Nieuwe motorreddingboot „Carlot" overgedragen aan K.N.Z.H.R.M. Abe ha vh g®®" In de vishal en op zee iimó va e *T,Oeek In en om de stad Meer staal, meer mensem Beverwijk me en in 2010 KOOT PIANO'S IJmondverenigingen vandaag en morgen Plannen voor 96 woningen in „Oosterwijk" Goederentrein bij Woerden ontspoord Heemskerkse nota over ruimtelijk ordening Noors lidmaatschap onzeker r~ Wie rekent groep meubel- toonkamers Burgerlijke Stand van Velsen G. VAN TELGEN in onze etalage kunt u thans ons kerstbloemwerk bewonderen in zeer vele modellen Betaling abonnementsgeld per giro ■mmmmmmwrnm mmmm. wmM-mmmmmm Zeeschip ramde steiger De walvisconventie Nieuwjaarsreceptie van burgemeester Bruinsma voor RIJLES is „SUCCES" Uitgevaren visserijvaartuigen '^:i3AG 17 DECEMBER 196 0 Zoals wij reeds hebben gemeld, hebben de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en Breedband N.V. besloten de produktiecapaciteit op te voe ren en dit zal dan moeten worden gereali seerd door de bouw van een nieuwe blok- walserij. Elders in dit blad wordt de eco nomische zijde van deze voor Nederland zo belangrijke plannen belicht. De nieuwe uitbreiding van deze basisin dustrie zal met zich meebrengen: alweer een stukje minder natuurschoon, meer schoorstenen in de duinen, meer mensen in de stad Beverwijk en in Heemskerk, dat nu nog een eigen gemeente is maar straks bij de van „aardbeienstad" tot „staal stad" gepromoveerde gemeente Bever wijk zal worden gevoegd. Zo is de onverbiddelijke consequentie: „Waar een fabriek staat, kunnen geen ha- zên en wilde konijnen leven", aldus de president-directeur van Hoogovens. Volgens het streekplan IJmond-Noord is een oppervlakte van 700 hectaren gereser veerd voor Hoogovens en aangesloten be drijven. Van dit terrein is thans, om een niveau van 1,9 miljoen ton ruwstaal op jaarbasis te bereiken, reeds 300 hectare in gebruik. Voor de uitbreiding tot een jaar- produktie van 2,45 miljoen ton moet er 30 hectare grond bij. De reserve krimpt dus tot 370 hectare. Het is bepaald niet zo, dat het Hoog ovens „staalkoud" laat, dat telkens weer een stuk recreatiegebied onder de voet gelopen wordt door de opmars der grote industrie. Voortdurend wordt met de ver antwoordelijke instanties overleg gepleegd, opdat de consequenties zo weinig mogelijk pijn veroorzaken voor de mensen die in de omgeving van het industriegebied le ven. Het is slechts logisch, dat hoe meer ijzer en staal Hoogovens gaat produceren, hoe meer werkkrachten daarvoor nodig zijn. Om een miljoen ton staal te maken, zijn thans 8200 mensen nodig. De stap van 1.9 miljoen ton naar 2,45 miljoen ton betekent dat er „slechts" 2800 mensen bij moeten komen. Het aantal werkkrachten stijgt na melijk niet geheel evenredig met een gro tere produktie. Zijn voor een jaarproduk- tie van 1,9 miljoen ton, 8200 mensen per miljoen ton nodig, bij een jaarproduktie van 2,45 miljoen ton vermindert het aantal benodigde mensen per miljoen ton enigs zins. In 1964 zullen er om en nabij acht tienduizend mensen bij Hoogovens werken. Zal het aantrekken van nieuw personeel op zich zelf Hoogovens genoeg hoofdbre kens bezorgen, het huisvestingsprobleem zal er 'niet eenvoudiger door worden. Evenmin als nu al het geval is zullen in de toekomst alle werkkrachten in of dicht bij het werkgebied wonen: er zal steeds een groot deel zijn dat „pendelt". Hoog ovens streeft daarbij naar steeds snellere en betere verbindingen tussen het werkter rein en de haardsteden van de pendelaars, die hoe langer hoe meer uit het noorden zullen moeten komen. Intussen worden geen al te grote moei lijkheden verwacht met betrekking tot de huisvesting van die nieuwe personeelsle den, welke wèl dicht bij hun werk komen te wonen. Met de gemeente Beverwijk en Heemskerk zijn daartoe overeenkomsten gesloten, terwijl het pensionschip „Arosa Sun" spoedig een tehuis zal bieden aan honderden. De ligplaats voor dit schip, in het Noordzeekanaal