Duyvis Woningwetwoningen vaak te duur voor bepaalde bevolkingsgroepen Bronchi lef fen MENSEN en bondig Alphenaar Kwik blijft bij het vriespunt Eet er gezelliger, lekkerder, beter van met mayonaise iOSRAM Extra subsidie voor goedkope huizen voor minst draagkrachtigen v aec/e Produktschap tegen hogere heffing op koffiemelk en room AGENDA Telegram van reders en schippers aan minister Eenheid in de N.C.A.B. is gehandhaafd Bewering van Soebandrio tegengesproken Het opiuincomplot in Brabant Plakbandimporteur kreeg van rechter geen gelijk Strafregels aanleiding tot echtscheiding Is het blauwe 70 km- verkeersbord niet rechtsgeldig? 2 MINISTER VAN AARTSEN: Modische costuums j modern toiletpapier Veertien koeien verbrand Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk De ramp met de Sch. 21 Derde radio-programma? MONTYCOATS natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Amateurs aan het werk? Nieuw schip voor KNSM Voor het eerst na de meidagen van 1940 dienst in St. Laurens 2 °c3 10 DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, heeft aan de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord gezonden betreffende de ont werpbegroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor 1961. Hij zegt o.m. dat de regering de bouw van ongeveer 80.000 woningen in 1961 verantwoord acht. Het grootste deel (70.000) zal in de goed kope sector tot stand komen. Hierin zijn 32.500 woningwetwoningen en eenzelfde aantal premiewoningen opgenomen. De minister is van mening dat het noodzake lijk zal blijven via woningwetbouw in de behoefte van een bepaalde categorie wo- ningbehoevenden te voorzien. Hij wil aan het betrekken van deze woningen voorlo pig nog geen inkomensgrens verbinden. Daar gebleken is, dat bepaalde bevol kingsgroepen de huren van nieuwgebouw de woningwetwoningen niet of zeer moei lijk kunnen opbrengen, moet voor de minst draagkrachtigen een oplossing gezocht worden in het oude woningbestand. De mogelijkheden in de nieuwbouw kunnen voor deze groep vergroot worden door ex tra subsidie voor goedkope woningen. Het woonbeleid van de minister is ge baseerd op de behoefte van hen die een arbeidersinkomen hebben. Hij is van me ning dat bij deze groep de behoefte aan een woning het sterkst gevoeld wordt. Het is de minister gebleken dat het on der de huidige omstandigheden mogelijk is en niet alleen voor de zeer welge- stelden zonder overheidssteun woningen tot stand te brengen. Van de vrije-sector- woningen, die in de eerste drie kwartalen van 1960 gereed kwamen, was 85 percent bestemd voor bewoning door de eigenaren. Het aantal eigen woningen omvat 30 per cent van het huidige programma. Dit is in overeenstemming met de bestaande ver houding tussen eigen- en huurwoningen. Daarom meent de minister dat verlening van garantie door gemeenten aan niet-ge- subsidieerde woningbouw vooralsnog niet kan worden toegestaan. De gemeenten zul len binnenkort richtlijnen ontvangen voor eigendomsoverdracht van woningwetwo ningen aan huurders. De 5000 door woningbouwverenigingen met een zekere garantie van overheidswe ge te bouwen woningen zijn in beginsel be doeld voor meest "kleinere gemeen ten, waarvoor van de zijde van bouwers en beleggers slechts geringe belangstelling bestaat en waarvoor ook niet in de wo ningwetsfeer wordt voorzien. Over de po sitie van de woningbouwvereiningen wordt in het voorjaar van 1961 het rapport van de commissie- De Roos tegemoetgezien. De bescherming van voor recreatie ge schikte gebieden acht de minister in de eerste plaats een taak van de gemeenten. De provinciale besturen moeten op de be stemming van dergelijke gronden toezicht uitoefenen. Mocht er aanleiding bestaan Advertentie Wij hebben een speciaal S samengestelde collectie die 5= past in de sfeer van de ko- gE mende feestdagen. Ook voor 2 die heren die menen door hun s= moeilijke maat geen confectie te kunnen dragen. Onze gehele collectie in mo- derne modellen en voyante kleuren. i U kunt dus nog tijdens de a.s. r feestdagen goed, en modieus 5 gekleed gaan. r Laat u adviseren door: 1 r VyOOR EXCLUSIEVE HERENMODE Gr. Heutstr. 59 Gen. Crenjéitr. 