O.E.E.S. werd O.E.S.O. HWFB 8 Fokker en Republic Aviation bouwen samen nieuw type Circulatie sterk ingekrompen De beurs Youngstown heeft geen interesse voor Rozenburg Het bod op de RTM SCHEEPVAARTBERICHTEN 16 VS. en Canada nauwer aan Europa gebonden De geheide gebeide van Wynand Fockink ZEER OUDE GENEVER Jager-bommenwerper die de starfighter op moet volgen Internatio bood op Alberts Houthandel DE WEEKSTAAT Geldmarkt blijft bijzonder ruim Het Rozenburgproject in de Tweede Kamer KJCPL verwacht betere resultaten Herstel op Milanese effectenbeurs WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 (Van onze correspondent) PARIJS. In de Salon de l'Horloge of de Klokkezaal die aan de Quai d'Orsay op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken voor grote plechtigheden gereser veerd pleegt te worden is gisteren om twaalf uur de Organisatie voor Europese en Ontwikkeling (O.E.S.O.) herdoopt. Mi- Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O. herdoopt. Mi nister Luns tekende met zyn 19 ambtge noten der overige leden-landen het docu ment. van deze geboorte waardoor Amerika en Canada nu als volwaardige partners in het Europese economische concern zyn toegelaten. Tn de conventie worden de volgende doelen van de nieuwe organisatie ge noemd: 1. Een zo sterk mogelijke vergroting van de economische activiteit, de werk gelegenheid en verhoging van de levens standaard in de lidstaten met behoud van de financiële stabiliteit; 2. econo mische expansie van ontwikkelingslan den, ongeacht of deze tot de O.E.S.O. behoren of niet en 3. uitbreiding van de wereldhandel, zonder discriminatoire afspraken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft tegen het einde van de conferentie tot journalisten gezegd, dat veel afhangt van de geest, waarin de conventie wordt uitgevoerd. De O.E.E.S. heeft goed gewerkt, aldus de Nederlandse minister en men moet nu maar afwachten of de nieuwe organisatie even goed zal werken. Het is daarom wel met enige spijt, dat men denkt aan het verdwijnen van de O.E.E.S. Minister Luns zei, dat het in de oude organisatie bijna praktijk was, dat de landen zich bij een meerderheid neerlegden. Hij zei verder, dat het een winstpunt is, dat Canada en de Verenigde Staten thans nauwer bij de samenwerking zijn betrokken. Een van de hoofdproblemen was de overneming van handelsbesluiten van de O.E.E.S. in de O.E.S.O. Minister Luns diende, zoals gemeld, hierover namens de Benelux een voorstel in, dat beoogde meer van de handelsbesluiten, die ook voor de toekomst van belang kunnen zijn, te doen overgaan. Een werkgroep onder voorzit terschap van de Nederlander A. F. K. Hartog van het ministerie van Economi sche Zaken bracht een compromis tot stand. Volgens dit compromis, naar in de wandelgangen werd vernomen, dient de O.E.S.O. te worden geleid door de geest van samenwerking waarvan minister Luns zei dat dit „een versterking" betekende. De vorige dag hadden de ministers en hun talrijke staven in Parijs de ceremo nie al voorbereid waarbij tal van orga nisatorische problemen onder de loep wer den genomen. De vreugde Amerika en Canada nu nog sterker te kunnen binden aan de economische opbouw en organisa tie van West-Europa werd in sommige en met name in Nederlandse officiële kringen wel enigszins getemperd door de vraag hoe die nieuwe leden zich in de praktijk later zullen gedragen. In de O.E.E.S. wer den besluiten alleen met algemene stem men genomen en die regel blijft ook voor de nieuwe organisatie van kracht. Vooral ook met het oog op de actuele en delicate situatie van de Amerikaanse dollar werd in de wandelgangen van de conferentie al wel de vrees geuit, dat Washington zich door dit vetorecht bij geval niet eens zou laten verleiden tot een gedrag dat voor West-Europa niet onverdeeld aantrekkelijk zou kunnen lijken. Een ander geluid dat vele landen wel als een dissonant in de oren heeft geklon ken kwam uit Westduitse mond, toen van die zijde werd verlangd dat naast het Engels en het Frans nu ook het Duits als officiële voertaal zou worden erkend. Tot dusver kon dit verlangen, dat een nieuw symptoom is van de hoofdrol die West- Duitsland op de grondslag van zijn econo mische macht in Europa wil spelen, nog worden afgewezen. Voorlopig, doch geens zins definitief. Een andere knoop die nog evenmin kon worden doorgehakt betrof de organisatie van het toekomstige secretariaat-generaal