22 DUITSE KERSTMENU'S UITGEBREID MET CHEMISCHE FORMULES Bloemencorso 1961 paradeert april door bollenstreek Wageningen-project is nu voor Suriname bestemd Nederlandsch-Indië onder de Japanse bezetting Twee doden en drie gewonden bij verkeersongeluk in Leiden <^Brieven aan de redactie Vredesdemonstratie in Amsterdam Landbouw tevreden over de resultaten Raad niet akkoord met reeds begonnen bouw Fransen brengen opnieuw een Westduits schip op Omvangrijk boekwerk geeft een overzicht van gebeurtenissen tussen 1942 en 1945 Onjuist dagstempel op capsule van flessenmelk 9 Praalwagens typeren Hollandse aspecten Oude boer bij brand omgekomen ummucmsQ ij. SCHEEPVAART Op 1 januari: De EEG-versnelling Mr. Biesheuvel: Hoeden voor hoer a-stemming" IJzendijke gaat oude bastions herstellen In Maastricht: Bonn is verstoord over Hamburgse maatregel Indonesische patrouilles brengen twee schepen op Nieuwe wettelijke verplichting Politie-onderzoek naar aanvaring WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 Het comité Bloemencorso Bollenstreek 'ïeeft dinsdagmiddag tijdens een bijeen komst in „Treslong" in Hillegom zijn voorlopige plannen ontvouwd met be t-rekking tot het bloemencorso 1961. De streefdatum voor dit evenement is be haald op zaterdag 22 april. Het corso -li „Lenteparade" heten met als onder stel „Zo is Nederland". Er hebben zich ■u al 22 deelnemers opgegeven, een aan- 'al dat O]-) dit tijdstip nog nimmer zo 'root is geweest. Het bloemencorso 1961 •al een kwartier vroeger van start gaan dan voorgaande jaren, namelijk 's mor gens om kwart voor elf. De praalwagens 'lillen weer in Sassenheim, bij „De TJiver", hun tocht door de bollenstreek beginnen. De artistiek adviseur van het comité Bloemencorso Bollenstreek, de heer A. W. van Driel uit Amstelveen, heeft 31 ontwer pen vervaardigd. Deze hebben alle op de een of andere wijze betrekking op iets „typisch Hollands". Zo zullen wagens mee rijden die de gouden koets, de Keukenhof, de folklore, scheepvaart, de Hollandse Nieuwe, het landschap, de Nederlandse zindelijkheid, en verschillende kinderlied jes uitbeelden. De mogelijkheid bestaat dat het corso een internationaal tintje zal krijgen door de deelneming van Engelse praalwagens. Als corsodag is voorlopig 22 april vastgesteld. Mochten de weersom standigheden tegen die tijd onverhoopt minder gunstig zijn dan zal het corso een week later plaats hebben. In geen geval op een vroegere datum, daar men hiermee in het verleden niet zulke goede ervarin gen heeft opgedaan. Het bloemencorso zal uiteraard opgeluis terd worden door een of meer muziekkorp sen. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Het is vrijwel zeker dat er een showkorps komt. In de route die het bloemencorso tussen Sassenheim en Ben- nebroek zal volgen, is geen wijziging aan gebracht. »v.. De 83-jarige alleenwonende J. Overwijk uit Bakkeveen is vanmorgen omgekomen bij een felle brand die zijn afgelegen boer derijtje in korte tijd tot een puinhoop maakte. Talrijke praalwagens zullen op 22 april de roem van de bollenstreek tentoon spreiden. Dit ontwerp beeldt een andere Hollandse glorie uit, de scheepvaart. Een comité uit een aantal vredesgroe pen heeft voorbereidingen getroffen voor een demonstratie op 1 januari in Amster dam. Op de eerste dag van het jaar wil het comité oproepen 1961 te stellen in dienst van de vrede. De deelnemers verzamelen zich om half twee bij het paviljoen in het Vondelpark en gaan vandaar gemeenschappelijk door het centrum van de stad naar Krasnapols- ky, waar een openbare bijeenkomst wordt gehouden met als sprekers o.a.: prof. dr. J. de Graaf en ds. N. van der Veen. De volgende organisaties hebben reeds besloten aan deze demonstratie