Laatste commandant van Auschwitz opgespoord gg§ Heel Nederland geniet met de feestdagen van die lekkere vacuumkoffie van Albert Heijn WERELDNIEUWS Russische militaire uitgaven gaan één percent omlaag NAAIMACHINES r Van dag tot dag Plaatselijk chauvinisme Bar en zijn echtgenote gearresteerd Kennedy belooft een vliegende start HAILE SELASSIE ONDERZOEKT ACHTERGRONDEN REVOLTE j raatótoel j 3 Big Ben stoort nachtrust van de zieken Expansie in alle sectoren van de economie Albert Heijn heeft de 4 lekkerste koffies Zweden maken melding van wreedheden in Ethiopië Op de WOENSDAG 21 DECEMB ER 196 0 m —mi JU Een ieder die met wetenschappelijk werk in enigerlei vorm te doen heeft ge had weet, dat feitenonderzoek onmisbaar is. Het verzamelen en analyseren van de verschillende data is een noodzakelijke voorwaarde voor het maken van conclu sies. Het is echter in de wetenschap he lemaal geen zeldzaam verschijnsel wan neer verschillende onderzoekers op grond van dezelfde feiten tot een uiteenlopend eindoordeel komen. Deze mogelijkheid is neg groter wanneer het gaat om econo mische toekomstvoorspellingen. Op grond van gegevens verzameld in het verleden en het heden probeert men een bepaalde ..trend" voor de toekomst vast te stellen, een richting waarin de ontwikkelingen met een zekere graad van waarschijnlijk heid zullen gaan. Meestal worden de gren zen aangegeven waarbinnen de afzet naar schatting zal kunnen plaats hebben. Dit nu is ook de taak geweest van de com missie Van Berkum, die moest beoordelen of er plaats voor een tweede staalbedrijf in Nederland is. De vreemde procedure heeft zich voor gedaan zoals wij in ons commentaar van zaterdag reeds aangaven dat de unaniem aanvaarde conclusies van deze studie eerder tot stand zijn gekomen dan het rapport zelf. Het is uiteraard niet zo, dat de eensluidende conclusies eenvoudig uit de lucht zijn komen vallen, maar wel dat een geïntegreerd rapport nog niet be staat. Het ligt echter gezien de weten schappelijke integriteit van prof. P. P. van Berkum voor de hand, dat de conclu sies in overeenstemming zullen zijn met wat objectief gezien uit de gegevens en de zo goed mogelijk gevormde prognoses kon worden opgemaakt. Ook de andere leden van de commissie Van Berkum zijn niet bepaald „kleine jongens" op statis tisch en economisch gebied en het getuigt danook niet van breedheid van opvatting, wanneer men de onpartijdigheid van de commissie-Van Berkum min of meer gaat betwijfelen, zoals de Nieuwe Rotterdam- sche Courant dat doet. Natuurlijk en dat hebben wij ook in ons commentaar van zaterdag jongstleden duidelijk gesteld kan men zich pas een goed oordeel over de conclusies vormen wanneer men het volledige rapport-Van Berkum in de beschouwing kan betrek ken. (De reden waarom minister De Pous zich nog even van een definitief oordeel heeft onthouden) en wij hebben toen ook aangedrongen op spoedige publikatie van de gedeelten die niet al te interessant zijn voor de concurrentie. Er is echter geen sprake van „dat wij bij het rapport-Van Berkum zouden zweren, alsof wij er zelf onze handtekening onder zouden hebben gezet," zoals de N.R.C. ons gisteren in de schoenen schoof. Wel of geen tweede staalbedrijf, waar dan ook in Nederland, is voor ons een kwestie van nationaal belang en dat belang eist dat het er op dit moment niet komt en niet een zaak waarmee het Rotterdams prestige staat of valt. Voor de N.R.C. schijnt het dat echter wel te zijn. Kortom, wij hebben wel vertrouwen in de commissie Van Berkum en achten de vraag, of de handtekeningen die onder de conclusies staan wel alle van gelijke waar de zijn, een vrij gezochte. Als de direc tie van de Nederlandse Kabelfabrieken wel haar handtekening heeft geplaatst, maar