AMERIKA EN EUROPA Koning Boudewijn met dona Fabiola in huwelijk getreden Diner aangeboden door de Belgische regering Cliefa riste „4" Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! door dr. R. van Egmond 4 Brusselse bruidsuikers Soebandrio vroeg uitleg aan Australische ambassadeur DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 (Van onze correspondent) De koninkklijke huwelijkstaart wordt een pronkstuk van dertig kilogram. Hij wordt gemaakt door een Brusselse restaurateur met de toepasselijke naam: Le traiteur du Roy. Hij bezit een gulden boek met handtekeningen van vele ge kroonde en ongekroonde staatshoofden. Deze Roger Derbeque met zijn leerjongen hebben ongeveer 230 werkuren besteed aan het maken van een kunstig taartenbouw sel. dat een hermelijnen hofmantel voor stelt. versierd met wapens bloemen en kronen. Deze kronen en alle andere mo tieven zijn verguld met bladgoud. Het pronkstuk is, volgens zeggen van schep per, helemaal eetbaar. Een technische bijzonderheid is dat het vochtige weer van de laatste dagen het bereiden zeer heeft bemoeilijkt. De taart is slechts vijftien centimeter hoog. omdat zij het uitzicht niet mag belemmeren. Onder de 2.000 genodigden voor het burgerlijk huwelijk, zal er een wellicht een wat droevige dag hebben: de graaf Andres Lasso de la Vega Sevilla, ambassade-at taché in dienst van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Een jaar of wat geleden zag Fabiola's familie de omgang van de Koningin van morgen met die jongeman wel graag. Zij had hem laten weten dat hij wel als verloofde aanvaard zou worden. Fabiola echter vond hem wel sympathiek, erg sympathiek zelfs, maar zij beschouwde hem niet als de man met wie ze zou willen trouwen. Andres heeft daar, zegt men, veel verdriet van gehad, maar toch is hij Fabiola's beste vriend gebleven. Zij heeft hem dan ook zelf voor het huwelijk uitgenodigd. Extra verwarming De Sint Coedele kerk bleek ondanks de straalverwarming nog te koud. In allerijl heeft men gisteren nog tientallen verrijd bare gasverwarmingstoestellen laten aan rukken en die overal opgesteld. De grote hotels in Brussel zijn niet onte vreden, ook al zijn ze verre van uitver kocht. Men schat dat er ongeveer drie duizend gasten meer dan anders in deze tijd naar Brussel zijn gekomen. Velen van hen logeren echter bij familie of bij particulieren. Weerverwachting Uiteraard gaat ieders belangstelling uit naar de weerverwachting voor heden. Volgens deskundigen van het meteorolo gisch instituut van Ukkel zal het droog blijven maar koud en nevelig zijn. terwijl zelfs enige sneeuw tot de mogelijkheden behoort. Duivenmelkers „Muchas Felicidades a Nuestra Reina", staat er in metershoge letters tegen de met vlaggedoek bedekte gevels van een gesloopt wordend pand naast de St. Goe- dele kerk geschilderd. Daaronder zal een tribune komen voor de vele Spaanse toe risten die naar Brussel zijn gekomen om „hun" Koningin te zien. Voor de tribune zullen de Belgische duivenmelkers op het ogenblik dat het bruidspaar de kerk ver laat tweeduizend duiven vrijlaten, die naar alle windstreken de-mare van het huwelijk zullen brengen. Aanzoek Toen men na zijn verloving aan koning Boudewijn vroeg onder welke omstandig heden hij Fabiola's hand had gevraagd, antwoordde de vorst dat hij die bijzonder heden voor zijn kinderen wilde bewaren. Fabiola heeft nu in haar onschuld, toch een tipje van de sluier opgelicht. De Ma- drileense correspondent van de Belgische televisie heeft verteld dat zij zich onlangs een delegatie uit Saragossa, de hoofdstad van Aragon, ontvangend, heeft laten ont vallen dat zij het huwelijksaanzoek van de koning kreeg op de feestdag van de heili ge Elizabeth van Portugal, die een prinses van Aragon was. Die naamdag valt op 8 juni. Verboden De burgemeester van Brussel heeft een speciaal