deel te nemen: Kerk en Vrede, Socialistische Jeugd van Nederland, Internationale Vrou wenorganisatie voor Vrede en Vrijheid, de Pacifistisch Socialistische Partij, de Al gemene Nederlandse Vredes Actie, de Fe deratie van Vrije Socialisten en de Werk groep Anti-militaristische Studenten. Verder zullen waarschijnlijk deelnemen Anti-Atoombom Aktie, Genootschap dei- Vrienden (Quakers) en De Derde Weg., - (Vervolg van pagina 9) 6. De heffingen, ingesteld tussen lid staten en derde landen en tussen lid-staten en derde landen en tussen lid-staten onder ling, moeten zo zijn, dat de lid-staten ge nieten van de preferenties op eikaars markten, welke in het verdrag zijn aange geven, echter rekening houdend met de doelstellingen van het verdrag ten aanzien van de gemeenschappelijke handelspolitiek tegenover derde landen. Voor 31 mei 1961 zal de Europese Exe cutieve Commissie concrete voorstellen doen voor heffingen op granen en suiker en voor 31 juli 1961 voor eieren, gevogelte en varkensvlees. Voor granen en suiker moet het heffingstelsel toepasselijk zijn voor de oogst van 1961-62. Een zeer groot deel van het debat dat in tegenstelling tot de twee eerdere vergaderingen over landbouwproblemen van dit jaar in de E.E.G.-raad, die even eens tot het ochtendgloren voortduurden, in goede sfeer verliep was gewijd aan de redaktie van het vijfde artikel van het heffingstelsel. De Nederlandse minister van Landbouw de heer Marijnen, betoogde uitdrukkelijk, daarbij gesteund door Italië, dat naast een heffingsysteem geen andere beschermen de maatregelen kunnen worden geduld, tenzij als uitzondering voor bepaalde pro- dukten onder bijzondere omstandigheden. Geruime tijd kwam het ook tot een debat tussen minister Luns en de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Van Scherpenberg, of het systeem „bij voorkeur" of „met prioriteit" boven de in het verdrag genoemde ontsnappingsclau sules moet worden toegepast. De Neder landse opvatting zegevierde in dit geval. Aan de besprekingen werd van Neder landse zijde voorts deelgenomen door de minister van Economische Zaken, de heer de Pous. Het was de laatste keer, dat de E.E.G.-ministerraad vergaderde onder leiding van minister Luns. Het was zijn Franse collega, Couve de Murville, die de Nederlandse bewindsman de dank van de ministerraad overbracht voor de bekwame en soepele leiding, die hij aan de verga deringen van het afgelopen halfjaar heeft gegeven. Het voorzitterschap wisselt elk halfjaar tussen de zes landen van de Gemeenschap. De voorzittershamer zal het eerste half jaar van 1961 in handen zijn van de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken P. Wigny. De ministerraad kwam ten slotte over een de voor de versnelling van de inte gratie genomen maatregelen ook van kracht te doen zijn in de overzeese ge biedsdelen. Op de ministerraad van de Europese Gemeenschap is gezegd, dat de onderhan delingen over de toelating van Grieken land tot de Gemeenschap in de komende maand hervat zullen worden. Naar uit welingelichte kringen verno men werd heeft de raad ook enkele des kundigen gehoord over de mededeling van de Griekse regering, dat Griekenland niet akkoord kon gaan met enkele van de voor stellen, die de Ministerraad eerder in de maand had gedaan. Een van de kwesties waar nog moeilijkheden over bestaan is die over de Griekse tabak-export naar de E.E.G.