tevens aan de uitvoering van een geheel ander plan voor een (waarschijn lijk klein) project denkt en niemand weet op dit ogenblik precies waarnaar de gedachten van de N.K.F. uitgaan dan doet dat niets af aan de waarde van de conclusies. De N.K.F. heeft volkomen het recht het gevoel te hebben dat er in samenwerking met Alblasserdam wèl mogelijkheden voor een dergelijk bedrijf zijn. Wanneer de N.K.F. het risico wèl aandurft, dan is dat haar zaak. Dat men dit uit nationaal oog punt riskant kan achten en misschien la ter betreuren moet is niet de kern van de zaak; de commissie-Van Berkum heeft immers de mogelijkheden van een geïnte greerd staalbedrijf bestudeerd. Als de N.K.F. uitvoering geeft aan haar plannen, dan heeft de commissie Van Ber kum inderdaad niet het laatste woord ge sproken, maar het blijft de vraag of wat daarop volgt wel even doordacht en wel overwogen is. Een dergelijke opzet bij voorbaat aanmoedigen, zoals de N.R.C. doet, lijkt ons eerder ingegeven door plaat selijk chauvinisme dan door dienstbaar heid aan het nationaal belang. Het conservatieve Britse parlementslid, Ruper Speir heeft aangekondigd, de mi nister van Openbare Werken te zullen ver zoeken, voortaan elke nacht van midder nacht af de- beroemde „Big Ben" klok in Londen het zwijgen op te leggen. Speir zeide, dat zeker twintig percent van de patiënten van het naburige „St. Thomas" hospitaal 's nachts niet kunnen slapen door het lawaai van de klokken, die elk kwartier luiden. Speir is van mening dat alle klokken te middernacht het zwijgen opgelegd moet worden, maar zijn doel is voorlopig al leen de Big Ben. Hij verwacht dat de te genwerpingen die hij te horen zal krijgen vooral betrekking hebben op tradities, maar hij vindt, dat als de klok overdag geluid wordt, „de traditie voldoende aan haar trekken komt". (Van onze correspondent) BONN. Te Dassendorf bij Hamburg is gistermiddag, zeven dagen na het begin van een grootscheepse jacht, de vijftig jarige Richard Bar gearresteerd, de laatste commandant, van het concentratiekamp Auschwitz. Bar was als houthakker op het landgoed van prins Otto van Bismarck in de Noordduitse bossen werkzaam onder de valse naam Neumann. Men heeft hem in het begin van de week eerst nog verwis seld met een zekere Wahrmann, een radio- groothandelaar, die beladen met schulden, op de vlucht was geslagen, maar de politie had al gauw een ander spoor te pakken, dat beter bleek te zyn. De opsporing van Bar, die tezamen met zijn vrouw is gearresteerd, was voor des kundigen niet moeilijk: Bar is betrekke lijk klein, heeft een zeer opvallend breed gezicht en het figuur van een worstelaar. Een week geleden had de officier van Justitie te Frankfort aan de Main, dr. Wolf, een beloning van' 10.000 markt (9.000 gulden) uitgeloofd voor degene, die aan wijzingen over Bars verblijfplaats kon geven. Dr. Wolf, die gisteren te Frankfort de arrestatie bekendmaakte, weigerde details bekend te maken. Er is, zo deelde hij mee, nog meer aan de gang inzake Auschwitz en een voortijdige bekendmaking van feiten over Bars arrestatie zou dit in de war kunnen sturen. Nog vyftien Wolf doelde hiermee op de opsporings actie naar bijna veertig ex-S.S.'ers, die in de oorlog een belangrijke positie hebben bekleed in de top, de politieke afdeling en de medische en verplegingsafdelingen van Auschwitz. Ook de rapport- en blokleiders behoren tot de gezochten. Rond twintig man heeft men dit jaar reeds kunnen ar resteren, van wie er vier wegens ernstige ziekte moesten worden vrijgelaten, zonder dat het arrestatiebevel tegen hen officieel werd ingetrokken. Twee van de verdach ten zijn vrijgelaten na storting van een hoge som. Een van dit tweetal is de arts Richard Bar wordt, geboeid