NOVIB lanceert actie tegen de „verborgen honger" UITGAAN IN HAARLEM meubelen Wat leeft er in onze akkers? Melk en koelkast: Onderzoek naar oorzaak van verpleegsterstekort Pensioenvoorziening diamantbewerkers Kreymborg nu reeds specialist in het 4D maaisysteem! Nederlandse basis in Nigeria VRIJDAG 24 MAART 1961 21 Advies gevraagd aan twee commissies Meer buitenlandse arbeiders in ons land Kom in Kempkes* Meubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75-77of te Waddinxveen de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom op aanvrage zenden wij u graag een folder toe en een overzicht van onze voor re- ''houdende dealers in uw omgeving. Een miljoen nodig Minister Toxopeus en mr. Bot naar Hollandia Pokkenbriefje alleen nodig na bezoek aan Madrid mm TONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Berend Scheepers Kerkelijk nieuws Het produktschap voor zuivel heeft thans de adviesaanvraage van de minister van Landbouw over het gebruik van koelkas ten in de huishouding verwezen naar de Consumptiemelk-commissie en naar het Consumenten Contact Orgaan. Beide in stanties zal worden gevraagd hun licht over dit probleem te laten schijnen en hun bevindingen aan het produktschap mee te delep, waarna dit op zijn beurt de minister kan antwoorden. Aan deze besprekingen liggen twee pro blemen ten grondslag: kan de afzet van melk en melkprodukten worden bevorderd door vergroting van het aantal koelkasten in privé-huishoudingen en biedt het toene mend gebruik van dergelijke kasten moge lijkheden tot het beperken van de melkbe- zorging op bijvoorbeeld slechts drie dagen per week? Bij de behandeling van de brief van de minister opperden enkele bestuursleden van het produktschap de gedachte om de omzetbelasting op huishoudkoelkasten, die thans 18 percent bedraagt, gelijk te bren gen met die op bedrijfskasten (boven 200 liter), welke slechts 5 percent is. Een prijsverlaging zou het gebruik van koel kasten in de privé-sector ongetwijfeld sti muleren, zo menen zij. B. en W. van Amsterdam zullen een on derzoek laten instellen naar de vraag wat de jonge vrouwen weerhoudt van het ver- pleegstersberoep. Dit heeft de wethouder voor de Openbare Gezondheidszorg, mr. R. van den Bergh, meegedeeld tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1961. Een groot aantal raadsleden had zijn ongerustheid uitgesproken over het tekort aan verplegend personeel, met na me in de gemeenteziekenhuizen. De wet houder zei deze ongerustheid te delen. De bouw van niet minder dan zeven zieken huizen, waarmee is of binnenkort zal wor den begonnen, is afhankelijk van de mo gelijkheid tot het al of niet kunnen aan stellen van verpleegsters. Het tekort aan verplegend personeel zal volgens de wethouder stellig vergroot wor den door de invoering van de vijfdaagse werkweek. Het verlies aan verpleegdagen hierdoor wordt gemiddeld op tien percent van de totale werktijd geschat. Tot nu toe mochten in Nederland 3500 Spaanse en Italiaanse arbeiders worden toegelaten om in de industrie te worden te werk gesteld. Naar wij vernemen heeft de regering besloten dit aantal te verho gen tot 5000, zowel geschoolden als onge schoolden. Zoals men weet, worden deze arbeiders in de betreffende landen van wege het Rijksarbeidsbureau geselecteerd. Advertentie Op 27 maart zullen in het gebouw van de voormalige Algemene Nederlandse Dia- mantbewerkersbond (ANDB) in Amster dam de eerste pensioenen worden uitge reikt aan gepensioneerde diamantbewer kers. De pensioenvoorziening voor dia mantbewerkers is sinds 1 januari 1960 in de CAO geregeld. Daarvoor ontvingen diamantbewerkers, die twintig jaar of lan ger lid geweest waren van de ANDB, een bondspensioen van 8 per maand aange vuld met f 7 uit Het Koperen Stelenfonds. Op basis van de nieuwe regeling, die» met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960 tot stand is gekomen door samenwer king tussen de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie (ANMB), waar bij de georganiseerde diamantbewerkers thans zijn ondergebracht, en de Algeme ne Juweliersvereniging, zullen alle gepen sioneerde diamantbewerkers die tien of langer in de diamantindustrie hebben ge werkt een pensioen van 360 of 312 per jaar ontvangen. Hun pensioenregeling is ondergebracht bij het bedrijfspensioenfond voor de kleinmetaalnijverheid. Ongeveer 300 gepensioneerden gaan van de nieuwe regeling profiteren, terwijl ruim 550 er tezijnertijd voor in aanmerking zullen komen. De voor de voorziening noodzakelijke gelden zijn sinds 1956 verkregen door mid. del van de stortingen van de werkgevers, die aan de oprichting van een pensioen fonds