Elfjarige jongen overleeft als enige vliegtuigbotsing boven New York CITROËN Staatsgreep in Ethiopië zou mislukt zijn COIFFURES DE VRIES HET W Borgward-Skoda Weer slapers in school te Voorthuizen NEDERLANDER ONDER DE 135 SLACHTOFFERS In principe akkoord over c.a.o. bollen Ziekenfondspremie voor 1961 4,9 pet. Vier doden in het verkeer N.S. GAAN R.T.M. EXPLOITEREN Salan weigert naar Parijs te gaan Tegenstrijdige berichten over de situatie in Addis Abeba A. J. Rotteveel's Tweede programma in West-Duitsland verboden GEERT HOOGEVEEN Nevelig N.V. Garage VERBEEK Het woord is aan Samen met Rotterdam Automobielbedrijf In de krant van heden: ft ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 39 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, ijk kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De oorzaak van de vreemde ziektever schijnselen in de derde klasse van de Prin ses Wilhelminaschool te Voorthuizen is nog steeds niet bekend. Deskundigen van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid in Den Haag zijn nog druk doende met het onderzoek. Gisteren leek het er op, dat de ziekteverschijnselen weer zouden toene men. Op een gegeven moment zaten weer vijf kinderen tijdens de les in de school banken te slapen. Ze waren in zo'n diepe slaap, dat men de schoolarts, dr. Petersen uit Hoevelaken, waarschuwde die een on derzoek instelde. Bij de meeste kinderen zijn thans de symptomen grotendeels ver dwenen. Af en toe bibberen zij nog, waar door hun schrift onleesbaar wordt. Ook klagen velen nog over hoofdpijn. Het tijdens de schooltijd in slaap vallen was tot gisteren de laatste twee we ken niet meer voorgekomen. De genoemde vijf leerlingen zijn tot dusver de ernstigste patiënten. Aanvankelijk dacht men dat een fles met een insektenbestrijdingsmiddel, die in de school stond de oorzaak van de ziekte zou kunnen zijn, maar van deze gedachte is men afgestapt. Men zoekt de oorzaak nu buiten het schoolgebouw. Het Westduitse constitutionele gerechts hof heeft de uitzending van een tweede televisieprogramma, waartoe van de zijde der Westduitse Bondsregering het initiatief was genomen. Het verbod tot uitzending van het tweede t,v-programma geldt in afwachting van een grondwettelijke beslissing. NEW YORK (UPI) - Vlak voordat in Amerika de roemruchte eerste vlucht van de gebroeders Wright, 57 jaar ge leden op 17 december, herdacht werd, botsten boven New York in een sneeuw-' storm twee grote passagiersvliegtuigen tegen elkaar. Beide toestellen stortten neer. Er kwamen 135 mensen om het leven, onder wie een Nederlander. De enige overlevende is de elfjarige Sandy Baltz. Zijn toestand is redelijk. Boven dien zijn tenminste zeven mensen in huizen en op de grond om het leven ge komen, onder wie een gemeente arbeider die aan het sneeuwruimen was. Een afdelingschef van Thomassen en Drijver n.v. in Deventer, de heer F. H. J. Enklaar uit Deventer, is bij het on geluk om het leven gekomen. De heer Enklaar was 32 jaar oud, gehuwd. Hij was op weg naar Nederland om er de kerstdagen door te brengen. Hij had een studietijd bij de Continental Can Company voltooid. In de geschiedenis van de luchtmacht is dit ongeluk het grootste. Tot dusver was het de ramp van 1953, toen een Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht in de buurt van Tokio neerstortte en 129 mensen het leven verloren. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WINTERSPORTKLEDING HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog, zwaarbe wolkt en nevelig weer. Zwakke, langs de Waddenkust matige wind tussen zuidwest en zuid oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee De ouders van Sandy Baltz en zijn zuster hebben hem vrijdagavond in het zieken huis bezocht. „Ik herinner me dat ik uit het raam keek en naar de sneeuw beneden op de stad. Het zag er uit als een plaatje uit een sprookjesboek, het was mooi, moeder. Plotseling was er een ontploffing. Het vliegtuig begon te vallen en de mensen begonnen te schreeuwen. Ik hield me aan mijn stoel vast en toen stortte het vliegtuig neer. Dat is alles wat ik me herinner tot ik hier wakker werd". Toen hij in de sneeuw op straat lag en omstanders zich over hem bogen, zei Sandy: „Moeder moederze wacht op me. Ga ik dood?" Zijn moeder wachtte inderdaad op het vliegveld Idlewild. Zijn vader kwam per vliegtuig uit Chicago zodra hij van de ramp hoorde. Sandy heeft een gebroken linkerbeen en brandwonden aan borst, rug en linkerarm. Stephen Baltz maakt het redelijk goed, in aanmerking genomen dat hij met brandwonden is overdekt. Acht doktoren en vijftien verpleegsters proberen zijn leven te redden. Zijn ouders hebben een kamer in het ziekenhuis gekregen. