Horen en zien CHIPBREUK r Geestelijke die Jordaanwater verkocht gaat vrijuit t Is HEIN2» saus-soep PANDA EN DE MEESTEE-VODDENRAPER ió het zo Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur rad to NAÖKSCiroUVVINGE^ Verrassing Britse kleurentelevisie voorlopig van de baan De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Het t.v.'Spel van vanavond Pastoor ontmaskert kerkdief Duitse gift voor het Anne Frankhuis Het perspectief Leven onder zware druk J HERMINE KöRVER OVERLEDEN Hans RichteV'Haaser in de Meester serie De Groep exposeert De Vishal in ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Vertaling: Margot Bakker Nadia huwde zeven mannen JLAUAO is DECEMBER 1960 49. Vlug voltooiden opa, Panda en oude Sammy de verwarring, die de ventilator onder de smokkelaars had aangericht. De spookhemden aaneenknopend, maakten zij van de hele bende een onoverzichtelijke verknoopte massa. „Ziezo, nu hebben we de hele bende", zei opa tevreden. „Nee, dat zijn ze nog niet allemaal", zei Panda. „De bendeleider is er nog niet bij. Maar die zal wel makkelijk te vinden zijn, vmnteh„Nou? Want?" vroeg opa. „Ja, u zult er misschien van opkij ken", vervolgde Panda aarzelend, „maar de leider is de zoon van één van u tweeën. Ik hoorde een spook met hem telefo neren". „Daar kijk ik helemaal niet van op", zei opa, „ik heb altijd wel gezegd, dat de zoon van Sammy niet deugde". „Je zult je schoonzoon bedoelen!" riep Sammy schel. „Geen wonder met zo'n schoonvader!" En dadelijk vlogen de bei de krasse oudjes elkaar weer in de haren. ii x l <5, Het was een prettige verrassing voor vele sportliefhebbers, dat zij gisteravond onverwacht werden getrakteerd op de tweede helft van de voetbalwedstrijd te Eindhoven tussen Zuid-Nederland en de Rest op een zo schitterend verlicht veld, dat de opnamen niets te wensen overlieten. Het door deze verrassing in de war ge gooide programma werd toch nog gezellig en genietbaar, niet het minst door een amusante showfilm van Fred Astaire en een goede documentaire over het Belgische Vorstenhuis. Beeldschermer (Van onze correspondent) De kleurentelevisie in Engeland, waar van wij lang geleden de eerste niet onverdienstelijke experimenten hebben gezien, is thans voorlopig van de baan. Dit is een ernstige tegenslag voor de B.B.C., die misschien nog vijf jaar zal moeten wachten voordat zij met uitzen dingen in kleur zal kunnen beginnen. De Britse regering heeft namelijk het verzoek van de Britse omroep om in november van volgend jaar met kleurentelevisie te starten afgewezen omdat het tegenwoor dige 405-lijnensysteem daarvoor minder geschikt zou zijn. De regering zegt meer voor het 625- systeem te voelen. Het zal minstens vijf of zes jaar duren voordat dit ontwikkeld is. De regering wil eerst een rapport af wachten van een door haar ingestelde commissie welke advies moet uitbrengen over de toekomst van radio en televisie beide. Indien de regering op grond daar van kleurentelevisie zou goedkeuren, zul len verscheidene maanden nodig zijn voor proefprogramma's. De Britse televisie-in dustrie zou dan nog minstens drie jaar of langer nodig hebben om kleuren-tele- visietoestellen in belangrijke hoeveelheid te vervaardigen. TELEVISIE IN WEST-DUITSLAND In november van dit jaar, is het aantal televisietoestellen dat in West-Duitsland éen afnemer had gevonden, met 113.899 gestegen tot 4.498.000. Nog voor het eind van dit jaar, wordt de mijlpaal vijf miljoen verwacht. Tegen Kerstmis is de kooplust altijd extra groot; HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Alt en piano. 11.05 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr.ork. 15.00 Marine- adventsdienst. 16.15 Duizendschoon-kerstbloemen, praatje. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 18.00 Accor- deonniuz. 18.20 Licht progr. 18.5 Regeringsuitz.: Tom Lodcwijk, hoofd afdeling publiciteit van de stichting bevordering bescherming bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse nood- wacht. 19.00 Nieuws en weeroverz. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Ge var. progr. 