KAMER LIET KABINET-DE QUAY VALLEN Voor minister Van Aartsen niet te aanvaarden A.R.-motie aangenomen Nu een kahinet-Caïs met nieuwe A.R.ministers? HET WEER DE DRIE MOTIES Crisis kwam als een grote verrassing Kerstrede directeur Hoogovens Prof. De Quay naar de Koningin Gromyko wenst de tijd van Roosevelt terug Zeker vijf doden bij een brand in Bad Godesberg Veel bewolking Tenzij over mijn lijk Belastingvoorstellen toch nog in Eerste Kamer Extra televisiejournaal de kabinetscrisis over Sneu voor Wint Kan fi, Nalatigheid was oorzaak van brand in Constellation In de krant van heden: Het woord is aan „Moet daf du zo?" VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 44 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnij verheid) heeft sich gisteren in de Tweede Kamer niet bereid verklaard het volgend jaar 5000 woningen meer te doen bouwen. Hij vreesde overspanning van de bouwmarkt, met ais gevolg hogere bouwprijzen en hogere huren. Hij wilde wel 2500 woningen meer accepteren en in de loop van 1961 bekijken of er zonder gevaar nog eens 2500 bij kunnen. Een A.R.- motie eiste echter toch 5000 woningen meer. „Als mijn A.R.-geestverwanten in de Kamer voor die motie stemmen, treed ik af", verklaarde minister Van Aart sen. „Dan treden de anti-revolutionaire minister Zijl stra en staatssecretaris Roolvink ook af". „Als die situatie intreedt", voegde minisfer-president De Quay eraan toe, „dan treedt het hele kabinet af". De A.R.-fraciie stemde toch véór de motie, die met 70 tegen 59 stemmen werd aangenomen. Aldus was de kabinetscrisis een feit. K.V.P. en V.V.D. stemden tegen de motie. Bij de voorstemmers waren S.G.P., C.P.N. en uiteraard de P.v.d.A., die de kans zag het kabinet ten val te brengen. Uitdrukkelijk hadden echter de fractievoorzitters van A.R. en C.H.U., dr. Bruins Slot en dr. Tilanus, verklaard voorstanders te zijn van een kabinet met de politieke samenstelling als van het kabinet-De Quay, dus zender socialisten. De meer derheid van K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. verlangt dus niet de socialisten terug in een nieuw kabinet. Op grond hiervan zou men dus moeten verwachten dat het kabinet-De Quay wordt hersteld met nieuwe Anti-Revolutionaire ministers en misschien nog enkele andere figuren. Het is echter zeer de vraag of prof. De Quay weer bereid zal zijn het minister- presidentschap op zich te nemen. Hij is er in 1959 toe overgehaald, deze functie op zich te nemen. Hij heeft er niet naar gestreefd en nadat hij jaren lang als Commis saris der Koningin in Noord-Brabant een rustige functie had bekleed, heeft hy zich de vaak scherpe openbare critiek op zijn beleid erg aangetrokken. Het is niet uit gesloten dat hij deze kabinetscrisis aangrijpt als een gelegenheid zich terug te trekken. Als zijn opvolger werd gisteravond de naam genoemd van minister Cals, die met zijn spitse antwoorden in het debat zijn mannetje staat en met zijn ervaringen inzake zijn vernieuwingen on het gebied van het onderwijs aan critiek gewend is. Het, kan vrij lang duren voordat twee nieuwe Anti-Revolutionaire ministers zijn gevonden. De bezetting van andere ministersposten (Onderwijs o.a.) kan ook nog vry veel tijd vergen. Dé kabinetscrisis is uitgebroken bij ver rassing. Het was bekend dat er bij de be handeling van de begroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid moeilijkheden zouden ontstaan over het aantal volgend jaar te bouwen woningen, maar achter de schermen was het compromis van 2500 woningen meer al uitgedokterd. De ker van het conflict schuilt daarom niet in de woningbouw, want de 5000 wo ningen meer, die de motie-Van Eibergen (A.F.) eiste, werden ook nagestreefd in een motie-Andriessen (K.V.P.), die 2500 woningen meer als zekerheid verlangde, maar in de eerste helft van 1961 in over leg met de ministers wilde bezien of er nóg 2500 woningen bij zouden kunnen, ter wijl het aantal van de sterkst gesubsidi eerde woningwet-woningen zou worden ver hoogd van 5000 tot 7500. Minister Van Aartsen ging daarmee akkoord. De motie-Van Eibergen was echter in feite gericht tegen de Anti-Revolutionaire Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en plaatselijk enige neerslag. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige tot harde zuidelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. minister Zijlstra (Financiën), die in de kring van zijn partij een te dictatoriale rol zou spelen. De heer Van Eibergen, be stuurslid van het C.N.V., wilde met zijn motie een conflict forceren. Hij kon voor zien hoe de Anti-Revolutionaire minister Van Aartsen op een tegen zijn beleid ge richte motie van zijn geestverwanten zou reageren. Daarom zei de heer Van Eiber gen bij het indienen van zijn motie nog speciaal: „Wij kunnen dit beleid geen sterk beleid vinden." Minister Van Aartsen moest toen wel antwoorden: „Als deze motie wordt aan genomen, ben ik niet bereid haar uit te voeren. Gezien het feit dat de motie mede is ondertekend door politieke geestverwan ten, zou aanneming tengevolge hebben dat ik aftreed. Zelfs indien de motie niet aan genomen wordt, maar door een belangrijk deel van mijn geestverwanten wordt ge steund, zal het mij onmogelijk zijn de po litieke verantwoordelijkheid voor het wo- ningbeleid verder te dragen. Dat geldt me de voor de andere Anti-Revolutionaire be windslieden" (Minister Zijlstra en staats secretaris Roolvink). Minister Zijlstra zou in de loop van deze week tegenover een lid van de A.R.-frac- tie hebben gezegd: „Er komen géén 5000 woningen bij, tenzij over mijn lijk." Hij wilde een herhaling van de bestedingsbe perking als in 1957 voorkomen. (Vervolg op pag. 2) De heer P. van Delden, directeur van Hoogovens IJmuiden, heeft vanmiddag zijn kerstrede uitgesproken. Het economi sche nieuws uit deze rede vindt men op de economische pagina (pagina 11). Het IJmuider aspect van zijn redevoering zal men aantreffen op pagina 7. Na ajloop van de bewogen zitting drukte de A.R.-afgevaardigde Van Eïbergen de hand van premier De Quay. V.l.n.r. min. Korthals, prof. De Quay, de heer Van Eibergen, min. Van Aartsen en min. Beerman. Minister-president prof. De Quay is hedenochtend even voor half twaalf naar paleis Soestdyk vertrokken, direct na de vergadering van het kabinet, die om tien uur in de Treveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat was begonnen. Prof. De Quay deelde by het verlaten van het ministerie van Verkeer en Waterstaat mee, dat de vergadering van de ministerraad om half drie zou wor den voortgezet. Wat de behandeling door de Eerste Kamer van de belasting- ontwerpen betreft, geloofde prof. De Quay dat deze de volgende week nor maal doorgang zou kunnen vinden. Over de financiële beschouwingen over de rijksbegroting kon hij zich nog niet uitlaten, omdat hy daarover eerst over leg zal plegen met de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. A. Jonkman. De Nederlandse Televisie Stichting zal vanavond om 20.00 uur een extra journaal wijden aan de jongste ontwikkelingen van de gisteravond ontstane kabinetscrisis. Op 5000 woningwetwoningen is ook de oudejaarsconference van Wim Kan ge vallen. Evenals twee jaar geleden, toen het kabinet-Drees aftrad en Kan de laatste hand legde aan de voorberei dingen van zijn oudejaarsconference. In hotel Gooiland in Hilversum slaakte hij gisteravond tijdens zyn optreden nog de verzuchting dat minister-president De Quay hem voor deze ellende moest be hoeden. Het is anders uitgepakt. Wim Kan heeft zich hermetisch van de bui tenwereld afgezonderd. Hy „heeft de kwestie in beraad". MOSKOU (UPI) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Andrei Gro myko heeft vanmorgen in een toespraak tot de Opperste Sovjet het Westen gewaar schuwd geen agressie te gebruiken, de Fransen in Algerije veroordeeld en een be roep gedaan op president Kennedy om de Amerikaans-Russische betrekkingen terug te voeren ..tot de staat waarin zy ten tijde van Roosevelt verkeerden". Deze verklaring wordt door waarnemers gezien als een belangrijk verzoeningsge- baar van de Russische regering en een teken dat men na de inhuldiging van Ken nedy met een schone lei wil beginnen. (A.R.P.) De motie die de heer Van Eibergen (A.R.) in de Tweede Kamer indiende en die de regering-De Quay deed be sluiten tot aftreden, luidt als volgt: De Kamer, gehoord de beraadslagingen met betrekking tot de begroting 1961 van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnyver- heid, overwegende, dat er nog steeds een groot tekort is aan woningen, in het bijzonder aan woningen in de goed kope klasse; van oordeel dat het noodzakelijk is tot een snelle oplossing van het woningvraagstuk te geraken; nodigt de regering uit het aantal te subsidiëren woningen te brengen van 65.000 op 70.000; nodigt de regering verder uit de 5.000 meer te subsidiëren woningen gelykelyk te verdelen over de premie sector en de extra gesubsidieerde woningwetsector. De heer Andriessen (K.V.P.) diende een compromismotie in, die mede werd ondertekend door leden van