Eerste Kamer heeft weinig critiek op kabinet-De Quay Overeenstemming bereikt over politiesalarissen 1 1 Onbehagen over loonpolitiek, lof voor prijs- en onderwijsbeleid Minister De Pous over loonstijging Uitbetaling van een bedrag-ineens vóór 1 januari i960 HEIN^ Arbeider stierf door vergiftiging „Verschrijvingen" bij de provincie Zeeland Een jaar voor dronken wegpiraat Breda procedeert tegen hoogheemraadschap Woningbouw voor militairen 4 ALGEMEEN POLITIEK DEBAT Industrialisatie Wijziging in dienstregeling Haarlem-Beverwijk Directeur van chemische fabriek stond terecht Justitieel onderzoek naar handelingen van een ambtenaar In nauwe steeg op het publiek ingereden Principe kwestie Radio- en tv-storing door speelgoed aspirin Aspirin WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 De Eerste Kamer heeft gisteren haar algemene politieke beschouwingen ge houden. Het geheel overziende, kan ge steld worden dat er uit alle fracties, met uitzondering van die der G.P.N. niet heel veel critiek is gekomen. Er was zelfs sprake van een zekere welwillendheid, al bleek er hier en daar ook wel wat op sommige beleidspunten van het kabinet- De Quay aan te merken. Voor de P.v.d.A. trad ditmaal voor het eerst ir. Vos als woordvoerder op die als fractieleider in de plaats is ge komen van mr. In 't Veld. I r. V o s was van oordeel dat Nederland geen eigen militaire taak meer heeft, maar wel een taak in de collectiviteit. Immers de internationale situatie is primair. Al kon ir. Vos niet al te optimistisch over de coëxistentie zijn, toch meende hij, dat er mogelijkheden tot coëxistentie aanwezig zijn. Ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gui- nea was ir. Vos van oordeel dat interna tionalisatie beter zou zijn dan directe over dracht aan Indonesië. Overdracht uit han den van de Verenigde Naties aan Indone sië sloot spreker echter niet uit. Ir. Vos pleitte sterk voor meer hulp aan de minder-ontwikkelde landen. Nederland zou zijn bijdrage daarvoor moeten verdub belen. De P. v. d. A.-woordvoerder stond ver der een krachtige internationale conjunc- tuurpolitiek voor. Aan de vereniging van Europa tot één groot economisch en poli tiek geheel zei ir. Vos grote betekenis te hechten. In dit verband had hij weinig waardering voor De Gaulle, hoezeer hij anderszins bewondering voor de Franse president kon hebben ten aanzien van diens pogingen een oplossing voor Alge rije te vinden. Ir. Vos vroeg van het kabinet een dui delijk bepalen van het Nederlandse stand punt ten aanzien van het vraagstuk der rassendiscriminatie. Zuid-Afrika gaat zijns inziens consequent de verkeerde kant op. De Verenigde Staten daarentegen gaan de goede weg op, al is het tempo niet vol doende. Ander geluid Ir. Vos oefende critiek op het loonbeleid en verweet het kabinet dat het te sterk toegeeft aan de druk om belastingvermin dering. Mr. P o 11 e m a (C.H.ü.) meende btf ir. Vos een ander geluid te hebben kunnen horen dan by mr. Burger in de Tweede Kamer. Vry uitvoerig ging mr. Pollema in op de critiek welke in de Tweede Kamer op de Eerste Kamer is geuit, onder andere naar aanleiding van de verwerping door (Vervolg van pap. 1) Het scheen dat het betoog van minister De Pous de basis ondergroef voor de in terpellatie die de heer Suurhoff vandaag zou houden over lonen in de metaalindus- tire, want uit de banken van de socia listen klonken herhaaldelijk verontwaar digde interrupties dat de minister met nieuwe cijfers werkte die verschilden van die van een week geleden. De minister antwoordde dat hij toch niet met verouderde cijfers kon werken als hij juist de nieuwste had gekregen. Drs. Den Uijl (P.v.d.A.) had 's middags een theorie opgezet volgens welke loons verhoging de economische groei van ons land zou bevorderen, omdat het de fa brikanten dwingt tot een doeltreffender produktie, terwijl overbesteding niet be hoeft te worden gevreesd omdat de ho gere inkomens voor een belangrijk deel worden besteed in de dienstensector. Hij vond het loon- en prijspeil in Nederland