aan een detective, het hoofdstation van Frank fort aan de Main uitgeleid. (Telefoto) dr. Kurt Uhlenbroock, die in Auschwitz als „arts" werkzaam is geweest. Uhlen broock is in november vrijgelaten nadat voor hem een bedrag van 50.000 mark (45.000 gulden) bij de rechtbank te Frank fort als waarborgsom, was gedeponeerd. De arts wordt ervan beschuldigd te Auschwitz de gevangenen te hebben geselecteerd, die in de gaskamers werden vermoordHij noemt zich in het Hamburgse telefoonboek nog altijd trots „Medizinalrat ausser Dienst". Tot de gearresteerden behoort ook de 65-jarige Hamburger Robert Mulka, voor malig adjudant van Höss, de beruchte voorganger van Bar, die na de oorlog in Polen is opgehangen. Inmiddels speurt men nog naar vijftien andere Auschwitzmoordenaars, die nog al tijd spoorloos zijn, en van wie er velen waarschijnlijk, gelijk Bar, onder valse naam, ergens in de provincie leven. Palm Beach (Californië, VS) (AFP, Reu ter) President Kennedy heeft op een persconferentie meegedeeld dat hij het Congres zal vragen spoedig een aantal wetten goed te keuren op het gebied van gezondheidszorg voor ouden van da gen, woningbouw, bestrijding van de werk loosheid en het onderwijs. Het minimum loon, thans een dollar per uur, dient zijns inziens te worden verhoogd. Kennedy zei niet zijn gedachten te heb ben laten gaan over een Westeuropese reis kort na zijn beëdiging op 20 januari. Persberichten als zou hij kort na zijn ambts aanvaarding besprekingen willen voeren met Westeuropese politici noemde hij on juist. Vice-president Lyndon Johnson is benoemd tot voorzitter van' de adviesraad voor ruimteonderzoek. MOSKOU (UPI) De Russische minister van Financiën Garboezov heeft aan gekondigd, dat de Sovjet-Unie van plan is de militaire uitgaven te verlagen en zich te gaan concentreren op de zware industrie. Hij diende tegelijkertijd een ontwerp begroting voor 1961 in tijdens de zitting van de Opperste Sovjet. De inkomsten voor volgend jaar werden geschat op 78 miljard roebel, de uitgaven daarentegen op 77.5 miljard (volgens de nieuwe roebelschaal die volgende maand van kracht wordt). De uitgaven voor de strijdkrachten worden verminderd tot 9.255.000.000 roebel in 1961, dit is 11.9 percent van de totale begroting. Dit jaar bedroegen de kosten 12.9 per cent. van de totale uitgaven. In 1955 was de post militaire uitgaven 19.9 percent van de totale begroting. Garboezov zei voorts, dat de westerse uitgaven in de- „bewapeningswedloop" in de afgelopen tien jaar verdrievoudigd wa ren. Hij noemde als voorbeeld de uitgaven van de Verenigde Staten die de zestig per cent van de nationale begroting dicht be naderden. De minister kondigde aan, dat bijna tach tig percent van de begroting zal worden gebruikt voor de financiering van sociale en culturele programma's. De investeringen in de zware industrie zouden in 1961 meer aandacht krijgen en de geldelijke steun aan de lichte industrie zou vergeleken met 1960 met vijftig per cent worden verhoogd. De kapitaalsinves tering in de landbouw zou worden ver hoogd tot 4.2 miljard roebel, dit is een stijging van 21.5 percent. Bovendien zou de staat aan de collectieve boerenbedrijven leningen op korte termijn willen verstrek ken tot een totaal bedrag van een miljard roebel. Als voorschot zouden de bedrijven reeds 2.6 miljoen roebel ontvangen. De vice-voorzitter van de raad van mi nisters en voorzitter van de staatsplannen- commissie, Novikov, zette het programma voor 1961 uiteen. De produktie van ruw ijzer zal verhoogd worden tot 51.200.000 ton, die van staal tot 71.340.000 ton, van olie tot 164.000.000 ton, en van spoorwegmaterieel tot ".270.000 ton. De landbouwgebieden zullen met drie miljoen hectare worden uitgebreid tot 205,8 