Reders in Hamburg en Bremen zijn zeer verontwaardigd boekhoudkundige medewerker Fa. v.d. KOLK m HOOVER SPINARINSE VOOR DE FEESTDAGEN P. ONRUST EN ZOON Raad voor de Scheepvaart Critiek op regeling der specialistenopleiding Prof. G. van den Bergh betwist geldigheid van kortingswet Tientallen leerlingen namen afscheid Nog geen verlenging van de leerplicht Esperanto facultatief op ulo-scholen Een ander huis verpleeghuipen 9 Fransen gaan door met aanhouden van schepen Administrateur zou J 100.000,- verduisterd hebben Posities sleepboten van Bureau Wijsmuller In België werken veel Nederlandse verpleegsters Groningse vrijgemaakte predikanten willen gesprek met geref. kerk Grote Noord-Zuid expositie in „De Beijerd" te Breda Werk van Vereniging Nederlandse Gemeenten blijft groeien LUIDSPREKERS die spoelt, pompt en droogt! Met de Hoover Spinarinse geen .gesjouw met emmers water meerJ 350.- Afdekblad MO.. ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 (Van onze correspondent) BONN De Franse marine heeft gis teren opnieuw Westduitse schepen buiten de Franse territoriale wateren, dus buiten de driemjjlszone, aangehouden. De Ham- burgse en Bremense vrachtschepen Arch- sum en Syrthe, werden op open zee tot stoppen gedwongen, waarna Franse mari ne commando's de ladingen onderzochten. De Fransen vrezen dat Westduitse sche pen geregeld wapens uit Rusland, Turkije en West-Duitsland naar de Algerijnse op standelingen transporteren. Het gaat hier om het respectievelijk vijf tiende en zestiende geval van aanhouding, dit keer kort nadat de Westduitse regering voor het eerst te Parijs officieel had ge protesteerd tegen deze „openlijke zeerove rij" zoals men vooral te Hamburg en Bre men zegt. In Bonn wordt overwogen schepen die door de Middellandse Zee moeten varen, de Westduitse staatsvlag, de „Bundes- dienstflagge" te laten voeren. In geval van aanhouding zou de schending van het vol kenrecht dan nog ernstiger zijn. „De zee is vrij" In rederijkringen te Hamburg en Bre men wijst men er op dat de Nederlandse rechtsgeleerde Hugo de Groot reeds in de vermaarde stelling proclameerde dat de zee vrij is. Geen enkele natie, zo heeft men nog in 1958 op de internationale zeerecht conferentie van de UNO vastgesteld, heeft het recht een handelsschip aan te hou den, behalve wanneer vaststaat dat het slaven vervoert of zeeroverij bedrijft. Bij de zestien aanhoudingen zijn zes Westduitse schepen gedwongen Franse ha vens aan te doen. In twee gevallen werd de lading in beslag genomen, onderzocht maar later weer vrijgegeven. In geen en kel geval kon worden bewezen dat een Aanvaring „Strabo" De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de „Strabo" gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. Naar het oordeel van de raad is het mede aan de schuld van de kapitein te wijten dat het Antilliaanse motorschip „Strabo" op 17 mei 1959 op de Noordzee in aanvaring' is gekomen met het Zweedse motorschip „Madeleine", ten gevolge waarvan beide schepen schade hebben opgelopen. De „Strabo", een schip van 377 brt., behoort toe aan de West- Indische Scheepvaartmaatschappij op Cu rasao. De kapitein heeft volgens de raad naar omstandigheden te snel gevaren. Of hier van uitsluitende schuld of slechts van me deschuld sprake is kan de raad, nu gege vens van het andere schip ontbreken, nipt beoordelen. Stranding „Margriet Anja" De raad heeft voorts de stuurman van de „Margriet Anja" gestraft door hem de bevoegdheid öm als kapitein of als stuur man op zeeschepen te varen voor de tijd van een maand te ontnemen. De raad is van mening dat het aan de grond lopen van het motorschip „Margriet Anja" op 11 juli 1959 in de Kleine Belt aan de schuld van de stuurman is te wijten. De „Mar griet Anja" is eigendom van E. Smid te Groningen en meet 498 brt. Na het vast lopen gelukte het weer vlot te komen en kon de reis worden voortgezet. Volgens de raad was de stuurman verantwoordelijk voor de navigatie. Hij heeft niet tijdig ge merkt dat de roerganger niet goed koers hield. Botsing „Noorderlicht" De raad heeft de kapitein van de „Noor derlicht" gestraft door hem de bevoegd heid om als kapitein op zeeschepen te va ren voor de tijd van een week te ont nemen. De raad is van mening dat de kapitein schuld heeft aan de aanvaring van de „Noorderlicht" met het Franse binnenschip „Maennelstein" op 16 juni van dit jaar in de Waalhaven te Rotterdam. De „Noorderlicht" toebehorende aan de wed. J. Hulsebosch-Bos te Meppel en 470 brt. metend, werd door de aanvaring ern stig aan de boeg beschadigd. Volgens de raad heeft de kapitein ver scheidene fouten gemaakt. Hij heeft ge varen met een onvoldoend bemande brug. Vele keren reeds heeft de raad ertegen bezwaar gemaakt dat bij het in- en uit varen van havens de kapitein zelf aan het roer gaat staan. Hij kan, doordat hij van achter het roer niet in staat is de situatie goed te overzien, niet vandaar de naviga tie leiden. Naar het oordeel van de raad heeft deze fout zich hier wederom gewro ken. Ten slotte verwijt de i'aad de kapi tein dat hij bij het invax-en van de Waal haven geen man voorop heeft geplaatst. Stranding „Lijnbaan" De Raad voor de Scheepvaart heeft de stuurman van het rri.s. „Lijnbaan" gestraft met berisping omdat de stranding van dit schip op 19 februari 1960 op Haisborough Sand uitsluitend moet worden geweten aan zijn schuld. De stuurman heeft zeer ernstig in zijn navigatie gefaald doordat hij geen peilingen heeft genomen, de af stand tot het vuurschip Haisbro slecht heeft geschat, verder niets heeft gedaan om zijn koers te contx-oleren en tenslotte, toen hij de wrakbroei waar hij koers moest veranderen miste, heeft verzuimd zijn ka pitein te waarschuwen, aldus het oordeel van de Raad. Kiel, roer en schroef van het schip waren bij de stranding ernstig beschadigd. Een 57-jarige administrateur is gearres- teei'd onder verdenking zien ten nadele van de vereniging „De Nedei'landse Bloemis terij" en van de stichting „Bloemen- expresse" 100.000 te hebben toegeëigend in een pex-iode van tien jaren. Naar in het „Vakblad voor de Bloemisterij" wox-dt meegedeeld, was de man al sinds 1947 in dienst van de vex-eniging. Het bestuur heeft hem inmiddels ontslagen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE van de schepen wapens naar de Algerijnse opstandelingen vervoerde. Slechts in een geval toonde de Franse regering zich be reid de geleden schade aan de reders te vei'goeden. In alle andere gevallen wei gerde Parijs de brieven der reders te be antwoorden. Men vraagt zich af, of de Fransen tot deze „zeeroverij" ook zouden zijn overgegaan, indien de Westduitse re gering van stonde aan scherp had gepro testeerd. Men heeft begrip voor de moei lijke Franse positie in Noox'd-Afrika, maar men heeft geen enkel begrip voor het feit, dat juist Westduitse handelsschepen het slachtoffer moesten worden en dat men hier nimmer iets hoorde over de aanhou ding door Franse marineschepen van Rus sische of andere Oosteuropese vrachtsche pen, die vrij geregeld wapens voor de Algerijnse opstandelingen moeten vei'voe- ren. Hamburg en Bremen hebben opnieuw scherpe protesten van Bonn bij Parijs ge- eist. Het Russische vrachtschip Sjerkassi is volgens A.F.P. donderdag in Casablan ca (Marokko) aangekomen met een lading van 700 ton wapens en munitie. De zeesleper Noord-Holland van Bureau Wijsmuller in IJmuiderx was 15 december nog los onder weg van Japan naar de Ver enigde Staten. De Utx-echt bevond