Herter neemt het plan van Nor stad over De Gaulle wenst mandaat voor onderhandelingen r Kraantje-Lek Kongolese soldaten vuren op Nigeriaanse militairen WERELDNIEUWS Van dag tot dag De kaarten op tafel JOHNNIE WALKER .JU UNO zet debat over Kongo voort Op de raatótoel KENNEDY BENOEMT ZIJN BROER TOT MINISTER VAN JUSTITIE ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 3 Brand in nieuwe boerderij Amerika wil vijf onderzeeboten en 80 Polaris' raketten ter beschikking stellen van de NAVO rWWH modern toiletpapier Paus Joannes benoemt 4 nieuwe kardinalen Vrede wordt de leus voor de volksraadpleging Calvinistische bisschop in Roemenië overleden Persconferentie in het paleis te Stockholm Geen beslissing over de overgang naar r.-k.-kerk Belgisch koninklijk paar op San Calixto De juiste sfeer voor Uw Kerstdiner vindt U in Tel41266 Republikein Dillon wordt minister van Financiën „Er is geen sprake van, dat Rotterdam door Hoogovens aan het lijntje is gehou den", aldus verklaarde gisteren de direc teur van Hoogovens, ir. P. van Delden, „Rotterdam is altijd volkomen vrij ge weest." Zoals wij reeds eerder schreven lijkt het ook wel zeer onwaarschijnlijk, dat Rotterdam zich maandenlang door „IJmuiden" om de tuin zou hebben laten leiden en het is ook pertinent onjuist. Bur gemeester Van Walsum heeft immers in de laatste officiële zitting van de Staal- studie Stichting verklaard, dat Rotterdam de vrijheid van handelen wilde hernemen. Daarna is in juni van dit jaar prof. Van Berkum met zijn onderzoekingswerk ge start en ook deze commissie heeft Rotter dam niet op sleeptouw gehouden, wel zijn er door al te groot enthousiasme in de Maasstad misschien onjuiste verwachtin- gen gewekt. Dat Rotterdam de handen volledig vrij had en dat dit aldaar ook als zodanig werd gezien, bewijst toch wel de reis die de eco nomische adviseur van de gemeente Rot terdam, onder de bedrijven door, dit jaar naar Amerika maakte, om aldaar bepaal de staalbelangen te polsen over hun be reidwilligheid tot deelneming in een staalbedrijf op Rozenburg. Waarschijnlijk had men toen aan de Maas al zijn con clusies getrokken uit de plannen die Hoog ovens aan het begin van dit jaar op ta fel had gelegd en die thans weer verder aangevuld zijn met een nieuwe grote uit breiding, die 300 miljoen zal vergen. Het is op de gisteren gehouden perscon ferentie duidelijk door de directie Hoog ovens gesteld: Wij achten de vestiging van een tweede geïntegreerd staalbedrijf op Rozenburg economisch niet verant woord en nemen daarom niet deel. Ook de vestiging van een apart walserij-bedrijf daar-, dat dus in de plaats zou zijn geko men van de expansieplannen, die men thans aan de IJmond doorzet, werd niet verantwoord geacht, daar dit 70 miljoen meer zou hebben gevergd. Rustig gaat Hoogovens dus verder met „aanbreien" aan het bestaande complex, steeds gebruik makend van de bestaande latente overcapaciteit. Niet alleen rustig, maar ook uiterst voorzichtig. In feite gaan over het algemeen de uitbreidingsplannen van dit moment niet verder dan de geschat te minimale afzet van niet-platte produk- ten in Nederland. Men kan voorzichtig heid de moeder der wijsheid noemen, maar toch menen wij te moeten stellen dat het specifieke kenmerk van het onder nemen het aandurven van risico is. Het blijft natuurlijk overwegend een kwes tie van gevoel, of men wel of niet wat in een tweede staalfabriek ziet en ook schattingen van toekomstmogelijkheden zijn altijd hoe wetenschappelijk ook vast gesteld tot op zekere hoogte dubieus. Het is hoog tijd, dat men meer en beter inzicht krijgt in de argumenten van de commissie