miljoen. Het nationale inkomen zal met negen percent stijgen. Tien miljoen mensen zullen worden ondergebracht in nieuwe flatgebouwen. Kapitaalsinvesteringen zul len die van 1960 met 12.6 percent over treffen. Het totale volume van de Rus sische handel met het buitenland zal met 6.5 percent worden verhoogd. Novikov zei dat men de bruto industriële produktie met 8.8 percent wilde verhogen, inbegrepen de produktie van produktie- middelen die met 9.5 percent verhoogd zal word enen van verbruiksgoederen met 6.9 percent. Derhalve zal de gemiddelde jaar lijkse toeneming van industriële expansie tien percent bedragen gedurende de eerste drie jaar van het zeven-jarenplan in plaats van de beraamde 8.3 percent. Er zal 327 miljoen kilowatt elektriciteit worden ge produceerd, vijftig percent per dag meer dan de gehele produktie van 1927. Het wer kelijke inkomen van de arbeiders voor iedere betaalde arbeider zal met vijf per cent toenemen, het aantal werknemers met 3.2 miljoen. Rusland drijft op het ogenblik met 76 landen handel. De handel met onlangs onafhankelijk geworden landen zal met 22 percent toenemen. Rusland zal deel nemen aan de constructie van meer dan 380 industriële ondernemingen in het bui tenland krachtens technische samenwer kingsprogramma's. Het programma voor de industriële pro duktie van het afgelopen jaar zou met drie percent worden overtroffen. De produktie van staal was in 1960 met vijf miljoen ton toegenomen, olie met achttien miljoen ton en energie-opwekking met dertig mil joen kwu. De nieuw ontgonnen gebieden in Siberië krijgen een steeds groter aandeel in de totale landbouwproduktie. In 1960 hebben deze gebieden 62 percent van de graan- produktie geleverd. Advertentie 7s-y ADDIS ABEBA (UPI) Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft vandaag ver klaard dat hij een onderzoek heeft gelast naar de mogelijkheid van deelneming van buitenlandse mogendheden aan de mislukte driedaagse opstand van zyn paleisgarde verleden week. Sprekende vanuit zijn beschadigde kamer in het keizerlijk paleis, zei Haile Selassie dat er geen rechtstreeks bewijs voor handen is van buitenlandse in menging in de revolte, maar dat de door het kortstondige revolutionaire regime in Addis Abeba gebruikte tactiek en zijn afgelegde verklaringen te denken geven in die richting. De Amerikaanse ambassadeur in Addis Abeba, Arthur L. Richards, deelde mee dat hij is opgetreden als bemiddelaar tus sen de loyale en revolutionaire troepen tijdens hun driedaagse schermutselingen. Vrijdag was de toestand voor hem zo cri- tiek geworden, aldus Richards, dat hij door een vernield venster van het keizer lijk paleis een heenkomen had moeten zoe ken, toen de loyale soldaten een beleg sloegen. In de Ethiopische hoofdstad blij ven inmiddels hardnekkige geruchten cir culeren, dat Amerikaanse officieren van de luchtmacht, toegevoegd aan het Ethio pische leger, 'aan de straatgevechten heb ben deelgenomen. Haile Selassie's troepen zetten thans de achtervolging van de vluchtende resten van het opstandelingen- leger voort. De Zweedse piloot, kapitein Carl Gustaf von Rosen, een persoonlijk vriend van kei zer Haile Selassie, heeft verklaard dat prins Asfa Wosen een pistool tegen zijn nek gedrukt kreeg toen hij voor radio- Addis Abeba het bewind van zijn vader afkeurde. Torsten Adenby, een andere uit Ethio- Samson Beney, kleinzoon van de kei zer van Ethiopië, is benoemd tot am- bassadeuh in Zweden. Zijn voorganger is het keizerlijke bewind afgevallen en heeft politiek asiel in Zweden gevraagd. pië gevluchte Zweed vertelde, dat men in Ethiopië getuige was geweest van afschu welijke tonelen. Hij zei, dat hij vijfmaal had moeten aanzien, hoe burgers werden neergeschoten en daarna