oplossing te helpen brengen. Niet Williams, doch Ribicoff kreeg het departement van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken. Ook Ribicoff is een po liticus, een man, die al heel vroeg zijn lot verbonden heeft aan dat van Kennedy. Maar hij is ongetwijfeld meer dan alleen een politicus. Hij heeft zich een bekwaam gouverneur getoond van de staat Connec ticut en ook, toen hij lid van het Ameri kaanse congres was, toonde hij veel tact en kennis. Kennedy heeft tijdens de campagne veel belangstelling getoond voor het terrein dat thans aan Ribicoffs zorgen is toegewezen en door hem zo vroeg te benoemen heeft Amerika's toekomstige president getoond, dat hij veel betekenis blijft hechten aan wat er op het gebied van gezondheid, on derwijs en sociale zaken wordt verricht. Ribicoff is een „self-made man".Zijn va der was een Joodse immigrant en hijzelf zag kans zijn eigen studie te verdienen. In 1933 slaagde hij cum laude toen hij de rechtenstudie aan de universiteit van New York had voltooid. Kennedy heeft in New York een geheim bezoek van twee uur gebracht aan generaal Douglas MacArthur. Een se cretaris van Kennedy ontkende de ont moeting. Kennedy deed grote moeite om zijn bezoek aan MacArthur in het Wal dorf Astoria Towers Hotel te verbloemen. Na afloop verliet hij het gebouw via de garage en wandelde hij een eindweegs om bij zijn door rechercheurs bewaakte auto te komen. Kennedy had ook een bespreking met de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld. Hij verklaarde aan de pers dat hij Hammarskjoeld wenste te ont moeten, omdat de Verenigde Staten hoge verwachtingen van de UNO koesteren. „Ik wilde met hem praten over een aantal problemen die de Amerikaanse delegatie in de zittingen van 1960-61 onder ogen moet zien", aldus Kennedy. Kennedy ontving ook senator Kefauver en Byron White, die een goede kans maakt op de functie van procureur-generaal, als mede Dean Rusk, voormalig assistent minister van Buitenlandse Zaken en thans president van de Rockefeller Foundation, die ook genoemd is als de mogelijke nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. (Van on?e correspondent) - !S WASHINGTON. Het komt wel vaker voor, dat er na de Amerikaanse ver kiezingen melding wordt gemaakt van geknoei, maar ditmaal maakt de partij die verloor meer stampij dan gebruikelijk over dit thema. Eerst hebben de Democraten die aantijgingen luchtig opgevat, maar nu worden zij toch wat ge ïrriteerd en zelfs een beetje ongerust. Ondanks deze ontwikkeling echter blijven de kansen, dat er verandering zal komen in de uitslag bijzonder gering. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Republikeinen ernaar streven Kennedy's positie in de komende vier jaar te ondermijnen en die van Nixon, voor 1964, te verbeteren. Thruston B. Morton, de voorzitter van de Republikeinse nationale commissie, heeft thans pertinent verklaard, dat er onregelmatigheden en knoeierijen zijn voorgekomen tijdens de verkiezingen. De Republikeinen beweren bijvoorbeeld, dat in Chicago's vijftigste wijk officieel 73 stemmen op Kennedy zijn uitgebracht, terwijl die wijk slechts 22 geregistreerde kiezers zou tellen. Zij eisen een onder zoek naar onregelmatigheden, die in Texas, Illinois, Missouri, Nevada en New Jersey bedreven zouden zijn. Armando Pretioso, een kunstkenner uit Bologna, heeft in Milaan toen uit een vrachtwagen schilderijen in een kunsthandel werden gedragen op de stoep een schilderij gekocht dat Pretioso met zijn aanwinst. een portret van Casanova blijkt te zijn. Het is het portret dat de Spaanse schil der Raffaelo Menges in 1767 te Madrid schilderde in zijn atelier, waar Casa nova poseerde. De foto toont de heer Weliswaar geven de Republikeinen toe, dat een hertelling de uitslag van de ver kiezingen niet zal veranderen, maar het congreslid Walter Judd, de bombastische redenaar van de republikeinse conventie, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Nixon eigenlijk gewonnen heeft. Men moet bij dit alles een ding hopen, name lijk, dat er een onpartijdig onderzoek zal worden ingesteld, overal waar bedrog is gemeld of geinsinueerd. Of de uitslag door dat onderzoek verandert of niet, het is van het grootste belang, dat het Ameri kaanse volk aan kan op de waakzaam heid van de staat voor de zuiverheid van het democratische verkiezingsproces. Gecompliceerd Het zal in ieder geval tot 19 decem ber duren voor Kennedy er helemaal ze ker van kan zijn, dat hij gewonnen heeft. Dit uiterst geringe element van onzeker heid werkt natuurlijk op de fantasie van de massa. „Stel je voor, dat Nixon toch nog won", hoort men soms in trams en bussen. Maar Nixon zelf, die een post heeft geaccepteerd in een advocatenkan toor in Californië, moet zijn kansen voor lopig wel hebben afgeschreven. Dat de overwinning van Kennedy nog altijd niet officieel is hangt samen met het gecompliceerde Amerikaanse kiesstel sel. Officieel stemmen de mensen niet op Kennedy of Nixon, maar op kiesmannen van hun staat. Deze moeten de president tenslotte kiezen. Dat stemmen van de kies mannen nu vindt plaats op 19 december in de hoofdsteden der deelstaten. De kist jes met de stemmen worden dan naar Washington D.C. overgebracht en op 6 janu ari in het Congres geopend. Heeft geen en kele kandidaat een absolute meerderheid behaald (dit jaar 269 kiesmanstemmen zo men wil „punten",), dan