In het college is geen onverdeeld optimisme over IJmond-samenwerking Beverwijks wethou der waarschuwt tegen teveel vormen van bijzonder l.o. „Kind moet zo spoedig mogelijk terug naar de gewone school" DüNDERDAG 15 DECEMBER 1960 7 BEGROTINGSDEBATTEN VAN VELSEN VOORTGEZET Meisje aangereden City theater wordt 6 januari geopend TWEEDE MIVO-SCHOOL IN DE IJMOND GEOPEND Betere huisvesting voor de schoolartsendienst „De schelmenstreken van Scapin" VZV 2 verliest van DWS 3 OP DE DERDE AVOND van de begrotingsdebatten in de Velsense gemeente raad hebben Burgemeester en Wethouders de raadsleden, die maandag en dins dag in eerste instantie aan het woord waren geweest, geantwoord. Burgemeester J. C. Biihrmann zei ten aanzien van de pogingen tot samenwerking met de andere IJmondgemeenten, dat het er op aan komt te geven en te nemen. Hij beloofde zijn best te zullen doen. De resultaten zei hij met matig optimisme tegemoet te zien. Bepaald niet optimistisch bleken de wethouders H. de Boer en R. Verbeek, zoals later op de avond bleek, nadat zij voorbeelden uit de praktijk hadden aangehaald. De heer Verbeek bracht het nieuws, dat Vroom en Dreesmann mogelijk in januari aanstaande een warenhuis aan de Lange Nieuwstraat mag bouwen. Burgemeester Bührmann begon met zijn dank uit te spreken, in het bijzonder voor de waarderende woorden die gespro ken waren aan het adres van wethouder De Boer, die als loco-burgemeester uit stekend werk heeft verricht. De voor zitter dankte voorts voor de tot uiting ge komen waardering van het door het col lege en het ambtenarenkorps verrichte werk en voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij zei met grote belangstelling te heb ben geluisterd, vooral naar hetgeen de heer J. van Os van den Abeelen maan dagavond had gezegd onder andere ten aanzien van de beleidsvoering. De burgemeester is van mening, dat geen enkele gemeente moet trachten een andere gemeente te overheersen. Dat er een nieuw raadhuis en een centraal kan torengebouw moeten komen, acht hij bui ten kijf. Ten aanzien van de verkeerde activi teiten van sommige jeugdige personen zal hij overleg plegen met de commissaris van politie; hij verwacht dat motorisering van het. politiepersoneel ook hier tot goede re sultaten zal leiden. Aan de brandweer had hij juist woens dagmiddag een bezoek gebracht; hij had er een goede indruk van meegenomen. De brandweer is in zeven minuten aan de over zijde van het Noordzeekanaal in Velsen Noord en heeft een behoorlijke actieradius. Naar aanleiding van hetgeen gezegd is over de Bescherming Bevolking, zei de voorzitter, dat hij pro-BB. was, maar hij weigerde het predikaat „militarist" te aan vaarden. Financiën Wethouder A. de Jong gaf een uiteen zetting van de consequenties die de nieu- lukken en dit heeft, naar spreker heeft moeten ervaren, herhaaldelijk de lach lust van de omstanders opgewekt. Er is een groot nadeel verbonden aan het voort zetten'van de pogingen om tot een resul taat te komen: in de hoop dat men toch eens een voor alle partijen bevredigende oplossing zal bereiken blijft veel werk lig gen, stelt men de uitvoering van taken uit. „Volgens mij, komt er niets van terecht", aldus wethouder De Boer. Sport. Wethouder De Boer zei, dat de raad er zeker van kon zijn, dat het college bij de bepaling van zijn standpunt ten aanzien van ziekenhuizen rekening zou houden met hetgeen dr. Van Leusen over dit onderwerp had geadviseerd. De moeilijkheden zijn inderdaad niet gering. Hij prees wethouder De Jong voor diens bemiddeling bij de de verenigingen, ten einde, met erkenning van de rechten die zij hebben, toch te komen tot een praktische vorm van sa menwerking. De Raad kan een nota ver wachten over de resultaten van het ge sprek. Een sporthal zal er voorlopig niet ko men, wel een gymnastiekzaal. Er zit er gens een grens tussen wat wel en wat