-landen. Ook de speciale tarieven die Griekenland wenst in een aantal pro- dukten, bieden nog moeilijkheden. (Van onze parlementaire redacteur) Over een uitbreiding van het Wage- ningenproject in Suriname, dat in 1958 een verlies heeft opgeleverd van 2,7 miljoen en in 1959 van 3 miljoen, heeft de re gering nog geen beslissing genomen. Dat heeft, de vice-minister-president drs. Kort hals dinsdagmiddag in de Tweede Kamer verklaard in antwoord aan de Kamerleden die daarover twijfel hadden uitgesproken omdat zij meenden dat minister Zijlstra in feite reeds de zaak ginds had beslist. Het project is niet alleen een zaak van finan ciële aard. De ontwikkeling die het geheel kan doormaken ten bate van Suriname, is ook van politieke en psychologische be tekenis. De aanleg van de polders in Wageningen is aanvankelijk bedoeld geweest als een cmigratieproject voor Nederlandse boeren. In dit opzicht is het project echter mislukt, al staan er tegenover de boerengezinnen die zijn teruggekeerd, ook vele gezinnen die zijn gebleven en er tot hun genoegen zitten. Geruime tijd geleden is de gedachte ge rezen de polders, die een oppervlakte be slaan van zesduizend hectare, uit te brei den met vierduizend hectare. Enige maan den gêledèn is de raad van commissarissen van de stichting voor de ontwikkeling van de machinale landbouw in Suriname echter tot de conclusie gekomen dat de uitbrei ding nog eens in beraad moet worden ge- Van onze Haagse redacteur) Het lid van de Tweede Kamer, dat de motie indiende over de versnelling van de Euromarkt, mr. B. W. Biesheuvel, tevens voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, verstrekte ons vanmorgen commentaar op de hesluiten van de Minis terraad van de E.E.G. te Brussel: „Een eerste vluchtige bestudering van de be reikte overeenstemming in de minister raad van de E.E.G. over de versnelling van de gemeenschappelijke markt voor de landbouw, brengt mij tot de conclusie, dat we mogen spreken van een ontwikkeling in de goede richting. De ervaring met vroegere landbouw- onderhandelingen in de E.E.G. opge daan, heeft ons geleerd dat we ons in Nederland moeten hoeden voor een hoera-stemming. Dat geldt mijns in ziens ook nu. De totstandkoming van een gemeenschappelijk E.E.G.-land- bouwbeleid is een moeizaam proces. Het is voor Nederland en de E.E.G. bevredigend dat de Brusselse besluiten de voortgang van dit moeizame pro ces niet onderbreken. Mijn definitieve standpunt kan ik pas geven als ik gelegenheid heb gehad de offi ciële tekst van de genomen besluiten te bestuderen. Intussen acht ik het bijzonder verheugend, dat in Nederland allerwege een zó grote mate van overeenstemming bestaat over de koers van het E.E.G.- landbouwbeleid. Dat verschaft onze rege ring in de moeilijke onderhandelingen een sterke positie. Waardering heb ik ook thans evenals in mei, voor de houding en de vasthoudendheid van de Nederlandse ministers Luns, Marijnen en De Pous", al dus mr. B. W. Biesheuvel. Ook de eerste reacties uit de kringen van de georganiseerde landbouw over de op maandag en dinsdag te Brussel gehou den conferentie van E.E.G.-ministers be reikte resultaten wat het aandeel van de landbouw in de versnelling van de Euro- markt betreft, geven blijk van algemene voldoening. Op het ministerie van Land bouw wees men er ons op dat de basis voor het thans bereikte akkoord reeds op de ministersconferentie van 12 mei van dit jaar werd gelegd. Ook de voorzitter van het landbouw schap, de heer A. W. Biewenga, heeft, in zijn hedenochtend op de bestuursvergade ring van het Landbouwschap gehouden openingsrede een paar woorden van vol doening ingevlochten over de afloop van de bijeenkomst te Brussel. Hij bracht daarbij in zonderheid dank aan handel en industrie, die de Landbouw in haar ver- langens eendrachtig hebben gesteund. nomen omdat de rijstprijzen lager zijn dan op het moment toen de plannen voor de uitbreiding werden opgesteld. De uitbreiding zou van Nedex-land een investering vergen van 84 miljoen. De ministerraad wacht thans van de raad