Het wordt stiller in Bethlehem In de Rijksweg tussen Amsterdam en Haarlem is te smal geworden vishal en op zee Aanmeldingsfo rm vlier Bedrijven willen grond kopen in IJmuiden LOENDERSLOOT lïteïïvmm Aanleg begonnen van verkeersplein tussen rijksweg 6 en Schipholweg DONDERDAG 22 DECEMBER I960 7 FILTERPOTTE* Betaling abonnementsgeld per giro Twee schepen keren terug Parkeerhavens Nieuwe verlichting Verbreding A'damsevaart De heer F. L. Dietvorst te IJmuiden ver zoekt de gemeente Velsen aan hem te ver kopen een terrein ter grootte van 200 vierkante meter aan de Reaumurstraat in IJmuiden om daar een bedrijfsgebouw te kunnen stichten. B. en W. hebben tegen verkoop geen bezwaar en stellen de raad voor akkoord te gaan met een prijs van 20,- per vierkante meter. De firma Bouw- en Aannemingsbedrijf J. Stolk te Driehuis wil ook uitbreiden en daartoe een stuk grond aan de Bronsstraat in IJmuiden met een oppervlakte van on geveer 1250 vierkante meter kopen. Zulks ten behoeve van de uitbreiding van het daar reeds gevestigde bedrijf. B. en W. achten een grondprijs van 22,50 per vier kante meter redelijk. Om een zandstraalbedrijf en autospuite- rij te vestigen verzoekt de heer C. Nap te IJmuiden hem een terrein ter oppervlakte van 300 vierkante meter gelegen aan de Cornwallstraat in IJmuiden te verkopen. Volgens het oordeel van B. en W. moet de grondprijs ook in dit geval op 22,50 per vierkante meter worden gesteld. Ten behoeve van de bouw van een levensmiddelenmagazijn wil de Coöpera tieve Inkoopvereniging „Kennemerland' een terrein ter grootte van ongeveer 2400 vierkante meter aan de Breesaapstraat in IJmuiden. B. en W. menen dat de grond prijs hier 20,- per vierkante meter moet zijn. MARKTBERICHT BEVERWIJK BEVERWIJK, 21 december. Andijvie 3473, spruiten 2878, prei 1121, knol len 923, witlof 4575, boerenkool 1223 waspeen 1032. Advertentie Houdt u ook van een lekker kopje koffie Kijk dan eens naar onze uitgebreide sortering U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De Umuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE LANGE NIEUWSTRAAT Twee schepen zijn, na uit IJmuiden te zijn vertrokken, teruggekeerd met machi- neschade. Het betrof de Nederlandse kust vaarder „Lizard", die woensdag na ander half uur buitengaats geweest te zijn op eigen kracht IJmuiden weer binnenliep en het K.N.S.M.-schip „Oberon", die de af gelopen nacht door de sleepboten „Titan" en „Simson" van n.v. bureau Wijsmuller IJmuiden werd binnengesleept. BETERE VERLICHTING Burgemeester H. Nielen van Heemskerk heeft met een druk op de knop de verlich ting van de Rijksstraatweg in die gemeen te, ontstoken. Het gedeelte dat verlicht is, is drie kilometer lang. In het raadhuis van Heemskerk werd voor de ontsteking een feestelijke bijeenkomst gehouden. Hier waren het gemeentebestuur, aannemers, en de directeur van de kring Alkmaar van Rijkswaterstaat aanwezig. IN HET AFGELOPEN najaar wa-s dr. Martin Niemöller in ons land. Ik herinner u aan de boeiende levensloop van deze man: eerst duikboot- commandantlater predikant in Berlijntoen, reeds in 1.933, fel tegen- 1 stander van het nationaal-socialisme en jaren lang Hitiers gevangene; thans een van de bekendste leiders van het protestantisme in Duitsland en in JÉ de Wereldraad van Kerken1 1 Deze Niemöller heeft in de Domkerk in Utrecht dien-ernstige woorden i gesproken. Ik citeer enkele zinnen uit zijn rede: „Tegen het. jaar 2000 zullen H er ten hoogste nog resten zijn van volkskerken. De kerken zullen steeds 1 kleiner worden. Het gelaat der kerken zal sporen van verachting en lijden gaan dragen. Haar kracht zal moeten liggen in geduld en in het dulden 1 J van een afwijzende wereld die boete eist