Invasie van verouderde t.v. toestellen uit Duitsland CHIPBREUK Sanovife KONING BAK BON IX I PANDA EN DE MEESTER.VODDENRAPER kOSRAM Zonne-ovens kunnen kachels en haarden vervangen GEVACOLOR ^"Hoe is het ontstaan?^ Negers in Amerika boycotten kerstman Rotterdammer had 8000 Lotto-klanten Acht vreemdelingen in Maastricht opgepakt Ombouw kost honderden guldens en is vaak totaal onmogelijk Kerkelijk nieuws Onwelkome storingen GESLAAGDE PROEVEN BEWIJZEN: De radio geeft donderdag 7 elevisie programma Hij liet hen veel te veel betalen FILM GEVAE RT\ GRIJZE HULST EN ZWARTE KERSTBOOM? Vrouwenhandel ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Vertaling: Margot Bakker Dit woord: LAKS N.. J - G i Li G (J EM B E K 1960 54. Zoon en schoonzoon deinsden onthutst achteruit, toen de twee spookjes hen zo fel aanvielen. En ze raakten helemaal van de kook toen ze merkten, dat in die spookhemden oude Sammy en oude David verstopt waren. De twee oudjes waren ra zend en sloofden zich uit, om hun zoons het pak klappen te geven, dat zij verdien den. Hierbij werden zij echter ernstig in hun bewegingen belemmerd door hun wit te gëwdden, zodat hun klappen het doel misten en zij zich erg vermoeiden. Sus send weerden de ontaarde zoons de wild meppende oudjes af, maar juist die kal merende woorden maakten oude Sammy en oude David nog kwader. Zij mepten in de lucht, sprongen rond en struikelden over hun hemden, tot zij tenslotte uitge put moesten gaan zitten. Vlug hielp Panda de hijgende oudjes uit de betiauwende hemden en gaf ze een glaasje water met pilletjes. „Dit is allemaal jxbllie schuld," zei hij kwaad tegen de zoons, „jullie moesten je schamen." Talrijke negers in 't, zuiden van de Ver enigde Staten doen geen kerstinkopen uit protest tegen de segregatie in de restaurants van grote warenhuizen en andere facilitei ten die uitsluitend voor blanken gelden, aldus bericht „The Wallstreet Journal". In de V.S. is het traditie, elkaar met kerst feest geschenken te geven. In Jacksonville (Florida waar het enkele maanden geleden tot botsingen tussen blanken en negers kwam was de omzet in de vier weken eindigend 10 de cember 12 procent lager dan in de over eenkomstige vier weken van vorig jaar. In Atlanta bedroeg de teruggang van de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg: J. Douma kand te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Vijfentwintig jaar Nozem a (Ned. Om roep Zendermaatschappij) werd door de NTS herdacht met een filmdocumentaire, die beste kwaliteiten had maar op een ongelukkige wijze, met tal van storingen, werd gepresenteerd des te ongelukkiger omdat het onderwerp tenslotte toch om ..betere ontvangst" draaide. De film van deze week was goed gekozen: een vaardige filmcomedie met Alec Guiness als „The Card", de slimmerik, die met zijn ontwa penende jongensachtigheid voor gezond amusement zorgde. Een Eurovisie-concert uit Manchester verloor enige kwaliteit in klank en beeld, doch was voor de liefhebbers nog wel ge nietbaar. Beeld-schermer Advertentie Vrijdagavond treedt Georgette Hage- doorn op voor de t.v. met een uitge breid kerstprogramma, bestaande uit Franse kerstliederen met vertalingen van Martinus Nyhoff en Ernst van Eltena. Advertentie (nog méér mogelijkheden) Nu voorzien van een „Sandwich-lijn". Attractief voor gevarieerde schotels, hartige hapjes, hors d'oeuvres enz. Oók zoutarm, overal verkrijgbaar. HILVERSUM I. 402 ril. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed" en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Watcrst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerstliederen. KRO: 11.00 voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Pianospel. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 12.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Ad- ventsprogr. 14.30 Omr.ork. en solist. 15.10 Kamer- muz. 16.00 Kerstfeest ten Paleize Soestdijk, rep. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en solist. 18.15 Sportrubr. 18.30 Kinderkoren. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Zang recital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Sopraan, alt. fluit en orgel. 20.30 Geestelijk léven omstreeks de tijd van Jezus' geboorte, lezing. 20.50 Gram. 21.30 Kerkorgelconc. 22.00 Periodie kenparade. 22.10 Gitaarmuziek. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 23.30 Perspectieven van het 31-toons systeem voor de muziek van vandaag en morgen, muzikaal gesprek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Dc groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Omr.ork. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Kerstliederen. 14.25 De taal als communicatiemiddel, lezing. 15.00 Amus.progr 16.00 Gevarieerd progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Voordracht. 18.30 Dansmuziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-filharm.ork. en soliste. 21.10 Vlucht voor Herodes, hoorspel. 21.50 Lichte muziek. 22.30 Nieuws, beursber. uit New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws en weer bericht. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Internat, congres voor jeugd en muziek in Berlijn. 17.00 Nieuws en weerber. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorsp. 20.50 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: .17.30— 10 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journaal en weer- vi'i-z. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Documen- air progr. 21.25 Filmprogr. 21.35 Actueel progr .2.10 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journ. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Documentair programma. 21.00 Een avond uit, TV-spel. De successen, die de laatste tijd door de Amerikanen bij het onderzoek van de ruimte zijn behaald, hebben meer de blik van vele gericht op een ander terrein dat voor de mensheid vele beloften inhoudt. Een der pioniers op dit gebied. John I. Yellott, president-directeur van de Yellott Engineering Associates in Phoenix, Arizo na, noemde de geslaagde toepassing van 9100 siliciumcellen in de kunstmaan Tiros 1 de belangrijkste bijdrage tot de explora tie van de zonne-energie in het lopende jaar. Hij merkte op, dat de in maart 1958 gelanceerde Vanguard 1 nog steeds dank zij zijn vier-cellen-bat.terij uitzendt. Deze successen zijn een aansporing om de zon ne-energie nu ook voor doeleinden te ge bruiken die dichter bij huis zijn. Voor de lancering van deze satellieten waren de toepassingsmogelijkheden van zonne-ener gie slechts in onderzoek bij enkele, aan universiteiten verbonden geleerden. Thans houden zich met dit onderzoek honderden particuliere laboratoria en regeringsin stanties bezig. De resultaten van het onderzoek zijn veelbelovend, maar in dit stadium zijn de toepassingen van zonne-energie nog te kostbaar in vergelijking met andere ener giebronnen. In tropische ontwikkelingsge bieden waar brandstoffen duur zijn en elektriciteit niet beschikbaar is zou het 67. De mensen van Palimonië hadden erg met. hun koning te doen. Ja, 'i is ook niet prettig, als je alleen maar mensen met mooie baarden om je heen ziet en zelf de enige bent, die er geen heeft! Zolang de burgers zich heugen konden, was er in 't land niemand geweest, die geen baard droeg. Daar was het land beroemd door. Waar men om zich heen keek, zag men alleen maar mannen met baarden, de een al langer en mooier dan de ander Ja, er liepen zelfs oude mannen rond met zulke lange baarden, dat ze die over hun arm moesten dragen om er niet over te struikelen! En daar waren ze erg trots op. evenwel uitvoerbaar zijn pompen voor bé- vloeiïng met zonne-energie aan te drijven en in droge gebieden zou zonne-energie gebruikt kunnen worden bij de distallatie van zeewater voor