nabij Hoogovens, is nog niet gereed, maar Rijkswaterstaat zal er, zo vernemen wij, dezer dagen aan be ginnen. Hèt lijkt wat voorbarig nu al over het jaar 2010 te schrijven, daar de wereld zolang wij die nu kennen dat jaar wel eens niet zou kunnen halen. Dat is dan een pessi mistische gedachte. Pessimisme kan men burgemeester J. G. S. Bruinsma van Be verwijk zeker niet verwijten, aangezien hij bij bijna elke officiële gelegenheid over de toekomst spreekt alsof hij het over de dag van morgen heeft. Zo heeft hij in de vandaag af te sluiten „Onderwijsweek 1960" herhaaldelijk over de toekomst ge sproken, de toekomst van Beverwijk. Beverwijk bouwt nu met kracht aan de toekomstige „staalstad". De weg die daar toe nog moet worden afgelegd is inder daad indrukwekkend. Er moet een stad worden gebouwd met duizenden étagewo ningen, enkele torenflats, een schouw burg, een zwembad en andere grote ge bouwen. Velen in Beverwijk en omgeviag zien die voltooide stad al voor zich. Wan neer men afgaat op de uitlatingen van Be- verwijks eerste burger tijdens diverse bij eenkomsten in de genoemde onderwijs week, dan zou het best mogelijk kunnen zijn, dat de „staalstad" (zoals het vergro te Beverwijk wel wordt genoemd) al in 1970 gereed is. „Het streekplan IJmond- Noord is naar verwacht wordt al in 1970 volgebouwd", heeft burgemeester Bruinsma gezegd en hij dacht daarbij vooral aan de geweldige uitbreiding van Hoogovens in IJmuiden. Want voor de bouw van nieuwe fabrie ken en voor het op gang houden van de nationale staalproduktie zijn nog duizen den mensen nodig, van wie een groot deel in Beverwijk gehuisvest zal worden. Op het ogenblik verloopt de bouw van nieuwe stadswijken bijzonder snel, sneller dan de opstellers van het streekplan hebben ge dacht. Misschien is Beverwijks burgemeester een optimist, hij kan er wat de toekomst betreft naast zijn, maar dan nóg is de ge dachte aan de nieuwe stad, die de Bever- wijkers zo graag „staalstad" noemen, in drukwekkend. Deze stad zou zich. dan van de Velser ponten uitstrekken tot ver voor bij het oude kasteel „Assumburg" in Heemskerk. Of nu het streekplan IJmond-Noord in 1970 of in 1980 volgebouwd zal zijn, in bei de jaren zullen er gepensioneerde heer tjes op banken zitten in een park met la ge bomen. Want die bomen groeien niet zo snel als woonwijken. En in 2010 zullen er weer oude heertjes in hetzelfde park zit ten, maar de banken zullen dan omringd zijn door hoge bomen. En deze heertjes zullen dan kunnen zeggen of de huidige generatie het werkstuk de bouw van een staalstad behoorlijk heeft afgewerkt of niet. Gistermiddag is de nieuwste, grootste en snelste motorreddingboot van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, de „Carlot", bestemd voor het station Terschelling, in dienst gesteld. Even tevoren had de directeur van de n.v. Scheepsbouw Maatschappij v.h. fa. H. A. Schouten te Muiden, de heer J. Vonk, het fraaie vaartuig, dat ligplaats had gekozen voor de etablissementen van de Konink lijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij aan de Surinamekade te Amsterdam, overgedragen aan de voorzitter van de K.N.Z.H.R.M., ir. W. H. Kruyff, die de „Carlot" vervolgens overdroeg aan de voorzitter van de commissie van plaatselijk bestuur der Redding-Maatschappij, burgemeester Okkinga van Terschelling, die tenslotte de „Carlot" toevertrouwde aan schipper Jannes Toxopeus. Jannes Toxopeus, die met stuurman Henk Spits en Jacobus Bakker voor deze ge legenheid naar Amsterdam was gekomen, kreeg ook een grote vlag van Terschel ling, geschonken door een bewonderaar ster van de reddingsploeg Terschelling. De ze vlag zal bij bijzondere gelegenheden worden gehesen aan boord van de „Car lot". Vele sprekers voerden het woord, alvo rens een groot aantal genodigden, onder wie velen uit verafgelegen plaatsen in Ne derland, zich naar de „Carlot" begaven. In onze krant van maandag 28 novem ber hebben