zich de veertiende 600 mijl ten oosten van Hawaii met het vliegdekschip Sitkoh Bay voor Japan. De Zeeland kwam op 12 december in IJmuiden aan en vei'trok 15 december van IJmuiden naar Hamburg om een midden sectie te halen, die naar Baltimox-e in de V.S. gesleept moet worden. De Cycloop kwam op 15 december samen met de Fries land aan in Troon, Schotland, met op sleeptouw een Liberty-schip, dat door de Friesland uit Wilmington (USA) werd ge haald. De Cycloop maakte ter hoogte van de Azoren vast. Alle overige sleepboten van Wijsmuller zijn in IJmuiden gestationeei'd. In drie van Brussels grootste ziekenhui zen is vijftig percent van de verpleegsters afkomstig uit Nederland. In België is men al enige tijd bezig met de hervorming van de verpleegstersopleiding, die daardoor aanzienlijk zwaax'der is geworden. Een van de gevolgen hiexwan is, dat Belgische meisjes in Nederland gaan studex-en, waar de eisen nog niet zo hoog liggen als in België, en daarna met het Nedei'landse diploma, dat gelijkgesteld is aan het Bel gische, in hun eigen land in een zieken huis gaan werken. Evenals in Nederland bestaat ook in in België een nijpend tekort aan verplegend pei-soneel. De opleiding- scholen in België hebben dit jaar maar half zoveel nieuwe leerlingen ingeschreven als verleden jaax\ Een van de oorzaken hiervan is, dat de opleiding van zieken- oppastex-s, waarvoor zich ieder jaar bijna duizend nieuwe kandidaten aanmelden on der de nieuwe regeling- niet meer bestaat. De gemeenteziekenhuizen in België px'o- beren het tekort op te heffen door ge huwde verpleegseters aan te stellen. On langs is besloten eenjarige opleidingen te organiseren voor hulpvex-zox-gingspersoneel. De geslaagden krijgen de naam „nursing- hostess". Deze meisjes zullen worden be last met huishoudelijk werk. De voorzitter van de Vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen, de heer Jos. Mae- nen, heeft in de jaarvergadering van deze vex'eniging in Utrecht zijn ontstemming uitgespx-oken over een nieuwe x-egeling van de Koninklijke Nedei'landse Maat schappij ter Bevox-dex-ing van de Genees kunst, waax-bij volgens hem aan de zie- kenhuisoi'ganisaties een onvolwaax'dige plaats wordt toegekend ten aanzien van de specialistenopleiding. In het centraal college voor de oplei dingseisen voor specialisten wil de maat schappij de ziekenhuizen slechts een ad viserende stem geven en dan nog alleen wanneer het opleidingseisen betreft, waar bij de ziekenhuizen direct zijn betrokken. De ziekenhuisorganisaties worden in de commissie van beroep niet gehoord. De heer Maenen zei, dat niet alleen de landelijke ziekenhuisox-ganisaties maar ook vele leden van de Tweede Kamer van me ning zijn, dat bij een dex-gelijke opzet van de specialistenopleiding onvoldoende reke ning wordt gehouden met de gx-ote belan gen van de ziekenhuizen. Hij spi-ak de hoop uit, dat de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid zijn ambtgenoot van Ondex'wijs, Kunsten en Wetenschap pen ervan zal kunnen overtuigen, dat bij de opleiding van specialisten nog andex-e partijen zijn betrokken dan die welke in de regeling van de maatschappij zijn ge noemd. Verpleegsters Dr. J. J. Hirdes, geneesheer-dix-ecteur van „Bex-g en Bosch" te Bilthoven, be handelde enkele aspecten van het ver- pleegstersvraagstuk. Nederland telt in de jaax-klasse van 18 tot 20 op het ogenblik ongeveer 85.000 vrouwen, terwijl er jaar lijks ongeveer 8500 eerstejaars leerlingver pleegsters nodig zijn. Ongeveer 28 percent van de meisjes uit deze leeftijdsgx-oep heeft echter een intelligentiequotiënt van 90 of kleiner en komt niet in aanmerking voor het verpleegstersberoep. De I.Q.