drinkwatervoorziening. Verwarming van huizen en kleine kan toorgebouwen is een van de meestbeloven- de toepassingen van de zonne-energie. Ge slaagde proeven in deze richting zijn reeds genomen in Lexington (Massachusetts) en in Tokio. Zonne-ovens worden ook reeds op ruime schaal toegepast voor het ver krijgen van zeer intensieve warmtestra ling. Ook de verwarming van zwembaden is een belangrijke toepassing. Van groot belang belooft evenwel de zonne-energie voor de ruimtevaart te wor den. Verbeteringen in de technologie zul len snel de dag nader brengen, waarop de zonnestraling economisch kan worden ge bruikt voor tal van andere toepassingen. De tijd dringt: de enorme bevolkingstoe name in de wereld zal de fossiele brand stoffen in steeds sneller tempo doen ver dwijnen. De zon met haar onbeperkte voorraad energie zal de belangrijkste energiebron voor de mensheid worden en door verbetering van de techniek zal deze energie een belangrijk deel van 's mensen behoeften kunnen dekken. De recherche te Rotterdam heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 52-jarige fo tohandelaar wegens overtreding van de Lo terijwet. Sinds juni heeft de man formu lieren van de Duitse Lotto in Nederland verspreid onder ongeveer 8000 personen. Deze mensen moesten de formulieren naar een postbus in Düsseldorf sturen, zodat zij de indruk kregen, dat het een Duitse aan gelegenheid was. Dit was het ten dele, want de fotohandelaar zorgde er in Düssel dorf voor dat de formulieren te bestem der plaatse kwamen. Iiij liet de deelnemers veel te veel betalen. Voor een volledig ingevuld formulier van drie kolommen, dat drie mark kost, liet hij 4,95 mark betalen. Vulde men één kolom in, dan betaalde men twee in plaats van één mark. We kelijks reisde de man naar Duitsland om de verzending van de formulieren te rege len. Dit leverde hem 130 a 140 Duitse marken op. Hij werd aangehouden, toen hij, beladen met Duitse Lotto-formulieren, uit Duitsland terugkeerde. Advert entie (Van een speciale correspondent uit Groenland) Boor een merkwaardige verande ring in de bodemgesteldheid van Groenland schijnt de - aldaar woonachtige - Kerstman dit jaar uitsluitend de beschikking te heb ben over grijze hulst en zwarte kerstbomen. In de groenlandse bodem zijn namelijk de z.g. boom pigmenten of colorominen zeer schaars geworden. In verband, hier mee is reeds geopperd, de naatn Groenland te wijzigen in Grijsland. Onzin, zegt u? Natuurlijk het is juist de feestelijke combinatie van groen en rood, die het Kerst feest zoveel sfeer verleent. Maar is het dan géén onzin, wanneer op uw kerstopnamen alle kleur ont breekt, zoals op zwart-wlt foto's? Flits toch met GEVACOLOR kleu renfilm in uw toestel! Ontdek, hoe veel méér vreugde fotograferen in KLEUR geeft! Gevacolor kleuren film is geschikt voor élk toestel. COM 6046 In Maastricht zijn dinsdag acht vreem delingen gearresteerd, die verdacht wor den van handel in vrouwen. Het zijn zes mannen, vijf van Italiaanse en een van Griekse nationaliteit, en twee vrouwen, af komstig uit België. De Maastrichtse politie had van de Bel gische recherche vernomen dat dit gezel schap uit Eysden was vertrokken en ver moedelijk Maastricht zou aandoen. De ar restanten worden ervan beschuldigd, in België, Nederland en Duitsland vrouwen te hebben geronseld voor verdachte hui zen in de grensstreek. De Belgische politie hield dinsdag in Eijsden een razzia, waaraan onder meer de 31-jarige Italiaan R.V.,die als de leider van de groep wordt beschouwd, wist te ontsnappen. Gistermiddag heeft de politie van Maastricht in de Tischbeinstraat al daar, de drie auto's waarmee de acht ver dachten arriveerden, aangehouden. Bij de ze aanhouding zijn verscheidene waarschu wingsschoten gelost. De 31-jarige R.V. wist aanvankelijk te ontkomen. Hij kon echter op het Vrijthof worden gearees- teerd. De acht zijn ingesloten als ongewenste