te laag in vergelijking met de ons om ringende landen. Nederland blijft daardoor in economische groei ten achter, meende hij. Gezien de ombuiging die in ons land in de economische ontwikkeling is ingetre den, leek het minister De Pous thans niet het geschikte moment voor aanpas sing van ons loon- en prijspeil aan dat van het buitenland. Hij geloofde dat wij onze produkten niet te laag aan het buitenland verkopen. De ondernemer die winst wil maken, gaat niet beneden de prijs van de wereldmarkt. Vannacht heeft minister De Pous in de Tweede Kamer medegedeeld dat besloten is een nieuw onderzoek in te stellen dat inzicht moet bieden in de werkgelegenheid in de probleemgebieden, terwijl dan te vens zal worden nagegaan of op andere gebieden dan de bestaande industriekernen extra aandacht behoeven. Met uitbreiding van het aantal industrie kernen wil de minister echter voorzichtig zijn. Dat veroorzaakt overbodige gemeen telijke investeringen voor de industrieter reinen en andere voorzieningen. Voor een tegemoetkoming in verplaatsingskosten van fabrieken in het westen naar probleemge bieden, voelde de minister ook niet, omdat reeds een premie wordt verstrekt en de concurrentieverhoudingen worden scheef getrokken als de overheid te veel geeft. Het verlenen van een premie voor ves tiging van kleine bedrijven buiten de ker nen in probleemgebieden, zou de concen tratiegedachten aantasten. Er wordt niet mee bereikt dat er meer vestigingen ko men. Er moeten krachtige industriecentra groeien die op eigen benen kunnen staan. Hoe meer uitzonderingen men maakt op de regel, hoe moeilijker het wordt in andere gevallen te weigeren. Daarom is ook het premieverzoek afge wezen voor een vestiging in Bedum. Iede re gemeente buiten een industriekern zou dan een premie hebben kunnen aan vragen. De mogelijkheid wordt onderzocht of de aanvankelijk voorgenomen vestiging in Bedum elders in een industriekern mo gelijk is. laatsgenoemde Kamer van de Totowet. Mr. Pollema achtte die critiek onjuist. Overigens merkte hy in dit verband op dat een minister die zich gesteund weet door een votum van de Tweede Kamer, niet behoeft heen te gaan als hy in de Eerste Kamer een meerderherd tegenover zich vindt. Mr. Pollema zei verder niet te geloven dat het houden van een der grote politieke partijen buiten het kabinet in het belang van ons land is. dit onder andere met. het oog op onze positie in het buitenland. Con staterende dat dit kabinet grotere zorg aan het onderwijs besteedt dan vóór 1958. moest hij niettemin verklaren dat het ka binet de C.H.U.-fractie tegenover zich zal vinden, indien niet tegemoet wordt geko men aan de ernstige bezwaren van deze fractie tegen de voorstellen voor het v.h.m.o. Mr. Pollema eiste vervolgens van de re gering op de allerkortste termijn de meest doeltreffende maatregelen tegen psychopa ten die onze jeugd in toenemende mate be dreigen. Ernstige bezorgdheid koesterde mr. Pol lema ook ten opzichte van het toenemende aantal jeugdige slachtoffers van het ver keer. De christelijk-historische woordvoerder oefende vervolgens critiek op het land- bouwgarantiebeleid van minister Marij- nen. Sterk sprak bij mr. Pollema ook het onbehagen over de loonpolitiek. Niettemin had hij waardering voor de stap naar gro tere vrijheid welke door dit kabinet is ge zet. Met de rede van mr. Luns in de alge mene vergadering van de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea kon mr. Pollema zich wel verenigen. M r. Kropman (K.V.P.) vroeg zich o.m. af of de geest voor de coördinatie van de buitenlandse politiek van de Zes al rijp is. Ook deze spreker oefende critiek op de Tweede Kamer die verwijten tot de Eerste Kamer had gericht in verband met de ver werping van de Totowet. Mr. Kropman zei te geloven dat de V.V.D.