Staatssecretaris mr. Bot: „Geen reden tot ongerustheid over infiltraties" *PoLéa Kleine bakkers zien wat in diepvriezen van brood Ke en bondig Temperatuur even boven nul Complot van opiumhandelaars in Noord-Brabant opgerold Krant neemt advertenties uit ander blad over AGENDA Besparingen zouden kostbare investeringen compenseren ütfe ft Voorschot op lagere aftrek A.O.W. van overheids- pensioen Boter wordt vrijgesteld van omzetbelasting Eerste tanker gelost in Europoorthaven 2 NEDERLANDS GEZELSCHAP UIT NIEUW GUINEA TERUG ZEVEN ARRESTATIES Auteurswet overtreden modern toiletpapier H aarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk ALTERNATIEF VOOR PLOEGENSTELSEL J Weerwoord Faillissementen Uitbetaling kan pas in februari geschieden heteleqw*#" Vrouw veroordeeld die echtgenoot doodde WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 Met de DC-8 „Anthony Fokker" van de K.L.M. is op Schiphol het gezelschap Nederlanders teruggekeerd dat naar aanleiding van een denkbeeld van staatssecretaris Bot ter gelegenheid van het opnemen van het vliegveld Biak in het net der straalvliegtuigverbindingen een bezoek aan Nederlands Nieuw-Gui- nea heeft gebracht. Het gezelschap heeft een week op Nieuw-Guinea doorge bracht en, behalve Hollandia, de plaat sen Biak, Sorong en Manokwari en de bestuursposten in de Baliemvallei en aan de Wisselmeren bezocht. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot verklaarde dat de tocht voor hem niet alleen aangenaam is geweest, doch tevens zeer nuttig. Door het persoonlijke contact heeft hij vele han gende kwesties kunnen afwerken. Mr. Bot deelde mee dat de door hem be sproken zaken op het financieel-econo- mische zowel als op het sociale vlak lagen. Daarbij waren onder meer de situatie van de scheepswerf in Manokwari en de ar beidswetgeving. Over de economische grondslag van de ontwikkeling van het gebied zei de staats secretaris dat Nederland niet stil heeft gezeten en hij verwees niet alleen naar de aanzienlijke verbetering van het voedsel- oakket van de bevolking en de snelle toe neming van het met exportgewassen be- nlante areaal, doch ook naar de grote pro jecten als de bosplanologie en het land bouwkundig proefstation, de scheepswerf en de zagerij van Manokwari. Daarnaast zullen steeds meer delen van de bevolking 'n de geldhuishouding moeten worden in geschakeld. Wat de interne politieke situatie in Nieuw-Guinea betreft was mr. Bot te- "reien over de wijze, waarop de voorbe reiding voor de verkiezing van de Nieuw- Guinea-Raad verloopt. Dit gaat geheel vol gens schema en de bevolking toont een verheugend grote belangstelling. Ook de oartijvorming die in de afgelopen periode heeft plaats gehad, is een positief ant woord op het door ons genomen initiatief om de bevolking een eigen politiek or gaan te geven. Mr. A. A. M. S t r u y c k e n, lid van de Raad van State zag vooral in de bos bouw en de landbouw binnen een aantal 'aren kansen voor een gezonde ontwikke- ■"ng. Hij had echter een helder beeld van -Jannen maken op economisch en op poli tiek gebied. Het risico van investeringen door parti- ""1!eren dient volgens hem te worden ge- "-andeerd. Hoe eerder de gouvernements an ^r-nemin gen door het particuliere be- '-!jf worden overgenomen, hoe beter. De ">->™>ea's hadden op mr. Struycken de in- '-"k gemaakt nuchtere en individualis- ':sch ingestelde mensen te zijn. Kleine investeringen Het Tweede-Kamerlid mr. F. J. F. M. an Thie 1, algemeen voorzitter van Met de DC-8 uit Biak arriveerde dinsdagmorgen staatssecretaris Bot van Binnenlandse Zaken terug in ons land. Ter begroeting was het gezelschap Papoea's, dat op het ogenblik in ons