„LE MISANTHROPE" Het Strauss-Quartett excelleerde met Bartók's vierde strijkkwartet J.TH.KORT „SPEELS GEMIN, SPEELS GEWIN" De negen Muzen Vier premières bij het Amsterdams Ballet Akkoord in het G.O. over salarissen l.o.-onderwijzers B. en W. van Goes gaan schoonschip maken Twee doden in het verkeer 13 Drukkersweekblad en Autolijn met schitterend kerstnummer Kerkelijk nieuws IN EEN MODERNE UITMONSTERING „Theatre du Vieux- Colombier" op tournee Gregory Ratoff overleden In Minerva Theater Heemstede Arnhemse raad ontstemd over „De Duivel en God" Rotterdamse première van „Holiday on Ice" Overijselse kunstprijs voor jonge beeldhouwer \WÊÉ TÉ Kfg- m fiml Charmante opvoering door Rotterdams Toneel Dodelijk ongeluk Communisten in Amsterdam wellicht weer in raadscommissies Opslag van kernwapens niet gevaarlijker dan van conventionele munitie DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 Met vier premières en bovendien twee gastsolisten in het programma, is het Am sterdams Ballet woensdag in de Rotter damse Schouwburg opgetreden. Het hoog tepunt was de klassieke „pas de deux" Sonia Arova en Job Sanders in „Don Quichotte" van Marius Pepita op mu ziek van Ludwig Minkus. uit „Don Quichotte", een ballet van Ma rius Pepita op muziek van Ludwig Min kus, dat gedanst werd door de beide gast solisten: de Joegoslavische danseres Sonia Arova, en Job Sanders. Van deze laatste ging vervolgens een werk in première, „Banchianas Brasilie- ras", op muziek van Heitor Villa Lobos. Job Sanders danste niet alleen een rol in dit ballet met onder anderen Sonia Arova maar had ook decor en kostuums ontworpen. In dit moderne dansspel komt een zangpartij voor, die vertolkt werd door Gerry de Groot. Het programma opende met de première van „Parade", met de muziek „A young persons Guide to the Orchestra" van Ben jamin Britten, en choreografie van Walter Gore. Deze heeft er de gevoelskleur van een groep instrumenten door een groep dansers in willen laten uitbeelden, naar hij zelf opgemerkt heeft. De laatste première was „Nocturne" (pour une amie), een klein modern ballet met muziek van Willem Landré en choreo grafie van Johan Verdoner. Voorts werden deze avond „De Kruik" en de tweede acte van „Le Lac des Cyg- nes" uitgevoerd. Het Kunstmaand Orkest onder leiding van Anton Kersjes zorgde weer voor begeleiding. Aan de beeldende kunst in Nederland na 1945 is dit jaar het schitterende kerstnum mer van „Drukkersweekblad" en „Auto lijn" gewijd, dat voor de veertiende keer is verschenen als uitgave van de besturen van de Federatie der Werkgeversorganisa ties in het Boekdrukkersbedrijf en de Ver eniging van Nederlandse Chemigrafische Inrichtingen. Naast een groot aantal repro- dukties in kleur en in zwart-wit bevat het nummer artikelen van de hand van: prof. dr. C. W. Mönnich, dr. H. L. C. Jaffé, die de redactie adviseerde bij de keuze en uit werking van het onderwerp, drs. H. Rede- ker, C. Doelman, dr. H. R. Rookmaker en drs. J. W. M. van Haaren. Dit kerstnummer wordt als visitekaartje van de Nederlandse Drukkers en Chemi- grafen naar een groot aantal relaties in binnen- en buitenland gestuurd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Windesheim: C. M. van Ede, vicaris te Deventer. Aangenomen naar Emmen: C. Smit te Diever. Chr. Geref. Kerken Beroepen te London (Ontario, Canada): Joh. Prins te Groningen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hall (toez.) G. P. Post, vica ris te Terneuzen. In een bepaald ongewone uitmonstering heeft het „Thé&tre du Vieux-Colombier" op tournee in ons land, woensdagavond de toeschouwers in het Amsterdamse Cen- traaltheater een voorstelling voorgezet van Molière's „Le Misanthrope". Deze repre sentatie van het Franse toneel werd niet de