Koning Boudewijn van België met dona Fabiola gehuwd Schitterende plechtigheid in de Belgische hoofdstad 'n PARKETVLOER EDELHOUT VLOEREN HET WEER Haile Selassie door zijn zoon van de macht beroofd MORR S before ijouêtuj! Onbloedige staatsgreep in Ethiophië verrast Keizer tijdens reis Pakje koelhuisboter drie cent duurder jan doornbosch SLAG OM VIENTIANE DUURT VOORT Minister De Pous houdt zich op de vlakte Maanlanding in 1961 verwacht w :iS In de krant van heden: accordeon- en gitaar-les Winters weer Lord Russell protesteert mee tegen Polarisbasis Friedrich Wahlen gekozen tot Zwitsers president Het Rozenburgproject Hoge werkloosheid in Canada Keizer en kroonprins Dicht bij nul Ww. &*2HÊf w: ,A jÊÊÉÈÊ DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 46c JAARGANG NUMMER 3/ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u, 7519. Telef. redactie 5389, ofti kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S EN - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije (Van onze correspondent) BRUSSEL. Tegen kwart voor één vanmiddag zijn Koning Boudewijn van België en Dona Fabiola de Mora y Aragon, in aanwezigheid van vele vorstelijke en burgerlijke genodigden, in de collegiale kerk van St. Michiel en St. Goedele te Brussel door kardinaal Van Roey, primaat van België en aartsbisschop van Mechelen in de echt verbonden. Tevoren was het burgerlijk huwelijk in de troon zaal van het koninklijk paleis voltrokken door burgemeester Cooremans. Tien duizenden verdrongen zich in de straten achter de afzettingen en miljoenen keken in België en Europa naar de televisie toen de dertigjarige vorst en zijn tweeëndertigjarige bruid in de kathedraal het ja-woord uitspraken. Kardinaal Van Roey had het uitzonderlijke voorrecht ontvangen het jonge paar een pause lijke zegen te schenken. Voor allen die de aankomst bij de kerk konden gade slaan was het een ongewone belevenis te zien dat de doorzichtige kap van plexiglas van de auto van het bruidspaar werd gelicht om het uitstappen met maximaal gemak te laten verlopen. Vooral voor de bruid was deze regeling een uitkomst. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zullen vanavond om acht uur voor de Belgische televisie een toespraak houden in het Frans en in het Nederlands. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Na de ondertekening der burgerlijke huwelijksakte wisselden de jongge huwden een blik, waarin de ontroering van het grootse moment te lezen was. (Telev.foto) Weerrapporten 1, 2 Koning Boudewijn gehuwd .1, 4 Agenda van IJmona en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Toch Is Het Zo15 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Horen en Zien15 Economisch nieuws 17 Beurs H Scheepsberichten 17 Kunst Sport ^9 Dit nummer bestaat uit twintig vagina's Het Produktschap voor Zuivel heeft met ingang van heden de a'fgifteprijs voor koel huisboter met 12 cent per kilogram ver hoogd. Als gevolg hiervan zal de prijs van een pakje koelhuisboter (250 gram) voor de consument met 3 cent stijgen. Advertentie BARTEUORISSTR. .HAARLEM TEL. 13439. lElPgESTBAM (Bil. KONINGSPLEIN) A M S11R D AM JE L ?23596 J SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie maasstraat 11 - haarlem-n. - tel. 54645 Nu zich boven Zweden weer een nieuw hogedrukgebied heeft ontwikkeld en de de pressies naar Zuid-Europa trekken blij ven wij in een oostelijke luchtstroom. Door dat er ook in Polen en West-Rusland nog niet meer dan lichte vorst voorkomt is op korte termijn ook in ons land nog geen belangrijke temperatuurdaling te verwach ten. Pas tegen het einde van de week zal de vorst wat kunnen toenemen, vooral wan neer het gaat opklaren. Een kleine depres sie, die van Hongarije naar Duitsland trekt houdt de kans groot, dat er in ons land nog wat sneeuw zal vallen. Het was vroeg dag in Brussel. Vroeg dag voor de bloemisten, die de Sint Goe- delekerk met duizenden anjers hebben versierd, vroeg dag voor de kappers, die ten paleize waren ontboden om de ge kroonde hoofden nog een laatste slag of krul te geven, vroeg dag voor de mannen van de gemeentereiniging, die het zeven kilometer lange parcours letterlijk met be zems hebben gekeerd, vroeg dag voor de politie, die reeds gisteravond alle auto's uit het afgezette deel van de stad heeft geweerd en die nog vannacht geparkeerd staande wagens heeft weggevoerd, vroeg dag voor de ontelbare schoolkinderen die hun plaatsen langs de hekken moesten in nemen, vroeg dag ook voor de 6500 mi litairen die van de Brusselse kazernes zijn komen opmarcheren en die door hun offi cieren langs de weg werden opgesteld. Vroeg