Kennedy geeft Russen bedenktijd in de kwestie Laos HET WEER President bleek gematigder dan aanvankelijk verwacht I Ir. H. Vos: Gegronde hoop op slagen van Europees actieprogram 's ?1§» m HAZENBERG Nieuwe staatslening zou op komst zijn Nieuwe onlusten in Angola Trein ramt trekker met oplegger Diplomaat in verkeer niet meer immuun permanente a l'huile de Yison .fe DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Portugees verlaat de U NO-A ssemblee Benzineprijs lager èee MORRIS '(wforeyou fiuif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Lyjiie KOFFERS JÏÏSS5*0TASSEN BWUX Alle maten „SUWIDE" TASSEN krasvrij - afwasbaar - kleurecht Af en toe zon Enorme ravagemaar geen persoonlijke ongelukken Met kaarten Diplomatie BOOT 50 Bergmeubels - - 11 Nederlands voorstel: In de krant van heden: Het woord is aan... PARTIJCONGRES VAN P. V.D.A. ROMONO-taartje1.50 Hazelnoottaartje 1.50 Chocolade hazelnoottaartje.1-50 Nougat-eieren zwaar gevuld met slagroom Grote keuze exclusieve paaseieren Elisabeth Andersen zegt toneel vaarwel VRIJDAG 24 MAART 1961 46e JAARGANG NUMMER 121 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65. franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mijt (Speciale berichtgeving Naar wij vernemen uit beurskringen, is er, nu de kapitaalmarkt zo ruim is en de il/\ percent staatsobligaties boven pari noteren, alle reden om kan te nemen, dat er binnenkort een staatslening komt. Het zou de Uitgifte van 300 miljoen 4 percent obligaties betreffen en tegen een inschrij- vingskoers van ongeveer 98 percent. De uitgifte zou niet vóór de paasdagen ge schieden. Het novum bij deze lening zou zijn, dat de storting reeds drie dagen na de inschrijving moet plaats hebben. Ver moedelijk is hier het doel van de ruimte voor premiejagers wat in te tomen. LOEANDA (Angola) (UPI) - In An gola zijn opnieuw onlusten uitgebroken. Er zijn nog geen details bekend, maar volgens berichten uit het binnenland iigt het centrum van de onlusten thans m Nova Lisboa, een mijnstad in het zuiden van Angola, tussen de havenolaats Ben- guela en Silva Porto. Vrouwen en kin deren uit deze plaats zijn naar Loeanda gevlucht. Voordat de Portugese gedelegeerde gis teren de vergaderzaal van de UNO- Assemblee verliet en de vergadering met 79 tegen twee stemmen bij acht ont houdingen besloot Angola op de agenda te plaatsen heeft hij een verklaring af gelegd, waarin hij het recht van de Vol- kenorganisatie ontkende zich bezig te hou den met hetgeen volgens Portugal een zuiver binnenlandse aangelegenheid is. Australië, België, de Dominicaanse Re publiek, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Panama en Groot-Brittannië onthielden zich van stemming, Spanje en Zuid-Afrika stemden tegen het voorstel van de 39 Afro- Aziatische landen. In verband met de revaluatie van de gulden hebben de grote maatschappijen in Nederland de benzineprijzen verlaagd met 0,3 cent per liter. De prijzen van tractor en lichtpetroleum zijn verlaagd met 0,25 cent. Voor een aantal andere aardolieproduk- ten heeft de revaluatie er toe geleid dat eerder noodzakelijk geachte prijsver hogingen geen doorgang behoefden te vinden. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION De ideale basis voor de meest moderne houdbare coiffures BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 leiDSESTRAAT ("Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM .TEL. 253596 BARTEIJORISSTR.IS HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Droog weer met nu en dan op klaringen. In het zuidoosten van het land in de komende nacht hier en daar mist en nachtvorst Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind, tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondenten) WASHINGTON. - President Kenne dy van Amerika heeft gisteren verklaard dat hij een oplossing voor de problemen in Laos aan de conferentietafel wil be reiken en niet op het slagveld. Hij her haalde dat hij een