representatie van de Franse klassieken, tenminste niet in de stijl, welke men zou verwachten. „Le Misanthrope" werd mo dern gespeeld, in rok en avondtoilet naar de laatste mode. Het décor: een salon in Lodewijk de V eertiende-trant, maar zon der binding met het décor uit de tijd van Molière. Wel een gedurfde verandering naar het uiterlijk dus, die er in feite om bleek begonnen aan te tonen, dat de be roemdste comedie van de Franse toneel schrijver even jong en actueel is als ze toen werd gecreëerd en dat men de karak ters niet behoeft te associëren met hun historische verschijningsvorm. Persoonlijk werd ik er toch wat door teleurgesteld. Het zal wel zijn, omdat de gelegenheid zo zelden is dat men dit stuk ziet spelen in de klassieke entourage door Franse acteurs. Ik ben er nog niet uitge komen of er nu werkelijk een wisselwer king is tussen het uiterlijk en het wezen of dat het alleen een kwestie is van wezen en schijn. Ik constateerde bij mijzèlf, dat de eerste drie bedrijven een zekere tegen zin de appreciatie in de weg stond en dat die daarna volslagen was verdwenen. Hangt dat nu samen met de ontwikkeling der komedie, die pas in het vierde bedrijf zo ontdaan wordt van alle bijkomstige zij het in de rangorde der waarden on ontbeerlijke nevenintriges, die de weg vrijmaken voor de uitbarsting van Alceste, de onweerhoudbare openbaarmaking van al zijn drijfveren, geloof en ongeloof, zwakte en het besef daarvan met daar tegenover het niet prijsgeven van zijn or thodox gevoel voor rechtschapenheid, dat hem verbitterd alleen laat achterblijven? Of was wat er daarvoor geschiedde toch zo subtiel verweven met de verschijnings vorm van de tijd, waarin het stuk geschre ven werd, dat de tekst toch botste op een veranderde werkelijkheid, die de werke lijkheid van Molières blijspel niet meer was? Ik ben zulks toch geneigd aan te nemen, al pleit ertegen dat vooral de hoofdpersonen, Alceste en Célimène, zo uitnemend werden gespeeld, dat zij de brug tussen de wensdroom van de heer Franse en de ideale personificatie telkens weer sloegen. Speelde een zucht naar per fectie mij parten of voltrok zich de aan passing aan het andere idioom niet naar de perfectie? SOLOTHURN (UPI) De bekende ac teur en regisseur uit Hollywood Gregory Ratoff is in de afgelopen nacht overleden aan leukemie. Ratoff is 63 jaar. Hij was in Rusland geboren. Ratoff, die toneel acteur en -regisseur was vóór hij in 1922 naar het westen'emigreerde, liet zich drie maanden geleden ter behandeling opne men in een kliniek te Solothurn in Zwit serland. De dokters en zijn vrouw tracht ten de ware aard van zijn ziekte voor hem te verbergen, doch Ratoff wist ken nelijk waar hij aan toe was. Aan zijn vrienden en bezoekers uit de filmwereld, placht hij te vertellen: „Ik heb hetzelfde als Kay had". Ratoff doelde op Kay Kendall, zijn tegenspeelster in de film „Once more, with feeling". Zij stierf aan leukemie. Tijdens zijn laatste dagen heeft Ratoff o.a. bezoek gehad van Mariene Dietrich en de producent Darryl Zanuck. ZEVENDE EXPOSITIE VAN RAAD VAN EUROPA IN SPANJE Deskundigen uit een aantal Europese landen zijn dezer dagen in Barcelona bij eengeweest ter voorbereiding van de ze vende Europese kunsttentoonstelling van de Raad van Europa, die volgend jaar van 10 juli tot 10 oktober in Barcelona en St. Jacques de Compostélla zal worden gehouden. Spanje is geen lid van de Raad van Europa, doch het heeft wel de Euro pese Culturele Conventie die in het kader van de raad tot stand is gekomen, onder tekend. Aan de voorbereidingsconferentie in Barcelona is deelgenomen door deskun digen uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Noorwegen, Spanje en Turkije. Het onder werp van de tentoonstelling van volgend