voor 20Ö0- jaar verzuim. Voor de H kerk staan in de toekomst twee wegen open: een kerkelijke „politiek" voeren naar eigen beeld en plan, menselijk wellicht zeer verstandig en zelfs j§ I succesvol; of: haar eigen wegen verlaten en in eenvoudige gehoorzaamheid 1 haar Heer navolgen en vragen wat Hij wil dat zij doen zal". j§ IIET KAN ZIJN dat iemand van u deze woorden leest, teriuijl er een kerst- 1 boom in de kamer staat, en de kaarsen branden. Of dat uw radio juist een zo genoemd gewijd programma uitzendt. In dat geval, ik geef het toe, vallen de woorden van Niemöller uit de toon. Daarin is immers niets terug te vinden van de romantiekwaar wij ieder jaar opnieuw weer inlopen, omdat wij er eenvoudig niet aan willen dat aan het kerstfeest een keiharde geschiedenis ten grondslag ligt. J- De geschiedenis namelijk van ecn-vrouw-uit-het-volk die op een on- 1 gelegen moment bevallen moet; het verhaal van een moeder die te horen krijgt, dat er een zwaard door haar ziel zal gaan; het verslag van een man en een vrouw en een kind die displaced persons worden. En er ligt aan het. kerstfeest, het rauwe verhaal ten grondslag van huiveringwekkende christen-vervolgingen en catacomben-kerken. Niemöller zegt dat wij daarbij niet alleen moeten denken aan bepaalde episoden of incidentele gevallen uit het grijze verleden. Hij wijst er op dat. de Russische kerk nu reeds tweeënveertig jaar achtereen vervolgd wordt en hij zegt dat de kerk in zijn geheel onderweg is naar de verlaten posten. 1 NU KUNNEN Wl] ons hiervan natuurlijk met een schouderophalen af- maken door te zeggen dat Niemöller toch ook niet meer kan zijn dan een brood-etende profeet en wij kunnen ons er tegen verzetten om naar zijn |j duistere woorden te luisteren op het feest van het Licht. Ondertussen zal toch wel niemand kunnen ontkennen dat het, geestelijk gesprokensteeds stiller wordt in Bethlehem. Tenminste wat het bezoek p. van de Westeuropeanen betreftook al „viert" vrijwel iedereen het kerst- feest. Nog steeds zwaaien, alweer kerkelijk-geestclijk gesproken, duizenden af en gaan met groot verlof. Dit is trouwens niet uitsluitend verlies. De omtrekken van de dienstplichtigendegenen die de lusten en de lasten van Gods uitverkiezing hebben te dragen, zullen zich steeds duidelijker af- i tekenen in deze wereld. Een christen, tenminste een ware, een echte, een belijdende, zal een eenzame figuur worden in de flat, in de straat, in de fabriek, in het kantoor, in de werkplaats, in de school, in de universiteit, in hel politieke, sociale en maatschappelijke leven. Alle uitpuilende kerstnachtdiensten ten spijt. Het is de situatie, zoals deze reeds gegroeid is in vele Europese steden en dorpen, 1 MAAR HOE STILLER het in Bethlehem zal worden, des te nauwlettender zullen degenen die overblijven acht slaan op het Kind, dat kwam om de wereld te redden, „de wereld die door Hem geworden is, maar die Hem niet gekend heeft: het Kind dat tot het Zijne kwammaar de Zijnen hebben Hem niet aangenomen" Zo schrijft de evangelist Johannes, maar dan gaat hij verder: „Doch allen die Hem aangenomen hebben.Er waren er dus die Hem aannamen. Zo was het, zo is het altijd geweest en zo zal het ook altijd blijven, de s kleine groep die Hem aanbidt, De kerk, tenminste de ware, de echte, de belijdende is altijd klein geweest, maar hoe klein ze ook mag worden, ze zal altijd blijven bestaan. Daar zal het Kind in Bethlehem wel voor zorgen. 