voorstander is van een waarlijk neutraal en onafhankelijk Laos, doch voegde daaraan thans toe dat de van buitenaf gesteunde gewapende aanval moet ophouden. Gebeurt dit laatste niet, dan zouden zij, die streefden naar een neutraal Laos, daarop hun ant woord moeten bepalen. Niet alleen Amerika zou dat moeten doen, doch ook de ZOAVO-landen, wier conferentie maandag te Bangkok begint. Hoe vast beraden Kennedy zich ook uitte, toch was zijn verklaring gematigder, gedul diger en minder specifiek dan velen te Washington hadden verwacht. Met geen woord repte hij bijvoorbeeld van de Amerikaanse voorzorgsmaatregelen,, die de militairen stellig treffen teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Kennelijk wenst de president de Russen nog wat langer tijd te geven om gunstig te reageren op het voorstel dat de Britten donderdag te Moskou hebben gedaan. Door niet specifiek over het gebruik van wapenen te spreken, maakte hij het voor de Sovjet-Unie gemakke lijker vreedzaam op hét Britse voorstel te reageren. In Amerika was tevoren zulk een be langstelling voor de presidentiële perscon ferentie van gisteravond gecreëerd, dat de zeer beheerste boodschap van de president waarlijk wel het minimum was van wat men had verwacht. Nogmaals: voor deze matiging was goede reden aanwezig, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat men op het Kremlin Kennedy's omzichtigheid als aarzeling en zwakte gaat uitleggen. Daarin zou men zich zeer kunnen vergis sen. De Britten, die bezorgd zijn over de toe spitsing van het conflict, hebben Moskou een voorstel gedaan, waarvoor zij eerst Amerika's steun hadden verworven. In fei te betekende dit voor Amerika een conces sie, want de Britten hebben voorgesteld wat de Russen wél en de Amerikanen tot dusverre niet wilden: een conferentie van veertien landen, inclusief communistisch China. Het Britse voorstel is voor Amerika aanvaardbaar gemaakt door een wapenstil stand als voorwaarde te stellen vóór de bijeenkomst van de veertien landen-groep. De oude internationale controlecommis sie, bestaande uit Canada, India en Polen, zou de wapenstilstand moeten controleren. Toen de Britten eenmaal Amerika's steun voor dit voorstel hadden verwor ven, konden zij er ook op aandringen, dat de Russen de tijd zouden krijgen om hun antwoord op te stellen. Wellicht heeft Ken nedy daarom extra geduld betracht, al zei- de hij ook dat iedere dag telt. De komen de dagen, zo kan men uit Kennedy's reac tie opmaken, zullen aantonen of de Rus sen bereid zijn tot een vreedzaam ak koord, dat oost noch west bevoordeelt. De president hoopt, dat het antwoord van de Sovjet-Unie op de Eritse nota gunstig zal zijn, doch het gesprek dat de Britse am- Op de met halve spoorbomen en knip perlichten beveiligde overweg in Zalné bij Zwolle is vanochtend een trekker met op legger door de trein Emmen-Zwolle aange reden. De trein, een zogenoemde „Blauwe Engel", ontspoorde en werd zwaar be schadigd. De oplegger en de bulldozer die er mee vervoerd werd, werden geheel ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vrachtauto, die toebehoorde aan een Almelose firma, reed in de richting Zwolle. Toen de chauffeur ongeveer 200 meter vóór de overweg was, zag hij dat de knip perlichten op rood sprongen. Naar de chauffeur na het ongeluk verklaarde, wei gerden de remmen. Daar noch links noch rechts een uitwijkmogelijkheid is, besloot hij door te rijden. Hij zwenkte naar de lin kerweghelft om langs de eerste halve boom te rijden. Hierin slaagde hij en ook de tweede boom kon hij ontwijken, maar daarna ramde de oplegger de boom en vernielde de knipperlichtinstallatie. Intussen was de trein de overweg gena derd. Met een daverende klap botste deze tegen de oplegger. De gevolgen waren de sastreus. De oplegger met de bulldozer werd weggeslingerd en kwam geheel ver' nield op de weg te liggen. Het eerste rij tuig van de uit drie wagons bestaande trein liep uit de rails, waarbij de