en de inschakeling van het parlement van de Raad van Europa bij de toekomstige O.E.S.O. Wij menen te weten, dat de belangrijke post van secretaris-generaal aanvankelijk aan minister Luns, die veel voorbereidend werk voor de nieuwe organisatie heeft ge daan. is aangeboden. Na overleg met zijn collega-leden van de Nederlandse regering moet de minister van Buitenlandse Zaken dit eervolle aanbod van de hand hebben gewezen. Naar wij eveneens uit betrouwbare bron vernamen heeft minister Luns de afgelo pen dagen in Parijs tijdens de conferentie ook nog een langdurig onderhoud gevoerd met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Dillon. Het gesprek zou de landingsrechten van de K.L.M. in Amerika tot onderwerp hebben gehad. Na dat van Nederlandse zijde eerst werd ge hoopt op een gunstige beslissing op korte termijn die zelfs nog door de regering- Eisenhower genomen zou worden, moet die hoop gisteren weer finaal de bodem zijn ingeslagen. In elk geval toonde men zich in officiële Nederlandse kringen gis teravond allerminst opgetogen over de vooruitzichten die op dit punt in de Ame rikaanse politiek door het ministeriële treffen geopend zijn. Minister Luns zei, dat op de beperkte zitting ook is gespro ken over de „stafheffing", de heffing van belasting voor ambtenaren van de nieuwe organisatie. Dit probleem werd ter sprake gebracht op aandringen van Nederland. Besloten werd de zaak in studie te nemen. Verder is gesproken over een parlemen tair orgaan. Er wordt gedacht aan een procedure tot binding van de Raadgeven de Vergadering van de Raad van Europa aan de O.E.S.O. In antwoord op de vraag of de Amerikanen en Canadezen daartegen geen bezwaar maakten omdat zij geen lid zijn van de Raad van Europa, antwoordde de minister dat dat niet is gebeurd. Advertentie per hele liter Wynand Fockink - Anno 1679 Tussen de directie van de n.v. Konink lijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker en die van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Republic Aviation Corporation is overeenstemming bereikt over het ontwer pen van een militair vliegtuig, dat als op volger van de Lockheed Starfighter aan geboden zal worden aan de NAVO. Het zal een jager-bommenwerper zijn, die lood recht kan opstijgen en landen, dus een v.t.o.I. (vertical take off and landing) machine. Dit is vanavond in het American Hotel te Amsterdam bekend geworden, waar op uitnodiging van de vereniging voor luchtvaarttechniek de heer A. Kartveli, vice-president speurwerk en ontwikke ling van Republic Aviation Corporation, een rede uitsprak over vliegtuigbouw. Het is de heer Kartveli geweest, die deze week de besprekingen met de directie van Fokker heeft gevoerd. De beide vliegtuigfabrieken kijken in de verre toekomst. De Lockheed Starfighter moet nog worden afgeleverd aan de NAVO. Maar men houdt, er rekening mee. dat na een aantal jaren dit -toestel door een ander zal moeten worden vervangen. Dan zal het oog vermoedelijk op een v.t.o.l- machine vallen. Daartoe honen Fokker en Republic in de lente van 1961 een offerte op tafel te leggen. Uiteraard zal het van de concurrentie afhangen of de NAVO zal beslissen dit toestel te konen. In dat geval zou het in de NAVO-landen zelf gebouwd worden en voor zover het Nederland be treft bij Fokker. Over de technische details van de ma chine, waarvan dank zij de langjarige er varing van Republic Aviation binnen circa drie jaar een proto-type gereed zou kun nen zijn, waren vanavond in het American Hotel slechts weinig details te verkrijgen. Men beperkte er zich toe te vermelden, dat het toestel in alle weersomstandig heden zal kunnen vliegen met een zeer hoge supersonische snelheid. Hoeveel kilo meter dat per uur zal zijn kan men af leiden uit de capaciteiten van de huidige Commissarissen en directie van de n.v. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn en Co te Middelburg delen mede, dat zij gemach tigd zijn om, vooruitlopende op het toe gezegde gedetailleerde bericht, thans be kend te maken dat het bod van 130 pet. op de aandelen der vennootschap, dat op donderdag 8 december werd bekendge maakt, is uitgebracht voor rekening van de n.v. Internationale Crediet- en Han- dels-Vereeniging „Rotterdam" te Rotter dam. In de afgelopen week is, blykens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 12 december, een zeer behoorlijk bedrag aan bankbiljetten uit de circulatie terug gekeerd. Dit bedrag was groter dan men, gezien de grote geldbehoeften van de maand december, feitelijk verwacht had. Nadat vorige week de biljettenomloop reeds met f 54 miljoen was verminderd, is deze week een tweede daling gevolgd met 92 miljoen, tezamen dus 146 miljoen, tegen een totale uitzetting deze maand van 156 miljoen. Er ontbreekt dus nog slechts tien miljoen. Het ziet er echter wel naar uit, zo meent men in de betrokken kringen, dat hiermee voor deze maand, en daarmee voor het lopende jaar, aan de terugvloeiing van bankbiljetten een einde is gekomen. Immers, reeds op de weekstaat van de volgende week kan een uitzetting van de circulatie worden verwacht gezien de uit gaven met het. oog op de komende feest dagen, alsook wegens de deze maand meestal vervroegde salarisbetalingen. Blij kens deze weekstaat ligt de circulatie nu op 4.560 min. De inkrimping van de biljettenomloop is uiteraard voor een belangrijk deel ten goede gekomen aan de banken, die hun saldo bij de centrale bank zagen stijgen met ruim 33 min. Hiermee is het saldo van de banken weer geheel op peil ge komen en, gezien het grote surplus dat de banken vooraf hadden gekweekt, kan de dag van 22 december, waarop de nieu we kasreserveperiode in werking treedt, met gerustheid worden afgewacht. Het ziet er naar uit dat het kasreservepercentage, verandering zal ondergaan. Op die datum werd het met 1 pet. verhoogd. Het gehele jaar was het 7 pet. Het saldo van de schatkist is gestegen met bijna 62 min. voornamelijk als ge volg van belastingontvangsten, waar geen andere verplichtingen voor het rijk tegen over stonden. De geldmarkt is nog steeds bijzonder ruim en dit zal, naar de me ning van de betrokken kringen, wel zo blijven tot 22 december. Dan zal waar schijnlijk een geldkrapte zich doen ge voelen en zal eveneens waarschijn lijk het daggeldtarief, dat al ver scheidene weken 1 pet. doet, verhoogd wor den. In de goudvoorraad kwam geen wij ziging, de deviezenreserve onderging een stijging met 4 min., zodat goud en de viezen samen nu gekomen zijn op 5910 min. Overigens vertoont deze weekstaat dat sinds 25 juli op 8 percent ligt, geen geen bijzondere mutaties. supersonische toestellen (de 104 van de Lockheed, de 105 van de Republic en de 106 van de Convairfabrieken), die een snel heid van mach 2, dus twee maal de ge luidssnelheid (circa 2.200 km per uur) heb ben. Het zal voorts een lange afstands machine worden met achterwaartse, ver stelbare (inschuifbare) vleugels. Ook over het plan de huidige gevechts bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, de F-105 van de Republic Aviation, die binnenkort in Europa ver wacht wordt, bij Fokker te laten onder houden is overeenstemming bereikt. Hier over hebben echter noch Fokker, noch Republic de uiteindelijke zeggenschap, die rust bij de Amerikaanse luchtmacht zelf. Mocht die met het plan akkoord gaan, dan zullen deze toestellen, die door de Ameri kaanse luchtmacht in Europa zullen wor den gebruikt, bij Fokker worden gerepa reerd en onderhouden. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft gisteren de woordvoerder van de K.V.P., de heer Janssen, verklaard dat hij voorlopig nog voorstander blijft van de vestiging van een hoogovenbedrijf op Rozenburg aan de mond van de Rotterdamse Water weg, in weerwil van het rapport van de commissie Van Berkum. Hij oordeelde dat met dit rapport een situatie is ge schapen, waarin Rotterdam de vrije hand heeft gekregen. Dat vond de socia list drs. Vermeer een gevaar. Hij meen de dat de regering een actieve houding zou moeten aannemen indien door de vestiging van een staalbedrijf op Rozen burg, de Hoogovens bij IJmuiden in het gedrang zouden kunnen komen. Plano logische en nationale economische be langen zijn hierbij in het geding, zo zei hij Minister De Pous zou er waarschijn lijk vandaag iets over zeggen. De president van de Youngstown Sheet and Tube Co, a.s. Glossbrenner, heeft me degedeeld, dat zijn maatschappij, samen met andere belangen die niet genoemd kunnen worden, bijna gereed gekomen is met een bestudering van de mogelijkheid van het doen van investeringen in de staalproduktie in de landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Over deze kwestie kan echter, naar hij zei, geen besluit genomen worden vóór de studie voltooid is. Desondanks zijn berichten, zo zei de pre sident verder, dat Youngstown belangstel ling