van commissarissen een nader voorstel af over de uitbreiding en de gewijzigde doelstel lingen van het project. De bedoeling is een aantal proefbedrij- ven in te richten voor Surinaamse boe ren. Voor ogen staat tenslotte een groot kernbedrijf van de stichting als cen trum met. daarom heen gegroepeei'd een aantal gezonde middenstandsbe- diijven die zullen kunnen steunen op het centrale bedrijf en hun produkt kunnen afleveren aan de stichting. Het Wageningenproject was het voor naamste punt, van bespreking bij de be handeling van de begroting voor Suriname en de Antillen. Van diverse kanten kreeg minister Kort hals lof voor de wijze, waarop hij de ver houdingen tussen de rijksdelen verbetert. De minister bracht nog eens onder de aan dacht dat Nederland steeds bereid is over een wijziging van het statuut te spreken, maar een dergelijk gesprek zal heel goed moeten worden voorbereid. De gemeenteraad van de gemeente IJzendijke heeft besloten het x-a velijn met het bastion te restaureren. Evenals de overige vestingwerken in het toenmalige Staats-Vlaanderen werd ook de vesting IJzendijke door Prins Maurits aangelegd. Reeds jarenlang heeft de gemeente IJzen dijke de wens gekoesterd de vestingwer ken te herstellen. De kosten van de restauratiewerken be dragen 327.000.-. De gemeente wil na de restauratie het ravelijn en bastion voor recreatie openstellen en zo mogelijk het vreemdelingenbezoek stimulex-en. Het werk zal gedurende de wintermaanden uitge voerd worden door de ruim 100 werklo zen die IJzendijke jaarlijks gedurende de wintei-periode heeft. De gemeenteraad van Maastricht heeft met 18 tegen 17 stemmen een voorstel van B. en W. voor het bouwen in de particu- liex-e sector van een woonflat met twaalf woonlagen nabij het Koningsplein afge wezen. De meerdei-heid van de x-aad achtte deze hoogbouw ter plaatse stedebouwkun dig niet. verantwoord. Voor een bouw onderneming in Maastricht betekent dit raadsbesluit een strop van f 50.000,-. Voor uitlopend op het besluit was de firma na melijk al begonnen met omvangx-ijke grondwerkzaamheden. BONN (Reuter) Franse oorlogssche pen hebben het Westduitse motorschip „Paul Rickers" (7910 ton) in de Middel landse Zee aangehouden en naar een Al gerijnse haven opgebracht. West-Duitsland heeft in de loop van de cember al tweemaal bij Frankrijk gepro testeerd tegen deze aanhoudingen. Ongewenst (DPA) Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er zijn leedwe zen over uitgesproken dat het niet van te voren op de hoogte gesteld is van het plan van de Senaat van de stad Hamburg om het bezoek van Franse oorlogssche pen aan haar haven ..ongewenst" te ver klaren vanwege het feit dat deze maand al acht Westduitse koopvaardijschepen door de Fransen zijn aangehouden. Het Hamburgse px-otest is op het ogenblik slechts een slag in de lucht, aldus het mi- nistex-ie te Bonn, daar er voor de naaste toekomst geen bezoek van Franse schepen op het px-ogramma stond. Het bestuur van de stad Bremen heeft besloten het ministerie te Bonn te doen wij zen op de „toenemende politieke en mate riële schade" die door het Franse optre den wordt veroorzaakt. Beet BOUGIE (Algerije) (AFP) De Fran se marine heeft het Joegoslavische vracht schip „Martin Krpan", dat van Triest ver moedelijk opweg was naar Tunis, aange houden en opgebracht naar Bóne, waar on geveer vijftig ton munitie en ontplofbare stoffen die niet op de ladinglijst voorkwa men, werden gelost. Den Haas: Geen Nederlandse De commandant van Oost-Indonesië, ko lonel Hei-man Pieters, heeft meegedeeld dat Indonesische marinepatrouilles twee buitenlandse schepen met de bemanningen in de wateren ter hoogte van Nederlands Nieuw-Guinea hebben opgebracht. De schepen