Directeur „Excelsior" werd gehuldigd en kreeg prijs De beurs Emissie Marijnen Grafische export in '60 op hoog peil VAN NELLE's Afternoon THEEBUILTJES OESO verdrag is ondertekend SCHEEPVAARTBERICHTEN 17 Kostenstijging Ketjen verwacht een lagere netto-winst Winst sterk gestegen Golf kartonfabriek Philips gaat samenwerken met Bowater Paper Corp. VERENIGING EFFECTENBESCHERMING Rozenburg de beste vestigingsplaats voor staalindustrie Aanbod van de Ned. Bank Spanjaard rekent op goede resultaten Nationaal Grondbezit staakt uitgifte Nieuwe directeur N.V.W. Beter resultaat V.S.W. Fusie Blydenstein- Willink is een feit Belangensplitsing bij Gebr. Van Swaay Nijma werkt samen met Deens bedrijf V.M.F. bouwt fabriek in Mexico N oordhollandsche Hypotheekbank 21/z DONDERDAG 15 DECEMBER I960 De gang van zaken bij de Koninklijke "wavelzuurfaforieken v.h. Ketjen n.v. in \msterdam is in I960 zodanig geweest dat ■e omzetten niet onbelangrijk hoger zijn eweest dan die in het topjaar 1959. Ander- :ids zijn de kosten, vooral Ionen en sala- 'ssen. zodanig gestegen dat zij niet geheel nverdiend" konden worden. De bruto- 'nst vóór aftrek van onkosten, zal groter, och de netto-winst iets kleiner zftn dan ver 1959, Bi.i de carbon black fabriek in het Botlek •ebied is de gang van zaken tevredenstel- end. Met het produkt worden proeven ge komen in Westeuropese bandenfabrieken. ~>c afzet gaat niet langzamer dan verwacht. Tot de winst over 1960 zal deze investering nog niet bijdragen. Aldus deelde het be stuur desgevraagd mede in een buiten gewone vergadering, waarin een statuten wijziging met algemene stemmen werd goedgekeurd. Het gewone maatschappelijke kapitaal wordt voorts verhoogd van 45 min tot f 100.000.500, hetgeen niet inhoudt, zo be klemtoonde het bestuur, dat er thans emis sieplannen zijn. Het geplaatste kapitaal is nu ruim 30,3 min. groot. Na volledige conversie zal het ruim 34 min belopen. Ketjen heeft nooit enige moeite gedaan en zal dit ook in de toekomst niet doen, om haar aandelen op buitenlandse beurzen genoteerd te krijgen. Dit gaat buiten het bedrijf om. Wel is het bestuur benaderd door een Amerikaans beleggingsconsor tium. doch het is niet op de voorstellen ingegaan. Op 2.3 december zal bij de Nederlandsche Handel Maatschappij, blijkens een pros pectus, de inschrijving openstaan op de reeds aangekondigde emissie van 700 aan delen van 1000 a pari door de n.v. Tech nisch Bureau Marynen in Den Haag. Eén oud aandeel geeft recht van inschrijving op één nieuw aandeel. De claimhandel be gint op 16 december. De stortingsdatum is 2 januari 1961. Officiële notering zal wor den aangevraagd. De nieuwe aandelen delen in de resultaten over 1961 en volgen de jaren. De opbrengst zal worden ge bruikt ter gedeeltelijke financiering van de bekende bouw van een koelkasten- fabriek in Culemborg, voor welk project de totale kosten circa 1,5 miljoen zullen zijn, en ter versterking van de liquiditeispositie. De import van koelkasten wordt door de ontwikkeling van de Euromarkt steeds moeilijker en zal wellicht in de toekomst praktisch tot staan komen. Daarom heeft Marynen besloten zelf tot de produktie over te gaan.. De directie meent op een voldoende afzet te kunnen rekenen. Over de ontwikkeling in de eerste negen maanden van 1960 is de directie tevreden. De netto-winst beliep 482.426 tegen 282.666 over geheel 1959. De directie ver wacht over 1960 een onveranderd dividend van tien percent uit te keren. De vraag naar de artikelen blijft groot, zodat de vooruitzichten voor 1961 gunstig lijken, al zal de ingebruikneming van de nieuwe fabriek gepaard gaan met een aanzienlijke stijging der kosten. De n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en de Bowater Paper Corpora tion Ltd. in Londen maken bekend, daft zij een overeenkomst hebben gesloten tot het oprichten van een gezamenlijke vennoot schap in België onder de naam van Bowa- ter-Philips s.a„ welke zich zal gaan bezig houden met de vervaardiging van verpak kingsmateriaal van golfkarton. De nieuwe vennootschap, waarin beide partijen gelijkelijk zullen participeren, zal de fabriek die thans door Bowater Belgium S.A. in Gent gebouwd wordt, overnemen en deze doen afwerken en inrichten, waar mede, naar