Galadiner en hofbal in het paleis te Brussel r Radio- en televisiereportages van het koninklijk huwelijk 1000 BROEKEN! NAAIMACHINES Wereldnieuws Van dag tot dag Geen nationaal belang Radio Televisie raatótoel WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 3 Adenauer weer naar Bonn De Wereldomroep en het Koninklijk huwelijk NIET LANGER ZOEKEN! Prinselijk paar terug Lagerhuis verwerpt motie van Labour over defensie Vrijdag start conferentie over NAVO-kernmacht Huwelijk sreis Feeststemming Op de De beslissing over de vraag of er een tweede staalbedrijf in Nederland moet ko men kan men inderdaad van nationale betekenis achten. Het gaat immers om een zaak, waarmee vele honderden miljoenen gemoeid zijn, wanneer men tenminste een bedrijf van economisch rendabele om vang wil vestigen. Pas in de tweede plaats is het belangrijk waar dat bedrijf moet komen, op Rozenburg of elders in den lande. Uit de hoofdartikelen die op 11 en 12 december in de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" zijn verschenen en ook uit artikelen die in andere bladen zijn ge publiceerd krijgt men echter de indruk of er van de zijde van Hoogovens een strijd wordt gevoerd tegen Rotterdam, maar dan stelt men het probleem princi pieel onjuist. Die indruk wordt nog versterkt door de opmerking van burgemeester Van Wal- sum, dat Rotterdam door de studiegroep van prof. Van Berkum aan het lijntje zou zijn gehouden. Daarvan is echter geen sprake. In december van het vorig jaar had de Staalstudie-Stichting haar werk de finitief beëindigd. In februari maakte de directie van Hoogovens haar uitbreidings plannen bekend en daarover werd in het jaarverslag, dat op 8 april verscheen, nog omstandig bericht. Het was een kind dui delijk dat met die expansie vele honder den miljoenen gemoeid zouden zijn. Ieder een wist dus welke plannen er aan de IJmond bestonden en toentertijd is ook van de zijde van Hoogovens in het open baar gesteld, dat men aan de uitvoering van de eigen plannen zou vasthouden. (Trouwens reeds in 1946 gingen de gedach ten in IJmuiden al uit naar de produktie van rondstaal). Pas in juni van dit jaar werd het initiatief genomen tot de studie opdracht aan prof. Van Berkum. Hoog ovens, de Staatsmijnen en de Nederland- sche Kabel-Fabrieken besloten daartoe om, objectief en zeer diepgaand, de vestiging van een tweede staalindustrie waar dan ook in Nedei-land te doen onderzoeken. Het is ons volslagen onduidelijk hoe men kan menen zoals de N.R.C. doet dat Hoogovens het Rozenburgproject doel bewust geti-aineerd zou hebben. Daarte gen verzetten zich toch ook de belangen van de twee andere opdrachtgevers. Bo vendien menen wij maar wij kunnen ons vergissen dat Rotterdammers zich niet op een dergelijke kinderlijke wijze laten bedotten. Het zal trouwens spoedig op overtuigende wijze blijken dat Rotter dam door het werk van de commissie Van Berkum niet aan het lijntje gehou den i s Het lijkt ons ook een beetje te eenvou dig, te stellen, zoals in De Telegraaf van gisteren is gebeurd, dat Hoogovens het Rozenburgproject zou hebben getorpedeerd. Men kan zich indenken, dat de Staatsmij nen en de N.K.F. het ernstig betreuren dat om STRIKT ECONOMISCHE REDE NEN geen plaats voor een tweede staal industrie in Nederland is. De opmerking die in hetzelfde stuk in De Telegraaf de directeur der Staatsmijnen, H. M. Wem- mers, in de mond is gelegd, namelijk dat bij de beslissing van de commissie Van Berkum „de mentaliteit de doorslag naai de negatieve kant heeft gegeven", wordt ten stelligste