heeft voor een staalbedrijf op Rozen burg „niet juist". Wel heeft de studie be trekking op de gemeenschappelijke markt, maar onze belangstelling ligt „niet daar" (te Rotterdam), zo voegde hij er nog aan toe. De resultaten, welke de Koninklijke Ja- va-China-Paketvaart Lijnen n.v. over 1960 verwacht te behalen, zullen voorzover thans reeds kan worden overzien, waar schijnlijk niet veel verschillen van die over 1959. De uitkomsten gedurende de eerste helft van het jaar lagen iets hoger dan die van 1959. De door de Indonesische rege- x-ing in het midden van het jaar afgekon digde maatregelen maakten het noodzake lijk de schepen, die emplooi vonden in de vaart op Indonesië, elders in te zetten. Over 1959 werd acht percent dividend uit gekeerd. Uiterlijk 23 december dienen aandeel houders der n.v. Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij hun stukken aan te bieden bij de Rotterdamsche Ba'nk, zo deelt deze bank in een bericht aan aandeelhou ders mede, indien zij gebruik wensen te maken van het bekende bod van 500 pet, dat door committenten (zoals gemeld de gemeente Rotterdam) op de aande len is uitgebracht. Als uitdrukkelijk voor behoud geldt dat een voldoend aantal aan delen wordt aangemeld. Uiterlijk 30 de cember zal bekend worden gemaakt of het aanbod gestand zal worden gedaan. Er is reden om aan te nemen dat de ontwikkeling van de bedrijfsresultaten verder is verslechterd, zodat haar de me ning van de Rotterdamsche Bank met een lager resultaat over 1960 rekening moet worden gehouden. Op basis van de laatst gedane koers van 392 pet. en het uitgekeerde dividend over 1959 van 1,4 pet wordt op de aande len slechts een zeer matig rendement verkregen. Daarnaast constateert de bank dat door de geringe beursomzetten de aan delen als minder courant bezit aangemerkt moeten worden. Op grond van dit alles meende de Rotterdamsche Bank dan ook dat onder de huidige omstandigheden een overnameprijs van 500 pet. voor aandeel houders bijzonder aantrekkelijk geacht moet worden. Zij beveelt daarom aan vaarding van het bod aan. Bestuur R.T.M.: bod aanvaarden Het bestuur van de R.T.M. adviseert aan de aandeelhouders het aanbod van de ge meente Rotterdam te aanvaarden. De resultaten van de R.T.M. in 1960 blij ven slechts weinig achter bij die van 1959. In de periode januari/september waren de bruto ontvangsten 4,8 mnl (v.j. 4,5 min) Het exploitatieoverschot was 862.000 (v.j. 897.000). Het bestuur acht het niet uit gesloten dat het totale exploitatiesaldo in 1960 weinig zal afwijken van het vorige ad 1.089.339. Een dividend van 6 percent over 1960 kan in het vooruitzicht gesteld worden. Tot heden werd in 1960 op de renteloze voorschotten afgelost 165.000, zodat deze per ultimo november 1960 3.407.478 bedroegen. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam zijn heden ongewijzigd gebleven. Olie op Timor Bij het dorp Mata'oe, aan de zuidkust van Por tugees Timor, is een kleine aardlaag olie en gas ontdekt, zo is gisteren in Dili bekendgemaakt. De olieconcessie, groot 18.000 vierkante km, wordt gezamenlijk geëxploreerd door de Trandwinds Exploration en Sunset International Petroleum, twee Amerikaanse maatschappijen, en de Austra lian Timor Oil Limited. De gevonden olielaag is van hoog gehalte. Nieuwe kranen voor Antwerpen De gemeenteraad van Antwerpen heeft het le veren en het bedrijfsklaar opstellen van 30 kwar taalkranen ten behoeve van de havens goedge keurd. Er waren negen inschrijvingen waaron der zes buitenlandse. Een Belgische onderneming bleek met 109 miljoen Belgische franc (circa 81/: miljoen gulden) de laagste inschrijfster. Aagtekerk 13 v. Duinkerken n. Antwrpen. Abbedijk 13 v. Londen n. Rotterdam. Abida 13 300 m. z. Tenerife n. Port Harcourt. Acmae'a 15 te Perth Am boy verwacht. Achilles 13 te Bremen. Adrastus 13 v. Marseille n. Liverpool. Alamak 13 v. Livorno n. New York. Alcliiba 13 ten anker rede Karachi. Albireo 13 v. Swinemünde n. Hamburg. Alca 13 240 m. n. Dakar n. Las Palmas. Aldabi 13 v. Las Palmas n. Santos. Alhena 13 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkaid 13 50 m. o.z.o. Perim n. Suez. Alkmaar 13 600 m. o.z.o. Sydney n. Lyttleton. Almkerk 13 30 m. o. Chagos n. Fremantle. Alphard 13 130 m. z. Las Palmas n. Freetown. Alpherat 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Ampenan 13 120 m. n.o. Massawa n. Bahrein. Amstelkroon 14 te Aden verwacht n. Italië. Amstelland 13 v. St. Vincent n. Amsterdam. Amstelmecr 13 130 m. o. Madeira n. Las Palmas. Amstelmolen 13 195 m. z.z.w. Adelaide n. Karachi. Amstelveld 13 te Suez verwacht v. Aden. Andijk 13 420 m. z.