opgehangen. Een van de slachtoffers was een 28-jarige jon ge man, die gedwongen werd zichzelf door het hoofd te schieten voordat hij werd gehangen. Adenby vertelde dat in totaal ongeveer tienduizend man bij de strijd be trokken zijn geweest en dat in de bergen buiten de Ethiopische hoofdstad nog steeds gevechten aan de gang zijn. Nog vele men sen worden volgens hem vermist, onder wie de Ethiopische Olympische marathon kampioen Abebe Bikila. De jacht op de rebellen is meedogenloos, zo vertelde de Zweed verder. Als patrouillerende troepen een gevluchte rebel uit zijn schuilplaats halen, wordt hij meestal ter plaatse neer geschoten. Op het grote plein midden in Addis Abeba zijn studenten op straat ge- executeerd en vervolgens aan de benen opgehangen aan lange palen. Conversation piece Wie, na weer een enorm verkiezings tumult, nog niet begrepen zou mogen heb ben dat de Amerikanen in velerlei op zicht geheel „anders" zijn, die moet zich eens verdiepen in de advertentiekolom men der grote maandbladen en magazi nes. In sommige daarvan komen adver tentietjes (meestal kleine) voor die zoda nig onthullend zijn dat er een psychologi sche studie op gebaseerd zou kunnen wor den. Wij willen graag enkele voorbeelden noemen. Het is bekend dat de Amerikaan graag de populaire jongen is. Het populariteits- streven bepaalt bijzonder veel van de ac tiviteiten die de Amerikaanse burger, zo wel man als vrouw, ten toon spreidt en ontwikkelt. Populair-zijn is het hoogst-be- geerde doel en niet-populair zijn is het ein de van het leven. Een ander element dat ons, Europeanen, altijd met verwondering slaat, is dat men blijkbaar voortdurend „conversation-pieces" nodig heeft. Dat zijn dus grappigheidjes, die het gesprek op gang brengen en die degene, die er bezit ter van is, daardoor verheffen boven de anderen en (dus) populair maken. „Bij Lu cy is het zó leuk; zij heeft allemaal rare dingen in huis waar je je dood om lacht." Zo heeft Lucy in de W.C. closetrollen han gen, waarop enige teksten zijn gedrukt die iedereen aan het schateren brengen. „Een goed begin is het halve werk," ha- haha. En: „Doe alsof je thuis bent," ha- haha. En: „De aanhouder wint," hahaha. Om er maar enkele, vertaald, te noemen. Lucy is een leuke meid. Al de kleine advertenties, waarop wij doelen, richten zich op de waarde als „conversation piece" dat het geadverteer de artikel heeft. Zo kan men omslagen van grammofoonplaten kopen waarop de naam van de koper gedrukt wordt als di rigent. Dus: „John D. Spencer speelt met zijn Sweet Jazz Syncopaters Music for Lo vers". Kijk eens aan wat leuk.' En men kan stierenvechter-affiches kopen waarop, alweer als eerste beroemde naam, die van de Amerikaanse besteller staat. Natuur lijk maakt zoiets een vreemd effect maar het is toch verder wel gebaseerd op een kinderlijkheid en kinderachtigheid die veel uitwieken op andere gebieden (vooral die des geestes) onmogelijk maken. Met an dere woorden: het is kenmerkend voor een geestloze en zoutloze persoonlijkheidl. Vin den wij. Andere grapjes zijn deze: dranketiketten waarop de eigen naam gedrukt wordt als merknaam. Dus, aangenomen dat u Wil- lemsen heet, dan bestelt u etiketten waar op staat: „Echte dubbelgébeide Oude Wil- lemsen" en verder de gébrxdkelijke, ar chaïsche smakelijkheidstaal van de echte drankfirma met handtekening en al, en het succes is verzekerd. Dan kan men voorts een plastic-opwindsleutel kopen zo als die gebruikt wordt bij kinderspeelgoed jes. Deze sleutel evenwel is zo groot dat hij de juiste verhouding heeft voor een normale aufo. Wie nu erg grappig wil zijn hecht deze sleutel, met een rubber zuig- stuk, vast aan de achterzijde van zijn wa gen. en maakt zo de indruk- (dus) dat zijn- auto