vreemdelingen. Zij zullen, als hen in Ne derland niets ten laste wordt gelegd, wor den uitgeleverd aan België De politie in Maastricht heeft in overleg met de politie in Eysden de koffers die de arrrestanten bij zich hadden, geopend. Uit de inhoud van de koffers valt volgens de Maastrichtse politie te concluderen, dat zij niet de bedoeling hadden, naar Eijsden terug te keren. Sinds 1 oktober van dit jaar vloeit er een gestadige stroom oude en overjarige televisietoestellen uit Duitsland naar ons land. Deze toestellen, door de verscherpte keuringsnormen in West-Duitsland zo goed als waardeloos, worden hier voor beste prijzen verkocht. Wel liggen die nog be neden de waarde van Nederlandse tweede hands toestellen, maar die enkele honder den guldens krijgt men meestal al spoedig aan reparatiekosten te betalen. Dit alles blijkt de laatste paar maanden duidelijk in de grensstreken; maar ook al verder in het oosten en het noorden van ons land. Tal van t.v.-handelaren krijgen die toestellen in reparatie en kunnen er vaak zelfs niets van terecht brengen om dat de typen totaal verouderd zijn en de onderdelen niet meer voorradig. Gaat er dan ook iets verloren door slij tage dan moet het toestel vaak helemaal omgebouwd worden hetgeen hoge kosten met zich meebrengt. Gesteld al dat het kan, want er zijn ook toestellen uit Duits land die alleen maar geschikt zijn voor streekontvangst. De controle op dergelijke tweedehands en oude toestellen is in Duits land sinds 1 oktober bijzonder scherp ge worden. Bij elk toestel dient een zoge naamd „Prüfschein" aanwezig zijn, als bewijs dat het door een vakman tech nisch herzien is en niet een te grote z.g „doorstralingsnorm" heeft. Dit „herzien" kost echter zoveel, dat 52) Valentine glimlachte. „Dan zul je zelf niet veel overhouden, Joe." „Dat hoeft ook niet. Wel heb ik nu wat kleren no dig. Ik ben blij met wat ik heb gekregen na de schip breuk, maar als ik een betrekking ga zoeken moet ik er behoorlijk uitzien." „Zoveel geld kan ik je wel lenen, tot de scheep vaartmaatschappij de schade met je regelt." Zij zou het hem liever cadeau hebben gedaan, maar zij wilde hem niet kwetsen of zijn geestdrift temperen, nu hij vastbesloten leek flink te gaan aanpakken. „Graag," zei Joe. En daarna kwam er niets meer. Hij moest heel goed beseffen, dat hij ongemerkt van onderwerp was veranderd, maar het leek de vraag of hij nog weer op zijn moeder wilde terugkomen. „Nog een kopje thee," bood Valentine aan. Hij schoof zijn kopje bij en zei nog eens: „Graag. Ik kan u geen sigaret aanbieden," ging hij verder. „Mevrouw Spencer rookt niet en meneer Spencer neemt zijn sigaretten mee naar zijn werk. Er is er niet een in huis." „Hindert niet," zei Valentine, „ik heb sigaretten bij me." Zij stak er een op en ging rustig zitten roken, om Joe de gelegenheid te geven na te denken. Hij dronk lang zaam zijn thee uit en zei toen: „Ik geloof niet, dat ik ooit naar moeder terug kan gaan. Het was allemaal zo verward, zoals ik al zei, en ik weet niet, of dat nog ooit weer goed kan komen." Zij begreep volkomen wat hij bedoelde en gekweld dacht zij aan het misverstand tussen Paul en haarzelf. „Weet u," zei Joe, „moeder heeft., ik.." Hij kwam er niet uit. „Vertel me maar niets, Joe," zei Valentine. „Je moeder heeft het ons allemaal al verteld. Zij zei, dat je haar niet kon vergeven en dat zij je dat niet kwalijk nam." „Heeft ze dat gezegd?" Joe zuchtte en nu praatte hij gemakkelijker. ,Dat kon ik ook niet. Maar daarom wil ik haar nog wel graag terugzien en vooral de broertjes en zus jes. Maar ik weet nog te goed, hoe het thuis was voor ik wegging, ziet u. En ik weet wat ze gedaan heeft en wat er met vader is gebeurd. Dat was het. Ik kon het niet vergeten en ik kon mezelf ook niet meer zijn, zoals ik vroeger was. Ik kon soms niet eens beleefd tegen haar praten en het was allemaal..