wij, na de eerste proeftocht van de „Carlot" op de Noordzee, die door een van onze redacteuren werd meege maakt, alle bijzonderheden gegeven over deze bijzondej-e motorreddingboot. Zij is inderdaad een grote aanwinst voor de vloot van de K.N.Z.H.R.M., die thans bestaat uit 12 motorreddingboten, 11 motor-strand- reddingboten en twee motorreddingvletten. Vele sprekers betrokken de echtgenoten van de bemanning der „Carlot" in de hul de voor het uitmuntende werk dat zij reeds hebben verricht. „U kunt uw werk slechts doen, omdat uw echtgenoten het goed vin den", aldus de heer Vonk, die namens de bouwster van de „Carlot" sprak. De „Carlot" is een honderd percent Neder landse produkt en dit is eveneens iets, waar Nederland trots op mag zijn. De nieuwe reddingboot komt in de plaats an de „Brandaris", die naar het station Scheveningen gaat, ter vervanging van de „Dorus Rijkers", die na grondige repara ties, vaarklaar in reserve zal worden ge houden. De „Carlot", die vier ton heeft gekost, is grotendeels bekostigd met de driehon- derduizend gulden, die mejuffrouw C.F. J. Meyer indertijd heeft nagelaten aan de Reddingsmaatschappij. Zij had hieraan de voorwaarde verbonden, dat het vaar tuig „Carlot" zou heten. Over de naam van de nieuwe reddingboot is overigens wat te doen geweest. Op Terschelling heeft men slechts met gemengde gevoelens af stand gedaan van de naam „Brandaris", die men onafscheidelijk van Terschelling acht. Maar Terschelling heeft toch nog een „Brandaris" namelijk de beroemde vuur toren en deze zal blijven. De aanwezigheid van mevrouw De Booy echtgenote van de directeur der K.N.Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy, werd door alle betrokkenen zeer op prijs gesteld; zij heeft namelijk indertijd de „Carlot" te water gelaten. De bemoeienis sen van de heer Ch. van der Zweep, ad- Advertentie bezoekt v-rij blijvend' de van fabriek naar particulier. DEALERS MARKTPLEIN BEVALLEN: I. J. Bouwens-Noach, d., Hoofdbuurtstraat 7, Velsen-Zuid; A. Schut- te-Van Pel, d„ Sparrenstraat 23, IJmuiden- Oost; M. H. Polak-Broersen, d.. Androme- dastraat 25. IJmuiden; E. C. Verhoef-Van Kappel. d., Orionweg 168. IJmuiden; G J. M, van Esveld-Van Voorst, z.. Van Dalen laan 206. Santpoort; M. C. Blok-Olivier. d.. Bonekampstraat 2, IJmuiden-Oost: C. Mo- reira-Van der Hak. d.. Annastraat 1 a rd.. IJmuiden; A. M. Heideman-Schuitenmaker, d., Leeuweriklaan 32, IJmuiden-Oost; G. H. Veldhoven-Koster, z., Van Speijkstraat 31. IJmuiden-Oost; J. M. de Graaf-De Heer z.. Scheldestraat 108. IJmuiden; C. A. M Evertse-Blommerde. d.. Berglaan 17. Sant poort; J. M. Mocjen-Van Maas, z.. Gijzen- veltplantsoen 43, IJmuiden: M. J. Wernke- De Looff. z„ Lorentzstraat 42. IJmuiden- Oost; S. van Nieuwenhuizen-Van den Bra- ber. d.. Lange Nieuwstraat 426, IJmuiden; G. J. J. van Baar-Houthuijse. d., Vecht- straat 189, IJmuiden. OVERLEDEN: L. Wulp, 61 j„ echtg. van Th. K. Jensen. De Genestetlaan 26, Drie huis; J. van Eldik, 65 j., echtg. van J. H Roel, Clarionlaan 7, Santpoort; Chr E. Lehnacker. 59 j., echtg. van H. B. v. Drof- felaar, Velserbroekstraat 13. Santpoort. ONDERTROUWD: H. J. Riesebos, Erede- rik Hendrikstraat 13, Kampen en K Spij kerman. Van Speykstraat 46. IJmuiden- Oost; P. Böhm, Eenhoornstraat 35, IJmui den en G. C. M. Verheulen. Eenhoornstraat 35. IJmuiden; S. Kugler, Tel Aviv. Israel en C. Prins, Fahrenheitstraat 50. IJmuiden; M. L. Verschoor, Murrystraat 38, Pernis en W. G. Heijligenberg, Burg. Rambonnetlaan 32. IJmuiden. t.a. IJmuiden, Burg. Ram bonnetlaan 32; A. Groen, Kanaalstraat 23, IJmuiden en L. Escarabajal Castillo. Ka naalstraat 23. IJmuiden: C. v. d. Pieterman. Burg. Rambonnetlaan 41, IJmuiden en A. M. E. Kimman. Kriemhildestraat 13. Drie huis. t.a. IJmuiden. Pegasusstraat 35. GETROUWD: G. Smid en A. Eberhard, Velsen-Noord. Noorderlaan 20; C. T, Jacké en A. E. Stoker, IJmuiden, Grahamstraat 16; L. M. Snijders en G. Wortel, IJmuiden-Oost, Stolstraat 4; A. M. Ruijgrok en C. M. Wilgenhof, IJmuiden- Oost, Lange Nieuwstraat 696; J. Kok en E. van den Berg, IJmuiden-Oost, Heidestraat 6; H. Hopman en M. W. Roos. IJmuiden- Oost. Fazantenlaan 30; P. de Boer en A. Kraaijenoord. IJmuiden-Oost. Le Maire- straat. 