door de heer Wemmers te gengesproken: „Het zijn de harde cijfers die dat hebben gedaan en niet de men taliteit", zo luidt het commentaar van de heer Wemmers. Dat het rapport van de commissie Van Berkum niet in zijn geheel kan worden gepubliceerd is jammer maar begrijpe lijk. Er zijn immers te veel gegevens in verzameld die van het grootste belang voor de concurrentie zijn. Het is daarom erg gemakkelijk om de intrinsieke weten schappelijke waarde van het rapport in twijfel te trekken. Daarvan maakt de N.R.C. dan ook dankbaar gebruik, en zij negeert daarmee ook de zeer belangrijke uitspraak, dat de vestiging van een twee de staalbedrijf op het ogenblik nationaal economisch ongewenst is. Dat is de kwestie waarom alles draait. Kan Nederland zich een tweede basis-in dustrie permitteren, ja of neen. De eis die in de N.R.C. wordt gesteld dat deze industrie in Nederlandse handen behoort te blijven kan men rustig naar de econo mische rommelzolder verwijzen. Als bui tenlands kapitaal het risico wel wil ne men en voorlopig betwijfelen wij dat ten sterkste dan zal men daar vrede mee moeten hebben. De redenering dat basisindustrieën in Nederlandse handen moeten zijn is toch al zwak, omdat de Nederlandse aandelen gemakkelijk in bui tenlandse handen terecht kunnen komen. Wat dat betreft zou het interessant zijn, eens na te gaan welk percentage van ons industrieel potentieel op het ogenblik in buitenlandse handen is. Het nationale belang is voorlopig dat er geen tweede staalbedrijf in Nederland komt, omdat daarvoor economisch geen plaats is. Alle drijverijen van Rotterdam ten spijt. BONN, (UPI) Bondskanselier Aden auer heeft dinsdag van zijn artsen toestem ming gekregen zijn woning te ver laten. Adenauer is achttien dagen ziek ge weest (tonsillitis en kou) en heeft het ad vies gekregen vooral invloeden van kou en vocht zoveel mogelijk te mijden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Dinsdag rijn de vorstelij ke en andere hoge bruiloftsgasten te Brus sel aangekomen. Koning Leopold ontving koning Olaf van Noorwegen en zijn doch ter Astrid, alsmede de groothertogin van Luxemburg en hertog Felix. Prins Albert verwelkomde kardinaal Siri, de speciale vertegenwoordiger van de Paus en prinses Margaret met Anthony Armstrong Jones. Voor die aankomst bestond van de zij de van de persfotografen een bijzonder grote, en wel wat hinderlijke, belangstel ling. In hun beroepsijver om van hun ex- collega een foto te maken, drongen zij zo dat de rijkswacht, die een kordon om het gezelschap had getrokken, bijna onder dc voet werd gelopen. Er ontstond een scher mutseling tussen de opdringerige fotogra fen en de politiemannen. Prinses Marga ret verloor er bijna haar glimlach bij, haar echtgenoot bleef, onbewogen, de ar men op zijn jacquet-rug, twee passen ach ter haar lopen. Terwijl de auto met de beide Britse gas ten met prinses Paola was vertrokken, bleef prins Albert op koningin Juliana en de beide prinsessen wachten. De comman dant van het vliegveld had lering getrok ken uit de schermutselingen en liet het in een wijde boog om de landingsplaats ont ruimen, zodat koningin Juliana tenminste in alle rust kon worden ontvangen. Klok slag vier uur daalde de koninklijke Friend ship voor het platform. De kapel speelde het Wilhelmus. Een paar honderd perso nen op het bezoekersterras juichten onze Koningin vanuit de verte hartelijk toe. Zij dankte daarvoor met een wuifgebaar in hun richting. Daarna inspecteerde zij de erewacht, en op dat ogenblik kwam ook prins Bernhard in een