Parfums onmisbaar VAN NIEL Minister oogst lof voor ontwerp wetenschappelijk onderwijs Schadevergoeding aan huurders van onteigende bedrijfspanden Regenkansen nemen af Critiek op titel drs ook voor vrouwen Vragen over tbc-infectie bij de krijgsmacht Verhoging van de kinderbijslag Tekort aan onderwijzers met ulo-akten Tweede Kamer kon het nog niet met minister Beerman eens worden TROUW- en VERLOVINGSRINGEN I. KAN JUWELIER - HORLOGERBarteljorisstraat 2, Haarlem AGENDA Nederlandse visser in Ierland veroordeeld Prijs voor trouwe vriendenhulp Deventer wil zijn school voor tropische landbouw behouden voor verkoudheid 11 I 1 1 2 EERSTE KAMER Géén licht Nota van O.K. en TV. Borstbeeld van Groen van Prinsterer Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Actiecomité van leerlingen Nog veel stapelgroenten in Noordholland oüNSDAG 21 DECEMBER 196 0 Heel veel lof en nauwelijks enige critiek heeft minister Cals dinsdag in de Eerste Kamer te horen gekregen over het wets ontwerp tot regeling van het weten schappelijk onderwijs. Na de uitvoerige behandeling van dit wetsontwerp door de Tweede Kamer, waarbij een groot aantal amendementen bij de discussie een belangrijke rol hebben gespeeld, was het debat in de Eerste Kamer wel van geheel andere aard. Verscheidene Kamerleden begaven zich in vérgaande historische beschouwingen over de ont wikkeling van ons hoger onderwijs. Prof. G i e 1 e n (K.V.P.), drs. Van Hulst (C.H.) en prof. Diepenhorst (A.R.) gaven uiteraard blijk van hun instem ming met het feit dat het verschil in positie tussen het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs door deze wet nu wordt weggenomen. Alleen de heer A1 g r a (A.R.) legde op dit punt nog enige bezorgdheid aan de dag. De instelling van de academische raad kon bij alle sprekers de goedkeuring weg dragen. De regeling van de positie van de Gemeente Universiteit werd vooral toe gejuicht door de heren Van Hulst (C.H.U.) en De Roos (P.v.d.A.). Beiden prezen minister Cals voor het gevoerde overleg en zij verbonden daar aan de wens dat een soortgelijk overleg ook mogelijk zal zijn voor het tunnelpro bleem. Nu de Tweede Kamer het artikel 60 be treffende de beperking van de studievrij heid van de studenten heeft verworpen, had de Eerste Kamer natuurlijk niet veel reden meer zich in dit onderwerp te ver diepen. Het kwam wel nog in ander ver band ter sprake, namelijk toen de heer Van Hulst en mevrouw Schouwe- n a a r-F r a n s s e n (V.V.D.) aandacht schonken aan de studiebegeleiding. De meeste critiek kwam er nog op de regeling van de titulatuur. Hierbij weer den zich in het bijzonder de heren Van Hulst (C.H.U.), prof. Diepenhorst (A.R.) en mevrouw Schouwenaa r Franssen (V.V.D.) die het vooral niet eens waren met de titel van drs. (doc torandus), welke ook voor vrouwen zal gelden, hetgeen zich, volgens hen, niet met de Latijnse grammatica laat ver staan. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) wees er bovendien op dat in de wet ontbreekt hoe een hoogleraar de professorstitel krijgt. Wel staat er in de wet dat hij de titel houdt, als hij gepensioneerd wordt. De kwestie van theologische leerstoelen vanwege kleine kerkgenootschappen had vooral de belangstelling van drs. Van Hulst, de heer A1 g r a en mevrouw S c h o u w e n a ar. Zij stelden hun hoop op een bevredigende regeling door de toe- De heer Lamberts (P. v.d. A.