KERKDIENSTEN dêkênr 1 Montuur 2 glazen nog geen bril S&rii Aanmeldingsformulier Eerste permanente kleuterschool in Beverwijk geopend IEV krijgt Hongaarse gymnastiekleraar Havenberichten Mej. H. Brandenburg veertig jaar bij Hoogovens 'CEUfSEItöER GARAGE Nieuw type onderzeeboot in dienst gesteld MAÏZENA D U RYEA gebr.de ruyter ■Fstuifvrije Ml convector W ANTRACIET. mcuipers KOLEN telefoon 5 2 5 4 Schepen, rederijen en werven Poolkleding bij honderd graden in de schaduw Alle Watervliet-teams spelen thuis Bloemenveiling in teken van kerstfeest Nasoetion over Nieuw-Guinea P.v.d.A.-Beverwijk houdt sportforum ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 In tegenwoordigheid van veel mensen uit de onderwijswereld, onder wie de Ryksinspectricc voor het Kleuteronderwijs, mejuffrouw J. Muller en de Inspecteur voor het Lager onderwijs, de heer Th. Knippe, wethouders en leden van de ge meenteraad van Beverwijk, afvaardigden van een aantal scholen voor bijzonder on derwijs, oudercommissies en vele anderen, heeft wethouder A. J. Hermes vrijdag middag de eerste permanente openbare kleuterschool in Beverwijk officieel ge opend. Burgemeester en wethouders zijn er van overtuigd, zo stelde de heer Hermes, dat dit een zeer bescheiden begin is wat het aantal betreft, daar men op dit ogenblik reeds zestien kleuterscholen méér zou kunnen bevolken. In de toekomst zouden daar natuurlijk nog een aantal bijkomen, meende hij. Het gemeentebestuur gelooft verder dat bij mejuffrouw Wassenaar de leiding in goede handen is. De Rijksinspec- trice mejuffrouw Muller gaf een overzicht van de beslommeringen op het gebied van het kleuteronderwijs in haar sector. Een groot aantal aanvragen om een permanen te school is bij haar binnen gekomen, doch de regering heeft nog steeds niet gevraagd hoe groot het aantal aanvragen is voor 19601961. Wat deze school betreft was mejuffrouw Muller er zeker van dat het hoofd en de helpsters alles zullen doen om de kinderen gereed te maken voor het grote leven. Advertentie MARKTPLEIN De r.-k. sportvereniging „In Eenheid Vooruit" (IEV) te Velsen-Noord, die in de afdeling gymnastiek de laatste tijd nogal wat moeilijkheden heeft gehad, die buiten de invloedssfeer van het algemeen bestuur lagen, zal met ingang van het nieuwe jaac de beschikking krijgen over de Hongaarse turn- en schermleraar, de heer H. J. Hat- vari uit Heemstede. De heer L. Dudink heeft dezer dagen IEV als gymnastiekleraar en oefenmeester verlaten om met ingang van 1 januari in Haarlem bij de meisjes-gymnastiekvereni ging „Hercules" eenzelfde functie te aan vaarden. De heer Dudink heeft hierdoor een einde gemaakt aan een minder aangename tijd, die wel in hoofdzaak te wijten was aan kleine moeilijkheden met het schoolbe stuur, dat zeer zuinig op de overigens fraaie turnzaal van de r.-k. meisjesschool is. Desondanks is IEV hem veel dank ver schuldigd, want ondanks de moeilijk heden heeft hij deze tak van sport bij IEV tot een flinke hoogte gebracht. Een aanvankelijke oplossing om de heer Dudink te vervangen dacht het IEV-be- stuur gevonden te hebben in de aanstelling van mejuffrouw N. Vink, die echter we gens medisch advies een voorgenomen leidsterscursus niet kan volgen, maar als voorturnster behouden blijft. De reeds door haar aanvaarde functie per 1 januari moest zij neerleggen. Uit dit alles trok het IEV- bestuur de lering om naar een deskundige oefenkracht uit te zien, dat het gevonden heeft in de heer Hatvari, die in de vak ken turnen en schermen dit jaar nog zijn einddiploma CIOS hoopt te behalen. IEV heeft plannen de vereniging uit te breiden met een afdeling honkbal. In sa- menwerking met de Kon. Ned. Honkbal Bond wordt in januari in het Jozefhuis een voorlichtingsavond gegeven. Woensdagavond 21 december zal er voor alle IEV-leden van 17 jaar af en voor de