1 De vraag die op ieder kerstfeest, klemmender en indringender wordt, komt. ook nu weer in volle ernst op ons af: Neemt u het Kind aan? Hebt u begrepen, dat het enige woord waarop het werkelijk en wezenlijk in uw P leven aan komt, het woord „vergeving" is? Bent u bereid om als een pel- grim, dus als een uitzonderlijke en zonderlinge, het Koninkrijk Gods te- gemoet te levenP" |j Zo ja, dan zal het kerstfeest u volledig geven wat het Kind te bieden heeft: de bevrijding en de begeleiding. HET WORD STEEDS stiller in Bethlehem. Het. lied wordt ijler, maar daarom niet minder duidelijk en niet minder aangrijpend. Integendeel, Kunt u nog zingen, zing dan mee! Maak er maar een vrolijk lied van, vol ontspanning en blijdschap en onbekommerdheid, want allen die Hem aan- genomen hebben hun heeft. Hij macht gegeven om kinderen Gods te 1 worden, tot aan en voorbij de laatste dag. i D. TER STEEGE U'ITIII.'lllllllh- Aan de noordzijde van de rijksweg zul len parkeerhavens worden uitgespaard Tussen de weg en de Amsterdamsevaart komt een 45 cm. hoge waterkering, die naar de wegzijde toe schuin zal aflopen en met een betonplaat wordt bekleed. Voor lopig wordt alleen nog de verbreding van de rijksweg aan de noordkant gerealiseerd Het ligt in de bedoeling de wegverbreding aan de zuidzijde zo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Dit laatste project is aan merkelijk omvangrijker dan de verbreding van de weg aan de noordzijde omdat daar toe eerst grote hoeveelheden veengrond moet worden afgegraven. Ter hoogte van de plaats waar de Bur gemeester de Vlugtlaan in Amsterdam op AanAroer van woensdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was 7610 kisten vis. waarvan 240 tong en tarbot, 1 heilbot, 245 schol. 80 schar, 4410 haring, 825 makreel, 560 schelvis, 690 wij ting, 205 kabeljauw en gul. 15 leng, 30 haai, 2 ham, 104 poon, 178 koolvis, 25 diversen. Pryzen van woensdag Per kilo: heilbot f 4.00. grote tong f4.20— 3 90, grootmiddel tong f 3.703.40. klein- middel tong f 2.90—2.70, kleine tong I f2.50—2.20, kleine tong II f 1.52—1.20. tar bot I f4.00—3.40. Per 50 kilo: tarbot II f120. tarbot III f 87—86. tarbot IV f 69—43, grote schol f 3229, grootmidel schol f 34—28, klein- middel schol f 4236, kleine schol I f 37 Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van teabo_p IJmuider Couran' f 7.65 per kwartaal of 10.59 per week *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt Handtekening: ZU die zich met Ingang van 1 januari 1961 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmei tot en met 31 december 1960 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, d' niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. 36, kleine schol II f 4227, schar f 3220, verse haring f 1711, makreel f 18.609.80, grote schelvis f 6640, grootmiddel schel vis f 4842. kleinmiddel schelvis f 4840, kleine schelvis I f 4837, kleine schelvis II f268, wijting f 188, grote gul f4835, middel gul f 3730. kleine gul f 2217, kleine haai f 1315, ham f 14096, poon tjes f 168, kleine koolvis zwart f3520, kleine koolvis wit f3534. Per 125 kilo: grote kabeljauw f 16084, grote koolvis zwart f 8867, grote koolvis wti f 8684, grote leng f 9280. Besommingen van woensdag KW 8 f 11.700, IJM 35 f9290, KW 126 f4970, KW 28 f4620, KW 95 f8030, KW 32 f 13.100, KW 117 f6120, IJM 204 f3770, KW 80 f 16.600. Aanvoer van donderdag Acht trawlers, drie loggers en dertig kot ters voerden in totaal 8321 kisten aan waarvan 470 schelvis, 85 radio, 700 wijting, 175 gul en kabeljauw, 310 koolvis, 3580 ha ring van de trawlers, 780 koterharing, 170 sprot, 635 makreel, 500 schol, 60 tarbot, 300 varia, 25.000 kilo tong 855 stuks kabeljauw. Er is gisteren zeer veel haring aange voerd door de spannen. Zo kwamen de UK 184 en UK 194 met liefst 1000 kisten in de middag binnen, maar toen de schippers zagen dat de eerste honderd uitgeloste kis ten prompt in de pufschuiten terechtkwa men, stopten ze ijling met de