21.30 Koor zang. 22.00 Jaarlijkse viering van de Zuid-Afri kaanse Gelofte-Dag, rep. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezing. 23.00 Kamer-ork. en solist. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de land bouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon- en draaiorgelmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metro- pole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Saxofoonkwartet. 11.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Litteraire quiz. VARA: 16.00 Muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nieuws. 13.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De punt jes op de 1, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Piano en viool. 20.35 Filmbespr. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.50 De vijfdaagse, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: 23.00 Social, nieuws In Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, gesprek over muziek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Jazzmuz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Or gel en piano. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevar. muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 13.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Ork.conc. '20.5521.00 Kunstkaleidoscoop). 21.45 Kamermuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Operamuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG t>0—13.00 Reportage uit Brussel van Ko- :<lu.. iiuweHjk. 19.00 Herh. rep. Kon. huwelijk 10 -20.00 Uitz. t.gv Koninkrijksdag 20.00 Journ RV: 20.20 Actueel progr. 20.30 Filmbespreking .30 De vrouw, die Vader trouwde, TV-spel .1.10 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaai en weeroverz. VPRO: 20.30 Profiel der prominenten. 20.50 Eenhoorn, TV-eenakter. 21.15 Gevarieerd programma. De N.C.R.V. zendt hedenavond het tele visiespel „De vrouw die vader trouwde" van Howard Lindsay en Russel Crouse uit; het spel is gebaseerd op het boek „Life with mother" van Clarence Day. De foto toont van links naar rechts Dini Sproeie als Cora, Pim Dikkers als de vader, Ann Hasekamp als de moeder en Lucas Wensing als Clyde. is een plezierig, pre tentieloos gezinsspel. De kijker ontmoet de familie aan de vooravond van de viering van de ne gentiende verjaardag van de huwelijksdag, die door vader en moeder met een maaltijd-zonder-de- kinderen pleegt te worden gevierd En dan komt altijd moeders teleurstel ling weer terug, dat zij geen verlovings ring heeft gekregen. Zondag beklaagde zich een vrouw in de parochiekerk van Mooskirchen in Stier marken (Oostenrijk) dat iemand tijdens de preek haar tas had gestolen met een bedrag, aan geld van ongeveer 500 .schil ling erin. Pastoor Peter Schinnerl bedacht zich geen ogenblik, sloot de kerkdeur zo dat de gelovigen het gebouw niet konden verlaten, en ging de politie halen. Het onderzoek van de kerkgangers door de politiemannen bij de uitgang leverde niets op. Men ging daarom eens binnen kijken, en de politie ontdekte een „in ge bed verzonken" man. Naast hem stond de tas. De dief, die heftig protesteerde dat hij in zijn meditatie was gestoord, bleek een van de meest welgestelde burgers van Mooskirchen te zijn, zekere August Hatzl. Hij had de tas „voor de grap" wegge nomen. Het gerestaureerde Anne Frankhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam nabij de Westermarkt, bestaande uit het als een gedenkplaats ingerichte achterhuis en het als jeugdcentrum verbouwde voorhuis, zal waarschijnlijk op 4 mei 1961 officieel worden geopend. Het bestuur van de An ne Frankstichting streeft er naar beide tehuizen geheel ingericht dan in gebruik te gaan nemen. Tot de verwerkelijking van dit streven draagt een tweede gift, groot 40.000 Duitse marken van de regering van de Westduitse Bondsrepubliek belangrijk bij. De consul-generaal van Duitsland in Amsterdam, dr. Henry P. Jordan, heeft de chèque ter grootte van dit bedrag over handigd aan de voorzitter van het be stuur der Anne Frankstichting, ir. H. Th. Bakker. De consul herinnerde aan het eer der door de Bondsregering geschonken