IK KIEK B. en W. van Amsterdam zijn kwaad op hoofdambtenaar De vloot van „Wijk"-schepen Spannende strijd KijkUit-Heemstede bij de stand 4-3 afgebroken VGZ wint van Rapidity maar verliest van het sterke TOG LANGS SLUIZEN EN HAVENS Critische uitlatingen over de woningbouw tegengesproken KNAU moet Henk Visser laten starten „Huis aan het meer" P. DE GROOT Sleepboten schuilen voor de storm met Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek TA FELT EN NISCOMPETITIE VOORTGEZET OVERGANGSKLASSE SCHAAKCOMPETITIE OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD De grootste kollektie WOLLEN en DRALON A matenrtoneel WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 t Advertentie iGEROl ZILMETA V£efciMi^ do-oA e/i daoA KENNEMERLAAN 30 Zie onze GERO-etalage De sleepboten „Tasmanzee" en „Pool- zee", die met een betonnencaisson, be stemd voor een pier te Benghazi, op weg zijn van Venetië naar Benghazi, zijn we gens stormweer de haven van Brindisi binnengelopen om te schuilen. Het blijkt dat het caisson enkele gebreken vertoont, die eerst verholpen moeten worden om de veiligheid van de sleep te verhogen. Ook aan de andere nog te verslepen caissons zullen veranderingen moeten wor den aangebracht. Het stormt op het ogen blik hevig in de Middellandse Zee. ER IS IN ROTTERDAM een rederij met schepen waarvan de namen eindigen op „wijk". Haar naam is Stoomvaart Maatschappij „Wijklijn". De directie wordt gevoerd door de firma Ehrhardt Dekkers. Deze firma werd in 1901 als carga doors- en expeditiebedrijf opgericht in Rotterdam. Enkele jaren later is men zich tevens gaan toeleggen op het rederijbedrijf. Het s.s. „Katwijk" was het eerste schip; het kwam in 1903 in de vaart. Vier jaar lang was dit het enige schip van de Wijklijn. Eerst in 1907 werd een tweede boot aangeschaft, de „Noordwijk". De eerste „Noordwijk" had geen geluk kige vaart. Slechts een jaar heeft het schip voor de maatschappij gevaren. Op 6 juli 1908 verging het schip, op weg van Santan der naar Rotterdam. Het verongelukte schip werd bijna onmiddellijk vervangen. In 1909 vertoonde zich alweer een nieuwe „Noordwijk" op zee. Nadat daarna de „Rijswijk", „Brunswijk", „Randwijk" en „Winterswijk" aan de vloot waren toege voegd beschikte de „Wijklijn" in 1914 over zes schepen. Op 14 april 1915 kwam het bericht op het kantoor binnen dat een dei- schepen van de rederij was getorpedeerd: de „Katwijk", die bij de Noord Hinder ten onder was gegaan met 3.000 ton mais aan boord. De bemanning kon worden gered. Ter vervanging werd een nieuw schip be steld. Het lag in de bedoeling dit schip de naam „Naaldwijk' 'te geven, maar het. heeft niet onder die naam gevaren: het werd meteen overgedaan aan Phs. van Ommeren. Zoals gezegd, is men met de eerste „Noordwijk" niet gelukkig geweest. Anders was het gesteld met het tweede schip on der die naam. Eerst werd het stuurloos ronddrijvende Noorse stoomschip „Gaca" van de ondergang gered door het in Fal mouth binnen te brengen en later werd het Britse s.s. „Aldenham" opgepikt en binnengebracht, mijnengevaar en de kans op getorpedeerd te worden ten spijt. In de naoorlogse jaren werd de uitbrei ding van de vloot met energie aangepakt. Er kwam toen ook weer een „Katwijk" in de vaart, ,die daarvoor als „Oostenburg" toebehoorde aan n.v. Bureau Wijsmuller. Tot de crisisjaren was een behoorlijke vloot in de