lossing en be sloten zij vannacht verder te gaan. Hoewel de haring van goede kwaliteit is, blijkt de markt volledig verzadigd te zijn. De prij zen zijn tot op het minimum gedaald, veel van de haring wordt doorgedraaid. De HD 79 had 430 kisten en 200 stuks kabeljauw, de SCH 60 630 kisten en 10 stuks, dc KW 4 825 kisten en 70 stuks, de HD 108 500 kis ten en 220 stuks, de VL 110 en 131 elk 1200 kisten haring. Pryzen van donderdag Export: grote regels kabeljauw '55—70, kleine regels kabeljauw f 3545. kisten grote kabeljauw f 80—88. zwarte koolvis f 77—90, grote en grootmiddel schelvis 142 —45, grootmiddel tong f 3.503.60, klein middel tong f 2.70—2.80, tong I f 2.30—2.40, slips f 1.201.30, tarbot f3.50, grote en middel schol f2123, zetschol en schol I f 32—38. Binnenland: grote gul f3538, middel gul f 2632, torren f 2022, zwarte koolvis I f2931, zwarte koolvis II f 1923, witte koolvis f82, leng f70—78, kleinmiddel schelvis en pennen f45. braad f 1826, wijting f 1218, grote tong f3.703.90, schol II f40—45. schol III f 25—34. west kustharing f 12.50—13, spanharing f 11, trekharing f 1112, makreel f 1015, sprot f 13—15. Besommingen van donderdag KW 4 Golfstroom 3420, KW 49 Antje 6420, HD 79 Drie Gebroeders 4240, KW 74 11.200, KW 89 f 4400, KW 108 4920, IJM 63 1290, IJM 60 1440. IJM 62 f 1020, IJM 66 1270, IJM 64 1200, IJM 59 1490. IJM 45 1260, IJM 207 2440, IJM 54 7590. IJ.C. Voor vrydag Thuisstomend IJM 34 Allanwater met 425 kisten en 300 kleine kisten haring. De KW 122 Arie Ouwehand komt naar huis met onbekende vangst. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 200 wij ting, 50 gul en kabeljauw, 60 schol, 500 kot- terharing, 1000 westkustharing, 5000 kilo tong. Op zee Het was wel goed weer om de noord maar de vangsten waren slecht namelijk 50 tot 120 manden haring, makreel, kool vis en wijting pet etmaal. De Emma deed een trek van 30 manden hoops, de Polder man ving in twee trekken 35 manden hoops, de Franciena in een trek een pakje evenals de Thorina, de Beatrice ving in een trek 20 manden hoops. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 250 kilo tong, 8 tot 15 manden schol per etmaal. Er stond langs de kust een harde bries met windkracht 6. DE ENORME TOENEMING van het verkeer op de weg maakt het herzien van talrijke wegenplannen steeds meer tot een gebiedende eis. Straten en wegen, die nog niet zo heel lang geleden ruimschoots de verkeersintensiteit konden opvangen, blijken thans een belemmering te vormen voor een vlotte door stroming van weggebruikers. Vooral van de belangrijke verkeersaders in het dichtbevolkte westen van ons land wordt de maximale capaciteit geëist. In vele gevallen is het noodzakelijk geworden betrekkelijk nog nieuwe wegen aan te passen aan de eisen die het moderne verkeer stelt. Een van deze grote ver bindingswegen is de rijksweg tussen Haarlem en Amsterdam, die dagelijks door duizenden deelnemers aan het snelverkeer wordt gebruikt. Ondanks de aanleg van rijksweg 4 tussen Amsterdam en Den Haag, die ontegenzeglijk de rijksweg Haarlem-Amsterdam niet in geringe mate heeft ontlast, is het verkeer op deze laatste weg nog steeds bijzonder druk. De verbeteringen die de Rijkswaterstaat voor de rijksweg Haarlem-Amsterdam heeft geprojecteerd zullen dan ook door vele automobilisten met instemming zijn begroet. De uitvoering van deze voor zieningen is inmiddels op verscheidene gedeelten van de rijksweg ter liand genomen. Tussen Haarlem en Halfweg ter hoog te van de speeltuin „De Zoete Inval", die met het oog op de aanleg van de rijks weg 6 (oostelijke randweg) daar zal moe ten verdwijnen, is men bezig met dc voor bereidende werkzaamheden voor de aan leg van een groot