be drag van 100.000 marken, dat bestemd was om het Anne Frankhuis voor afbraak te behoeden. „Met beide giften wil de rege ring van de Bondsrepubliek een bijdrage leveren tot het herstel van het tehuis als waardige gedenkplaats en als ontmoe tingscentrum voor de jongeren van alle landen. Hierdoor zullen vrijheid en toleran tie bevorderd worden, want door wederzijds begrip zal het ontstaan van vooroordelen ten aanzien van ras en godsdienst in de toekomst worden verhinderd", zo sprak dr. Jordan. Advertentie van „IK HEB JE LIEF" is de verloving en het huwelijk. En bij het kiezen van de ringen wil EGGERSMAN u graag met raad en daad van dienst zijn. Grote Houtstraat 164 Wij hebben de vorige keer gezien, dat de lucht op de begane grond hier te lande een druk uitoefent van één atmosfeer Dit be tekent, dat iedere vierkante cm opper vlakte een druk ondervindt van 1 kg. Het is iets méér, maar we laten uitsluitend ronde getallen paraderen. Nu is de oppervlakte van het menselijk lichaam ongeveer 1,5 vierkante meter, of 15.000 vierkante centimeter. De conclusie is nu duidelijk, maar daarom niet minder verbluffend: de totale druk waaraan ons lichaam onder hevig is, bedraagt 15.000 maal 1 kg of 15.000 kg. Gelukkig bemerken we van deze enor me belasting totaal niets, om de eenvoudige reden dat de druk ons aan alle kanten ge lijkmatig omgeeft. Niet alleen links, rechts, vóór, achter, boven en onder, maar ook in het inwendige van ons lichaam heerst deze druk. Ware dit laatste niet het geval, dan zouden we worden samenge perst tot een armzalig, vormloos hoopje, waaraan geen aardigheid meer te ontdek ken valt. Maar stelt u zich nu eens voor, dat door welke oorzaak dan ook de druk die ons aan alle kanten omgeeft, op één plaats plotseling zou worden weggenomen, bijv. aan de achterzijde van ons lichaam. We zouden dan als een kanonskogel ach terwaarts worden geschoten, want de druk aan de voorzijde van ons lichaam zou ons een stoot in achterwaartse richting bezor gen met een kracht die tweemaal zo groot is als de ontploffing die in de loop van een kanon plaats vindt. De letsels en vervor mingen die we bij dit experiment zouden opdoen, zullen we gemakshalve maar bui ten beschouwing laten. Wat we vandaag niet buiten beschou wing kunnen laten, is de spijsvertering. Vanaf het moment dat we een hap in de mond steken, worden langs de weg die hel voedsel aflegt, talloze stoffen afgescheiden die de afbraak van de spijzen bewerkstel ligen, zodat uiteindelijk een zodanige samenstelling is ver kregen, dat de voedingsstof fen door het lichaam kunnen worden opgenomen. Deze methode achten wij de meest normale, en misschien is zij dat ook wel. Maar er zijn vele diersoorten, bij wie het geheel anders toegaat. En wan neer we van hun spijsvertering kennis nemen, zijn we toch zeker niet gerechtigd die abnormaal te noemen. De hier bedoelde diersoorten bewerkstelligen nl. dat de ver tering van hun voedsel buiten hun maag darmstelsel óm plaats vindt, zodat de func tie van de ingewanden buiten het lichaam is verplaatst. Hetgeen niet minder doel treffend blijkt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Een gerechtshof in Rome heeft uit spraak gedaan in het geschil tussen een pater Franciscaan en zijn meerderen over de verkoop van water uit de rivier de Jor- daan in Palestina. De rechters beslisten dat de pater geen overtreding in de zin der wet had begaan. Pater Giulio Zanella, gewezen vertegen woordiger van de kloostergemeenschap (custode) der Franciscanen in het heilige land, die met het onderhoud van de hei lige plaatsen is belast, en de Italiaanse zakenman Lanfranco Bonanni waren ge dagvaard krachtens een tegen hen inge brachte beschuldiging door de superieuren van Pater Zanella. De zaak betrof een in 1950 getekend contract, krachtens hetwelk pater Zanel la, als vertegenwoordiger van de custode aan Bonanni het exclusief verkooprecht toekende van flessen water uit de rivier waarin Jezus gedoopt werd. Bonanni zou van de verkoop een bepaald percentage afstaan aan de custode van het heilige land. Het Westberlynse Schillertheater heeft de dood gemeld van Hermine Körner, grande dame van het Duitse toneel. Her mine Körner werd achtenzeventig jaar en is lange tyd ziek geweest. In de bekende Meester-serie, die in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem wordt gegeven, zal de beroemde pianist Hans Richter-Haascr een piano-recital geven op woensdag 21 december. Deze meester-pianist heeft een program ma samengesteld uit werken van onder andere Schubert. Lizt en Beethoven, van welke laatste hij de bekende Sonate op. 110 zal spelen. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken te Haarlem; zal aanstaande zaterdag, 17 december, in de Vishal te Haarlem een expositie openen van werk van leden van „De Groep" met als gast Raymond Picquo. De expositie blijft geopend tot 8 januari. INTERTEL Engeland, Australië. Canada en de Ver enigde Staten, de vier grootste Engels sprekende landen, hebben besloten een internationale televisie-federatie te vor men, de Intertel. Doel van Intertel is tele visieprogramma's van hoge kwaliteit te produceren om door middel van de t.v. een uitgebreider kennis van de huidige wereld situatie te bevorderen. 7071. Het maanscheepje viel in een diepe put... Professor Zmipovsk voelde, dat 't een geweldig diepe put moest zijn, want de val duurde een hele tijd. En het werd donker om hem heen, zodat hij niets meer zien kon. Gekookte grutten! riep hij verschrikt. Wat gaat er nu met me gebeuren? Waar zal ik terechtkomen? Hoe lang die val duurde, wist hij niet; maar opeens kwam het maanscheepje met 'n geweldige bons op de bodem, van de put neer. Auschreeuwde de professor, die nu helemaal ondersteboven tuimelde en pijn lijk z'n hoofd tegen de wand stootte 47) Of Paul wilde het verhaal schrijven, wat nauwelijks mogelijk bleek en toch gruwelijk waarschijnlijk, of hij wilde het niet. In het eerste geval zou zij hem tot andere gedachten kunnen brengen of niet. Hoop en angst hielden elkaar in evenwicht. Zij had be grepen wat hij zou vernielen, als hij daartoe besloten was. En zij wist heel zeker, dat zij het Paul nooit zou vergeven als dit verhaal in het Dagelijks Nieuws ver scheen, zodat zij in dit geval niet met hem zou trouwen. Zij reed de garage binnen, verzorgde de wagen en sloot de deuren af. Plotseling volkomen uitgeput liep zij op de huisdeur toe. Terwijl zij binnenkwam herken de zij de stem van Paul met de speciale intonatie van „Ja, best best Mac. Je krijgt de hele geschiedenis morgen per post van me toegestuurd. Ik kan het je over de telefoon niet allemaal vertellen, idioot". Hij lachte. „Nou, tot ziens o, dat kan nog wel even duren". De hoom werd opgelegd en Paul kwam de kamer uit. Hij lachte en strekte zijn armen naar haar uit. Haar liefde dreigde haar te overrompelen, zo krachtig, dat zij het gevoel had te zullen stikken. Zij worstelde met angst, wanhoop en afkeer en strekte de handen uit als om zich tegen hem te verdedigen. „Nee" schreeuwde zij. Paul schrok. Zijn gezicht werd bleek, zijn ogen lach ten niet meer en hij verstarde. „Wat?" vroeg hij dwaas. „Waarom niet?" „Dat weet je wel. Je kunt hun dit niet sturen, Paul". „Wie kan ik wat niet sturen?" „Je kunt het verhaal van mevrouw Trefusis niet aan je krant doorgeven. Je begrijpt me heel goed". „Paul zei: „Ik heb gedaan wat ik meende te moeten doen. En dat gaat jou verder niet meer aan". Hij liep haar voorbij, ging de trap op en de logeerkamer bin nen. HOOFDSTUK XVIII Dê slaap wilde niet komen. Dit was iets geheel an ders dan waken bij een patiënt, waarbij de aandacht gespannen bleef en hoop en vrees elkaar afwisselden. Dit bracht brandende ogen mee, een lichaam dat de goede houding niet kon vinden, een brein dat weigerde tot rust te komen en gejaagd bleef werken. Telkens weer keek zij naar de verlichte wijzers van het reisklokje, aanvankelijk vol ergernis, naarmate de nacht verstreek met meer gelatenheid. Het werd vier uur voor zij tot ontspanning kwam. Maar toen overviel haar ook zo'n golf van rust en hoop, dat zij vrijwel ogenblikkelijk insliep. Toen zij enkele uren later op stond kon zij niet zeggen of zij niet had