werden aangehouden omdat zij de Indonesische territoriale wateren zouden hebben geschonden. Kolonel Pieters wilde niet zeggen wat voor schepen het waren. Ook wilde hij niet de haven noemen waarnaar de sche pen werden gebracht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft bekend gemaakt dat er geen aanwijzingen zijn dat schepen die volgens de militaire commandant van Oost-Indonesië, kolonel Pieters, naar een Indonesische haven zijn opgebracht, Ne derlandse schepen zijn. „Nederlandsch-Indië onder Japanse be zetting" is de titel van een boek, dat tot stand is gekomen onder auspiciën van de stichting „Indië in de Tweede Wereldoor log". Het ruim 650 pagina's tellende boekwerk is onder leiding van de voorzit ter van de stichting, prof. dr. I. J. Brug- mans, samengesteld door dr. H. J. de Graaf, privaat-docent in de geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Leiden, me vrouw A. H. Joustra, hoofd van de In dische collectie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en de kapitein ter zee b.d. A. G. Vromans, wetenschappe lijk medewerker van dit instituut. De samenstellers zijn ex-van uit gegaan de geschiedenis „van onder af" te be schrijven, met als voornaamste bx-onnen niet de officiële militaire en burgerlijke documenten, maar voox-al de particuliere gegevens. Aangezien Nederlandsch-Indie in de jaren tussen 1942 en 1945 bijna geheel van de buitenwereld was afgesloten en de officiële archieven na de capitulatie in 1945 grotendeels zijn vernietigd, moesten de samenstellers de voornaamste gege vens putten uit de Indische collectie van het Rijksinstituut voor Oox-logsdocumenta- tie, waar vele gegevens van particuliere aard (briefwisselingen, bekendmakingen, kx-anten, pamfletten e.d.) aanwezig zijn. Overzicht De eerste honderd pagina's van het boek worden gevuld met een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen in Neder- landsch-Indië tussen 9 maart 1942 en 17 augustus 1945, samengesteld door de heer Vromans, dat meer dan 100.000 feitenver meldingen bevat. Als laatste feit is in de ze chronologie vermeld de proclamatie van de republiek Indonesië op 17 augus tus 1945 door Soekarno en Hatta. Pas enige dagen later op 21 en 22 augsutus 1945 deden de Japanse auto riteiten op Java mededeling van het be ëindigen van de strijd. „Hierna", zo schrij ven de samenstellers aan het einde van het chronologische overzicht, „begon een tijdpex-k van verwarring, strijd en ellende, dat met de overdracht van de Nederland se souvereiniteit over Indonesië op 27 de cember 1949 nog niet geëindigd was". Aan de hand van deze chronologie zijn daanra talx-ijke gebeurtenissen uitvoeriger beschi-even, waarbij ook een aantal docu menten, die oorspronkelijk in het Engels of in het Maleis waren gesteld, in de Ne derlandse taal zijn afgedrukt. Daarbij be vinden zich de Nederlandse oox-logsverkla- ring aan Japan, ondertekend door de toenmalige ambassadeur in Tokio, gene- Een verkeersongeval op de kruising van de Voorschotcrweg en de nieuwe Chur- chilllaan in Leiden heeft vanmorgen twee jonge mensenlevens geëist. Voorts vielen er drie gewonden, van wie zeker één zwaar, te betreuren. De vyf slachtoffers waren in een personenauto die zy voor gezamen lijke rekening hadden gekocht, op weg naar hun werk in Den Haag. De wagen reed over de Voorschoterweg en botste tegen een zware vrachtauto met aanhan ger die van de Churchilllaan de Voorscho terweg opdraaide in de richting Leiden. De kleine pex-sonenauto schoof vrijwel geheel onder de aanhanger. Toen de hevig vex-wrongen resten onder de wagen van daan gehaald waren, konden twee gewon de inzittenden vrij gemakkelijk uit hun benarde positie worden bevrijd. De overi ge drie moesten uitgezaagd worden. Voor twee van hen, de 38-jarige bestuux-der J. F. van Gerven en de 34-jarige G. J. van der Westen, beiden uit Leiden, kwam deze hulp echter te laat. Zij moesten op slag gedood zijn. De drie gewonden zijn Leidenaren van respectievelijk 35, 22 en 20 jaar. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd. De nagenoeg niet beschadigde vracht wagen en de resten van de personenauto werden naar het politiebureau gebracht voor het verdere onderzoek. Dit onderzoek wordt zeer bemoeilijkt door de wetenschap dat de verlichting op dit kruispunt uit zonderlijk slecht is. Toen de 74-jarige G. Gunning van de Stouwe in Werkhorst (O), waar hij woon de, de straatweg wilde ovei-steken heeft hij vermoedelijk niet goed op het verkeer Om niet geheel duidelijke redenen heb ben de Westduitse autoriteiten de dag voor Kerstmis uitgezocht als de datum waarop alle restaurants en alle levensmiddelen handelaars verplicht zijn, bij de etens waren die zij verkopen te vermelden ivelke chemicaliën er in venverkt zijn om het voedsel te verduurzamen: een gevolg o.m van de Plant a-af faire. Men vindt het in West-Duitsland geen vooruitzicht om van te watertanden. Het betekent, dat de familie die ergens in een restaux*ant een kerstdiner wil gebruiken een menu in handen krijgt, waarop ver kondigd wordt dat het bestelde onder meer is toebereid met methylparabeen of aci- dum sorbinicum. De Duitser bekend om zijn feestelijke eetlust, zal op Oudejaarsavond een traditio nele „Sylvesterkarper" bestellen en dan moeten ontwaren, dat zijn lekkernij ook is volgestopt met hexamethyleen cetetramine en dat -menen de Duitse restauranteige naars- zal geen goed doen aan meneei-s eetlust. De nieuwe maatregel is uitgedacht door het Westduitse ministei-ie van Binnenland se Zaken om enige beperking in de hand te werken van het uitvoerige gebruik dat gemaakt wordt van vex-duurzamende che micaliën in voedingsmiddelen. De winkeliers zijn er wel erg slecht aan toe. Bij alle drukte die de kerst hun geeft moeten zij ook nog alle voedingsmiddelen die zij in voorraad hebben, van speciale etiketten voorzien waarop de ingewikkel de chemische formules staan aangegeven. Dat betekent onder meer, dat zij verplicht zijn, tal van blikken en dozen naar plaat selijke laboratoria te zenden om de inhoud te iaten analyseren. Enkele grote restaurants van reputatie hebben reeds bekend gemaakt, dat de che mische namen geen verandering brengen in de smakelijkheid van hetgeen wordt opgediend. Er zijn ook restauranthouders die er iets op gevonden hebben. Zij plaatsen ach ter gerechten eenvoudig verwijsnummers en geven dan onder aan de menukaart -in kleine dx-uk- een lijstje chemische aan duidingen, waarop de gast zijn tong mag breken voordat hij deze laat strelen. Ernst Rux, een winkelier in Frankfurt gaf dit commentaar: „ik ben benieuwd wanneer wij verplicht wox-den de pitten te tellen in de sinaasappelen." gelet. Hij werd door een uit de richting Staphorst komende auto geschept. De man was op slag dood In Heerlen werd de zesjarige Jantje Hundscheid, toen hij de Beersdalweg wil de ovex-steken, door een personenauto aan- gex-eden. Hij ovei-leed tijdens het vervoer naar het Sint Joseph-ziekenhuis. De onzekerheid rond de aanvaring, wel ke in het Oostgat bij Vlissingen plaats had tussen de onder Panamese vlag va rende kustvaarder „Anayansie" en een vi-achtschip, dat vrij zeker het Noorse schip „Havtoll" was, dat momenteel in de Merwehaven te Rotterdam ligt, is nog steeds niet opgeheven. De politie heeft na melijk de gezagvoerder van de Noor nog niet kunnen horen, omdat deze niet aan boord is. Zoals werd bericht liepen op de kust vaarder de Belgische loods, de gezagvoer der en de