Groeitempo van de consumptie is niet zonder gevaar - Parachutisten schoten op demonstranten in Bone - Verdere loonstijging bedreigt het economisch overwicht Akkoord over de politiesalarissen HET WEER Algerijnen betogen in Algiers Drie schepen in brand in de Bosporus: vele doden Nederland-België bij kunstlicht Hoofdprijs toto PTT'ers krijgen meer loon Laotische legergroepen vechten om hoofdstad Drie doden in het verkeer éee MORRIS beforeifouSuy! MINISTER DE POUS MAANT TOT VOORZICHTIGHEID In de krant van heden: Het woord is aan „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1960 Enige neerslag WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 36 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. ij g» m TLflfr m l^P JL> Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. lal I 1 Êsssim gT j§ j| W |F^J| W Abonnement p. week 59 o, p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jgg J|^ Jig JU, JfL JLj JL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Htle^o^d38 en DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJM U. D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING A^tSri^aa" Zj£H Advertentie BARIEÜ.ORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT .(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM; TEL 223596 WINTERSPORTKLED1NG. (Van onze parlementaire redacteur) Er is reden tot voorzichtigheid met betrekking tot de ontwikkeling van de bestedingen. Het verloop van de consumptie en derhalve van de lonen en de investeringen, vereist bijzondere aandacht. Wij bewegen ons thans zeer dicht langs de grenzen van onze capaciteit en het streven moet er op gericht zijn om niet via het proces van overbesteding en pijnlijke aanpassing weer tijdelijk op de zandbanken vast te komen zitten. Laat ons hopen dat de bestedingsbeperking van 1956 ons in dit opzicht iets heeft geleerd. Dat verklaarde minister De Pous gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken. Een verdergaande loonstijging, aldus minister De Pous, zou dus niet alleen het gevaar van overbesteding direct acuut maken, maar ook het prijspeil bedreigen. Het aandeel van de arbeiders in het na tionale inkomen is in 1960 ten opzichte van 1959 met 0.3 percent verbeterd. Dat is vrij gering. Het is echter te hopen dat deze stijging kan worden gehandhaafd zonder de noodzaak tot bestedingsbeper king zoals door de te sterke loonsverho gingen in 1956. De verwachting voor 1961 is dat het aandeel van de - arbeiders in het nationale inkomen met 0,5 percent zal stijgen tot 67,2 percent. (Vervolg op pag. 4) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Da<?3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 111 Horen en Zien11 Kunst 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ALGIERS (Reuter-UPI) In de afgelo pen nacht en vroege ochtend is opnieuw in de Kashban van Algiers gedemonstreerd voor een onafhankelijk Algerije, Toen het licht werd drongen veiligheidspolitie en Zouaven de Kashbah binnen. De Franse militaire autoriteiten gaven een communiqué uit waarin wordt gezegd dat de troepen gunstig werden ontvangen door de bevolking, die om bescherming te gen de uitspattingen van het F.L.N. vroeg. Dinsdagavond maakte het Franse hoofd kwartier bekend dat tijdens een razzia in de Kashbah een aantal groepjes F.L.N.- soldaten is gevangen genomen. Deze sol daten van het F.L.N. waren uit het ge bergte naar de Kashbah gezonden met de opdracht de leiding van de betogingen dei- moslems op zich te nemen, zo werd mee gedeeld. Byr on Wie anderen goed wil doen, moet die anderen terdege kennen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ■WW—■W—MWWBMMBM——awa—nanimmmrm Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie 3 deurs kast 2/3 leg - 1/3 hang 149.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD Alle politieambtenaren van agent wachtmeester af tot en met de rang van ambtenaar Il-officier eerste klasse en de overeenkomstige rangen bij de rijks recherche krijgen met ingang van 1 ok tober 1960 een overgangstoelage. Deze toelage bedraagt voor een agent-wacht meester 50 gulden per maand, voor een hoofdagent-wachtmeester eerste klasse 60 gulden per maand, voor een briga- dier-opperwachtmCester 60 gulden per maand en voor een adjudant 70 gulden per maand. Een en ander is het resultaat uit het vandaag en gisteren tussen de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo- peus, en de politiebonden opnieuw gevoer de overleg. Een gedeelte van de vergade ringen werd bijgewoond door de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman. Na afloop van de besprekingen werd officieel medegedeeld dat men ten aanzien van een voorlopige, op 1 oktober 1960 ingaande, verbetering van de politiesalarissen, in af wachting van