men verwacht, uiteindelijk een bedrag van 300 miljoen Belgische franken gemoeid zal zijn. De Bowater organisatie is tot de bouw van de fabriek in Gent over gegaan ter introductie van Bowater Bel gium S.A. op het terrein van verpakkings materiaal van golfkarton, waarbij de acti viteit van Bowater Belgium op kartonage- gebied eveneens in deze fabriek zal wor den ondergebracht. Met het oog op de hierboven genoemde belangrijke ontwikkeling zal de fabriek in Gent uitsluitend worden ingericht voor de vervaardiging van golfkarton, terwijl de Bowater organisatie nadere plannen be studeert tot uitbreiding en verdere ont wikkeling der kartonage-activiteit van Bowater Belgium. De Nederlandse grafische export laat een gezonde sty ging zien. In 1959 bedroeg deze 116 miljoen gulden en in de eerste drie kwartalen van dit jaar werd een export van 88,3 miljoen gulden bereikt, waarbij moet worden opgemerkt, dat de export in het laatste kwartaal altijd het grootste is. In de jaren voor de wereldoorlog had Nederland een grafische export van circa 5 Yi miljoen gulden. Een export van meer dan 55 miljoen gul den naar Indonesië ging in 1955 praktisch geheel verloren. De Nederlandse cliché export wordt steeds groter; in de eerste drie kwartalen van dit jaar was het reeds 1,2 miljoen gulden tegen totaal 1.4 miljoen gulden in het vorig jaar. Dit deelde de voorzitter van de Federatie der Werk geversorganisaties in het Boekdrukkersbe- drijf, de heer Jos. A. M. Cleerdin, woens dag mede op een persconferentie in Am sterdam. Dit jaar werden door de Stichting Gra fisch Exportcentrum belangrijke tentoon stellingen van Nederlandse drukkunst in het buitenland georganiseerd, onder andere kalendertentóonstellingen in Calcutta. Bombay en enige andere steden in India Éénzelfde soort exnosities werd in Japan ingericht. Thans zijn twee rondreizende- exposities gereed voor roulering in de Ver enigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek, terwijl aanvragen voor dergelijke exposi ties in Frankrijk en Engeland werden ont vangen, zo deelde de heer Cleerdin nog m°de Advertentie Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! (Van onze Haagse redacteur) „Wat hier door een man is gepresteerd, dwingt onze diepe bewondering af. Groot is het aantal dergenen, aandeelhouders zo wel als werknemers van het bedrijf dat hij door zijn actie aan zich heeft verplicht". Dat zei gistermiddag onder andere de heer J. W. C. van Langen, voorzitter van de Vereniging „Effectenbescherming" tij dens een speciale bijeenkomst in hotel „Wittcbrug" te Den Haag tegen de heer H. Meijer Jzn„ reorganisalor van de n.v. Mctaalbuizenfabriek Maatschappij Excel sior en Commissaris van n.v. Philips. Enige tijd geleden heeft het bestuyr van deze vereniging besloten tot het instellen van een prijs, die uitsluitend zal worden toegekend aan personen, die zich voor aan deelhouders bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. Het was de heer Meijer, die gistermiddag als eerste zulk een prijs kreeg uitgereikt: een wandbord van Delfts blauw. Voorzitter Van Langen zette in zijn toespraak uiteen, hoe de heer Meijer de n.v. Excelsior, gevestigd te Oosterhout, voor een financiële ondergang heeft weten te behoeden en op korte termijn het be drijf weer in het goede spoor kreeg. Hierna nam de heer Meijer het woord. Hij wees met klem van de hand, dat hij zich extra ten gunste van fondsenhouders of effectenbezitters zou hebben ingespan nen. „Ik heb mij ingezet voor het behouden van een industrieel apparaat, dat thans gelukkig nog deel uitmaakt van onze na tionale economie" zo zei hij. Spreker noemde de continuïteit van Nederlandse ondernemingen een belang van de eerste orde. Spreker achtte het onder andere van nationaal belang, dat aan gezonde initia tieven voor de vestiging van basis-indus trieën in plaatsen, welke daartoe in Neder land het meest geschikt worden geoor deeld, die aandacht wordt besteed, die zij verdienen. Plan Rozenburg Hierna konden de aanwezigen vragen aan de heer Meijer stellen. Op een des betreffende vraag, zei spreker, dat hij niet debet was aan het door de commissie-Van Berkum uitgebrachte rapport over het plan Rozenburg De heer Meijer achtte het voorts uitgesloten, in