-fractie van de Eerste Kamer op staatsrechtelijke en niet op politieke gronden tegen de Totowet heeft gestemd, woorden waarvoor mr. Van Riel (V.V.D.) zich later erkentelijk toonde. Mevrouw Van Ommere nA v e- r i n k (C.P.N.) viel het regeringsbeleid ten aanzien van de lonen en. tot Nieuw-Guinea aan. Verder keerde zij zich met klem tegen de kernbewapening. Dr. Berghuis (A.R.) hield voor de eerste maal algemene politieke be schouwingen als fractie-voorzitter, nu prof. Anema de Kamer heeft verlaten. Hij constateerde, dat het kabinet zijn beleid doelbewust en bevredigend heeft gevoerd, in overeenstemming met de regeringsverklaring van mei 1959. Hij voegde hieraan evenwel toe dat het kabinet de conjunctuur wel heeft mee gehad. De weg welke de regering heeft ingeslagen, dwong bij dr. Berghuis res pect af. Bijzondere waardering had hij bijvoorbeeld voor het prijsbeleid. Met de afschaffing van de consumenten subsidies zette de regering een stap in de goede richting. Ondanks alle deining rondom de loon vorming meende dr. Berghuis dat het ef fect van de vrijere loonpolitiek niet on bevredigend is. Geen spectaculair effect heeft echter het voornemen tot decentra lisatie van de overheidstaken gehad. Het denkbeeld, door mr. Biesheuvel in de Tweede Kamer geopperd, om een belasting te heffen voor de hulp aan minder-ont wikkelde landen sprak dr. Berghuis wel aan. Spreker meende dat ten aanzien van Nieuw-Guinea eerder van een internatio naal aspect dan van een internationaal probleem moet worden gesproken. M r. Van Riel (V.V.D.) zei het voor een zeer aanzienlijk deel met dr. Berghuis eens te zijn wat het gebeurde met de Toto wet betreft. Mr. Van Riel verklaarde dat hij indertijd niet geloofd heeft in het heen gaan van minister Beerman als de Totowet zou worden verworpen. De praktijk heeft spreker in het gelijk gesteld. Waarschu wingen aan het parlement, als daaraan geen consequenties worden verbonden, hebben, aldus mr. Van Riel, geen zin. De Eerste Kamer kan wel zekere aanwijzin gen geven, zei spreker. Zij respecteert ook in grote lijnen het compromis, maar als dit ongewenste vormen aanneemt, mag de Eerste Kamer zeker haar vinger opheffen, meende mr. Van Riel, die hierbij doelde op de verwerping van de Archiefwet en de Totowet door de Eerste Kamer. Mr. Van Riel was het niet eens met mr. Pollema die het niet juist had geacht de P. v. d. A. buiten het kabinet te houden. Mr. Van Riel vond deze uitlating eigenlijk een aanval op dit kabinet. Maar de fractie van mr. Van Riel wenst de P. v. d. A. niet spoedig terug in het kabinet. De V.V.D.- woordvoerder was het niet met ir. Vos eens dat er misschien enige reden tot op timisme is over coëxistentie. Aan het slot van zijn rede had mr. Van Van Riel. die zich opvallend welwillend tegenover dit kabinet had getoond, toch enige critiek. Hij meende namelijk dat de regering op verschillende punten te weinig doet om haar beleid duidelyk te maken. Niettemin, het kabinet behoeft niet te ver dwijnen als het bereid is met enige con- structiviteit te werk te gaan. Het kabinet heeft zeker In de loop van het jaar aan kracht gewonnen. Maar er zijn ook fouten gemaakt. Er was een zekere onevenwich tigheid in het kabinet. Doch hier staan positieve dingen tegenover, verklaarde mr. Van Riel. Men kan dit kabinet dan ook steunen als men beseft dat het richting geeft aan de ontwikkeling van ons volk. Hy hoopte, dat dit het geval zal zijn. Tenslotte pleitte mr. De Vos van Steen- wijk (V.V.D.) voor een soepeler toelatings beleid voor de spijtoptanten. Vandaag antwoordt de minister-presi dent prof. dr. De Quay de Kamer. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Nadat gisteren vrijwel de gehele dag de vertegenwoordigers van de regering met de delegaties van de vakbonden van politiepersoneel op het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag hadden vergaderd, welke vergadering hedenmorgen werd voortgezet, is algehele overeenstemming bereikt over de salarisverbeteringen voor gemeente- en rijkspolitie, welke verbeteringen met terugwerkende kracht tot 1 ok tober van dit jaar zullen ingaan. Het overleg van vanmorgen duurde niet veel langer dan een half uur. Na afloop van de besprekingen werd meegedeeld dat men ten aanzien van een voorlopige op 1 oktober 1960 ingaande verbetering van de politie salarissen in afwachting van de uiteindelijke verwerkelijking van het rapport-Boot, welke naar het zich laat aanzien per 1 januari 1962 kan worden verwacht, tot over eenstemming is gekomen. Dit betekent een overgangstoelage voor alle politie-ambtenaren van agent/wacht meester tot en met de rang ambtenaar Il/officier 1ste klasse en de overeenkom stige rangen bij de rijksrecherche. Deze toelage bedraagt voor een agent/ wachtmeester 50 gulden per maand, voor een hoofdagent/wachtmeester I 60,.