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Angolakust pass. 13 Las Palmas n. Dakar. Archimedes 13 v. Amsterdam n. West-Indië. Arendsdijk 13 345 m. n.n.o. Horta n. Le Havre. Arendskerk 13 150 m o.z.o. Sabang n. Aen. Ares 13 te Cristobal. Argos 13 14 m. z.w. lOuessant n. Tanger. Artemis 13 45 m. z. Bermuda n. St. John. Asterope 13 70 m. o.z.o. Sable eil. n. Hampt.roads. Atys 17 ter hoogte Landsend verwacht. Baarn 14 te Ciudad Bolivar. Baii 13 te Batourouge v. New Orleans. Balong 12 v. Singapore, 14 te Bangkok verwacht. Bantam 13 60 m. z. Azoren n. Halifax. Barendrecht 13 550 m. z.w. Landsend n. Liverpool. Batu 14 te Zamboanga. Bengalen 13 v. Cebu n. Los Angeles. Bengkaüs 13 v. Rastanura n. Bombay. Bennekom 13 350 m. n.o. Fayal n. Bremen. Bintsng 13 v. Manokwari n. Sorong. Bonita 13 te Puerto Limon v. New Orleans. Boissevain 14 te Durban verw. v. East-London. Borneo pass. 13 Gibraltar n. Savona. Bosco 13 280 m. z.w. Bombay n. Khorramshar. Breda 13 26 m. z.w. Flores n. Bremen. Rossum 12 120 m. n. Tristandocunha n. Antarctic. Calamares 13 te Rotterdam. Caitex Arnhem 13 te Suez v. Bahrein. Caitex Delfzijl 13 v. Brem enn. Rotterdam. Caitex Gorinchem 14 te Kopenhagen. Caitex Leiden pass. 13 Bizerta n. Port Said. Caitex Pernis 13 93 m. n.o. Pt. Eudan n. Abadan. Caitex The Hague 12 v. Brisbane n. Sydney. Caitex Utrecht 13 570 m. n.o. Azoren n. Aruba. Camerounkust 13 v. Le Havre n. Antwerpen. Camitia 24 te Curagao verwacht. Carrillo 13 v. New York n. Kingston. Cartago 14 te Baltimore. Castor 13 60 m. z.w. Dover n. Hamburg. Cities Service Valley Forge 13 100 m. n.n.w. Mus cat naar Yokohama. Chiron 14 v. Amsterdam n. West-Indië. Cinulia 22 te Curagao verwacht. Cradle of Liberty 14 te Rastanura. Crania verm. 12 te Barton. Dahomeykust 13 200 m. n.w. Freetown n. A'dam. Daphnis 13 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Deift 13 270 m. n.w. Finisterre n. Willemstad. Diemerdijk 14 te Los Angeles verw. v. Cristobal. Diogenes 14 te Bremen. Diloma 13 op Rivier Blackwater v. Eastham. Dorestad 14 te Gefle. Doris 14 te Port of Spain. Eemland 13 te Porto Alegro verwacht. Elizabeth Broere 13 v. Rotterdam n. Kotka. Eos 13 50 m. z.w. Ouessant n. Tunis. Esso Nederl. 13 180 m. z.w. Ushant n. Milfordhav. Esso Rotterdam 13 50 m. n.o. Sombrero n. Aruba. Forest Town 13 te Finnart. Friesland KRL 14 te Durban v. East-London. Friesland SSM 13 v. Stettin n. Rotterdam. Gaasterland 13 te Bahia verwacht v. Vitoria. Geertje Buisman 14 te Algiers verw. v. Oran. Geeststar 13 1160 m. o.n.o. Martinique n. Preston. Giessenkerk 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Graveland 13 300 m. n.o. Madeira n. Las Palmas. Guineekust 13 te Luanda verwacht v. Matadi. Hathor 13 95 m. n.n.o. Finisterre n. Tripoli. Hecuba 13 te Port Au Prince. Heelsum pass. 14 Las Palmas n. Amsterdam. Hera 13 450 m. n.w. Finisterre n. Amsterdam. Hersilia 12 te St. Lucia v. St. Vincent. Hestia 13 150 m. n.o. Fayal n. Bremen. Hilversum 13 v. Galveston n. Brownsville. Holendrecht 13 .35 m. n.n.o. Miami n. Rotterdam Holland 13 te Macuse. Hoogkerk 13 v. Port Said n. Tripoli. Houtman 13 360 m. n.w. Lobito n. Durban. Hydra 13 te Amsterdam n. West-Indië. Iberia 13 v. Gent n. Bilbao. Ivoorkust 12 te Amsterdam. Japara 13 te Kaapstad verwacht v. Las Palmas. Jason 12 470 m. z.w. Fayal n. Georgetown. Java 11 v. Madras. 13 te Calcutta. Johan van Oldenbarnevelt 13 120 m. n.n.w. Straat van Diemen n. Brisbane. Joseph Frering 13 te Monrovia verw. v. IJmuid. Kab.vlia 20 te Curagao verwacht. Kalydon verm. 14 v. Napels n. Genua. Kamperdijk 13 750 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kara pass. 13 Lissabon n. Turku. Karachi 13 v. Bremen n. Londen. Karimata 14 te Suez verwacht v. Aden. Katelysia 21 te Cardon verwacht. Karsik 13 600 m. o.n.o. Durban n. Durban. Kelletia 13 v. Abadan n. Mombasa. Kenia pass. 13 Jabalatair eil. n .Iskenderun. Kerkedijk 13 te Norfolk v. Moreheadcity. Kermia 21 te Bombay verwacht. Kertosono T3 120-m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Xhasiella 13 te Saltend. Kcpionella verm. 15 v. Stanlow n. Ardrossan. Koratia 13 te Limhamn. Korendijk 15 te New York verwacht. Korenia 13 te Punta Cardon