niet kan. Het oude plan voor een instruc- tiebad kan niet worden uitgevoerd; de kos ten waren aanvankelijk op 5 ton geraamd, maar zouden thans zeven ton bedragen. De mogelijkheid om een goedkoop instruc- tiebad te bouwen wordt nagegaan. Wat de exploitatiekosten sport betreft, zei spre ker: „We kunnen groeien naar een aparte dienst, maar we zijn in een experimen tele fase". Er moet dus worden afgewacht Inderdaad maken hoe langer hoe meer ver enigingen gebruik van het Velserbad. Uit sociale overwegingen krijgen de vereni gingen subsidie. Dit betekent zeker een be langrijk nadeel op de exploitatierekening l „We hebben een prima apparaat, vele ge meenten in Nederland hebben Velsen gefe liciteerd met zijn gemeentebad", aldus wethouder De Boer, die eraan herinner de, dat er vijftien jaar geleden in Velsen nog niets was op dit gebied. Er is geen sprake van bezuiniging(en) ten koste van de veiligheid. Onderwijs De opvatting van de heer Kruisman, dat het aantal openbare onderwijsinrichtingen in verhouding zou moeten staan met het percentage niet kerkelijk gesloten huwe lijken, zei de heer De Boer niet te kunnen delen. Er is geen sprake van een rijkssub sidie ten behoeve van het avondlyceum. De minister wil naar een sanering van avondlycea. Dit is te betreuren, omdat in dit migratiegebied vele industriewer kers wonen die zich gaarne verder zouden willen ontwikkelen en die ook de capa citeiten hebben om het onderwijs aan het avondlyceum te volgen. Er zijn geen plan nen voor een weeshuis voor onvolwaardi- gen. Mocht zo'n plan voortkomen uit het particulier initiatief, dan zal de gemeente zeker overwegen of en op welke wijze me dewerking kan worden verleend. Oudheidkundige vondsen. De gemeente heeft zich gewend tot de rijksdienst, voor oudheidkundig bodemon derzoek, die in bepaalde gevallen finan ciële interesse heeft. Binnenkort zal een onderhoud ter zake plaats hebben en er zal advies worden ingewonnen opdat het geen uit de bodem tevoorschijn komt en uit oudheidkundig oogpunt van waarde is, behoorlijk wordt beschermd. Wonen in Velsen De heer Kolkman, die gepleit had voor een onderzoek naar het „waarom" van het vertrek van zovelen uit de gemeente, zou over de kwalitatieve groei van Velsen het een en ander kunnen lezen in het boek „de IJmond van streek tot stad", van prof. Groenman. Het is een feit, dat zeer'vele Nederlanders zeer graag in Velsen zouden willen wonen, aldus wethouder De Boer. Visserij-opleiding Spreker had grote waardering voor de algemeen bekende liefde van de heer Kolk man voor de visserij. Hij bleef, zoals in vorige vergaderingen al was gebleken, be slist tegenstander van een klein oefenschip (eventueel een tot „oefenschip" verbouwde oude logger) voor de praktische opleiding van leerlingen aan de gemeentelijke Vis- serijschool. De wethouder bleef bij zijn standpunt, dat, zoals was afgesproken met Scheveningen en Katwijk, er een nieuw, groot en modern oefenschip ten behoeve van de drie gemeenten moet komen. Het college zou in geen geval het Scheve- ningse voorbeeld van een „tussentijdse op lossing", in de vorm van een verbouwde logger, volgen omdat dit geen oplossing kan zijn. „IJmüiden is de grootste vissers plaats van het continent. Ons visserijon- derwijs is achtergebleven. Hier is een bedrijf bezig zelfmoord te plegen!", al dus spreker, die gewaagde van pogingen om leerplichtige kinderen (als afhoudertje en reepschietertje) naar zee te krijgen. IJmüiden doet niet mee aan ontduiking van de wet: „We zullen met het visserij- onderwijs) gaan naar de positie die IJmüi den in kan nemen in de moderne vis serij". Sociale Zaken De wethouder voor sociale zaken, de heer C. P. J. Maas zei dat het college er zeker van bewust is, dat er een tijd zal aanbreken dat minder personeel nodig is dan thans. Er wordt al rekening mee gehouden, in sommige gevallen. Over het