-' weer gebruikte hij hetzelfde woord.." zo verward. En nu ben ik maar bang dat het weer precies zo zou worden als ik naar huis zou gaan. Er is eigenlijk niets veranderd, vindt u wel?" Hij keek Valentine hulpeloos aan, alsof hij een be roep op haar deed voor het ontwarren van de knoop, die hem te machtig bleek. Weer dacht zij aan Paul en aan vergeven of niet vergeven.- Paul had eens ge zegd: „Het is ontzettend, mensen niet te kunnen ver geven wat zij zijn." Hij had ook gezegd: „Valentine, ik ben een man met veel fouten." Zij wilde iets zeg gen, maar Joe was haar voor. „En dan die kwestie met dat geld. Ik wilde weg, zo ver mogelijk weg, en daarom moest ik naar Austra lië. Moeder bood me het geld aan en ik heb het aan genomen en dat had ik niet mogen doen." Valentine zei: „Joe, waar het' hier om gaat is vergeven. Dat is zo moeilijk niet, als je het werkelijk wilt. Maar het kan lang duren voor je ertoe bereid bent en dan kun nen er nog weer ogenblikken komen waarop het ver leden te sterk blijkt en je niet wilt vergeven." Hij keek haar gretig aan en hij luisterde aandachtig. De behoefte tot vergeven was bij hem kennelijk wel aanwezig. Het ging er nu om, het hem gemakkelijk te maken en de terugweg voor hem te openen. Een verkeerde voorstelling van de toestand, een te krachtig aandringen, en alles zou verloren zijn. Joe was alleen gebaat met de waarheid, voorzover Valentine in staat was die onder woorden te brengen. „Jij hebt het geld aangenomen dat je moeder je aan bood en je denkt, dat dat verkeerd was," zei ze. „Een fout. Je moeder heeft ook iets verkeerds gedaan, ook een fout gemaakt. 1-Iet was een ernstiger fout dan de jouwe en de gevolgen waren ook veel ernstiger. Toch zijn zoveel anderen het slachtoffer van fouten van hun medemensen geweest en zij hebben wel kunnen ver geven. Het was je vader, die zich voornam een moord te plegen. Je kunt je moeder dat niet verwijten." „Maar vader was geen moordenaar.." zei Joe mat. „Nee. Maar denk je soms, dat je moeder jullie allen zo diep ongelukkig heeft willen maken? Nee, natuurlijk niet. Dat is niets voor moeder". Hij moest nadenken. Toen zei hij: „Net als vader en een moord plegen. Dat was niets voor hem. Zo bedoelt u het toch? Maar als u het een fout noemt maakt u het toch minder erg dan het was". „Dat is mijn bedoeling niet geweest", zei Valentine. „Het is maar een woord en wij zijn gewend er kleine vergrijpen mee aan te duiden een verkeerde spelling of een verkeerde berekening. Maar het is zo moeilijk een beter woord te vinden. De kerk zou van zonde spre ken, wat dadelijk veel erger en schuldiger klinkt". „Denk u dan dat een fout en een zonde hetzelfde is?" vroeg Joe. Hij keek haar verbijsterd aan. „Nee", zei Valentine, haar weg zoekend tussen onder gedoken klippen. „Nee, maar een fout kan aanleiding zijn tot zonde". En opeens werd het haar zelf duidelijk. „Ik bedoel dit: Sommigen doen verkeerde dingen, in de wetenschap dat zij anderen juist kwaad willen doen. Dat noem ik slechte mensen. Maar anderen hebben die bedoeling niet. Zij gaan de verkeerde weg op en vaak weten zij zelf niet eens, wanneer zij dat precies hebben gedaan Heel kleine fouten kunnen soms tot grote rampen lei den. En kleine fouten maken alle mensen, ofschoon de meesten gelukkig tijdig inzien, dat zij op een verkeerde weg zijn". „Ja", zei Joe, „en als je niet dadelijk merkt dat je een fout begaat wordt de fout steeds groter. Als je wist waarom de mensen bepaalde dingen hadden gedaan zou je het hun misschien niet zo kwalijk nemen. Ja. daar mee kan ik het eens zijn". De spanning tussen hen was verdwenen en Valenti ne kwam tot rust. Zij zei: „Als jij eens openhartig met. je moeder praatte zou zij je vast wel zoveel kunnen vertellen, dat je haar ook beter begrijpt. Daarvoor ben je oud genoeg". Joe lachte even. „Ik zou het haar niet graag vragen Het zou niet gemakkelijk voor haar zijn