besluit uitgevaardigd: op de we gen, gevolgd door de stoet is het thans verboden: op ladders of verhogingen te kruipen, koopwaar uit te stallen in de openlucht, pamfletten rond te delen of te verkopen, papier, confettie of bloemen naar de stoet te wei-pen. Om de paarden van het escorte niet aan het schrikken te maken. Onder geen voorwaarde mag de afzetting worden verbroken en het is ver boden de Koning en zijn bruid bloemen aan te bieden. A m nest ie Koning Boudewijn heeft ter gelegenheid van zijn huwelijk amnestie-maatregelen af gekondigd, die neerkomen op een vermin dering van vier tot zes maanden gevan genisstraf en onder bepaalde omstan digheden van geldboeten. De kwijtschel ding van zes maanden geldt vooral voor oud-strijders en verzetslieden, die in aan raking met de justitie zijn gekomen. Van Vlaamse zijde was er bij de minis ter van Justitie op aangedrongen ook am nestie te verlenen aan politieke delinquen ten, die uit hun politieke rechten zijn ont zet of een toevlucht hebben gezocht in het buitenland. In het amnestie-besluit wordt echter hiermede geen rekening gehouden. De werklozen behoeven vandaag niet te stempelen, uitgezonderd Horecapersoneel, havenpersoneel en artiesten, dus musici, zangers, dansers enzovoort. Zij zullen wel degelijk onder controle van het ministerie van Sociale Voorzorg staan. Onder de tal rijke schilderijen die de vorstelijke ver loofden bereiken is een werk van Van Dijck en een doek van Pieter Breughel Het huwelijkscontract. Het mysterie van het diamanten halssnoer is opgelost. Het heeft de afgelopen dagen in een etalage van een Brusselse juwelier gelegen en tal rijke Brusselaren hebben er in bewonderin naar staan kijken. Men wist, dat het voor de toekomstige Koningin was bestemd. Uiteindelijk bleek dat een Belgische bank waarvan de naam niet is genoemd, de schenkster was. Een greep uit de geschenken van buiten landse staatshoofden: Dj ogj a-zilverwerk van president Soekarno, een gebeeldhouw de beer uit Finland, een horlogeuit Zwitserland en kristal uit Tsjechoslowa- kije, naast een tafelservies uit Italië en een gouden schaal met muntstukken uit Oostenrijk. Naast al deze kostbaarheden hebben de paleisdienaren echter ook een plaats gevon den voor twee bescheiden cadeaus van anonieme gevers: twee potten (zelf ge maakte) aardbeienjam eneen bril. (V"a?i onze correspondent) BRUSSEL Gisteravond had het laats te grote gala voor de plechtige huwelijks voltrekking plaats. De Belgische regering bood het koninklijk paar en de bruilofts gasten een diner aan in de grootste zaal van het m.useum voor kunst en geschie denis in het Jubelpark. Dat is een hal van vijftig bij veertig meter, waarvan de wan den zijn bedekt met zeventiende-eeuwse gobelins. Daartussen had men een versie ring van bloemen aangebracht, evenals op de tafels. Het geheel was toch een voudig en stijlvol gebleven. Bijna vijfhon derd gasten, met aan het hoofd koning Boudewijn en zijn verloofde, hadden daar om acht uur plaatsgenomen. Aan dê hoofd tafel, rechts van Boudewijn, zat Prinses Beatrix, die een turkooiskleurige satijnen japon droeg. Tussen haar en prinses As- trid van Noorwegen in zat minister-pre sident Eyskens. Aan het slot van de maaltijd hield deze een rede, waarin hij in korte bewoordin gen het geluk van de Belgische bevolking verbond aan dat van zijn koning. Om tien uur verlieten de Koning en Fabiola onder applaus van een menigte van enige hon derden, meest jonge meisjes, die buiten de koude hadden getrotseerd, het museum. Boudewijn bracht eerst zijn bruid naar het paleis te Brussel en daarna keerde hij zelf naar Laeken terug. Een half uur later verlieten ook ex-koning Leopold met zijn vrouw en prinses Margaret van En geland met haar man het gebouw, uitge leide gedaan door de Belgische premiei-. Voor zij in de auto stapte, zo kon men