Scheepsbrand in New York kost zeker 45 mensen het leven Nieuw vliegdekschip door een vuurzee vernield HET WEER MORRIS before youêuy! Winkelier barricadeert zijn zaak met "scherpgestelde" gasflessen Schadepost van 75 miljoen dollar Geen subsidie voor zes middelbare scholen Haagse politie neemt 500 kg vuurwerk in beslag GEEN MEERDERHEID IN DE UNO VOOR INMENGING IN ALGERIJE In Heel verbrandde het speelgoed van 300 kinderen 46e JAARGANG NUMMER 4_ McGone verlaat Commissie voor Kernenergie Monument voor Ataturk is door een bom vernield Weinig wind Gevoelige klap Kist met gouden munten in Canada verdwenen Vliegdekschip in brand Voorlopig ook geen geld voor Haarlems stadhuis Vrachtauto reed huisje van bejaarde vrouw in Het woord is aan „Willem Ruys" vrijdag terug van wereldreis OPSCHUDDING IN LOSSER Deense bouwer van Maastunnel overleden Kashba blijft nog afgezet Recht op een eigen toekomst wordt wel erkend Italië geeft geen gratie aan SS-lt.-kolonel Kappler Maastricht wil een nieuwe Mn<»«h*-ng In de krant van heden: DINSDAG 20 DECEMBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstxaat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, m» kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (UPI) Een brand die gisteren in de haven van New York is uitgebroken in het nieuwe vliegdekschip „Constellation" (60.000 ton) heeft voor 75 miljoen dollar schade aangericht en aan meer dan 45 mensen het leven gekost. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld, dat nog acht mensen vermist worden, zodat het aantal doden tot 53 kan oplopen. Er werden 225 personen gewond, van wie 136 ernstig. In korte tijd verspreidde het vuur zich door het schip, van hangardek via liftschachten naar voorraadkamers en naar boven tot op het vliegdek. Van het „eiland", de hoge opbouw waar de centrale commandoposten zijn gevestigd, verspreidde het vuur zich bliksemsnel naar voren tot aan de boeg. De brand werd na tien uur werken officieel onder controle verklaard, maar later bleek dat het vuur zich toch verder had uitgebreid. In een dichte sneeuwstorm zijn brand weerlieden meer dan twaalf uur in de weer geweest het vuur te bestrijden. Zoek lichten waren op klaarlichte dag nodig ten gevolge van de rookontwikkeling en de sneeuwjacht. Met drie geweldige kranen die op de pier stonden werden brandweer lieden op het schip gebracht en lijken uit het schip geborgen. Met acetyleenbran ders brandden de brandweerlieden de ze ven cm. dikke scheepshuid door om de brandhaarden beter te kunnen bestrijden. Meer dan zestigduizend ton water werd in het schip gepompt. Een 3500 tot 4000 arbeiders waren op het schip aan het werk om het schip klaar te krijgen voor haar overdracht in maart 1961 toen een hefvorktruck een tank met tweeduizend liter kerosine raakte. De vloeistof stroomde in een schacht waar een arbeider aan het lassen was. De kero sine vatte onmiddellijk vlam en het vuur verspreidde zich razend snel langs de hou ten steigers die in dit gedeelte van het schip opgesteld stonden. WASHINGTON (Reuter en AFP) John McCone, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, heeft meege deeld dat hij zal aftreden wanneer de re- gering-Kennedy op 20 januari in functie treedt. McCone, industrieel en ingenieur, is steeds voorstander geweest van hervat ting der kernproeven. ISTANBOEL (Reuter) In Iskanderoen, in Zuid-Turkije, is een monument voor wijlen president Kemal Ataturk, de grond vester van het moderne Turkije, door een bom verwoest. Volgens de politie is het voetstuk van het monument vernield en het hoofd er af geslagen. Na de ontploffing werd een protestbe toging gehouden, die volgens de politie rustig verlopen is. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en bier en daar enige mot regen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee Arbeiders vluchtten langs die touwen, ladders en loopplanken en het schip af. Anderen sprongen het ijskoude water in. Enkelen slaagden er in zich door patrijs poorten te wringen en het water te berei ken. Terwijl het vuur zich een weg vrat door de stellingen, trachtte de brandweer aan boord van drijvende brandspuiten het vuur te bedwingen en gaten te boren in de scheepswand om opgesloten arbeiders te bevrijden die klopsignalen gaven. Meer dan honderd brandbestrijdingseen- heden werden naar de pier gebracht. Brandweerlieden, uitgerust met zuurstof maskers, luisterden met elektronische ap paraten naar tekenen van leven achter wa terdichte schotten en onder de dekken. Op een plaats werden 38 mannen tegelijk be vrijd. De brand heeft het ontwikkelingsplan van de marine een gevoelige klap toege bracht. De Constellation zou volgend jaar toegevoegd worden aan de vloot in de Stille Oceaan. De „Constellation" is een aanvals-vlieg- dekschip van het type „Forestal". Het zou, bij gereedkomen het grootste schip van de Amerikaanse marine zijn, zo groot, dat het niet door het Panama-kanaal zou kunnen varen. In feite wordt het schip beschouwd als het grootste mechanisch beweegbare voorwerp dat ooit werd gebouwd. De kiel werd gelegd op 14 september 1957. In juli werd het schip te water gelaten. Het zou op 12 mei officieel overgedragen worden aan de marine. De „Constellation" zou ruim drie meter langer geweest zijn dan de „Queen Eliza beth" het grootste commerciële vaartuig ter wereld. De kosten van dit zesde schip van het Forestal-type die oorspronkelijk waren ge raamd op 150 miljoen dollar, zijn intussen opgelopen tot 275 miljoen dollar. Het schip zou bewapend worden met „Terrier'Ta- ket-lanceerinrichtingen en voorts plaats bieden aan honderd gevechtsvliegtuigen. De waterverplaatsing bij volledige bela ding zou 75.900 ton geweest zijn. De marineleiding liet aan bakboord de tanks vol water lopen om te verhinderen, dat het schip zou kapseizen, zoals het pas sagiersschip de „Normandië" deed aan een andere pier in de Newyorkse haven in 1942. Een vliegtuigje waarin een fotograaf op namen maakte van de brand moest we gens bevriezing van de motor een noodlan ding maken in een park waar het twee boomtoppen raakte. De piloot en de foto graaf kwamen met de schrik vrij. Het toe stel werd zwaar beschadigd. TORONTO (Canada) (Reuter) Interpol is ingeschakeld bij een onderzoek naar een kist met gouden munten, die tussen Zü- rich in Zwitserland en Toronto in Canada uit een vliegtuig is verdwenen. Naar pas thans is bekendgemaakt, wordt de kist sinds tien dagen vermist. De munten waren bestemd voor een bank in Toronto, waar zij zouden worden tentoongesteld. De waarde van de zending bedraagt 18.000 dol lar. Een overzichtsfoto van het brandende Amerikaanse vliegdekschip Constella tion (60.000 ton) bij een marinewerf in Brooklyn (New York). Van alle kanten wordt het vuur door de brandweer be streden. (Telefoto) Advertentie ':,BARTELJORISSTR;, 'HA&tó' :JEU134®-V ■.lEIDSESTRAAT-XtóONINdSPLÉIN) AMSTERDAM TEL:'.223596 LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS In IJ mond en Kennemerland: (Van onze Haagse redacteur) Minister Cals heeft voor 1961 wederom zes subsidie-aanvragen van middelbare scholen in Zuid-Kennemerland en IJmond afgewezen. In drie gevallen Is de subsi die-aanvrage ingewilligd. Deze gelukkigen behoren alle tot de groep van het bijzon der onderwijs. Subsidies worden toegezegd ten behoeve van de afdeling middenbare meisjesschool van het Pius X-college te Beverwijk, de afdeling h.b.s.