sportauto aanrijden. Hij stapte snel uit en kwam met grote pas sen aanlopen om zijn vrouw en dochters te omhelzen. Het gezelschap vertrok daar na naar het koninklijk paleis waar het lo geert. Gisteravond is daar het grote galadiner gehouden, gevolgd door een receptie. Aan de maaltijd zaten ongeveer 300 gasten aan terwijl de receptie door tegen de 2000 genodigden werd bezocht. Het diner had plaats in de troonzaal, een ruimte die word verlicht door negen kroonluchters met kristallen. De zaal was versierd met witte rozen en rose anjers uit de kassen van het kasteel te Laeken. Tevoren waren de gas ten ontvangen door koning Leopold, die daarbij prinses van Rethy aan zijn zijde had. Koningin Juliana, begeleid door ex-koning Umberto van Italië, was gekleed in een robe van blauw getint goudbrokaat. Prin ses Beatrix, in gezelschap van de hertog van Luxemburg, droeg een japon van ivoor kleurig satijn en prinses Irene een japon van zacht blauw chiffon. Zij werd bege leid door prins Axel van Denemarken. Prinses Paola droeg voor het eerst de dia deem van wijlen Koningin Astrid van Bel gië welke zij van koning Leopold na de ge boorte van haar zoontje heeft gekregen. Het diner, waarvoor vijftien koks twee etmalen in de weer zijn geweest en de keu kens van het paleis de gehele installa tie daarvan is het vorige jaar vernieuwd werd door honderd kelners opgediend. Het menu vermelde onder andere kreeft en ganzepastei. Aan die kreeft móet, als men de reporta ges in sommige Belgische bladen moet ge loven, veel kookkunst zijn besteed en de enige Europese specialist op het gebied van kreeften zou er zich drie dagen aan hebben gewijd. Tegen het einde van het diner stroomden de genodigden voor het grote hofbal in de andere salons samen. De troonzaal werd daarna snel ontruimd en het militaire or kest, dat tijdens het diner muziek had la ten horen, werd vervangen door twee jazz-orkesten, dat van Francis Bay en Henri Segers. De Koning opende het bal met Dona Fabiola. De socialistische vakbonden in België hebben voor vele bedrijven vandaag sta kingen afgekondigd uit protest tegen de nieuwe belastingwetten van de regering. Waarnemers zijn van mening, dat het tijdstip van de stakingen zo was gekozen vandaag zijn de laatste voorbereidin gen voor het koninklijk huwelijk dat de actie alle aandacht zou krijgen. Het televisieprogramma van het koninklijk huwelijk in Brussel begint morgen om 9.50 uur en eindigt om 13 uur. De reportage wordt voor de Eurovisie verzorgd door de Belgische Radio en Televisie, afdeling Franse uitzendingen. De uitzending wordt door zestien landen overgenomen, 's Avonds wordt van 19 tot 19.40 een samenvatting van de reportage op het beeldscherm gebracht. De onderdelen van het programma zy'n de volgende: De eerste radioreportage heeft plaats van 9.45 tot 10.50 over Hilversum II; het burgerliik huwelijk. De tweede reportage is van 11.25 tot 14.00 óver Hilversum. I; het kerkelijk hu welijk en de rijtoer naar het paleis. 's Avonds van 22.45 tot 23.00 wordt over Hilversum II een reportage gegeven van de feestelijkheden in Brussel. De Belgische radio- en televisie-omroep, Radio Nacional de Espana en Radio Neder land Wereldomroep zullen zeer nauw samenwerken, om de Spaanssprekende wereld op donderdag 15 december, via de ether getuige te laten zijn van het huwelijk van koning Boudewijn der Belgen en Dona Fabiola de Mora y Aragon. Radio Neder land zal in haar vier Spaanse uitzendingen een montage van dertig minuten de ether in sturen. Deze uitzendingen zijn gericht op Spanje. Zuid- en Midden-Amerika en Mexico. Van verschillende stations in Spanje en Latijns-Amerika heeft de We reldomroep het verzoek ontvangen om dit programma op hetzelfde tijdstip te mogen heruitzenden. Verder hebben verscheidene radiostations in Spanje en Latijns-Amerika de Wereldomroep gevraagd om toezending van een bandopname van de uit te zenden montage. Om aan deze verzoeken te vol doen zullen zestien kopieën worden gereed gemaakt voor verzending per vliegtuig op 16 december. 