- per maand, voor een brigadier-opperwacht meester 60,- per maand en voor een ad judant 70,- per maand. Dit resultaat wijkt af van de aanvanke lijk voorgestelde uniforme inconveniënten- toeslag van 40,-. Aanleiding hiertoe was de aan beide zij den bestaande wens om reeds in de over gangstoelage rekening te houden met de aanduidingen die het rapport-Boot geeft, namelijk dat de salarisverbetering van het lagere personeel zal kunnen oplopen naarmate de rang hoger is. Als. salaristechnische consequentie wer den de volgende voorlopige toelagen voor het hogere personeel (mede voor de over eenkomstige officiersrangen bij de rijks politie en voor de rijksrecherche) over eengekomen: voor een surnumerair 50.- per maand, voor een ambtenaar III 50.- en voor ambtenaar II 40.- per maand. Aanvankelijk bestond er ten aanzien van de lagere rangen een verschil van in zicht. De bedoeling van de regering was namelijk, in dit stadium aan de voorzich tige kant te blijven in afwachting van de nadere bestudering en uitwerking van het rapport-Boot, waarbij naar haar mening voorkomen diende te worden dat uitein delijk geen verdere verbeteringen op ba sis van dat rapport zouden zijn te berei ken. Nadat van beide zijden was verklaard dat men het rapport in alle objectiviteit zou bestuderen en men van de kant van Advertentie Met ingang van 19 december stopt de trein die om 7.32 uur uit Haarlem naar Beverwijk vertrekt, ook in Bloemendaal en wel om 7.36 uur. Van 9 januari af wordt de trein HaarlemBeverwijk iets ver vroegd. Hij vertrekt dan om 6.27 uit Haar lem in plaats van om 6.30 uur. De trein is dan vijf minuten eerder in Beverwijk, namelijk om 6.37 uur. Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN in verrukkelijke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 de politiebonden had toegezegd slechts dan een nadere verbetering te bepleiten als het resultaat van die studie daartoe aan leiding zou geven, kon overeenstemming worden bereikt. Het overleg over het rap port-Boot zal in de loop van januari beginnen. De toelage over oktober tot en 'met december zal nog deze maand in de vorm van een uitkering ineens worden uitbe taald. Van de kant van de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Toxopeus, die bij het verlaten van de vergaderzaal nog te kennen had gegeven dat hij er grote waar de aan hechtte dat de drie bonden de voorstellen unaniem hadden aanvaard, werd nog medegedeeld dat dit resultaat mede mogelijk was, nu hij ook overeen stemming heeft weten te bereiken over het algemene salarisbeleid voor het over heidspersoneel. Moet de directeur van een chemische fabriek te Eist in de Betuwe verantwoor delijk worden gesteld voor de dood van een 23-jarige arbeider in deze fabriek op 12 maart van het vorig jaar? De rèchtbank te Arnhem heeft zich de gehele dag be zig gehouden met het onderzoek naar het juiste antwoord op deze vraag, nadat de kantonrechter te Nijmegen de directeur op 16 februari had vrijgesproken. Volgens de officier van Justitie moet de directeur worden geacht verantwoordelijk te zijn, omdat in zijn fabriek onvoldoende veilig heidsmaatregelen zouden zijn genomen. De officier eiste vier weken hechtenis voor waardelijk tegen de directeur en 500 gul den boete, welke straf gelijkluidend is aan die welke de kantonrechter aan de bedrijfsleider van de fabriek had opge legd. De bedrijfsleider was niet in appèl gegaan, de directeur wel. Er werden achttien getuigen gehoord, onder wie een