Amerika betaalt voor ons land slechts 25 Starfighters Vliegtuig in centrum van München neergestort §gg MORR S beforeijouêuij! Vleugel van „Sir bij Roermond i t-Anna-Stichting" ti de as gelegd HET WEER Aüe 20 inzittenden en 29 passagiers van een tram m het Seven gekomen Nederland krijgt 30 miljoen dollar voor uitrusting van een kruiser met „Terriër"-raketten shodh gaat langer mee! Patiënten met moeite in veiligheid gebracht Tegenvaller van 250 miljoen Elfjarige Stephen Baltz overleden Vliegramp in München Prinses Armgard werd 77 Het woord is aan Zachter In de krant van heden: MAANDAG 19 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 4o Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 i «sa ezg fl ^1 /fF^W 85a^B% *11® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I 8 TTj g g g M gr 1 f| g g |T Jl 1 g Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL Ja JL JL JL Ja \JL JL JL Ja 1* banco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389 m. kantooruren 5080 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Advertentie BARTEUOR1SSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je Een beeld van de ontstellende ravage in München, waar zaterdagmiddag een vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht in het winkelcentrum neer stortte na in aanraking te zijn geko men met de toren van de St. Faulskerk. Zondag heeft prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, op haar land goed huize Warmelo te Diepenheim haar 77ste verjaardag gevierd. De Prinses tel de onde haar gasten onder meer Koningin Juliana en Prins Bernhard en de Prinses sen Beatrix en Irene. Cowper: Denk goed na, alvorens een offer te brengen. Het is heel goed mogelijk dat ge iets wilt offeren om er beter van te worden. 1MB I Hill II HM IHI'IIH 'llilll tie advertentie op pagina 3 Angstige momenten hebben gisteravond de ongeveer duizend bewoners van de „Sint Anna-stichting" te Heel bij Roer mond doorgemaakt, toen in de rechtervleu gel met de slaapzalen en de arbeidsthe- rapielokalen van het gebouw brand ont stond. 100 oudere vrouwen bevonden zich in deze vleugel, waarin ook de kinder afdeling is ondergebracht. De patiënten werden met veel moeite en niet zonder gevaar voor eigen leven door de brand weer van Heel, die zeer snel ter plaatse was, in veiligheid gebracht. Zij werden voorlopig ondergebracht in een wasserij achter de „Sint Anna-stichting en in een andere psychiatrische inrichting in hetzelfde dorp. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de burgemeester aan de brandweer van Roermond om hulp vroeg. Met drie spuiten rukte deze uit en sa men met de inmiddels uit Weert en Ven- lo gearriveerde brandweer werd het vuur krachtig bestreden. Ook de rijkspolitie uit Roex-mond spoedde zich in mobilofoonwa gens naar de plaats des onheilds om waar mogelijk te assistex'en. Ook wax-en wel dra tien ziekenauto's op het terx-ein van de inrichting aanwezig. Gelukkig bleken ze niet nodig te zijn. Als een fakkel stond het gebouw te branden. Om twee uur stond twee dex-de deel in lichtex-laaie. De bx-andweerlieden deden hun uiterste best de omliggende panden te sparen, die door een vonkenregen gevaar liepen eveneens vlam te vatten. Rondom „Sint Anna" la gen weldra gx-ote hoeveelheden klex-en, schoenen, huisraad en meubelstukken. Hele vx-achten had men naar buiten ge worpen om nog te redden wat er te redden was. De bevolking van Heel heeft geholpen door al deze goedex-en veilig in haar huizen op te bei-gen. De schade kon nog niet ge schat worden. Zij beloopt zeker enkele hondex-dduizenden guldens. De gehele nacht zijn de brandweerlieden in de weer ge weest en vermoedelijk zullen ze ook van daag op hun post moeten blijven voor de nablussing. Veel hinder ondervonden zij van de lichte vorst die de wegen spiegel glad maakt. Over de oorzaak van de bx-and is nog niets met enige zekerheid bekend. Vex-ondersteld werd dat zij ge zocht moet woi-den in kortsluiting in de elektx-ische leidingen van de rechtervleu gel van het gebouw. Advertentie In de wandelgangen van het NAVO-gebouw te Parijs is zondag vernomen dat Nederland en de Verenigde Staten een akkoord zijn aangegaan op grond waar van Amerika Nederland hulp zal bieden ten bedrage van dertig miljoen dollar voor een