-groep 110-130, waaruit feitelijk de verpleegsters zouden moeten voortkomen, omvat slechts 25 percent van het totaal. De ziekenhui zen zijn echter genoodzaakt in toenemen de mate een beroep te doen op de „mid denmoot" die slechts een minimale school opleiding heeft. De ziekenhuisdirecties adviseerde hij, nog eens in alle objectiviteit te ovex-we- gen of het tot dusverre ingenomen stand punt dat men meisjes die alleen lager on derwijs of huishoudondex-wijs hebben ge noten, tot vex-pleegsters kan opleiden, wel juist is. Hij meende dat men iedei'e wij ziging van de toelatingseisen voor de ver- pleegstex-sopleiding op dit ogenblik ach terwege moet laten wil men catastrophale gevolgen voorkomen. Hij achtte het vol slagen onmogelijk, gelet op de intelligen tie van het merendeel der leerlingen die nu deze opleiding volgen, het lespi-ogram- ma te verzwaren en uit te breiden. Prof. mr. dr. G. van den Bergh, oud hoogleraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam en oud-lid der Tweede Ka mer heeft de Staat der Nederlanden een proces aangedaan wegens het in verband met de a.o.w,-uitkering toepassen van kor ting op zijn pensioen als oud-lid dei- Tweede Kamer. Zijn eis om deze korting ongedaan te maken is echter afgewezen zowel door de Haagse kantonrechter als door het Haagse gerechtshof. Daarna is prof. Van den Bergh in cassatie gekomen. Hij voerde daarbij aan, dat de wet, die deze korting mogelijk maakt, die van 31 januax-i 1957, niet overeenkomstig de eis van de Grondwet met de stemmen van twee-derden van het aantal leden van elk der Kamers zou zijn aangenomen, daar deze aanneming is geschied zonder hoof delijke stemming. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. P. Eijssen, heeft thans in deze zaak conclusie genomen. Hij zei van mening te zijn, dat, indien geen der leden van de Kamer hoofdelijke oproeping vexdangt, die oproeping niet nodig is. Dit is zijns in ziens ook niet het geval voor een besluit, waarvoor de stemmen van twee-derden van het aantal leden der Kamer nodig zijn. Als twee-derden van het aantal le den aanwezig is en er wordt geen hoof delijke stemming gevraagd, dan kan de instemming van alle aanwezigen worden aangenomen. Voor de wijze van vaststel ling van de aanwezigheid van het aantal leden van een Kamer bevat de Grond wet geen voorschriften. Naar de advocaat- generaal meent verbiedt geen enkele wets bepaling, dat een Kamer zich in voldoende mate present acht aan de hand van een px-esentielijst. Mi\ Eijssen achtte de desbetreffende wet wettig tot stand gekomen en concludeei-de tot verwerping van het bex-oep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 27 januari. Twee Groningse vrijgemaakt gerefor- meerde predikanten, ds. L. L. v. d. Vliet en ds. A. v. d. Ziel, hebben zich gedistan- cieerd van het standpunt van de vrijge maakte kei-keraad ter plaatse en zich openlijk uitgesproken voor een gesprek met de gereformeerde kei-ken. De Gereformeerde Kerk in Groningen had zich met een verzoek daartoe tot de vrij- gemaakten gericht, maar deze toonden zich volstrekt afwijzend. De beide predi kanten hebben daax-op een verklaring uit gegeven waarin ze op het huns inziens on schriftuurlijke van deze gang van zaken wijzen. „Met doet alsof de Gereformeerde Kerken valse kerken zijn gewox-den, maar dat geloven we niet", zeggen ze. Het ge sprek op basis van schrift en belijdenissen achten ze geboden. Beide predikanten verklai-en dat het be sluit van de gereformeerde synode van Utrecht tot terzijdestelling van de ver- vangingsformule hen „bijzonder verblijd" heeft. Ze zien er een vergemakkelijking in van het kerkelijke gesprek. De twee vrijgemaakte predikanten spre ken, hun .verontrusting uit over de. koers die hun geloofsgemeenschap de laatste jaren vaart en dateehun