donateurs een feestelijke kienavond in het Jozefhuis aan de Banjaertstraat worden gehouden. Vrydag kwamen in IJmuidcn aan: Heriot van Leith; Eljo, Teignemouth; Leonard, Hudiksvall; Reimer E. Fritzen, Gevle, erts Hoogovens; Selby, Goole; Carasso, Par; Men je, Waterford; Loke, Rotterdam; Vo- lumnia, Detroit, slabs Hoogovens; Geest- dijk, Maassluis, laden Hoogovens; Wande rer, Liverpool; Cawi, Plymouth; Helms man, Le Havre; Kare, Londen; Tyde, Swansea; Jans, Londen: Neptun, San Juan; Pergo, Poole; Hera, Kingston; Sieredal, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Gjendefjell van Norfolk, kolen Hoogovens; Admiraïengracht, Soernass; Groningen, Stavanger, ledig Hoogovens; Stentor, Rot terdam; Camerounkust, Antwerpen; Flar- dinga, Rotterdam, ledig Koog aan de Zaan; Johan Collet, Gravesend; Plato, Rotter dam; Fennia. Delfzijl; Wexford, Boston, ledig Zaandam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Rue- gen naar Rotterdam; Texelstroom, Ant werpen; Hydra, San Juan; Vliestroom, Manchester; Descubridor, Bilbao, wals- materiaal Hoogovens; Fernland, Menah al Ahmadi; Anne, Vaesteras; Fen, Londen, walsmateriaal; Maguda, Erith. kunstmest IJmuiden; Swift, Londen; Sankt Johann, Randers; Borgholm. Pers Gulf; Mariann. Ventspils; Hans Bernstein, Kotka; Alde- baran, Bremen, ledig Velsen: Clio, Kotka; Pavonis, Gothenburg; Wiebold Boehmer, Rotterdam; Lucas Bols 1, Antwerpen; Wulp, Manchester; Nautic, Emden; Ma- rian-H, Teignemouth, ledig Zaandam; Gloria, Puerto Caballo; Talisse, Recife; Sabo, Zwijndrecht. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Hen- riette B naar Vlissingen; Bloemgracht. Rotterdam; Thetis, Ahus; Wittekind, Ahus; Rhein, Kopenhagen; Ruhrstein, Cristobal; Cai-asso, Par. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Advertentie Mejuffrouw H. Brandenburg, een van de „legendarische figuren" van Hoogovens, zoals prof. J. F. ten Doeschate, lid van de directie, zei, was donderdag veertig jaar bij het bedrijf. Daarmee was zij de eerste jubilaresse bij Hoogovens die dit feit kon vieren. Mejuffrouw Brandenburg werd in het restaurant van de walserij-oost zeer har telijk gehuldigd. Zij werd vooral geprezen om haar grote plichtsbetrachting. Prof. Ten Doeschate had grote bewondering voor de wijze waarop mejuffrouw Brandenburg het archief leidt. Hij overhandigde haar een gouden armband. De „first lady" van de Hoogovens, zo noemde de heer R. Martens, chef van de administratie. de jubilaresse. Ook hij loofde haar plichtsgevoel. Zeer in de smaak viel vervolgens een door mejuffrouw A. J. C. Kochx en de heer A. Zenneveld voorgelezen overzicht op rijm van mejuffrouw Brandenburgs loop baan. Daarbij werd zij nog eens geconfron teerd met twee dames, waarmee zij samen werkte toen het bedrijf nog in de kinder schoenen stond. De heer Ch. G. Holling sprak namens het personeel; de heer W. Gregouir namens „De Gieteling" en de heer F. J. Meier namens de postexpeditie. Mejuffrouw Brandenburg toonde zich door alle blijken van hulde zeer getroffen. Voor schipper-eigenaar W. de Wol te Katwijk aan Zee is bij de Scheepswerf Fa S. Seymonsbergen in Amsterdam een nieuwe kotter te water gelaten die in de vaart zal komen als KW 53. Het vaartuig wordt gebouwd ter vervanging van de kot ter Vijf Gezusters KW 53 welke op 29 april j.l. tijdens de uitoefening van de visserij is gezonken. De Verre Visserij Maatschappij te Sche- veningen heeft er weer een nieuw schip bijgekregen dat gebouwd is bij de n.v. Scheepsbouw- en Reparatiewerf De Hoop en de naam Prinses Margriet SCH 248 heeft gekregen. Het is een zusterschip van de Jaap SCH 60, Arie SCH 249 en de Pol lux SCH 7, welke motortrawlers een leng te hebben van 41,50 m, een breedte van 7,10 m en een holte van 3,80 m. De voort stuwing^ geschiedt door eenBronsmptor van 900 pk. De. .grootste