aantal defensie-inspanningen, waaronder de verbouwing van de kruiser „De Zeven Provinciën" voor de uitrusting met terriërraketten. Over de kruiser „De Ruyter" was reeds eerder overeenstemming bereikt. Volgens wat men in de wandelgangen hoorde moet deze oveeenkomst in nauw verband worden gezien met de zaterdag gesloten overeenkomst tussen de Verenigde Staten, Nederland, België, West-Duitsland en Italië over de geïntegreerde produktie van Starfighterstraaljagers in de vier genoemde Europese NAVO-landen. Bij de ondex-handelingen hierover heb ben zich tussen Nedex-land en de Verenig de Staten een aantal moeilijkheden voor gedaan, in het bijzonder over de verhou ding tussen het aantal toestellen dat Ne derland en het aantal dat de Verenigde Staten zal bekostigen. Volgens het zater dag gesloten akkoox'd betaalt Nederland er 95 en de Vex-enigde Staten 25. De Star- fighter kost drie a vier miljoen dollax\ De Amerikanen hadden tijdens onderhande lingen over dit punt gezegd dat Neder land er 100 zou moeten betalen. De Ne derlandse regering vond echter dat deze verhouding te ongunstig is, vergeleken met die, welke voor België en Italië geldt. Voor België is dat 75 voor eigen en 25 voor Amerikaanse rekening en voor Italië 50 voor eigen en 50 voor Amerikaanse re kening. West-Duitsland betaalt zijn 500 tot 600 Starfighters zelf. Naar voorts in de wandelgangen wex-d vernomen, wilde de Nederlandse regering er aanvankelijk niet meer dan 75 betalen in deze omstandigheden. Nederland stem de in met 95 toestellen voor eigen reke ning, nadat overeenstemming was bereikt over de extra militaire hulp in de vorm van de dertig miljoen dollar. De Amerika nen hadden in de loop van de tijd eex-st gesuggereerd 118 St'ax-fighters voor Ne- dex-land te betalen en later na herzie ning van de plannen 50. Onze correspondent te Parijs tekent hierbij aan: Zoals men weet behoort Nederland met Westduitsland, België en sedert kort ook Italië tot de Eux-opese landen van de NAVO die vorig jaar besloten hun militai- x-e luchtmacht in het kader van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie met Ame rikaanse Starfighters uit te rusten, die voor een ruim deel in Eux-opa in licentie zullen worden gebouwd. Ook de Fokkerfa brieken zijn in deze gemeenschappelijke produktieplannen opgenomen. Nederland had zich verplicht 100 van die vliegtuigeh te zullen bestellen en betalen, welk aan tal de Verenigde Staten dan nog met 50 andere Starfighters zouden vex-meerderen. Onder de druk van de Amerikaanse be zuinigingsplannen, maakte Washington on langs evenwel bekend zich genoodzaakt te zien, dat cadeau van 50 Starfighters tot de helft te reduceren. Ook Italië en België kregen de boodschap dat zij van Washing ton op een vex-minderde militaire bijdrage in natura moesten rekenen. Alleen voor West-Duitsland, dat vijf a zeshonderd Star- fighters voor zijn rekening had genomen, doch zelf rijk genoeg werd beschouwd om die zonder hulp te betalen, was daax-om nooit zulk geschenk of beloning uit Ameri kaanse handen voorzien. De laatste dagen werd in Pax-ijs echter bekend dat de Ame rikanen op ons land meer „bezuinigd" hadden dan op België en Italië en vanwege die behandeling heeft minister Visser zijn ambtgenoot uit Washington aan het jasje getrokken. Hij moet hebben laten uitko men dat het Nederlandse parlement met deze discx-iminatie zeker geen genoegen zou nemen. Van Amerikaanse zijde zou on ze minister van Defensie daarop te ken nen zijn gegeven dat men in Washington Nederland tot een gi-otcre financiële ixi- spanning in staat achtte. België was in het bijzonder ontzien vanwege de financiële nadelen, die dat land door het vei'lies van Kongo wex-d berokkend. En Italië heeft het nooit al te breed gehad. Volgens sommige diplomatieke bronnen zou de Nederlandse bewindsman eveneens uit Amerikaanse mond de beschuldiging hebben moeten horen dat de bedragen die op de begroting voor militaire uitgaven wei-den uitgetrokken, in feite niet altijd volledig worden uitgegeven. De conclusie waartoe de beide ministers tenslotte moe ten zijn gekomen is dat de Amerikaanse bijdrage van 25 vliegtuigen blijft gehand haafd, doch dat Nederland in plaats van 100 maar 95 St.arfight.ex-s zal behoeven te betalen. Daar een Stax-fighter 3 a 4 mil