moet het Huis van Afgevaardigden waar iedere staat dan een stem heeft uitmaken, wie president wordt. Onofficieel heeft Kenne dy thans 300 punten, zou men geknoei in Illinois kunnen aantonen en zou een hertelling die staat aan Nixon geven, dan zou Kennedy nog altyd 273 punten overhou den. Maar in dat geval zouden natuurlijk frenetieke pogingen in het werk worden ge steld om nog meer van Kennedy's winst af te knabbelen. Prijs Gesteld dat Kennedy beneden het fatale getal 269 kwam (dat Nixon erboven komt gelooft niemand), dan zou het Huis dus moeten beslissen. De Democraten hebben de meerderheid in 29 deelstaatdelegaties in het Huis, de Republikeinen in zeven tien. Het lijkt dus, dat ook dan Kennedy niet in het minst in gevaar zou zijn. Maar onder die 29 democratische staten zijn er elf uit het zuid-oosten. Die staten zullen wel bereid zijn om op Kennedy te stem men, maar het is waarschijnlijk, dat zij in dat geval een prijs zouden bedingen voor hun steun: Kennedy zou moeten be loven niet al te hard van stapel te lo pen met zijn maatregelen ter bevordering van meer rasgelijkheid en meer sociale verzorging. Nogmaals, wij hebben hier al leen even aangegeven, wat er zou kun nen gebeuren in het onwaarschijnlijke ge val, dat het Huis moet beslissen in de strijd om het presidentschap. Dat dit no dig zal zijn gelooft bijna niemand, maar velen kunnen niet nalaten erover te fanta seren. De republikeinse partijpolitici zijn natuurlijk geen dromers, die op wonderen hopen. Zij geven meestal zelf toe, dat hun actie geen verandering zal brengen in de uitslag. Maar zij proberen zoals Wallstreet Journal schreef de indruk te wekken, dat Illinois en Texas hun ontsto len zijn en zij trachten aldus sympathie- stemmen te winnen in de toekomstige ver kiezingen. TOKIO (UPI) Hayato Ikeda, de pro- westerse politicus, is herkozen tot pre mier van Japan. Daarna heeft hij zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Hierbij heeft Ikeda elf leden van zijn oude rege ring door nieuwe vervangen en een minis ter een andere portefeuille gegeven, zodat slechts vijf van de zestien departementen dezelfde leiding zullen behouden. Bovendien heeft de premier twee minis teries samengevoegd en een nieuwe porte feuille geschapen voor wetenschap en kernenergie welke sectoren onttrokken zijn aan het ministerie van Onderwijs. BONN De Westduitse regering zal eindelijk maatregelen treffen tegen lieden die zich onder het naziregime op ergerlijke wijze hebben misdragen maar desondanks nog met vette pensioenen beloond worden voor „de bewezen diensten aan het vader land". Dit heeft de Westduitse staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken Georg Anders tijdens 't vragenuurtje in de Bonds dag verklaard. Het sociaal-democratische Bondsdaglid Friedenburg bracht met een vraag het geval-Schlegelberger ter tafel De ex-staatssecretaris en ex-minister van Justitie van Hitler, Franz Schlegelberger. ontvatigt op het ogenblik een pensioen van 2894,05 mark (2600 gulden) per maand. Voor een rechtbank te Kiel won Schlegel berger onlangs een proces waarbij hem wegens achterstallig pensioen 23.000 mark werd toegewezen, hoewel vaststaat dat de man Hitler op slaafse wijze heeft gediend en verantwoordelijk is voor een Gestapo- moord op een Poolse Jood. Tegen het von nis is beroep aangetekend, maar inmid dels geniet Schlegelberger een staatspen sioen en een levensavond in overdaad. Het Bondsdaglid Friedenburg vroeg of dit wel in overeenstemming is met de morele grondgedachten van de Westduit se rechtsorde. Hij stelt Schlegelberger me deverantwoordelijk voor het ongeluk en de schande, welke over Duitsland zijn ge bracht. De man geniet volgens het Bonds daglid een pensioen, dat tien tot twintig maal zo hoog is als wat de slachtoffers van het nazi-regime plegen te krijgen. Staatssecretaris Anders verklaarde dat de regering een wetsontwerp in de maak heeft om aan uitwassen als het geval-Schlegel berger een einde te maken. Inmiddels strijkt te Lübeck de vroegere officier van Justitie van het beruchte Volksgerechtshof der nazi's Lautz, die ver antwoordelijk is voor honderden doodstraf fen tijdens het laatste oorlogsjaar, maan delijks ook nog altijd een bedrag van 1000 tot 1200 mark pensioen op. Het is geble ken dat er strafrechtelijk tegen deze ex- nazi-officieren van Justitie niet meer op getreden kan worden, hij is namelijk in 1947 te Neurenberg door de Amerikanen tot tien jaar veroordeeld, waarvan hij er zes heeft uitgezeten. Daarna ontving ook Lautz een goed pensioen, van meer dan 2000 mark, dat later werd ingekort tot het „magere pensioentje" van goed 1200 mark Men overweegt nu een poging te on dernemen om deze hulpverlening van de staat aan een ex-nazi van formaat hetzij in te korten hetzij te ontnemen. Te Bonn zegt men dat lieden als Schlegelberger en Lautz, indien ze niet meer in de gevan genis gestopt kunnen worden, eerder in het armenhuis thuishoren dan in een herenhuis met een pensioen, dat zelfs in het wel varende West-Duitsland van thans bijzon der hoog wordt gevonden. In de afgelopen nacht is tussen Dunge- ness en Beachy Head het Nederlandse m.s. „Stad Amsterdam" van de Halcyon-lijn in aanvaring geweest met het Deense tank schip „Esso Aarhuus". Beide schepen liepen geringe schade op en zetten hun reis voort.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9