land vertoeft, op de luchthaven aan wezig. de Algemene Katholieke Werkgeversver eniging, had de overtuiging gekregen dat men zich in Nieuw-Guinea vooral zal moeten richten op de vestiging van kleine bedreven. Er dient volgens hem een onder zoek te worden ingesteld naar de mogelijk heden van kleine investeringen die plaat selijk rendement kunnen afwerpen. Daar toe-is het wellicht nodig enige honderden Papoea's naar Nederland te brengen om hen in bedrijven te scholen. Grote inves teringen buiten de mijnbouw acht mr. Van Thiel niet mogelijk, tenzij de regering bereid zou zijn garanties te verstrekken. Vakbeweging In het Nederlandse gezelschap waren ook de voorzitters van het C.N.V. en het N.V.V. De voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van M a s t r i g t, zei dat hij niet ontevreden is over de groei van het nauw met zijn organisatie verbonden Christelijk Werknemersverbond Neder lands Nieuw-Guinea dat thans 3000 leden telt, van wie 1900 Papoea's en 1.100 Neder lands sprekende leden, te weten Nederlan ders en Indonesiërs. Deze door het C.N.V. gesteunde vakbond blijkt een vrij grote belangstelling te ondervinden van de zijde der inheemsen. De heer Van Mastrigt sprak de hoop uit dat het gouvernement, de vakbeweging ten volle zal erkennen. De voorzitter van het N.V.V.. drs. D.Roe- m e r s noemde het opvallendst de smalle economische basis. Men kan allerminst van een bloeiend particulier bedrijfsleven spreken. Het is bijzonder jammer dat het oliebedrïjf van Sorong moet worden ge liquideerd. Drs. Roemers noemde de jonge politieke partijen in Nieuw-Guinea „nog vrij embryonaal" en zeide dat zij meer op stamverwantschap dan op politieke be ginselen zijn gebaseerd. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. A1 e r, onderstreepte nog eens dat de luchtvaart en dus in Nieuw- Guinea vooral de K.L.M. een bijzondere functie vervult bij het openleggen van het eiland dat nog over weinig of geen grote wegen beschikt. Dank zij de moderne luchtvaart ligt Nieuw-Guinea nu nog slechts op één dag afstand van Nederland, zei hij. De hoofdcommissaris van de Nederland se Padvinders, de heer E. J. H. Volk- m a a r s had op Nieuw-Guinea een goede indruk gekregen van de daar opgerichte padvindersbeweging die reeds 80 groepen van gemiddeld 40 leden bezit. De Papoea's hebben hun eigen autochtone groepen. Voor hen betekent de padvindersbeweging een uitstekende opvoeding, zo meende de heer Volkmaars. Staatssecretaris Bot antwoordde tot slot nog op een vraag over de Indonesische infiltraties op het eiland. Volgens hem was er geen reden tot ongerustheid, maar reden tot regelmatige zorg voor de veilig heid is altjjd gewenst. De voorlichting in Nederland is wel wat eenzijdig gericht op de moeilijkheden, zoals bijvoorbeeld in de Baliemvallei, zei mr. Bot, De moeilijk heden bij de pacificatie der Baliemvallei heeft hij met de gouverneur besproken, doch daarover wilde hij zich op Schiphol niet uitlaten, omdat hij deze zaak eerst met de minister wenst te bespreken. De Tilburgse recherche heeft in samenwerking met de politie van Breda zeven Brabanders aangehouden die ver dacht worden van handel of bevordering van handel in verdovende middelen. De verdachteh, afkomstig uit Tilburg, Bre da, Udenhout, Huiten en Ulvenhout zijn dinsdag voor de officier van Justitie te Breda geleid. De aanhouding geschied de op grond van verdenking en ont vangen tips. In een café te Tilburg gaf een Tilburgse rechercheur zich uit voor een handelaar in verdovende middelen. Hij kreeg contact met de 28-jarige loodgieter uit Ulvenhout en een 34-jarige kapper uit Tilburg. Bei den liepen in de val 'en bekenden vlot. Bijna