Van Berkum en dat althans een deel van het rapport, zo dat al voltooid is, en wij hebben ernstige reden daaraan te twijfelen wordt gepubliceerd, want al-r leen op deze wijze zal men zich een beter oordeel over die toekomstmogelijkheden kunnen vormen. Een pas gebouwde boerderij in Alem (ge meente Maasdriel) is gedeeltelijk afge brand. Men slaagde er in het vee uit de stallen te redden, doch de gehele oogst, zo wel als de voorraad veevoeder en de land bouwwerktuigen gingen verloren. Het voorhuis kon worden behouden. De schade bedraagt ruim 100.000, (Van onze correspondent PARIJS Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken Herter heeft op de half jaarlijkse ministersconferentie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in Parijs gisteren de weliswaar nog vage, plannen die de NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Norstad onlangs voor de Atlantische parlementsleden ontvouwde met het doel van de organisatie metter tijd de vierde kernmacht ter wereld te maken, in een toespraak die ongeveer twaalf minuten duurde, voor zijn rekening genomen. Ofschoon Herter als chef van de Amerikaanse diplomatie van de rege- ring-Eisenhower begin januari ook van het toneel zal verdwijnen, neemt men in con ferentiekringen niettemin aan, dat hij dit officiële standpunt nooit zou hebben inge nomen zonder voorafgaand overleg met de -toekomstige president Kennedy. Men maakt uit Herters toespraak op dat Washington het roer enigszins wil wenden om de Atlantische bondgenoten te zijner tijd medezeggenschap te geven over het gebruik van de kernwapens waarover de NAVO nu reeds beschikt en de Polarisra- ketten welke later nog onder haar beheer gesteld zouden kunnen worden. Tot dusver was en is de situatie zo, dat in geval van acuut oorlogsgevaar alleen de Amerikaan se regering mag beslissen of kernwapens zullen worden gebruikt. Het ligt dus wel voor de hand dat minis ter Herter in zijn rede nog verscheidene slagen om de arm heeft gehouden. Tot tweemaal toe kwam hij terug op de twee restricties, dat a) het nieuwe bewind de door hem aangewezen weg verder zou wil len volgen en b) dat de Senaat zich be reid zal tonen de wettelijke obstakels op te ruimen, waardoor het de Amerikaanse re gering nog verboden is geheimen over het gebruik van kernwapens aan andere landen toe te vertrouwen. Nieuw Guinea De andere ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren ook allemaal hun woordje gezegd over de verschillende pro blemen van diplomatieke en actuele aard, waarbij de tegenstelling Oost-West weer in het centrum van de belangstelling stond. Minister J. M. A. H. Luns maakte een toespeling op de Indonesische houding je gens Nederland waarbij hij de infiltratie om en op Nieuw-Guinea nadrukkelijk on derstreepte. Ook kwesties van het Verre Oosten en Afrika en in het bijzonder Kon go werden door verschillende sprekers naar voren gebracht. De minister van Buitenlandse Zaken van IJsland hield zich niet alleen buiten het debat, maar zelfs buiten de zittingszaal om langs die weg te protesteren tegen de schending van de kustzones rond zijn eiland waarvan hij Britse en andere vissers betichtte. Mr. Luns tevreden Na afloop van deze eerste zittingsdag, die, volgens de verwachtingen, geen op zienbarend nieuws heeft opgeleverd, toon de de Nederlandse delegatieleider mr. Luns zich niettemin tevreden over de al gemene stemming en de globale ontwikke ling die de gedachtenwisselingen beheer ste en tot dusver genomen had. Hij vertel- Advertenlie 8 O R fV j I S10—S r l L U C O I N G S T RV N<$' LEOPOLDSTAD (UPI) De 52 Oosten rijkers, van een medisch