vaart. Daarna moesten ver scheidene schepen verkocht worden. Jaren achtereen is er geen nieuw schip meer bij gekomen totdat tegen het einde der jaren dertig een splinternieuwe „Noordwijk" in dienst werd gesteld. Op 1 april 1940 had de Wijklijn negen schepen. Ruim een maand later werd de „Naaldwijk" in de buitenhaven van IJmuiden ter hoogte van het fort tot zinken gebracht. Bij dat ene schip is het niet gebleven. Gedurende de vijf oorlogsjaren verspeelde de mij Wijk lijn ruim 70 percent van haar tonnage. Daarna werd de vloot door enkele aan kopen en bestelling van nieuwe schepen Advertentie A O t O KENNEMERLAAN 5 (bij do brug) Romans: Kuipers, De zaak met de drie hemel bedden; Miranda, De verwachting; Mons, Vier dode visjes; van Ree, De meesterdromer; Sand hill, Een haai zwom verder; Verburg, Koffie uit Kaffa; Christie, Moord in de Oriënt expres; Ed wards, De naakte Maja; Frison-Roche, Boven de afgrond; Larsen, Let op mijn woorden!; Voss, De witte roos. Buitenlandse romans: Grimmelshausen, Der abenteuerliche Simplizissimus; Scharfenberg, Pro- jekt Wadi Tharthar; Carrière, Mon oncle. OntwikkelinesboekcnNieuwe tijden, nieuwe wegen, Morene uittingen van Katholieke geloofs beleving; Wat heeft de religie voor de mensheid gedaan?; „Zo zijn ze..", publicatie no. 4 van het sociologisch instituut der Ned. Herv. Kerk; Young. De juiste man op de juiste plaats; Wel vaart en welvaartsdenken; 50 years of Maybach; Btihrmann, Rede gehouden op 2 dec 1.960, ter gelegenheid van zijn installatie als burgemeester van Velsen: Barbault, De sterrensplegel, dat bent u, Steenbok; de Leeuw-Aalbers, Sexuele opvoe ding; Het onderwijs in Nederland: Hoving, Wen ken voor de praktijk voor jonge onderwijzers en onderwijzeressen; den Houter, Sollicitatiebrieven: Taylor. Het avontuur der wetenschap; Schenk, De aarde was woest en ledig; Raven. Anatomi sche atlas; Tiegel, Nooit meer slapeloos; Schenk en Spaan, Met z'n allen..; Spoerl, Kies zélf uw auto: van der Borden en Kloet. Scheepswerk. - tuigkunde, repetitie en examenopgaven; I-Iooft- man, Alles over raketten en raketvliegtuigen: Desroches Noblecourt, Beeldhouwkunst van het oude Egypte; Willem Reijers, 1910—1958; Kruyt. Makro fotografie; von Neumann, Eine Bildbio- graphie; Kuringer, Johann Strauss; Chambers, The treasury of Negro Spirituals; Simons, Frede ric van Eeden;de Roover, Paul van Ostaijen: Twaszkiewicz. Congres in Florence; van Oudwijk, Mijn dochter doet het goed, misschien Lange, Vreemdeling tussen dier en God: Franzero, Nero; Roskill, The Navy at war 1939—1945; Huxley, weerzien met mijn nieuwe wereld; Pearl, The girl with the swansdown seat; Busch en Hermans. Curacao: Picture book of Surrey: van Egeraat, Gids voor Wenen en omgeving; Sasek, This is New York. weer uitgebreid. De verouderde typen, die de oorlog overleefd hadden, werden ge leidelijk afgevoerd. Het schip op de foto is een der nieuwe motorvrachtschepen. „Steenwijk" genaamd, welk schip in 1957 te St. Nazaire is ge bouwd bij Ateliers et Chantiers de la Loire. De bruto-inhoud bedraagt 6.695 reg. ton. het draagvermogen is 11.300 ton en de bunkercapaciteit 1.660 ton. Het schip heeft een lengte over alles van 138.39 m, een breedte van 18.66 m. een holte van 8.32 m en een diepgang van 8.30 m. De 7 cil. Sul- zer dieselmotor geeft de „Steenwijk" een vaart, van 14 knopen. In de nacht, van 12 op 13 januari 1959 