wagon van zijn onderstel werd gerukt. Het onder stel bleef ongeveer veertig meter voorbij de overweg naast de rails staan, maar het rijtuig zelf, waarin veel passagiers zaten, kwam iets verder haaks op de rails te lig gen met de voorzijde in een sloot. Ook het tweede rijtuig, de motorwagen, ontspoorde, maar bleef vlak naast de rails staan. Een mast van de bovenleiding werd vernield. De passagiers, die allen als door een wonder ongedeerd bleven, werden met bussen naar Zwolle vervoerd. bassadeur te Moskou gevoerd heeft, schijnt Kennedy nog geen aanwijzing ge geven te hebben omtrent de reactie, die men van Moskou moet verwachten; som migen in Washington verdenken de Rus sen er dan ook van, dat zij met een ant woord zullen treuzelen teneinde de com munistische elementen in Laos de kans tè geven meer vorderingen te maken. De persconferentie is zeker nuttig ge weest. Duidelijke dan ooit tevoren en met behulp van kaarten heeft Kennedy de tele visiekijkers in Amerika uitgelegd wat in Laos op het spel staat. Hoezeer de president zich tot het gehe le volk wilde richten, bleek wel toen hij op een gegeven moment de woorden „mijn mede-Amerikanen" gebruikt. Dat zijn zeker niet de woorden, waarmede hij ge woon is journalisten aan te spreken. Wat de president wenst kan men in één zin samenvatten: de steun van buitenaf aan de oppositiegroep in Laos moet abso luut ophouden en daarna moeten prompt vreedzame oplossing van de geschillen, onderhandelingen beginnen voor een die dit land plagen. Slechts indien de communisten besef fen hoezeer Kennedy ernst maakt met deze eisen, kan de wereld worden behoed voor een gewapend conflict, dat zich op noodlottige wijze zou kunnen uitbreiden. Londen heeft gisteren in een nota aan Moskou de noodzaak betoogd van een ogen blikkelijke wapenstilstand in Laos en dê ernst van de toestand in dat land onder streept. Het Britse voorstel houdt in, dat de twee voorzitters van de Geneefse confe rentie inzake Laos, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zelf een beroep op beide partijen zullen doen om het vuren te sta ken. In Londen zijn inmiddels berichten verschenen, dat de Britse regering zou overwegen een symbolische troepenmacht naar Laos te zenden. Deze geruchten wor den echter van officiële zijde als „onzin" bestempeld. Wel sc' ijnen Londen en Wash ington met elkaar in contact te zijn over een mogelijk gezamenlijk militair optre den indien alle diplomatieke stappen, moch ten mi$lukken. Het initiatief voor eventuele militaire maatregelen om te voorkomen dat Laos in communistische handen valt, schijnt te zijn uitgegaan van president Kennedy. Natuur lijk voelt men zich ook in Londen allesbe halve op zijn gemak over de jongste ont wikkeling, maar hier blijft de nadruk lig gen op een diplomatieke aanpak van het probleem, hoewel men met eventualiteiten in de toekomst rekening wil houden. Het Britse kabinet werd om midder nacht bijeen geroepen om zich uitvoerig met Laos bezig te houden. Deze kabinets vergadering volgde op een bijeenkomst in Washington van vertegenwoordigers van veertien N.A.V.O.-landen over de commu nistische bedreiging in Laos. Lord Home, de Britse minister voor Buitenlandse Za ken, vertrekt vandaag naar Bangkok voor de volgende week te houden bijeenkomst van de landen van de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O.), waarop Laos het hoofdpunt van de besprekingen zal vormen. Premier Macmillan sprak don derdag ook met Watkinson, de Britse mi nister van defensie die juist uit Washing ton was teruggekeerd en met David Bruce, de Amerikaanse ambassadeur in Londen. Engeland was gedurende de vorige crisis in Laos tegen militaire inmenging en is dat waarschijnlijk nog steeds. Advertentie Keuze uit sedert 1849 BOOT MEUBELEN Gierstr. 