dag zeker ook voor koning Boude wijn, die de nacht op het paleis te Laeken heeft doorgebracht, en voor Dona Fabiola, die in het paleis te Brussel in dezelfde vleugel logeerde als de Nederlandse ko ninklijke familie. Van haar kamer uit op de tweede verdieping had Fabiola uitzicht op de Gotische toren van het stadhuis aan de Grote Markt en ook op die van de Sint Goedele, welke echter nog in de nevels van de grijze ochtend schuilging. Voor het paleis hadden zich zo tegen acht uur de eerste belangstellenden opge steld. Zij konden zien hoe op de hogere verdiepingen van het gebouw de lichten langzaamaan werden ontstoken en zij za gen het zachte geschitter van de grote luchters in de ti-oonzaal, waar de hof maarschalk en zijn mensen nog eens voor het laatst alles inspecteerden voor het gro- Advertentie dé vloer van uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeer en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten. Deskundige voorlichting en advies SHOWROOM Zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 20340 te ogenblik van het burgerlijk huwelijk. De mannen van de radio en televisie hadden ook hun plaats op de schavotjes, welke men voor hen had opgesteld, inge nomen, ofwel ze liepen kleumend in de ochtendkoude stampvoetend op het trottoir heen en weer. In de stad zelf was het nog niet drukker dan op een gewone door de weekse och tend. Een enkele vroege toeschouwer hing reeds over een van de hekken te wach ten op de dingen die komen zouden, win keliers openden hun zaken, vrouwen ..kuisten" de straat en de pui. Zo tussen half negen en negen uur begon het voor het paleis drukker te worden. De com mando's klonken, hofauto's reden af en aan om de gasten, die niet in het paleis hadden gelogeerd, naar de plaats van de plechtigheid te brengen. (Vervolg op pag. 4) VIENTIANE (Laos) (UPI) De troepen van de pro-westerse generaal Phoemi No- savan trokken gisteravond opnieuw lang zaam en onder hevig mortier- en mitrail- leurvuur van Kong Le's parachutisten de Laotische hoofdstad Vientiane binnen. Het legerhoofdkwartier in de stad staat in brand. Intussen dreigen medestanders van de beide partijen zich in de strijd te men gen: communistisch China en Noord-Viet- nam aan de ene, hel anti-communistische Thailand en ZuidWietnam aan de andere kant. Het vooruitzicht, dat deze veslzakoorlog zou kunnen uitgroeien tot een tweede Ko rea. is reeds voldoende om de westerse bondgenoten nog nauwer te doen samen werken, aldus meent men in diplomatieke kringen in de Amerikaanse regerings hoofdstad. PARIJS (UPI) De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn voor nemens in de loop van deze week in Parijs de toestand in Laos te bespreken. Dit is bekendgemaakt door een woorvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gistei*en bij monde van zijn perschef, Lincoln White, de jongste Russische beschuldigingen over onwettige Amerikaanse inmenging in het conflict te Laos, als ongefundeerd van de hand ge wezen. LONDEN (UPI) De Britse filosoof en schrijver, Lord Bertrand Russell, heeft bekendgemaakt dat hij zich zal aansluiten bij een massa-actie van „burgerlijke on gehoorzaamheid". Deze actie zal op 18 fe bruari 1961 in de vorm van een vier uur lange zitstaking voor de ingang van het mi nisterie van Defensie te Londen worden gehouden, als protest tegen de Amerikaan se basis voor onderzeeboten met Polaris- raketten in Schotland. De keizer zelf bevond zich op het mo ment van de staatsgreep in Brazilië, waar hij een officieel bezoek bracht. Radio-Addis Abeba kondigde ook aan dat de nieuwe bestuurders een avondklok heb ben ingesteld en het parlement naar huis hebben gestuurd. Tot vanmorgen vier uur was er geen verbinding te krijgen met de Ethiopische hoofdstad via telefoon of telegraaf. Diplomatieke waarnemers in Londen, Cairo, Washington en andere be langrijke posten waar de radio-uitzendin gen werden beluisterd, zeiden te geloven, dat de kroonprins aan de macht gekomen Opname tijdens de sluiting van het burgerlijk huwelijk. De bruid zet haar handtekening onder de akte. (Telev.foto) BERN (AFP/DPA) De Zwitserse Bondskamer heeft met 200 van de 217 stemmen professor Friedrich Wahlen, tot op heden belast met de leiding van het ministerie van Economische Zaken, als opvolger van Max Petitpierre tot bonds president gekozen. In Zwitserland wordt de bondspresident voor een periode van een jaar bij toer beurt uit de zeven man tellende bondsre gering gekozen. Petitpierre blijft belast met de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Paul Chaudet, hoofd van het ministerie van Defensie, werd