zien, omhelsde prinses Liliane prinses Margaret. Korte tijd later is ook koningin Juliana, die eveneens een turkooiskleuri ge japon droeg, vertrokken. Foto tijdens de plechtigheid in het paleis, waar het burgerlijk huwelijk werd bekrachtigd. (Telev.foto) DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft dinsdag de Australische ambassadeur, Patrick Shaw,, bij zich ge roepen om verklaringen die de Australi sche premier, Robert Menzies, zou heb ben afgelegd, toe te lichten. Volgens sommige kranten in Djakarta heeft Menzies op 8 december in het par lement gezegd: „Het is onzin voor presi dent Soekarno en minister Soebandrio te zeggen dat Indonesië een vreedzame rege ling van het geschil-West-Irian wenst". Dr. Soebandrio zei tegen journalisten dat Shaw hem had meegedeeld dat Men zies dit niet verklaard heeft. De minister zei dat hij de ambassadeur nog eens had gezegd dat in het geschil met Nederland om westelijk Nieuw-Guinea. de gerechtig heid aan de kant van Indonesië is. (Vervolg van pag. 1) Inmiddels begon de grote troonzaal van het paleis, waar het burgerlijk huwelijk werd voltrokken, zich langzaam te vullen. De heren waren bijna allen in rok ge kleed, weinigen in jacket, zeer velen in gala-uniform bedekt met ridderordes en ordelinten. De dames spreidden een ver bijsterende verscheidenheid van toiletten en juwelen ten toon. Klokslag tien uur viel er een doodse stilte. Twee lakeien, met kuitbroeken en witte kousen, zwaaiden de deuren naar de galerij open en koning Boudewijn met zijn bruid, gevolgd door een stoet, schre den binnen. Alle aanwezigen gingen staan. Boudewijn glimlachte even, doch toen viel zijn gezicht weer in een ernstige plooi. Dona Fabiola hield haar ogen neergesla gen. Zij droeg een betrekkelijk eenvoudige bruidsjapon, hoog gesloten aan de voor zijde. Haar sluier was op het kapsel met een kroontje bevestigd. De grote sleep werd gedragen door en kele kleine bruidsjonkers en bruidsmeis jes. De jongens zagen er uit als kleine pages. Zij droegen een pakje van rood fluweel met wit kant aan hals en mou wen afgezet. Schuin over hun borst een blauw satijnne lint. De meisjes droegen ivoorkleurige satijnen jurkjes met op het hoofd een kanten kapje met een voile. Toen ieder zijn plaats had ingenomen men zag van de zijgalerijen uit, waar de journalisten een plaats hadden gevonden, hoe de hofmaarschalk nog snel een paar aanwijzingen gaf stond burgemeester Cooremans van Brussel achter de tafel, waarop het Burgerlijk Wetboek lag op een kussen van groen met rood, de Brusselse kleuren, en de registers van de bui-ger- lijke stand benevens het trouwboekje. Ter weerszijden van hem een wethouder, aan de ene kant de enige vrouwelijke wethou der van de stad, mejuffrouw Van den Heuvel, ter andere zijde de wethouder Rons. Eerst vroeg de burgemeester aan koning Leopold toestemming voor het hu welijk evenals aan de moeder van Dona Fabiola. Beiden antwoordden in het Frnas. Daarna las wethouder Van den Heuvel de huwelijksakte in het Frans voor en wet- Advertentie Tot de meest markante ver anderingen van de laatste drie jaren behoort de achteruit gang van de positie van Ame rika in de wereld. Zodanig is die achteruitgang, dat de Amerikaanse regering er eerst een uitvoerig rapport over liet opstellen en vervolgens dit rapport geheim hield omdat het zulk een uitstekend wapen kon zijn voor de Democrati sche oppositie bij haar cam pagne om het presidentschap. Sedertdien is er een en ander over het rapport bekend ge worden en Kennedy, de De mocratische kandidaat, is ver kozen. Maar veel belangrijker dan de inhoud van het rapport zijn de feiten zelf. Reeds het eerste Russische succes met de Spoetnik is een ernstige aantasting geweest van het Amerikaanse prestige in de wereld. Voordien werd stil zwijgend overal aangenomen dat de Sovjet-Unie weliswaar