tegelijkertijd werd de Bredase tak van het complot ingerekend. Een 28-jarige koeltechnicus en een 44-jarige taxichauf feur, beiden uit Breda, zaten in een café aldaar om af te rekenen en nieuwe voor raad in te slaan. De man achter de scher men in deze affaire was een 28-jarige ver zekeringsinspecteur uit Breda, die even eens werd gearresteerd. Voorts werden aangehouden een 24-jarige boekhouder uit Huiten en een 23-jarige vertegenwoordiger uit Udenhout, die als contactpersonen op traden voor Tilburg en omgeving. Bij de loodgieter in Ulvenhout werd tijdens huis zoeking een voorraad opium en heroïne gevonden. De man heeft al een veroor deling achter de rug wegens handel in verdovende middelen. Hij was ook de man die relaties in Rotterdam had. Hij heeft bekend, verdovende middelen naar België te hebben gesmokkeld..Er-is waai'schijnlijk niet te veel opium en héroïne in Brabant gebleven. Het meeste schijnt over de Bel gische grens verdwenen te zijn. Met het oprollen van het complot is de smokkellijn Rotterdam-België afgesneden. Handelt een dagblad, dat zonder toe stemming een advertentie uit een andere krant overneemt, in strijd met de Auteurs wet? De Algemene Woningbouw-Vereni- ging in Amsterdam, de grootste van Ne derland, meent van wel en heeft daarom een kort geding tegen „Het Nieuws van de Dag" aangespannen. Deze krant neemt geregeld in „Het Vrije Volk" en „Het Pa rool" geplaatste advertenties over, waarin aan de A.W.V.-leden wordt bekend ge maakt welke woningen vrijkomen. De be doeling van deze advertenties is dat de 20.000 leden van de A.W.V. in de gelegen heid worden gesteld voor een bepaalde dag zich als gegadigde voor een vrijge komen huis aan te melden. „Het Nieuws van de Dag" had de ad vertenties niet zonder toestemming mo gen overnemen" stelde de advocaat van de A.W.V., mr. Th. Limperg, die van me ning was dat advertenties door de Auteurs wet worden beschermd. Hij verzocht de president van de recht bank „Het Nieuws van de Dag" een ver bod op te leggen op het overnemen van advertenties van de A.W.V. op straffe van een dwangsom van 1000.- per overtre ding. Mr. Limperg was van mening dat „Het Nieuws van de Dag" met het overnemen van de advertenties geen algemeen belang dient, aangezien de woningen alleen voor leden van de A.W.V. beschikbaar zijn. „Plet Nieuws van de Dag" dient geen belang, zij schaadt het zelfs" meende mr. Lim perg, hetgeen volgens hem blijkt uit het feit dat de lezers van „Het Nieuws van de Dag" de advertentie te laat onder ogen krijgen. Zij verschijnt elke maandag in „Het Nieuws van de Dag", zodat gega digden veelal met hun aanmelding te laat komen. Mr. Limperg zei dat de A.W.V. op grond van de statuten verplicht is de vrijgeko men woningen in twee plaatselijke kran ten te annonceren. „Er kunnen redenen van ideologische aard zijn waarom de A. W. V. in een bepaald blad niet wil ad verteren" zei hij. De A. W. V. is er niet op gesteld dat haar advertenties juist in „Het Nieuws van de Dag" komen. De raadsman van „Het Nieuws van de Dag", mr. J. K. Mathuisen. bestreed de opvatting dat dit blad het auteursrecht heeft geschonden. In de advertentie wor den slechts enkele administratieve gege vens verwerkt, zei hij. De krant geeft pas het eigen karakter aan de advertentie. Hij geloofde niet dat er sprake is van een onrechtmatige daad. De belangen van de A.W.V. worden er niet door geschaad, want sinds enige tijd verschijnt de adver tentie in „Het Nieuws van de Dag" gra tis en op hetzelfde tijdstip. Mr Mathuisen bestreed ook het spoedeisende, karakter van deze zaak, want „Het Nieuws van de Dag" neemt al enkele jaren de adverten ties geregeld over. Hij was van mening dat de president zich onbevoegd zou moe ten verklaren. De president zal op 20 de cember vonnis wijzen. Advertentie Concertgebouw: Donderdag 20 u.: Orgel concert Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Rot- 'erdams Toneel met „Speels gemin, speels gewin". Donderdag 20 u.: Nederlands Ballet Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: Concert Strauss-quartet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 „De laatste dagen van Pompeï" 18 i Frans Halstheater: Dagelijks 14. 