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Beide vliegtuigen vlogen in een zo genaamd „holding pattern", een vaste cir- kelbaan op een opgedragen hoogte, in af wachting van toestemming om te landen. Een DC-8 straalvliegtuig van de United Airlines was onderweg van Chicago naar het Idlewild vliegveld in New York. Een Superconstellation, die van Dayton in Co lumbia kwam, was onderweg naar het vliegveld La Guardia. Na de botsing stort te de DC-8 loeiend neer op een flatgebouw in een wijk in het dicht bevolkte Brooklyn, dat onmiddellijk vlam vatte. Van de doden behoorden 127 tot beman ning en passagiers van de vliegtuigen: acht mensen waren inwoners van Brooklyn, die gedood werden door neerstortend puin en de branden. Tenminste tien mensen wer den gewond. Zes inzittenden overleden in het ziekenhuis. De botsing ontstond vlak nadat een der toestellen toestemming had gekregen om te landen. Na de botsing, die blijkens de op een geluidsband vastgelegde gesprek ken tussen de gezagvoerders en de con troletorens van de twee vliegvelden, vol komen onverwacht kwam, verloren de vliegtuigen snel hoogte. De Superconstel lation had een van de straalmotoren van de DC-8 in zijn romp. Het was het eerste ongeluk van een passagiersvliegtuig met straalmotoren in Amerika. Boten van de kustwacht hebben zes lij ken uit de Oostrivier, bij New York, opge vist. Urenlang bestreden brandweerlieden het vuur, dat een flatgebouw vernielde alsme de een methodistische kerk en een rouw kamer. Tenminste vijf mensen stierven in het flatgebouw, waar 250 mensen woon den. Een jongen werd verpletterd door wrakstukken die achter de rouwkamer neerkwamen. In de rokende puinhopen van de kerk vonden de brandweerlieden ook het stoffelijk overschot van een jongen. De hulpverlening na het neerkomen van het vliegtuig geschiedde met bewonderens waardige spoed. Er waren in een minimum van tijd tientallen ambulancewagens en een vijftigtal brandweerauto's ter plaatse en honderden mannen werkten aan het weghalen van de slachtoffers en het be strijden van de door de uitgestorte vlieg tuigbrandstof ontstane branden. De stof felijke overschotten werden voorlopig in winkelruimten in de buurt ondergebracht. Het tien meter hoge wrak van het straal vliegtuig blokkeerde de straat. De Superconstellation kwam vijftien ki lometer verder op Staten Island neer op een ruimte naast een brede straat. Een ooggetuige vertelde dat hij omhoog keek omdat hij meende een vliegtuig in moei lijkheden' te horen. Hij zag een motor aan de rechterzijde ontploffen en daarna de motor daarnaast waardoor de staart van het toestel uit elkaar werd gerukt. Er vielen mensen omlaag in de lucht. Ter stond na de eerste motorontploffing ge raakte het vliegtuig in brand. De raad voor de burgerluchtvaart heeft 31 personen opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ramp, een groter aantal dan ooit met het onder zoek naar een enkele zaak is belast. Het is eenmaal eerder gebeurd dat vliegtuigen van de T.W.A. en United Air lines in botsing kwamen. Het gebeurde op 30 juni 1956 boven de Grand Canyon. Bij deze vliegramp kwamen 128 mensen om het leven. LONDEN (UPI) Lloyd's of London, 's werelds grootste verzekeringsmaat schappij voor de luchtvaart, wenste geen commentaar te leveren op de materiële* schade. Een DC-8 woi-dt, zo werd in Londen ge zegd, in de regel verzekerd voor 4,5 mil joen dollar. De min of meer verouderde Superconstellation wordt meestal verze kerd voor 100.000 tot 200.000 dollar. De luchtvaartmaatschappijen verzekeren zich meestal voor maximaal 3.000 dollar voor elke persoon die bij een vliegtuigongeluk is betrokken. Het bergings- en reddingswerk bij het wrak van de DCS in Brooklyn, waar van rechts het verwrongen staartstuk is te zien. (Telefoto ANP) Redders verlenen hulp aan de elfjarige jongen die in de sneeuw van een straat in Brooklyn is gevonden als de enige overlevende van de neergestorte DC-8. (Tele-foto ANP) De besturen van de organisaties, die partij zijn bij de c.a.o. voor het bloem- bollenbedrijf, hebben in beginsel overeen stemming verkregen over een nieuwe c.a.o. per 1 maart. De belangrijkste wij zigingen betreffen een loonsverhoging van vier gulden per week en de invoering van de vrije zaterdag tijdens 26 weken per jaar, en wel in de periode van 1 decem ber tot 1 juni. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1961 vastgesteld op 4,9 percent. De Sociaal-Eco nomische Raad had hem dezer dagen gead viseerd de premie te handhaven op het huidige peil van 4.8 percent met de moge lijkheid van verhoging van 0,1 percent, wanneer besloten mocht worden tot in voering van een bijdrage in de kosten van verpleging in een verpleeginrichting voor rekening va?n de ziekenfondsen. De Zieken fondsraad had geadviseerd de premie voor 1961 te stellen op 5,1 percent. Ook had de Ziekenfondsraad zich uit gesproken voor een zekere verhoging van de reserves in het Vereveningsfonds. Wat dit punt betreft, zo deelt het mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid mee. heeft de minister zich aange sloten bij het advies van de Sociaal-Econo mische Raad. waarin wordt aanbevolen het onderzoek naar de economische fac toren van de verplichte ziekenfondsver zekering, dat de Sociaal-Economische Raad instelt, af te wachten en in afwachting daarvan de premie ter verhoging van de reserves niet hoger te stellen. De voor 1961 overeengekomen honorariumverhogingen brachten op zichzelf genomen niet de nood zaak mede van een verhoging van het pre- miepei'centage. De daartoe nodige midde len worden verkregen uit de hogere premie ontvangsten, die het gevolg zijn van de voor 1961 verwachte stijging van de lonen. Wel is oorzaak hiervan de toenemende om vang der verstrekkingen. Op grond van de laatste ramingscijfers van het Centraal Planbureau met de betrekking tot de te vei-wachte loonsom over 1961 heeft de minister de premie thans dus vastgesteld tegen 28 februari a.s. is aangekondigd. Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Blocmendaal Telefoon 52301' Theodore Parker: Er zijn mensen die men kan wurgen door hen zwijgend uit de weg te gaan. In Den Ha*ag stond de 67-jarige incas seerder C. van der Plank met zijn brom fiets te wachten om het verkeer op een voorrangsweg voor te laten gaan. toen hij van achteren werd aangereden door een vrachtauto met aanhanger De vrachtauto reed over hem heen. waardoor de brom fietser zeer ernstig werd gewond en ter plaatse overleed. De politie heeft de vrachtauto in beslag genomen. In Amsterdam is de 68-jarige heer J. J. de V. uit Amsterdam met zijn personen auto tegen een vrachtwagen gebotst en vervolgens tegen een pui tot stilstand ge komen. Hij werd naar het Wilhelminagast- huis vervoerd, waar de dood werd gecon stateerd. Vermoed wordt dat de heer De V. achter het stuur onwel is geworden. Bij het spelen op een parkeerterrein in Bodegraven is de driejarige Gerard Hoo- gendoorn overreden door een vrachtwagen die achteruit reed. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Gouda is het kind over leden. Bij de drukke ingang van de werf Wilton Fijenoord in Schiedam is bij een aanrij ding de 27-jarige schilder H. van de Ent uit Schiedam dodelijk gewond. De schil der, die op zijn fiets linksaf sloeg werd door een auto aangereden en sloeg met zo'n kracht tegen het dak en de voorruit van de wagen dat hij dodelijk gewond werd. (Speciale berichtgeving Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft van de Nederlandse Spoorwegen de toezegging gekregen dat de N.S. alle mede werking zullen verlenen om de R.T.M. tot een doelmatig en modern vervoersbedrijf te ontwikkelen. Zoals bekend heeft de gemeente Rotterdam dit bedrijf aange kocht De Rotterdamse Tramweg Mij. n.v. verzorgt het openbaar vervoer op en naar de Zuidhollandse eilanden. De n.v. R.T.M. zal evenwel blijven be staan als streekvervoermaatschappij. Aan liquidatie wordt dus niet gedacht maar wel aan het varen onder nieuwe vlag. Rotter dam met name de R.E.T. zal zich wat betreft de feitelijke bedrijfsvoering der n.v. beperken tot het stedelijk vervoers gebied, zijn haven en industriegebieden. Zowel Rotterdam als de Nederlandse Spoorwegen zullen een doelmatige en kwa litatief hoogstaande exploitatie