UNO-team, die twee dagen geleden ill de hoofdstad van de Kongolese provincie Kivoe door Moboe- toe-soldaten werden gearresteerd zullen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Dit heeft de premier van de provincie gis teravond aan de Kongolese stafchef Mo- boetoe getelegrafeerd. Later werd bekend dat Kongolese militairen donderdag het vuur hadden geopend op Nigeriaanse UNO-soldaten, die de Oostenrijkers wil den ontzetten. Een woordvoerder van de Volkenorgani satie in Leopoldstad deelde mee, dat een Nigeriaan werd gewond. De andere sol daten van de UNO-eenheid hebben het vuur echter niet beantwoord. Blijkbaar vreesden zij de Oostenrijkers te treffen die door de Kongolezen waren omsingeld. NEW YORK (UPI) Joegoslavië en zes Afrikaanse en Aziatische staten heb ben gisteren in de UNO-assemblee formeel gepleit voor de vrijlating van alle politieke gevangenen in Kongo, met inbegrip van de afgezette en gearresteerde premier Patrice Loemoemba, en voor de onmiddel lijke bijeenroeping van het Kongolese par lement. Advertentie de dat hij persoonlijk niet had verwacht, dat zijn Amerikaanse ambtgenoot zich over kernwapens al zo positief zou uitla ten, al moest dan ook eerder van een sug gestie dan van een concreet voorstel wor den gesproken. Nederland heeft bij mon de van minister Luns de woorden van Her ter dan ook met grote voldoening begroet, doch, internationaal bezien, was het van nog verderstrekkend belang dat de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville zich er eveneens in gunstige zin over heeft uitgelaten. Niettemin zou den we zonder twijfel veel te ver op de eventuele ontwikkeling vooruit lopen door reeds nu de verwachting uit te spreken dat Frankrijk zijn kernzwaard weer in de schede zal willen steken, omdat de Atlan tische kernbewapening op den duur toch onder algemeen toezicht zou worden ge plaatst. Honderd raketten Minister Herter opperde, een bijzondere NAVO-strijdmacht onder gezamenlijk be heer, waarbij hij aanbood vijf onderzee boten met in totaal tachtig Polarisraket- ten beschikbaar te stellen en stelde voor, er voor middelbare afstand nog honderd raketten aan toe te voegen. Het aanbod van de onderzeeboten is voor het program- Herter ma van 1963. Het voorstel voor de honderd raketten voor het programma van 1964. Aan het plan voor een multilateraal stel sel zijn, zo zei de Amerikaanse minister, veel moeilijkheden verbonden van techni sche, politieke, financiële en juridische aard. Over de honderd raketten voor het pro gramma van 1964 zei Herter volgens een NAVO-woordvoerder, dat de Verenigde Staten verwachten, dat de andere landen bereid zijn deze te bekostigen. Deze macht is bestemd voor gebruik op zee. De Ame rikanen zouden het beheer over de kern ladingen behouden, zolang geen andere overeenkomst is getroffen. In de resolutie waarin zij hun eis gefor muleerd hebben, is evenwel niet het Rus sische verzoek opgenomen, dat secretaris generaal Dag Hammarskjoeld zijn gezag over de UNO-strijdmacht in Kongo zou overdragen. De gedelegeerde van Hondur-as heeft gis teravond de Assemblee voorgesteld aan secretaris-generaal Hammarskjoeld gedu rende honderd dagen een bijzondere vol macht te verlenen om een uitweg te zoe ken voor de crisis in Kongo. Deze afge vaardigde stelde voor, dat de grote mo gendheden zouden beloven gedurende zo'n periode niet tussenbeide te komen. Zijn voorstel werd zwijgend ontvangen. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Jo annes XXIII zal op 16 januari vier nieu we kardinalen creëren. Het zijn de aarts bisschop van Bogota (Columbia) mgr. Concha Cordoba, de aartsbisschop van Ca racas (Venezuela) en aartsbisschop Fer- retto, asessor van de Vaticaanse Congre gatie van het Consistorie. Het college van kardinalen heeft thans 82 leden, van wie 31 Italianen. Het aanstaande consistorie wordt het vierde van dit pontificaat. Nog niet bekend is of de Paus in januari nu ook de namen zal meedelen van de drie kardinalen die op het consistorie van maart in petto werden gehouden. Na 16 januari zal het college 86 kardinalen tel len, vooropgesteld dat voor deze datum geen lid eraan ontvalt. Met de nieuwe benoemingen is het aan tal kardinalen in de Verenigde Staten op zes gekomen. Zuid-Amerika heeft er nu negen en er zijn twee in Midden-Amerika (Mexico en Cuba). ALGIERS (Reuter, UPI) Volgens of ficiële kringen in Algiers wordt de bedoe ling van de op 8 januari te houden volks raadpleging in Frankrijk en Algerije in die zin gewijzigd, dat president De Gaul le hoopt een mandaat te krijgen voor vre desonderhandelingen met de Algerijnse verzetsbeweging. Het aanvankelijke oog merk van het referendum de weg te effenen voor de instelling van voorlopige organen voor een „Algerijns Algerije" waarin de mohammedanen een belangrij ke rol zullen spelen blijft bestaan, maar het accent zal vallen op het streven om tot een einde van de vijandelijkheden te komen. De ontwerpen voor aanplakbiljet ten en ander propagandamateriaal ter verduidelijking van het Franse standpunt zijn geschrapt en men werkt aan nieuwe versies, waarin „vrede" de voornaamste leuze zal zijn. Volgens de genoemde kringen heeft De Gaulle besloten zijn streven naar onder handelingen voort te zetten, ook al zal dit vrijwel zeker leiden tot nieuwe ongere geldheden van de zijde der Fransen in Al gerije. Dé president heeft zijn voorlopig denk beeld voor een eenzijdig staken van het vuren opgegeven, nu hem uit de bloedige gebeurtenissen van deze week is gebleken, dat dit niet te verwezenlijken is. Franse functionarissen wijzen er op, dat de nieuwe minister voor Algerije, Louis Joxe, meer een diplomaat en onder handelaar is dan een deskundige op het gebied van Algerijnse kwesties. Zij voor spellen, dat binnenkort ook de „zuiver mi litaire" opperbevelhebber in Algerije, ge neraal Crepin, zal worden vervangen door generaal Fernand Gambiez, thans inspec teur-generaal van de infanterie in Parijs, die naam heeft gemaakt als diplomaat, toen Tunesië terugtrekking van de Franse troepen eiste. Rust In de^grote steden in Algerije was het vrijdag 'rustig. In de Kashba van Algiers deden zich nog demonstraties van geringe omvang voor en in Oran staakte een deel van de mohammedaanse bevolking. Van Franse regeringszijde werd ontkend, dat de rust een gevolg zou zijn van het beroep, dat da premier van de opstande lingen regering. Ferhat Abbas, op zijn landgenoten had gedaan om de betogingen te staken. Men zei, dat Abbas zijn rede had gehouden toen de vrede in Algerije reeds was hersteld, om het te doen voor komen alsof de moslems zijn bevelen ge hoorzamen. Men is van oordeel, dat bij de ongere geldheden van de mohammedanen agen ten van de verzetsbeweging de overhand hebben gekregen op de gematigde beto gers. Deze agenten zouden nu naar het platteland zijn uitgeweken en hun werk hebben overgelaten aan anderen, die zou den trachten de agitatie gaande te hou den. In de oproep van Abbas tot nieuwe strijd tegen het referendum ziet men een teken, dat de eerste pogingen van de ver zetsbeweging zijn mislukt. Abbas noemde het referendum een „sinistere maskera- de". Derde niacin President De Gaulle heeft nog steeds vertrouwen in het bestaan van een Alge rijnse derde macht van de moslems, wel ke zou