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Defensie gevraagd of het waar is dat 25 militairen uit het marinierskamp te Doorn en enige militairen uit het kamp „De Wittenberg" bij Garderen moesten worden opgenomen ten gevolge van een tbc-infectie? Kan de minister mededelen aan welke omstandigheden het is te wij ten, dat deze infectie in het mariniers kamp in zo grote omvang om zich heen heeft gegrepen en is het waar, dat een ma rinier, bij wie begin april 1960 een open longtuberculose werd geconstateerd, reeds klachten had sedert januari 1960 en dat al die maanden er geen onderzoek op tu berculose werd verricht bij deze mari nier? Voorts vraagt de heer Lamberts of de militair of militairen, die aanleiding waren tot de tbc-infectie, uit tuberculeuze milieus kwamen. zegging van de minister, dat daarvoor de commissie 's Jacob weer aan het werk zal gaan. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) was wel verheugd over de grotere auto nomie, die de universiteiten en hogescho len krijgen, maar hij was anderzijds van oordeel dat aan die autonomie toch ook weer enig geweld wordt aangedaan, onder andere omdat de minister de financiering in de hand houdt. Mevrouw Schouw enaar wijdde ook nog enige aandacht aan de positie van de werkstudent, welke positie zij niet onaan vaardbaar achtte. Daarom pleitte zij er voor dat andere universiteiten en hoge scholen het voorbeeld van de Economi sche Hogeschool in Rotterdam zullen gaan volgen die namelijk avondcolleges geeft, juist voor werkstudenten. Vandaag antwoordt minister Cals de Eex-ste Kamer. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft reeds nu geant woord op het verslag van de vaste com missie voor Sociale Zaken en Volksge zondheid uit de Tweede Kamer over de verhoging van de kinderbijslag. De staatssecretaris zegt te hopen dat het de beide Kamers mogelijk zal zijn het wetsontwerp vóór 1 januari te behan delen. De staatssecretaris merkt voorts op dat voor de becijfering van de wense lijke verhoging van de kinderbijslagen meer dan één berekening kan worden op gesteld, waarvan de uitkomst verschillend uitvalt. De regering heeft gekozen voor een tussenoplossing, waarbij men de duur- tetoeslag van tien cent per kind en per dag niet geheel buiten beschouwing laat, doch zich evenmin op het standpunt stelt dat deze eerst geheel door de loonstijgin gen dient te worden ingehaald voordat tot verhoging van de kinderbijslagen wordt overgegaan. Op de vraag van vele leden, waarom de regering het advies van de Stichting van de Arbeid pas had gevraagd nadat aan het voornemen der regering tot verhoging der kinderbijslagen reeds publiciteit was gegeven, deelt de staatssecretaris mede, dat de regering publikatie wenselijk acht te op het tijdstip, waarop de verhoging van de melkprijs werd bekend gemaakt. Tussen de voorgestelde verhoging der kinderbijslagen en de verhoging van de melkprijs bestaat slechts in zoverre ver band, dat de regering er prijs op stelde vooral de gezinnen met opgroeiende kin deren tegelijk met de aankondiging van de melkprijsverhoging te doen weten, dat het haar voornemen was, maatregelen voor te bereiden tot verhoging van de kin derbijslagen. Er zal wel weer iemand tegen een lichtpiast zün gereden, mopperden bewoners van Grubbenvorst toen het licht in hun gemeente nagenoeg geheél uitviel. En jawel hoor, evenals twee weken tevoren had een nieuwe personenauto de mast tegen de grond gereden. En laat het ook nog dezelfde boer uit Grubbenvorst zijn, wie dit veertien dagen geleden op dezelfde plaats was overkomen. Van zijn auto bleef ook ditmaal, evenals bij de eerste keer, vrijwel niets heel. De boer wacht nu maar met autorijden tot in Noord- Limburg, en dan speciaal in Horst, de wegen wat breder zijn gemaakt. De minister van O. K. en W. heeft bij de Tweede Kamer de achtste nota over de behoefte aan onderwijzers bij het lager onderwijs ingediend. In deze nota geeft de minister een over zicht van de ontwikkeling van de aantallen Teerlingen en onderwijzers bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs, het buitengewoon lager onderwijs en het uit gebreid lager onderwijs in het