een formidabele macht ver tegenwoordigde. doch dat het technische kunnen zowel als de materiële middelen van de Amerikanen zoveel groter wa ren dat daarin alleen al eén voldoende waarborg voor het Westen lag. Nu bleek opeens, dat de Russen tot iets in staat waren dat niet alleen een enorme technische prestatie op zichzelf was, doch boven dien en vooral een prestatie die Amerika, hoezeer het zich ook inspande, toen nog niet vermocht te evenaren, laat staan te overtreffen. De wereld kon er dus niet anders uit concluderen dan dat op het fascinerende gebied van de ruimtevaart de Russen de lei ding hadden.. Latere verrich tingen van de Russen aan de ene kant, de Amerikanen aan de andere kant. bevestigden dit overwicht. Fascinerend is de ruimtevaart, maar het lan ceren van de Spoetnik was nog heel wat meer dan een opzienbarende daad op een voorheen onbetreden gebied. Er viel niet aan te twijfelen of het land. dat tot zeer exact werk in staat bleek op het ge bied van het lanceren van voorwerpen welke de ruimte in werden geslingerd, moest dit ook zijn wanneer het be trof het lanceren van raket ten. bestemd om een bepaald doe] op aarde te treffen. Wat evenzeer uit deze ene prestatie af te leiden viel, was dat de Russen minstens zo goed als de Amerikanen bij machte moes ten zijn om door middel van spoetniks die op korte afstand om de aarde zouden cirkelen, nauwkeurige waarnemingen te doen van wat zich in het ver borgene bij de notentiële tegenstanders, tot. de meest verwijderde plaats in het bin nenland toe. mocht afspelen. De implicaties van het een en ander zijn nauwelijks te overzien. Op wetenschappelijk, maar ook op militair gebied, bleken de Russen niet slechts een grote achterstand te heb ben ingehaald, maar in be paalde, zeer gewichtige sec toren het Westen voorbijge- stevend te zijn. Er restte slechts de superioriteit op het gebied van de kernwapens die, naar men aannam (maar met hoeveel recht wist niemand), bij Amerika bleef berusten. Wat de zogenaamde conven tionele bewapening betreft, had men altijd geweten dat de Russen het in mankracht verre wonnen van het vVesten terwijl de uitrusting van het Westen zeker niet zó supe rieur was om tegen dit tekort aan manschappen op te wegen. Het Westen bezat, en bezit, een groot maritiem overwicht maar heeft grote vloten dan- ook dringend nodig om de zeèwegen die Amerika met Europa verbinden te bescher men. De Russen daarentegen hebben als bij uitstek conti nentale macht een grote vloot niet nodig en zij bezitten wèl een dusdanig aantal gevaar lijke onderzeeërs dat zij de Westelijke convooien nog ef fectiever zouden kunnen aan tasten dan de Duitsers dat reeds deden in de laatste we reldoorlog. Verder had het Westen nog een grote voorsprong op het gebied van de vredeseconomie. Het reële loon lag er hoger en ofschoon niemand buiten het Kremlin weet hoe groot de Russische goud-reserves zijn, werd toch algemeen veronder steld dat met name de reser ves van Amerika een veelvoud waren van de Russische. Enig voorbehoud is hier wel nodig, want niet alleen de omvang van de Russische reserves is onbekend doch ook de goud- produktie van de Sovjet-Unie. Men weet echter dat het laat ste land reeds geruime tijd behoort tot de voornaamste producenten van goud ter we reld en veel heeft gedaan om de goudwinning in Siberië uit te breiden. De goud-reserves van de overige landen van het Westelijke blok waren zeer aangetast door de tweede we reldoorlog doch begonnen langzamerhand weer toe te nemen. Nu heeft zich in de laatste jaren een geheel nieuw ver schijnsel voorgedaan. Amerika, dat op weg scheen om wel haast de enige bezitter van goud-reserves van de Weste lijke wereld te worden, kreeg te kampen met dusdanige te korten op de betalingsbalans dat het in korte tijd goud ter waarde van vele miljarden dollar moest