19 en 31 15 u.: „Het vlees en de boze geesten" 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Hier is Lemmy Caution", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: .Schaduwen van het derde rijk", 18 j. Donderdag 14. 19 en 21.15 u.: „De 39 stap pen". 14 j. Minerva Theater: Donderdag besloten voorstelling. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De ballade van een soldaat", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30. 19 en 21.15 u.: „Het masker van Satan", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De mannen de baas", a.l. TENTOONSTELLINGEN In t Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dik van Gulik. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 1 jan. expositie van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 9—17 u., tevens ma., wo„ vr. 1820 u. Bloemendaal (Overveen)Tot 30 dec. expositie van grafisch werk van Dirk Har- ting. Dagelijks 10-17 u.; zondags 15-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 december.) WOENSDAG 14 DECEMBER Thalia-theater, 20 u.: „Makkers staakt uw wild geraas". Rex-theater, 20 u.: „Het bloemenmeisje". Tentoonstellingszaal Heidestraat, 19.30 22.30 u. Fototentoonstelling. DONDERDAG 15 DECEMBER Thalia-theater, 20 u.: „White Christmas". Rex-theater, 20 u.: „Het bloemenmeisje". Heidestraat als woensdag. Pfeter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14—16.30 u. WOENSDAG 14 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Blitzmadel an der Front". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mein Kampf'. W. B. Theater, géén voorstelling. DONDERDAG 15 DECEMBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Madame Butterfly". W. B. Theater, géén voorstelling. Bejaarden gedupeerd. Een 26-jarige monteur uit Rotterdam is door de recht bank veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Hij had in de afgelopen zomer bejaar den uit Rotterdam. Dordrecht en Schiedam hun juist van het postkantoor afgehaalde A.O.W.-geld afhandig gemaakt, door zich tegenover hen uit te geven als PTT- rechercheur. die „vals geld" in beslag moest riemen. (Van onze Haagse redacteur) In tegenstelling tot de grote broodfabri kanten zien de kleine en middelgrote bak kersbedrijven wel concrete mogelijkheden om door toepassing van de diepvriesme thode tot zowel sociaal als economisch be tere verhoudingen in het Nederlandse bak kerijwezen te komen. De diepvriesmethode, welke in Oosten rijk reeds ver ontwikkeld is, biedt de mo gelijkheid om steeds verse broodvoorra- den aan te leggen en daardoor de pro- duktie alleen overdag te doen geschieden. Als gevolg daarvan kan met minder per soneel worden volstaan, terwijl er tevens geen schadeposten meer ontstaan door grote hoeveelheden onverkocht brood. Hadden de broodfabrikanten op een eni ge weken geleden gehouden persconferen tie verklaard, dat met de diepvriesmetho de de produktiegang in het bakkersbedrijf ingewikkelder en door de hoge investerin gen ook kostbaarder wordt, de voorzitter van de Nederlandse Katholieke bakkers patroonsbond, de heer J. Hurkmans, toon de zich daarover op de dinsdag door de samenwerkende organisaties