86 S Tel. 21592 HAARLEM Tel. 55477 van rijkswege maatregelen te treffen, dan zal de minister niet aarzelen zulks te doen. Spanning op bouwmarkt De minister is van mening, dat de bouwmarkt in alle delen des lands in een meer of minder grote mate van spanning verkeert. De minimale cijfers over de bouwvakwerkloosheid en de voor alle pro vincies zeer hoge cijfers van de onvoldane aanvragen van werkgevers om geschoolde bouwvakarbeiders tonen dit duidelijk aan, aldus de bewindsman. Hij kan de door de Kamer uitgesproken overtuiging, dat bouw capaciteit ongebruikt blijft en dat de bouwmarkt de uitvoering van honderden additionele woningen zou toelaten zonder tot overspanning van de bouwmarkt te lei den, niet onderschrijven. Een te straf goedkeuringsbeleid in de grensprovincies zou de trek van geschool de bouwvakarbeiders naarDuitslandbevor- deren. Een ruime uitgifte van goedkeu ringen zou de aannemers in die gebieden echter nopen bij hun prijsvorming in gro tere mate rekening te houden met het risi co, dat zij tegen de hier te lande gelden de lonen niet tijdig personeel kunnen krij gen, met duurder bouwen als het directe gevolg daarvan. Het streven is er niette min op gericht in die gebieden een hoge graad van werkgelegenheid te handhaven. Advertentie %ne« HÜIdAH IMHW f*l HftWB Het Produktschap voor Zuivel heeft be sloten de minister van Landbouw en Vis serij mede te delen, dat het tegen een eventuele verhoging van de heffingen op koffiemelk en room per 1 januari is. De minister had indertijd de wens te kennen gegeven de heffingen zodanig vast te stellen, dat de verrekenprijs volledig zou worden opgebracht. Dit betekende dat de minister de gebruikelijke aftrek op de berekende heffingen in verband met de op deze produkten verschuldigde omzetbelas ting niet langer wenste te handhaven. In het verleden is namelijk een dergelijke aftrek steeds toegepast, omdat op con.- sumptiemelk geen omzetbelasting ver schuldigd is, terwijl dit wëLhét geval is' mét koffiemelk en room. Het produktschap was van mening, dat het standpunt van de minister tot resul taat zou hebben dat door verhoging van de heffingen ook een prijsverhoging voor de consument van koffiemelk en room zou volgen, niettegenstaande het feit, dat de verrekenprijs is verlaagd en de samen stelling van de produkten ongewijzigd bleef. Het produktschap wil de minister een dergelijke maatregel ontraden, omdat juist koffiemelk en room, wat de afzet be treft, terrein winnen en voor het bedrijfs leven wat meer perspectief bieden dan het overige sortiment. Veertien koeien zijn in de vlammen om gekomen bij een brand in de boerderij van de heer J. W. Lekkerkerker in IJsselstein. De gehele boerderij met inventaris ging in vlammen op. De brandweer heeft de vlammenzee met zeven stralen bedwon gen. De oorzaak is nog niet bekend. De eigenaar is verzekerd tegen brandschade Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Orgel concert Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Neder lands Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De laatste dagen van Pompei", 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Het vlees en de boze geesten", 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „Met de bajonet in de rug", 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Hier is Lemmy aution", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u. zondag tevens 16.15 u.: „Opstand der legioenen'", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De 39 stappen", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Ik beken", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en vrijdag besloten voorstelling. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De ballade van een soldaat", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De wereld, de mens en de dui vel", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Het masker van Satan", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Glimlach en sterf", 18 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De mannen de baas", a.l. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15 u,: „Mijn man is bij de FBI", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag tot en met dinsdag 20 u.: „Mein Kampf', 18 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dik van Gulik. Dagelijks 10-22 u. DONDERDAG 15 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: „White Christ mas". Rex-theater, 20 uur: „Het bloemen meisje". Tentoonstellingszaal Heidestraat, 19.30 22.30 uur: Fototentoonstelling. VRIJDAG 16 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: „Die Brücke". Rex-thearter, 20 u.: „Liefde en begeerte". Tentoonstellingszaal Heidestraat: als donderdag. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 15 DECEMBER Kennemer Theater: Geen uitvoering. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Madame Butterfly". W.B. Theater: Geen uitvoering. VRIJDAG 16 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Voet stappen in de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u. „Te heet om aan te pakken". W.B. Theater, 20 u.: „Michigan Kid". Advertentie Hoestdrqnk in tabletvorm. 95ct Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 1 jan. exposities van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 9-17 u., tevens ma., wo., vrij. 18-20 u. Bloemendaal (Overveenj: Tot 30 dec. expositie van grafisch werk van Dirk Har- ting. Dagelijks 10-17 u., zondags 15-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 december). De Scheveningse redersvereniging en de gezamenlijke schippers van de loggervloot in Scheveningen hebben naar aanleiding van de ramp met de Sch. 21 in de Sche veningse buitenhaven telegrammen ver zonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de leden van de Twee de Kamer. Zij verklaren hierin dat zij voortdurend in grote zorg verkeren in verband met hun verantwoordelijkheid voor bemanningen en schepen bij het aan doen van de Scheveningse haven tijdens ruw weer. Zij vragen de aandacht voor de situatie, die naar hun mening als onhoudbaar moet worden beschouwd. De Scheveningse bui tenhaven blijkt bij de voortschrijdende modernisering van de vissersvloot in toe nemende mate ondoelmatig en bij bepaalde weersomstandigheden gevaarlijk te zijn, zo verklaren zij in deze telegrammen. De redersvereniging en de schippers doen een ernstig beroep op de minister en de leden van de Tweede Kamer om de verbetering van de Scheveningse bui tenhaven met spoed ter hand te nemen om in de toekomst dergelijke rampen te voorkomen. De heer Van de Wetering (C.H.U.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, schriftelijk het volgende ge vraagd: Heeft de staatssecretaris kennis genomen van de geslaagde proefuitzendin- gen van de beide F.M.-zenders, die het westen des lands bestrijken? Is de staats secretaris van oordeel, dat de beide F.M.- zenders geen ander doel hebben dan de bestaande programma's van Hilversum 1 en 2 te relayeren, of ziet hij ook andere mogelijkheden? Is het niet mogelijk via deze beide F.M.-zenders een derde radio programma uit te zenden en is de staats secretaris bereid hieromtrent zijn inzich ten aan de Staten-Generaal bekend te ma ken? Wij tekenen hierbij aan dat de strek king dezer informaties overeenkomt met datgene, wat in onze rubriek „Van Dag tot Dag" van zaterdag jl. werd gesteld. Advertentie Qrote pot De eenheid onder de leden van de Ne derlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond is ondanks het ru moer dat tijdens en na de bouwstaking ontstond, gehandhaafd. De bond heeft de storm doorstaan. Dit deelde de nieuwe voorzitter van de N.C.A.B., de heer J. Blok, op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van deze bond mede. Hij waarschuwde echter tegen het vergeten van de historie. Uit hetgeen is gebeurd, zei hij, hebben wij geleerd dat wij als organisatie ons bewust dienen te zijn van onze eigen ver antwoordelijkheid die wij ook zelf dienen te dragen. Sprekende over de samenwer king met andere organisaties noemde de heer Blok het een normale zaak, dat de werkgeversorganisaties in overleg trach ten tot een gezamenlijk standpunt te ko men. Dit gemeenschappelijk beraad had tot voor kort plaats in de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Ne N.C.A.B. leeft thans geïsoleerd. Deze isolatie aldus de heer Blok, is door de N.C.A.B. niet gevraagd, maar is opgedrongen. De N.C.A.B. wenst volgens de heer Blok als christelijke patroonsorganisatie de vrij heid te behouden om op eigen terrein zijn richting te bepalen. - Op wacht in de Kashba Franse soldaten op wacht in de Kash ba van Algiers. De straten bieden een trieste aanblik. Advertentie ZEEDUFFEL 100% wol, waterafstotend winddicht en kleurecht v.a. LEEFTIJD 7 JAAR 35.