voelen voor een samengaan met Frankrijk, ondanks de bloedige onlusten tussen moslems en Fransen van deze week. Premier Debré en minister Joxe hebben om strijd ontkend, dat de jongste betogingen, gepaard gaand met een bloed vergieten. de fundamenten onder het po litieke bouwsel van de president hebben weggeslagen. De mohammedanen die met opstande lingen vlaggen zwaaiend door de straten trokken waren niet representatief voor de Algerijnse bevolking aldus Joxe in de Franse Senaat. „De betogers maakten misschien twee percent uit van de gehele bevolking van Algiers". Hij ontkende ook botsingen tussen de twee in Algerije le vende gemeenschappen, de Fransen en de Algerijnen. In de Nationale Vergadering werd De bré, die op kalme toon de verklaring af legde, verscheidene keren onderbroken WENEN (UPI) De Roemeense pers heeft bericht dat op 11 december is over leden, een van de meest vooraanstaande protestantse leiders in Roemenië, de cal vinistische bisschop van Cluj (Klausen- burg), Janos Vasarhelyi. door woedende kreten van de extreem rechtse afgevaardigden. Kennisgeving De Franse regering heeft het resultaat van een door de politieke commissie van de UNO behandelde motie inzake Algerije naast zich neer gelegd. Frankrijk erkent geen enkel besluit dat de UNO terzake van Algerije neemt, aangezien het de kwestie beschouwt als een binnenlandse aangelegenheid. De politieke commissie nam een motie aan waarin gevraagd werd om een vrij referendum in Algerije, onder toezicht van de UNO. De Franse delegatie heeft niet aan de bespreking deelgenomen. Groot- Brittannië en de Verenigde Staten hebben, tot voldoening van Frankrijk, tegen de motie gestemd. STOCKHOLM (Reuter/UPI) De Zweed se prinses Birgitta en prins Johann Georg von Hohenzollern, wier verloving donder dag bekend is gemaakt, hebben vrijdag in Stockholm een persconferentie gehou den. Er werden vragen gesteld naar aan leiding van geruchten dat de prinses tot het rooms-katholicisme, de godsdienst van haar verloofde, zou overgaan. De prin ses geraakte door deze vragen kennelijk in verlegenheid. Daarop stemde zij in met hetgeen haar moeder, prinses Sibylla, en prins Johann zeiden, namelijk dat het nog te vroeg was voor een besluit daaromtrent. De persconferentie, zeer ongebruikelijk voor het Zweedse hof, werd gehouden ten paleize, in de suite van prinses Sybilla. De bezoekers werden ontvangen door de gastvrouw. Behalve de verloofden waren aanwezig de prinsessen Margaretha en De- siree. Het paar onthulde de komende zo mer in het huwelijk te zullen treden. Zij zullen zich in München vestigen waar de prins een bungalow bezit. Op de vraag of zij het leven van een doorsnee burger zouden leiden, barstte de prins in lachen uit en zei: „Ja natuurlijk. Het leven van een prins heden ten dage in Duitsland wijkt in geen enkel opzicht af van dat van een gewoon burger. Zo ben ik opgevoed". De prins studeert kunst geschiedenis en specialiseert zich in de Franse gothiek. CORDOBA Spanje (UPI) Koning Bou- dewijn en Koningin Fabiola zullen ere gasten zijn tijdens een jachtpartij, georga niseerd dooi" hun gastheer de markies van Salinas, in de bergen van Cordoba rondom het buitenverblijf „San Calixto" waar het Belgische koninklijk paar zijn intrek heeft genomen. Het jachtslot is eigendom van de markies en markiezin van Salinas, ver wanten van koningin Fabiola. San Calixto heeft de klassieke ommuurde binnen plaats, of patio, omzoomd met geboomte Het woonhuis is opgetrokken in wit stuc co. Leden van de „Guardia Civil", de rijks politie met de beroemde driekanten leren steken op het hoofd, hebben romdom de hacienda