ons land een klein staalbedrijf te vestigen naast de bestaan de hoogovens. Men zou zo graag een basis-industrie op Rozenburg hebben, dat gezien zijn ligging de beste vestigingsplaats is, aldus spreker, maar de financiering zal moeilijk zijn. De minimumcapacitiet voor een rendabele ex ploitatie moet gesteld worden, zonder de aanlooptijd, op de produktie van een mil joen ton staal. „Dat betekent een inves tering van 1000 miljoen gulden. Dat geld ligt niet voor het opscheppen in ons land" zo meende hij. Achttien Europese landen, de Verenigde Staten en Canada hebben gisteren het ver drag ondertekend voor de „Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling" (OESO). Er zal een Atlantische raad voor economische samenwerking tus sen Noord-Amerika en West-Europa wor den gevormd, naar men verwafcht tegen september volgend jaar. De conventie zal nu aan de nationale parlementen ter ratificatie worden voor gelegd. Maar men kwam overeen de nieu we economische raad voor eind september 1961 in het leven te roepen wanneer 15 van de 20 aangesloten landen de conventie zouden hebben geratificeerd. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken. C. Douglas Dillon, vatte de taak van de OESO als volgt samen: Ten eerste, het bevorderen van meer en betere economische en technische bijstand aan de zich ontwikkelende landen van de vrije wereld. Deze landen helpen hun eigen hulpbronnen te exploiteren; ten tweede, de best houdbare graad van economische groei te bereiken en te handhaven; ten derde, de politiek tot uitbreiding van de wereldhandel op multilaterale en geen on derscheid makende basis te bevorderen. Dillon beloofde dat de V.S. „oprecht zul len samenwerken in de taak tezamen de oplossing te zoeken voor de belangrijke economische problemen die onze aandacht vragên." „Rotterdam is hoopvol" zo zei hij ver der. „Toch zijn er twee belangrijke zaken, die men niet uit het oog moet verliezen en die minder leuk zijn: Het aantrekken van buitenlands kapitaal is niet te verkie zen boven Nederlandse financiering en het feit, dat zowel Frankrijk als België bezig zijn hun staalproduktie aan de kust sterk uit te breiden. Op een vraag of er wellicht van Engelse zijde interesse voor het pro ject was, antwoordde de heer Meijer, dat dat land zelf belangrijke industrieën heeft. Hij meende dat Engeland wel eerst een afwachtende houding zou aannemen, om te zien hoe de verbinding tussen de „grote zes" en de „kleine zeven" in de toekomst zou worden. Op een vraag of Philips in het project belang stelde, zei hij, dat hij niet kon zien hoe dit bedrijf voor een derge lijke basis-industrie belangstelling zou kunnen hebben Hij vond tenslotte dat de in het rapport-Van Berkum gepubliceerde cijfers zo gegroepeerd waren, dat er een negatieve kant naar voren was gekomen, hetgeen hij betreurde, maar de juistheid van de cijfers staat vast. De laatste vrgjjft was, of hij soms door Rotterdam benaderd was, om een oordeel over het project te geven. Dit ontkende spreker ten stelligste. „Indien men dit zou doen, dan is het zeer dubieus of ik daarop in ga, want ik weet niet of ik daar wel tijd voor heb". Aankoop van schatkist papier mogelijk gemaakt :De Nederlandsche Bank heeft zich reeds nu bereid verklaard om op 22, 23 en 27 t.m. 30 december via makelaars schatkistpapier te kopen met een looptijd t.m. 31 augustus 1961 tegen een disconto van 2% perc. met de verplichting tot terugkoop op 16 januari 1961. Door deze bereidverklaring hoopt de bank te voorkomen dat onnodig deviezen worden teruggetrokken. De centrale bank wil zo nodig bijspringen om de banken met het oog op de zware ultimo aan het eind van het jaar te helpen, zoals de laatste jaren gebruikelijk was. Het disconto van 21/a percent steekt gunstig af tegen de beleningsrente van 4 percent. In kringen van de geldmarkt is de mening verdeeld over de omvang waar in de banken van deze faciliteit der cen trale bank gebruik zullen maken. De directie van Spanjaard n.v. te Borne deelt over de gang van zaken in haar bedrijf in 1960 mede dat de verwachtingen, die in het laatste jaarverslag uitgesproken zijn, wel in vervulling zijn gegaan. De produktiviteit kon zelfs zo ver worden op gevoerd. dat zij de belangrijke