van bakkers patroons in het midden- en kleinbedrijf in Den Haag belegde persconferentie tame lijk optimistisch. Volgens hem zouden de extra kosten van de apparatuur wel wor den gecompenseerd door de hierboven ge schetste voordelen. Overigens is het diep vriezen op het ogenblik in Nederland nog niet mogelijk door de hier voorgeschre ven samenstelling van het brood. Om dit soort problemen op te lossen en ook om elk bedrijfstype de mogelijkheid tot een gezonde exploitatie te bieden willen de on dernemers uit het midden- en kleinbedrijf een ontwikkelingsfonds in het leven roe pen voor het wetenschappelijk en prak- Advertentie Een persoonlijk geschenk voor Kerstmis EEN PORTRET van l* L VEERSTRAAT 13 TEL 11178 tisch researchwerk op het gebied van de baktechniek. ue ui'ie organisaties zijn be reid zo'n fonds door de storting van een beurag ineens mogelijk te maken. De ove rige gelden dienen volgens hen door mid del van een door het toekomstige Bedrijf schap voor het bakkersbedrijf op te leg gen heffing te worden verkregen. Deze heffing mag niet ten laste van de consu ment worden gebracht. Dit waren de meest positieve geluiden welke men op deze pex-sconferentie van het georganiseerde midden- en kleinbe drijf kon vernemen. Deze groep bakkers plaatste op die manier een weerwoord te gen de opvatting van de broodfabrikanten, die immers zweren bij het ploegenstelsel en de vervroeging van het verkoopsuur. omdat zulks in hun bedrijfseconomie bij zonder goed past. Daartegenover stellen de kleine bedrijven die zich graag de „echte" bakkers noemen wegens hun am bachtelijk karakter dat het ploegenstel sel prijsverhogend moet werken omdat de totale broodomzet toch gelijk blijft, dat bovendien een broodbezorging in de vroe ge morgen om het „verse kadetje" bij het ontbijt te leveren vrijwel niet te verwe zenlijken is. Immers: de bezorgers zou den dan reeds om zes uur moeten uitrij den en de winkels om zeven uur geopend moeten zijn. De bezorgers zouden hun werk een groot, deel van het jaar in het duister of de schemer moeten verrichten en de werktijd van het winkelpersoneel zou verlengd worden. Bovendien stelt men zich niets voor van de provisie-opleveren de verkoop van bij-artikelen op een tijd stip dat de klanten nog slechts half wak ker en misschien wel minder goed ge luimd zijn. En zelfs al zou een besparing op de distributiekosten worden verkregen die volgens de berekeningen van de midden- en kleine bedrijven niet meer dan 0,6 cent per brood kunnen bedragen, dan worden deze toch weer ongedaan ge maakt door de nachtarbeid in de produk- tie-afdeling. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissement uitgesproken. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is na hoger beroep vernietigd het vonnis der Haarlemse rechtbank van 27 september 1960, waarbij J. F. Lansen, han delsagent te IJmuiden, Plein 1945 no. 60, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk tot curator. Van onze Haagse redacteur De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans besloten de uitbetaling van de voorschotten op de toekomstige lagere aftrek van de Algemene Ouderdomswet op de overheidspensioenen pas half februari 1961 te doen geschieden. Wij herinneren eraan, dat tijdens de mondelinge behandeling van de ontwerp begroting /an Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer minister Toxopeus heeft toegezegd de mogelijkheid te overwegen om aan de gepensioneerden nog in dit jaar een voorschot te verstrekken in af wachting van nadere wettelijke regelin gen voor de samenloop van overheidspen sioenen met pensioenen ingevolge de Al gemene Ouderdomswet of