52 - 54 - 56 HAARLEM r WENEN (UPI) Het hoofd van de Nederlandse delegatie op de Weense con ferentie over diplomatieke gebruiken, professor W. Riphagen, heeft een resolutie ingediend, waarin hij voorstelt de diplo matieke onschendbaarheid op te heffen voor diplomaten en hun familieleden die betrokken raken bij verkeersongelukken. Diplomatieke vertegenwoordigers en hun familieleden kunnen niet vervolgd worden in het land waar zij zijn geaccrediteerd. „Diplomatieke onschendbaarheid mag niet ontaarden in onrechtvaardigheid tegenover onschuldige mensen, die toeval lig in „aanraking" komen met de diplo- matenwereld", zei dr. Riphagen. De leider van de Zwitserse delegatie Paul Ruegger, voegde er aan toe: „Onge lukkigerwijze zijn diplomaten niet immuun voor de ziekte van „overtreding der ver keersregels". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19, 21 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5, 7, 19 Reisindrukken uit Sovjet-Unie 5 Medische verzorging 9 In de Vishal en op zee9 Uit stad en omgeving. .9, 11, 13, 29 Weg en Wiel 13 Kunst 17 Horen en Zién17 Boekenhoekje 17 Tocht naar Chatham 19 Uitgaan in Haarlem21 Feuilleton 23 Panda en beeldverhalen23 Economisch nieuws25 Beurs 25 Effecten en Geldmarkt 25 Scheepsberichten 25 Sport 27 Dit nummer bestaat uit twee-en-dertig pagina's mmmmm Steigerende paarden zijn geen bij zonderheid in het „wilde westen", maar een steigerende auto brengt zelfs de Texasbewoners van vandaag in be weging. Het geschiedde in Dallas, dat de chauffeur van een grote vrachtauto om het zaakje met hout in een bocht schakelde en optrok zo snel, dat zijn zware lading hout naar achteren schoof, waardoor het evenwicht van de auto verstoord werd. Een grote kraanwagen van de gemeente moest er aan te pas komen weer te klaren De minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, heeft donderdagmiddag in Lisse de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" geopend. Hier maakt zij in gezelschap van bestuursleden van de Keukenhof een wandeling langs de inzendingen. Links de voorzitter, de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf. (Zie ook pag. 2) Lao Tse Tung: Hoe wijzer men wordt, hoe harder men moet lachen. De waarnemende voorzitter van de Par ty van de Arbeid ir. H. Vos, heeft op het partycongres in de Ricierahal in Rotter dam gezegd dat de P. v. d. A. thans bezig is internationaal tot een ver- geiyking te komen van wat in de so cialistische partyen aan de orde is. Er bestaat thans een grote overeenkomst tus sen de beginselprogramma's van de zes socialistische partijen in de E.E.G.-lan- den. En er is een nog grotere overeen komst, bijna zelfs een volledige identiteit in de richting, waarin de vernieuwing wordt gezocht en gevonden, aldus ir. Vos. De spreker zei een gegronde hoop te koesteren, dat het initiatief tot een geza menlijk Europees program van actie met een goed resultaat zal worden bekroond. Hij deelde mede dat daarover volgende maand in Straatsburg een verdere bespre king gevoerd zal worden. Over de huidige Situatie in ons land zei ir. Vos, dat in de P.v.d.A. het begrip doorbraak thans minder veelvuldig ge bruikt wordt dan enige jaren geleden. Dat is winst, omdat het minder nodig is. Hij stelde dat „de slag om de doorbraak in principe politiek gewonnen is". Onder de ruim duizend afgevaardigden en genodigdén op hêt congres bevonden zich verscheidene buitenlandse gasten. Dit zijn de heren E. Ollenhauer, voorzitter van de Westduitse socialistische partij, T. Triberg, lid van het partijbestuur van de Labour Party, Gunnar Lange, de Zweedse minister van handel, Per Monsen, hoofd redacteur van het Noorse „Arbeiderbla- det," Zivko Topalovich, voorzitter van de Joegoslavische socialistische partij in bal lingschap en Albert Carthy, secretaris van de socialistische internationale en de se cretaris van de Franse socialistische partij, Pierre Herbaut. De Belgische socialistische leiders konden niet komen, omdat zij mid denin de verkiezingscampagne zitten. Op de eerste dag van het congres heb ben 41 afgevaardigden hun mening ken baar gemaakt over een resolutieontwerp