gedroomd, dat alles goed was of goed zou worden. Hadden haar ver langens, had haar verbeelding, niet zwaarder gewogen dan de werkelijkheid. Zij voelde zich gedrongen met Paul te gaan praten. Zij durfde de eindeloze werkdag, die er zich uitstrekte tussen het morgenuur en datgene, wat er gezegd of ge daan zou moeten worden, nauwelijks onder ogen zien. Zij wist overigens niet al te goed wat er gedaan kon worden, bedacht zij, terwijl zij haastig de cornflakes naar binnen werkte, die Nannie nog altijd niet als vol waardig ontbijt kon beschouwen. Er was eigenlijk niets veranderd sedert zij de vorige avond in dezelfde ka mer tegenover Paul had gestaan, die haar de rug had toegekeerd en niet meer over de aangèlegenheid had willen praten. Zij kon, voor zij de deur uitging, niet naar Paul gaan, dacht zij, terwijl zij besluiteloos in de gang bleef staan. Zij kon hem niet met hun onenigheid overrompelen nog voor hij goed en wel wakker was. Maar de hele dag hield zij het gevoel, dat zij het toch had moeten doen. Zij deed haar werk slechter dan gewoonlijk. Haar ge dachten werden te zeer in beslag genomen door het drama, dat het gezin Trefusis te wachten stond als Paul het opnieuw in de schijnwerpers van de publici teit zette, als de bewoners van Breve er achter kwa men, dat mevrouw Trefusis geen gewone weduwe was en de kinderen, nu ouder, alles te weten zouden ko men. De gedachte bleef door haar brein spoken. „Als Paul dit doet.." en daardoor dwaalde haar aandacht telkens weer af van het werk waarop zij zich moest concentreren. Zij twijfelde nauwelijks meer, of Paul zou het doen. Zij had hem zelf de voorbereidingen horen treffen. De uren verstreken en Paul zat nu vermoede lijk te schrijven. En als zij thuis 'was voor hij zijn ko pij had verzonden zou zij hem waarschijnlijk niet meer van zijn plan kunnen afbrengen. En toch kon hij het alleen van plan zijn. dacht zij, toen zij aan het eind van de dag haar dingen bijeen zocht, doordat hij de gevolgen niet overzag. Nog wei gerde zij aan te nemen, dat de man die zij in enkele weken tamelijk goed had leren kennen, opzettelijk het bestaan van anderen kon verwoesten of het verwoestte omdat hij geen belangstelling voor zijn medemensen had. Door een heftige windvlaag bestookt bereikte zij haar wagen op de parkeerplaats. Zij was door en door moe en zelfs het openen van het portier kostte haar in spanning. Zij schoof achter het stuur en begon in de re gen de lange rit naar huis. Halverwege de nacht, herinnerde zij zich terwijl zij door de doorzichtige plek in de beslagen voorruit tuurde, had zij zo zeker geweten dat zij zich in Paul vergiste, dat zij wel dadelijk naar zijn kamer had willen gaan. Inplaats daarvan was zij in' slaap gevallen. En nu ging zij zonder warmte naar hem toe. Half verdoofd van angst. Haar heerlijke zekerheid was weggevaagd. Zij was weer even ver als de avond tevoren, toen zij van Breve naar huis reed, en zij zou waarschijnlijk dezelf de overijlde dingen zeggen. Of zij zou in het geheel niets zeggen. In wezen ging het erom, dat zij zichzelf niet meer beheerste. Haar gevoelens, lange jaren opgesloten en van alle contact met anderen beroofd, hadden zich be vrijd en zouden zich niet opnieuw aan banden laten leggen. Maar toch moest zij proberen, dat wat zij voor Paul voelde en haar eigen normen gescheiden te hou den. Als zij met hem praatte moest zij het nuchter doen, alsof zij nog de vreemden voor elkaar waren, die zij aanvankelijk waren geweest. Er stond nu niemand in de vestibule op haar te wachten, maar er lag een briefje op de tafel, geschre ven in Nannies handschrift. Zij nam het op. Het moest een door de telefoon opgegeven telegram zijn en het was niet voor haar bestemd, maar voor Paul. De inhoud was: „Ontslagaanvraag ontvangen via Mactavish. Graag schriftelijke bevestiging". Het was ondertekend door de hoofdredacteur van het Dagelijks Nieuws. „Paul!" riep Valentine. Haar hoofd gonsde en zij zocht steun aan de tafel, terwijl blijdschap en opluch ting worstelden met een gevoel van ondraaglijke schaamte. Het telefoongesprek, waarvan zij de vorige