— ook in DAMES- en HEREN-maten Voor sportkleding Minister Luns beantwoordt vragen van de heer Weiter Het is niet juist, dat sinds de souve- reiniteitsoverdracht in 1949 bepaalde eilan den in het gebied van Westelijk Nieuw- Guinea beurtelings bezet zijn geweest door Indonesische en Nederlandse militairen. Dit heeft de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, geantwoord op desbetref fende schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Wel ter (K.V.P.). De Indonesische minister van Buitenland se Zaken zou hebben verklaard, dat deze situatie zich zou hebben voorgedaan, wat volgens hem bij gelijktijdige landing van onderdelen der strijdkrachten van Neder land en van Indonesië aanleiding zou kun nen geven tot gewapende conflicten. De opmerking van minister Soebandrio, dat het thans moeilijk is te garanderen, dat er geen gewapend conflict zal ont staan tussen Nederlandse en Indonesische troepen, is in strijd met de herhaaldelijk van officiële Indonesische zijde gegeven verzekeringen, dat Indonesië slechts met vreedzame middelen de strijd voor Irian zal voeren. Deze verzekeringen zijn zowel in diplomatieke contacten als in het open baar gegeven, aldus minister Luns. De door minister Soebandrio bedoelde si tuatie heeft zich nimmer voorgedaan. Volgens de officier van justitie in Bre da hebben de meesten van de zeven ge arresteerde, van narcoticasmokkel ver dachte Brabanders bekend, bij wijze van bijverdienste medewerking te hebben ver leend aan de Brabantse opium- en heroïne- affaire. Een van de verdachten, de 28- jarige Bredase verzekeringsinspecteur, ontkent het geld voor deze handel gefour neerd te hebben. De handelscentra van de ze verdovende middelen zijn zeer waar schijnlijk de havens in Rotterdam en Am sterdam. De officier verklaart, sterk de indruk te hebben hier te maken te hebben met amateurs, die door handige lieden achter de schermen tot medewerking zijn verleid. De officier heeft voorts meegedeeld, verstoord te zijn over de naar zijn idee voortijdige perspublikaties van gisteren, die zonder zijn medeweten gedaan zijn en het verdere onderzoek bemoeilijkt heb ben. Gisteren heeft C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven n.v. tijdens een officiële proefvaart het motorvrachtschip „Parthenon" aan de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij overge dragen. Het schip heeft een draagver mogen van 4500 ton en meet 3585 bruto- registerton. De „Parthenon" is het 88ste schip van de K.N.S.M.-vloot en het twaalf de dat dit jaar aan de vloot van de maat schappij is toegevoegd. Het schip is het elfde van een serie van dertien zuster schepen. die werden gebouwd onder de hoogste klasse van Lloyd's Register of Shipping. De schepen zijn bestemd voor de vaart op het Caraïbische gebied. Bij de overneming van het schip ver klaarde de directeur van de K.N.S.M., de heer J. P. Kruseman. dat naar zijn mening niet van overbesteding kan worden ge sproken als men zegt dat er sedert 1946 aan de vloot van zijn maatschappij 48 schepen zijn toegevoegd. In 1930 telde de vloot 91 schepen, in 1936 waren het er 70 en bij het beëindigen van de oorlog bezat dé maatschappij 40 schepen. In 1961 hoopt de K.N.S.M. vijf nieuwe schepen aan haar vloot toe te voegen. Twee schepen zullen het komende jaar moeten worden afge voerd in verband met de ouderdom der schepen. Het volgend jaar zal de maat schappij dus weer 91 schepen in haar bezit hebben. Advertentie De president van de Haagse rechtbank heeft afwijzend beschikt op de vordering van een Haagse plakbandimporteur tegen de Nederlandse Vereniging van Plakband fabrikanten. De importeur had gesteld dat de vereniging zich schuldig maakt aan on rechtmatige daad door een fabriek te Düs- seldorf met een ultimatum te dwingen zijn leveranties aan de importeur te staken, anders zouden de Nederlandse fabrikanten de Westduitse markt overstromen met goedkoop Nederlands plakband. De impor teur eiste in kort geding dat de Neder landse Fabrikantenvereniging dit ultima tum zou herroepen en dat deze vereniging geen verdere uitvoering zou geven aan een tussen de Nederlandse en de Westduitse fabrikantenverenigingen bestaande prij- zen-overeenkomst. De importeur achtte deze prijzenovereenkomst in strijd met de bepalingen van het E.E.G.