jaar is de Romaanse kunst. In Barcelona zal een zuivere kunsttentoonstelling wor den ingericht, in St. Jacques de Compos télla een tentoonstelling met historisch en archeologisch karakter. Niet meer dan veertig toehoorders woon den het concert bij dat in het Minerva Theater te Heemstede gegeven werd door het Strauss-Quartett, een betrekkelijk jong ensemble, in 1956 gevormd door de eerste violist Ulrich Strauss, en waaraan voorts medewerken Helmut Hoever, Konrad Gra- he en Ernest Strauss, respectievelijk twee de viool, altviool en violoncello. Hoogte punt van hun programma was een uitvoe ring van Bartók's vierde strijkkwartet uit 1928. Een zesnootsmotiefje in kleine se conden is de kiemcel van een organisme waarin een driftige energie klopt, dreu nend, fluisterend, schrijnend. Het ivas een prestatie van het ensemble dat zij de hier mee opgewekte hoogspanning op een vol komen harmonische wijze wisten te gelei den. Meestal maakt dit werk een verscheur de, fanatieke indruk en lijkt het alsof de klankmogelijkheden van het strijkkwartet er in overschreden worden. Door een vol ledige beheersing van de ongehoorde moei lijkheden op het punt van speeltechniek en samenklank gelukte het de instrumen talisten om de vijf delen van de compo sitie tot een afgeronde, direct aanspreken de gestalte te brengen. De uitvoeringen die ik in herinnering heb van het Hongaars Strijkkwartet en het Véghkwartet werden door hen overtroffen. Een bijzonder ge heimzinnige werking ging uit van het twee de deel, een prestissimo, een microskopi- sche wervelwind die nauwelijks merkbare glissandi meevoert als ritselende blaadjes en pizzicati als kleine zandkorrels. De ele gische gelatenheid van het derde deel met de gebroken klaagtonen van de cello kwam hierna des te sprekender uit en in het tweede Scherzo geheel pizzicato gespeeld, bleef de ondergrond van beklemming steeds aanwezig achter de verschuivin gen en verwisselingen in het akkoorden spectrum. De innerlijke verwantschap die het Strauss-Quartett met Bartók's opus bezat, leidde tot een interpretatie met een geheel eigen karakter. In mindere mate gold dit voor het eerste nummer van het program ma, het (zelden gespeelde) tweede strijk kwartet van Schumann. Toch kon men, na een wat schoolse en onpersoonlijke inzet, in het derde en vierde deel een lichtvoe tig en goed afgewogen samenspel beluiste ren, dat aan Schumann's niet zeer gecon centreerde werkstuk alle recht deed. Het minste was qua uitvoering Beetho ven's strijkkwartet op.18, no.3; hierin werd men enige malen gestoord door onzuiver heden van de eerste viool en de hele op vatting leek wat weinig strak en „vorm vast", en miste juist die sterke binding die in Bartók's kwartet gefrappeerd had. Sas Bunge MEN HERINNERT zich nog wel dat het Rotterdams Toneel in '58 „Le Misanthrope" heeft gespeeld met Guus Hermus als een bijzonder boeiende Alceste. De opvoering is zelfs nog door de t.v. gerelayeerd. Het verschil tussen die voorstelling en1 deze was, ondanks de andere costumering, dui delijk. De degelijkheid van de Nederlandse versie kon het niet halen bij deze Franse lichtvoetige verbeelding. Toch gaat de ver gelijking verder niet op, omdat de Franse adaptatie kennelijk een andere speelstijl eiste, welke naar mijn gevoelen ten aan zien van sommige der bijfiguren beneden de wenselijkheid bleef. Om echter met de hoofdpersonen te beginnen: Jacques Fran cois vocht als Alceste tegen de oer-ken- merken van wat men een Hollandse griep pleegt te noemen. Deze indispositie belette hem niet de innerlijke kwellingen van zijn aan het levensgeluk voorbijgaande figuur met onweerstaanbaar elan weer te geven, al kwam hij niet tot die tragische vereen zaming, welke zich in de minder soepele opvatting