V.V.D. De indiener sprak als zyn oordeel uit dat het, gelet op de aanwezige woningbehoefte, ten zeerste gewenst is het aantal woningen, opgenomen in het bouwprogramma 1961, te verhogen, alsmede het aantal woningwetwoningen, waarvoor een extra-bydrage van 100 per jaar wordt verstrekt, op te voeren. De regering werd uitgenodigd het aantal woningen in dit bouwprogramma te verhogen tot minimaal 82.500 woningen; het aantal premiewoningen te verhogen met 1.250 en derhalve te brengen op 33.750 woningen; het aantal woningwetwoningen op te voeren eveneens met 1.250 en derhalve ook te brengen op 33.750 woningen; het aantal woningwetwoningen, waarvoor een extra toeslag van 100 per jaar gegeven wordt, binnen het contingent van de 33.750 woningwet woningen voor 1961 te bepalen op 10.000, waarin begrepen het restant van bedoelde woningen van het jaar 1960 en met de Kamer in het eerste halfjaar 1961 in overleg te treden over de mogelijke afronding van het bouwprogramma naar 85.000 woningen door subsidiëring van 1.250 woningwet woningen en 1.250 premiewoningen, zulks gelet op de beoordeling alsdan van de conjuncturele situatie. Ook de heer Bommer (P.v.d.A.) had een motie ingediend met de volgende inhoud: De Kamer, kennis genomen heb bende van de adressen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Nationale Woningraad en de Bondsraad van de Katholieke Arbeiders Beweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam; van oordeel dat het by de grote woningnood in de lagere inkomensgroepen niet verant woord zou zyn het. aantal woningwetwoningen te ver minderen; nodigt de regering uit het aantal in 1961 in uilvoering te brengen woningwetwoningen te stellen op ten minste het voor 1960 geldende aantal. Toen de Tweede Kamer de motie-Van Eibergen aanvaardde met 70 tegen 59 stemmen (alleen de fracties van de K.V.P. en de V.V.D. stemden tegen) was dit voor de regering-De Quay aanleiding af te treden. W. J. Andriessen (K.V.P.) ife-'-''* De koninklijke familie heeft donder dagavond. met het personeel te Soest- dijk een kerstviering gehouden. Konin gin Juliana leest het tweede hoofdstuk van het evangelie van Lucas voor. (Men zie ook pag. 2) BONN (DPA/Reuter) Vanochtend is in Bad Godesberg, bij Bonn. een grote brand uitgebroken, die vermoedelijk zes doden heeft geëist. Het vuur ontstond in een slagerij. Van de zijde der politie is mee gedeeld. dat de brand is ontstaan door een ontploffing in de '-elder bij herstellings werkzaamheden aan de olieverwarming. Tot dusver staat vast, dat vijf mensen het leven hebben verloren. NEW YORK (UPI) Een luitenant hoofdopzichter van de Amerikaanse ma rine heeft verklaard, dat een verkeerd be vestigde veiligheidsafsluiting op de ton met dieselolie er de oorzaak van is, dat de brand op het Amerikaanse vliegdekschip „Constellation" zulke rampzalige afmetin gen. aannam. Er was verondersteld, dat het ventiel op het vat olie vernield was door een heftruck. De luitenant verklaarde ech ter. dat hij het vat geïnspecteerd had, en dat hem niet was gebleken, dat het ventiel was vernield door geweld. Volgens hem was het ventiel verkeerd geplaatst en had het geringste stootje reeds tot gevolg kun nen hebben, dat het ventiel er af zou val len. Zowel het gat in het vat. als de schroefdraad op het veiligheidsventiel ble ken niet beschadigd te zijn. In het voorbije jaar is aan boord van dit schip 42 keer brand uitgebroken, maar de arbeiders waren steeds in staat geweest het vuur te blussen. De meeste brandjes waren veroorzaakt door het verbranden van vuil. De commandant van de marinewerf te Brooklyn, heeft woensdag bepaald dat de werkzaamheden op het in afbouw zijnde vliegdekschip onmiddellijk hervat moeten worden. Advertentie „BOUWPAKKETTEN" o.a. Salontafel 39. „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie BARTEÜORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 LANGE SUÈDE- EN NAPPA MANTELS Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws11 Op de Praatstoel S Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Agenda va n IJ mond en Haarle m 2 Uit stad en omgeving5, 6. 