vertrek van mensen uit de ge meente zei de heer Maas, dat velen van de vertrekkenden geen economische bin ding hadden met Velsen, ofschoon zij toch lange tijd in deze gemeente hadden ge woond. Vele vrouwen vertrekken wegens huwelijk met een man die elders woont. De Hoogovens, die hier 600 flatwoningen hebben, stellen heel wat grote gezinnen in de gelegenheid te verhuizen naar grote woningen in Heemskerk. Over de zelfwasserij zei de wethouder, dat een onderzoek had uitgewezen dat van de 143 bezoeksters er 100 vielen on der de zogenaamde weistandsgrens. Dit is ongeveer 70 percent en rechtvaardigt, naar zijn mening, de opvatting dat hier wel degelijk een sociale taak voor de ge meente ligt. Hij zei niet te kunnen begrij pen, waarom precies over de zelfwasserij jarenlang steeds door dezelfde raadsleden gekift wordt. Waarom is er geen critiek op de gemeentebibliotheek, waar rijk en arm precies hetzelfde moeten betalen? Dit nu noemde spreker „discrimineren". Na mens het college deelde hij mede: „We zijn nog niet aan opheffing van de zelf wasserij!" Bouwen Wethouder R. Verbeek deelde mede, dat nog geen antwoord was ontvangen op een nieuw verzoek om alsnog over t.e mogen gaan tot de bouw van een raadhuis en een centraal kantoorgebouw te Velsen. Hij vreesde echter, dat het antwoord niet zo zou uitvallen als gehoopt wordt. Er is echter een mogelijkheid, dat Vroom en Dreesmann in januari 1961 een warenhuis kan gaan bouwen aan de Lan ge Nieuwstraat. De tekeningen zijn goed gekeurd. Het oorspronkelijke strandplan is door Gedeputeerde Staten afgewezen. Het nieu we strandplan is bijna gereed. In de toe komst zal wel degelijk rekening moeten worden gehouden, dat door de wortel van de zuidpier heen havens voor toeristen schepen en olietankers worden aangelegd: „daarom moeten we 800 meter zuidelijker gaan". Het is niet te zeggen, hoe groot Zeewijk zal worden. Er zullen 1600 of (volgens het Wethouder H. de Boer Wethouder R. Verbeek Wethouder A. Maas Deze maquette geeft een beeld van het warenhuis, zoals Vroom en Dreesmann dat in de Lange Nieuwstraat in IJmüi den' willen zetten. streekplan) 1900 woningen komen, maar het college is niet het laatste getal. Er komt geen uitgesproken hoogbouw, wel komt er een aantal verdiepingsgebouwen van ten hoogste drie etages. In het alge meen kan men zeggen, dat er een open bebouwing komt, hoogbouw naast eenge zinswoningen en torenbouw. Velsen heeft het grootste deel betaald van de kosten voor het N.E.I.-rapport over het zogenaamde City-plan. De gerecht vaardigde veronderstelling was, dat men zich zou houden aan de conclusies in het rapport. Het is anders uitgevallen: Bever wijk was en is het helemaal niet eens met wat er in het rapport wordt, gezegd. „Hier heeft u nu het resultaat van pogin gen om tot samenwerking te komen, als een van de meespelenden plotseling niet meer wilSpreker vond het eigenaar dig, dat in informele gesprekken de wens tot samenwerking algemeen is. Maar een feit is, dat die samenwerking niet tot stand komt. omdat uiteindelijk geconsta teerd wordt dat de belangen uiteen lopen. Volgens de bouwpolitiek van de huidige regering ligt Velsen ten aanzien van het zware probleem van de volkshuisvesting, de woningbouw voor de minst draag- krachtigen dus, in de slechte hoek. In de gemeente is thans bouwterrein be schikbaar voor 799 woningen en wel in Duinwijk, de Gilden en Santpoort (in het kader van de woningwetbouw en de pre- miebouw 700. In de Van Ostadestraat zijn bouwfouten geconstateerd; er is indertijd beton ge stort bij vriezend weer. Ook aan de Orion- weg zijn gebreken geconstateerd in de flat gebouwen. De aannemer zal de repara ties betalen. In hoeverre de bewoners schadeloos zullen worden gesteld, zal nog worden nagegaan. De etagebouw in Driehuis is geheel over eenkomstig de opvatting van de raad. Ook minder draagkrachtigen