van Guus Hei-mus manifesteer de. Op volle toeren zal hij die beslist wel, al is het ook langs meer verfijnde weg, be reiken. Madeleine Delavaivre was een Célimène, die een sublieme vrouwelijke expansiezucht ten toon spreidde, welke door joyeuze lust tot intrigeren werd ge voed. Zij is een ras comédienne, zij eta- Madeleine Delavaivre leerde dat in deze voortreffelijke creatie. Bijzonder lief was Eliante in de vertolking van Bérengère Dautun, zeer afgerond de rechtlijnige dwaas Oronte, zoals Jean Pierre Delage hem ten tonele voerde. Ar- sinoé leek te veel op een soort vergodde lijkte Callas om blijvend van dat beeld los te geraken. Van de markiezen voldeed alleen Michel Lariviere als een caricatuur van zichzelf. Een zeer komische verschij ning bleek Clément Michu. De filoso fische vriend Philinte was bij Jean-Pierre Helbert in vertrouwde handen, al voldeed zijn figuur door het gebrek aan overwicht hij werd nu meer een raisonneur minder dan hij waard is. De mise en scène tenslotte van Bernard Dheran was ge baseerd op de moderne uitdrukkingsvorm, die naar mijn persoonlijke voorkeur toch niet overtuigend heeft doorgewerkt. Ik matig mij echter in mijn oordeel, omdat men over zoiets moet nadenken. Omdat de gelegenheid daartoe op het moment, waar op ik dit schrijf, zou samenvallen met een slapeloze nacht, wil ik de lezers en mij zelf die ellende besparen. Et voila! P. W. Fran-se Bij de behandeling van de gemeentebe groting van Arnhem zijn opmerkingen ge maakt naar aanleiding van critiek op het door de toneelgroep „Theater" opgevoer de toneelstuk „De Duivel en God" van Sartre. Van de zijde van de P.vd A. werd opgemerkt, dat de schouwburgcommissie hier geen censuur kan uitoefenen. De woordvoerder van de K.V.P., de heer Ver meulen, deelde mee dat de K.V.P. geen censuur vraagt. „Maar wij2vragen wel zo zei hij dat invloed wordt uitgeoefend op de keuze van de stukken, men moet er rekening mee houden, dat Christenen zich aan dit stuk hebben gestoten." Ook van de zijde van de protestants christelijke groep zijn bezwaren geuit. „Men kan moeilijk toestaan dat er stukken worden gegeven, die het atheïsme propageren", aldus de heer Smeen. Burgemeester Mat- ser antwoordde op deze critiek, dat hij zich niet in artistieke beschouwingen wil de begeven. Wil men het stuk niet zien of is de recensie ongunstig, dan blijve men weg. „Het is evenwel zaak elkaar te ont zien in zaken, die anderen dierbaar zijn", aldus de heer Matser. Het Amerikaanse revuegezelschap Holi day on Ice heeft woensdagavond in de Rotterdamse Ahoyhal de korte reeks van voorstellingen in ons land ingezet met een stralende première. Het was op de nau welijks drie millimeter dikke ijsvloer een show van hoog internationaal niveau, vol ritme en speelse vondsen, sprookjesachti ge toiletten en geraffineerde lichteffecten. Een show ook, die met een welhaast niet- professioneel enthousiasme werd uitge voerd, waardoor het grote vakmanschap van de ijs-artiesten extra lot uiting kwam. Vooral veel waardering was er bij de toeschouwers voor de beide clowneske nummers, van de Rastelli's en hun land genoten Guy Longpré en Ivor Robson, als mede voor de vertolking door Rosemarie en Robert Unger van enkele scènes van Tsjaikofski's beroemde ballet Het Zwa- nenmeer. Het charmante Italiaanse meis je Anna Galmarini het sterretje van de Olympische Winterspelen in Squaw Valley bracht het publiek tot geestdrift met een knappe „Olympiade-fantasie". De oud-Europese kampioene kunstrijden, de Oostenrijkse Hanna Walter, was voor de pauze met enkele solo's de hoofdfiguur van het nummer Muzikale Variaties. „Holiday on Ice" blijft met de 104 me dewerkers tot 23 december a.s. in de Maasstad. Daarna treedt het gezelschap met deze jubileumshow (de tiende in Europa) op in Passau, Oostenrijk. De door de Provinciale Staten van Overijsel in 1954 voor beeldende kunst in gestelde „Geraert ter Borchprüs" is voor 1960 toegekend aan de te Bergen (Noord holland) wonende kunstenaar G. van der Leeden, die de prijs 1000,-) kreeg voor zijn portret van Antje Kaminga. Het is de zevende maal, dat de prijs werd toege kend, thans evenals in 1956 voor beeldhouwkunst. De heer Van der Leeden, die in 1935 in Hengelo werd geboren, volgde een oplei ding tot beeldhouwer aan de Academie voor Kunst en Industrie te Enschedé, waarna hij vijf jaar aan de Rijksacade mie in Amsterdam studeerde. Sinds 1959 woont hij in Bergen. De beeldhouwer Titus Leeser, die het juryrapport toelichtte, deelde mee, dat het niveau der zeventien door de jury beoor deelde kunstwerken over het algemeen niet hoog lag. Er was daarom geen aan leiding om naast de prijswinnaar een eer volle vermelding voor te stellen. Het aan tal inzenders bedroeg zes en was geringer dan in 1956, toen elf beeldhouwers mee dongen. Dit aantal wordt echter niet onbe vredigend geacht, gezien het zeer beperk te aantal kunstenaars, die zich in Over ijsel met de plastische kunsten bezighou den. De aangemelde kunstwerken droegen een zeer uiteenlopend karakter. Sommigen kwamen voort uit naturalistische opvattin gen, andere waren min of meer abstra herend opgebouwd. De jury bestond uit dr. C. F. Diesch uit Zwollerkerspel, voorzit ter; mevrouw H. van Andel-Brückmann uit Boekelo; mevrouw Charlotte D. baro nesse Van Pallandt, beeldhouwster te Noordwijk; dr. D. Hannema, kunsthistori cus te Wijhe en Titus Leeser, beeldhouwer te Ommen. Advertentie 'K^r Dames, mods lingerie Heren- mods Baby- Huishoud- Woning artikelen goed textiel JTaatTtm: Tanga Veerstnil, Greta HouMmt. Eremitedo: RaidhniistraaiSZ Umuütn: Ktffccmcilian 41. Zandvocrt: GiotoKiccht 30-34 De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken, onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld, heeft overeenstemming bereikt over een ontwerp-besluit tot wijziging van de salarisregeling van het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs en het lager land- en tuinbouwonderwijs. Een voorlopige bespreking werd gehou den over de verdeling van het restant van het bij de jongste salarisonderhandelingen beschikbaar gestelde bedrag van 1,2 per cent van de salarislast voor de verdere verbetering van de positie van het over heidspersoneel. Deze bespreking zal in de volgende vergadering worden voortgezet HET ROTTERDAMS TONEEL komt niet al te dikwijls naar Haarlem en de twee vorige keren dat dit tot dusver in dit seizoen is gebeurd (de vertoningen van „Glapiont u ook?" en „De eeuwige echtgenoot") waren bepaald geen ge beurtenissen die in de herinnering gegrift zijn gebleven. Misschien lag het behalve aan het slechte weer ook wel daaraan dat vele habitués van de Haar lemse Stadsschouwburg gisteravond bij de voorstelling van Marivaux „Speels gemin, speels gewinverstek hadden laten gaan. Maar zij hadden ongelijk. Want de Rotterdammers hebben van dit charmante achttiende-eeuwse blijspel, een der steunpilaren van het Franse klassieke repertoire, een bijzonder genoeglijke, frisse en spirituele opvoering gegeven. HET VALT NIET te ontkennen, dat „Le jeu de l'amour et du hasard", evenals veel andere blijspelen uit die tijd, voor een hedendaags publiek een ietwat onpret tige bijsmaak hebben gekregen door de nadruk, die er in wordt gelegd op een (voor de achttiende eeuw vanzelfsprekend) klasse'oewustzijn, dat in gelijke mate bij de dienaren en bij hun heren bestaat. In onze tijd wordt het al moeilijk, voetstoots aan te nemen dat, wélke draaiingen en wendingen de auteur er ook voor maken moet, een bediende nooit