een kordon getrokken. Vernomen werd dat koning Boudewijn en koningin Fabiola een dag of twee, drie op San Calixto zullen doorbrengen. De komende week zouden ze in Zuid-Spanje verblijven, wellicht aan de Costa Del Sol de zonnekust bij Malaga, waar het kli maat om deze tijd van het jaar ideaal is In en om Cordoba ligt de temperatuur beneden nul. Verwacht wordt dat koning Boudewijn en koningin Fabiola half januari in parti culiere audiëntie zullen worden ontvangen door Paus Joannes XXIII. Waarschijnlijk op zondag 15 januari, voor het consistorie voor de installatie van vier nieuwe kardi nalen, die door de Paus zijn benoemd. Ernst en Driefheid Dat hij de schoenen moest poetsen van de hele familie Esterhazy en dagelijks door zijn vrouw werd afgesnauwd, heeft Haydn niet belet het ene opwekkende mu ziekstuk na het andere te schrijven. Hij betrok zijn smart er niet in. Wanneer men een Nederlandse concert zaal overziet, onder het spelen van Haydn evengoéd, lijkt het wel of al die luisteren de mensen 's morgens de schoenen moe ten poetsen van de familie Esterhazy en overdag door hun wederhelften worden af gesnauwd. Zij betrekken hun smart er wél in. Waarom is dit? Muziek achten zij een ernstige zaak en ernst is hier nu eenmaal onverbrekelijk verbonden met smart. Omdat een lijdend mens .gewoonlijk geen gekheid maakt wordt ernst met smart gelijkgesteld en krijgen wij in de concertzaal steevast het bekende doodgraversgezicht. En omdat ernst respectabeler is dan gekheid wordt alle smart een respectabele zaak en wordt van de weeromstuit vreug de iets lichtzinnigs, bijna iets verachte lijks. Terwijl Haydn de smart niet au sé- rieux nam, nemen zij, die naar hem luis teren, de vreugde niet au sérieux. Een lijdend mens is voor hen een diep mens en een vreugdevol mens een oppervlakkig mens. Muziek die leed vertolkt en moei zame worsteling is diep en muziek, uit overvloed van vreugde geboren, kan hoog stens aardig zijn en strelend voor het oor maar blijft noodzakelijk aan 't oppervlak. Laten we toch van Haydn leren dat de vreugde ernstig is en minstens even diep als leed, laten we het leed zijn hoge hoed afslaan en deze aan de vreugde geven, aan de ernstige vreugde, aan de vreugde door dik en dun. En als er iets moet worden geminacht laat het dan de smart zijn en de vertwij feling, de vertwijfeling door dik en dun die tegenwoordig zo in de mode is. Vreug de kan nooit mode zijn, smart wel. Dit is een duidelijk bewijs dat smart minder ernstig is dan vreugde. En dus ook min der diep. Laat ons de blijde componisten ook blij de aangezichten tonen en laat het leed voor wat het is: pijn van de ziel, meer niet. Belcampo Advertentie j IJzeren Hein. Een chirurg van een krank zinnigengesticht te Brooklyn in de Ver enigde Staten heeft in de maag van een der patiënten van het gesticht 26 sleutels, 39 nagelvijlen, 3 rozenkransen. 16 medailles, een armband, een hals snoer, 3 metalen kettinkjes, een blik opener. 1 lemmet, 4 beiteltjes, 3 pin cetten. 88 geldstukken en l'/s kilo me taal aangetroffen (Van onze correspondent WASHINGTON De aanstaande Ame rikaanse president Kennedy heeft de 51- jarige republikein Dillon benoemd tot mi nister van Financiën. Kennedy's 35-jarige broer Robert ontving de portefeuille van Justitie. Vandaag verwacht men de laat ste benoeming voor zijn kabinet. Waar schijnlijk wordt Edward Day, een ver zekeringsdirecteur uit Los Angeles, Ken nedy's minister voor de posterijen. Day geeft zich in Californië zeer verdienstelijk gemaakt voor de Democratische partij. De benoeming van Dillon zal in de wereld het vertrouwen versterken, dat Kennedy alle