niet-geheel in over eenstemming Voorkomt met de heilige schrift en dé praktijk dér vaderen. „We naderen bedenkelijk de gx-ens van kerk en sec te" menen ze. In hun verklaring spx-eken de predikan ten de hoop uit dat de komende vrijge maakte synode Van Assen niet in het spoor van de vorige synodes zal treden. Volksmuziekschool Veisen Enkele tientallen leerlingen van de Volks muziekschool Velsen hebben in de boven zaal van Royal" in IJmuiden hun cui-sus Algemeen Vormend Muziekonderwijs afge sloten. Het progx-amma voor deze avond was geheel door de leerlingen zelf samen gesteld. Als solist of in groepsverband (duo, trio of kwartet) bespeelden zij de sopraan- en altblokfluit, gitaar, viool, kla- i-inet en piano. Het gehalte van het gebo- dene was goed en houdt zeker een belofte voor de toekomst in. Ook de voorgedra gen gedichten getuigden van een goede smaak. De opgevoerde schetsjes veroor zaakten menig lachsalvo. Ouders en leer krachten volgden een en ander met grote aandacht. De heer Huizinga, directeur van de school, richtte namens het bestuur woox-- den van dank aan ouders en leraren, maar natuurlijk vooral aan de scheidende leer lingen, die vijf jaar lang de algemene les sen hebben gevolgd. Hij reikte de getuig- schriften uit en sprak hierbij de wens uit dat de muziek de leerlingen veel vreugde zou schenken. Een van de aanwezigen dankte namens alle oudei's de directeur en de leerkrachten. Vex-volgens voerde een klas B-3 leerlin gen als slotnummer een kleine i-evue op, waarin verscheidene docenten in het zon netje werden gezet. De schrijver van deze revue, Ad v.d. Blom uit Santpoox-t oogstte hiex-mee een welverdiend aplaus. Er is nog geen uitzicht op het binnenkort invoeren van een langere leerplicht, zo heeft minister Cals in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting 1961 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer meegedeeld. In het voorlopig Verslag was gevraagd, of de ervaringen, die met het individueel technisch onderwijs, het vormingswerk voor de bedrijfsjeugd en bepaalde vox-men van partieel onderwijs zijn opgedaan, uit zicht geven op het binnenkort invoeren van een langere leerplicht. De minister merkt op, dat het invoeren van een der gelijke verplichting niet alleen afhankelijk is van een oordeel over deze ervaringen, maar ook van een aantal andere factoren. Het individueel technisch ondei-wijs is nog in een experimenteel stadium. De erva ringen, die hierbij, zijn opgedaan, zullen waarschijnlijk van waarde zijn bij het op lossen van de moeilijkheden die met een verlenging van de leerplicht samenhangen. Ook het vormingswerk voor de bedrijfs jeugd bevindt zich nog in een stadium van ontwikkeling. De ervaringen hierbij zijn over het algemeen gunstig. In aanwezigheid van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord-Bi-abant, dr. C. N. M. Kortmann, en vele autoritei ten heeft vrijdagavond in het Bredase Culturele Centrum De Beijerd de ambas sadeur van België in Nederland, bai-on F. X. van der Straten Waillet, de expositie Het Landschap in de Nederlanden van 1555 tot 1630 geopend. De expositie is ge organiseerd in het kader van het Belgisch- Nederlandse Culturele Akkoord onder be scherming van de International Council of Museums ter gelegenheid van de aan staande openstelling van de Merwedebrug. Baron Van der Straten Waillet sprak als zijn overtuiging uit dat door de nieuwe Gorcumse brug en deze tentoonstelling een nauwer contact zal ontstaan zowel ten opzichte van de mens als van de land schappen in noord en zuid. Dr. A. B. de Vries, dii-ecteur van het Mauritshuis in Den Haag, heeft de expositie ingeleid, die hij een der beste noemde, die ooit in Ne derland gehouden zijn. De tentoonstelling voert