9.50 10.00 10.05 10.45 11.20 11.35 11.45 12.30 12.45 13.00 Beelden van de troonzaal in het Koninklijk Paleis te Brussel. De koning en zijn bruid betreden de troonzaal. De Brusselse burgemeester Coore- mans leidt de plechtigheid van het burgerlijk huwelijk. Filminlassen en directe beelden van de aankomst der genodigden in de Sint Goedelekerk. Het koninklijk paar verlaat het pa leis. Aankomst in de Sint Goedele. Kerkelijke huwelijkssluiting door kardinaal Van Roey, gevolgd door de plechtige huwelijksmis, gecele breerd door mgr. Suenens. Vertrek van de koning en zijn gade. Aankomst in het paleis. Het konink lijk paar verschijnt op het balkon- Einde van de televisie-uitzending. Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Telefoon 54679 Haarlem Na een bezoek aan Perzië, Ethiopië, India en Nepal zijn kroonprins Akihito en prinses Misjiko in Tokio terugge keerd. Prinses Misjiko was overge lukkig,- dat zij de tien maanden oude prins Hiro weer in de armen kon nemen. LONDEN (Reuter-AFP) Een socia listische motie van afkeuring over de Brit se defensiepolitiek is dinsdagavond in het Lagerhuis met 318 tegen 163 stemmen ver worpen. In de Labourmotie werd de con servatieve regering verweten geen doeltref fende politieke controle op de kernwapens van het westen te hebben verworven. De motie behelsde de opvattingen van par tijleider Gaitskell en de meerderheid van de fractie, die in weerwil van een uitspraak van het jongste partijcongres in Scarbo rough gekant zijn tegen een eenzijdige kernontwapening van Groot-Brittannië. De Britse minister van Defensie, Wat- kinson, zei dat op de komende NAVO-con- fei-entie de kwestie van de controle op en het gebruik van de kernstrijdmacht zal worden bestudeerd. Hij is van mening, dat dit overleg in de NAVO zeer moeilijk zal zijn. WASHINGTON, (UPI) Wanneer vrij dag de ministerraad van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie in Parijs bij eenkomt, zullen de Verenigde Staten hun ideeën laten horen over de vorming van een nieuwe strijdmacht binnen de NAVO, uitgerust met kernwapens. Volgens welin gelichte zegslieden zullen de Amerikanen echter nog geen uitgewerkte plannen op tafel leggen. Voor deze gang van zaken menen de zegslieden verschillende oorza ken te kunnen aanwijzen. Een van de re denen zou zijn dat verschillende leden van de organisatie weinig enthousiast zijn voor de gedachte de NAVO een zelfstandige 'kernstrijdmacht - 'te ;-gevèh. - Een van de plannen waarover, men-zich ih WasKihgtón hbg^bëPaacit, zou d'ëHöeóoe- ging zijn van ëèn aantal'onderzeeërs uit gerust met Polarisraketten aan de zee strijdkrachten van de NAVO-landen. ROUTE VAN BRUIDSSTOET IN BRUSSEL Van onze correspondent) BRUSSEL Maandag reed een stoet van zestig grote zwarte auto's van het Brusselse koninklijke paleis via Koningsplein en Kei zerinlaan naar de Sint Goedele-kerk. Het was de generale repetitie voor de chauffeurs van de hof- auto's, die morgen het bruidspaar en degenen, die de bruidsstoet zullen vor men, rijden. In de tamelijk nauwe binnenstad