moeten een kans krijgen in een beter deel van de gemeente te kunnen wonen. De vergadering wordt hedenavond half- acht voortgezet. De raadsleden krijgen dan in tweede instantie het woord. Een meisje van dertien jaar is woensdag in Beverwijk, terwijl zij op de fiets zat. aangereden door een bestelauto bestuurd door een Velsenaar. Dit gebeurde op de Alkmaarseweg. Het meisje liep een grote hoofdwonde op. alsmede een hersenschud ding. Zij is in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. we wet tot regeling van de financiële ver houding Rijk-Gemeente zou hebben en zèi, de te verwachten situatie voor Velsen „zorgelijk" te moeten noemen. De vraag was gesteld, waarom Velsen zo z'n best had gedaan om een sluitende begroting te krijgen. „Omdat we bang zijn voor een aanslag op onze verworven heden op cultureel, onderwijs-, sociaal- en salarisgebied! Als we bij het Rijk aan kloppen om een subjectieve uitkering, komt het Rijk met een rood potlood. We willen baas blijven in eigen huis. Ook over onze reserves". De feitelijke aanleg van het park Ken- nemergaarde wacht op het ziekenhuis voor chronisch zieken, dat volgend jaar komt. Velsen zal inhaken aan de landelijke ac tie tot het schoonhouden van de stad waar in met woont. Onderzocht zal worden, of vuilverbran ding toch niet voordeliger is, dan een com- postbedrijf. Met betrekking tot het plan voor een gezamenlijk compostbedrijf is contact gezocht niet Beverwijk, dat echter geweigerd heeft er verder op in te gaan. Over het plan om een voorlichtingsamb tenaar aan te stellen, zei de wethouder, dat was nagegaan, hoe het gemeentelijk voorlichtingsapparaat inTilburg, Enschede, Nijmegen en Zaandam functioneerde. Geen samenwerking Wethouder H. de Boer zei blij te zijn, weer op zijn eigen stoel te mogen zitten, al was de voorzitterstoel een bijzonder prettige stoel. Hij dankte de raad voor de medewerking die hij als loco-burgemeester had mogen ondervinden en in het bijzon der wethouder De Jong, die een deel van zijn werk had overgenomen. Ten aanzien van de pogingen tot sa menwerking met andere gemeenten, zei spreker dat waarschijnlijk de goede wil dikwijls wel aanwezig was, maar dat de praktische resultaten tot dusver niet groot waren geweest. Meer dan eens had hij ge steld, dat het noodzakelijk was op het ter rein van utiliteiten samen te werken. Ter wijl men overal elders reeds tot concen traties van nutsbedrijven is gekomen, wil het tussen Beverwijk en Velsen maar niet De opening van het City Theater te IJmüiden zal plaats hebben op vrijdag 6 januari aanstaande. De nieuwe bioscoop, die in de Kennemerlaan wordt gebouwd en waaraan thans de laatste hand wordt ge legd. zal worden geopend door burge meester J. C. Bührmann. „De kinderen op deze school hebben extra liefde nodig, veel meer dan anderen, omdat zij geestelijk een handicap hebben. Geen medelijden moet het uitgangs punt voor de zorg zijn, Medelijden is mijns inziens een valse liefdesverklaring". Dit zijn woorden uit een gloedvolle toespraak die de Beverwijkse wethouder van onderwijs, de heer Hermes gisteren heeft gesproken bij de officiële opening van een in noodlokalen gehuisveste school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, een zogenaamde lom-school. Het is de tweede school in de IJmond, waar individueel onderwijs wordt gegeven aan kinderen, die met leer- en opvoedings moeilijkheden te kampen hebben. In Vel sen is in september jongstleden een derge lijke school in gebruik genomen. Het onderwijs richt zich op de indivi duele vorming van een kind, dat op de gewone lagere school niet kan meekomen. Daarvoor zijn vele oorzaken aan te wij zen. Zij liggen veelal op het terrein van de opvoeding van het betrokken kind thuis, zodat het ^P school daarover piekert en dus niet. goed kan meekomen. Vaak ook is er in de psyche van het kind een afwijking, waardoor