afgelopen jaar. Hieruit blijkt dat nu de geboortegolf het gewoon lager onderwijs gepasseerd is het aantal leerlingen hier afneemt, zon der dat dit gepaard gaat met een even redige daling van het aantal onderwijzers, zodat de gemiddelde klassebezetting ge leidelijk aan kleiner wordt. Het aantal leerlingen bij het ulo is dit jaar aanzienlijk toegenomen. Een overeen komstige uitbreiding van het aantal ulo onderwijzers werd bemoeilijkt door een tekort aan beschikbare onderwijzers die in 't bezit zijn van de zogenaamde ulo-akten. Aangezien het aantal leerlingen bij het gewoon lager onderwijs de eerstvolgende jaren zeker verder zal afnemen en ook bij het ulo de stijging binnenkort, minder groot zal zijn, meent de minister (mede gelet op de ter beschikking komende onderwijzers in de nabije toekomst) dat het in 1963, mogelijk zal zijn om de eerste fase van het verlagen van de leerlingenschaal in te voeren. In ieder geval zal het geleidelijk mogelijk worden het toekennen van zoge noemde boventallige onderwijzers verder te verruimen. Advertentie voor de echt vrouwelijke persoonlijkheid GUERLAIN, CARON, CARVEN, CHRISTIAN DIOR, MARCEL ROCHAS, LANVIN, JEAN PATOU, CHANEL, RAPHAEL, LANCÓME, WORTH, COTY, SCHIAPARELLI, HOUBIGANT e.a. DIT IS UW KERSTGESCHENK GROTE HOUTSTRAAT 92 TELEFOON 12160 Na de middagvergadering van de Twee de Kamer is de overdracht van het bron zen borstbeeld van Groen van Prinsterer, door de Anti-revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie aan de Ka mer geschonken, geschied. De overdracht werd bijgewoond door vele leden der bei de Kamers, verscheidene minister-s en staatssecretarissen en oud-ministers, on der wie prof. Gerbrandy, minister van staat, en door de beeldhouwer L. H. Son- daar uit Loenen aan de Vecht Dr. Berghuis, voorzitter van de A. R.- Partij, en mr. Beernik, voorzitter van de C. H. Unie, schetsten de betekenis van Groen van Prinsterer. Dr. Kortenhorst aanvaardde als voor zitter der Tweede Kamer het borstbeeld. (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft dinsdag avond haar instemming betuigd met de door de regering voorgestelde, iets royalere regeling voor schadevergoeding aan huurders bij onteigening van be drijfspanden. De Kamerleden wilden echter nog verder gaan en omdat mi nister Beerman de consequenties van de desbetreffende amendementen niet kon overzien, werd de beraadslaging ge schorst tot een nader te bepalen dag in :iet nieuwe jaar. De huurder van een bedrijfspand krijgt volgens het bestaande recht bij onteige ning slechts een zeer beperkte of helemaal geen schadevergoeding. In afwachting van een definitieve regeling had de regering daarom een voorlopige verbetering voor gesteld, volgens welke de huurder het recht op schadeloosstelling wordt verleend tot ten hoogste het totaal van de bedrijfs winst in de laatste drie jaar. Indien het voor de huurder voordeliger uitkomt, omdat de winst klein is geweest, kan hij ook vijf jaar huur vergoed krijgen. Indien de huurder nog drie jaar in het pand kan blijven zitten na onteigening, krijgt hij niets. Indien hij nog een jaar of twee jaar zijn bedrijf kan uitoefenen, vermindert de schadeloosstelling naar ver houding. Die glijdende schaal is geba seerd op het feit dat, volgens artikel 25 van de Huurwet, de huurder bij aankoop Advertentie Meer dan 50 modellen Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert pianist Hans Richter-Haaser. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 en donderdag 14 en 16.15 u.: .Some like it hot", 18 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „Ke tenen van de haat", 18 j. Van 10 uur af doorlopende voorstelling „Het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola". Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Met de bajonet in de rug", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., „Opstand der legioenen", 18 j. Dagelijks 10, 11 en 12 u.: „Huwelijk van koning Boude wijn en Dona Fabiola". Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Minerva Theater: Woensdag 14.30 u.: „Gezworen kameraden", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De wereld, de mens en de dui vel", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wraak van Tangora", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Mijn man is bij de F.B.I", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 u.: „M, een stad zoekt zijn moordenaar", 18 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dick van Gulik. Dagelijks 10-22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 1 jan. exposities van wer ken van Hans van Wijk. Dagelijks 917 u. tevens ma., wo, vrij., 1820 u. Bloemendaal (Overveen): Tot 30 dec. expositie van grafisch werk van Dirk Har- ting. Dagelijks 1017 u., zondags 1517 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 januari expositie van de Nederlandse Kring van Tekenaars. Dage lijks 1017 u., zondags 1417 u. Vishal: Tot 8 jan. expositie van werken van De Groep. Dagelijks 1017 u. (tevens ma., wo. en za. 20—22 u.), zondags 13—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 16 december.) WOENSDAG 21 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: „Voetstappen in de nacht". Rex-theater, 20 uur: „De onzichtbare spion slaat toe". Expositiezaal Heidestraat, 19.30—22.30 u.: Fototentoonstelling. DONDERDAG 22 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: „On the water front" Rex-theater, 20 uur: „De onzichtbare spion slaat toe". Expositiezaal Heidestraat: als woensdag. Hervormde Kerk, Kanaalstraat, 20 uur: Concert Looft den Heer „Kerstgedachten". Met medewerking van „Kunst na Arbeid". Maria Suchel en Diet Kloos. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. WOENSDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De schrik van de onderwereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Te heet om aan te pakken". W. B. Theater: géén voorstelling. DONDERDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „08/15, het einde". W. B, Theater: géén voorstelling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hagestein: A. J. Mulder te Meteren en Est. Bedankt voor Wezep: L. Trouwborst te 's Grevelduin-Capelle, voor Den Andel (toez.): W. Chr. Jansen te Warf- huizen. Benoemd tot directeur van het diaconaal centrum te Arnhem: J. Brouwer te Sexbierum. Een rechtbank te Dublin heeft dinsdag schipper N. Pronk van de VI. 21 „Willem" veroordeeld tot een boete van vijftig gul den en verbeurdverklaring van zijn uitrus ting en een vangst van 165 ton haring, omdat hij schuldig was bevonden aan het vissen op visgronden nabij Waterford, die voor Ierse vissers zijn voorbehouden. Officieren van het Ierse korvet „Cliona" die schipper Pronk in de vroege ochtend uren van dinsdag hadden aangehouden, verklaarden dat er vele buitenlandse vis sersschepen in het verboden zeegebied aan het vissen waren. van het pand door een derde, nog slechts drie jaar daarin kan blijven. De Kamerleden ontging de logika. Wan neer een winkelier volgens het huurcon tract nog tien jaar in het pand gevestigd zou kunnen blijven en hij moet het na drie jaar ontruimen, dah derft hij zeven jaar. In ieder geval moet hij ook na drie jaar kosten maken voor verplaatsing van het bedrijf. Daarom diende mr. M e u 1 i n k (A.R.) een amendement in met de strekking al tijd tenminste twee jaar huur te vergoe den. Dat vond minister Beerman niet ver werpelijk, maar hij wilde toch eerst de consequenties er van nagaan. Datzelfde gold voor het amendement van mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) die