bevorderen. MADRID (Reuter) Generaal Raoul, de gewezen Franse opperbevelhebber in Algerije, die zich thans in Spanje bevindt, heeft vrijdag te Madrid tegenover verslag gevers verklaard dat hij niet van plan is naar Parijs terug te keren. De Franse regering heeft te kennen gegeven dat mo gelijk disciplinaire maatregelen tegen de generaal zullen worden genomen, wan neer hij niet terugkeert. Salan verklaart niet uit Sapnje te zullen vertrekken. Hij wil naar Algiers terugkeren, wanneer het hem door de Franse autoriteiten opgelegde verbod, om aldaar te verblijven wordt opgeheven. WASHINGTON (UPI en Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat de Amerikaanse ambassade in Addis Abeba het einde van de gevechten in de Ethiopische hoofdstad heeft bericht. De Ethiopische ambassadeur in Washington, Mikael lm Roe, heeft gisteren meegedeeld dat de tegen keizer Haile Selassie uitgevoerde staatsgreep is mislukt en dat orde en rust in de hoofdstad Addis Abeba zijn hersteld. Volgens berichten uit Kenya heeft radio-Addis Abeba eveneens bekendgemaakt, dat de opstand bedwongen is en dat de leiders der rebellen op de vlucht zijn geslagen. De Ethiopische ambassadeur voor de Scandinavische landen, Teferi Chareou, heeft echter verklaard, dat de berichten over een neerslaan van de opstand in Ethiopië onjuist zijn. Meer houvast dan deze elkaar tegensprekende bekendmakin gen geeft een mededeling uit Leopoldstad van de Ethiopische diplomatieke missie aldaar, waarin wordt gezegd dat de Ethio pische UNO-soldaten in Kongo hun steun hebben gegeven aan de „revolutionaire regering". Het Egyptische persbureau voor het Midden Oosten heeft intussen gemeld, dat Keizer Haile Selassie vandaag naar Addis Abeba zal vertrekken. De vorst kwam gisteren in Asmara de hoofdstad van Erithrea, aan, waar hij de nacht doorbracht na eerst een rit door de stad gemaakt te hebben. Een grootste hul de zou hem daarbij ten deel zijn geval len. Gijzelaars De keizerin, kroonprins Asfa Wosen en een aantal leden van de keizerlijke fami lie zouden als gijzelaars van de rebellen worden vastgehouden in het paleis in de Ethiopische hoofdstad, aldus verklaren weer andere berichten. Naar hierin verluidt zouden de opstan delingen nog een groot aantal van de be langrijkste gebouwen in de hoofdstad in hun macht hebben. Generaal Medrid, die trouw aan Haile Selassie is, zou de rest van de stad, met inbegrip van het vlieg veld en het radio-station, beheersen. Het vliegveld wordt beschermd door luchtdoelgeschut. De zuiveringsoperaties in de hoofdstad zouden, naar verwacht werd, wel enige dagen in beslag nemen, omdat de trouw gebleven troepen niet meer geweld wilden gebruiken, dan strikt noodzakelijk zou zijn. DEN HAAG (UPI) De Nederlandse ambassade in Addis Abeba heeft aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bericht dat de situatie in Ethiopië „verward" is doch zover men heeft kun nen nagaan verkeren de Nederlanders en de Nederlandse belangen in het land in goede welstand. Er verblijven ongeveer 400 Nederlanders in Ethiopië en er zijn een vijftal grote Nederlandse bedrijven gevestigd, waaronder H.V.A., Philips, K.L.M., Ned. Lloyd en Geo-Wehry. Volgens de laatste berichten zouden de opstandelingen in het Keizerlijk paleis, hun laatste bolwerk, hebben overgegeven. Het hoofdkwartier van de Keizerlijke garde werd tevoren gebombardeerd en met zware artillerie beschoten. De Ethiopische lucht macht heeft ook andere bolwerken van de rebellen in Addis Abeba gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ras Imroe, een neef van de Keizer en oud-ambassadeur in Moskou die door de opstandelingen tot premier was uitge roepen, is gearresteerd. Enkele leiders van de opstand zijn waarschijnlijk met een straalvliegtuig gevlucht. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Weerrapporten 1} 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Taal-laria 4 Kerkelijk Leven 4 Puzzel4 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In en Om de Stad 7 Films 7 In de Vishal en op zee 7 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Beeldverhalen 11 Erbij13 tot 17 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig paginas waarin opgenomen Erbif Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. /202 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1