aantal arbeiders van de fabriek. Over het algemeen bleken de arbeiders weinig be grip te hebben voor de grote gevaren, waaraan zij zijn blootgesteld tijdens hun werk: het emballeren van een insecticide in poedervorm, een in de land- en tuin bouw veel gebruikt bestrijdingsmiddel te gen parasieten. De situatie was in maart 1959 zeer gevaarlijk geworden, omdat een nieuwe vulmachine kinderziekten vertoon de. Hierdoor kwam meer insecticide in de fabriek dan normaal. Een samenloop van noodlottige omstandigheden kostte een ar beider het leven. Hij overleed in een zie kenhuis aan vergiftiging. De directeur wees de aansprakelijkheid voor deze fatale afloop van de hand. Hij staat aan het hoofd van nog een zeer groot aantal ondernemingen en slechts twee keer per week bezoekt hij de fa briek in Eist. De arbeidsinspectie ver klaarde dat de fabriek in Eist zeer gun stig bekend staat. Met de defecte machine is echter vier dagen lang geproduceerd, waardoor het gevaar van vergiftiging werd vergroot. De directie heeft nage laten de machine stop te zetten. De officier zei dat de directeur zijn aan sprakelijkheid wel heeft gedelegeerd aan de bedrijfsleider, doch het is volgens de officier onmogelijk de gehele aanspra kelijkheid over te dragen op een andere persoon. Er is onvoldoende gelet op het na leven van de veiligheidsvoorschriften. De directeur vertrouwde te veel op zijn be drijfsleider. Overigens gaan de arbei ders ook niet vrij uit. Zij maakten onvol doende gebruik van de ter beschikking gestelde beschuttingsmiddelen. In de vergadering van Provinciale Sta ten van Zeeland hebben Gedeputeerde Sta ten een verklaring afgelegd over de „ver schrijvingen", die bij een provinciale dienst zouden hebben plaats gehad. Gede puteerde Staten hebben een onderzoek in gesteld, waarvoor handelingen van een ambtenaar aan het licht zijn gekomen welke, naar het voorlopig oordeel van Ge deputeerde Staten, als een strafbaar feit moet worden beschouwd. Zij hebben daar van dan ook aangifte gedaan bij de offi cier van Justitie. Daar deze zaak in het stadium van justitieel onderzoek verkeert, kunnen Gedeputeerde Staten geen verdere bijzonderheden bekend maken. Het vermoeden bestaat dat behalve het feit waarover het onderzoek liep, nog ande re handelingen van gelijke aard door de zelfde ambtenaar zijn begaan, die ook in het justitieel onderzoek zullen moeten wor den betrokken. Gedeputeerde Staten willen niet treden in een oordeel omtrent de uitdrukkelijke weigering van degene, die in het openbaar een provinciale diénst beschuldigde. (Dit was de oud-wethouder van Goes, de heer j. J. van Mellej. Zij verklaren met de meeste nadruk, dat zij van deze handelin gen tevoren geen kennis droegen en dat zij dus nooit hebben toegelaten dat het systeem van „verschrijvingen" in welke zin dan ook door een provinciale dienst of door provinciale ambtenaren zou worden toegepast. Zij wensen over deze zaak de grootste klaarheid en het is met hun volle instem ming, dat de minister van Binnenlandse Zaken zijnerzijds een onderzoek zal doen instellen, dat die klaarheid zou kunnen verschaffen. Zodra daartoe de mogelijk heid zich voordoet, zullen Gedeputeerde Staten nadere mededelingen doen aan Provinciale Staten van Zeeland. Tot één jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en vijf jaar intrekking van het rijbewijs heeft de recht bank in Den Haag een 22-jarige Leidse timmerman veroordeeld, die op 15 juni, toen hij in staat van verregaande dron kenschap verkeerde, met een huui-auto als een razende door de nauwe Burchtsteeg te Leiden is gereden, waarbij hij vier voet gangers ernstig letsel toebracht. De Burchtsteeg was vol mensen, die terug keerden van een feest in „De Burcht". Ook de timmerman was daar geweest. Hij had er een groot aantal glazen bier en jenever gebruikt, waarna hij, hoewel hij nauwelijks meer op zijn benen kon staan, een eveneens beschonken vriend per auto wilde thuisbrengen. In de stampvolle Burchtsteeg reed de beschonken timmerman met grote snel heid en hevig slingerend op het publiek in, links en rechts voetgangers rakend. Enige slachtoffers werden een eindweegs meegesleurd door de auto, die bleef door rijden tot hij in de Korenbrugsteeg tegen een muur botste. Er lagen toen vier zwaar gewonden op straat, onder wie de Leidse hartspecialist dr. F. Kroes. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank had tegen de timmerman een gevangenisstraf geëist van een jaar zon der aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van tien jaar. De gemeente Breda heeft geweigerd om de aanslag die het hoogheemraadschap De Brabantse Bandijk heeft opgelegd, op grond van het door de Provinciale Staten goedgekeurde reglement voor de Brabantse Bandijk te betalen. Breda acht het in strijd met de wet dat een gemeente als zodanig kan worden aangeslagen. Het heeft de aanslag over 1957 niet betaald. Besloten werd om de zaak door de rechter te laten uitmaken. In de civiele procedure zijn gisteren de pleidooien gehouden. Voor de ze pleidooien bestond een ongewoon grote belangstelling. De advocaat van de ge meente Breda, mr. W. van Wijmen, noem de de aanslag geen belasting maar wel een gedwongen subsidie van de gemeente aan de Bandijk. Ook als men zou aanne men dat er wel sprake was van belasting, was deze volgens pleiter in strijd met de Grondwet, met de Gemeentewet en ook met de grondbeginselen van het water staatsrecht. Hij vond de raadsman van de Brabantse Bandijk, prof. mr. D. Simons uit Den Haag, lijnrecht tegenover zich. Deze wees op de evolutie in het water schapswezen, welke blijkt uit de goedkeu ring door meer provinciale besturen en door de Kroon van het betrekken in de om slagen van gemeenten. Mocht dit onwet tig zijn dan ontvalt de basis aan de huidi ge organisatie van de Brabantse Bandijk en aan de organisatie van zeker een elftal andere soortgelijke instanties in ons land. Dat Provinciale Staten te ver zouden zijn gegaan door over de gemeentefinanciën te beschikken op deze wijze, werd door plei ter bestreden. Er is wel degelijk een pro vinciaal belang aanwezig: de bescher ming tegen overstroming. De president van de rechtbank bepaal de de uitspraak op 10 januari. Wie zijn kinderen laat spelen met radio grafisch bestuurbare speelgoedautootjes, overtreedt meestal zonder dit te weten de Radio- en Telefoonwet. Dit deelt P.T.T. mede naar aanleiding van storingen in de radio- en t.v.-ontvangst, die op treden bij het gebruik van Japanse speel goedauto's, welke in sommige warenhui zen worden verkocht. In het speelgoed is een kleine ontvanger ingebouwd, die rea geert op een nogal slordig werkend zen dertje. Evenals voor radiografisch bestuur de modelvliegtuigen en bootjes zou men hiervoor na keuring een vergunning moe ten hebben, maar zover wil PTT nog niet gaan. Ook is er geen besluit genomen de autootjes uit de handel te doen nemen. De radio-controledienst kan bij klachten echter wel maatregelen tegen deze kleine „stoorzenders" nemen. (Van onze parlementaire redacteur) Ter bevordering van de woningvoorzie ning voor militairen, nodig in verband met overplaatsingen die telkens voorko men, heeft de Tweede Kamer besloten een rijksgarantie te verlenen voor de ren te en aflossing van geldleningen tot een maximum van 10 miljoen gulden, welke woningbouwverenigingen opnemen ter fi nanciering van woningbouw in afgelegen legerplaatsen. Er zijn reeds voorstellen in voorberei ding van_ twee woningbouwstichtingen, waarvan één zich beweegt op het terrein van landmacht, luchtmacht en marine, en de andere uitsluitend de land- en lucht macht betreft. Deze plannen vergen onge veer 4 miljoen gulden. De woningen zul len worden gebouwd krachtens de premie- en bijdrageregeling 1960. I Advertentie Nu ook:'" Kinder- meteen speciaal aange paste dosering voor uw kind. Met vruchten- ASPfPIIV smaak en veïlïg- heidssiuiting. niet meer en niet m'nder is ol voldoende om u snel en krachtig van uw pijn af iiïï-y te helpen. <*v. -* /'w is niet te overtreffen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4