Regering handhaaft het verbod van tussentijdse loonsverhoging keelpijn Gargilon Oordeel van UNO-commissie zou voor ons geen wet zijn Berlage's beurs zal niet worden afgebroken Den Besten wellicht spoedig in voorarrest met Motie van de P.v.d.A. over de metaalionen maakt geen kans De inleveringsprijs voor kaas Vliegende pater had het nakijken Amsterdamse raad voteert voor het herstel fl,8 miljoen Aanklacht wegens bedrieglijke bankbreuk ingediend DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 Ia ONDANKS NIEUWE AANVAL DER OPPOSITIE Geen nieuwe onrust Pak sneeuw in New York PROF. DE QUAY OVER N.-GUINEA: Anoniem telefoontje bespaart automobilist stevige veroordeling Kantoorpersoneel PTT in Zeist neemt het niet snel en doeltreffend (Van onze parlementaire redacteur) In weerwil van een nieuwe aanval van de oppositie, handhaaft de regering haar standpunt dat de verworven welvaartsverbetering niet in gevaar mag worden gebracht door prijsstijging die het gevolg zou zijn indien de collectieve arbeidsovereenkomsten vóór het aflopen worden herzien voor tussentijdse loons verhogingen. Wel mag onder bepaalde voorwaarden met ingang van 1 januari de arbeidsduur met een uur per week worden verkort, indien deze maatregel niet wordt doorberekend in de prijzen. Aan de bedrijfstakken die in het kader van de vrije loonvorming nog geen loonsverhoging hebben kunnen toekennen, zal spoedig worden toegestaan de lonen met maximaal 4 percent te verhogen. Voor een motie van de P.v.d.A., waarin er bij de regering op wordt aange drongen het overleg te hervatten om alsnog te trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden met de lonen in de metaalindustrie, bleek gisteren in de Tweede Kamer geen meerderheid te bestaan. De socialistische oud-minister Suur- h o f f noemde het in zijn interpellatie over de moeilijkheden in de metaalindustrie on gerijmd dat de regering heeft verboden een c.a.o. open te breken voor loonsver hoging. Daartegenover herinnerde staats secretaris Roolvink er aan dat op 21 sep tember 1955 minister Suurhoff een brief heeft gestuurd aan het College van Rijks bemiddelaars, waarin stond dat de secun daire arbeidsvoorwaarden mochten wor den verbeterd, maar dat voorstellen daar toe alleen konden worden gedaan bij af loop van een c.a.o. De economische situa tie was toen minder verontrustend dan nu. Van zijn kant herinnerde de socialisti sche woordvoerder er aan dat de staats secretaris op 17 juli 1959 in de Kamer heeft gezegd dat c.a.o.'s bij onderling goedvinden altijd tussentijds kunnen worden herzien. Natuurlijk, antwoordde staatssecretaris Roolvink, dat is geen punt van discussie. Maar nieuwe loon- overeenkomsten krijgen pas rechtskracht na goedkeuring door het College van Rijks bemiddelaars. Indien zich bijzondere om standigheden in het algemeen tegen goed keuring verzetten, is het college bevoegd de goedkeuring te weigeren. De regering had niet zo halsstarrig moe ten zijn, betoogde de heer Suurhoff. Zelfs al zou een tussentijdse loonsverho ging economisch gevaarlijk zijn, dan had de regering toch moeten trachten met geven en nemen een oplossing te vinden. Door het star hanteren van de reken- lineaal heeft de regering gevoelens van teleurstelling en verbittering gewekt. Daartegenover zei de staatssecre taris dat men in de metaalindustrie had moeten overwegen of door het voeren van loononderhandelingen niet loze verwach tingen werden gewekt. De regering heeft tijdig, op 15 december, gewaarschuwd. Omtrent de pessimistische kijk van mi nister De Pous op de economische situatie in 1961, twijfelde de heer Suurhoff er aan of deze gerechtvaardigd is. De voorspel lingen schommelen sterk. Bovendien moet er volgens spelregels van de vrijere