afstaan. Dit goud ging in bijna alle gevallen in eigendom over aan andere lan den van het Westen en het bleef in feite ook in Amerika liggen zodat men op het eerste gezicht dit verschijnsel niet al te tragisch behoefde te nemen, en zeker herstel van het even wicht, zo kon het lijken, tus sen Amerika enerzijds en Europa anderzijds. Het bleef echter niet bij een herstel van evenwicht want de goud-afvloeiingen van Amerika zetten zich steeds verder voort en men zag er het einde niet van. Bij het berei ken van een evenwicht had de stroom tot stilstand moeten komen maar in plaats daarvan versnelde deze zich. Ook het rijke Amerika is niet onbe grensd rijk en de drastische vermindering van de goud voorraad dwong tot het nemen van maatregelen, en allereerst tot het opsporen van de oor zaken van het euvel. Wat de oorzaken betrof van het tekort op de betalingsba lans, deze bleken voor een be langrijk deel te liggen bij de veel te grote bestedingen van de Amerikaanse staat buiten de landsgrenzen. De politiek van „containment", van het tegenhouden van de commu nisten op ieder denkbaar front en in ieder land dat misschien kon overhellen naar de com munistische zijde, was reeds lang becritiseerd door som mige ervaren waarnemers in Amerika, en wel op strategi sche gronden: het betekende een versnippering van krach ten over bases in alle moge lijke landen, een versnippering ook van de middelen welke moesten dienen voor techni sche en economische hulpver lening aan cTe zwakke broe ders. Maar nu bleek opeens, dat deze politiek nog een ge heel ander bezwaar had: zij was te duur, óók voor het rijke Amerika. Sedert de dagen van het Marshall-plan, of eigenlijk al sedert die van de Lend-Lease in de laatste oorlog, is heel de wereld gewend geraakt om aan te leunen tegen Amerika, om te rekenen op de spreek woordelijke gulheid van de Amerikanen en om daar weinig anders tegenover te stellen dan een meestal niet heel grote dankbaarheid. Ame rika van zijn kant had de fout gemaakt die te toegeeflijke ouders begaan wanneer zij het goede gedrag van hun kinde ren trachten te kopen door aan deze meer en meer zak geld te geven. Het wegschen ken van grote bedragen en het geven van politieke steun aan landen die tot de zoge naamde neutralistische groep behoren, r'chttè weinig of niets uit en leidde soms tot bijna openlijke chantage op Ame rika. Twee remedies van de nieu we dollar-crisis lagen het meest voor de hand: beper king van alle uitgaven buiten de Verenigde Staten en spre ken met de rijkere bondge noten over een herverdeling van de lasten. Met het eerste is een bescheiden begin ge maakt door aan minder Ame rikanen in officiële dienst toe te staan, zich in hef buiten land te doen vergezellen door hun gezin. Het laatste bracht twee Amerikaanse ministers in de afgelopen week naar Bonn. De Bondsrepubliek was het land welks reserves in goud het meest toenamen ter wijl die van Amerika zo sterk verminderden, dus de keuze van Bonn als eerste contact punt was alleszins verant woord. Naar het schijnt heb ben de Duitse ministers een voudig geweigerd om op de Amerikaanse denkbeelden een grotere Duitse bijdrage aan de kosten voor de Ameri kaanse troepen in West-Duits- land. en een ruimer aandeel in de financiering van de hulp aan minder ontwikkelde lan den ook maar in te gaan. Men wrijft zich de ogen uit wanneer men van die Duitse weigering kennis neemt. Duits land. vijand uit de laatste en de eerste wereldoorlog, dat op de zelfde voet als de bondge noten van Amerika uit die oorlogen Marshall-hulp heeft ontvangen, dat bovendien sterk heeft geprofiteerd van het feit dat het, zo lang het ontwapend was, niets had uit te geven voor militaire doeleinden en ook daaraan een deel van zijn huidige voorspoed dankt, dit land stelt een botte weigering tegenover twee alleszins rede lijke