is het schip bijna ten onder gegaan in de LTmuidense havenmond. Bij het binnen lopen raakte het de betonblokken van de zuiderpier. Met bodernschade, vooroverlig gend door het inkomende water, hebben sleepboten van Wijsmuller de „Steenwijk" naar de bijleggershaven gebracht. Na ge repareerd te zijn. kon het schip weer aan de vaart deelnemen. Enkele weken geleden heeft de fa. Ehr hardt Dekkers een nieuw schip aan haar vloot toegevoegd. Dit is een van de schepen die bij de Koninkliike Mij De Schelde te Vlissingen in aanbouw waren voor de Griekse reder J. Carras. De naam van de nieuwe aanwinst luidt; „Katwijk". Arie van cler Veer Na een korte rustperiode in de afdeling Kennemerland van de tafeltennissers is de ze week de competitie voortgezet, waar bij reeds vrijdag het eerste herenteam van de tafeltennisclub VGZ in eigen huis een wedstrijd speelde tegen het Bever- wijkse Rapidity 3. VGZ 1 was spoedig op dreef. F. Deus (tweemaal), A. Ales en J. S. Hoogeweg kwamen tot een 4-0 voorsprong. De Ra- pidity-invalster mejuffrouw Hoog Altink, versloeg in de tweede game Hoogeweg (4-1). Aangezien deze sterke speelster bo vendien van Ales won bracht zij de ach terstand terug tot 4-2. De VGZ-heren lie ten het hierna niet verder komen. Zij won nen tevens de dubbel, waardoor de eind uitslag 8-2 werd met welk resultaat VGZ 1 doordrong tot de leidende ploegen. Wat echter in Beverwijk was gewonnen, ging maandagavond bij het bezoek aan TOG 1 in Haarlem voor VGZ 1 verloren, hoewel na een uiterst spannende strijd. Opnieuw was Deus het eerst aan de beurt tegen Van Abbevé. Hij vond in de TOG-man een uitstekend tegenstander, die met 21-12, 16-21 en 21-17 voor 1-0 zorgde. Ales maakte tegen invaller Franssen met 23-21, 13-21, 15-21 de stand gelijk (1-1). Met 21-18, 21-11 verloor de VGZ-man Hoo geweg van B. Duits en was het 2-1. Deus maakte gelijk tegen Franssen (2-2), doch daarna had Hoogeweg zich volledig tegen Abbevé hersteld met 15-21, 12-18, 14-21 om VGZ de leiding te geven (2-3). Ales werd vervolgens het slachtoffer van de sterke Duits met 21-10. 21-9 (3-3). Hoogeweg nam Franssen weer voor zijn rekening (3-4). maar Duits versloeg nu de Velsenaar Deus (4-4). De spanning steeg steeds meer toen Van Abbevé en Ales speelden. De eerste set was voor de Haarlemmer (21-14), de tweede voor Ales (20-22), die echter in de derde set tot 19 gelijk kon houden. Ales riskeerde nu te veel en verloor met 21-19. Stand 5-4. De dubbel zou bewijzen wie de sterkste ploeg had. TOG verlooi de eerste set met 19-21, won de tweede met 21-14, zodat de dejde set onder adem benemende spanning werd gespeeld. De resultaten waren 20-20, 21-21 en 22-22. Het Het is maandagavond in het Cultureel Centrum voor de IJmuidense schaak club Kijk Uit een succesvolle avond geworden. Het eerste tiental had bezoek van de schaakclub Heemstede. Een wedstrijd welke meetelde in de overgangs klassecompetitie van de Noordhollandse Schaakbond. Bij de stand 4—3 ten gunste van Kijk Uit moest worden afgebroken in een niet geheel duidelijke positie. Een vluchtige analyse van de afgebroken partijen heeft echter reeds duidelijk ge maakt dat Steijn c.s. een goede kans zullen maken de wedstrijd in zijn geheel te winnen. Bijzonder fraai was het optreden van Kjjk Uit 3 tegen Santpoort 3. Voor de 3e klasse van de NHSB betrof het een tref fen van twee teams die beide de eerste