het moeilijk leert. Welke ook de oorzaken mogen zijn van het op de gewone school niet-kunnen- meekomen, zij hebben niets uitstaande met de intelligentie van dit (om een onder wijsterm te gebruiken) bijzondere kind. Het doel van dit bijzondere onderwijs is dan ook om het kind door middel van door pedagogen en psychologen uitgedokterde leerprogramma, zo spoedig mogelijk terug te brengen naar de school, waar het van daan komt. Op al deze zaken heeft de wethouder van onderwijszaken gewezen. Hij liet ook zijn visie op het bijzonder lager onderwijs in het algemeen volgen. De heer Hermes heeft namelijk eigenlijk bezwaar tegen bij zonder onderwijs, omdat het kind in een zo rijk mogelijk geschakeerde omgeving geplaatst moet worden, wil men het „ge reedmaken voor het vervullen van een zelfstandige taak in de maatschappij". Niet teveel apartheid De wethouder is dus geen voorstander van deze „apartheidspolitiek" in het on derwijs, ook waarschuwde hij tegen teveel vormen van bijzonder lager onderwijs. Het meer-individueel vormend onderwijs (mivo), zoals dat in de gisteren geopende school wordt gegeven, heeft echter zijn hart, omdat hierdoor juist wordt voorko men, dat het kind later in de maatschap pij in een isolement zou geraken. De hoofdinspecteur voor het mivo, de heer Vlietstra uit Utrecht was het met de mening van de wethouder volkomen eens. Ook hij ziet als de keerzijde van deze ondenvijsmedaille het gevaar, dat. men te veel kinderen naar b.l.o.-scholen zal stu ren. Nederland heeft thans vijftig mivo- scholen en het plan bestaat te komen tot honderdvijftig. Er wordt gerekend dat één percent van de schoolgaande jeugd deze bijzondere onderwijsinstelling bezoekt. Er moet gewaakt worden het kind in de apartheid te brengen. Houdt het zo lang mogelijk in de gewone school, want het brengen in die apartheid moet gezien wor den als een uiterste noodzakelijkheid", aldus de heer Vlietstra. Tevoren had hij nog gewezen op de snelle groei van het bijzonder onderwijs in ons land na 1950. Er zijn nu twaalf vormen van bijzonder onderwijs in ons land. De school in het uitbreidingsplan „Oos- terwijk" is, zoals gezegd, gehuisvest in noodlokalen. Het voldoet echter, volgens het hoofd van de school, aan alle eisen die men kan stellen. Men heeft de be schikking over een flink aantal ruime lo kalen. Ook is er een stal met dieren, die ook al een rol spelen in de opvoeding van de kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden. Betere huisvesting Het was gisteren een drukke dag in Beverwijk, wat betreft het openen van ge bouwen. Aan de Alkmaarseweg heeft bur gemeester J. G. S. Bruinsma het gebouw voor de schoolartsendienst en de school tandartsendienst officieel geopend. Vroe ger was hier het ziekenfonds gevestigd, maar de gemeente Beverwijk heeft het pand gekocht om een einde te maken aan de bekrompen huisvesting van de school artsendienst. Deze dienst in 1941 opgericht door gemeenten in midden-Kennemerland, heeft het vele jaren moeten stellen met een woonkamer bij een der artsen thuis, waar dan drie dagen in de week de schoolart sendienst zijn werk deed en de andere drie dagen de administratie van de tand- artsendienst gevoerd werd. Burgemeester Bruinsma wees er in zijn openingstoespraak op, dat de schoolartsen dienst tot stand is gekomen uit de samen werking van gemeentebesturen, kruisver enigingen, ziekenfondsen en artsen. Van 1941 tot 1954 bestond er een regeling tus sen verschillende gemeenten omtrent de exploitatie van deze nuttige, maar dure dienst. In '54 kwam er een nieuwe rege ling tot. stand. In dat jaar kwam er ook een tweede schoolarts en binnenkort hoopt men een derde aan te stellen. De burgemeester achtte het niet uitge sloten, dat de beide diensten met hun psychologen en pedagogen ter zijner tijd nog eens beter worden gehuisvest. Dat zal dan een gevolg zijn