met 173 van de 223 stemmen tot vice- president gekozen. Hij wordt president in 1962. is als stroman van een militaire junta on der leiding van de Keizerlijke lijfgarde. De naam van generaal Mengistoe wordt genoemd als de man achter de schermen van deze staatsgreep. Prins Wosen was ook de man, die indertijd Mussolini als stroman-heerser wilde gebruiken toen Ita lië Ethiopië in de jaren dertig had ver overd. De jonge prins ontkwam toen naar Londen: In 1941 kwamen zijn vader en hij terug naar hun land om leiding te geven in de strijd tegen de Italiaanse overheer sers. De Amerikaanse ambassadeur in de (Van onze parlementaire redacteur) Over de vestiging van een hoogovenbe- drijf op Rozenburg, heeft minister De Pous (Economische Zaken) gisteravond in de Tweede Kamer verklaard, dat in Ne derland vrijheid van industrievestiging be staat. Indien de vestiging kan geschieden zonder hulp van de overheid, worden geen hinderpalen in de weg gelegd. Indien echter financiële medewerking van het rijk nodig is, moet men met een verantwoord plan van betekenis komen. Indien hem dat wordt voorgelegd, is de minister nóg' steeds bereid het in over weging te nemen. Hij zal daarbij dan de studie van de commissie Van Berkum in aanmerking nemen. Het rapport van de commissie heeft mi nister De Pous nog niet gelezen. Hij kent wel de conclusies, maar men moet het rapport hebben gelezen om te weten waar op ze gebaseerd zijn. Daarom kon hij ook niet zeggen of zij positief of negatief zijn. De minister zal zich in het rapport verdie pen en is gaarne bereid het te bespreken met de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Economische Zaken. De taak van de overheid bij de industrialisatie is het stimuleren van het particulier initia tief. Het Canadese bureau voor de statistiek heeft woensdag bekendgemaakt, dat het aantal werklozen in Canada midden no vember gestegen was tot 429.000. Verge leken met midden oktober betekent dit een toeneming van 61.000. Het cijfer was tevens het hoogste novembercijfer sedert 15 jaar MANCHESTER (Engeland) (UPI) Volgens een Britse astronoom zal er vol gend jaar een landing op de maan plaats hebben. Dr. J. F. Davies, lector in radio- astronomie en lid van de wetenschappelij ke staf van de sterrenwacht in JodrelJ Bank, zei dat „zachte" landingen van in strumenten op de maan van essentieel be lang zijn. „Persoonlijk verwacht ik dat een zachte landing daar zeer, zeer spoe dig, binnen een jaar, zal plaats hebben," voegde hij eraan toe. Keizer Haile Selassie van Ethiopië (links) en kroonprins Asja Wassen (rechts). Deze foto werd in november 1954 gemaakt tijdens het bezoek van de keizer aan Nederland. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag en plaatselijk mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. V" iPPflP hh| "W M Hümm h f fl§ ;ÏÏï4iéï//S, tWMn' 1# LONDEN (UPI) Het Ethiopische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren via radio-Addis Abeba laten bekendmaken, dat er „een vreedzame wis seling van bestuur heeft plaatsgehad". Deze zou zijn geleid door de 44-jarige zoon van keizer Haile Selassie, kroonprins Asfa Wosen. Tegelijkertijd verklaarde de kroonprins in een andere radio-uitzending dat de nieuwe regering „de steun heeft van mijzelf, van de gewapende macht, van de politie, van de studenten en van het gehele Ethiopische volk". „De wetten en bepalingen van het land zijn misbruikt om het volk zijn rechten te onthouden en daardoor de rijkdom van een aantal gunstelingen te vergroten", zo verklaarde de kroonprins. hoofdstad Addis Abeba seinde naar Was hington, dat de Keizerlijke lijfgarde, be staande uit ongeveer negen bataljons, wel ke gelegerd zijn in de stad, de staats greep had uitgevoerd. SAO PAULO (Brazilië) (UPI) De ont troonde keizer Haile Selassie heeft woens dag in Brazilië rustig en zonder merkbare emotie kennis genomen van de staats greep van zijn zoon in Addis Abeba. Hij heeft daarna het programma voor zijn verdere verblijf in Brazilië afgelast. Gis- tèravond laat is de keizer naar het vlieg veld van Sao Paolo gegaan, vanwaar hij met onbekende bestemming per vliegtuip ïs vertrokken. Later is bekendgemaa'-f da' Haile Selassie rechtstreeks naar zijn land zou vliegen. Te Londen is meegedeeld dat het legei van Ethiopië 25.000 man sterk is. De kei zerlijke lijfwacht telt 6000 man. Al deze militairen zijn opgeleid door Britse offi cieren en onder-officieren. Een aantal van 2600 Ethiopische soldaten bevindt zich in Katanga en de Kongolese Oostprovin als onderdeel van de UNO-strljd^-ht.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1