7 Beurs 11 Uitgaan in Haarlem 4 Medische verzorging 5 Scheepsberichten 11 Kunst 4 Sport 13 In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen 9 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Anonymus: Een overwinnaar wordt altijd meer ge- eer d dan degene, die een strijd voor kwam. De vraag of liever de uitroep „Moet dat nu zo?", twee jaar geleden door dr. H. W. Tilanus in de Tweede Kamer ge daan, dreigt een gevleugeld woord te wor den dat bij Nederlandse kabinetscrises van toepassing kan worden geacht. Terecht werd het gisteravond door prof. Oud geci teerd, want er was nu evenveel reden om die kreet te slaken als op dezelfde datum in 1958, toen de aanleiding (zij het dan niet de oorzaak) van de val van het laatste ka binet-Drees even weinig belangrijk was als thans die van de val van het kabinet- De Quay. De tweeëntwintigste december schijnt een noodlottige datum te zijn voor Neder landse regeerders, een datum die op deze manier wel een bijna even onheilspellen de klank voor hen moet gaan krijgen als ..de Idus van Maart" voor de Romeinen kreeg na de dood van Julius Caesar. MeD kan zich ook afvragen of Nederlandse po litici in de langste nacht van het jaar. die aan deze datum voorafgaat, misschien te lang slapen en daardoor te weinig tijd overhouden om goed na te denken over de olannen, die zij voor de volgende dag koes teren. Hoe dit laatste ook zij, de gebeurtenis sen van gisteravond geven alle aanleiding om te betwijfelen dat de voorstanders van de mötie-Van Eibergen wél goed hadden nagedacht over de gevolgen van hun ac tie; want die gevolgen zijn van zeer ern stige aard en zullen wélke goede bedoe lingen de protestants-christelijke groe peringen ook gehad mogen hebben ze ker niet leiden tot versnelling van de wo ningbouw in 1961. Immers, er is nu een ka binetscrisis ontstaan waarvan de oplos sing wellicht weer veel tijd zal vergen, en gedurende de interim-periode zal het mini sterie van Volkshuisvesting moeten door werken op basis van de door minister Van Aartsen ingediende begroting, die nu niet is goedgekeurd; dat wil dus zeggen: op de basis van de bouw van 80.000 woningen in 1961. Wanneer er misschien pas over een aantal maanden een nieuw kabi net is gevormd, zal de begroting van Volks huisvesting (hetzij gewijzigd, hetzij onge wijzigd) opnieuw door de Staten-Generaal moeten worden behandeld, met thans nog niet te voorspellen resultaat. Kan dit ui termate onzekere „succes" een gevoel van bevrediging geven aan hen, die de kabi netscrisis hebben uitgelokt „terwille van een bespoediging van de woningbouw"? De lezers van ons blad weten, dat wij al jaren bij vele gelegenheden hebben aangedrongen op bespoediging van de wo ningbouw, omdat wij de altijd maar vóórt- durende woningnood als een ramp voor het Nederlandse volk beschouwen. Ook wij zouden een vergroting van het aantal in 1961 te bouwen woningen dus van ganser harte hebben toegejuicht. Wat dat betreft had de aandrang, gisteren in die zin op minister Van Aartsen uitgeoefend, dus. on ze volle sympathie. Maar ook de bezwa ren van de regering waren voor het groot ste deel begrijpelijk en aanvaardbaar. Een overspannen arbeidsmarkt, die tot loons- en prijsverhogingen leidt, moet uiteinde lijk ook tot huurverhogingen leiden, en dat de regering een dergelijke ontwikkeling schuwt kan men alleen maar waarderen. Zij ging al heel ver door te willen in stemmen met de motie-Andriessen, die neerkwam op een programma van ten minste 82.500 woningen (waarbij het ex tra aantal van 2.500 gelijkelijk zou worden verdeeld tussen woningwetwoningen en goedkope premie-woningen), terwijl er in de loop van het nieuwe jaar zou worden nagegaan of er nog eens 2.500 bij zouden kunnen. In concreto was het verschil tus sen deze motie en de motie-Van Eibergen dus bijzonder klein. Maar kabinetten schij nen bij ons vaker te vallen over kleine dan over grote dingen. „Moet dat nu zo?" In de grond van de zaak kan men deze nieuwe kabinetscrisis echter beschouwen als een uitvloeisel van de aanvechtbare po litiek van voorafgaande na-oorlogse rege ringen. De arbeidsmarkt in de bouwvak ken zou nu minder snel overspannen zijn als de emigratie van vele onzer beste bouwvakarbeiders niet jarenlang van re geringswege was aangemoedigd en zelfs uit de staatskas gesubsidieerd. En minis ter Zijlstra (de man op de achtergrond bij deze crisis) had nu minder zuinig be hoeven te zijn bij het verlenen van sub sidies voor de bouw van goedkope wonin gen als vroegere ministers van Financiën èn laatstelijk hijzelf zich krachtiger hadden verzet tegen defensie-uitgaven die onze staatshuishouding zich in feite niet kon en kan permitteren. In deze beide op zichten zit ons volk nu met de gebakken peren. Als wij ons dan opnieuw, mét dr. Tila nus, afvragen: „Moet dat nu zo?" heeft dat tevens de betekenis van .Moet dat nu zo maar doorgaan?"

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1