stijging van personeelskosten kon opvangen. De bezet ting, die in de eerste helft van het jaar iets beneden 1957 en in de tweede helft iets boven 1957 lag, zal over het geheel genomen ongeveer gelijk zijn aan de bezetting van 1957. Voorzien wordt dat de verkoop aan der den minstens even groot wordt als de om zet in 1957 behaald en men is van mening, dat deze omzet dit jaar gezonder is, daar wij mede op grond van statistische,gegevens de indruk hebben, dat deze omzet ook door de klanten aan de consument werd doorverkocht. De directie rekent er op, dat het bruto-resultaat van 1960 de resultaten in 1957 behaald, dicht zal benaderen. fANP. Over 1957 beliep het saldo exploitatierekening 2.607.604 en het saldo winst 625.991. waaruit vijf pet. dividend werd uitgekeerd.) Nationaal Grondbezit n.v., gevestigd te 's-Gravenhage, deelt mede. dat de afgifte van 454% obligaties der lening 1960 is gestaakt, aangezien reeds vandaag op de eerste dag van afgifte, een aanzienlijk hoger bedrag dan 5.000.000 zou kunnen worden geplaatst. Mits dien, zal systematische toewijzing plaats vin den. De directie van de n.v. Nederlands Ver koopkantoor voor Walserijprodukten (NVW) deelt mede, dat met goedkeuring van de raad van commissarissen, ingaande 1 januari 1961 de heer F. P. M. Burmanje tot adjunct directeur van het NVW is benoemd. De directie van de Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij n.v. deelt mede, dat dc resultaten van de V.S.W. over het eerste halfjaar van 1960 gunstiger zijn geweest dan in de overeenkomstige pariode van 1959. De omzet beweegt zich in 1960 in een stijgende lijn. De directie noemt de orderportefeuille alleszins redelijk. In een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders is de voorgestelde sta tutenwijziging van Blydenstein en Co. te En schede goedgekeurd. Door dit besluit worden de aandelen van H. Willink en Co. n.v. om gewisseld in aandelen Blydenstein, waardoor een volledige fusie tussen de beide bedrijven tot stand is gekomen. De naam van het nieu we concern luidt: Blydenstein-Willink n.v Het gewone aandelenkapitaal van Blyden stein en Co. dat 5 miljoen bedroeg is door de fusie met 2.050.000 vergroot. De n.v. Industriële Maatschappij Gebr Van Swaay te 's-Gravenhage heeft be sloten de naam te wijzigen in Indonesisch Amerikaans ingenieursbureau Gebr. Van Swaay n.v. Dit is gescihed met het oog op het totstandbrengen van een scheiding van haar Indonesische en niet-Indonesische belangen. Het Indonesische-Amerikaans ingenieursbureau zal haar werkzaamheden uit oefenen in New York. Het kapitaal bedraagt 200.000,waar van geplaatst en in contanten volgestort 60.000,Tezelfdertijd is besloten de niet Indonesische belangen over te dragen aan een nieuw opgerichte vennootschap met de oorspronkelijke gevoerde naam van Indus triële Maatschappij Gebr. Van Swaay n.v Het kapitaal is groot f 2 miljoen, verdeeld in 2.000 aandelen van 1000.waarvan 499.000,geplaatst is en in contanten is volgestort door de heer ir. H. G. J. A. van Swaay en 1.000,door mr. D. Schuur De Esbjerg Tovvaerksfabrik a's en de Kunstzijdespinnerij Nyma n.v. te Nijme gen zullen gezamenlijk een nieuwe maat schappij oprichten, genaamd Nymeta a/s voor de vervaardiging van poly-ethyleen monofilamenten voor de Scandinavische markt. De produktie zal de huidige invoer uit Nederland vervangen. De directie van de Nyma bestempelde dit bericht, waar aan zij niets had toe te voegen, desge vraagd als juist. De Nederlandse V.M.F. Stork-Werkspoor n.v. te Amsterdam heeft met een groep Mexicaanse industriëlen een contract ondertekend waarbij werd besloten om in Mexico City een nieuwe fabriek te bouwen voor de vervaardiging van machinerieën ten behoeve van de chemische, de pet.ro leum- en de suikerindustrie. De onder neming in Mexico zal de naam dragen Stork Werkspoor de Mexico n.v. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden Engelse pond 10.53-/ 10,63; Amerikaanse dollar 3.74'.':-/ 3,73'/:; Canadese dollar 3,83 f 3.87; Franse frank (100) 75,85-/76,35; Bel gische frank (110) f 7,48-/ 7,53; Duitse mark (100) 90,10-90.60; Zweedse kroon (1D0) 72,40 f 73,40; Zwitserse frank (100) 87,35-/ 87,85 Italiaanse lire (10.000) 59,75-/61,75; Deense kroon (100) 54,25-55,25: Noorse kroon (100) 52,40-7 53.40: Oostenrijkse schilling (100) 14.47";-/14.57'/:; Portugese escudo (1001 f 13.15-/ 13,20: Spaanse peseta (100) grote couperes 6,17%-f 6,32'/5. Abbedijk 14 te Rotterdam. Abida 14 120 m. n. Dakar n. Port Harcourt. Achilles 14 v. Bremen n. Antwerpen. Acmaea 15 te New York. Adonis 15 te New Orleans. Agamemnon 14 75 m. z.z.o. Trinidad n. P'maribo. Akkrumdijk 15 te Stockton. Alamak 14 4 m. n.o. Minorca, 23 te N. York verw. Albireo 14 in Kielerkanaal n. Hamburg. Alcinous 15 te Suez. Algenib 14 v. Rosario n. Bahia. Alhena 14 280 m. z.w. Lissabon n. Antwerpen. Alkaid 14 330 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Alkes 14 620 m. n.n.w. Azor enn. Liverpool. Alkmaar 15 tc Lyttleton. Alnitak 14 v. Ilheos n. Salvador. Alphard 14 400 m. z.w. Las Palmas n. Freetown. Aiwaki 14 45 m. z.o. Barcelona n. Marseille. Ameland 14 in Suezkanaal n. Turku. Amnion 14 te Charleston. Amsteldiep 14 90 m. z. Djeddah n. Suez. Amstelhoek 14 v. Sydney n. Aden. Amstelkroon 14 te Aden v. Sydney. Amstelland 14 190 m n.o. St. Vine. n. Amsterdam. Amstelmeer 14 v. Las Palmas n. Kaapstad. Amstelmolen 14 400 m. w.z.w. Adelaide n. Karachi. Andijk 14 420 m. o.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Annenkerk 14 60 m. w.n.w. Djeddah n. Suez. Ares 15 te Buena Ventura. Argos 14 20 m. n.n.w. Finisterre n. Tanger. Arnedijk 14 te Antwerpen. Artemis 14 165 m. z.o. Bermuda n. Saint John. Asmidiske 14 v. Amsterdam n. Hamptonroads. Atys 17 ter hoogte Landsend verwacht. Axeldijk 14 v. New Orleans n. Rotterdam. Baarn 14 te Ciudad Bolivar verwacht. Barendrecht 15 te Liverpool verwacht. Bawean 14 v. Port Said n. Suez. Bengalen 14 125 m. n.n.w. Straat v. Diemen naar Los Angeles. Bengkaiis pass. 14 Straat Ormoesz n. Bombay. Bennekom 14 460 m. w.n.w. Finisterre n. Bremen. Billiton 14 v. Singapore n. Penang. Biitar 16 te Marseille verwacht. Bonita 14 v. Puerto Limon n. Puerto Barrios. Borneo 14 80 m. z.w. Mallorca n. Savon. Bussum 14 530 m. n.w. Paramaribo n. Salvador. Calaniares 14 v. Rotterdam. Caltex Delfzijl 14 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 14 v. Suez n. Perzische Golf. Caltex Gorinchem 14 te Kopenhagen verwacht, Caltex Pernis 14 180 m. n.n.o. Perim n. Abadan. Caltex Utrecht 14 320 m. n. Azoren n. Aruba. Camerounkust 14 te Antwerpen. Camitia 24 te Curagao verwacht. Cartago 14 te Baltimore verwacht v. Charleston. Chiron 14 v. Amsterdam n. Paramaribo. Cn-.ulia 14 200 m. z.w. Fayal n. Curagao. Cities Serv. Valley Forge 28 te Yokohama verw. Cradle of Liberty 14 te Rastanura verwacht. Crania verm. 14 te Barton. Dahomeykust 14 30 m. w. Dakar n. Amsterdam. Dalerdijk 14 v. Londen n. Breinen. Daphnis 13 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Diogenes 14 te Breinen n. Hamburg. Dongedijk 14 540 m. n.n.o. Fayal n. Londen. Doris 14 te Port of Spain v. Bridgetown. Drente 14 v. Nagoya n. Kobe. Duivendrecht 28 te New York verwacht. Elizabeth Broere 14 v. Hoek v. Holland n. Kotka. Eos 14 80 m. nji.o. Finisterre n. Tunis. Esso Amsterdam 14 300 m. z.o. Pt. Sudan n. Suez. Esso Rotterdam 15 te Aruba. Euinaeus 14 te Swansea v. Dublin. Forest Lake 14 v. Hull n. Barrow. Friesland SSM 14 te Holtenau. Gaasterland 14 v. Bahia n. Cabedelo. Geertje Buisman 16 te Civita Vecchia verwacht. Geeststar 14 760 m. z.w. Fayal n. Preston. Guineekust 14 v. Luanda n. Lobito. Hathor 14 80 m. z.z.w. Finisteerre n. Tripoli. Hector 14 v. Alexandrië n. Beyrouth. Heelsum pass. 14 Las Palmas n. Amsterdam. Helena 14 v. Point a Pitre n. St. Maarten. Helicon 13 v. New Orleans n. La Guaira. Hersilia 13 v. Port Castries n. St. Vincent. Hilversum 14 te Brownsville. Holendvecht 26 te Rotterdam verwacht. Iberia pass. 14 Casquets n. Bilbao. Isis 13 v. Paramaribo n. Aruba. Itiersum 14 te Amsterdam. Jagersfontein 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Japara 14 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Jason 13 850 m. z.w. Fayal n. Georgetown. Johan van Oldenbarnevelt 14 350 m. n.w. K. York naar Brisbane. Joseph Frering 14 v. Monrovia n. IJmuiden. Kaap Hoorn 15 v. Puerto La Cruz n. Curagao. Kab.vlia 14 870 m. w. Madeira n. Curagao. Kalydon 15 te Genua. Knmperdijk 14 350 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kara 