van de groei in Bever wijk. „Men rekent er op dat het streek plan voor de IJmond-Noord al in 1970 zal zijn volgebouwd", aldus de heer Bruins ma. Zodat dat dan tien jaar eerder zou zijn, dan wordt gedacht. Namens het gemeentebestuur werd de nationale driekleur aangeboden, een ge baar dat door de schoolartsen op hoge prijs werd gesteld. Vele artsen woonden de opening in een van de kleine en smoor- hete kamers bij. Sluipende inflatie In het Kennemer theater vond des avonds de officiële opening van het ge meentelijke lyceum plaats, gevolgd dooi de opvoering van „De schelmenstreken van Scapin" door toneelgroep „Arena". De onderwijswereld in Beverwijk was ruimschoots vertegenwoordigd. Het gemeentebestuur van Velsen had een brief gezonden, waarin het het Bever wijkse college feliciteert met de inge bruikneming van het gemeentelijke ly ceum. In zijn toespraak herinnerde de bur gemeester van Beverwijk aan de moei lijkheden die bij de oprichting van de school om de hoek kwamen kijken. Reeds in 1953 nam de raad het besluit tot stich ting van het lyceum. In 1955 besloot men tot een compromis met de R.H.B.S. in Velsen, die een filiaal van de school in Beverwijk stichtte om leerlingen benoor den het Noordzeekanaal in staat te stellen het r.h.b.s.-onderwijs te volgen. „Deze dependance is echter een teleur stelling geworden voor ons", aldus de heer Bruinsma, die hier niet doelde op de kwa liteit van het onderwijs. De dependance had moeten uitgroeien tot een zelfstandige schoolDank zij de vasthoudendheid van het gemeentebestuur van Beverwijk, zo vervolgde de burgemeester, en ondanks de aanvankelijke tegenkanting van de mi nister, is er in die stad een gemeentelijk lyceum gekomen. De heer Bruinsma zei te verwachten dat over tien jaar in 1970 dus er waarschijnlijk meer leerlingen zullen zijn dan werd geraamd, namelijk 385. De groei van Beverwijk verloopt sneller men heeft deze bewering eerder kunnen lezen dan volgens het streekplan voor de IJmond-Noord. De inspecteur voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, de heer Keyzer uit Alkmaar wees op een „sluipen de inflatie" in het middelbaar onderwijs, waarmee hij doelde op de vermeende achteruitgang van het peil van dit onder wijs, veroorzaakt door onder andere het tekort aan personeel. Het peil kan volgens de inspecteur verbeterd worden, aan het personeelstekort kunnen wij niets verande ren. „Er moet daarom naar gestreefd worden naar een goede school en geen grote school", aldus de heer Kêyzer. De rector van het lyceum, de heer R. van der Woude sprak tot slot over de taak van de school, zoals hij die ziet. Over de opvoering van de „Schelmen streken van Scapin" door „Arena" leest men elders in ons blad. Elders in dit nummer worden de lezers uitvoerig ingelicht, over hetgeen een vier tal sprekers woensdagavond in het Bever wijkse Kennemer theater aan goede wen sen en hoopvolle verwachtingen onder woorden heeft gebracht. Dit ter gelegen heid van de officiële opening van het ge meentelijk lyceum. Door dit alles kon pas omstreeks half tien een aanvang worden gemaakt met de opvoering van Molière's „De schelmenstreken van Scapin", waar mee de toneelgroep „Arena" aan deze, voor Beverwijk ongetwijfeld belangrijke gebeurtenis, het gewenste feestelijk ka rakter moest verlenen. Was het geduld van het publiek door de diverse langdurige be togen behoorlijk op de proef gesteld, de leden van „Arena" wisten na de pazue de stemming reeds in het eerste tafereel weer volledig op peil te brengen. Dit is in de eerste plaats te danken geweest aan Erik Vos' waarlijk speelse en vlotte regie, waar mee de door Molière eenmaal aangege ven indicaties, met een opmerkelijk orgi- nele visie tot een schier onafgebroken reeks frisse blijspeltaferelen werden uit gebreid. Ontelbaar waren de scènes die aldus van Erik Vos' vindingrijkè humor getuigden: Scapins spel met zijn schoe nen. de dwaze opkomst en zotte manipu laties met de stok van Argante en vooral de daverende kolder van Silvestre in de gedaante van een soort roverhoofdman, die zijn optreden kracht bijzette met een even vervaarlijk als ongevaarlijk zwaard. Voorts betekende de Scapin van Peter van der Linden een ware verrassing: een sym pathieke spitsboef, even rap van tong als vlug ter been. Hij werd met een over rompelende speelsheid uitgebeeld en het is dan ook geen wonder, dat een dergelijk gladde schavuit, die de vele ondergane ver nederingen handig wreekt, zijn superieu ren tot het mikpunt van spot en dwaas heid maakt en daarbij bovendien het gelijk en de overwinning aan zijn kant weet te krijgen, bij het geamuseerde publiek de grote favoriet van de avond is geworden. De daverende hilariteit- en vreugdebetui gingen zijn in de zaal bijna niet van de lucht geweest. Met zulk een voortreffelijk bezette hoofdrol, moesten zijn confraters noodgedwongen met het tweede plan ge noegen nemen. Ofschoon Joop van der Donk en Kees -Waterbeek -de eerste vooral- een paar dwaze en gierige oude vaders karakteri seerden, dat bijzonder goed in Molière's kluchtspelkader paste. De overige spelers, in het bijzonder de dames, kwamen hier bijna niet aan te pas en zij konden er dus mee volstaan zichzelf te zijn. Dit le verde twee traditionele minnaars op van Jan van Kasteren en Henk Voges, met als charmante tegenspeelsters Nanni Ver meer en Mary Wagenaar. Edmond Cals- sen kon zich even plezierig laten gaan als de pseudo-rover. Van deze succesvolle voorstelling dient ook het practisch décor van Bert Bennema nog even te worden vermeld, waarin de spelers zich snel en onbelemmerd van boven naar beneden konden verplaatsen. Geheel zoals dit past voor de stijl, die kennelijk volkomen op de klassieke comedia deli'arte was geïn spireerd. Jan van Dam BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Johannes E., z. van P. van Noord en U. van Bruggen; Johanna E. M.. d. van W E. Groezen en J. M, Broeken; Timotheus S„ z. van F. A. A. Steeman en H. de Boer; Catharina M. P., d. van G. van Eerden en M. J. C. Levering; Frank J. G., z van P A Bart en M G Vrenegoor; Peter J H, G., z. van H. J. Heideman en J. G. Kok: Johannes, z. van L. van der Sluis, en W, van der Weide; Marcellinus M., z. van H. A. de Vries en P. G. van der Maat; Jan- nigje N„ d. van J. Langejan en L. Alblas: Dirk W. P.. z. van W. P. van Leijden en W. F Kaper; Trijntje, d. van S. de Jong en N. Dijkshoorn: Wilhelmus J. A., z. van S. A. Hoogeland en C. Aardenburg: René R.. z. van P. A. K. Westerkamp en A R. v. d. Veen: Franciscus L., z. van J. van der Heijde en A. A. Glas. ONDERTROUWD: N. S. Boogaard en W Schoemaker. P. A. Appelboom en P. J. Fiseier; G. C. de Vries en W. Heming. C. T. Noordermeer en M. A. Hoogeland. GETROUWD: F. A. Duineveld en G, M. F. Timmer, N Boone en C. R. Aardenburg. H C. van Etten en A. Wigman. A. N. Koe dijk en W. E. Raat. OVERLEDEN: L. Schelvis. 57 j.. geh. met H. C. Doesburg: C. Dekker. 38 j.. wedn. van K. Admiraal, wonnende te Limmen: J. W G. de Blauw. 80 j., geh gew. met M. J. G. E. v. d. Horst, wonende te Zandvoort. Hoewel er twee waterpolowedstrijden in het Velserbad te IJmüiden gespeeld hadden moeten worden, is alleen de wedstrijd VZV 2DWS 3 heren doorgegaan. De snel le ploeg van de Velsenaren stond bij de rust met 2-1 voor door doelpunten van Leo Eenkhoorn en But Westra. Na de rust ging deze voorsprong door fouten in de Velsense verdediging verloren. DWS won tenslotte met 5-3. Voor VZV 2 is hiermee de eerste helft van de wintercompetitie afgelopen. De tweede helft zal moeten aan tonen wie afdelingskampioen wordt, want de eerste plaats wordt op het ogenbiik ge deeld door HPC 3, DWS 3 en VZV 2 met ieder zes punten. gooc »oecocooccccco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7