de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Thans is geble ken dat er zowel formele als administra tieve bezwaren zijn om nog vóór het einde van het jaar dit voorschot uit te betalen. Gebleken is, dat niet alle betrokken or ganen in staat zijn vóór 31 december aan de gepensioneerden een voorschot te ver strekken, dat een redelijke benadering op levert van het bedrag waarover zij over 1960 recht hebben, als de voorgenomen wettelijke maatregelen van kracht zijn ge worden. Ook moet het niet uitgesloten wor den geacht dat in een aantal gevallen achteraf terugvordering van de uitbetaal de bedragen zou moeten plaatshebben. De bij de uitbetaling betrokken organen, de Pensioenraad, het ministerie van Defen sie, de stichting Administratie Indonesi sche Pensioenen en het Spoorwegpensioen fonds, hebben laten weten dat zij op grond van de reeds getroffen voorbereidingen wel in staat zullen zijn uiterlijk februari 1961 het van geval tot geval juiste bedrag uit te keren. Nieuwe school. In Schiedam is de bouw van een katholieke technische school aanbesteed. Hoogste inschrijfster was de n.v. Houben te Naarden voor 3.616.000, laagste inschrijver C. J. Strijk te Oegst- geest voor 2.912.000. Zes maanden. Wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk met dodelijke afloop is een 52-jai-ige aannemer uit Rot terdam veroordeeld tot zes maanden hech tenis en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Óp 31 mei wilde hij op rijks weg 13 bij een wegversmalling, ondanks een inhaalverbod en een snelheidsbeperking, een auto passeren met een vaart van over de 100 km. Hij botste tegen een voor hem rijdende personenauto, die enige malen over de kop sloeg. Een van de inzittenden kwam om het leven, twee anderen werden gewond. Dodelijk ongeluk. Bij heiwerkzaam heden te Vlaardingen is de 67-jarige op perman R. Simons zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Hij stond tussen een stenen muurtje en een opslag van betonnen heipalen. Toen door nog on bekende oorzaak een der planken brak, waarop de betonpalen lagen, rolde een paal tegen het muurtje, waardoor de op perman bekneld raakte. Sigarettensmokkelaar. Een meubel maker uit Glanerbrug die in de afgelopen jaren 2000 pakjes sigaretten over de grens smokkelde is door de rechtbank in Ahaus veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf en tot betaling van een schadever goeding van 3544 Duitse marken. De man werkte in een spinnerij in Gronau en pas seerde dagelijks de grens. Sinds 1956 smok kelde hij regelmatig sigaretten, die hij verkocht aan zijn collega's in de spinnerij. Burgemeester. Aan di-. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wassenaar. Advertentie Feat cc veel; ^/oiecckl^tel^' (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft besloten natuur boter, evenals reeds lang het geval is met margarine en kaas, vrij te stellen van omzetbelasting. Geschat wordt dat hier door 11 miljoen gulden minder in de schat kist zullen vloeien, maar door de grotere omzet zal ruim 11 miljoen minder behoe ven te worden betaald voor melksubsidie aan dc boeren. De heren Vondeling (P.v.d.A.), Van Koevorden (K.V.P.) en De Ruiter (C.H.U.) drongen erop aan ook koffiemelk en room, chocolademelk, gecondenseerde melk en gevitamineerde melk vrij te stellen van omzetbelasting. Staatssecretaris Van den Berge vestig de er de aandacht op dat in beginsel alle goederen aan omzetbelasting onderhevig zijn, met uitzondering van enkele eerste levensbehoeften. De economische positie van een bedrijfstak heeft daar niets mee te maken. Slechts in een heel bijzonder geval is in dat opzicht een uitzondering gemaakt voor de sigaren. De genoemde