van Brussel met zijn bochtige straten, zoals de bij auto mobilisten beruchte ingang van de Grote Markt, was een dergelijke repetitie wel nodig Maar de chauffeurs bleken hun vak te kennen. In matig tempo weliswaar, maar in ongebroken gelid verdwenen de auto's te rug via Anspachlaan, Lom- bardstraat en Zavel na het hele parcours te heb ben gereden, weer door de poort van het paleis. Kort voor de grote dag begint er eindelijk enige tekening te komen in weg- afzetting en versiering. Op verscheidene plaatsen, zo als voor de kerk waar een baldakijn wordt gebouwd, en terzijde ervan, waar een stel huizen, dat binnenkort wordt afgebroken, wordt bedekt met vlaggedoek, wordt getimmerd en ge sjouwd met masten en planken. Langs het par cours zijn reeds de hekken uitgezet. Omdat Brussel er zelf niet genoeg had, heeft men er van andere steden moeten lenen. Winkeliers, die tot nu toe alleen de etalages hadden versierd, hebben aan hun gevels vlaggen en verlich ting laten aanbrengen. Op vele plaatsen worden ook verwarmingsapparaten op gesteld, zodat zij, die een plaats op een van de tri bunes, voor het paleis, bij de kerk of op de Grote Markt hebben kunnen veroveren, tenminste niet in de kou behoeven te zitten. Ruim 6.500 militairen en een politie macht van 3.000 man zal de afzetting ver zorgen langs de zeven kilometer lange route. De artillerie zal 201 saluutschoten lossen: 101 op het moment waarop de ko ninklijke bruisstoet het koninklijke paleis verlaat en 100 wanneer de Belgische vorst en zijn bruid uit de kerk vertrekken. In het koninklijk paleis en in de kerk zijn maandag ook de repetities voor de nogal uitgebreide, familie van Dona Fa biola is door het hof in het hotel Metro- pole ondergebracht. In Spanje blijkt veel belangstelling voor het huwelijk te be staan. Autobussen en vliegtuigen voeren dagelijks reisgezelschappen aan en men ziet in café's en warenhuizen de druk con verserende Spanjaarden, die zich na vier eeuwen weer opperbest in de lage landen schijnen thuis te voelen. ten werd tot op de seconde nagegaan of het op papier uitgestippelde programma in de praktijk volgens het vastgestelde sche ma kan worden gevolgd. De speciale hof- auto, met een dak van plexiglas, staat sinds enkele dagen gereed in de garage van het paleis. De Belgische radio-omroep zal naast rechtstreekse reportages een groot deel van de zendtijd aan Spanje wijden. Zelfs het dagelijkse praatje van de kok zal in het teken van het huwelijk staan: ter ere van de Spaanse Koningin zal hij de Bel gische huisvrouwen een drietal Spaanse grote gebeurtenis gehouden. Met figuran- recepten voorschotelen. Donderdag zal geen algemene vrije dag zijn. De grote magazijnen hebben mede gedeeld, dat zij niet zullen sluiten. Een uit zondering wordt gemaakt voor de waren huizen in Brussel, die echter 's middags weer open zullen gaan. De meeste hoge gasten zijn al aange komen, zoals de Nederlandse koninklijke familie, die gistermiddag omstreeks 4 uur op het Brusselse vliegveld arriveerde, een half uur na prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones. Alle vorstelijke perso nen logeren in het paleis te Laeken of in het paleis te Brussel zelf. Een deel van de, Natuurlijk gist men ernaar waarheen de huwelijksreis het jonge paar zal voeren Eerst heeft men gedacht dat de Koning, gezien de toestand in Kongo en met de waarschijnlijk nogal hooglopende debatten over de eenheidskwestie in het nabije vooruitzicht, er de voorkeur aan zou geven in zijn land te blijven. In dat geval zou de reis niet