ontmoeting hadden gewonnen. Ondanks het gemis van J. G. Bontenbal, P. Kramer jr. en J. Plugboer behaalden de IJmuidc- naren een veelzeggende 82 overwinning. De strijd tussen Kijk Uit en Heemstede heeft een spannend verloop gehad. Door toedoen •■van A. Kistemaker nam Kijk Uit al vrij snel een voorsprong. Zijn Heem stede-rivaal kwam van meet af aan iets minder te staan en speelde bij een grote afwikkeling zo snel en slordig verder dat hij meende nog meer achterstand te heb ben opgelopen dan de kwaliteit die Kiste maker hem met goed spel had afhandig gemaakt. Zeer tot ontstemming van zijn clubgenoten capituleerde de nog jonge Heemsteedse speler in een stelling die op den duur wellicht toch verloren zou zijn geweest maar in team-verband spelend beslist een overgave nog niet rechtvaar digde. Gelukkig voor de gasten konden zij aan hun vierde bord een sterk spelen de S. Bonkenburg waarnemen waaraan Maas zijn handen vol had. Een minder sterke voortzetting bezorgde Maas een zeer passieve stelling. De geroutineerde Bon kenburg buitte zijn vooi-deel vakkundig uit en bracht daarmee de balans in evenwicht. 11. J. L. Wijdoogen moest het Spaans bestrijden en kreeg weldra een pionnen- opmars van zijn tegenstander op te van gen. Hij deed dat bekwaam en begon op zijn beurt een actie langs de h-lijn. Nu toonde de Heemsteaenaar zich een goed verdediger waarna terecht tot remise werd besloten, lVzU/2. Het werd 22 door toe doen van W. Mees. Hij speelde een voor zijn doen kalme partij en moest een pion prijsgeven. In het eindspel bewees hij evenwel niet voor niets internationaal te zijn onderscheiden voor zijn eindspelcom posities. Hij won de pion terug en daarmee alsnog een halve punt voor zijn vereniging. Aan het eerste bord trof clubkampioen K. Steijn in mr. E. Santen een bekwaam te genstander. Er ontwikkelde zich een zeer ingewikkeld gevecht waarin Steijn een overigens correct stukoffer bracht. Hij faalde echter in de afwerking en stond toen meteen verloren. 23. P. Lanser be vestigde zijn goede vorm in de Noteboom- variaht van het Damegambiet. Sterk spel leverde hem een pion op. Alle listen en hinderlagen van de Heemstedenaar ten spijt moest deze toezien hoe Lanser zijn voordeel verder uitwerkte om daarmee het evenwicht te herstellen. 33. Tj. de Jong had al direct het betere spel tegen de Franse verdediging van zijn ri vaal. Bij enkele afwikkelingen leverden twee venijnige penningen hem evenveel pionnen op. Het toreneindspel dat volgde werd accuraat afgerond zodat Kijk Uit weer aan de leiding kwam, 43. Walda moest tegen een Siciliaanse ver dediging optornen. Beide spelers verbruik ten veel tijd waardoor de laatste zetten voor de tijdcontrole in ijltempo moesten worden verricht. Na het optrekken van de kruitdamp bleek een onoverzichtelijke stelling tot stand te zijn gekomén. Walda heeft een lichte materiële voorsprong maar een iets mindere stelling hetgeen een re mise doet verwachten. J. Blok verdedigde zich, zijn gewoonte getrouw, Siciliaans. Hij schroomde niet zijn als zeer sterk bekend staande rivaal met zwaar geschut te bestoken. Deze liet zich echter niet van de wijs brengen en sloeg fel terug. De partij werd afgebroken in een positie van loper en vier pionnen voor Heemstede tegen paard en vier pionnen voor Kijk Uit. De Heemstede-man staat daarbij beslist beter. Gordijn heeft voortdurend een licht