aandacht zal besteden aan de stabili teit van de dollar. Wat de benoeming van Robert Kennedy betreft: het is nooit te voren gebeurd dat een Amerikaanse pre sident zijn eigen broer in het kabinet op nam. Deze benoeming zal wel enige cri- tiek ondervinden. Vandaar dat de toekom stige president bij voorbaat heeft ver klaard, da' bij de keuze van zijn broer dezelfde maatstaf gold als bij de andere benoemingen. Bij de aanstelling van kabinetsleden gel den vooral twee criteria: de capaciteiten van de kandidaat en diens verdiensten voor de overwinning van de partij. Het kan gezegd worden dat Robert Kennedy aan beide criteria ruim voldoet. Als juri disch adviseur van verscheidene Senaats commissies heeft hij blijk gegeven een scherp inzicht en taaie volharding te heb ben en als leider van de verkiezingscam pagne was hij voor zijn oudere broer van onschatbare waarde. De critiek op zijn be noeming betreft dan ook niet zijn capaci teiten en verdiensten, maar een aantal Amerikanen ergert zich echter aan wat gaat lijken op een familieregering. De tegenstanders van het regime hebben voor zulk een gelegenheid al gauw het woord ..nepotisme" klaar. Sommige politici heb ben bovendien opgemerkt, dat Robert Ken nedy zich als minister van Justitie in be paalde kringen gehaat zal maken. Waar schijnlijk is dat zijn optreden in de ras senkwesties kwaad bloed zal zetten bij de conservatieve blanken in het zuid-oosten Verder zal hij zijn actie willen voortzetten tegen de corruptie in de vakbeweging en zo zal hij onder meer de aanhangers van Hoffa nog meer gebeten maken op de Kennedy's dan zij reeds zijn. Wanneer de minister van Justitie zich de antipathie van bepaalde groepen op de hals haalt, werkt dat altijd al ten nadele van de pre sident, doch wanneer van die minister zijn meer verband leggen tussen de daden van de een en de inspirerende invloed van de ander. Vandaar dat sommige politici beducht zijn. dat deze benoeming van Robert na delig zou kunnen worden wanneer presi dent Kennedy over vier jaar een tweede termijn nastreeft. Veel meer dan Eisenhower zal Kennedy zelf initiatieven willen nemen. De nieuwe president zal, als hij zijn aard getrouw blijft, op belangrijke momenten doen ge voelen, dat h i j het is, die de grote be slissingen neemt. Zulk een president zal men altijd al meer vereenzelvigen met de acties van zijn ministers dan een presi dent zoals Eisenhower, die meermalen op een constitutioneel vorst geleek. Of de minister van Justitie een broer is van de president of een vreemde, maakt bij een figuur als Kennedy niet zo heel veel ver schil. Tweede Republikein De benoeming van Dillon tot minister van Financiën onderstreept Kennedy's op vatting dat hij gebruik moet maken van de beste medewerkers, ongeacht hun poli tieke richting. McNamara, die minister van Defensie is geworden, is officieel ook republikein, maar de bankier Dillon, die thans Herters onderminister van Buiten landse Zaken is. is nog veel definitiever met de Republikeinen geassocieerd. Dil lons bekwaamheid is buiten kijf. In krin gen van het bedrijfsleven zal men met deze benoeming zeer ingenomen zijn. Met de vrij conservatieve Hodges als minister van Handel en de Republikein Dillon als minister van Financiën behoeft men niet beducht te zijn voor wilde avonturen, al zullen beiden ook krachtig ingrijpen wan neer de economie dat huns inziens ver eist. De politie van Palm Beach, waar Ken nedy een vakantieverblijf heeft, heeft de 73-jarige Richard Pavlick. een gepensio neerd P.T.T.