veel verder voeren dan naar een van de kastelen in de Ardennen. Men op pert echter ook de mogelijkheid dat de jonggehuwden de mist en regen van Bel gië toch wel voor korte tijd zullen willen ontvluchten en dat zij naar de villa van Boudewijns zuster, Josephine Charlotte van Luxemburg, bij Cap-Bénat aan de Cöte d'Azure zouden gaan. Dit huis schijnt bovendien het voordeel te hebben, dat het een veilige schuilplaats biedt tegen jour nalisten en persfotografen. Dat Boudewijns oom, prins Karei van België, niet op de trouwplechtigheid tegen woordig zal zijn, staat thans wel vast. Hij heeft, zoals bij vorige gelegenheden, niet geantwoord op invitaties welke hem zijn gezonden. Prins Karei leeft als ambteloos burger in Brussel in de buurt van het Ter kamerenbos. Alleen met zijn moeder, ko ningin Elizabeth, een even groot liefhebber van muziek als hijzelf, onderhoudt hij nog vrij geregeld contact. Het. feest „zit al in de lucht". Men kan het ruiken en horen. Het straalt op de wandelaar neer uit de tienduizenden lamp jes van de verlichte guirlandes. Dichte drommen mensen vergapen zich aan de meesterwerken van de Brusselse banket bakkers. Iedereen geeft zich over aan de blijde vooruitzichten op een groots gebeu ren. Men merkt het op straat, in de win kels en hel valt duidelijk te lezen van de gezichten in de menigte, die zich verdringt om toch maar niets te missen van de voor bereidingen. In grammofoonplatenwinkels wordt een plaat verkocht met een langzame tango „Fabiola", gecomponeerd door Neri Frekin en gespeeld door Rudi Lang en de konink lijke Belgische strijkers. Er is ook een plaat van de „Vals de la Reina" (de konin- ginnewals) getoonzet door Fabiola's broer Don Jaime de Mora y Aragon. Een agentschap van de Franse spoor wegen heeft tussen de afzonderlijke beel tenissen van koning Boudewijn en zijn bruid en spandoek opgehangen. Jet Ik wou het vandaag een$ hebben niet over een mooi meisje zoals u misschien uit de kop hebt menen te lezen maar over de wonderen van het straalvliegtuig. Ik ben namelijk een avondje te gast ge weest bij een meneer, die alles afweet van luchtverkeersmiddélen en hij is zo aan het fantaseren geslagen, dat ik hote- debotel ben thuisgekeerd. Die meneer is bezeten van Jet. Het zal, zo zei hij mij, in de komende jaren alleen maar sneller en grootser gaan. Bijvoor beeld in een kwartiertje van hier naar Australië. Dan kunt u zeggen: ik ga effe theedrinken bij Mien, die zes jaar gele den geëmigreerd is. Of, emigreren zeggen we dan voor dat kippe-endje ook niet meer: naar Mien, die al zes jaar een blokkie verderop woont. Als je terugkomt, ook al weer in een kwartier, kan je lachen. Als je op dinsdag 12 januari 'sochtends om vijf uur opstijgt, kom je een kwartier later op maandag 11 januari om kwart voor negen 's avonds aan. Het beste is maar het hansopje in Melbourne aan te houden, want als je in Amsterdam komt, kun je gelijk weer naar bed. Slaap je twee keer de nacht van maandag op dinsdag. Laat de boeren maar dorsen! Je loopt wel je lunch mis, maar als je het handig inpikt en gelijk van Schiphol doorzoeft op die maandagavond, kom je zes uur vroeger in New York aan, net om 2 uur, tijdvoor een warme hap. Pik je er ook nog een tweede maandagmiddag bij. Onbeperkte mogelijkheden, zoals u ziet. Want wat kan je al niet doen op die dubbele maandag? Aan de belasting geef je er maar één op, da's meege nomen. Meegenomen vooral als u er een zakje heroïne tegen aan kunt smijten. En stel dat je in Melbourne een vrijerijt je op touw zet, op dinsdagmorgen 