verw. v. Curagao. Korovina 13 v. Stockholm n. Rotterdam. Kosicia 13 35 m. n.o. Pt. of Spain n. Buen. Aires. Krebsia 13 te Rotterdam. Kreeft 13 te Rotterdam. Kryptos 18 te Curagao verwacht. Kylix verm. 15 v. Stanlow na Thameshaven. Ladon 14 v. Georgetown te Paramaribo. Lawak 13 310 m. o. San Paulrocks n. Lobito. Leersum 13 te Bari. Leiderkerk 14 v. Hamburg n. Rotterdam. Lekkerkerk 13 v. Rotterdam n. Bombay. Lelykerk 13 v. Londen n. Amsterdam. Lemsterkerk 13 v. Port Sudan n. Akaba. Leto 13 550 m. o.n.o. Kp. Hatteras n. Norfolk. Liberty Bell 13 v. Port Said n. Genua. Lissekerk 14 te Port Sudan v. Akaba. Lombok 13 110 m. w.z.w. Gavdo n. Lissabon. Maas 13 10 m. n. Algiers n. Antwerpen. Maasdam 13 450 m. w. Valencia n. Halifax. Maashaven 13 v. Gravesend n. Hamburg. Maaslloyd 13 30 m. n.w. Calicut n. Madras. Mariekerk 13 v. Rotterdam n. Bremen. Marnelloyd 14 te Immingham. Maron 13 100 m. n.o. Barranquilla n. Pto. Limon Mataram 13 60 m. w. Djeddah n. Napels. Maureen 13 18 nr. o. Savannah n. Hamburg. Medon 13 60 m. z.w. Azoren n. La Guaira. Meerkerk 13 aan rede Bombay. Mentor 14 te Tripoli. Merwede 13 te Alombe. Merwelloyd 13 v. Port Said te Alexandrië. Minos 13 te Mantyluoto. Mitra 18 te Rotterdam verwacht. Mohamed Reza Shah 14 te Isle of Grain. Molenkerk 13 660 nr. n.w. Minicoy n. Tuticorin. Montferland 14 te Santos verwacht. Moordrecht 13 130 nr. z.o. Kreta n. Ravenna. Naess Comm. 13 ten anker Bittermeer n. Fawley. Naess Lion 13 13 nr. n.w. Bizreta n. Tripoli. Naess Tiger 13 v. Banias n. Antwerpen. Nanusa 13 120 m. n.n.w. Calicut n. Singapore. Navicella 15 te Stanlow verwacht. Neder-Eems 13 v. Marseille n. Bilbao. Neder-Waal 13 op rede Tandjong Mani. Nestor 13 te Rhodos. Nias 13 130 nr. n. Algiers n. La Valetta. Noordwijk 14 te Monrovia. Nijkerk pass. 14 Gibraltar n. Marseille. Oostkerk 13 v. Dar Es Salaam te Zanzibar. Oranjefontein 13 te Las Palmas. Oranje Nassau 12 te Kingston n. Port Au Prince. Osiris 12 34 nr. o. Kp, Canaveral n. Kp. Haitien. Overijsel 13 85 nr. z.z.w. Nagasaki n Hsinkang. Papendrecht 13 540 nr. w.n.w. Tenerife n. Santiago. Pericles 13 v. Valparaiso n. San Antonio. Philidora 13 in Suezkanaal n. Mena A1 Ahmadi. Philine pass. 14 Bougie n. Tranmere. Philippia 13 120 m. z.o. Suez n. Mena. Poseidon 13 350 m. n.o. Flores n. Willemstad. Prins Casinrir 13 8 m. z.w. Lizardhead n. Londen. Prins Fred. Hendrik 13 v. Antw. n. Hamburg. Prins Willem George Frederik 13 420 m. n. Kp. Race naar Le Havre. Prins Johan Willem Friso 13 te Bremerhaven. Prins Willem van Oranje 14 te Antwerpen. Prins Willem III 13 te Rotterdam. Prins Willem IV pass. 13 Lizardhead n. Londen. Prins Willem V 13 te Antwerpen. Pygmalion 13 v. Tripoli n. Malta. Radja 13 360 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. Ridderkerk 13 170 m. n.n.o. Beghazi n. Rotterdam. Ricuw 13 75 m. z.w. Oporto n. Duinkerken. Roggeveen 13 v. Brisbane n. Manilla. Rondo 13 te Suez verwacht v. Aden. Rotterdam 13 te Port Au Prince v. Kingston. Rijnkerk 13 800 m. z.w. Congorivier n. L. Palmas. Scheldelloyd 13 te Hollandia. Scherpendrecht 13 120 m. o. Malta n. Novorossisk. Schie 13 te Tunis. Schiedijk 13 500 m. w.z.w. Bishoprock n N. York. Siaoe 13 240 m. n.n.o. Sabang n. Akyab. Skadi 13 te La Spezia. Slamat 13 215 m. w.n.w. Kreta n. Beyrouth. Sloterdijk 13 te Rotterdam. Solon 13 10 m. o. Dominica n. Willemstad. Stad Alkmaar 13 75 m. z.z.o. Valencia n. La Spezia. Stad Arnhem 13 80 m. z. Lissabon n. Rotterdam. Stad Breda 13 110 m. o.z.o. Recife n. Las Palmas. Stad Delft 13 rede Vitoria. Stad Gouda 13 770 m. z.w. Landsend n. Vlaard. Stad Haarlem 13 30 m. o.n.o. Casquels n. Melilla. Stad Leiden 13 te Lour. Marques n. Kaapstad. Stad Maastricht 13 500 m. z.o. Kp. Race n Vlaard. Stad Schiedam 13 90 m. w. Bergen n. Narvik. Stanvac Benakat 14 te Hongkong. Stanvac Djirak 14 te Sungeigerong. Stanvac Lirik 12 v. Singapore n. Sungeigerong. Stanvac Malacca 14 te Buatan. Steenwijk 13 v. Le Havre n. La Guaira. Stentor 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Steven 13 v. Sfax n. Tunis. Straat Clarence 14 te Karachi. Straat Lombok 13 480 m. z.z.o. Kp. St. Mary naar Fremantle. Straat Mozambique 13 v. Durban n. Singapore. Sunetta verm. 13 Thameshaven. Tabian 13 v. Port Swettenham n. Penang. lahama 13 te Ravenna. I Tamara 13 v. Angebay n. Amuaybay. Tara 13 275 m. z.w. Las Palmas n. Rio de Janeiro Taria 18 te Abadan verwacht. Telamon i3 te La Guaira v. Guanta. Tjibodas 13 360 m. n.n.w Dg. Garcia n. Singapore Tpkampek 11 v. Hongkong n. Singapore. Tjipondok 13 te Lourenco M.arques. Tweelingen 13 680 m. n.n.o. Paramaribo h. R'dam Utrecht 12 v. Kingston n. Houston. Var. Cloon 12 v. Brisbane n. Singapore. Van der Hagen 15 te Kaapstad verwacht. Van Neck 13 120 m. z.o. o.pt. N.