initiatief uitgeoefend. De aanval die hij in zette bezorgde hem evenwel niet het ge wenste rendement als gevolg van een voortreffelijke verdediging van zijn tegen stander. Deze bood remise aan maar Gor dijn weigerde terecht. Enkele afwikkelin gen volgden waarna Gordijn zijn positie nog dermate verbeterde dat de afgebroken positie hem zelf nog een kleine winstkans laat. De volledige uitslagen luiden: Kyk Uit IHeemstede I, bord 1: K. Steijn (wit)mr. E. Santen 01; 2. J. Blok K. J. Altena afgebroken; 3. P. Lanser G. van Keulen 1—0; 4. G. H. H. C. Maas— S. Bonkenburg 0—1; 5. F. J. WaldaP. H. v. d. Bos afgebroken; 6. A. Kistemaker H. Vlam l0; 7. Tj. de JongH. v. d. Ber ge 10; 8. C. J. GordijnH. Muusze af gebroken; 9. W. MeesB. Pieters remise; 10. J. L. WijdoogenC. van Langelaar re mise. Totaal 43 voorlopig. Kijk Uit 3Santpoort 3, bord 1: H. Aarts—W. Sterk I 1—0; 2. A. v. d. Plas— L. J. Bilder remise; 3. W. DeelderJ. Leysma 1—0; 4. J. v. d. Doel—H. Kip 10; 5. J. VisL. Vos 10; 6. C. DonkerC. J. Lubken 10; 7. A. J. van NiekerkenO. de Jong remise; 8. H. van BockhoovenII. Parson 1—0; 9. A. OldonmarkW. Sterk II remise; 10. J. E. v. d. WelJ. Otte remise. Totaal 82. Nog enkele uitslagen in de onderlinge competitie zijn: Groe.p 3: F. J. BroertjesW. v. d. Berg 10; R. KroeseC. Gravemaker 01. Groep 4: C. BoumanV. Meijn 01; A. v. MaanenA. Haasnoot 10. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 was TOG, dat wat meer geluk had, met 24-22 deze set won en de einduitslag op 6-4 voor TOG bracht. Hedenavond moet VGZ 1 bij koploper Prowano in Haarlem op bezoek. Het is twijfelachtig of de Velsenaren tegen deze ploeg het voor de eerste klasse B ver loren terrein weten te herwinnen. Voor de heren van VGZ 2 ligt deze taak vrijdag in Haarlem tegen Johez 3 wat gemakkelijker, want VGZ 2 heeft hier de betere papieren. Maandagavond ontvingen de VGZ 3-he- ren in Concordia het vierde herenteam van Doko, dat ondanks hevig verzet spoe dig met 8-0 achterkwam. In een fel ge vecht met D. M. Langeveld wist Paul Morcus met 19-21, 19-21 de Doko-eer te redden, aangezien VGZ 3 de dubbel en daarmede de wedstrijd met 9-1 won. VGZ 3 krijgt het donderdagavond bij Hotac 6. in Beverwijk niet zo gemakke lijk. Hotac heeft een beter gemiddelde en de beste kansen in deze strijd. Er schijnt voor de dames van VGZ 1 nog maar weinig eer te behalen te zijn in deze competitie. Maandagavond ontvingen zij de dames van Doko 1, die uitstekend voor de dag kwamen en de VGZ-dames niet op dreef lieten komen. Het gelukte alleen aan mevrouw R. E. de Haas een winstpunt te boeken, zodat Doko 1 met 1-9 won. VGZ 1-dames sloot hiermede de eer ste competitiehelft af. In Castricum staat donderdagavond de wedstrijd van de da mes CSV 2VGZ 2 op het programma. Advertentie EERSTE PRIJS WINKELWEEK-ACTIE IN BEVERWIJK UITGEREIKT Dinsdagmiddag heeft het dagelijks be stuur van de Commissie Winkelweek te Beverwijk de eerste prijs van de Winkel week-actie uitgereikt aan de heer en me vrouw J. C. Beemsterboer-Mul, wonende aan de Zeestraat te Beverwijk. De voorzitter van de commissie, de heer C. G. van Baar, vertelde dat alles omtrent de gehouden actie prettig is verlopen. De penningmeester, de heer M. A. Davidson, deelde mede, dat met deze actie drie re cords zijn gebroken. De bonnen waren in enkele dagen geplaatst (350.000), ongeveer 250 winkeliers hebben deelgenomen aan