roerganger verwondingen op bij de aanvaring. De rivierpolitie heeft gis teren vergeefs op de Noorse kapitein ge wacht. In elk geval mag de „Havtoll" niet vertrekken voor men de verklaringen van de kapitein op schrift heeft. De rivierpolitie heeft intussen verfblad- ders van de scheepshuid van de „Havtoll" verzameld voor een chemisch onderzoek en een vergelijking met de verf van de „Anayansie". Óok naar andere stille ge tuigen is gezocht, die een aanwijzing zou den kunnen geven dat de „Havtoll" het aanvarende schip is geweest. Dat de Noor na de aanvaring is doorgevaren wordt hem zeer kwalijk genomen. Dat hij van de aanvaring niets zou hebben gemerkt acht men onwaarschijnlijk, daar volgens de verklaringen van de bemanning van de „Anayansie" de botsing een geweldige klap veroorzaakte. De politierechter te Amsterdam heeft de 52-jarige directeur van een Amster damse melkfabriek veroordeeld tot 300- boete. Zowel op 27 juni als op 27 augus tus j.l. waren door de melkfabriek fles sen gepasteuriseerde melk afgeleverd, waarvan het dagstempel niet overeen kwam met de datum, waarop de flessen werden verkocht. Op maandag 27 juni werden 's ochtends vroeg reeds flessen met het dagstempel „dinsdag" in een winkel aangetroffen en op zaterdag 27 augustus flessen met het opschrift „maandag". De directeur, die reeds drie keer is veroordeeld voor dezelfde overtreding, verweerde zich door te zeggen dat de hoeveelheid melk in flessen wel eens te weinig blijkt te zijn, waardoor hij zich genoodzaakt zag de voor een volgende dag bestemde voorraad aan te breken. „Het gaat om dezelfde melk, alleen de capsule is anders", zei hij. De officier van Justitie was van me ning dat de fabriek bij een verkeerde taxatie het risico zelf moest dragen. Hij eiste voor beide overtredingen een boete van zeshonderd gulden. raal-majoor C. J. Pabst, Japanse oorlogs verklaringen en stx-ooibiljetten. Achtereenvolgens schetsen de samen stellers dan de vernietigingen en plun deringen door de Japanse bezetter, de eer ste aanrakingen van Nederlanders en Ja vanen met de Japanners, Japanse en Ne derlandse uitlatingen, het nieuws, dat door kranten en ondergrondse bladen werd ver spreid, alsmede de werkwijze van het Ja panse burgex-lijke en militah-e bestuur. Uit een rapport, dat in november 1945 door een teinggekeerde bestuursambtenaar wer opgesteld over de toestand in Zuid-Cele bes gedurende de Japanse bezetting ci- teren de samenstellers o.m.: „In de ooi-- logsjaren heeft zich een corruptie ontwik keld, die alle perken te buiten gaat. Over al wei-den de Nederlandse bestuursambte naren vervangen door Japanse contx-oleurs en assistentresidenten, die niet de gering ste opleiding voor hun taak hadden geno ten". Ook wordt uitvoerig aandacht besteed aan het culturrideaal van de Japanners en hun vex-ering voor het keizex-lijk huis, het volkslied en de vlag, aan het onderwijs in de bezettingsjaren, de propaganda van de Japanners en aan de oorlogsmisdrij ven. Bijna 232.000 slachtoffers Uit het verslag, dat een Nedex-landse hoofdambtenaar in maart 1946 heeft opge steld, blijkt dat het aantal Nederlandse gedeporteerden op 15 augustus 1945 x-uim 110.000 bedroeg. Volgens de op 1 novem ber 1945 bekende gegevens bedroeg het aantal directe slachtoffers van de oorlog bijna 232.000. Na het beëindigen van de strijd verloren nog vele Europeanen, Indo- Europeanen en Indonesiëx-s het leven als gevolg van de Japanse bezetting. Tijden s de oorlog hebben de Japan ners ongeveer 37.000 Europese militairen krijgsgevangen gemaakt, van wie er onge veer 8500 (23 percent) vóór het einde van de bezetting zijn overleden. Van de ge- interneerde Europese bux-gers, totaal on- geeer 80.000, overleden er