loon- voi-ming economische ruimte zijn voor loonsverhoging, want deze mag de stijging van de produktiviteit niet overtreffen. Minister Van R o o i j repliceerde dat de mate van voorzichtigheid die men in acht wil nemen, meestal samenhangt met de mate van verantwoordelijkheid die men draagt. Hij maakte er op attent dat de stijging van de produktiviteit nog maar langzaam gaat, omdat de grens van de produktiecapaciteit is bereikt. De stijging van de besteding is groter dan van de produktie. Toestaan van tussentijdse her ziening zou bepaald niet beperkt zijn ge bleven tot de metaalindustrie en een alge mene loongolf zou leiden tot prijsstijging en gevaren voor de nationale economie als geheel. De ombuiging van de economische ont wikkeling blijkt niet alleen uit de nieuwste cijfers, verklaarde minister De Pous, maar zij was ook reeds voor iedereen dui delijk uit de oudere cijfers. In de metaal industrie kunnen de arbeiders ook aan hun trek komen doordat de regering volop gelegenheid biedt tot het delen in de winst, vulde staatssecretaris Roolvink aan. Wij moeten een herhaling van de beste dingsbeperking voorkomen, die de so ciaal zwakken het ergst heeft getroffen. Een gezond sociaal beleid eist daarom voorzichtigheid met de loonpolitiek. De armsten mogen niet opnieuw de dupe worden. Men kan ook niet zeggen dat de arbeiders het eerst zijn getroffen door maatregelen die de bedoeling hebben een overbesteding te voorkomen. Eerst zijn Critiek in produktschap In de bestuursvergadering van het pro- duktschap voor zuivel heeft de heer Van der Ploeg (ANAB) bij de rondvraag zijn verontwaardiging geuit over mededelingen, door de staatssecretaris van Financiën ge daan over de inleveringsprijs voor kaas. De staatssecretaris heeft medegedeeld dat het directe effect van de afschaffing van de omzetbelasting op boter op de netto opbrengst van alle melk dient te worden bereikt door een geringe verhoging van de inleveringsprijs voor kaas. Ironisch vroeg de heer Van der Ploeg, of het niet beter is dat, behalve de mi nisteries van Landbouw, van Economische Zaken en van Algemene Zaken, ook het ministerie van Financiën een vertegen woordiger naar de bestuursvergaderingen van het produktschap zendt. Het bestuur kan dan vernemen welke besluiten dat ministerie al genomen heeft. Een beslissing over wijziging van de in leveringsprijs voor kaas is nog niet ge nomen, zo vernemen wij nader. De inleve- ringsprijzen voor boter, mager melkpoeder en kaas worden ten minste eenmaal per jaar door de minister van Landbouw en Visserij vastgestel, nadat deze advies heeft ingewonnen van het produktschap voor zuivel. Waarschijnlijk zal het bestuur van het pro duktschap in zijn op 28 december te hou den vergadering het advies vaststellen over de inleveringsprijzen ,die van 1 janu ari af moeten gelden. de investeringen afgeremd. De belasting verlaging is uitgesteld, de bouwvergunnin gen zijn beperkt enzovoort. Drie extra sprekers, D r s. Roe mers, drs. Nederhorst en Baart, voorzitter van de Vakraad in de Metaalindustrie, stuurde de P.v.d.A. in het vuur om de aanval te onder steunen op het regeringsstandpunt, volgens hetwelk loonsverhogingen vóór het aflopen van een c.a.o. verboden zijn. Het vuur der welsprekendheid werd toegespitst in een motie, waarin de regering werd gevraagd alsnog te trachten in overleg met de stichting van de Arbeid en de Vakraad voor de Metaalindustrie verantwoorde oplos sing voor de gerezen moeilijkheden te vinden. Drie leden van de anti-revolutionaire fractie, drs. Hazenbosch, van Nierop en Van Eibergen, stemden in het begin van oktober nog voor een motie van de P.v.d.A., die aandrong op het toestaan van tussentijds openbreken van de c.a.o.'s. Gisteren waren zij zeer vriendelijk tegen over staatssecretaris Roolvink en drs. Hazenbosch verklaarde dat de hele A.R.