-a van de Rooms-katholieke h.b.s.-b te Lisse en de omzetting van de dependance van het Haarlemse Marnix van St. Aldegonde ly ceum te IJmuiden in de christelijke h.b.s. IJmond. De afgewezen aanvragen hebben betrek king op het Gemeentelijk lyceum te Be verwijk, de afdeling gymnasium van het Karei van Manderlyceum te Haarlem, de omzetting van het Gemeentelijk gymna sium te Velsen in een gemeentelijk ly ceum, de omzetting van de Heemsteedse dependance van het Eerste christelijk ly ceum te Haarlem in een zelfstandige school en een roomskatholieke middelbare school voor meisjes te Bloemendaal. Monumentenzorg Wat de monumentenzorg betreft zijn voor 1961 gelden gereserveerd voor de res tauratie van de Waalse en de Grote Kerk, alsmede enige woonhuizen te Haarlem en van de toren van de hervormde kerk te Velsen. Voorlopig zullen geen bedragen beschikbaar komen voor de restauratie van het stadhuis, de koepel van het Teyler- museum en het voormalige Maria Mag- daleneklooster te Haarlem, de boerderij „Tussenweg" onder Heemskerk, de Dever- ruïne te Lisse, de hervormde kerk en het perceel Torenstraat 4 te Velsen. Maandagavond om kwart voor twaalf is op Oudezijl in Nieuwe Schans een zware vrachtauto, na een vijftiental meters door de berm te zijn gereden en daarbij een heg over deze lengte te hebben ontworteld, het huis van een 72-jarige vrouw binnen gereden. De wagen kwam gedeeltelijk in de voorkamer en richtte een grote ravage aan. De bejaarde vrouw woonde in het thans vernielde gedeelte van de kamer, maar zij sliep in het andere deel. De truck en het huisje werden zwaar beschadigd. De chauffeur heeft waarschijn lijk een hersenschudding opgelopen. Zestig Haagse rechercheurs hebben ge lijktijdig een huiszoeking gedaan bij dertig clandestiene verkopers van vuurwerk. Totaal 500 kilo vuurwerk werd in beslag genomen ter waarde van enige tienduizen den guldens. Er was zeer veel gevaarlijk vuurwerk bij, waarvan de verkoop ver boden is. In verschillende zaken werd het twint.igvoud van de wettelijk toegestane maximum voorraad van vijf kilo aange troffen. Aanleiding om deze actie te voeren was het aanhouden van een expediteur, die partijen vuurwerk, afkomstig uit Leiden, vervoerde zonder de daarvoor geldende bepalingen in acht te nemen. Totaal zijn honderd processenverbaal opgemaakt, zowel tegen de vervoerder als tegen grossiers en winkeliers. Coleridge: Intuitie is een smartelijke eigenschap Zij doet mij de waarheid zien voordat ik haar kan bewijzen, zodat ik voor een dwaas versleten word. De „Willem Ruys" wordt vrijdagmorgen van de negende reis om de wereld in Rot terdam verwacht. Het schip vertrok eind oktober met twee gezagvoerders aan boord. Het keert nu met drie terug. Omdat kapi tein C. G. F. Hoek, die een jaar het com mando op de „Willem Ruys" had gevoerd, te kennen had gegeven liever op een vrachtschip te varen, maakte zijn opvol ger, kapitein H. van den Heuvel uit Roer mond, deze reis als stafkapitein mee. Een oud winkelhuis aan de Teylerstraat in Losser heeft vanmorfen een wel zeer ongewoon beeld geboden. De voorzijde van het huis was in staat van verdediging ge bracht met een barricade van gasflessen, waai-van de veiligheidsdoppen waren af geschroefd. Er hing een doordringende lucht van benzine op straat, manschappen van de rijkspolitie waren in de weer, en tal van inwoners van