joen kost zou het „vex-lies" van de 25 Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen ons land dus op 75 a 100 miljoen dollar komen te staan, welk bedrag door genoemd akkooi-d met ongeveer 15 a 20 miljoen verminderd kon wox-den. Rest derhalve een tegenval ler voor Nederland van een 70 miljoen dol- lars of ruim 250 miljoen gulden. Verwachting tot morgenavond: Zwaarbewolkt ïnet vooral aan vankelijk regen of motregen en plaatselijk nog mist, later ver spreide opklaringen. Overwe gend matige wind tussen zuid en west. Iets hogex-e temperatux-en vooral in de nacht. Volledige weerrapporten op pagina twee Advertentie „BOUWPAKKETTEN" o.a. Boekenwand 24.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Wee r rap pe Uit het hi oorten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Beeldverhalen 7 Toch Is Het Zo 7 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport U12. 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze correspondent) BONN. Nog geen 22 uur, nadat in New York bij een luchtramp 142 mensen om het leven waren gekomen, stortte een Amerikaans legerpassagierstoestel in het centrum van de Zuidduitse miljoenen stad München en veroorzaakte een af grijselijke ramp. Het vliegtuig, een Con- vair, met zeven bemanningsleden, een militair en twaalf Amerikaanse studenten aan boord, was om 14.00 uur normaal van het vliegveld Riem opgestegen, maar kon niet voldoende hoogte krijgen. Het toestel raakte een kerktoren, verloor een vleugel, kantelde en viel, onderdelen, gas, vlammen en petroleum om zich heen spreidend, vlak naast een met mensen volgepropte bijwagen van tram lijn 10. De twintig inzittenden van de Convair, alsmede 29 trampassagiers kwamen om in de vlammenzee, dat door deze gecompliceerde catastrofe op de cl nikste zaterdag van het jaar in het cen trum van de grootste Beierse stad werd veroorzaakt. De Amerikaanse leger-Convaix-, een tweemotorig toestel, zou de zeven manne lijke en vijf vrouwelijke studenten die in de Beierse hoofdstad studeerden, naar hun familie bx-engen voor het kerstfeest. De startbaan van het vliegveld Riem komt van zuidwestelijke i-ichting recht op het centrum van de stad af: de Convair ver dween via deze baan in de nevel. Plotse ling hoorde de luchtconti-ole van het vlieg veld de vex-twijfelde tijding van de Con vair: „Ik heb motorstoring!" Het toestel vloog op een hoogte van nog geen hon derd meter op München af. Men vermoedt dat de piloot heeft ge tracht op de uitgesti-ekte Theresiën-Wiese waar ieder jaar in november de grote volksfeesten worden gehouden een nood landing te maken. De Convair, zo hebben ooggetuigen verklaard, kwam plotseling door de laaghangende wolken op het cen trum af. Het toestel i-aakte bij de vertwij felde poging van de piloot om nog wat hoogte te winnen, de toren van de Sankt Paulskei-k, waarbij het torenkruis werd verbogen en stukken van de toren op de straat belandden. De Convair i-aakte daai-op achtei-eenvolgens drie huizen en ex plodeerde vlak naast de bijwagen van lijn 10. Pi-iesters, die in de Sankt Paulskerk waren, vei-telden dat de toren plotseling begon te kx-aken en dat stenen door de ra men van de kerk vlogen. Zij hadden het naderen van het toestel niet gehoord waar uit men opmaakt dat beide motoren van de Convair buiten wex-king zijn geweest. Nog ux-en na de ramp vreesde men dat' het torenkruis naar beneden zou komen en voox-bijgangex-s in gevaar zou brengen. Bx-andende petroleum, die tijdens de val uit de linkervleugel van de Convair op de tram spatte, en de hitte van het vuurspu wende vliegtuigwrak schiepen over een afstand van honderd meter een vlammen zee, waaruit in paniek vluchtenden als le vende fakkels trachtten te ontvluchten. Voetgangers die bij een ovex-steekplaats hadden gewacht op het sein „groen" wer den door brand omringd alsof er vuur uit de gx-ond, in plaats van uit de lucht was gekomen. Stukken van de Convair sloegen als kleine bommen in het x-ond en veroor zaakten in divex-se huizen in de omgeving bx-and welke snel geblust kon wox-den. „Geen bomaanval in de oorlog," zo be- x-ichtten oudere Müncheners, „heeft ooit een dex-gelijke verrassende ellende en pa niek rondgezaaid als dit vuur dat uit de hemel op ons afkwam." Er was voor de Münchense politie en brandweer, en