verzoeken van het zelfde Amerika dat zoveel heeft ge daan om het weer op de been te helpen! Nu is dankbaarheid voor ondervonden diensten nooit erg kenmerkend geweest voor de Duitse volks-psyche maar in dit geval toonden de heren in Bonn zich behalve ondank baar ook bepaald kortzichtig. Tot welke andere maatregelen dan tot deze kon Amerika zijn toevlucht nemen om een even wicht te herstellen dat het moet herstellen, wil het niet verzwakken in een mate welke voor het gehele Westen, en voor Duitsland in de eerste plaats, bijzonder gevaarlijk zou zijn? Het kan de invoer beperken, de uitvoer kunst matig, door dumping, stimu leren, het kan zijn toeristen beperkingen opleggen bij hun reizen naar het buitenland en in al die gevallen doet het de economie van West-Europa grote schade. Alle winst welke in vele jaren stapje voor stap je is bereikt bij de verruiming van het internationale ruil verkeer zou dan verloren gaan. Het is niet te hopen dat de onredelijke houding van Bonn de leiders, die straks in Wash ington onder president Kenne dy dit moeilijke probleem moeten oplossen, tot dergelijke onberaden stappen brengt. Waarschijnlijk is overleg in groter internationaal verband. Wanneer de dingen niet veel verder gaan dan tot waar zij nu zijn gekomen, dan kan een zodanig overleg nog veel toe komstig onheil afwenden. Op zichzelf is een versterking van de reserves van West-Europa zeker geen kwaad ding en dat er langzamerhand een einde komt aan de zeer eenzijdige concentratie van reserves in de Verenigde Staten evenmin. Mits men voor de gehele „peace-time strategy" van het Westen tijdig de nodige kon- sekwenties trekt, zich richt op wat werkelijk belangrijk is, taken afkapt die dat niet zijn, en de verdeling van de lasten meer in overeenstemming brengt met het vermogen van elk der bondgenoten om daar toe bij te dragen. De Engelsen zeggen: „who pays the mper. sets the tune". Wanneer Euro pa zo verstandig is om meer te gaan bijdragen, dan kan het ook meer invloed krijgen op deze strategie voor de vrede. Ook dat kan uiteindelijk een voordeel betekenen. houder Rons dezelfde tekst in het Neder lands. Weer was daarop het woord aan de burgemeester, die de betrokken artike len van het Burgerlijk Wetboek voorlas en de traditionele vragen aan het paar stelde. Beiden antwoordden in het Frans met „oui". De burgemeester las toen de huwelijksakte voor en, nadat hij gezegd had: „In naam van de wet vei-klaar ik u verenigd door de band van het huwe lijk", overhandigde hij aan de koning het trouwboekje. Hij hield daarna een toe spraak in de twee landstalen, een in war me bewoordingen gestelde gelukwens aan het adres van het koninklijke paar. Vervolgens stonden Fabiola en Boude wijn op om de registers van de burger lijke stand te tekenen. Ook de getuigen deden dat en daarna feliciteerde ex-koning Leopold zijn zoon. Prinses Liliane omhels de hem en Fabiola. De andere vorstelijke aanwezigen gingen ook op het paar toe om het geluk te wensen. Voor het paleis was het inmiddels druk geworden. Duizenden hadden zich door het gure weer blijkbaar niet laten weerhou den en hadden er de voorkeur aan gegeven de huwelijksstoet van hun vorst niet op de televisie, maar in alle kleurige pracht en praal in werkelijkheid te zien. Om kwart over twaalf verliet het ko- klijke escorte de paleispoort. Door het doorschijnend plastic dak van de konin klijke auto zag men duidelijk de bruid en de Koning. De rit naar de kerk duurde slechts kort. Het gebouw, dat door de vele restaura ties niet bijzonder mooi meer is maar im poneert door zijn afmetingen en thans ook door de verlichting en de versiering wacht te in de glans van ontelbare schijnwer pers. In het transept voor het hoogaltaar was een podium gemaakt voor de 200 officiële vertegenwoordigers. Terzijde van het altaar met zijn zes gouden