de uiteindelijke verwerke lijking van het rapport-Boot, welke naar het zich laat aanzien per 1 januari 1962 kan worden verwacht, tot overeenstem ming is gekomen. (Zie verder pagina 4) Naar wij vernemen zal de interland voetbalwedstrijd NederlandBelgië op 22 maart in het Feijenoord-stadion in Rotter dam bij kunstlicht gespeeld worden. De wedstrijd zal om kwart voor acht begin nen. De tweede interlandwedstrijd van het Nederlands elftal, op 30 april aanstaande, tegen Hongarije in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, zal eveneens bij Féijenoord worden ge speeld. Deze wedstrijd begint om kwart over twee. De eerste prijs in de toto is definitief in drie delen uiteen gevallen; de winnaars delen 117.626,Zij behaalden 15 punten. Voor de tweede prijs meldden zich 44 deel- neemrs met, 14 punten. Zij verdelen 58.813,—. De derde prijs, even groot als de tweede, gaat naar 672 deelnemers met 13 punten. De hoofdprijswinnaars zijn de heren Vervoort uit Den Haag; M. G. H. Bude uit Sweikhuizen en J. Vrolijk uit Nijmegen. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige neerslag. Tempera tuur om het vriespunt. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. - KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON T770 ISTANBOEL (Reuter-AFP) - Twee tank- boten, de 16.300 ton metende „Petar Zo- ranic" en de 20.992 ton metende Griekse „World Harmony", zijn woensdagochtend vroeg in de Bosporus met elkaar in aan varing gekomen. Er deden zich ontplof fingen voor waarna brand uitbrak, die door een hevige wind werd aangewak kerd. Het Turkse schip „Tarsus" (9.451 ton) dat zich in de buurt bevond, raakte eveneens in brand. Volgens de eerste be richten vreest men dat ten minste vijftig mensen om het leven zijn gekomen. Ver scheidene bemanningsleden sprongen in het water en een aantal is ernstig ver brand. De „World Harmony", die leeg was, is aan de grond geraakt. De aanvaring ge beurde op een plaats waar de Bosporus ongeveer een kilometer breed is. De be woners aan de oevers werden uit hun slaap opgeschrikt. Er zijn krachten in onze economie werkzaam, vervolgde de minister, die de totale bestedingen sneller doen toenemen dan de produktie. Die toeneming kan niet worden volgehouden zonder ernstig gevaar te doen ontstaan voor het economische evenwicht. Daarom heeft de regering in de loop van het jaar verscheidene maatregelen genomen om de bestedingen af te remmen. In dat licht moet men ook het gevoerde loon- en prijsbeleid zien. Volgens de verwachtingen van het Cen traal Planbureau zal de consumptie in 1961 met 4,5 percent en zullen de investe ringen met 7 percent toenemen. Gevoegd bij een matige stijging van de export, eveneens met 7 percent, leidt dit tot een stijgingstempo van de totale bestedingen, dat juist binnen de grens van het toelaat bare ligt. Het Centraal Planbureau is daarbij uit gegaan van gunstige veronderstellingen. Zelf is de minister minder optimistisch. Het huidige groeitempo van de consumptie is De centrale directie van de P.T.T. heeft besloten per 1 januari enkele duizenden werknemers in een hogere loonschaal te plaatsen. Deze maatregel van de P.T.T. is bedoeld ter uitvoering van door de re gering al geruime tijd geleden vastgestel de richtlijnen over de bezoldiging van de weekloners in de gehele rijksdienst. Deze richtlijnen voorzien in een indeling van de functies op basis van de vernor- maliseerde methode van werkclassificatie en daarnaast in een systeem van verdien- stebeloning, dat voorziet in toeslagen op het functieloon van 5. 8 of 12 percent. De uitvoeringsmaatregel van de centrale di rectie van de P.T.T. wordt nog voorgelegd aan de ministers van Verkeer en Water staat en Binnenlandse Zaken. niet geheel zonder gevaar. Dat hangt sa men met het ervaringsfeit dat in de op gaande periode van de bedrijvigheid de uitvoer en de investeringen eerst gaan stij gen, terwijl pas in tweede instantie de consumptie begint toe te nemen. Omdat de consumptie de grootste sector in de totale bestedingen vormt, zouden schom melingen, die percentueel even groot zijn als bij de investeringen, veel ernstiger ge volgen voor het economische leven ver oorzaken. Wij zullen er dus naar moeten streven dat het stijgen van de consumptie zo ge lijkmatig mogelijk verloopt en wel zo dat deze aansluit bij de groei van de produk tie. Vandaar dat in het huidige loonbeleid de loonstijgingen worden afgestemd op de toeneming van de produktiviteit, In de afgelopen periode is een loonstij ging tot stand gekomen die daar zelfs enigszins bovenuit gaat. Van 1958 op 1960 is een stijging van het gemiddelde loon per arbeidsuur opgetreden van ongeveer 12 percent tegenover een toeneming van de produktie per arbeidsuur van 11 per cent, Van 1960 op 1961 