met mij over dit alles te praten. En bovendien hoef ik niet precies te weten wat er gebeurd is, nu ik eenmaal inzie, dat het met zo'n kleine fout kan zijn begonnen". Vannacht moet ik slapen, dacht Valentine, toen zij na het innemen van een tablet haar hoofd in het kussen leg de. Haar oogleden brandden. Ik mag niet nog eens een nacht wakker liggen, dacht zij verder, Joe Trefusis heeft zijn beslissing genomen en dat moet op het ogen blik voldoende zijn. Zij had beloofd Joe de volgende middag naar Breve te rijden en dadelijk nadat zij hem had bezocht had zij een telegram aan Joe's moeder verzonden, door hem ondertekend en door hem opgesteld. Zij hadden overleg gepleegd met mevrouw Spencer en er was besloten, dat Joe voor een of twee weken naar huis zou gaan. En als hij weer geheel hersteld was zou mevrouw Spen cer hebbin geïnformeerd of haar kennissen van het reisbureau niet een betrekking voor Joe hadden. Me vrouw Spencer toonde zich zeker van de goede afloop. Joe zou daarna aan het werk kunnen gaan. Hij zou bij mevrouw Spencer in huis blijven, 's avonds naar school gaan om zijn talen beter te leren en als hij wilde kon hij zijn moeder bezoeken. Het was de beste schikking die voor Joe getroffen had kunnen worden, dat had ook Nannie gevonden, toen Valentine haar uitvoerig verslag deed. Van Paul had Nannie noch zij gerept. Valen tine kon zijn naam niet over haar lippen krijgen, en Nan nie, voor wie de situatie minder onduidelijk was dan Va lentine meende, zweeg over hem. Ja, met Joe was het in elk geval in orde gekomen, dacht Valentine. En wat haarzelf betrof: dat moest zij afwachten. Het tablet begon te werken en zij viel in slaap. (Wordt vervolgd) men voor een appel en een ei het toestel maar van de hand doet. Daar komen vele Nederlandse handelaren op af. Voor prij zen van 100 tot 200 mark maakt men zich meester van die toestellen, men neemt en passant ook nog de overjarige nieuwe toe stellen mee en tracht ze dan zo goedkoop mogelijk de grens over te krijgen, soms zelfs op valse facturen. Het is vaak gelukt, omdat de waarde van tweedehands en overjarige goederen zeer moeilijk door de douane te bepalen is. Die toestellen nu worden hier voor prijzen van 250 tot 500 gulden aan de man gebracht, vooral aan hen die niet voldoen de geld hebben voor een nieuw toestel, waarvoor een vol jaar service wordt ge geven met de nodige garantieverklaringen. Talloze slachtoffers zijn er al gevallen. De bonafide handel verwacht dat er nog duizenden zullen volgen. Want ook in het westen van ons land zijn dergelijke ver ouderde toestellen, gesignaleerd. Ook prijs winnaars in loterijen e.d. kunnen van de ze televisiehandel de dupe worden. Bij een verloting in Finsterwolde (Gr.) werd een tweedehands toestel (of overjarig toestel) als prijs beschikbaar gesteld. Dit toestel was door eigen mensen geïmporteerd en werd later ondeugdelijk bevonden. De prijs winnaar voelde zich bekocht en heeft in middels de zijns inziens nodige stappen gedaan. Advertentie Het woord laks betekent: onverschil lig, traag, slof. Dialectisch wordt een laks gebruikt voor: een sukkel, een lobbes. Van het weer gezegd beduidt laks: zwoel, drukkend, loom. De eigen lijke betekenis is: slap, zwak, flauw en er is verwantschap met het werkwoord slaken: losmaken, dat een zogenaamde „beweeglijke" s heeft, dat wil zeggen: in de woordfamilie komen vormen voor met s en vormen zonder s (vergelijk: links - slinks, stier - taurus enz.). Het "Latijn kent laxus: los, slap, ruim. Ver want met laks is naar alle waarschijn lijkheid ook het zelfstandig naamwoord laken: doek, kleed, lap op bed of tafel. De grondbetekenis is dan: het zachte, het weke, het soepele. Daaruit is de stofnaam laken ontstaan (een lakense broek) en tenslotte de naam van het artikel. Men kan spreken van katoenen en linnen lakens.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15