16: C. Walraven en C. Zuidam IJmuiden. Vleetstraat 34: J. A. T. de Graaff en E. E. G. Schreuder. Hilversum, Emma- straat 42: W. P. Rigter en E. Bos. IJmuiden Oost, Tuindersstraat 30: S. Hoogland en A. H. Venema, IJmuiden-Oost, Eikenstraat 29. junct-directeur van de Reddingmaatschap pij, bij de bouw zijn eveneens bijzonder gewaardeerd. De ontwerper van de „Car lot", prof. ir. H. E Jaeger, was wegens ziekte verhinderd gistermiddag aanwezig te zijn, maar zijn aandeel in de totstand koming van de fraaie motorreddingboot, werd evenmin vergeten: hij ontwierp een vaartuig waar Nederland trots op mag zijn. Advertentie ZIJL WEG 5 7 - HAARLEM Huur-piano's in ruime keuze ZATERDAG 17 DECEMBER Statenhuis, 20 uur: Kienavond Giete- ling. Kennemer Theater, 20 uur: Showavond De Klavierschippers. ZONDAG 18 DECEMBER Cultureel Centrum, 10.30 uur: Humanis tisch Verbond. Statenhuis, 10.30 uur: Humanistisch Ver bond Beverwijk met prof. dr. B. W. Scha per. Engelmunduskerk, 11.30 uur: Gelegen heid tot gelukwensen van ds. Brink, 12V2 jaar predikant. MAANDAG 19 DECEMBER Schans 12, Beverwijk, 20 uur: IJmond dubbel 8: vakantiefilmwedstrijd. Wijkcentrum, Velsen-Noord, 20 uur: Kerstbijeenkomst Partij van de Arbeid. OPSTELLING S.V.IJ. In de thuiswedstrijd tegen Alkmaar ver schijnt de IJmuidense voetbalclub SVIJ zondag om half een op Schoonenberg als volgt in het veld: Koekenbier; N.N. en Van Eerden; N. Schaap, J. Schaap en N. van der Zwet-Slotemaker; Schippers, Buding, Spanjaard. Minneboo en Glas. De gemeente Heemsberk gaat 96 etage- jvoningen in het uitbreidingsplan „Ooster wijk" bouwen. Het complex bestaat uit 48 woningen met drie slaapvertrekken en 48 woningen met twee slaapkamers. De bouwkosten, inclusief de kosten voor aan leg van een centrale antenne worden ge raamd op 1.457.932,08. De huurprijs zal naar schatting per week bedragen: voor woningen met drie slaapkamers 15,80 per week en voor de woningen met twee slaapkamers 14,60 per week. Het betreft hier een complex woningwetwoningen. De raad wordt een krediet voor de bouw ge vraagd. Daarover zal op donderdag 22 december tijdens de openbare raadsverga dering worden beslist. Voor Heemskerk-dorp bestaat het plan tot de bouw van 32 ééngezinswoningen. De kosten daarvan worden geraamd op f 489.392,53. Advertentie Lederen geldtassen in div. prijzen De speciaalzaak voor IJmuiden TROMPSTRAAT 2 - 4 en 10 - IJMUIDEN Telefoon 4078 In de afgelopen nacht omstreeks halfdrie is nabij Woerden een goederentrein ont spoord. Twee wagens kantelden en verniel den twee masten van de elektrische boven leiding. Hierdoor is het treinverkeer tussen Woerden en Gouda geheel gestremd. Reizi gers worden per bus vervoerd. De oorzaak van de ontsporing is waar schijnlijk dat van een van de goederen wagens een. as is losgeraakt. Advertentie apart ©n artistiek verantwoord wllhelminakade 74 telefoon 5440 Aanvoer van vrijdag Vrijdag bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden in het totaal 6350 kisten, waar van 383 tong en tarbot 1 heilbot, 240 schol, 40 schar, 4115 haring, 200 makreel, 440 schelvis, 400 wijting, 305 kabeljauw en gul, 8 leng, 5 haai, 2 ham, 16 poon, 175 koolvis en 20 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilogram: heilbot 32,90, grote tong 4,404,20, grootmiddel tong 4 3,60, kleinmiddel tong 3,202,80. kleine tong I 2,902,60, kleine tong II 2—1,74, tarbot I 3,70—3,20, zalm 6,-. Per 50 kilogram: tarbot II f 124, tarbot III 96, tarbot IV 80—60, grote schol 4641, grootmiddel schol 4945, kleinmiddel schol 6964, kleine schol I 7140, schar 3815,50, verse haring 13,80—11, makreel 17—11, grote schelvis 6454, grootmiddel schelvis 6050, kleinmiddel schelvis 6545, kleine schelvis I 5842, kleine schel vis II 35—8, wijting 24—8, grote gul 4633, middel gul 3732, klei ne gul 2620, kleine haai f 2018, ham 124, poontjes 209, kleine kool- vis zwart 3118. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 212 94, grote koolvis zwart 9676, gro te koolvis wit 122, gx-ote leng 10086. Besommingen van vrijdag IJM 10 Maria van Hattem 13.700, KW 87 12.600, KW 36 en KW 115 763, KW 152 6180, KW 116 6270, IJM 38 2060, WR 51 5390. Aanvoer van zaterdag Twee trawlers, vier loggers en 45 kotters zorgden zaterdag yoor 6877 kisten, waar van 70 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 80 koolvis, 2850 haring van de trawlers, 2020 haring van de kotters, 235 sprot, 600 schol, 55 tarbot, 250 varia, 180 stuks kabeljauw. 30.000 kilo tong. KW 99 Maria Theresia (28 november) 1645 westkustharing, 45 koolvis. VL 153 Liesje en Rutger (28 november) 1370 kisten, waarvan 1335 westkustharing. 35 koolvis. De kleine vaart was er met 36 schepen. Prijzen van zaterdag Export: grote regels kabeljauw f 65—76, U kvnt het uzell gemakkelijk maken dóór het abonnementsgeld voor het. volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Conrant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65. post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen. kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt n dan het bezorg adres van de krant vermelden Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Die Brücke (T h a 1 i a - t h e a t e r, IJmuiden). De laatste dagen van het derde rijk worden in deze film gekarakteriseerd met de na vrante beelden van een ware gebeurtenis: Zeven Duitse jongens worden bij de na dering der Amerikaanse troepen onder de wapenen geroepen. Men laat ze achter bij de brug, die de toegang vormt tot hun dorp. Het is de bedoeling dat de brug wordt op geblazen maar voor dat kan gebeuren na deren de Amerikaanse tanks en de jon gens zien zich geplaatst tegenover de ver schrikkelijke realiteit van de ooi-log die dreigend naderbij komt met het naderen van de tanks. Huilend van angst onder gaan zij de vuurdoop. Slechts één van hen overleeft het... Bemhard Wicki levert met „Die Brücke" zijn eerste film af. Het is een vaak goed gemaakte film. die weliswaar langzaam op gang komt. maar bijzonder sterke epi sodes bevat. Wicki schuwt de realiteit niet. Men houdt er een wrange nasmaak van over zo realistisch brengt hij de on dergang en de angst van de jonge solda ten in beeld. Het is in feite de boekstaving van de zinloosheid, waarmee jonge levens worden opgeofferd in een al verloren oor log. een aanval op de oorlog zelf. Van maandag tot en met woensdag de zeer spannende film „Voetstappen in de nacht" met Trevor Howard. Donderdag „On the waterfront", zondagmiddag „Het laatste duel". Liefde en begeerte (R e x-t heater). Weer een van die nieuwe films die hun Franse herkomst niet verloochenen. Om de liefde is het gege ven van een dramatische ontwikkeling voorzien, die een knap meisje tenslotte doet besluiten haar.minnaar en haar echt genoot de rug toe te keren teneinde alleen te zorgen voor de baby die ze van de min naar verwacht. Een nogal hypocritisch slot, want zoveel karakter legt de lieve jongedame niet aan de dag. Daarmee zijn we bij het tweedé aspect aangeland: de begeerte. Die wordt open en bloot bedreven, precies en gedetail leerd. Het aanvallige meisje snoept heel levenslustig van twee walletjes. Zondagmiddag iets heel anders: „Knal- potridders". Woensdag en donderdag „De onzichtbare spion slaat toe". Te heet om aan te pakken (L u x o r, Beverwijk). Een film over een Franse journalist, die een reportage over Londense stripclubs gaat maken. Hij ontmoet er allerlei zaken en toestanden, maar ook allerlei mooie vrouwen. Zondag middag „Hercules", Donderdag „08/15, het einde". Voetstappen in de nacht (Kennemer Theater, Beverwijk In dit theater worden deze week harde maatregelen genomen. Vrijdag en zater dag „Voetstappen in de nacht" en zondag tot en met woensdag „De schrik van de onderwereld". Twee spannende films. Zondagmiddag liegt „De schrik van de bloedvallei" er trouwens ook niet om. Michigan Kid (W.B.