-fractie tegen de socialistische motie zou stemmen. Hij zei dat het loonbeleid over het geheel goed was geweest, al had zijn fractie gaarne het conflict in de me taalindustrie opgelost gezien door een loonsverhoging van 4 percent per 1 april 1961. De motie van de P.v.d.A. vond drs. Ha zenbosch gevaarlijk, omdat daardoor weer verwachtingen zouden worden ge wekt die niet verwezenlijkt kunnen wor den door de verdeeldheid in de Stichting van de Arbeid. Nieuw overleg zou ook vol gens de heer Kikkert (C.H.U.) geen zin hebben na het overleg dat reeds is gevoerd. Drs. B o g a e r s (K.V.P.) was tegen de motie, omdat deze de bestaande onrust zou handhaven, terwijl rust geboden is. Hij had waardering voor de moed van de regering om in het algemeen belang het been stijf te houden. Alleen ds. Van der Veen (P.S.P.) verklaarde de motie te zullen steunen. De heer C o r v e r (V.V.D.) zei niet ontevreden te zijn over de resul taten van het sociaal-economisch geleid, vooral omdat de prijzen in bedwang zijn gehouden. De antwoorden van staatssecretaris Roolvink schenen de socialisten weer te prikkelen. Hij zei dat het College van Rijksbemiddelaars reeds op 20 oktober 1959 aan de Vakraad voor de Metaalindus trie had geschreven dat het indien de stij ging van de produktiviteit zou meevallen De bijna een halve meter dikke sneeuwvracht welke zich over het Times Square in New York heeft uit gestrekt, is een blijvertje geworden, doordat de temperatuur na een hevige sneeuwval tot acht graden beneden het nulpunt is gedaald. Het werd daardoor in New York de koudste dertiende de cember, welke het weerkundig bureau van de stad ooit heeft geregistreerd. niet uitgesloten was dat de lonen zouden kunnen worden herzien „vóór dc tweede helft van 1961". Terwijl de staatssecretaris hem beant woordde liep de heer Suurhoff uit de zaal weg en tenslotte was er ook nog een inci dentje met de socialistische fractie-leider, mr. Burger. Op een interruptie van hem repliceerde de staatssecretaris dat hij een dergelijke vraag wel van drs. Nederhorst maar niet van mr. Burger had verwacht. Dat hebt u niet uit te maken, of ik als afgevaardigde een vraag mag stellen, viel mr. Burger uit. Hij zei verontwaardigd dat hij zich over terechtwijzing van de staats secretaris boos maakte. Dat hoeft u er niet bij te zeggen, ant woordde de heer Roolvink laconiek, want dat ziet de hele Kamer wel. De stemming over de motie, die geen kans maakt te worden aangenomen, werd gisteravond uitgesteld tot vanmiddag. Oud-minister Suurhoff (P.v.d.A.) heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn in terpellatie gehouden over de moeilijk heden met de lonen in de metaal industrie. De Nederlandse regering is bereid, onder bepaalde voorwaarden, een com missie van de Verenigde Naties in Nieuw-Guinea te ontvangen. De re gering wil in de Verenigde Naties aan elke discussie over de bevindingen van deze commissie deelnemen, maar dat betekent niet dat elke conclusie die uit deze discussie zou kunnen voortkomen, voor Nederland regel of wet zou zijn. Tenslotte is Nederland soeverein en heeft ons land verantwoordelijkheden die uit deze soevereiniteit voortvloeien. Of Indonesië met de instelling van een dergelijke commissie akkoord gaat, speelt voor Nederland geen rol, wèl of de instelling van een commissie een meerderheid in de UNO zal krijgen. Dit heeft gisteren minister-president De Quay tijdens zijn beantwoording van de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer gezegd. Later, bij de re plieken, heeft de minister-president, naar aanleiding van een opmerking van ir. Vos (P.v.d.A.) het regeringsstandpunt nog