16 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Karachi 14 te Londen. Karakorum 14 te New York. Karimata 14 te Suez verwacht. Karimun 14 v. Balboa n. Papeete. Katelysia 21 te Cardon verwacht. Kenia 16 in Suezkanaal verwacht n. Iskenderun Kermia 21 te Bombay verwacht. Khasiella 14 te Saltend. Kieldrecht tot 17 repareren te Hamburg. Kcpionella verm. 15 v. Stanlow n. Ardrossan. Korendijk 14 100 m. z. Halifax n. New York. Korenia 14 te Curagao. Korovina 16 te Rotterdam verwacht. Kosicia 14 250 m. n. Paramaribo n. Buenos Aires. Krebsia 14 v. Rotterdam n. Singapore. Kreeft 14 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 14 v. Antwerpen te Amsterdam. Kryptos 18 te Puerto La Cruz verwacht. Kylix verm. 14 v. Stanlow n. Thameshaven. Ladon 14 v. Georgetown te Paramaribo verwacht. Laertes 14 te Penang v. Aden. Lawak 14 480 m. n.w. Acencion n. Lobito. Leiderkerk 14 te Rotterdam. Lekhaven 14 54 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Lekkerkerk 14 25 m. m. z.z.o. Wight n. Marseille Lelykerk 14 te Amsterdam. Liberiakust 15 te Lagos. Liberty Bell 17 te Genua verwacht. Loenerkerk 15 te Rotterdam verwacht. Lombok 14 140 m. o.z.o. Malta n. Lissabon. Loppersum 14 v. Bremen n. Hamburg. Lutterkerk 15 te Kuwait. Lycaon 14 270 m. w. Minicoy n. Penang. Maasdam 14 740 m. n. Halifax. Maaskerk 14 v. Marseille n. Genua. Maaslloyd 15 te Madras. Marathon 14 255 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Marnelloyd 14 te Immingham v. Koilthottam. Maron 14 te Puerto Limon verwacht. Mataram 14 60 m. z.z.o. Jubal n. Suez. Maureen 14 400 m. o. Savannah n. Hamburg. Meerdrecht 29 te Rio de Janeiro verwacht. Memnon 15 te New York. Mentor 14 v. Tripoli n. Alexandrië. Merwelloyd 14 v. Alexandrië n. Genua. Mitra 18 te Rotterdam verwacht. Mohamed Reza Shah 14 te Isle of Grain. Moordrecht 14 55 m. n.w. Kreta n. Ravenna. Muiderkerk 14 v. Chittagong n. Calcutta. Munttoren 14 te Bullenbaai. Mijdrecht 20 te Rotterdam verwacht. Naess Comm. 14 125 m. n.w. Alexandr. n. Fawley. Naess Lion 14 120 m. o. Malta n. Tripoli. Naess Tiger 14 27 m. w. Rhodos n. Antwerpen. Nanusa 14 125 m. n.w. Kp. Comorin n. Singapore. Navicella 15 te Stanlow verwacht. Nestor 14 v. Rhodos n. Izmir. Nias 15 te La Valetta. Nieuwe Tonge 14 480 m. n.o. Azoren n. Baltimore. Noordwjjk 14 te Monrovia verwacht. Nijkerk pass. 14 Gibraltar n. Marseille. Oestkerk 14 v. Zanzibar n. Tanga. Oranjefontein 13 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranje Nassau 15 te Cartagena. Osiris 14 v. Kp. Haitien n. Port Au Prince. Ouwerkerk 14 v. Yokohama n. Nagoya. Overijsel 14 te Hsinkang. Papendrecht 14 850 m. n.n.w. Kp. Verdische eil. naar Santiago de Cuba. Parthenon 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Pendrecht 14 v. Sete n. Marseille. Peperkust 13 te Bordeaux. Pericles 15 v. Talcahuana n. Antofagasta. Philidora 14 v. Port Said n. Suez. Piiiline pass. 14 Bougie n. Tranmere. Philippia 14 110 m. o. Port Sudan n. Mena. Prins Casimir 14 te Malta. Prins Fred. Hendrik pass. 14 Vliss. n. Hamburg. Prins Johan Willem Friso 14 v. Bremerhaven n. Leixous. Prins Willem George Frederik 14 660 m.o.n.o. Kp. Race naar Le Havre. Prins Willem v. Oranje 14 te Antw. v. Hamburg. Prins Willem II 14 v. Napels n. Alexandrië. Prins Willem V 14 v. Antwerpen n. Bremen. Pygmalion 13 v. Tripoli n. Malta. Radja 14 1200 m. z.z.o. Ceylon n. Aden. Ridderkerk 14 180 m. n. Bengazi n. Rotterdam. Riouw 14 90 m. n. Finisterre n. Duinkerken. Roggeveen 14 150 m. n.n.o. Brisbane n. Manilla. Rotte 14 v. Port Elisabeth n. East-London. Rotterdam 14 v. Port Au Prince n. Nassau. Sarangan 14 tc Dar Es Salaam. Scherpendrecht 16 te Novorossisk verwacht. Schie 14 v. Tunis n. Malta. Slamat 14 50 m. z.z.o. Kreta n. Beyrouth. Soestdijk 15 to Baltimore. Solon 15 te Oranjestad. Stad Alkmaar 14 100 m. o. Barcelona n. La Spezia Stad Arnhem 14 16 m. z.w. Berlenga n. R'dam. Stad Delft verm. 16 v. Vitoria n. Sint Vincent. Stad Gouda 14 530 m. z.w. Landsend n. Vlaard. Stad Haarlem 14 60 m. z.w. Ouessant n. Melilla. Stad Leiden verm. 18 v. Lor. Marques n. Genua Stad Maassluis 14 100 m. z.z.w. L. Palm. n. IJmuid Stad Maastricht 14 350 m. w.n.w. Az. n. Vlaard Stad Schiedam 14 120 