de actie en in de tijd van vier maanden is alles geregeld, zo zei hij. (Van onze Amsterdamse redacteur) B. en W, van Amsterdam hebben een verklaring uitgegeven als gevolg van uit latingen die „De Volkskrant" zou hebbên opgetekend uit de mond van hoofd ingenieur J. Potma, plaatsvervangend directeur van de gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht. De heer Potma zou hebben gezegd: „In Nieuw- West hebben wij de Jordaan van de toe komst neergezet. De bouw is er aller beroerdst. Instorten zal het natuurlijk niet, maar als de brokken beton naar beneden oaan vallen, zal ik me niet ver bazen". En verder: „De kunst van het moderne bouwen is. dat je precies van de rand van het graf blijft. Als je maar voldoet aan de minimum-voorschriften is het goed. Wanneer wij van Bouw- en Woningtoezicht tegenwoordig een huis goedkeuren wil dat niet zeggen dat het huis goed is". Deze uitlatingen hebben in het Amster damse stadhuis een storm doen oosteken Ir. Potma werd bij de wethouder van volkshuisvesting ontboden. Daarna heeft de wethouder namens B. en W een ver klaring uitgegeven, waarin op felle wijze wordt gereageerd tegen de opmerkingen die de hoofdambtenaar had gemaakt. B Uitspraak kort geding De president van de rechtbank in Rot terdam, mr. J. G. L. Reuder, heeft uit spraak gedaan in het korte geding tussen Henk Visser en de Koninklijke Atletiek- Unie en in zijn vonnis de KNAU veroor deeld tot het in behandeling nemen van een eventuele aanvraag voor een startver gunning voor Henk Visser, onafhankelijk van de lopende moeilijkheden over de door de atleet gemaakte reiskosten. In deze zaak trad mr. M. G. Rood uit Amsterdam op als raadsman van eiser en mr. J. van der Berg uit Den Haag na mens gedaagde. De president, die de rechtbank bevoegd verklaarde in deze kwestie uitspraak te doen. overwoog dat een procedure over de onkostenvergoeding zonder meer geen grond kan zijn om de gevraagde toestem ming om in het buitenland te mogen star ten, te weigeren. Eiser Visser heeft belang bij een on middellijke voorziening, waardoor de mo gelijkheid wordt geschapen dat over de gevraagde toestemming snel en duidelijk omschreven een behoorlijk gemotiveerde beslissing wordt genomen, zo overwoog de president. Hij stelde nog dat aan de eiser in verband met het bepaalde in art. 198 (nieuw) van het huishoudelijke reglement van gedaagde bovendien wordt medegedeeld of het in casu al dan niet een geschil betreft dat het beleid van het uniebestuur raakt. De president overwoog verder dat er voor het opleggen van een dwangsom voorshands geen termen aanwezig worden geacht en dat op grond van de omstan digheid dat de vordering van eiser niet gaaf wordt toegewezen, de proceskosten zodanig worden gecompenseerd dat elke partij daarvan de hare draagt. en W. ontkennen alle uitspraken van ir Potma over de kwaliteit van de door Bouw- en Woningtoezicht goedgekeurde woningen. „Alle woningbouwplannen, ook die ten behoeve van tuinsteden, worden door de Dienst Bouw- en Woningtoezicht beoordeeld en, als zij voldoen aan alle te stellen eisen, goedgekeurd. Dit betékent dat de volgens deze plannen gebouwde wo ningen aan de eisen voldoen." B. en W. zullen een onderzoek instel len naar de vraag of de in het artikel genoemde hoofdambtenaar de uitlatingen over Nieuw-West heeft gedaan en of de journalist van de betrokken krant 'zijn zegsman