-verdrag. In zijn vonnis zegt de president, dat in dien de Nederlandse fabrikanten, door met „dumping" te dreigen, werkelijk de Düs- seldorfse leverancier van eiser zouden hebben bewogen zijn leveranties aan eiser te staken, dit een zodanige onzorgvuldig heid in het maatschappelijk verkeer zou zijn, dat men van een onrechtmatige han deling zou kunnen spreken. Maar de ge daagde ontkent deze feiten en verklaart dat er geen ultimatum aan de Düsseldorf- se handelaar gesteld is. Daar de eiser niet heeft aangetoond dat het wèl zo is, wees de president zijn vordering af. Over de prijzenovereenkomst tussen de Nederlandse en de Westduitse fabrikanten zegt de president dat eiser niet aanneme lijk heeft gemaakt dat deze overeenkomst ontoelaatbaar is of dat zij in strijd is met enige bepaling in het E.E.G.-verdrag of met de Wet op de Economische Mede dinging. Daarom wees de president ook het tweede deel van eisers vordering af. Wilson Shacklock, rector van een hoge re technische school te Dewsbury in En geland is een man van de oude stempel, die de oude tradities in ere houdt. Ge fluister tijdens een les was voldoende om de schuldige 500 strafrëgëls té bezorgen. Voor zijn vrouw was Shacklock grootmoe dig. Als zij „ondeugend" was geweest, hoefde zij slechts 20 maal een strafregel te schrijven. Als haar vergrijp echter van ernstiger aard was, werden de vier kin deren van het echtpaar binnengeroepen, om hun moeder excuus te horen aanbieden. Vond de rector dat zijn vrouw het bij zonder bont gemaakt had, dan eiste hij een geschreven verontschuldiging. Vaak moest mevrouw Shacklock deze vijf maal overschrijven voordat haar gemaal haar accepteerde. Een kladje van een dezer schrifturen luidde: „Het is geen kleinig heid. Je bent geen leugenaar. Het spijt mij dat ik dit liet doorschemeren en ik bied je hiervoor mijn oprechte veront schuldigingen aan". Voor de rechtbank, waar mevrouw Shacklock na 34 jaar hu welijkse strafpleging een verzoek tot echt scheiding had ingediend, kwamen al deze zaken uit de doeken. Indien alle andere vormen van spijtbetuiging faalden om Shacklock's verontwaardiging te doen af nemen, nam hij zijn vrouw haar trouwring af voor een week. „Elke keer dat zij de ring miste, zou zij diep berouw moeten voelen", verklaarde de rector. De rechter schudde meewarig het wijze hoofd. Hij kwam tot de conclusie dat het Shacklock was die „stout" was geweest. In plaats van hem strafregels op te leggen, wees de rechter de eist van mevrouw Shacklok tot echtscheiding toe op grond van „mo rele wreedheid". Wegenwacht. De Wegenwachten van de A.N.W.B. zullen op eerste kerstdag en op nieuwjaarsdag geen patrouille-diensten verrichten, maar deze feestdagen in hui selijke kring doorbrengen. Op tweede kerstdag zullen de Wegenwachten de nor male zondagsdienst rijden. Op oudejaars dag zal de A.N.W.B. hun dienst bekorten tot 18 uur. Het Wegenwachtstation bij Delft aan de rijksweg Den HaagRotterdam zal echter gedurende de feestdagen dag en nacht bemand zijn. Drie jaar. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een 19-jarige jongen uit de hoofdstad drie jaar jeugdgevangenis geëist wegens een vijftal diefstallen. Drie daarvan waren ge pleegd tezamen met twee inmiddels ver oordeelde leden van een jeugdbende. De proeftijd van twee voorwaardelijke ver oordelingen van de jongen is nog niet ver streken. De officier vorderde daarvan ten uitvoerlegging. Is het rechthoekige blauwe verkeers bord met rode rand, waarop is aangege ven dat de maximumsnelheid van 70 km. binnen de bebouwde kom is toegestaan, niet rechtsgeldig? De Amsterdamse advo caat mr. E. C. Goudsmit is van mening dat een verbodsbepaling aan weggebrui kers alleen mag worden duidelijk gemaakt door middel van de