Losser keken nieuwsgierig toe. De bewoner van dit pand zou namelijk met de sterke arm uit deze bouwvallige woning worden gezet en daartegen heeft hij zich met hand en tand verzet. Hij ver sperde het huis met gasflessen, overgoot verscheidene dingen in het huis met ben zine en dreigde de boel in brand te zullen steken, als de ontruiming ten uitvoer zou worden gebracht. Onmiddellijk was een voor Losser on gewoon sterke politiemacht ter plaatse om Dr. Rudolf Christian!, voormalig hoofd van het Deense ingenieursbureau Chris- tiani en Nielsen, dat o.a. de Maastunnel in Rotterdam heeft gebouwd, is in Kopen hagen overleden. Hij was 83 jaar. Het door hem geleide bureau heeft vele projecten buiten Denemarken uitgevoerd. NEW YORK (UPI) De UNO-Asscm- blee heeft geweigerd gehoor te geven aan een Algerijns verzoek om interventie in Algerije door „organisatie, supervisie en leiding" van een volksstemming over de toekomst van Algerije. Wel erkende de As semblee het recht van het Algerijnse volk om over zijn eigen toekomst te oordelen, de noodzaak van een referendum om de wil van het Algerijnse volk te kennen, en de verantwoordelijkheid van de UNO om aan de juiste toepassing van het zelfbe schikkingsrecht bij te dragen. De Assemblee aanvaardde met 63 te gen 8 stemmen en 27 onthoudingen, een resolutie van 24 Afro-Aziatische landen, nadat daaruit de omstreden paragraaf over rechtstreekse inmenging van de UNO in Algerije was weggestemd. De stemming leverde veertig voor- en veertig tegen stemmers op bij zestien onthoudingen. Alvorens te stemmen over de Afro-Azia tische resolutie, had de Assemblee een laatste poging van de medestanders van Algerije om de resolutie enigszins te wij zigen, verworpen. Cyprus had voorgesteld dat de Assem blee in plaats van te „besluiten" zou „aanbevelen" dat een volksstemming on der UNO-toezicht zou worden gehouden. Tweeenvijftig landen spraken zich hierte gen uit, 27 voor en 17 onthielden zich. Een poging van elf nieuwe Afrikaanse staten, die eertijds koloniën van Frank rijk waren, om de Afro-Aziatische resolu tie nog meer kracht te ontnemen, werd eveneens verworpen. Het door deze elf ingediende amendement wilde onmiddel lijke onderhandelingen tussen Algerije en Frankrijk, met een internationale commis sie als derde partij. Hoewel de Algerijnen maar voor de helft bereikten wat zij wensten, toonde de mi nister van Voorlichting in de Algerijnse opstandelingenregering Jazid zich tevre den over het resultaat van het debat. Hij zei dat de UNO de politiek van zijn re gering had overgenomen. PARIJS (UPI) Vandaag is in Frank rijk de politieke campagne begonnen over de politiek van generaal De Gaulle ten aanzien van de toekomstige status van Algerije. Vanavond om 8 uur zal de ge neraal een rede houden voor radio en te- Twee gesluierde mohammedaanse vrouwen bij de ingang van de Kashba, de inheemse wijk van Algiers, die nog steeds is afgezet met Spaanse ruiters. Een lid van de Franse troepen, die met de bewaking zijn belast, verleent de beide vrouwen, die kinderen op de arm dragen, doorgang. levisie waarin hij volgens welingelichte kringen een beroep zal doen op de Alge rijnse leiders, om de strijd te staken. De Franse kardinalen zeggen in een com muniqué dat de rooms-katholieke kerk dik wijls herinnerd heeft aan de stemplicht. In de huidige omstandigheden gaat het zelfs om een gebiedende plicht. Onthouding, aldus het communiqué, betekent nu zich onttrekken aan een burgerlijke plicht. De kardinalen wijzen er dan op dat de Al gerijnse kwestie bijzonder ingewikkeld is en dat iedereen persoonlijk