als ondertitel „Van Brueghel tot Ru bens en Hercules Seghers". Van Breda gaat de expositie naar Gent. Scheidende hoofddirecteur: „Het werk dat door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt gedaan, zal blijven groeien. Die groei is een gevolg van het feit, dat de gemeentelijke activi teiten steeds meer toenemen. Activiteiten die vooral ook in het sociale vlak lig gen, zoals sport, huisvesting en bouxvtoe- zicht. Door dit alles zal de taak van een gemeentebestuur groter en groter worden en dat dus ook de arbeid van onze vereni ging meegroeit, staat voor mij vast". Dat heeft de.hoofddirecteur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, de heer.N. Arkema gézegd, dié per 1 januari, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, deze functie zal neer leggen. Hoofddirecteur Arkema zal echter na die datum niet helemaal ambteloos bur ger zijn. Hij blijft de post van secretaris generaal van de IULA. de Internationale Vereniging van Gemeenten, die hij sinds 1949 bekleedt, vervullen. In 1912 werd de Nederlandse Vereniging van Gemeenten opgericht. Een paar hon derd gemeenten traden toe als lid. Nu, in 1960, zijn alle ongeveer duizend ge meenten in ons land aangesloten. In 1927 werd de heer Arkema adjunct directeur van de vereniging, in 1930 di recteur en op 10 december 1947 hoofddix-ec- teur. In een groot aantal commissies had hij zitting en ook maakte hij deel uit van het bestuur van vele instellingen. In 1949 werd hij benoemd tot ex-e-lid van de Nedexland- se Vereniging voor Gemeentebelangen als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop hij de belangen van deze vereni- ging in de bezettingsjaren heeft verdedigd en voox-gestaan. De heer N. Arkema is ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw. Maandag middag is er een afscheidsx'eceptie in ho tel „Wittebrug". Een wetsontwerp tot wijziging van de lagex-onderwijswet 1920, waarin het in de memorie van toelichting op de begi-oting voor 1961 reeds aangekondigde voorstel tot invoering van Esperanto als faculta tief vak op ulo-scholen en tot instelling van een akte esperanto l.o. is opgeno men, is in voox-bereiding. Dit heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan de Tweede Kamer mede gedeeld. Het ligt niet in de bedoeling de akte Esperanto l.o. wat de beloning be treft gelijk te stellen met de u.l.o.-akten. JONK N.V. KOOG AAN DE ZAAN zoekt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding voor de Afdeling Admini stratie, een capabele Gedacht wordt aan een jonge man van niet ouder dan 25 jaar, die in het bezit is van of studeert voor praktijkdipl. boekhouden. Voor een enthousiaste en accurate medewerker zijn er goede toekomstmogelijkheden in ons gestadig groeiende bedrijf. Schriftelijke of telefonische sollicitaties worden gaarne ingewacht door FASTING JONK N.V., Kneuterdijk 2 a, Postbus 88 te Den Haag, Tel. 070-180953 N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACH.- STIKSTERS. Stuk loon, hoog loon. Gevr. MEISJE voor d. en n. bij fam. m. 2 kl. kind. (1!4- 2% jr.) in mod. villa. Werk ster aanwezig. Mevr. Stach, Pentislaan la, Aerdenhout, Telef. 41047. Gevraagd WERKSTER voor vrijdags. Te melden Hoofd straat 28, Santpoort. Telef. 02560-8242. WERKSTER gevr. voor 1 ochtend p. w. Mevr. Noor denbos, Steenbokstraa.t 11. Gevr. NET MEISJE, 14 a 15 jaar, voor hele dagen. Na pierstraat 2, IJmuiden. Tel. 5919. Gevr. op klein atelier te IJ muiden volslagen MACH.- STIKSTER (mantels). Za terdags vrij. Hoog loon. Aan melden: v. d. Helststraat 24. Tussen 7 en 8 uur. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt voor di rect JONGEMAN voor de snij afdeling. Kom dan voor de verhuizing eens bij ons informeren naar onze voordelige prijzen. Wjj verhuizen U correct en voordelig! FRANS HALSSTRAAT 30 IJmuiden Telefoon 4735 In de ziekenverpleging te Wijk aan Zee worden ge vraagd: bij voorkeur met enige er varing en niet beneden 19 jaar. Bruto salaris naar ge lang van leeftijd en ervaring, 228.tot 347.p. maand. Vergoeding van reiskosten en aanschaf le dienstkleding. Soil, aan de Geneesheer- Directeur, Voorstraat 42 te Wijk aan Zee. Te koop gevr. een MID DENSTANDSWONING te IJmuiden of directe omgev. Kooppr. ca. 25.000.v.o.n. Brieven L 1732. Gevr. door heer ONGEM. KAMER met stookgelegenh. Brieven L 1724. Wie wil ons huis van bin nen OPSCHILDEREN tegen voordelige prijs? Br. L 1727. Charmant FELIX-KATER- TJE zoekt huisvesting. Waal straat 82. RIJSCHOOL VELSERBEEK 6.— per uur. Theorie gra tis. Driehuizerkerkweg 54, Telef. 8358. KERSTBOMEN 2.50 alle maten. Jan v. d. Berg, stand plaats Planetenweg naast de Superette en Scheldestraat 23 KERSTSTUKJES, bloemen, hulst en dennegroen, bij R. v. d. Berg. op het Markt plein t/o Nederland. VAN HEDEN AF alle dagen Kerstbomen vanaf 2.50, bij R. v. d. Berg, op het Markt plein t/o Nederland. Onze Jubileumpolis loopt DEZE MAAND af. Alleen volle polissen hebben waar de. C. Lodder, Driehuis. LUXE VERHUUR V.W. 1960 K. A. van Doesburg, Pla netenweg 20, Telef. 7320. Enorme sortering WILD en GEVOGELTE voor de a.s. feestdagen. Vers geslacht. Poeliersbedrijf P. Onrust en Zoon, Oranjestraat 96. Telef. 5291. AUTOVERHUURBEDRIJF A. Uniken. Weekse dagen 15.— p. dag. Z. Z. 20.— per dag. Wijk aan Zeeër- weg 146. Telef. 7839. VANAF ZATERDAG 17 dec. de gehele dag verkoop van kerstbomen op het Velser- duinplein. J. Aardenburg, Wijk aan Zee. Bestel nu voor de feestdagen SLACHTKIPPEN en EEN DEN. Beukenstraat 22. TELEVISIE v.a. 7.90 p. w. Alleen bekende merken o.a. Philips, Aristona, Siemens, le bet. 3 mnd. na proef. H.A.J.O., Da Costalaan 36, Driehuis. Telef. 7116. AUTORIJSCHOOL H. Ane- pool, voor luxe en vracht auto. Erk. Bovag instr. met de nieuwste Opeis. Rijn straat 91. Telef. 4565-6285. Steeds verkrijgbaar IJS TAARTEN v.a. 3.50, 8 a 10 personen. Patisserie Dekkers, Centrum Galerij, Telefoon 4302. VOGELHOUDERS: bij ons nog steeds zaden en granen van 1ste kwaliteit en nieuwé oogst, tegen de laagste prij zen. Sloot, Wijk a. Zeeër- weg 101. VOGELHOUDERS: let op!!! Bij ons steeds verse zaden van 1ste kwaliteit; en daar door uw vogels in Topcon ditie. Sloot, Wijk a. Zeeër- weg 101. KOOP NU EEN KERST BOOM. Grote keuze mooi gevormde bomen. Beatrix Bloemsierkunst, Kennemex-- laan 56-58, Telef. 6083. Ver koop op het trottoir vóór de zaak. NYLON VELOURS SWEA TERS, vesten en jumpers voor dames en kinderen. Zee man, rioemstraat 70, IJmui den. Telef. 4235. WERKSOKKEN, krimpvrij, nooit meer stoppen, in zwart en grijs 3.50.' Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. WOLLEN VESTEN, truien en jumpers voor dames, he ren en kinderen. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. Jongeman van 16 jaar zoekt net R.K. KOSTHUIS in Wijk aan Zee in een gezin waar hij in de huiselijke kring wordt opgenomen. Brieven onder L 1738 bureau van dit blad. PENSION aangeb. voor He ren en Dames op leeftijd of ouder echtpaar. Prima ver zorging. Brieven L 1734. WONINGRUIL. 4-kam. flat L. Nieuwstr., Velserduinweg, Max'ktplein. Gevr. vrij huis, 5 a 6 kam. Brieven L 1730. WONINGRUIL te Santpoort. Agb. ruime middenst. wo ning omg. Terrasweg. Gevr. huis omg. W. de Zwijger- laan-Brederoodseweg. Event, genegen tot koop. Brieven G 1731. ZAALTJE TE HUUR voor vergaderingen, lessen, clubs enz. Brieven L 5674. KERSTPLATEN o.a. Maas- treechter Staar, diverse kin derkoren, Duitse koren, reli- gieuse muziek. Muziekhandel Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden-O. Telef. 