bij het Verdrag van Genève goedgekeurde modellen: een rond wit bord met rode rand. Het 70-km. bord voldoet niet aan deze voorschriften en op grond daarvan kon volgens mr. Goudsmit een 47-jarige Amsterdammer, die op 3 ja nuari 1958 op de rijksweg bij Naarden in zijn auto harder heeft gereden dan de toe gestane 70 km. per uur, niet worden ver oordeeld. De A.N.W.B. heeft dit proces aanhangig gemaakt. Het Amsterdamse gerechtshof zal thans antwoord op deze principiële vraag moeten geven, nadat de Hilversum- se kantonrechter, de Amsterdamse recht bank en de Hoge Raad zich reeds eerder met deze vraag hebben bezig gehouden. De procureur-generaal eiste nu een boete van 10 gulden. Mr. Goudsmit betoogde dat ter verzeke ring van een gelijksoortig stelsel de Ne derlandse verkeersborden moeten voldoen aan de internationaal volgens het Verdrag van Genève verplichte vastgestelde voor schriften. Het in ons land gebruikelijke 70-km. bord voldoet hieraan niet, want volgens het tractaat moet elke verbodsbe paling worden aangegeven op een rond wit bord met een rode rand. De blauwe kleur komt in het internationale systeem van verbodsbepalingen niet voor. Op grond daarvan meende mr. Goudsmit dat ook het blauwe gemeentebord geen rechts kracht heeft. Het blauwe bord veroorzaakt ook verwarring onder buitenlandse toeris ten. Het gerechtshof zal op 22 december ar rest wijzen. Op Kerstavond tegen middernacht, na beëindiging van de kerkdienst in de St. Laurenskerk te Rotterdam, zullen de drie luiklokken die dezer dagen in de toren zijn'geplaatst, voor de eerste keer te horen zijn: Daarmee heeft dan de stadstoren met zijn beiaard na ruim twintig jaar zwijgen zijn.oude taak hernomen.Bij, de jaarwis seling worden de klokken eveneens geluid en daarna zal het voor het eerst na de ramp in de meidagen van 1940 de uurslag van de klok in de St. Laurenstoren het nieuwe jaar aankondigen. Het carillon zal in het voorjaar van 1961 bespeeld kunnen worden nadat de stelling rond de toren is verwijderd. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die over de Balkan naar het noordwesten trok, is minder diep ge worden. Daardoor nam de oostelijke wind boven West-Europa in kracht af, ondanks het feit dat het hogedrukgebied boven Scandinavië nog wat groter werd. Het bij de storing behorende neerslaggebied, dat woensdag in Duitsland plaatselijk 10 tot 15 centimeter sneeuw bracht en in het oosten van ons land ongeveer 5 centimeter, nam sterk in betekenis af en was vanochtend vrijwel verdwenen. Een boven de Middellandse Zee gelegen depressie werd vanochtend eveneens min der diep. Een klein deel ervan trekt naar het noorden. Een geringe toeneming van de oostelijke wind kan er morgen een ge volg van zijn. Op de temperatuur heeft dit echter geen enkele uitwerking, want boven Midden- en Oost-Europa is geen kou aanwezig. De temperatuur blijft dicht bij het vriespunt. Enige lichte neerslag is mogelijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. -a^ Neerslag: laatste 24 uur. 6 Vrtfdag 16 december Zon op 8.43 uur, onder 16,29 uur. Maan op 5.44 uur, onder 15.29 uur. Maanstanden 18 dec. 11.47 uur nieuwe maan. 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmulden Donderdag 15 december Hoog water 0.44 en 13.08 uur. Laag water 8.41 en 21.01 uur. Vrydag 16 december Hoog water 1.37 en 13.59 uur. Laag water 9.39 en 21.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. ozo 2 geheel bew. ozo 0 geheel bew. zo 1 ij zei ono 1 geheel bew. windst. 0 geheel bew. windst. 0 mist windst. -0 geheel bew. nno -1 sneeuw geheel bew. geheel bew geheel bew onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew geheel bew half bew. onbewolkt geheel bew regen motregen geheel bew. geheel bew geheel bew. geheel bew geheel bpw geheel bew mist onbewolkt onbewolkt regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. no 1 n -1 windst. -2 ono 1 windst. 1 nnw 3 o 1 windst. 0 ono -2 n n nw nno no no o no ono ono w 0 0 4 12 1 0 -2 -1 1 7 2 verand. 0 windst. 7 ono 21 zzw 14 zzw 13 wnw 7 windst. 10 no 13 2 a o 2 0,3 9 4 6 3 0,6 1 0 0 0 0 0,1 8 0 0 0 0,2 0 24 1 2 0 0 0 0 3 0 0 0 4 6 0 14 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2