-t heater) Beverwijk. „The Mi chigan Kid" is de held van vanavond, die een bandietenbende de voet dwars zet en dan in moeilijkheden komt. Zondag en maandag „Guerillastrijd in de rimboe", zondagmiddag „Salvo des doods". kleine regels kabeljauw f 3548, grote schol f 3846, middel schol f 4248, zet- schol f 4657, schol I f 4354, grote tong f 4.204.50, grootmiddel tong f 3.704.00, kleinmiddel tong f 3.003.40, tong I f 2.70 3.20, slips f 2.302.60, grote tarbot f 3.40— 3.60, zwarte koolvis f 8090, grote gul f 46 47, middel gul f3841, torren f 2733, schol II f4352, schol III f3242, west kustharing fll15, spanharing fll13. sardien f 1418. Besommingen van zaterdag KW 99 f 2140, KW 91 f 7990, K W75 f 8030, KW 22 f 4700, KW 37 f7230. KW 19 f4380, KW 168 f6680, RO 2 f4015, IJM 59 f4980, IJM 63 f 3690, IJM 45 f 3090. IJM 52 f 3520, IJM 16 f1810. IJM 4 f3720, IJM 11 f3520, KW 35 f3010 KW 112 f900, KW 60 f2920. KW 128 f390, KW 98 f2220, KW 157 f7700, KW 21 f2550, KW 72 f4120. KW 109 f 3060. KW 132 f4800, KW 68 f3180, KW 66 f4310, KW 119 f3200. KW 96 f4900, TX 51 f3560. RO 1 f 5110, WR 7 f 5380, WR 50 f 6660. WR 58 f 5600. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 1600 westkustharing. 2000 spanharing, 5000 kilo tong, 400 platvis. Oudste schepen 1 december: KW 80 Dirk Maria; 6 decem ber: IJM 36 Jacoba Gesina IJM 13 Ariadne. KW 4 Golfstroom, KW 8 Deining, KW 122 Arie Ouwehand, SCH 153, Onderneming 4; 7 december: IJM 26 's-Gravenhage, IJM 57 Medan, IJM 99 Egmont. Op zee Er stond een bries om de noord. De vangsten waren maar 60 tot 150 manden haring, makreel, schelvis en kabeljauw per etmaal. De Antje deed een trek van twee pakjes de Allanwater eveneens, de Deining ving in drie trekken 20 manden hoops, de Clara deed een trek van 40 manden en oO stuks kabeljauw. De loggers en kotters op de kust hadden goed weer. Ze vingen 80 tot 250 kilo tong en 10 tot 25 manden schol en wijting per De loggers en kotters bij P-boei 3 vingen 150 tot 350 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en wijting per etmaal. De Johannes Polderman IJM 20 is weer naar zee vertrokken. In het kort In Edinburgh wordt thans geëxperimen teerd met opvouwbare viskisten van p asw en water bestand papier. aldus World Fishing. De nieuwe kist weegt 5 Engelse ponden de tot dusverre gebruikte ha ringkist weegt 12 Engelse ponden, de hou ten viskist 17 Engelse ponden. De prijs is „Jager dan die van aluminium viskisten, die drie: pond kos,ten. Duitse deskundigen gaan naar Kameroen om daar te helpen bij de ontwikkeling van de visserij Zeelieden uit Kameroen gaan naar visserijscholen in Duitsland. In Scheveningen zal de vuurtoren nog vóór Kerstmis weer op volle sterkte zijn De reparatie- en vernieuwingswerkzaam heden verlopen vlot. Mr. C H. Meyer vertrekt als secretari van het Bedrijfschap voor de groothandel in vis en aanverwante bedrijven. Als zijn opvolger is benoemd drs. P. Kuiper. Het gemeentebestuur van Heemskerk overweegt door de sociografische dienst een informatieve nota te doen samenstel len over de huidige problematiek van de ruimtelyke ordening, ook in verband met het streekplan „IJmond-Noord". Dit wordt geantwoord op een schrifte lijke vraag van een raadslid bij het onder zoek naar de begroting van Heemskerk voor 1961. Gevraagd wordt ook wat het gemeente bestuur denkt van de suggestie leerlingen van Heemskerkse scholen in het Velser- bad zwemonderricht te laten geven. Het gemeentebestuur antwoordt daarop dat het een onderzoek wil instellen ofschoon het Velserbad overbezet is. Overigens wordt erop gewezen dat geruime tijd ge leden een bouwaanvrage in zee is gegaan voor een nieuw zwembad. Zodra de rijks goedkeuring wordt, verkregen kan