de huur der ook de keuze wilde laten als schade loosstelling een vergoeding te aanvaarden van de kosten die hij de laatste vijf jaar aan het pand heeft besteed. Het bezwaar van mr. dr. Berkhou wer (V.V.D.) tegen de voorlopige rege ling was dat deze uitgaaf van een maxi mum vergoeding. Het leek hem beter een voorlopig minimum vast te stellen van twee jaar huur als schadeloosstelling en de rechter vrij te laten daarboven een ho gere schadevergoeding vast te stellen. Hij diende met die strekking een amen dement in, waarvan minister Beerman echter niet wilde weten, omdat de rech ter geen maatstaf vindt in de normen van de wet. Ook mej. Lemaire (P.v.d.A.) diende nog een amendement in, waartegen de minister eveneens bezwaar had. Omdat men het niet eens kon worden en minister Beerman vooral bezwaar had te gen aantasting van de glijdende schaal die men wilde opheffen door schrapping van het desbetreffende artikel, vroeg hij schorsing van de beraadslaging voor na der overleg in het kabinet. De heer F. Kootevoorzitter van het Al gemeen Nederlands Verbond, heeft aan zeven leerlingen van de Dr. de Visser- school voor mulo in Sassenheim de Visser- Ne erlandiaprijs uitgereikt. Deze prijs be staat uit een oorkonde en een envelop met 500 voor elk der leerlingen. De komst van de heer Koote naar Sassenheim hield verband met het feit dut Hans Bergman, een jongen die aan spastische verlammin gen lijdt, dit jaar met zeer goede cijfers slaagde voor het mulo- en het midden standsdiploma. Een belangrijke bijdrage tot dit succes leverden zijn zes vriendjes: Sjaak Pit, Kees Batenburg, Mieke Keijzer, Jaap Verbeek, Henk den Butter en Leo Koning die Hans vier jaar lang naar en van school reden en hem verder de helpende hand boden met zijn huiswerk. De voorzitter rQemde de karaktervast heid van Hans en de hulpvaardigheid van zijn zes vrienden. De Nederlandse jagers „Limburg" en „Groningen", die met de „Karei Door man" en de tanker „Mijdrecht" het smaldeel V hebben gevormd, zijn teruggekeerd van een wereldreis en in Den Helder binnengelopen. Er volgde een onstuimige begroeting van de op varenden door echtgenoten en ver loofden. De leerlingen van de rijks-hogere school voor tropische en sub-tropische landbouw te Deventer hebben een actiecomité ge vormd, dat zich wil verzetten tegen een eventuele verplaatsing der school. De eer ste activiteit van dit comité is geweest de verzending van een exemplaar van een door de drie studentenverenigingen geza menlijk uitgegeven schoolblad, waarin de argumenten voor het behoud van de school te Deventer uitvoerig worden uiteengezet, aan alle leden der regering en aan de beide Kamers. Daarin betoogt mr. dr. N. Boolkestein, burgemeester van Deventer, dat de school een band schiep over de gehele wereld en overplaatsing een ver breking van die banden zou betekenen. Een andere stad zou jaren nodig hebben om deze traditie te kweken en het zal nog meer tijd kosten voor de nieuwe stad om de naam te krijgen, die Deventer in de tropen heeft. Overplaatsing van de school zou het begin van opheffing kunnen zijn en de verbinding met een school voor Ne derlandse landbouw (onder het bestuur van een landbouworganisatie, die onher roepelijk veel meer belangstelling heeft voor de Nederlandse dan voor de tropische afdeling) zou afbraak op termijn beteke nen, aldus de burgemeester. In het schoolblad wordt ondenneer ge steld, dat de school te Deventer meer leei*- lingen telt dan de andere landbouwscholen tezamen en dat er meer vraag, is naar tro pische landbouwers. Een versplinterde op leiding aan een aantal scholen zou onmogelijk de algemene tropische op leiding kunnen geven, die tropische land bouwers nodig hebben. Zowel de protestant-christelijke als de katholieke leerlingenverenigingen