trawlermaatschappij, .van West-Duitsland, dê „Nordseë". Deutsche Hochseefischerei A.G. heeft haar eerste hektrawler na gehouden proefvaart over genomen van de Rickmerswerft te Bremer haven. Het schip, dat „Berlin" heet heeft Bremerhaven als thuishaven en is met een inhoud van 938 reg. ton bruto de groot ste trawler van West-Duitsland. Het schip heeft een lengte over alles van 74 m, en een breedte van 11 m. De „Nordsee" brengt hiermede haar vijfde trawler onder de naam „Berlin" in de vaart sedert 1896. De bestaande trawler „Berlin" is ter gelegen heid van het in dienst stellen van de nieuwe hektrawler omgedoopt in „Geeste- münde". L. Smit Co's Internationale Sleepdienst heeft haar motorsleepboot „Thames" naar Engeland verkocht die daar de naam „Sal- vonia" heeft gekregen. Gedurende 22 jaar is het schip een der vooraanstaande sleep boten van L. Smit geweest met een motor vermogen van 3000 pk en een inhoud van 602 bruto reg. ton. De sleepboot is in 1938 te Rotterdam bij de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. gebouwd. GROENTEPRIJZEN BEVERWIJK, 16 december. Andijvie 34 tot 72 cent; bloemkool 28 tot 56; bospeen 34 tot 59; waspeen 14 tot 42; prei 11 tot 26; knollen 12 to 24; boerenkool 14 tot 24; wit lof 38 tot 72; spruiten 28 tot 93. In Bourke Street, een der voornaamste winkelstraten van Melbourne, hebben de reuzenkerstmannen hun posten al betrokken. De korfbalvereniging „Watervliet" In Velsen-Noord zal na de gedwongen rust zondag met alle seniorentwaalftallen de competitie voortzetten. De Watervlieters hebben voor, dat zij allen hun wedstrijden thuis op „Watervliet" zullen spelen, waar schijnlijk wegens het feit, dat dit sportpark weinig hinder van de weersinvloeden heeft. Watervliet 1 zal nu tegen het Amster damse Olympia 1 de kans krijgen om het huidige minieme puntental wat op te voeren. Dit moet mogelijk zijn en de Wa tervlieters, die nog slechts één wedstrijd wonnen, zullen met deze gedachte wel het veld ingaan. Het tweede Watervliet- twaalftal speelt tegen de Olympia-reserves en deze twaalf groengelen staan er veel gunstiger voor dan het eerste. Watervliet 3 ontvangt Nieuw Flora 2 en kan van de Haarlemmers winnen, hetgeen ook van Watervliet 4 moet worden ver wacht, dat tegen Animo Ready 3 speelt. Vanmiddag spelen de aspiranten Water vliet BOosthoek D. De opstellingen zijn: Watervliet 1: Dames: R. Leijenaar, B. Hessen, B. Hoen, T. Argelo, I. Waagmees- ter, I. Bakkenes; Heren: S. Hartman, F. Vos, D. van Ladesteijn, J. van Ladesteijn, J. van den Berg, H. Scholting. Watervliet 2: Dames: L. Kloosterman, G. Kaebisch, H. van de Ree, T. Floor, C. Zandbergen, W. Nijkamp; Heren: A. Re- deker, A. Verkerk. T. van Ladesteijn, J. de Roos, J. Floor, J. van den Brink. De Beverwijkse bloemenveiling stond vrijdag geheel in het teken van het na derende kerstfeest. Er waren volop rode tulpen, witte hyacinten, hulst met bes en kerstgroen. De eerste kistjes met rode bol- tulpjes kwamen aan de markt, er werd van 14 tot 18 cent per stuk voor betaald. De lange tulpen varieerden van 0,85 tot 2,40 per bos, met uitzondering van een klein partijtje Rose Copland waarvoor 3,30 per bos werd betaald. Narcissen wa ren er weinig. De gele Golden Harvest en Carlton draaiden rond de gulden per bos. Bij de hyacinten, waarvan er enige dui zenden werden aangevoerd, trok de witte soort de grootste belangstelling. Er werd voor de verschillende kleuren van 18 tot 37 cent per stuk betaald. Blauwe druifjes draaiden rond 30 cent per bosje. Hulst met bes varieerde van 1,20 tot 4 per kilo. Dennegroen werd grif afgenomen evenals de kerststukjes. Potplanten waren even eens duur, vooral de witte cyclamens waren flink aan de prijs. Advertentie CORN. ZWIER Kennemcrlaan 224-226 IJmuiden Tel. 4324 Voor KERKTE KLAS SERVICE Advertentie Want daarvoor is nodig de kunde van de