verkeersplein, dat een belangrijke schakel zal vormen in de nieu we Rijksweg 4 die Velsen met de Schip holweg zal verbinden. Een cutterzuiger graaft in de Amsterdamse Vaart dc bo dem af, waarna over enkele weken het zand zal worden gestort dat de onderlaag zal vormen voor de nieuwe weg. Op deze plaats zal de Rijksweg 4 de rijksweg Haarlem-Amsterdam en de Amsterdamse vaart kruisen over een groot viaduct. Een ingewikkeld patroon van ongelijkvloerse, gelijkvloerse kruisingen en parallelwegen zal hier binnen weinige jaren voor een soepele verkeersgeleiding moeten zorgen. Tussen Halfweg en Amsterdam is de verbreding van de rijksweg over een af stand van circa zeshonderd meter in uit voering. De drie rijbanen, die deze weg op het ogenblik telt, zullen er straks vier worden. Het nieuwe weggedeelte voert deels over de voormalige trambaan. Aan de zuidzijde zal de weg eveneens worden ver breed. Het bestaande fietspad zal hiertoe worden verlegd. Na voltooiing van deze wegverbetering zal de rijksweg tussen de hoofdstad en Halfweg totaal achter meter breder zijn dan thans het geval is. De vier asfalt rijbanen zullen van elkaar geschei den zijn door een betonstrook van een hal ve meter breed. de Haarlemmerweg uitkomt is men op het ogenblik bezig met een werk dat niet di rect verband houdt met de verbetering van de rijksweg. Het betreft de aanleg van een deel van de gasbuisleiding tussen de Hoogovens in IJmuiden en Amsterdam. Ten noorden van de spoorlijn zal zoals be kend is de nieuwe wegverbinding tussen Velsen en de hoofdstad worden verwezen lijkt. Ook de voorbereidingen voor dit pro ject zijn inmiddels begonnen. De rijksweg tussen Amsterdam en Haar lem zal voorts voorzien worden van nieuwe lichtmasten. De bestaande verouderde na- triumverlichting wordt van lieverlee ver vangen door een moderne armatuur. Zullen de rijbanen tussen Amsterdam en Halfweg en tussen Halfweg en Haarlem in de naaste toekomst dus op voldoende breedte zijn gebracht, een lastig verkeers probleem blijft de ligging van het dorp Halfweg opleveren. De smalle bruggen vormen reeds lang een niet ongevaarlijke „slurf". Nieuwe, bredere bruggen zullen echter voorlopig nog wel een vrome wens blijven, als ze er komen. De verschillende verbeteringen aan de rijksweg Amsterdam Haarlem zijn namelijk slechts tijdige voor- weg zal aansluiten op een andere hoofd verkeersweg die ongeveer honderd meter ten noorden van en evenwijdig aan de be staande rijksweg is geprojecteerd. Een on derdeel van dit plan vormt de verlegging van de spoorlijn Amsterdam-Haarlem in noordelijke richting. Voor de Haarlemmers in het bijzonder is het van belang dat de rijweg langs de Amsterdamse vaart tussen de Amsterdam se poort en de Prins Bernhardlaan even eens spoedig zal worden verbeterd. De weg zal hier drie hoofdrijbanen (gedeel telijk liggend op de oude trambaan) krij gen met een totale breedte van ruim tien meter. Langs de bebouwing aan de zuid zijde zal een parellelweg van zeven me ter breed worden aangelegd, welke als ventweg en fietspad gebruikt zal worden. Na deze wegverbetering zal het levensge vaarlijke oversteken van de Amsterdamse vaart door fietsers en bromfietsers einde lijk tot het verleden behoren. De verbreding van de rijweg tussen Am sterdamse Poort en Prins Bernhardlaan zal naar wij vernemen het komende voor jaar worden aanbesteed. Te zijner tijd zal het verkeer bij het knooppunt Amsterdam sevaart - Amsterdamstraat - Herenvest- Spaarnwouderstraat-Oostvest door middel van verkeerslichten worden geregeld. zieningen. Het hooi'dplan van Rijkswater staat is de ombuiging van de weg langs de noordkant van Halfweg Deze nieuwe '■i-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7