verzette zich tegen een vei'zuiling van dit onder wijs. Zij studeren nu samen met Moham medanen, Isi-aeliërs, Anglicanen en Afri kanen, mensen waarmee zij ook in de toe komst zullen moeten samenwerken. Zij menen, dat de school in Deventer met haar uniek leerplan, dat persoonlijk heden vormt met pioniersmentaliteit, zelf werkzaamheid, aanpassingsvermogen en ook improvisatietalent kweekt, de beste mogelijkheid biedt voor de vox-ming van tx-opische landbouwers en dat mede met het oog op de faam, die overal in de tropen „Deventer" geniet, handhaving van de-school in Deventer-noodzakelijk is. Advertentie Vijf jaar. De rechtbank te Anxhem heeft een 20-jarige jongeman uit Silvolde vex-oox-deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Hem was ten laste gelegd dat hij op 3 september de 62-jarige landbouwer Th. Huntink te Braamt met een messteek van het leven heeft beroofd. Met een club je vrienden was de vex-dachte met brom- fietsen naar de boerderij gegaan om de familie, waarmede hij meningsvei-schillen had, te treiteren. Op het rumoer kwam de familie naar buiten. Er ontstond een woor denwisseling, er werd met stenen gegooid en tenslotte bracht de verdachte de boer met een mes een dodelijke steek toe. Mede-opvarenden bestolen. De rijks politie te Amsterdam heeft een 15-jarige matroos aangehouden, kort nadat deze met zijn schip in de Amsterdamse haven was binnengelopen. De jongen heeft tijdens de afgelopen reis herhaaldelijk geld wegge nomen van zijn medeopvarenden tot een totaalbedi-ag van enkele honderden gul dens. Tevens had hij zich een gouden ver- lovingsx-ing toegeëigend. Vacature Hoge Raad. De Hoge Raad heeft aan de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling gezonden van zes kandidaten voor de vacatux-e van een raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, dat ver leend is aan de raadsheer mr. A. L. M. van Berckel. Op deze lijst komen voor: mr. P. Eijssen, advocaat-generaal bij de Hoge Raad; prof. mr. D. van Eek, hooglei-aar te Nijmegen; mr. C. A. de Meyex-e, raadsheer te 's-Gravenhage; mr O. W. van Ewijk, raadadviseur bij het ministerie van Jus titie; prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar te Amsterdam, en mr. J. Hollander, advo caat te 's-Gravenhage. Luchthaven en heliport. In november werden via de luchthaven Rotterdam 6081 passagiex-s vervoerd, tegen 3518 in novem ber vorig jaar. Het aantal reizigers op de heliport bedroeg in november 220, tegen 143 in november 1959. Het goederenverkeer nam ook weer toe: 540.971 kg, tegen 371.638 kg in november vorig jaar. Idee beloond. De Rijksideeënbusorga- nisatie heeft een premie van 2000 toe gekend aan de heer J. H. van Haex-ingen. student aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, werkzaam bij de directie van de Wieringex-meer (IJselmeerpolders;. Zijn idee heeft betrekking op net machinaal verwijdex-en van plastic akkerbuizen, een wex-k dat tot nu toe met de hand gebeurde. De heer Van Haeringen heeft een appara tuur uitgedacht, waardoor dit nu mecha nisch kan geschieden. Per jaar moeten 20.000 buizen worden verwijderd. Jeugdige rovers. De Haagse rechtbank heeft vonnis gewezen tegen de vijf jeug dige Hagenaars, die in oktober een roof overval gepleegd hebben op een wandelaar in het Haagse Bos. Zij hadden het plan hiertoe beraamd in een koffiehuis waar zij altijd bijeen plachten te komen. Met de auto van een van hen reden zij naar het Haagse Bos. Met grof geweld en onder bedreiging met een mes werd een wande laar zijn portemoixnaie afhandig gemaakt. De jongens, 17 tot 21 jaar, kregen straffen variërend van 3 maanden voorwaardelijk tot een jaar, waarvan 3 maanden voor waardelijk. Bouwfonds. De bisschoppen van de Oud-katholieke Kerk in ons land hebben besloten tot