moet beoor delen welke oplossing het beste is voor het land en de eerbied voor de menselijke waardigheid. Iedereen moet zich in volle dige trouw aan God en zichzelf uitspreken, aldus het communiqué. ALGIERS (UPI) Vijf Fransen die heb ben deelgenomen aan de bloedige onlusten van vorige week in Algiers, zijn gevangen, gezet op beschuldiging van manslag en on wettig wapenbezit. Ook in Oran is een aan tal Fransen opgepakt om te worden ver hoord. desnoods met de sterke arm te beletten dat het dreigement in daden werd omgezet. Ook de burgemeester verscheen en na heel lang praten in het bijzijn van enkele politiemannen lukte het hem de bewoner tot andere gedachten te brengen. De man zette de explosieve lading opzij en schroefde de doppen weer op de fles sen. Hij zegde toe vandaag het huis vrij willig te zuil enverlaten. Voorlopig is de winkelier met zijn nering een pand in een andere straat, eigendom van de gemeente, toegewezen. Door de grote brand, die in de nacht van zondag op maandag in dè stichting St. Anna te Heel heeft gewoed, zijn de afdelingen, waarin 300 kinderen, voorna melijk meisjes, waren ondergebracht, gro tendeels verwoest. Van al deze kinderen is het speelgoed, dat twee weken gele den ter gelegenheid van St Nicolaas was geschonken, aan de vlammen ten prooi ge vallen. Het Limburgse Jeugd-Rode Kruis gaat nu een actie voeren om het door de brand vernielde speelgoed te vervan gen. Van het hoofdbestuur van het Ne derlands Rode Kruis is reeds een grote zending speelgoed naar Heel gezonden. De directie van St. Anna heeft mede gedeeld dat de kinderen, die niet naar hun families kunnen gaan, zullen worden on dergebracht in „Klein Bethlehem", even eens te Heel. Het sterkst wordt na de brand het gemis van de therapeutische af deling gevoeld. In overleg met de inspec teur van de geestelijke volksgezondheid in het zuiden hoopt men te komen tot de bouw van een geprefabriceerde ruim te, waarin deze dienst kan doorwerken. De andere patiënten zullen worden overge bracht naar gelijksoortige instellingen in Koudewater. Maastricht en Venray. ROME (UPI) Het opperste militaire gerechtshof van Italië heeft besloten aan de nazi-misdadiger, luitenant-kolonel Her- bert Kappler, geen gratie te verlenen. De man is schuldig bevonden aan een mili taire misdaad en niet aan een politieke, aldus het hof. Kappler heeft twee maanden geleden een verzoek tot gratie ingediend. Kappler wordt verantwoordelijk gesteld voor de moord op 335 Italianen in de Ardeatijnse grotten, in de buurt van Rome. Hij richtte dit bloedbad aan uit persoon lijke militaire ambitie, zo meent het ge rechtshof. De algemene amnestie voor politieke gevangenen heeft alleen betrek king op mensen, die van misdaden worden beschuldigd, begaan uit het oogpunt van een politiek ideaal. Kapplers gruweldaden waren van militaire aard, aldus de recht bank. Daarom wordt hij gerangschikt onder de oorlogsmisdadigers. B.en W. van Maastricht hebben de raad voorgesteld de regering te verzoeken tot de bouw van een derde Maasbrug in Maastricht te besluiten. Er is reeds een plan ontworpen voor de bouw van een nieuwe brug, waarvan de kosten op twin tig miljoen gulden worden geraamd. Dit plan omvat tevens drie tunnels.Het zuider- brugplan wordt vooral van betekenis ge acht voor het doorgaande internationale verkeer. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Kunst 11 Beeldverhalen 13 Feuilleton 13 Garcia de Leon13 Horen en Zien13 Beurs 15 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig vagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1