ver duidelijkt. De regering is inderdaad be reid de situatie in Nederlands Nieuw-Gui nea aan het „oordeel" van een UNO-com missie te onderwerpen. Maar dat betreft dan toch een oordeel van een commissie en niet van een rechter. Dit kan niet in houden dat Nederland dat oordeel kan be schouwen als een regel of een wet, waar aan ons land zich zonder meer zou kun nen onderwerpen. De regering heeft niet alleen geen bezwaar tegen de totstandko ming van een UNO-commissie, maar zij zou zulk een commissie zelfs op prijs stel len. Het is namelijk nuttig dat men in de wereld weet dat Nederland oprecht streeft naar het verkrijgen van zelfbeschikkings recht voor de bevolking. Prof. De Quay zei niet te willen in gaan op dat deel van het betoog van mr. Pollema (C.H.U.), waar deze het had over een brede samenstelling van een kabinet. Prof. De Quay nam namelijk aan dat hij daarmee ook wel niet meer te maken zal krijgen. Wat de internationale situatie betreft, gaat het niet zozeer om hetgeen een ver re toekomst zal brengen, maar om deze tijd, waarin de bedreiging onverminderd voortbestaat en daarom is de zorg voor een sterke defensie noodzakelijk. De de fensie behoort in collectief verband tot de hoogste prioriteit. Aan ir. Vos (P.v.d.A.) antwoordde de minister-president onder meer dat Neder land in de internationale hulpverlening aan onder-ontwikkelde landen bepaald geen slecht figuur slaat. Ons land komt, wat de bijdragen betreft, na Frankrijk en de Verenigde Staten. In hoeverre Nederland een resolutie in de UNO over het houden van een refe rendum in Algiers zal steunen, hangt af van de inhoud van zo'n resolutie. Aangaan de de rassendiscriminatie bestaat er geen twijfel over het afwijzen door de Neder landse regering van de apartheidspolitiek. Europese samenwerking De Europese samenwerking is een zaak die de regering zeer ter harte gaat. Te genover de plannen van De Gaulle staat de regering vooralsnog critisch. Aantas ting van de bevoegdheid van de gemeen schapsorganen kan de Nederlandse rege ring namelijk niet aanvaarden. In antwoord op een opmerking van mr. Pollema ten aanzien van de zedenmisdrij ven, begaan aan de jeugd, deelde de mi nister-president mee dat er reeds maat regelen zijn genomen. Het tegengaan van de verkeersonveiligheid is niet alleen een kwestie van wetgeving, maar vooral van mentaliteit van de weggebruikers. Aan mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) antwoordde prof. De Quay dat deze ver trouwen moet hebben in het beleid ten aanzien van de spijtoptanten. De regering gaat voort op de eenmaal ingeslagen weg naar vrijere loonvorming. Kernpunt hierbij is dat de prijzen niet in beweging komen. Ten aanzien van de landbouwpolitiek er kent de regering dat bescherming nodig is, maar met behoud van de eigen ver antwoordelijkheid van de bedrijfstak. In het bouwbedrijf is waakzaamheid ge boden, teneinde de prijzen in de hand te kunnen houden. Daarin is de regering tot nu toe geslaagd. Tot ir. Vos zei de pre mier nog, om te bewijzen dat het de re gering toch niet aan elan ontbreekt, dat thans overeenstemming is bereikt over de politie-salarissen. Toen pater Vergouwen van de missie- luchtvaartvereniging op Nieuw-Guinea zijn vliegtuig aan het „tornen" was, d.w.z. met de hand enkele draaien aan de propellor gaf om het starten te vergemakkelijken, sloeg de motor ploseling aan. Aangezien de gashandle open stond en er geen wiel blokken waren geplaatst, stoof het vlieg tuigje, een Cessna 180, vooruit. De drie inzittenden, Australiërs, die reeds zaten vastgegespt, zagen ontsteld hoe pater Vergouwen een duik nam op het asfalt en de Cessna op zijn eentje ging taxiën. Het vliegtuigje maakte vervolgens een zwenking en koerste recht op de