betreffende de buitenlandse politiek en over tal van voorstellen en amendementen die door de afdelingen waren ingediend in zake het binnen- en buitenlandse beleid. De meeste voorstellen betroffen zaken die in het resolutieontwerp zijn opgeno men, zoals een socialistisch program voor een Verenigd Europa, volledige erkenning van het zelfbeschikkingsrecht, veroorde ling van de rassendiscriminatie, de Neder landse hulp aan minder ontwikkelde ge bieden en de noodzaak van internationaal gecontroleerde ontwapening. Voorts waren er enige voorstellen, waarin afdelingen wijzen op de huns inziens gevaarlijke, overbodige en ongewenste opslag van kernwapens in ons land, alsmede een voorstel om aan de dr. Wiardi-Beckman- stichting te verzoeken spoedig een rapport uit te brengen over de mogelijkheid om ook in Nederland en West-Europa een Advertentie vreöesleger op te richten van technici en jonge intellectuelen, bestemd om enige ja ren in de onderontwikkelde gebieden te werken. Vele sprekers vonden woorden van lof voor het resolutieontwerp en de voorstel len, maar er werd toch ook wel critiek geuit. Een Haagse afgevaardigde verwierp d^ duidelijke keus tegen de apartheids politiek in de resolutie. Deze politiek is geen rassendiscriminatie, zo zei hij. Het is een verweer tegen de enorme moei lijkheden die men in Zuid-Afrika heeft met de Bantoes die jaarlijks in grote aantallen over de grens komen. Het is een bezinning op de eigen cultuur. Deze politiek is democratisch, want als men deze politiek zou afschaffen zou een tweede Kongo geschapen worden. Voorts waren er sprekers, onder wie het Tweede-Kamerlid Fedde Schurer, die zich op andere gronden tegen de re solutie keerde. Een der sprekers noemde de resolutie te ongenuanceerd. De heer Schurer zei dat in de partij verschillend wordt gedacht over eenzijdige ontwape ning. De kiezers zijn destijds in het ge zegde van de P.v.d.A. „Je hoeft niet op de P.S.P. te stemmen" getrapt, zei hij. Op het congres in 1959 is een commis sie ingesteld die het vraagstuk van oorlog en vrede zou bestuderen. Deze commissie heeft haar rapport nog niet uitgebracht. De spreker adviseerde nu de resolutie niet aan te némen, zolang dit rapport niet is uitgebracht. Namens het bestuur van de partij heeft prof. dr. W. Schermerhorn een kor te rede gehouden, waarin hij sprak over de passage die in de resolutie aan de kernbe wapening is gewijd. Wij moeten in deze wereld leren leven met de atoombom, zo zeide hij. Deze bom laat zich door niets meer elimineren, ook niet door een motie of resolutie. Het aan deel van Nederland in de atoombewape ning is minimaal. Wetenschappelijk telt ons land hoegenaamd niet mee, omdat de technische middelen ontbreken. Over de voorsctellen, waarin bezwaren worden ge opperd tegen de opslag van kernwapens, zei prof. Schermerhorn, 'at men niet moet overdrijven. Welk materiaal hier is of wórdt opgeslagen wordt niet gezegd. Hij was er echter van overtuigd dat dit niet de centrale elementen van de bom zijn. Dr. W. Drees sprak woorden van af scheid tot de heer K. Voskuil als hoofdre dacteur van „Het Vrije Volk". Op voorstel van het partijbestuur werd hierna mr. dr. Th. W. van Veen als opvolger van de heer Voskuil gekozen. Mr. Van Veen was tot dusver adjunct-hoofdredacteur. De actrice treedt heden in Haarlem op Elisabeth Andersen heeft het besluit genomen haar contract met het Rotterdams Toneel niet te vernieuwen. Haar beslissing hangt samen met het feit dat haar echt genoot zich binnenkort als arts za) ves tigen, wellicht in een plaats die het mevrouw Andersen te zwaar zou maken zich aan het drukke toneelbestaan te biyven wyden. Hedenavond treedt Elisabeth Andersen te Haarlem op in twee hoofdrollen: name lijk in „Antigone"' van Christopher Logue en „Zwervers Trouw" van John M. Synge, waarvan de Haarlemse premières gegeven worden door het Rotterdams Toneel onder regie van Ton Lutz.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1