juist heeft geciteerd. Afgezien van het resultaat echter worden alle on derdelen van het artikel tegengesproken waarin de woningbouw in Nieuw-West ver geleken wordt met de Jordaan. Ir. Pot ma zou in het januari-nummer van het technisch gemeenteblad een artikel publi ceren over „Bouw- en Woningtoezicht na 1945". Hierin worden als voornaamste kwalen van de moderne woningbouw zui nigheid en haast genoemd. Ir. Potma stelt dat de gemeentelijke bouwverordening da teert uit 1936 en derhalve niet voldoende is om de huidige techniek en de construc tiemethoden te beoordelen. De regerings voorschriften en de pogingen de woning bouw zo goedkoop mogelijk te maken, zou den volgens hem fatale gevolgen hebben voor de kwaliteit. Een en ander is ter sprake gekomen, toen de Volkskrant-jour nalist de mening van ir. Potma had ge vraagd over de bestrijding van de geluids hinder in de moderne woningen. De mogelijkheid bestaat dat ir. Potma uit vrees voor een berisping van het ge meentebestuur zijn artikel voor het tech nisch gemeenteblad intrekt Dat zou jam mer zijn, omdat de mening van deze des kundige hoofdambtenaar hoewel mis schien niet passend in de hoofdstedelijke publiciteitsplannen van belang kan zijn voor de gehele woningbouw in Nederland In Amsterdam wordt niet slechter ge bouwd dan elders, maar de critiek die ir Potma heeft geuit geldt voor alle nieuw- bouw-woningen. Het gemeentebestuur in Amsterdam heeft alleen een onderzoek ge last naar de uitlatingen van ir. Potma. geen onderzoek naar de juistheid van die uitlatingen. „Er is geen sprake van dat de wo ningbouw in Nieuw-West als geheel is te laken. Evenmin kan worden gesteld dat de bouw van de tuinsteden een soort van mislukking zou zijn. Het tegendeel is waar. Amsterdam kan trots zijn op de bouw van de tuinsteden en het overgrote deel van hetgeen in Nieuw-West op het gebied van de woningbouw tot stand is- gekomen," zo zeggen B. en W. in hun verklaring. Advertentie MARKTPLEIN De diverse thrillers van Britse oorsprong waarbij de auteur voor de mysterieuze entourage van zijn criminele spel gebruik maakt van een naargeestig en afgelegen Engels landhuis, is door Hugh Mills weer met een soortgelijk stuk vermeerderd. Zijn „oude l.uis aan het meer", dat deze thril ler de titel verleende, is de woning van de psychiater Maurice Holt, die tien jaar geleden door de schuld van zijn stiefbroer Colin, door het medisch tuchtcollege werd geschorst. Deze Colin is bovendien een hoogst onsympathiek sujet, dat er een satanisch genoegen in schept de toch al zo verbitterde Maurice voortdurend in zijn plannen te blijven tegenwerken. Op den duur beraamt deze dan ook, met behulp van zijn zuster Stella, een uiterst geraf fineerd moordplan, dat op zekere avond ook werkelijk ten uitvoer wordt gebracht. Enkele geheel onvoorziene futiliteiten wekken echter de argwaan op van Janet Maurice's echtgenote en in zijn vertwijfe ling besluit hij ook haar uit de weg te ruimen. Juist wanneer hij op het punt staat zijn geweten met een tweede moord te bezwaren waarbij Maurice op een sinistere manier gebruik maakt van Ja nets zelfmoordneigingen is het voor Scotland Yard opnieuw tijd om in te grij pen. Als Janet dan uit haar gevaarlijke hypnotische toestand wordt verlost, is haar eerste bewuste gedachte de zekerheid dat haar echtgenoot en schoonzuster on getwijfeld naar de galg zullen