tijdens de bezet ting meeer dan 10.000 (13 percent). Versla gen, brieven en dagboeken van geïnterneer de mannen en vrouwen geven een beeld van de toestanden in de talrijke kam pen. Naarmate de oorlog langer duurde en de japanners er minder gunstig voor kwamen te staan nam de terreur in de verschillende kampen toe, terwijl tevens het verzet in de kampen groter werd. Het verzet buiten de kampen werd inge leid door groepjes militairen en burgers, die zich in de binnenlanden terugtrokken eri wiegex-den zich bij de Japanse over- winning neer te leggen. Daarna groeide het verzet succesievelijk op de verschillende eilanden steeds meer, zowel onder de jeugd als onder de oude ren. Over het eex-ste contact van Soekarno met de Japannex-s wordt in het boek een radiorede van Soekarno aangehaald die hij op 13 november 1944 heeft gehouden en waarin hij o.m. zei te beseffen, dat een vrij Indonesië slechts tot stand kan komen in samenwex-king met Jpan. De anti-Japan se propaganda van de geallieerden noem de Soekax-no in deze x-ede leugenachtig. Tegen het einde van 1943 ondernam Soe karno, o.a. in gezelschap van Mohammed Hatta een reis naar Tokio, volgens enkele pex-sberichten uit die tijd „om de dank van alle inwoners van Java over te bren gen aan de hoge regering voor de instel ling van de advisieraden". Na zijn terug keer van een andere reis, naar Saigon, op 14 augustus 1945, riep Soekarno volgens persberichten bij zijn aankomst uit: „Leve het Japanse keizerrijk". Over de economische situatie van het land tijdens de bezetting vermeldt het boek o.a., dat het sparen werd bevorderd, teneinde de inflatie tegen te gaan. Op 10 juli 1944 werd bekend gemaakt, dat de postspaarbank voox-bereidingen had getx*of- fen voor een feestelijke viering ter ge legenheid van het bereiken van de totaal- inleg van 10 miljoen gulden. Ook werd veelal een deel van het loon ingehouden als spaargeld. Aan het einde van de oor log hebben de spaarders hiervan niets te ruggezien Een apart hoofdstuk is gewijd aan het laatste jaar van de oorlog, waarin de nood van de bevolking steeds hoger steeg en de atoombommen, die boven Hiroshima en Nagasaki tot ontploffing werden gebracht, tenslotte het einde van de oorlog aankon digden. Het doel van dit op wetenschappelijke basis samengestelde boek is volgens prof. Brugmans tweeledig: het verrijken van de Indonesische collectie van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie en daar naast het openen van de mogelijkheid om bepaalde aspecten van de Japanse bezet ting nader uit te werken. De gelden voor de uitgave zijn bijeengebracht door parti culiere instellingen en bedrijven. De Ne derlandse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek heeft een subsidie verleend. (Ongecorrigeerd) Verkort weergegeven) Vrijetijdsbesteding. In uw courant van vorige week stond dat een commissie was samengesteld, die een rapport moet opma ken aangaande de vrije zaterdag of ver- korte wei-kweek voor het rijkspersoneel. Waarom moet er nu hard gevochten worden voor een verkorte werkweek, als een ambtenaar een schraal salaris geniet. Of is het zo dat het rijk ons een vrije zaterdag of verkorte werkweek geeft, om op die dag een bijverdienste te verwerven? Zelfs nu nog hebben ambtenaren nood gedwongen nevenbetrekkingen om hun gezinnen te behoeden voor faillissement Het rijk kan beter geen vrije zaterdagen of verkorte werkweken invoeren, maar de werknemers (ambtenaren) een volwaardig salaris geven. Met een volwaardig salaris ka n. als het dan toch moet, een ambtenaar van het Koninkrijk der Nederlanden zijn toekomende vrije-tijdsbesteding zonde; zorgen doox-brengen. RIJKSAMBTENAAR

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9