verliefd kan wor den op een rijke jongedame of een rijke jongeman op een kamermeisje omdat dit (als we het ons willen laten wijsmaken) toen tot de fysieke onmogelijkheden be hoorde; maar nóg moeilijker is het voor een modern publiek te accepteren, dat de achttiende-eeuwse bediendenstand zelf zo muurvast geloofde in de inferioriteit van die stand dat elke knecht het klassever- schil precies even hartstochtelijk verkon digde als zijn meester. Ten slotte is Mari- Ton Lutz en Lia Dorana in Speels gemin, speels gewin" van Marivaux. vaux nog geen dertig jaar vóór de Franse revolutie gestorven en in zijn tijd begon het in dat opzicht beslist al wel te rom melen. Héél zachtjes is er hier en daar in zijn werk al enige weerklank van dat gerommel te bespeuren, maar de over heersende tendens blijft toch altijd: heer is heer en knecht is knecht, zelfs al ver waardigt de schrijver zich een enkele keer zoals in „Le jeu de l'amour et du ha sard", daar heel voorzichtig een loopje mee te nemen, vooropgesteld., dat alles toch moet eindigen volgens de ijzeren wet van de rangen en standen, die voorschrijft dat noch heren- noch bediendenbloed ooit kruipt waar het niet gaan kan. Dolf Verspoor heeft zijn vertaling de ti tel „Speels gemin, speels gewin" gegeven (als Shakespeare nog geleefd had, zou hij daarin wellicht aanleiding hebben gevon den voor een kort geding), en juist dit door de vertaler aldus onderstreepte speel se element maakt dat de toeschouwer maar al te graag bereid is, deze weer standen van sociale aard te overwinnen. De verkleedpartij, die ertoe leidt dat toe komstige huwelijkspartners in de mening verkeren (of, zoals Pieter Lutz niet ten onrechte zei. „in de verkering menen") aan iemand uit de „verkeerde" stand hun hart te hebben verloren, geeft Marivaux gelegenheid tot zulk meesterlijk gegoochel met situaties en met woorden, dat men er zich maar al te graag door laat mee slepen. Het gebeurt immers allemaal op een zo verrukkelijk speelse manier, dat zelfs het van begin af aan vaststaande feit dat elk der vier minnenden de „van nature" voor hem of haar bestemde part ner krijgt, niets aan het genoegen afdoet. VOORAL NIET ALS het gebeurt in een voorstelling van zulk goed gehalte als de ze, waarin de drie begaafde gebroeders Lutz alle een belangrijk aandeel hadden: Luc als de regisseur, die de Marivaux- stijl niet alleen met goede smaak, maar ook met verve en temperament tot leven had weten te brengen; Ton, die als de hoofse minnaar-in-bediendenpak uitmuntte door zijn voortreffelijke dictie en zijn zorgvuldig beheerst spel; en Pieter, de jongste broei-, heel amusant als de knecht die wanhopige pogingen doet om voor heer te spelen. Naast de Gebroeders Lutz zag men nog een andere familiecombinatie: Croiset Zoon; vader Max alleraardigst als de goedmoedige Monsieur Orgon, en zoon Hans ook wel grappig, maar af en toe wat te veel chargerend, als Orgon ju nior. De twee meisjesrollen waren in zeer goede handen bij Lia Dorana en Ann Hase- kamp, die er beide door fijn genuanceerd spel in slaagden, duidelijk te maken dat zij in wezen tot een andere klasse behoor den dan uit hun tijdelijke kostumering zou kunnen worden afgeleid. Het spel van Lia Dorana zou er nog bij winnen als zij haar speel trant wat losser, wat min der krampachtig zou weten te maken. De kostuums" van Corstiaan de Vries waren naar de eis fleurig en elegant. Maar het decor, met zijn triplex-portalen en zijn kerstbal-achtige boompjes was zo stijlloos of het uit een failliete theaterboe del bij elkaar was gescharreld. En in het programma had Luc Lutz het nog wel over Watteau! Misschien was het een reis- decor, maar in dat geval moge het Rot terdams Toneel bedenken dat we nu niet meer in de tijd van Marivaux