worden verwezen. Zo in hèt kort naverteld, lijkt dit een van die traditionele histories over misdaad' en straf, die het waarschijnlijk ook zou zijn geworden, wanneer de auteur zijn handeling niet telkens van zoveel onverwachte wendingen had voorzien. De ze snel wisselende situaties maken het stuk echter bijzonder moeilijk te spelen, het geen ook de oud-katholieke toneelvereni ging „De Plankeniers" maandag in het Hervormd Jeughuis aan de Rembrandt- laan heeft moeten ondervinden. Tevens leverde deze voorstelling nogmaals het bewijs, dat ook de zogenaamde kleine rollen sterk moeten worden bezet, om tot een homogene opvoering te geraken. Want al is deze vereniging dan ook zo gelukkig een Jan Wijker in haar werkende kring te tellen, die ongetwijfeld als een der beste toneeldilettanten van de IJmond kan worden beschouwd, dan wil dit nog niet zeggen, dat met één speler ook een goede voorstelling is gegarandeerd. Men zou zelfs kunnen beweren, dat door zulk een uitblinker een zwakke omgeving juist nog sterker wordt geaccentueerd. Wat Jan Wijker in dit stuk als de verbit terde psychiater heeft gepresteerd, kan zonder enig voorbehoud voortreffelijk wor den genoemd. Doch wat baat dit, wan neer het publiek in de lach schiet, omdat de schurkachtige Colin een bijna komi sche indruk maakte en de verpleegster het op een der meest verrassende ogenblikken eveneens geheel liet afweten. Dit waren wel de beide zwakst bezette rollen, of schoon Iris ook nog niet alle vereiste dramatische accenten verkreeg en de re chercheur door zijn lakonieke houding een vreemdsoortig mannetje werd. Beter waren Nolda Wijker als de gefrusteerde Stella en Bertus Bosman als de sympa thieke kolonel Forbes. Sonny Hunsche was Janet Holt, eveneens een bijzonder zwa re rol, omdat zij door de auteur in zo veel uiteenlopende situaties wordt ge plaatst. Weliswaar was zij beslist te jeug dig voor een reeds jaren gehuwde vrouw, zodat haar serviliteitten opzichte van Mau rice beter werd aangegeven dan haar po sitie als meesteres. Maar zij speelde fris en met een zekere onbevangenheid het geen de aanwezigheid van jong talent verzekerde. j. v. D* HINDERWET-AANVRAGEN Ter gemeente-secretarie is ter inzage gelegd een aan Gedeputeerde Staten van Noordholland gericht verzoek om vergun ning ingevolge de Hinderwet tot het op richten van een rioolgemaal nabij de Wij- kermeerweg te Velsen-Noord. Op donder dag 29 december om elf uur des morgens zal in het gemeentehuis een ieder die dat wil, mondeling zijn bezwaren tegen dit plan kunnen toelichten. De CEMIJ te IJmuiden heeft ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het uitbreiden van het bedrijf door bijplaat sing van een vuilverbrandingsoven. Sma- rock n.v. vraagt toestemming tot uitbrei ding van de olie-opslagplaats aan de Dok- weg te IJmuiden met acht ondergrondse tanks en vier pompinstallaties. De n.v. Ver mande Zonen verzoeken vergunning tot wijziging en uitbreiding van de drukkerij en de binderij aan de Frogerstraat 47 in IJmuiden. Tot slot vraag Shell Nederland vergunning tot uitbreiding van de pomp- installatie aan de Heerenduinweg in IJmui- den-Oost. HAVENVERKEER AMSTERDAM. In de week van 4 tot en met 10 december zijn ln de hoofdstedelijke haven aange komen 179 schepen (583.940 b.r.t.) en ver trokken 158 schepen (448.807 b.r.t.).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7