voor ijlings toeschietende Amerikaanse ti-oepen, eerst geen redden Bij de Nederlandse Dok en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is het vrachtschip „Streefkerk" te water gelaten, nadat het was gedoopt door mevrouw E. T. Stenfert-Lemke, echt genote van een der directeuren van Radio Holland n.v. te Amsterdam. Het nieuwe schip, dat een draagvermogen heeft van 12.000 ton lading, is het elfde dat de N.D.S.M. voor de Verenigde Scheepvaartmaatschappij bouwt. Het 161 meter lange schip heeft ruimte voor 12 passagiers. Voor de voortstu wing krijgt het schip een negen-cilin der dieselmotor van 10.600 pk. aan. Duizenden mannen en vrouwen, pro- fitei-end van de „gouden zatex-dag" ver- spex-den de weg voor toeschietende brand weer- en ziekenauto's. Dx-ie uur lang was de bx-andweer bezig om de brandende vliegtuig- en tramresten te blussen. De in zittenden van het vliegtuig moeten bijna dadelijk levend vex-brand zijn. De passa- giex-s van de bijwagen van lijn 10, op el kaar geperst en zittend noch staand gele genheid hebbend zich te bewegen, zagen plotseling de vlammen om zich heen. En kelen is het gelukt levend uit de bijwagen te komen. De bijwagen wex-d zatex-dag- avond laat on een grote truck gezet en, met de stoffelijke resten er nog in, naar een kerkhof vervoei-d waar men de lijken uit de kx-omgetrokken stalen massa be vrijdde. Nog uren na de catastrofe lagen er half verkoolde en in der haast met papier toegedekte lijken voor een hotel. Men had geen tijd gehad om zich vei-der met de doden te bemoeien toen men nog een vex-twijfeide poging kon doen om het leven van anderen te x-edden. Tot diep in de nacht en tot de vroege zondagmorgen meldden zich angstige mannen en vx-ouwen bij de politie en het kei-khof, die al in geen uren hadden gehoord van spoorloos vex-dwenen familieleden. Bijzonder actief heeft zich de 34-jarige bux-gemeester van München, dr. Vogel, on langs tot burgemeester gekozen, getoond. Hij organiseex-de vrij kort na de ramp op onbureaucratische wijze een hulpdienst. In zijn stad heerste zaterdagavond laat nog een verkeerschaos. Men poogde vergeefs het verkeer uit het centrum te leiden. Nog drie uur na de ramp hadden zieken en bx-andweerauto's de grootste moeite om zich een weg door het als bxjeenzwermen heen en weer trekkende publiek te banen. Duizenden nieuwsgierigen uit de stad, die meer dan een miljoen inwonex-s telt en juist in het centium niet al te breed is, bleven rond de plaats des onheisl staan of lopen, zelfs toen diep in de nacht po litie en bx-andweer met schijnwex-pers het gebied x-ond het centraal station, waar vliegtuig en tram in brand waren geraakt belichtten. Op de voorgrond de uitgebrande tram waarin 29 mensen om het leven kwa men. Op de achtergrond is de staart van het uitgebrande vliegtuig zichtbaar. De radio in het gehele bondsrepubliek wijzigde zaterdagmiddag x-eeds haar pro gramma en gaf lange tijd ernstige muziek. De televisie deed dat 's avonds niet en liet het aan de kijkers over om te beslissen of men deze dag zou besluiten met een vrolijk variétépi-ogramma of met stilte. NEW YORK (Reuter, AFP en UPI) De elfjarige Stephen Baltz, de enige over levende van de vliegtuigbotsing boven New York, is zaterdagavond aan zijn verwon dingen bezweken. De ouders van Sandy, de heer en mevrouw William Baltz, weigerden het aanbod van twee vrije plaatsen aan boord van een vliegtuig, en verkozen per trein naar hun woonplaats terug te keren. Zaterdag en zondag zijn nog zes lichamen gevonden van mensen die ten gevolge van de vliegbotsing afgelopen vrijdag door in stortingen om het leven zijn gekomen, zo dat het aantal slachtoffers thans 142 be draagt. Volgens de New York Times zou men op het vliegveld Idlewild op het radarscherm waargenomen hebben, dat de twee vlieg tuigen elkaar naderden, maar om on bekende redenen zouden de bemanningen niet op tijd gewaarschuwd zijn. De bandopnemer van de verongelukte DC-8 is in het wrak aangetroffen. Een deel van de band Is intact. Dit apparaat re gistreert voortdurend gegevens als hoogte, richting en snelheid en men hoopt dat het aanwijzingen kan verstrekken over de oor zaak van het ongeluk, samen met de op namen van de gesprekken van de oiloot.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1