leven en dat men ook het publiek buiten de grootste steden niet meer alles kan voorzetten. Simon Koster Het gemeentebestuur van Goes zal in de volgende raadsvergadering enkele po gingen doen om de moeilijkheden, die ge leid hebben tot de vertrouwenscrisis op te lossen. Nu de vroegere wethouders zijn afgetreden heeft het nieuwe college van B. en W. de raad enkele voorstellen doen toekomen, betrekking hebbend op de ver trouwenscrisis. De gemeenteraad krijgt nu in de ver gadering van 21 december de „verschrij vingsrekening" gepresenteerd. B. en W. zullen de raad verschillende voorstellen doen, waarmede de verschrijvingen defi nitief ongedaan gemaakt moet worden. De in november 1959 zonder krediet van de gemeenteraad aangestelde ambtenaar in algemene dienst voor sport en industrie vestiging, willen burgemeester en wethou ders ontslaan. Aan een dergelijke ambte naar bestaat in Goes geen behoefte, meent het huidige college. Wat betreft de 31.250 gulden, die een garagehouder aan de gemeente betaalde om te mogen bouwen stellen B. en W. de raad voor dit bedrag plus rente terug te geven aan de garagehouder. Het be drag staat nog steeds op een rekening bij een bank op naam van de van zijn functie ontheven burgemeester. Er is een perso nenauto gekocht met geld dat de raad bestemd had voor de aanschaffing van een brandweerauto. B. en W. stellen de raad voor, de auto maar weer te verkopen. Het pand dat als ambtswoning voor de bur gemeester bedoeld was, wordt volgens B. en W. veel te duur. Zij stellen de raad voor het huis met de meest eenvoudige middelen wat op te laten knappen en het dan voor de dienst van Gemeentewerken te bestemmen. Wat betreft de „verschi-ijvingen" bij de kredieten voor een aula stellen B. en W. de raad voor dat de directeur van Ge meentewerken precies moet nagaan, waar het geld vandaan gekomen is en op welke posten het eigenlijk thuishoort De direc teur van Gemeentewerken zal een rap port aan B. en W. moeten uitbrengen, waarna er een voorstel aan de raad zal komen om ook deze „verschrijving" weer zo goed mogelijk ongedaan te maken. Naar klachten over het werk en het op treden van ambtenaren der gemeente zal een onderzoek worden ingesteld nadat de resultaten van het justitiële onderzoek, dat thans plaatsheeft, bekend zijn. In het casco van de bij Wilton-Feijenoord in aanbouw zijnde supertanker „Armagnac" is de 51-jarige boorder F. A. Schlarmann uit Schiedam om het leven gekomen. Hij viel van vijftien meter op de stalen bodem van de tank. Het slachtoffer laat een vrouw en zeven kinderen achter. Concours Koningin Elisabeth. Het grote Internationale Muziekconcours Koningin Elisabeth van België zal het komend jaar gewijd zijn aan composities; componisten uit alle landen mogen hieraan deelnemen. Er is geen leeftijdsgrens gesteld. Het con cours zal uit twee afdelingen bestaant wer ken voor een symfonie-orkest en werken voor een kamerorkest. Het werk, dat vijf tien tot twintig minuten mag duren, moet speciaal voor dit doel zijn geschreven en mag nog niet eerder zijn gespeeld. De par tituur moet vóór 15 februari 1961 aange tekend worden verzonden aan de Direc teur-Generaal van het Internationale Mu ziekconcours Koningin Elisabeth, van Bel gië, Paleis voor de Schone Kunsten, Baron Hortastraat 11, Brussel. „Palet van het Stenen Tijdperk". De Australische ambassadeur in ons land, Sir Edwin Maccarthy, heeft in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoonstelling „Palet van het Stenen Tijd perk" geopend. Deze tentoonstelling omvat een groot aantal reprodukties van rots- en boomtekeningen uit Noordwest-Australië, die bijeengebracht zijn door de Duitse et noloog dr. Andreas Lommei, directeur van het Volkenkundigmuseum in München, en diens