wordt een produk- tiviteitsstijging verwacht van 4 percent en een loonstijging per uur van 7 percent Als deze ontwikkeling zich inderdaad voordoet, zullen de hoogst mogelijke eisen aan het prijsbeleid worden gesteld. In Meppel werd de 45-jarige R. Seegers met zijn bromfiets op de onbewaakte over weg in de Blankensteinerweg door een uit de richting Leeuwarden komende goede rentrein aangereden. De man ovei-leed op weg naar het Diaconessenhuis in Meppel. Hij was gehuwd en vader van zes kinde ren. Op het kruispunt Schans-Huizumerlaan in Leeuwarden werd de 85-jarige A. van der Woude uit Leeuwai-den op zijn fiets aangereden door een trekker met oplegger en op slag gedood. De man stak over zonder voldoende uit te kijken. Op de Mijdrech'tse Zuwe in Mjjdrecht is de 58-jarige orgelbouwer Jean Speet uit Utrecht om het leven gekomen, toen hij met zijn personenwagen tegen een stil staande vrachtauto botste. De personen auto schoof voor een groot deel onder de zware trailer en werd totaal vernield. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se ambassade in Laos heeft gisteravond laat bericht, dat de slag om Vientiane, de regeringshoofdstad van Laos, is begon nen. Aanvankelijk waren de van Ameri kaanse wapens en uitrusting voorziene troepen van generaal Phoemi Nosavan er in geslaagd de stad binnen te trekken, maar volgens latere berichten hebben de met Russische wapens uitgeruste troepen van kapitein Kong Le Vientiane heroverd. De troepen van generaal Phoemi Nosavan gaven het stadscentrum op na een nacht van verwarde en verspreide gevechten. Zij behielden echter de macht in een groot deel van de noordelijke en oostelijke sec toren van de stad. Het opperbevel van de communistische Pathet Lao heeft intussen alle geregelde troepen en guerilleras opgedragen in het gehele land de strijd ten gunste van ka pitein Kong Le te voeren en Vientiane te gen de aanvallen der rechtse troepen te verdedigen. Deze mededeling is afkomstig van radio-Hanoi in Noord-Vietnam. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 13 december. De vierde dag van de tragische gebeurtenissen in Al gerije heeft betrekkelijke kalmte in Algiers en Oran, maar ernstige en bloedige incidenten in de Oostalgerijnse havenstad Bóne gebracht, die twaalf doden en tien tallen gewonden hebben gekost. Tijdens een demonstratie van Fransen tegen De Gaulle, die later in de middag op doorreis naar Parijs een tussenlanding in Bone maakte, hebben Franse troepen het vuur geopend op een menigte Franse manifes tanten. Volgens de schaarse gegevens, die tot Algiers doordringen, schoten parachu tisten van het Vreemdelingenlegioen op een groep Franse studenten die optrok onder het zingen van de Marseillaise. Twee jongens van zeventien jaar werden dodelijk getroffen. Vijftien anderen werden gewond. Twee uur later begon de mohammedaanse bevolking van Bone een tegenmanifestatie. Opnieuw openden de „groene baretten" van het Legioen het vuur. Tien mohammedanen onder wie zeven vrouwen werden gedood. Een onbekend, maar aanzienlijk, aantal werd gewond. De spanning in Böne steeg na deze voorvallen met het uur. Voor vandaag is in deze stad van Franse kant een algemene staking afgekondigd. Men vreest in Algiers dat de schietpartij, die twee Franse martelaren maakte, tot nieuwe acties der Fransen elders in Algerije kan lelden. Het was In ieder geval een bloedige waarschuwing aan De Gaulle, dat de nieuwe fase van de Algerijnse crisis nog niet voorbij >s. In Algiers trachtten Franse veilig heidstroepen de Mohammedanen er dinsdag van te weerhouden naar de Europese wijken van de stad op te trekken. Het leverde een enorm ge drang op in de Kasba, waar de mos lims ijverig met hun leuzen tegen de legermacht probeerden op te tornen. Nederlanders veilig DEN HAAG (ANP) Naar 't ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelt, is dinsdagmiddag een telegram ontvangen van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Algiers, waarin werd meegedeeld dat de Nederlanders in Algiers en omgeving zich, voor zover is na te gaan, in goede welstand bevinden. (Vervolg op pag. 9) In d.e grote troonzaal va.n het koninklijk paleis in Brussel zijn ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van koning Bou- dewijn een gala-diner, een bal en een receptie gehouden. Op de foto's van links naar rechts: koningin Juliana, begeleid door ex-koning Umberto van Italië. Vervolgens geflankeerd door prinses en prins Axel van Denemarken prinses Irene. Tenslotte als begeleider van de moeder van dona Fo.biola, de markiezin douairière de Casa. Riera, prins Bernhard. Op de achtergrond prinses Beatrix. Zij werd begeleid door de hertog van Luxem burg, niet zichtbaar op de foto.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1