vlieg- benzine-opslagplaats aan. Ernstig beschadigd kwam het tegen ben zinedrums tot stilstand, doch gelukkig zon der brand te hebben veroorzaakt. De pas sagiers kwamen met de schrik vrij. Het toestel was door een particuliere maat schappij in Hollandia gecharterd om Aus traliërs naar Wewak in Australisch Nieuw- Guinea te vliegen. De 23-jarige chauffeur J. uit Breda, die onder Roosendaal met zijn bestelwagen een ernstig verkeersongeluk veroorzaakte, waarbij de 20-jarige J. Landré uit Sou burg in de vlammen van een brandend autobusje omkwam, heeft het aan een ano niem telefoontje te danken dat hij niet door de officier van Justitie in Breda we gens grove schuld zal worden vervolgd. Een onbekende tipgever belde de vader van de chauffeur op en zei dat hij op het kruispunt waar de fatale botsing had plaatsgehad, maar eens moest gaan kij ken naar het waarschuwingsbord dat het naderen van een voorrangsweg aanduidt. Na die mededeling werd de verbinding verbroken. De heer J. ging kijken en constateerde dat het bord op de grond lag. Het onge luk was ontstaan doordat de chauffeur J. op het kruispunt geen voorrang had ver leend. Hij heeft verklaard te hebben uit gekeken naar een waarschuwingsbord om dat hij in de nabijheid wel een kruispunt vermoedde. Een bord heeft hij echter niet gezien en zo was hij het kruispunt op gereden. Het wordt nu geen rechtbankzaak, om dat van grove nalatigheid geen sprake is, maar een zaak voor de kantonrechter. Wat ook de uitspraak moge zijn, vast staat dat het anonieme telefoontje de on fortuinlijke automobilist een heel wat ste viger veroordeling heeft bespaard. Dat het bord die zondagavond nog wel overeind gestaan zou hebben, schijnt niemand te kunnen bewijzen. Het kantoorpersoneel van het P.T.T.- kantoor in Zeist heeft de drie vakbonden telegrafisch mëdegedeeld en bloc als lid te bedanken. Deze maatregel is genomen naar aan leiding van diverse publikaties in de dag bladen en in het bevestigen hiervan door de centrale directie van de P.T.T. in Den Haag. over de loonsverhoging voor de be stellers, die voor het kantoorpersoneel van de P.T.T. achterwege is gebleven. De kogel is eindelijk door de kerk, want de gemeenteraad van de hoofdstad heeft gisteravond besloten tot behoud van Ber lage's beurs als handelscentrum voor Am sterdam, nadat sedert de eerste berichten over de ernstige scheuren in de muren als gevolg van een onvoldoende fundering niet alleen enkele voordrachten van B. en W. en ook een aantal rapporten waren ver schenen, waarvan het ene totale afbraak en het andere volledige restauratie be pleitte. De raad verenigde zich zonder hoofde lijke stemming met de laatste voordracht van B. en W. en stelde een bedrag van De raadkamer van de rechtbank in Am sterdam heeft vanochtend het verzoek van de Amsterdamse advocaat, mr. W. B. Wieringa, tot vrijlating van de president directeur van de failliet verklaarde n.v. Bouw- en Handelsonderneming „Socrates", de heer Nic. den Besten, afgewezen. Deze directeur werd op 25 november op civiel rechtelijke gronden in bewaring genomen omdat hij heeft geweigerd de curator in het faillissement Socrates de gevraagde inlichtingen te geven. Tevens sprak de rechtbank vanochtend het faillissement uit van de n.v. Interna tionale Financierings en Bouwmaatschap pij Interdus en de n.v. Neodus, twee doch terondernemingen van de n.v. Socrates. Deze door de Amsterdamse bank aange vraagde faillissementen werden op 9 de cember reeds behandeld, doch de recht bank schortte de uitspraak veertien dagen op. Het uitstel werd in verband gebracht met het onderzoek van de Justitie in de gang van zaken bij Socrates. Geruchten dat de aanhouding van de faillissements aanvragen verband zou houden met onderhandelingen