-Guinea n. Suva. Van Spilbergen 13 300 m. o. Durban n. Kaapstad. Viana 16 te Portland (Maine) verwacht. Videna 13 100 m. z. Masira eil. n. Band. Mashur. Vivipara 13 115 m. w. Algiers n. Mena. Vlist 13 720 m. n.n.o. Azoren n. Hamptonroads. Waal 14 te Volos. Waibalong 13 85 m z.o. Little Quoin n. Ummsaid. Waingapoe 14 te Karachi. Waterman 13 700 m. z.o. Kp. Guardafui n. Suez. Weltevreden verm. 13 v. Khorramshar n. Basrah. Westertoren 13 40 m. z.z.w. Formosa n. Singapore, Wieldrecht 13 1200 m. z.w. Azor enn. Rotterdam. Willem Ruys 13 te Port Everglades verwacht. Witmarsum 13 240 m. z.z.o. Bermuda n. Houston Wonogiri 16 te Tripolis verwacht Wonorato 13 te Penang. Wonosari 13 v. Rotterdam, 14 te Amsterdam. I.Issel pass. 13 Gibraltar n. Hamburg. Zafra 13 120 m. w. Straat Ormoesz n. Le Havre. Zaria pass. 13 Kp. St. Vincent, 16 te R'dam verw. Zonnekerk 13 150 m. n. Port Sudan n. Suez. Zwijndrecht 13 v. Haifa n. Novorossisk. KLEINE VAART Aeneas 13 4 m. n.o. Kp. Da Gata n. Sevilla. Arnoudspolder 14 v. Antwerpen te Lissabon verw. Aurora 13 30 m. n.w. eil. Man n. Hayle. Bab T pass. 13 Vastrabanken n. Stocka. Binnenhaven 13 te Kp. Gris Nez n. Casablanca. Diligentia 13 te Billingham. Draco 12 140 m. n.n.o. Kp. Villano n. Leyxous. Eljo 10 v. Bristol te Teignemouth. Elsa 12 v. Rundvik te Zaandam. Erasmus 13 120 m. z.w. Ouessant n. Lissabon. Erasmussingel verm. 13 v. Swansea n. Quimper. Fambo verm. 14 v. Oporto n. Jersey. Fedala 13 180 m. w.z.w. K. St Vincent n. Londen. Fiducia verm. 13 v. Londen n. Dordrecht. Fiducia 2 13 v. Limerick n. Coleraine. Flevo 12 10 m. z.w. Finisterre n. Ceuta Flevoland 13 dwars Beachyhead n. Rotterdam. Francina 15 v. Marseille te Eidehavn verwacht. Frans Böhmer 13 30 m. o. K. Benegut n. Catania. Heerengracht 12 v. Meto n. Odensee. Helios 13 90 m. w. Lindesness n. Karlstad. Insp. Mellema 13 buit enHk. v. Holl. n. Bayonne, John M 13 v. Emtien n. Immingham. Kastanjesingel 13 v. Waterford te Shoreham verw Konny M verm. 13 v. Emden n. Esbjerg. Leonidas 13 v. Algiers n. Burriana. Liberty 13 5 m. w. Scheveningen n. Amsterdam Lindesingel verm. 15 v. Bayonne n. Swansea. Lizard 13 11 m. w. Goeree n. Amsterdam. Looiersgracht 13 t. ank. 10 m. w. Abö n. Hamina Magas 13 10 m. z.w. Sandettie n. Rotterdam. Markab 13 dwars Norderney n. Casablanca. Marva 13 70 m. z.w. Ouessant n. Bremen. Matthew 13 v. Londen n. Esbjerg. Meidoorn 15 v. Oporto te Antwerpen verwacht. Meidoornsingel 14 v. Arklow te Terneuzen verw. Merwestad 13 te kiel n. Whitby. Mithras 13 55 m. n. Bindings n. Oran. Molensingel verm. 13 v. Lessables d'Olonnes naar Bordeaux. Nieuwland 13 45 m. o. Spumhead n. Goole. Pasteursingel 13 dwars Scillys n. Lissabon. Phidias 12 v. Hamburg n. Kopenhagen. Plato 12 dwars Villano n Rotterdam. Ponza 12 v. Delfzijl te Ostrand. Quo Vadis pass. 11 Lizard n. Waterford. Scheldestroom 13 te Eddvstone n. Par. Sonsbeek verm. 1 3v. Rottredam n. Lissabon. Spaarneborg pass. 13 ET-13 v. Jacobstad n. Huil. Statenlaan 13 dwars Noordhinder n. Amsterdam. Strabo 12 te Malaga n. Cadiz. Thaletas 12 te Tel Aviv n. Haifa. Tilly pass. 11 Kiel n. Bohus. Urkersingel 13 dwars Whitbey n. Aberdeen. Vllestroom 13 6 m. n.o. Noordhinder n. A'dam. Vrijburgh 13 15 m. n.o. Casquets n. Casablanca. Wiebold Böhmer 13 25 m. z.w, Casquets n. Antw. Wilhelmine pass. 13 Texel n. Kopenhagen. Wilpo pass. 13 Terschelling n. Zaandam. Ilsselborg 13 v. Mantyluoto n. Kasko. Zeehaan 13 20 m. z.w. Texel n. Gdynia. SLEEPVAART Barentsz Zee 12 200 m. z.o. Halifax n. Halifax. Clyde 12 800 m. z.w. Ponta Del Gada n. Perz. G. Cycloop en Friesland 13 50 m. w. Milfordhaven met libertyschip naar Troon (Engeland). Gele Zee 13 te Genua verwacht v. Lauzo. Hudson 12 250 m. z.z.o. Saigon n. Hongkong. Humber 13/14 te Sheerness verw. v. Rotterdam. Loire 13 te Venetië. Maas 13/14 teSheerness verwacht v. Rotterdam. Mississippi 13 v. Maracaibo n. Jamaica. Noordzee 13 t. h. v. Montevideo n. Vuurland. Oceaan 12 750 m. w.z.w. Manzanillo n. Osaka. Oostzee 11 550 m. n. Recife n. Rio de Janeiro. Poolzee en Tasmanzee 9 schuilen Brindisi (moei- lijkh. met sleepkabels