met de bouw worden begonnen. Binnenkort zal het college een krediet van 5000 vragen voor de voorbereidende werkzaamheden in verband met de bouw van een nieuw gemeentehuis in Heemskerk. Ver gevorderd zijn ook de plannen tot stichting van een film- en toneelzaal in deze gemeente. Het 2500 brt. metende ms „Oberon" van de K.N.S.M. is op 9 juli even na midder nacht aan het begin van de reis naar West-Indië in het IJ zover naar bakboord uitgelopen dat hei schip in aanvaring kwam met een steiger achter het centraal station. Het schip werd niet beschadigd, maar de schade aan de steiger bedroeg 30.000. De Raad voor de Scheepvaart, heeft naar deze aanvaring een onderzoek ingesteld. De gezagvoerder van de „Oberon" ver klaarde dat zijn schip uit het roer was gelopen. Aan de stuurinrichting is even wel geen defect geconstateerd. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. F. van Doorn, zei van mening te zijn dat de oorzaak is geweest het optre den van een sterke zuiging doordat de ..Oberon" een te grote vaart had. De ka pitein is hiervoor verantwoordelijk en daaróm achtte de inspecteur hem mede schuldig aan deze aanvaring. De heer Van Doorn stelde de raad voor, de kapitein me de schuldig te verklaren doch geen straf op te leggen, omdat dit voorval zonder twijfel een ernstige les voor hem is ge weest. Enkele leden van de Raad voor de scheepvaart uitten critiek op het feit, dat de sleepboot' reeds had losgemaakt. Het is gebruikelijk dat sleepboten hun vracht door het-bochtige IJ naar buiten brengen tot aan het Stenen Hoofd. De raad zal la ter uitspraak doen. Het Noorse parlement heeft vrijdag de Noorse regering gemachtigd het lidmaat schap van Noorwegen van de internatio nale overeenkomst voor de walvisvaart vóór het einde van dit jaar op te zeggen. De kwestie werd in het Storting ter spra ke gebracht door prof. E. Petersen, lid van de commissie voor buitenlandse za ken, die zei dat de zaak acuut was gewor den. Hij wees erop, dat de Noorse walvis- raad, waarin zowel de maatschappijen voor de walvisvaart als de vakverenigin gen van zeelieden vertegenwoordigd zijn, met algemene stemmen bij de regering aangedrongen had het voorwaardelijke lid maatschap van Noorwegen op te zeggen. Noorwegen trok zich in 1958 reeds te rug, maar trad in september van dit jaar weer toe om de mogelijkheid van nieuwe besprekingen over een nieuwe verdeling van de contingenten voor de walvisvangst en internationaal toezicht op de vangsten niet verloren te doen gaan. Noorwegen stelde echter tevens drie voorwaarden, aan geen enkele waarvan voldaan is. De hoogleraar zei, dat als er vóór het einde van dit jaar geen mededeling van beëin diging van het lidmaatschap gedaan is, Noorwegen gebonden zal zijn door rege lingen, die door de leden van de overeen komst voor het volgende seizoen zijn goed gekeurd. De burgemeester van Beverwijk houdt op maandag 2 januari een nieuwjaarsre ceptie. Deze heeft plaats in stadhuis „Scheybeeck" aan de Velserweg van half acht des avonds af. Advertentie 'T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstr. 718 - Telef. 4535 Trawlvisserlj Maandag 28 nov.: m.t. Maria Theresia KW 99. Donderdag 1 december: m.t. Dirk Maria KW 80. Dinsdag 6 december: m.t. Ariadne IJM 18, Ja coba Gesina IJM 36, Golfstroom K W4, Deining KW 8, Arie Ouwehand KW l22; m.l. Vertrouwen KW 6, Doggersbank KW 75, Molva KW 91 (16 dec. binnen). Onderneming KW 175, Onderne ming IV SCH 153. Woensdag 7 december: m.t. 