-ambtenaar, gearresteerd, die ervan verdacht wordt plannen te hebben gehad om Kennedy te vermoorden. Hij zou Kennedy's leven sinds diens verkie zing tot president hebben bedreigd. Hij zou hebben verteld voornemens te zijn ge weest zichzelf en de nieuwe president om te brengen. Hij zou al zijn bezittingen heb ben verkocht. Intussen is hij tegen een borgstelling van honderdduizend dollar vrijgelaten. Alle posten in Kennedy's kabinet zijn thans bezet, op één na, die van directeur- generaal van de Posterijen. Telegrafie en eigen broer president is, zal men nog veel I Telefonie. Voor deze functie zou Kennedy Stofkoepel. Boven het Roergebied hing vrij dag een dichte stofkoepel, in het bij zonder boven Bochum en Duisburg- Hamborn, waar de lucht op sommige plaatsen door de uitlaatdampen van de fabrieken diepbruin gekleurd was. De auto's moesten met licht op rijden. De scheepvaart op de Rijn bij Duisburg ondervond ook enige hinder van het verschijnsel. Krantenstaking. De Italiaanse journalisten zijn gisteren in staking gegaan. In Ita lië verschenen geen middagkranten. De journalisten willen een loonsverhoging van ongeveer dertig percent. Geen basis. De rechters op Cyprus heb ben vrijdag hun toga's afgelegd onder de mededeling dat zij geen juridische basis hebben om recht te spreken. De president van de jonge republiek, aarts bisschop Makarios, sprak donderdag avond zijn veto uit over een wetsvoor stel in het Huis van Afgevaardigden dat voorzag in hogere salariëring voor de rechterlijke macht. Hallo. De politie in Medan, Noord-Suma- tra, schijnt er meer in geïnteresseerd te zijn misdaad te voorkomen dan te straffen. Zakkenrollers worden veroor deeld tot het dragen van een bord, waarop te lezen staat: „Hallo, hallo, ik ben een zakkenroller". Vlucht. Een aantal van 61 Zuid-Koreanen, onder wie 28 studenten, hebben zich vrijdagochtend in de haven Mokpo meester gemaakt van een veerpont. Ver volgens stapten zij over op een vissers boot, die zij dwongen naar Tsing Tao in communistisch China te varen. Grote slag. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben enkele inbrekers in de Italiaanse stad Padua, na eerst in een bontzaak en bij een goudsmid een buit te hebben vergaard van 30.000 gul den, in een juwelierszaak een slag ge slagen van ongeveer 300.000 gulden. Zij moesten het hierbij laten, omdat zij in 1 hun werk werden gestoord door een po- litie-agent die hun vlucht echter niet kon verhinderen. Tanker. Het Deense schip Gunhill Torm heeft vrijdag gemeld de gehele beman ning aan boord genomen te hebben van de Liberiaanse National trader, die on geveer vijftig kilometer ten noor-d-wes- ten van Cuba in brand stond en in zin kende toestand verkeerde. Eerlijkheid gevraagd. Driehonderd Deen se geleerden hebben er bij de regering op aangedrongen, de bevolking door middel van de pers, de radio en ande re publikatiemiddelen voor te lichten over de gevaren waaraan Denemarken bij een bombardement met kernbom men blootstaat. Brandstichting. De politie heeft medege deeld, dat kwaadwilligen woningen en bedrijfspanden van aanhangers der Zuidrhodesische regering in de Afri kaanse wijken Harare en Highfield van Salisbury met benzine in brand hebben gestoken. Overbevolkt. De Oostenrijkse gevangenis sen zijn op het ogenblik overvol. De grootste gevangenis van Wenen heeft een overschot van 200 gevangenen. In cellen, waarin slechts een gevangene opgesloten mag worden, zitten er nu drie of vier „Alleen de kerstamnestie zou verlichting kunnen brengen in onze problemen", zei een gevangenisdirec teur. Verwacht wordt, dat 500 gevange nen onder de traditionele kerstamnes tie in vrijheid zullen worden gesteld.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3