instelling van een „Bouw fonds Oud-katholieke kerk van Neder land". Het fonds zal de status krijgen van een zelfstandig onderdeel van deze kerk. De bisschoppen hebben dit besluit geno men omdat zij zich geplaatst zien voor kosten, die op de gewone wijze niet meer gedragen kunnen worden. Defensiecommissie. Op zijn verzoek ia eeivol ontslagen als lid der Defensiecom missie mr. B. W. Biesheuvel, met dank betuiging voor de diensten, door hem in deze fxxnctie aan den lande bewezen. Be noemd is als lid de heer G. A. Kieft, lid van de Tweede Kamer. De Provinciale Veilingbond Noordhol land heeft de cijfers bekendgemaakt van de voorraad stapelgroenten, die bij de tuinders zijn opgeslagen. De hoeveelheid is dit jaar bijzonder groot als gevolg van het natte en groeizame weer. De voorraden (in wagons van 10.000 kg.) zijn als volgt: (de cijfers tussen haakjes geven de voor- raden aan in december 1959 en in decem ber 1958): rode kool 1929 wagons (857 en 1333), gele kool 483 (350 en 666), witte kool 3768 (2718 en 2707), uien 621 (308 en 665), peen 728 (541 en 965) en bieten 708 280 en 940). Totaal bedragen de voorraden stapelgx-oenten die nog bij de tuinders aan wezig zijn 8237 wagons van 10.000 kg., te gen 5054 wagons in december 1959 en 7276 wagons in december 1958. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West- Eux-opa wordt de luchtdruk nu in het al gemeen weer hoger onder invloed van de nadering van een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de oceaan over de Britse eilanden en de Golf van Biscaye naar het oosten uitbreidt. Wel brachten de restan ten van de verschillende depx-essies plaat selijk nog regen: vooral langs de noord rand van de Pyreneën vielen grote hoe veelheden. Op de oceaan leeft de depres sie-activiteit op tamelijk noordelijke breedte weer op. De eerste depressie van een nieuwe serie trekt langs IJsland naar het oosten. De volgende is juist in noord oostelijke richting New-Foundland gepas- seerd, terwijl een dex-de, in diepte toene mend, met sneeuw en regen over het oos ten van de Verenigde Staten trekt Het weer in ons land zal de komende 24 uur geleidelijk meer onder invloed van de rug van hoge luchtdx-uk komen, welke over de Britse eilanden nadert. De wind krachten blijven klein en de regenkansen nemen af. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Donderdag 22 december Zon op 8.46 urn*, onder 16.31 uur. Maan op 11.32 uur, onder 21.59 uur. Maanstanden 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 23 december Hoog water 5.35 en 17.53 uur. Laag water 1.11 en 13.37 uur. Donderdag 22 december Hoog water 6.23 en 18.44 uur. Laag water 1.59 en 14.25 uur. Hel riuog en laag watex te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen t» 5 w> 58 binnen- en buitenland. a Cg Neerslag: laatste 24 uur. 41 a3 Den Helder regen n 4 I Ypenburg regen n 6 0,5 Vlissingen regen nno 8 0,1 Eeide regen n 3 4 De Bilt regen n 5 0,1 Twente mist windst. 5 0,4 Eindhoven regen n 6 2 Zd-Limburg regen w 7 0 Helsinki sneeuw z 0,7 Stockholm geheel bew nnw 4 0,2 Oslo sneeuw windst. 4 0,1 Kopenhagen regen zzo 4 1 Aberdeen onbewolkt nw 2 Londen regen n 5 4 Amsterdam regen n 5 1 Brussel geheel bew windst. 4 0 Luxemburg sneeuw zzw 3 2 Parijs geheel bew nno 5 1 Bordeaux regenbui zw 8 7 Grenoble geheel bew windst. 6 10 Nice onbewolkt windst. 10 4 Berlijn geheel bew. ozo 4 0,1 Frankfort sneeuw zzw 4 10 München sneeuw zw 3 0,5 Zürich half bew. windst. 3 2 Genève geheet bew w 3 8 Locarno licht bew. windst. 6 36 Wenen geheel bew zo 4 0 Innsbruck sneeuw windst. 9 11 Athene licht bew ono 18 0 Rome regen zzw 14 15 Ajaccio onweer nw 14 13 Mallorca onbewolkt nw 14 0,3 Lissabon onbewolkt w 7 0 Madrid licht bew. windst. 15 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2