tussen de Amsterdam- sche Bank en de curator mr. Van Vliet, teneinde tot een bevredigende regeling te komen, zijn door de Amsterdamsche Bank ontkend. Tot rechter-commissaris in de faillisse menten van de beide Socrates-dochters be noemde de rechtbank mr. J. van der Esch; mr. C. D. van Vliet en mr. F. D. Haarbosch werden als curatoren aange wezen. Zij treden ook reeds op als cura toren in het faillissement Socrates. Na afloop van de zitting met gesloten deuren vernamen wij, dat mr. Van Vliet op deze wijze de rechtbank heeft willen aantonen dat de heer Den Besten niet be reid is bepaalde inlichtingen over het fail lissement te geven. Hij heeft overigens weinig hoop dat de heer Den Besten deze inlichtingen ooit zal verstrekken. Wel heeft de president-directeur van Socrates, die na verhoor van drie kwartier weer werd teruggebracht naar het Huis van Bewa ring, de curator toegezegd dat hij er voor zal zorg dragen dat de onroerende goede ren op het eiland Majorca in het faillisse ment worden gebracht. Het betreft eigen dommen van de mysterieuze organisatie „De Heilige Daad", die op naam staat van de gearresteerde J. Jansma. Hij bracht deze transactie tot stand met onge veer 3,5 ton die hij van Den Besten ont ving. Deze vriendelijke geste zou door „De Heilige Daad" zijn beloond met de toezeg ging aan Den Besten dat hij op Majorca een universiteit voor ongeveer 2000 studen ten zou mogen bouwen. Een Amsterdamse oud-notaris die op Majorca woont zal op verzoek van mr. Van Vliet ter plaatse een oogje in het zeil houden. „Desnoods ga ik er binnenkort zelf heen", zei de heer Van Vliet, die inmiddels zijn aanklacht tegen de heer Den Besten heeft laten wijzigen van eenvoudige bankbreuk in bedrieglijke bankbreuk. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat de inbewaringstelling van de heer Den Besten binnenkort wordt ge wijzigd in een preventieve hechtenis (op strafrechtelijke gronden dus). 1,8 miljoen gulden beschikbaar zowel voor het plaatselijk versterken van de funde ring 300.000), voor het aanbrengen van trekankers (ƒ50.000) als voor de aanleg van een nieuwe centrale-verwarmingsin stallatie (bijna 1,4 miljoen) en enkele andere voorzieningen. Burgemeester Van Hall zei dat het er aanvankelijk naar had uitgezien dat het beursgebouw zou moeten worden gefun deerd tot op de tweede zandlaag. Deze werkzaamheden zouden 10 miljoen ver gen, een kapitaal dat met 1,2 miljoen moest worden verhoogd voor verbetering van de verwarmingsinstallatie. Het optrek ken van een geheel nieuw beursgebouw, aangepast aan de inzichten en de behoef ten van deze tijd, werd geraamd op 15 miljoen. Latere onderzoekingen omtrent de toestand van het gebouw wezen evenwel uit dat kan worden volstaan met het tref fen van voorzieningen aan een gedeelte der huidige fundering op de eerste zand laag, waarvan volgens burgemeester Van Hall „redelijk kan worden verwacht dat het gebouw hiermee tot rust zal komen". De beurs blijft dan als symbool van de Amsterdamse handel en als internationaal kunsthistorisch monument voor het nage slacht behouden. Het aanleggen van een parkeergarage in het gebouw achtte bur gemeester Van Hall vooralsnog niet uit voerbaar, mede vanwege de zeer hoge kosten. Niettemin zullen B. en W. dit punt in het oog houden, evenals de vele nog nader te treffen voorzieningen aan het interieur, waarvoor de raad eerlang gelden zal moeten voteren. De gemeenteraad nam het voorstel van B. en W. aan zonder hoofdelijke stem ming. Daarmee was ook het zogenaamde plan-Merkelbach van de baan, dat beoog de een restauratie in moderne stijl en het maken van een winkelgalerij en ga rageruimte. Advertentie N.V. PH1LIPS-OUPHAR

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11