opticien. Alleen gedegen vakmanschap is in staat van deze beide onderdelen een goed geheel te maken 'N GRIT BRIL ZIET GOED - STAAT GOED en ZIT GOED i}Jr-GOUMtIJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD Kennemcrlaan 02 - Telefoon 5072 De Indonesische minister van defensie, Nasution, heeft in Makassar verklaard, „dat het slechts een kwestie van tijd is dat de Nederlanders niet meer het bestuur over de bevolking van West-Irian zouden kun nen handhaven". Hij zei voorts „dat hoe meer het Nederlandse koloniale regime Irian onderdrukt, hoe meer-de mensen die de vrijheid willen, zich verzetten" en ver klaarde dat de regering haar politiek van onderhandelingen had vervangen door een politiek van „confrontatie op alle ge bieden". Hij riep de bevolking op het nationale potentieel te mobiliseren om sterk tegenover de Nederlanders te staan. In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk hebben een aantal P.v.d.A.- leden vragen op sportgebied voorgelegd aan een forum, bestaande uit de heren: A. van Leusen, oud-voorzitter van V.S.V. te IJmuiden; E. Kupers, voorzitter van de Landelijke Sportraad; mr. H. Vrolijk, lid van de Tweede Kamer; C. Coelingh, wet houder van sportzaken te Beverwijk, en J. J. Romunde, die vele jaren geleden een voetbalclub in Amstelveen vaak ter over winning voerde. Er werden vragen gesteld op plaatselijke toestanden wat de sportaccommodatie be treft, over de opleiding van uitblinkers en over de toto-gelden. Critiek werd geoefend op bijna alle dag bladen, die overdreven schrijven over be paalde personen in de sportwereld, wat alleen maar schadelijk kon zijn voor de sportman zelf, het betalen van de uitzen ding van mensen naar wedstrijden in het buitenland en vele andere belevenissen op sportgebied. Het forum had tegen de toto het grootste bezwaar, dat de gelden zouden gaan naar taken die door de overheid zou den moeten worden betaald, waar nog bij zou komen dat deze gelden zouden komen uit de zakken van de laagst bezoldigden in ons land. GROENTEVEILING ONS BELANG Hoewel de andijvie van de koude grond ook in Castricum nog aan de veiling komt is de kasandijvie nu toch meer in trek, hetgeen ook wel in de prijzen tot uiting komt. De kasandijvie werd gretig verkocht voor 63 cent, terwijl de koude grond an dijvie nauwelijks 20 cent noteerde. Ook spruiten geven nog geen al te hoge no tering te zien, maar hiervan moet als oor zaak het wegblijven van een nachtvorstje worden gezien en hetzelfde schijnt het ge val met de prei die vrijdag iets hoger in prijs was. De noteringen van vrijdag wa ren: waspeen 27'/a cent. spruiten 2483. grove spruiten 15, soepgroenten 25 cent per kistje, knolselderij 12'/2. andijvie 13— 63. uien 12— 12'/». prei 27—33 cent. Zondag 18 december IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 17 uur: ds. G. van Doorn. De Rank, 10 uur: jongerendienSt. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg, Jeugdkapel, 10 uur: W. J. Mulder. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. H. D. Bakker; 17 uur: dr. A. Dondorp. Pe- trakerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds..H. D. Bakker. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. H. Knoop. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. Vlietstra. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Volle Evangelie Gemeente, Cultureel Gebouw, .19.30 uur: J. de Graaf; 20 uur: E. Schuurman. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. P. J. van Schayck. Leger des Ileils, Edisonstraat 14, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openlucht samenkomst Kennemerland; 20 uur: openbare samenkomst. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, zondag 8 en 10 uur. In de week: 3 uur. R.-K. Kerk, Petruskerk, Dolfijnstraat, zondag: 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 uur. In de week 7 en 8 uur. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers; woensdag 9 uur: heilige mis. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, Cultureel Centrum, 17 uur: dienst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 uur: leesdienst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: J. Schouten; 11.30 uur: zondags school. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. De Roest en ouderling J. Luyt, open deur- dienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: dr. A. Dondorp; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrtfz. Herv., Abelenstraat. 10.30 uur: mej. ds. C. P. Thomson; 10.30 uur: zondagsschool. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: J. Kits; 19.30 uur: ds. A. van Gent; 11.45 uur: kindersamen komst; woensdag 19.45 uur: kinder komst; woensdag 19.45 uur: bijbel bespreking. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: verkondiging van de dood des Heren. Woensdag 20 uur: bij belbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisie. Willemsbeekweg 100, H. H. Missen te 6, 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur; 18 uur Avondmis; in de week 6.30, 7 en 7.45 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. G. P. Klijn; 19 uur: dr. J. van Beusekom, jeugddienst; donderdag 20.30 uur: ds. J. A. Roskam, oecumenische nocturne. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. R.-K. Kerk St. Joseph, Wijkerstraatweg 55, 6.45, 8, 9.15 en 11 uur: 18 uur: avond mis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: ds. A. Vries. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van .Nood. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.35 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerk, Engelmunduskerk, 7, 8.15, 11.30 uur; om 9.30 uur hoogmis. In de week 7 en 8 uur. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. P. Brakman; 19 uur: ds. J. C. Remijn. Adventskerk, 10 uur: ds. G. H. van Wil- lenswaard. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds; M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. J. Rebel; 16 uur: ds. J. C. Maris. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.30 uur. In de week 7 en 8 uur. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 3 p.m. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: J. Polderman. Vrij Evangelische Gemeente, 9 uur: A. van Gent. Evang. Luth. Gem., 10.45 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerken: St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoog mis) en 11.45 uur; 19 uur: Avondmis; in de week: 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.0Ó, 10.30 en 11.45 uur. 19 uur: Avondmis: in de week 7.00, 7.45 en 8.30 uur; R.egina Caeli: 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 19.30 uur: Avondmis; in de week 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; St. Jozef 8.30, 10 uur (Hoogmis); in de week 7.30 uur. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; Irenèkapel, 10 uur: ds. L. Brink van Velsen; De Op gang, 10 en 19.15 uur: ds. W. Oorthuys; Oosterwijk-Meeresteyn, 10 uur: vie. L. A. Nagtegaal, 16 en 19 uur: kerstviering zondagsschool; Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: de heer H. Olivierse. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 18 uur: Kerstfeest zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. G. PI. Homans uit Heemskerk; 17 uur:'ds. C. Meyer. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaankerk, geen dienst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingsamenkomst. Dinsdag 20 december: Kerstzang met alle kerken van Beverwijk. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 en 19 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. C. Meyer uit Beverwijk; 17 uur: ds. G. H. Homans. R.K. St. Laurentiuskerk, 6.30 en 7.15 uur: H. Missen; 9.15 uur: Hoogmis; 11 uur: Kindermis; 12 en 17.15 uur: Avondmis CASTRICUM: R.K. Kerk: 6.45, 8. 