12 ja nuari. Je knuffelt het kind nog even en rrroef, foetsie. Als ze je later komt op eisen, kun je bezweren dat je de 11de nog in Amsterdam zat en in New York en 's avonds weer terug in Amsterdam en dat je de hele dinsdag vraag het maar aan de buren je hond hebt lopen uitlaten op de Veluwe. En dat genoemde joffer kennelijk een andere vrije-tijdsbesteder voor de geest heeft gehad. Zo'n jettijd geeft je ruimte voor alibi's zogezegd en wat dat betreft moet het maar gauw'beuren. Pinokkio Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE &j IJ} C R GROTE HOUTSTRAAT 181 ire 3S E. XEL_ 14444 Kleintje erts. Een negentienjarige labo rant van een grote fabriek in Essen, heeft een premie van 325 mark ontvan gen voor zijn ontdekking, dat het mo gelijk is ertsmonsters in een elektri sche koffiemolen kleiner te maken. Tot nu toe moest dit in speciale en kost bare machines gebeuren. Besmeurde vlag. Groepen betogers heb ben gisteren in de steden Cuenca en Azogues in Ecuador de Amerikaanse vlag door de straten gesleept. De Ame rikaanse ambassade in Quito werd vo rige week door studenten met stenen bekogeld. In beide gevallen richtten de betogers zich tegen Amerika, omdat dit land partij zou hebben gekozen in een grensgeschil tussen Peru en Ecua dor. Aardverschuiving. In de Columbiaanse stad Manizales hebben zich na hevige regens aardverschuivingen voorgedaan, die aan minstens tien personen 't leven hebben gekost; dertig mensen werden gewond. Talrijke huizen zijn ingestort. Een groot aantal woningen moest wor den ontruimd, omdat gevaar voor in storting dreigde. De lamme en de blinde. De Cubaanse am bassadeur in Djakarta dr. Benigno Ar- bezoe Cadelo, heeft verklaard, dat Cu ba Indonesië zou helpen indien het door Nederland wordt aangevallen. Daarte genover verwacht Cuba Indonesische steun tegen het imperialisme. De am bassadeur zei dit op een „Cubaanse avond", die georganiseerd was door Indonesische studenten. „Onafhankelijk" De Zuidafrikaanse rege ring heeft gisteren bekendgemaakt de instelling van Bantoestans te zullen be spoedigen. Deze uitsluitend door negers bewoonde gebieden zullen in de toe komst wellicht onafhankelijke staten in de staat worden. Trein-rendier-botsing. De Zweedse staats spoorwegen beginnen zich een beetje bezorgd te maken over de vele rendie ren die door treinen in Lapland over reden worden. De gemiddeld tweedui zend dieren die op deze manier per jaar aan hun einde komen, kosten de spoor wegen tussen de 200,000 en 400,000 kro nen schadevergoeding aan de Lappen. Het ergste van alles is nog, dat vele rendieren niet onmiddellijk bij de bot sing gedood worden, maar dikwijls nog dagen rondlopen alvorens aan hun ver wondingen te bezwijken. La Strada. Het Italiaanse kabinet heeft een tien-jaren-plan goedgekeurd voor aanleg van een modern net van autowe gen. Krachtens dit plan zullen „auto strada's" worden aangelegd met een gezamenlijke lengte van 2.000 kilome ter. Gevangenisopstand. Bij een opstand in de Bordeaux-gevangenis, in de omgeving van de Canadese stad Montreal, zijn twee gevangenen gewond.Ongeveer hon derd gevangenen braken uit hun cel len. Zij werden door politie met automa tische wapens en traangasgranaten te ruggedreven. Oud socialisme. De eerste socialistische premier van Noorwegen, Christian Hornsrud, is gisternacht overleden. Hij werd 101 jaar oud. Hornsrud werd in 1928 premier nadat de Noorse socia listische partij haar eerste grote ver kiezingsoverwinning had behaald.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3