echtgenote, mevrouw Katherina Lommei. De expositie bevat tevens een aantal foto's van de inwoners van het Kimberleygebied, die een indruk geven van de zuivere Australiërs, waarvan er naar schatting nog ongeveer 60.000 deel uit maken van de totale bevolking van on geveer tien miljoen mensen. De tentoon stelling zal tot en met 30 april 1961 duren. Oranje Nassaumuseum. In de loop van dit jaar is het Oranje-Nassaumuseum van Den Haag overgebracht naar Delft en daar ingebracht in de collectie van het stedelijk museum Prinsenhof. De verzame ling van het Oranje Nassaumuseum is er thans opgesteld en zal vrijdag 16 december aanstaande worden geopend door de heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Indra Kaïmadjojo. De voordrachts kunstenaar Indra Kamadjojo is door de Duitse televisie uitgenodigd enige films te maken van zijn „Danslegenden uit het Oude Oosten". De opnamen geschieden in Parijs in de Europa Studio's. De regie heeft Nicola Sidney; 15 december begint men met de opnamen van twee verhalen. De Legende van de Visser en De Legende van de Poolster. Met 22 tegen 20 stemmen heeft de Am sterdamse gemeenteraad een door de communisten ingediende motie aangeno men, waarin B. en VV. worden uitgenodigd op de eerstkomende raadszitting een voor stel in te dienen tot het uitbreiden van alle commissies van bijstand met één lid „teneinde de mogelijkheid te scheppen de discriminatie ten opzichte van enige raads leden op te heffen". Dit betekent dat de communistische raadsleden een goede kans maken weer opgenomen te worden in de commissies van bijstand en voorbe reiding die B. en W. bijstaan in bestuur lijke aangelegenheden. De communisten werden in 1955 uit deze commissies verwijderd na de staking van het gemeentepersoneel in dat jaar. De meerderheid van de raad was toen van ooi-deel dat de C.P.N.-leden niet meer het vertrouwen van de raad genoten, aange zien zij in deze staking de hand zouden hebben gehad. De fractievoorzitters van alle partijen motiveerden hun stemmen. De heer B. Ram deelde mee dat de P.v.d.A.-fractie het toelaten der communisten nog steeds onjuist acht. De heer Elsenburg (K.V.P.) verklaarde dat zijn fractie op dit punt verdeeld is en dat een kleine minderheid voor de toelating der communistische le den zal stemmen. De liberalen, die zich in 1955 tegen de verwijdering der leden uit de commissies hadden uitgesproken, lieten weten dat hun standpunt onveranderd was. De protestants-christelijken daarentegen waren omgezwaaid, want hun woordvoer der deelde mee dat zijn fractie het thans verstandig vond alle partijen aan het werk der commissies te laten deelnemen. Het resultaat van de stemming was dat tegen de motie stemden: alle 13 aanwezige P.v.d.A.-leden. Van de wethouders stem de alleen de heer A. in 't Veld (Prot.chr.) voor de motie. Minister Visser antwoordt: (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Bak ker (C.P.N.) inlichtingen gevraagd over het opslaan van kernwapenen in ons land. Het gaat volgens hem niet alleen om kern wapenen die zouden zijn opgeslagen bij het vliegveld Volkel, maar waarschijnlijk ook elders in ons land. Minister Visser antwoordde niet alle inlichtingen aan het Kamerlid te kunnen geven, omdat dit in strijd zou zijn met het landsbelang. De opslag is niet gevaarlijker dan van con ventionele munitie, verzekerde de minis ter. In de Eerste Van Swindenstraat in Am sterdam is de 75-jarige voetganger J. J. Hofman bij het oversteken door een be stelauto aangereden. De man overleed ter plaatse. In het Wilhelminagasthuis in Amsterdam is de 61-jarige J. Althof die vrijdag op {ie Velserweg met zijn bromfiets in aanrijding kwam met een andere bromfietser, over leden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13