's-Gravenhage IJM 26, Medan IJM 57. Egmond IJM 99: m.l. Neder land VI KW 37. Borneo KW 127, Eendracht KW 168; m.k. Gijsbertha KW 143. Donderdag 8 december: m.t. Cornelis den Duik KW 144; m.l. Nelly Maria KW 70, Hette Marga- retha KW 74. Willem Robert RO 27. Vrijdag 9 december: m.t. Post Boy IJM 35, To ronto IJM 97, Sakina Martine KW 32; m.l. Orion KW 22; m.k. Agatha KW 157 (eerste reis). Zaterdag 10 december: m.t. Cornelia Maria SCH 135, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Huiber- dina Gijsbertha KW 85, Drie Gebroeders HD 79. Maandag 12 december: m.t. Allan Water IJM 24, Antje KW 49. Claesje RO 46, Voorloper VL 16, Willem VL 121; m.l. Annie IJM 14, Jan IJM 81, Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10. Arie Nico KW 17, Adriana KW 19, Cornelis KW 24, Concor dia KW 26, De Verwachting KW 28, Bertha KW 38, De Vrouw Anna KW 52, Elizabeth KW 64, Henk KW 66. Saturnus KW 69, Willempje KW 89. Toenadering KW 95, Nestor KW <101. De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Jacoba Catharina KW 132. Willy KW 154, Gijsbert Bas- tiaan KW 161, De Vier Gezusters KW 162, Ver trouwen KW 166, Peter Anne KW 169, Dolfijn RO 2; m.k. Dageraad IJM 4, Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Maria Lovisa IJM 16 (15 dec. binnen), Emisel LJM 31, Jannie IJM 38 (16 dec. binnen), Margrita IJM 42, De Hoop I IJM 45 (14 dec. binnen), Frederika Maria IJM 62, De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60. K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63. Ronny IJM 64, Frank IJM 65 (14 dec. binnen). Paul IJM 66, Hans IJM 67 114 dec. binnen), De Hoop III IJM 73. Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207. Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210 (14 dec. bin nen), Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Deo Vor lente II KW 11, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27. Rein KW 30 (14 dec. binnen), Pe tronella KW 31, Tiny KW 34. Prinses Margriet KW 51. Dinemarie KW 57, Cornelia Adriana KW 53, Ludi KW 61, Arend Cornelis KW 68, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Alnilam KW 90, Jeannette KW 93, Nico KW 96, Arendje KW 98, Esperanza KW 102, Wim KW 103, Jacoba KW 105, Karla El len KW 106, Gijsbert Dirk KW 109, Wilma KW 113, Mare Liberum KW 117, IJsbrand KW 119, Agatha Arie KW 126, Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133. Dirk Taat KW 134, Uriana KW 136 (15 dec. binnen), Maartje Jacoba KW 137, El- l.v Gerda KW 142, Samenwerking KW 146, Dirk van Beelen KW 148, Willy Alida KW 155, Peter Leonard KW 156 (14 dec. binnen), Helena KW 164. Alida Jacoba KW 165. Pieter Jacob KW 178. Jp.na KW 210 (14 dec. binnen), Samenwerking HD 125. Arie Geertje TX 14, Mar.vanne WR 7, Okko Bosker WR 25. Petra WR 32, Tlny Dieuw WP 33 (15 dec. binnen), Jan Willem WR 34, Sa- gitta WR 37, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51. Spes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Alie WR 59, Albert MO 1. Dinsdag 13 december: m.t. Emma IJM 15, Am sterdam IJM 28. Delft IJM 37. Protinus IJM 154, Wiron IV IJM 209, Wiron II IJM 211, Albertha Hendrika KW 81, Francina KW 153, Jan Maria KW 171: m.l. Verwachting IJM 204, Hubertha Ge- rarda KW 9. Cornelis Marinus KW 48. Floris KW 59, Sursum Corda KW 124, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Onderneming II SCH 27; m.k. Swift IJM 54, Limanda KW 33. Woensdag 14 december: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Beatrice IJM 72, Brittenburg KW 121, Emma Wilhelmina KW 135, Onderneming I SCH 261, Ada VL 7; m.l. Maria Jacoba KW 73, Astra KW 115 (16 dec. binnen); m.k. De Hoop I IJM 45. Hans IJM 67, Corrie IJM 78, Rein KW 30, Stern KW 36 (16 dec. binnen). Peter Leonard KW 156, Jana KW 210. Donderdag 15 december: m.t. Dirkje RO 63, Stadt Enckhuysen KW 82; m.l. Grietje KW 20, Everard Christina KW 40, Neptunus KW 45, Ro bert William KW 123. Gezina Geertrui KW 176; m.k. Maria Lovisa IJM 16. Frank IJM 65. Wiron I IJM 210. Margriet Jozien KW 63 (eerste reis). Urania KW 136. Tiny Dieuw WR 33. Vrijdag 16 december: m.t. Johannes Polderman IJM 20. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 29 nov.: m.l. Fierman Eluard KW 5. Maandag 5 december: m.l. Wilhelmina I KW 25. Dinsdag 6 december: m.l. Rijnmond IV KW 15, Ri.inmond V KW 110, Nederland VII KV/ 130, Vooruit KW 151.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7