9.15, 11 en 18 uur. Ned. Herv. Gem.. 10.30 uur: ds. P. Salm; 10.30 uur: jeugdkerk; 19.30 uur: kerst spel. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Van Gis pen. BAKKUM: R.-K. Kerb, 6.45, 8.30 en 10.30 uur. De Koninklijke Marine heeft een onder zeeboot van een nieuw type, de „Dolfijn", in dienst gesteld. De officiële overdracht geschiedde op de basis van de onderzee- bootdienst in de Rotterdamse Waalhaven, in tegenwoordigheid van vele hoge auto riteiten. De „Dolfijn" werd bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij gebouwd naar een ontwerp van ir. M. F. Grun- ning, waarvan Nederland de primeur heeft. In afwijking van het conventionele één-cy- linder type, bestaat de romp van deze nieu we onderzeeboot uit drie cilinders, waar van er twee naast elkaar liggen en de derde daar in het midden bovenop. Volgens dit nieuwe principe dat overigens tijdens de oorlogsjaren al aan de Britse marine werd aange boden, maar destijds technisch niet uitvoerbaar was kan voor een onderzee boot van een middelgroot type een grote re duikdiepte worden bereikt, een betere stabiliteit en een hogere onderwatersnel heid, zodat dat dit ten koste gaat van de bewapening. Extra ballast in de kiel is namelijk niet meer nodig, nu de zware batterij en de voortstuwingsinstallatie in de benedency- linders werden ondergebracht. Daardoor kon de gehele constructie iets zwaarder worden uitgevoerd, hetgeen noodzakelijk is voor duiken naar grotere diepten. De „Dolfijn" heeft een lengte van 79,5 meter, een breedte van 7.84 meter en een waterverplaatsing van 1493 ton boven wa ter en van 1825 ton onder water. De voort stuwing geschiedt boven water door twee dieselmotoren van elk 1550 pk., onder wa ter door twee electromotoren van elk 2200 pk. Het schip heeft acht lanceerbuizen van 53 cm. De bemanning bestaat uit 64 per sonen. Commandant is luitenant ter zee eerste klasse J. R. Roele. In het begin van dit jaar maakte de on derzeeboot reeds een proefvaart van vier maanden in de Engelse wateren en langs de Noorse kust. Vandaag vertrekt het schip voor een tocht van vier dagen door het Kanaal. Kort na nieuwjaar volgt een reis naar het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan, waar een maximale diepteproef wordt gedaan. Voor februari staat een tocht naar de Middellandse Zee op het programma. Over enkele maanden zal nog een nieu we onderzeeboot van dit nieuwe type in gebruik worden genomen, de „Zeehond". Ook dit schip werd gebouwd bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij. Twee andere orders werden geannuleerd. De „Dolfijn" is de tweede onderzeeboot die deze naam draagt. De eerste heeft tij dens de tweede wereldoorlog onder meer in de Middellandse Zee ruim 20.000 ton vijandelijke seheepsruimte tot zinken ge bracht en de Italiaanse onderzeeboot „Ma lachite" vernietigd. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. VOORYVEDSTRIJD Het ligt in het voornemen als de ge steldheid van dit terrein het althans toe- laai om ook de competitie-ontmoeting tussen Stormvogels 2 en UVS 2 op het hoofdveld van „Schoonenberg" te laten spelen, zulks dan als voorwedstrijd van StormvogelsVolewijkers. BLOEMENVEILING OP TWEEDE KERSTDAG In verband met de snel groter wordende aanvoer van bolbloemen, zal er ook op tweede kerstdag in Beverwijk een veiling van bolbloemen worden gehouden. Deze begint 's morgens om tien uur, zodat men voor de middag klaar hoopt te zijn. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmUideT COUrdllI 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week *N Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zü die zich met ingang van 1 januari 1961 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5