zuivelprodukten beschouwde de staatsse cretaris niet als noodzakelijke levens-be hoeften. die uit dien hoofde zouden moe ten worden vrijgesteld van omzetbelasting. Hij was echter bereid een nadere argu mentering van zijn standpunt schriftelijk aan de Kamer te doen toekomen, zodat de gedachtenwisseling erover gaande blijft. De eerste tanker is gearriveerd in de Europoorthaven op het eiland Rozenburg. Toevallig was het ook het 23.000ste schip van dit jaar voor Rotterdam. In Europoort is nu de eerste olie gelost. Uit de Zweedse tanker „Fernström", die voor de Shell in charter vaart. Kapitien J. L. Christoffersen kreeg ge schenken: een fotoboek van de Shell en een sigarettenkoker en een glas-in-lood- raampje van de Stichting Havenbelangen. Vier sleepboten hadden de 18.000 tons tan ker binnengetrokken. Het pompen begon onmiddellijk met een capaciteit van 4000 ton per uur. Het schip was gisteravond leeg en kon hedenmor gen vertrekken. Het wachten is nu op de officiële opening. Daarvoor Wil men echter een tanker van ongeveer 70.000 ton hebben. Binnen een paar weken hoopt men al zo ver te zijn. De rechtbank te Rotterdam heeft een 55-jarige vrouw uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Zij had haar 61-jarige echtgenoot, door wie zij 36 jaar lang getreiterd en gesla gen was, doodgestoken met een aardap pelmesje. Dit was in de nacht van 30 op 31 mei gebeurd tijdens een ruzie nadat de man weer dronken thuisgekomen was. Een hogedrukgebied boven Scandinavië is de afgelopen 24 uur in betekenis toe genomen. De luchtdruk in het centrum is tot bijna 1030 millibar gestegen. Tege lijkertijd verplaatste een depressie zich van de Golf van Biscaye naar de Middel landse Zee. Een andere storing trok over de Balkan naar het Noordwesten. Deze luchtdruksystemen houden boven onze om geving een oostelijke tot noordoostelijke luchtstroming in stand. Vooralsnog is de temperatuur van de lucht, die in deze stroming meekomt, niet laag. Boven Po len en een groot deel van Rusland bevindt zich namelijk nog lucht met een tempera tuur van enkele graden boven het vries punt. Deze bijzondei-e omstandigheid is een gevolg van het feit, dat in die streken de afgelopen dagen zachte lucht uit het oostelijke Middellandse Zeegebied is aangevoerd. In verband met een en ander zal de temperatuur in Nederland donderdag over het algemeen even bo ven het vriespunt zijn. Plaatselijk kan er wat neerslag vallen. Donderdag 15 december Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 4.29 uur, onder 14.53 uur. Maanstanden 18 dec. 11.47 uur nieuwe maan. 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 december Hoog water 12.13 en uur. Laag water 7.35 en 20.00 uur. Donderdag 15 december Hoog water 0.44 en 13.08 uur. Laag water 8.41 en 21.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. -c Neerslag: laatste 24 uur. .So $'2 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. ono geheel bew. ono sneeuw no sneeuw ono geheel bew. ono sneeuw no geheel bew no geheel bew. ono geheel bew. geheel bew. sneeuw geheel bew onbewolkt regen geheel bew geheel bew geheel bew geheel Dow half bew'. geheel bew zwaar bew geheel bew sneeuw geheel bew geheel hew geheel bew half bew. ij zei geheel bew geheel bew zwaar bew licht bew. zwaar bew zwaar bew regen wolkbreuk 4 3 2 1 2 0 3 1 2 -2 ono wzw windsi -5 ono nno nnw ono ono ono ono n 2 2 2 3 2 4 2 3 windst. 3 n 13 no 1 no -1 windst. -2 nno -2 ono 0 o 6 nw -0 windst. -1 wzw wzw 18 windst. 11 no 13 wzw 7 windst. 11 nw 13 Bg O 8 3 0,1 0 0,1 5 0 0,2 0 0 2 0,5 0,1 0,1 1 0,2 0 0 0,1 0 0 0,3 1 0 1 1 0,1 0 0 8 3 0,6 0 9 2 0,1 4

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2