kandelaars, hingen oude gobelins. Op het priesterkoor was ook een purperen baldakijn opge richt, waaronder de oude kardinaal Van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, had plaatsgenomen. De muziek van het orgel was door middel van luidsprekers buiten, rondom de kerk, te horen. Door zijn gewel dige afmetingen leek de kerk niet al te vol, hoewel er een paar duizend genodig den plaats hadden gevonden. Op plaatsen, waar zij niet op het altaar konden kijken, had men televisie-toestellen opgesteld, zo dat zij de plechtigheid toch konden volgen. Nadat iedereen plaats had genomen, na derde het grote ogenblik der kerkelijke voltrekking van het huwelijk. Oui, Oui Boudewijn en Fabiola lagen geknield voor de bisschop. Deze vroeg hem: „Ko ning Boudewijn, zijt gij vrijwillig geko men om met Dona Fabiola de Mora y Aragon in het huwelijk te treden?". Het „oui" van de vorst was niet goed hoor baar. Ook Fabiola, eveneens bevestigend antwoordend, had moeite haar emotie te verbergen. Toen vroeg de geestelijke Bou dewijn hem na te zeggen: „Ik,' Boude wijn van België, geef u, die ik hier bij de hand houd, mijn huwelijkswoord en ik neem u voor God en zijn Heilige Kerk tot mijn wettige echtgenote". Ook Fabiola her haalde de huwelijksformule. Daarop zei de bisschop: „Steek deze ring aan de vinger van uw echtgenote. Het is een'waarborg van trouw en liefdeband van uw. echtver bintenis". u y Toen Tiet de bisschop de Koning nazeg gen: „Ontvang deze gezegende ring uit naam van de Vader, de Zoon en de Heili ge Geest. Amen". Terwijl Boudewijn Fa biola de ring aan haar vinger schoof hielp zij hem daarbij en zij deed moeite haar tranen te verbergen. Op dat ogen blik zette plotseling het orgel in en een jongenskoor begon te zingen terwijl de geestelijke zich gereed maakte om de mis op te dragen. Omstreeks twee uur was deze afgelopen en de stoet ging de kerk verlaten. De deuren werden wijd opengeslagen. Het orgel speelde een postludium. Op het bor des bliezen trompetters het „Te velde". Tweeduizend duiven werden losgelaten en zwermden rond. Militaire commando's weerklonken. Een oorverdovend gejuich brak los op het ogenblik dat het bruids paar verscheen en onder de stalen boog, de sabels van zestig officiei-en van leger, luchtmacht en marine doorschreed. Het koninklijke escorte had zich intussen op gesteld en toen vertrok de stoet, de heu vel van Sint Goedele afrijdend, via de Gro te Markt naar het paleis. In de verte hoor de men weer het lossen van kanonschoten. De terugtocht door de oude stad van Brussel werd een triomftocht en één grote betoging van genegenheid voor het geluk van het jonge paar. De Grote Markt, waar men alle lichten en schijnwerpers had ontstoken en waar de wapenvlaggen van de vergulde gevels wapperden, zag eruit als een decor voor een sprookjes opera. Het koninklijk escorte maakte die veronderstelling nog meer werkelijkheid. Koor en figuratie en publiek tegelijk wa ren de honderden toeschouwers, die op de balkons en voor de vensters van het raad huis en de andere oude gebouwen hadden plaatsgenomen en die juichten en applau disseerden. Stilgehouden mocht er niet worden en daardoor verplaatste het en thousiasme van de menigte zich in regel matig tempo in de richting van het paleis. Daarvoor had zich inmiddels ook een grote menigte verzameld, aangegroeid met velen die op andere plaatsen het voor bijkomen hadden gezien en die zich nu snel naar het paleis begaven om het paar op het balkon te zien verschijnen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine »|4 worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. A bêRoimde geneesmiddelen v in eén tablet i Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag", want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f 3.50.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4