door storm) n. Benghazi. Rode Zee 12 330 m. w.n.w. Bluff n. Geelong. Schelde 13 600 m. z.z.o. Rhodos n. Piraeus, m.s. Vitte Zee 13 te Bizerta n. Marseille. Utrecht 13 750 m. o. Hawai n. Japan. Uagato vlotgebracht en assisteert dit. Op de effectenbeurs te Milaan trad gis teren een herstel in, waardoor de zware verliezen van de vorige dag dikwijls weer geheel teniet werden gedaan. In beurskrin- gen schrijft men het herstel toe aan de tussenkomst van de grote banken, die, zo wordt gemeld, ermee zijn opgehouden hun cliëntèle te adviseren hun aandelen te ver kopen, en aan aankopen door het buiten land, vooral Zwitserland, die werden uit- VERHANDELDE FONDSEN. 12 dec. 13 dec. Totaal 463 450 Hoger 214 (46.2%) 181 (40.2%) Lager 130 (28.1%) 144 (32%) Gelijk 119(25.7%) 125 (27.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U Kon. Olie123—124.60 124.50 Philips 1182—1192 1191 Unilever 783—787 787 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U457—459 Kon. Olie124.40—124.60 124.60 Philips 1188—1192 1191 Unilever 785787 786 Hoogovens 817 817 KON. OLIE VAST De stemming ter beurze was bij de ope ning gisteren licht verdeeld. De koers van Kon. Olie steeg snel van 122,60 tot 123,50. De voorgaande slotkoers was 121,40. De olie-aandelen kwamen een kwart dollar hoger uit Wall Street. Philips schommelde rond de 1194 (1185/4). In het laatste beurskwartier werd 1191 voor de Philipsstukken betaald. AKU op 461 en Unilever op 788 vrijwel onveranderd, evenals Hoogovens op 819. Doorelkaar ge nomen was de handel gering. In de cul tuursector viel niet veel te beleven. Deli Mij werd iets lager geadviseerd. Amster dam Rubber en HVA praktisch op het vorige slotniveau. Kon. Scheepvaart Unie kon op 152 het verlies geheel inlopen. Kon. Boot een puntje hoger op 195)4. Staats fondsen kalm en praktisch onveranderd. Philips boekte de grootste omzet van slechts 110.000 nominaal. Als tweede volgden certificaten Hollandsche Bank Unie met 92.000, daarna Unilever met 84.000 en als vierde AKU met 79.000. In de lokale afdelingen werd Schokbeton iets hoger op 142 geadviseerd. Baeker's Tetxielfabrieken werden een punt hoger op 139 geadviseerd. In de Haarlemse fond sen kwam praktisch geen wijziging. Amsterd. Bank 382 Ned. Handel Mij. 314 Rotterd. Bank 325 Twentsche Bank. 317 A'dam Rubber 112)4 H.V.A 145)4 A.K.U 460)4 Van Berkei's Pat. 326 Deli Mij 170.20 474 Nederl. Ford 551 Van Gelder Pap 329 Hoogovens 818 Mülier Nat. Bezit 429 Ned. Kabelfabr. 612 Philips Gem. Bez. 1194 Philips Pref 328)4 Unilever 788 Wilton Fijenoord 206 Billiton Mij. II 425 Dordtsche Olie 572)4 Kon. Olie 122.90 H.A.L 147 K.L.M 97.50 K N.S.M 197 Stoomv. Mii. Ned. 174 Y, Ommeren, Phs. v. 307 N. Scheepv. Unie 152)4 f 216.50 236.— 477.— Ver. Bezit v. 1894 f 131. Albert Heijn 410 540 596 Bührmann Papier 524 Ned. Gist- en Sp. 405 Van der Heem 387 Heineken's 600 Hoogenbosch Sch. 294 Indola 532 Ketien 483 Kon. Ned. Zout 1058 Sikkens Groep 830 Stokvis R.S 264 Thomassen Dr 710 Ver Machinefabr 240)4 Wessanen 336 Zwanenberg-Org. 890 Aluminium Ltd... 32 American Motors 19)4 Anaconda 46)4 Bethlehem Steel. 41*4 Cities Service 48)4 Genera] Motors 41%« Kennecott Conper 78% Republic Steel •56-% Shell Oil 75)4 U.S. Steel 75 34 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Latere styging In het laatste halve uur van beurstijd hebben de „blue chips" op de Newyorkse effectenbeurs een goed stuk van hun ge leden verliezen ingehaald, terwijl elektro nische waarden en enkele specials belang rijke winsten boekten. IBM verloor onge veer 8 dollar, Texas Instruments won ruim 3 en Motorola en Litton elk een dollar in dezelfde sector. General Tire nam 6 dol lar koerswinst. Dupont won IV2 dollar en bracht de industriële gemiddelden van Dow Jones daarmee omhoog. Swift liet 2 dollar vallen op het bericht dat de in komsten verminderd zijn. Westinghouse Electric moest ongeveer 2 dollar afstaan. Tegen sluitingstijd herstelden de staal- fondsen zich, maar Republic sloot lager. Vlak voor sluitingstijd was de tikker een minuut achter op de noteringen en zette de opwaartse tendens nog door. De totale omzet was 3.500.000 aandelen. Van 1226 verhandelde fondsen waren er 487 hoger en 509 lager. Het industriegemiddelde kwam van 611,94 op 611,72, dat van spoor wegen van 127,86 op 126,74 en dat van openbare nutsbedrijven van 97,28 op 97,65 (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13