7127. Het sop terug naar teil of wasmachine, het spoelwater naar de gootsteen, alles gaat volkomen automatisch. Het natte wasgoed gaat maar één keer door uw handen. Zo lost u al uw spoel- en droogproblemen op! Gratis demonstratie in de winkel of aart huis. VCLSeROUINWEQ 173- VMUID6N-T5L. Betaling ook in overleg Kalkoenen - Ganzen Soepkippen - Kippenpoulet Braadkippen - Braadkuikens Poulardes - Eendvogels Hazen - Konijnen ALLES VERS GESLACHT EN PANKLAAR Vroegtijdig bestellen POELIERSBEDRIJF Oranjestraat 96 IJmuiden (W.) Tel. 5291 Reeds een VISKOM MET GOUDVISJES, slechts 2.75. Engelhart, Trompstraat 92, Telef. 4146. PRIMA ZANGKANARIES met gax-antie vanaf 10. en een pracht collectie vo gelkooien, waaronder de nieuwste modellen. Engel hart, Trompstraat 92, Telef. 4146. VOLIÈREHOUDERS! Vogel zaden nieuwe aanvoer. Se- negaalgierst voor oude prijs 0.75 per kg, 5 kg 3.50. Kanariezaad Super 5 kg 3.50. Engelhart, Tromp straat 92. Telef. 4146. VOOR UW WILD en GE VOGELTE Stuyt's Poeliers- bedrijf, Terrasweg 33, Sant poort. Telef. 8245. Bestellin gen worden thuisbezorgd. Uitsluitend vers. KERSTBOOMVERLICH TING, 16 lampjes, vanaf 6.25. Keizer, Plein 1945 no. 3 en 54. Telef. 4516. Wij maken alle SLEUTELS. Fa. N. P. Zwager, Kennemer- laan 77. Telef. 5607. Gratis op zicht bij U thuis! BONTMANTELS, kort en lang, reeds vanaf 2.— p. w. Vraagt vrijblijvend inlich tingen. Strikte geheimhou ding. Brieven L 5279. Wijnands en Van Rensen: WEDSTRIJDPRIJZEN, me dailles, bekers, vaantjes. Vij zelstraat 125, A'dam. Zaken- adres voor Velsen: P. J. van Rensen, Kerkerinklaan 70, Santpoort. Telef. 02560-7463. GELUIDSBANDEN voor alle soorten bandrecorders. Uni ken, Wijk aan Zeeërweg 45. Telef. 7127. LEDEREN KLEDING vanaf 2.p. w. Lederen Kleding bedrijf Veldhuis, Breestraat no. 12, Beverwijk. Telef. 5629 SLIJTERIJ „FLORA", Zee weg 115. Telef. 5307. 1 fles Chiffon d'Amore 2.55. PHILIPS RADIO en TELE VISIE, platenspelers en bandrecorders 100 service (event, ruilen wij uw oude app. in). Velo afd. Radio en Televisie. Trompstraat 68, IJmuiden. Telef. 5198-8191. De nieuwste kleuren WON- DERWOL, dat moet U zien. Reuze knotten 2.25. Zee man, Bloemstraat 70, IJmui den. Telef. 4235. Te koop gevr. ANTIEKE KLOKKEN, tafels, stoelen, kasten, schilderijen, porse lein, kristal etc. Maasstraat 7. Telef. 7425. Te koop HEMIFIX STA PELPANNEN voor halve prijs, weinig gebruikt. Sta tionsweg 87, Velsen-Zuid. Te koop SLACHTKONIJ- NEN. Trompstraat 136, IJ- muiden-Oost. Te koop LEREN JAS, in st. v. nieuw, 100.—. De Gene- stetlaan 23, Driehuis. Van 'e eig. OPEL REKORD 1959, in st. van nw. 40.000 km gelopen. Kachel. Benz. 1 12. Geen Duitse import. A.N.W.B. rapport aanwezig. 5300. Financ. mog. Telef. 02500-36106. Te koop 2 kl. FORD NEW ANGLIA 1955 met roldak, radio, verwarming, 2000.-. Industriestraat 38. Te koop z.g.a.n. AANHANG WAGEN. Geheel compl. met nieuwe reserveband. Bonai- restraat 4, Santpoort. Telef. 02560-7030. le koop VAUXHALL, pr. wagen, 4 cyl. Prijs 375.—. Inruil mogelijk. Bonairestr. 4. Santpoort. Tel. 02560-7030 Gevr. voor Ruteck's Cafe taria, Kruisweg 22-24, Haar lem: SERVEERSTERS, ver koopsters v. d. buffetten, net persoon in alg. dienst, werk ster, toiletjuffrouw. Melden dagelijks bij de gérant op bovenstaand adres. 'le koop z.g.a.n. MEISJES MANTEL, 14 jaar. Tussen- beeksweg 29. Te koop aangeb. van parti culier OPEL REKORD '55, in staat van nieuw, met nwe. banden, kachel, radio enz. Slechts 72.000 km gereden. 2750.—. Tel. 02550-4854. Te koop grote GEZONDE SLACHTKONIJNEN. Wil lem Barendszstraat 15. Te koop TAUNUS 12 M DE LUXE 1955, kachel enz. 1250.Zeeweg 269. Te koop prachtige donkere WINTERJAS z.g.a.n. Bill, prijs. Adres bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9