een opwindauto is. Succes verzekerd! Men kan dassen kopen, stropdassen, van enorme omvang; zij vallen neer tot op dé knieën en zijn geheel bedrukt met beledi gende uitroepen zoals „Schiet op!", „Blijf uit mijn buurt; ik bijt", „Handen Thuis"; „Bedaard drinken, ook al hoef je het niet te betalen" en meer van dat leuks. Enig is ook die geweldige, met knob bels en eksterogen bedekte griezelig-echte voet van plastic die men, ineens, op een leuk avondje over zijn schoen kan schui ven en waarmee men dan plotseling in de gezelschapskring zit. „Uren heeft men er plezier mee", zegt de adverteerder van deze enge voeten. Dan kan men ook, in het kastje met de dranken, drie alleraar digste flesjes plaatsen. In het ene zit een (plastic) duim; in het ander een (plas tic) oor en in het derde een (plastic) gro te teen. Deze griezelige dingen zijn ver pakt in echte apothekerachtige flessen voorzien van glazen doppen en gevuld met namaak sterkwater; ze zien er volko men MEDISCH uit, zegt de adverteerder. Enig niet? Nog een leukert: kleine grafsteentjes, waarop uw naam staat en die u tijdens het golfspel gebruikt om de plaats aan te duiden waar uw bal ligt. „Hier ligt Piet Wouters", staat er op. En dan dat kistje. Het is een zwart kistje met een handeltje. Als u het op „on" zet begint het kistje bijzonder eng en dreigend te trillen en ge luid te maken. Dan gaat er een deksel open, er verschijnt een klein levensecht handje, dat pakt de hqndel en trekt die weer op „off" en het kistje wordt stil. Misschien is dit laatste het enige dat ons zelf even zou boeien. Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE ENGEL GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Stad verdwijnt. De stad Ervenice in Noord-Bohemen in Oost-Duitsland heeft dinsdag opgehouden te bestaan. Onder Ervenice zijn belangrijke kolenlagen gevonden. Zij waren evenwel onbereik baar, omdat de stad erop was gebouwd. Nu zal Ervenice eenvoudigweg met de grond gelijk gemaakt worden. Bezwaard geweten? De Zuidafrikaanse po litie heeft de boekhandelaren verboden het boek van bisschop Ambrose Reeves over de schietpartij in Sharpville te verkopen. Het boek bevat ondermeer dertig foto's van de menigte demon stranten kort voor en na de schietpar tij, waarbij 67 Afrikanen werden ge dood. Schijnaanvallen. In een aan de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou over handigde nota eist de Sovjet-regering ernstige bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor „schijnaan vallen" door een Amerikaanse torpedo- bootjager op 4 november uitgevoerd op het 1.870 ton metende Russische vracht schip Faleshty. tijdens een reis van Marseille naar Odessa. Liefdadigheid overbodig. De inwoners van het idyllische plaatsje Aebeltoft in De nemarken hebben besloten dit jaar geen kerstcollecte te houden. Niemand van de 2.265 mensen die het plaatsje telt, behoeft financiële steun. Vestzakzeeslag. De Panamese douane heeft meegedeeld, dat zij drie Colum- biaanse schepen tot zinken heeft ge bracht, toen de Columbia nen werden betrapt op handel met de Indianen van de San Blas-eilanden. Versteviging. De Britse Lord-Grootzegel- bewaarder, Edward Heath, heeft in het Britse Lagerhuis meegedeeld dat Groot-Brittannië graag de handels- en culturele betrekkingen met communis tisch China zou willen verstevigen. Spionnen. De Poolse veiligheidspolitie heeft in Wroclaw (het vroegere Bres- lau) het echtpaar Ervin en Martha Kuhnert gearresteerd, op beschuldiging van spionage voor de Westduitse inlich tingendienst. Spaghettikoning. De Italiaanse miljonair, scheepseigenaar en spaghettikoning Achille Lauro, is dinsdagavond herko zen tot burgemeester van Napels.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3