avond getuige was geweest, had niets te maken gehad met het verleden van mevrouw Trefusis. Het was zijn ontslagaanvraag geweest en die had hij haar als een geschenk willen aanbieden toen hij haar lachend tege moet kwam. „Ik heb gedaan wat ik meende te moeten doen Valentine liep de gang in en riep opnieuw Pauls naam. Luider nu en vol verlangen. Maar er kwam geen antwoord. Nog eens riep zij. Paul was er niet En hoe had zij dat ook kunnen verwachten, terwijl hij wist waarvan zij hem verdacht? Want dat had hij haar hardop laten zeggen, zodat er geen twijfel kon blijven bestaan. Hij kwam niet, terwijl zij hem riep. Hij had zijn telegram niet ontvangen. Het huis was verlaten. Geheel verlaten bleek het toch niet, want even latei- kwam Nannie naar beneden. „Die is vertrokken", zei Nannie. Zij keek Valentine onzeker aan, rij wist zelf kennelijk geen raad met de situatie. „Vlak na het ontbijt is hij weggegaan". „Voorgoed?" Haar stem klonk haar van verre afstand in de oren en haar bloed leek te verkillen. „Hij heeft al zijn bagage meegenomen en hij heeft me bedankt. Ik geloof niet, dat hij nog terugkomt". „En dat gaat jou verder niet meer aan". Valentine kreunde. „Hij zag er niet erg opgewekt uit", zei Nannie. „Ik heb hem met bezorgd hart laten gaan. Ik hoop, dat er geen ernstige dingen zijn gebeurd. O ja, er is nog een telegram voor hem opgegeven. Maar toen was hij al weg". (Wordt vervolgd) In 1951 greep het Vatikaan in met een verbod van deze „heilig-water handel". Bonanni eiste vergoeding van de schade die hij door het verlies van zijn rechten geleden had. Pater Zanella kwam met Bonanni over een, de zaak in der minne te schikken met 240 miljoen lire. Maar toen de ter mijn verstreken was, was de rekening nog niet vereffend. Bonanni liet daarop beslag leggen op eigendommen van de custode in Italië. De superieuren van pater Zanella ont hieven hem van zijn post en vochten de geldigheid van het in 1950 met Bonanni gesloten contract aan. Zij dienden tegen Zanella en Bonanni een aanklacht in om dat zij in vereniging zware schade had den toegebracht aan de custode. Op de eerste zitting van het Romeinse hof verklaarden beiden zich niet schuldig. Volgens hen was het tot stand gekomen contract gesloten met medeweten van de custode in Palestina. Nadat de rechtbank dinsdag de verde diging had gehoord, verklaarde zij de eis niet ontvankelijk omdat geen wetsovertre ding had plaats gehad. Advertentie Tomaat Kip Champignons Ossestaart 92 ct 108 ct 108 ct 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 cfc Familieblik 165 ct In Irak mogen de mannen volgens de mohammedaanse leer vier vrouwen hebben. De jeugdige, aanvallige Nadia Elaskalani, wie het verdroot dat de vrou wen zich in een dergelijke nadelige posi tie bevinden, besloot hierin op haar eigen wijze verandering te brengen en wel door met niet minder dan zeven mannen in het huwelijk te treden. Zij maakte elk van haar echtgenoten diets, dat zij verpleegster was en daar door slechts een van de zeven nachten der week in de echtelijke woning kon doorbrengen. En zo maakte zij iedere week haar „ronde". Alles ging vier maanden goed, totdat echtgenoot nummer drie toevallig kennis maakte met man nummer vier en deze uitnodigde eens bij hem te komen eten.. Voor de rechter verklaarde Nadia sim pelweg dat zij het volste recht had, ver scheidene mannen te bezitten. „Uiteinde lijk betwist ik ook hun recht niet, om er meer vrouwen op na te mogen houden", verklaarde zij. De rechter deelde haar mening niet en veroordeelde haar tot zeven maanden ge vangenisstraf. De zeven echtgenoten gaven echter geen krimp. Zij vergaven Nadia niet alleen, doch boden als één man aan, ieder één maand van de haar opgelegde straf te mogen uit zitten Harry van Tussenbroek. Van 18 de cember tot 20 februari wordt in het stede lijk museum Het Prinsenhof te Delft een tentoonstelling gehouden van poppen en marionetten, vervaardigd door Harry van Tussenbroek. De tentoonstelling wordt zaterdagmiddag, 17 december -mde, geopend door f Pöm*,-><?. I,

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15