m. w.n.w. Trondheim naar Narvik. Stanvac Pendopo 18 te Sungeigerong verwacht. Statendam 15 te Cobh. Stentor 14 te Rotterdam. Steven 14 te Tunis. Straat Magelhaen 14 v. Rio Grande n. Santos. Sumatra 14 in Golf van Oman n. Madras. Sunetta 14 te Rotterdam verwacht. Tamara 14 28 m. w.z.w. Ushant n. Amuaybay. Tara 14 300 m. n.o. St. Vincent n. Rio de Janeiro Taria 14 220 m. n.n.o. Socotra n. Abadan. Telamon 13 te La Guaira n. Puerto Cabello. Thuredrecht 14 dwars Fayal n. Triëst. Tjiluwah 14 55 m. n. Cooktown n. Sydney. Tjisadane 14 te Dar Es Salaam v. Lor. Marques Van der Hagen 15 te Kaapstad verwacht. Vasum 14 v. Cristobal n. Curagao. Viana 16 tc Portland (Maine) verwacht. Videna 16 te Bandar Mashur verwacht. Vivipara pass. 14 Kp. Blanc. n. Mena Al Ahmadi Vlist 14 500 m. n. Azoren n. Hamptonroads. Waal 14 te Volos n. Izmir. W. A. Jones 13 60 m. z.z.w. K'stad n. Ph.delphla Waterman 14 35 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Suez Willem Ruys 14 v. Port Everglades n. South.ton Willemstad 15 te Georgetown. Woensdrecht 14 te Philadelphia. Wonogiri 14 60 m. o.n.o. Algiers n. Tripoli. Wonosari 14 v. Amsterdam n. Bremen. Wonosobo 14 v. Djeddah n. Djibouti. Zafra 14 300 m. o.n.o. Ras Fartak n. Le Havre. Zaria 16 te Rotterdam verwacht. Zeeland 14 v. Pulu Bukom n. Bangkok. Zonnekerk 14 te Suez. Zuiderkerk 14 v. Marseille n. Antwerpen. Zwfjndrecht 20 te Novorossisk verwacht. KLEINE VAART Admiralengracht 14 dwars Oland n. Amsterdam Ank T 14 dwars Egmond n. Delfzijl. Areas 14 180 m. n.w. Benghazi n. Benghazi. Ardeas 14 dwars Casquets n. Rotterdam. Ardito 14 in Oostgast v. Gent n. Rotterdam. Atlantic 14 80 m. n.o. Humber n. Stavanger. Auriga G 14 te Flamboroughhead n. Newcastle Biak 14 te Startpoint n. Rotterdam. Ccsana 14 tc South-Foreland n. Letreport. Delfdijk pass. 14 Elbe-1 v. Mantyluoto n. Zwolle Diligentia 14 v. Middlesboro te Kingslynn verw Eemstroom 14 te Tongue n. Amsterdam. Eljo 14 v. Teignemouth n. Amsterdam. Erasmus 14 75 m. n.n.w. K. Mondego n. Lissabon Fedala 14 90 m. w. Burlings n. Londen. Flciucia 14 op Thames n. Dordrecht. Flevo 14 10 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Newcastle. Flores 14 v. Trolhattan te Otterbacken. Frans Böhmer 14 20 m. n.o. Kp. Bon n. Catania. Francina 14 dwars Terschelling n. Eydehavn. Frejo 14 15 m. o. Harwich n. Huil. Geeststroom 14 15 m. n.w. H. v. Holl. n. Maassluis Heemraadsingel 14 dwars Owers n. Fleetwood. Helemar H 14 v. Kenitra n. Antwerpen. Konny M 14 25 m. w. Tersch.bank n. Immingham Lelystad 14 op rede Zierikzee n. Rotterdam. Leonidas 14 60 m. z.o. Valencia n. Burriana. Lcuvehaven verm. 16 v. Rotterdam n. Kopenhag Liberty 14 20 m. van Hoek v. Holl. n. Rotterdam. Lingeborg 14 dwars Egmond n. Droback. Magas 14 te Rotterdam n. Amsterdam. Manta 14 dwars Avonmouth n. Bridgewater. Manto 13 te Lissabon n. Tunis. Markab 14 te Varne n. Casablanca. Marva 14 in monding Seine n. Rouen. Meidoornsingel 14 te Sandettie n. Terneuzen. Merwehaven 14 v. Duinkerken te Rouen verw. Mitropa 14 15 m. z. Cannes n. Marseille. Nero 13 v. Kopenhagen n. Gdynia. Notos 14 25 m. w. Lymfjord n. Amsterdam. Ocsterburgh 14 v. Rotterdam te Antwerpen. Pacific 14 20 m. z.w. Noordhinder n. Odense. Pieter Brueghel verm. 15 v. Casablanca n. Kenitra. Plato 16 v. Malaga te Rotterdam verwacht. Polaris 14 10 m. z.w. Outergabbert n. Rochester. Ponza 13 v. Ostrand n. Hernösand. Quo Vadis 11 v. Abö te Waterford. Spolesto 14 v. Newross n. Par. Spoorslngel verm. 14 v. Bordeaux n. Poole. Strabo 13 v. Malaga n. Cadiz. Tilly 13 v. Bohus n. Kristinehamn. Vrijburgh 14 12 m. n.n.o. Villano n. Casablanca. VVesterdok 14 12 m. n.o. Lynwell n. Boston. Westersingel 14 20 m. z.o. Wolffsrock n. Vannes. Westzaan pass. 14 Gibraltar n. Waterford. Wieb. Böhmer pass. 14 A-l op Wielingen n. Antw Willi Böhmer 14 180 m. z.w. K St. Vine n. Duink. Wilpo 13 v. Soderhamn te Zaandam. Zaanstroom 14 50 m. n.o. Flamboroughd. n. Leith. SLEEPVAART Cycloop en Friesland 15 te Troon (Schotland) met Jibertyschip. Utrecht 14 600 m. o. Hawai n. Japan m. vl.d.schip. Zeeland 15 v. IJmuiden n. Hamburg. Het bestuur der n.v. Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen vroeger nenaamd „Noordhollandse Hypotheekbank", gevestigd te Amsterdam, deelt mede, dat een rente van zal worden vergoed op haar 5®/o en 5'/:®/o schuldbrieven, betaalbaar na 1 januari 1.961. Met deze betaling is het per centage over het jaar 1960 uit te keren, ge steld op 41/i°/o, waarvan per 1 juli 2% be schikbaar kwam. KON. OLIE HOGER IN EEN LAGERE MARKT. Het waren gisteren wederom aandelen Kon. Olie die vast in de markt lagen. De koers van 124,20 kwam 1,40 boven de vorige slotkoers uit. De stemming voor de overige in ternationals was lusteloos met iets lagere koersen. De handel was doorelkaar ge nomen uiterst gering. In de openingskoers van 124,20 kwam gedurende de verdere beursduur voor aandelen Kon. Olie geen noemenswaardige verandering meer. Aan delen Philips op 1188 circa 5 punten lager. Dit koersverlies moest ook AKU incasseren bij een notering op 455. Unilever een paar punten lager op 785 evenals Hoogovens op 815. Opmerkelijk is, dat er voor de Hoog ovenwaarden, na de berichten over dit grote concern van de laatste dagen, vrijwel geen belangstelling meer bestaat. Nu de directie van 't AKU-concern de ter beurze circulerende emissiegeruchten onmiddellijk heeft tegengesproken, is het met de hausse stemming voor de rayonaandelen meteen gedaan. In de scheepvaarthoek ging bitter weinig om. De koersen voor deze aandelen lagen merendeels 1 tot 2 punten beneden het vorige slot. Cultures totaal verwaar loosd. Staatsfondsen doorelkaar vrijwel onveranderd in een stille markt. Chemi sche Fabriek „Naarden" werd op 415, tegen een laatstgedane koers op 429, geadviseerd. Aandelen Fokker taxeerde de beurs een paar punten hoger op 478. (ANP) Boeke Huidekoper van 1591 op 160, Boom-Ruygrok van 16814 b op 169. VERHANDELDE FONDSEN. 13 dec. 14 dec. Totaal 450 438 Hoger 181 (40.2%) 142 (32.4%) Lager 144 (32%) 195 (44.5%) Gelijk 125 (27.8%) 101 (23.1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U Kon. Olie123.50—124.60 123.50 Philips 1185 gb—1192 1186 Unilever 780—786 gl 780 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U452 gb—454 Kon. Olie122.80 gb-123 122.90 Philips 1180—1181 1178 Unilever 776—778 777j£ Hoogovens H.V.A129—135 133 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 380 Ned. Handel Mij. 315 Rotterd. Bank 327 Twentsche Bank. 315% A'dam Rubber 111 H.V.A 145 A.K.U 455 Van Berkel's Pat. 327 Deli Mij 169.90 477 Nederl. Ford 550 Van Gelder Pap. 325 Hoogovens 815 Müller Nat. Bezit 420% Ned. Kabelfabr... 605 Philips Gem. Bez. 1190 Philips Pref 321 Unilever 785% Wilton Fijenoord 205 Billiton Mij. II 418 Dordtsche Olie 585 Kon. Olie 124.40 H.A.L 146 K.L.M 98. K.N.S.M. 195% Stoomv. Mij. Ned. 173 Ommeren, Phs. v. 303 N. Scheepv. Unie 151'/» Tnterunie f 216.50 1 236.— f 477.— Ver. Bezit v. 1894 1 131. Albert Heijn 410 Amstel Bier 535% Bols 585 Bührmann Papier 521 Ned. Gist- en Sp. 405 Van der Heem 390 Heinekeh's 600 Hoogenbosch Sch. 290 Indola 530 475 Kon. Ned. Zout 1041 Sikkens Groep 830 Stokvis R.S 262 Thomassen Dr 710 Ver. Machinefabr. 241 Wessanen 33614 Z wan en b e rg- O rg. 889 Aluminium Ltd... 3474 American Motors 19% Anaconda 46% Bethlehem Steel. 4114 Cities Service 48 General Motors 4174 Kennecntt Copper 78 Republic Steel 5554 Shell Oil 76 U.S. Steel 75% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Neergaande tendens De Newyorkse effectenbeurs sloot woens dag zeer verdeeld en op een tendens naar koersverliezen. De handel was levendig en de tikker was tegen sluitingstijd weer achter bij de affaire. Warner-Lambert stond 3 punten af. De meeste andere far maceutische waarden gingen omhoog. De Dow Jones-gemiddelden werden op niveau gehouden door fondsen als Owens Illionois (214 dollar winst). Union Carbide (VA dol lar winst) en Alcoa (2% winst). Bij de oliefondsen liet Jersey dollar vallen. Polaroid moest 9 dollar afstaan, IBM ruim General Motors verloor 34, Dupont 1% en General Tire ongeveer 4. Hiermee was de gisteren genoteerde koerswinst van 674 wat uitgebalanceerd. De omzet was 3.880.000 aandelen. Van de 1234 fondsen die werden verhandeld sloten er 494 hoger en 526 lager af. Het industriegemiddelde kwam van 611.72 op 612.68, dat van spoor wegen van 126.74 tot 127.10 en dat van openbare nutsbedriiven van 97.65 op 97.49 (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17