wensten mede te werken, aangevuld met een bijdrage van 160.000 uit Het Ko peren Stelenfonds en een garantie van plusminus 28.000 van de ANMB. Aan koopsommen is 600.000 betaald. Voor weduwepensioen is geen oplossing gevon den. Weduwen van tussen 1956 en 1960 ge pensioneerden ontvangen evenwel een uit kering ineens van 1000 uit de kas van de ANMB. Advertentie Stelt uw pasvorm eigen eisen Heeft u een „lastige maat" - corpulent, extra lang? Kreymborg was een van de eerste, die de vele mogelijkheden van het 4D maatsysteem volledig hebben ingezien. In enkele filialen werd er reeds geruime tijd mee gewerkt. Kreymborg heeft niet alleen de grootste sortering maar tevens de meeste ervaring. In de nieuwe Waarborg-kollektie vindt u tal van kostuums, gemaakt volgens dit nieuwe systeem. Een openbaringI Het kostuum vén uw maat precies néér uw maat. Veranderingen praktisch overbodig I Nu slaagt u nog beter bij Kreymborg - uw Waarborg voor perfekte kleding. GROTE MARKT 1 7 HAARLEM In mei herdenkt ons land weer zijn bevrijding die niet alleen een bevrijding van vreemde overheersing, maar ook één van de honger was. Tegen deze achter grond organiseert de stichting Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB), als onderdeel van de Anti-Honger-Actie van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, in de eerste week van mei, een gulden-actie. Deze actie, waarvan de bijzonderheden uit de doeken werden gedaan op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst, heeft speciaal ten doel gelden bijeen te brengen voor de bestrijding van de „ver borgen honger" in tropisch Afrika. Ver moedelijk zal in West-Nigeria worden be gonnen. De Anti-Honger-Actie is in 1960 van start gegaan en zal Vijf jaar duren. In het af gelopen jaar werd circa 850.000 bijeen gebracht. Daarmee kon de uitvoering van een graanverbeteringsplan in een aantal landen in het Midden-Oosten op gang worden gebracht en bovendien directe hulp worden verleend bij de bestrijding van de hongernood in Kongo. In deze nieuwe fase van de Anti-Honger- Actie wil "ffien" de" strijd aanbinden tegen de „verborgen honger" in Afrikaanse lan den: een situatie die ontstaat bij onvol doende en gevaarlijk eenzijdige voeding. Vooral als gevolg daarvan is in deze lan den de gezondheidstoestand van velen zeer slecht. Het is de bedoeling de mensen in deze landen, die over het algemeen zelf in hun voedsetbehoeften voorzien, ertoe te bren gen het aantal gewassen uit te breiden met groenten, groene peulvruchten, fruit en dergelijke, waardoor de tekorten in hun voeding in belangrijke mate zullen worden weggewerkt Voorts moeten zij le ren hoe hun maaltijden samen te stellen en te bereiden. Met het geld dat in ons land bijeen wordt gebracht, wil men een basis in West-Nigeria inrichten, waarop Nederland se deskundigen op het gebied van de landbouw en de voedingsleer werkzaam zullen zijn. In grote tuinen zullen zij de gewassen kweken die voor de verbetering van de voeding noodzakelijk zijn en de be volking voorlichting geven. Voor de verwezenlijking van dit plan zal naar raming zeker een miljoen nodig zijn. Een startkapitaal hoopt de NOVIB bijeen te krijgen in de eerste week van mei door middel van de gulden-actie, waarbij de organisatie de Nederlanders wil opzoeken in hun werkmilieu en hun daar een bijdrage voor dit doel vragen. De NOVIB heeft de hulp gevraagd van de Stichting van de Arbeid, waarbij 1800 organisaties zijn aangesloten, en daar naast zal aan tenminste 20.000 bedrijven medewerking worden gevraagd om de werknemers met deze actie te confronte ren. Bij de uitbetaling van lonen en salaris sen aan het eind van april zullen kaarten worden aangeboden die de gedachte aan onze bevrijding van honger in beeld brengen. De NOVIB hoopt dat zeer velen die kaarten, gefrankeerd met een extra bedrag van een gulden, zullen terugstu ren. Ook kan deze inzameling gesteund wor den door storting of overschrijving van een bedrag op postgiro 100200 van de An- ti-Honger-Actie, Den Haag. Nieuwe acties in het kader van de strijd tegen de honger zullen in het komende najaar en in het voorjaar van 1962 wor den gehouden. De Nederlandse jeugd zal daarin een belangrijk aandeel hebben. Acties die zeer noodzakelijk zijn, zoals prof. dr. ir. A. Vondeling met cijfers il lustreerde op deze bijeenkomst, vooral ook omdat in tal van landen de bevol king sneller toeneemt dan de voedselpro- duktie stijgt. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, en zijn staatssecre taris, mr. Th. H. Bot, zullen 5 april in Hol landia op Nieuw Guinea de opening bij wonen van de Nieuw Guinea-raad. De Franse gezondheidsdienst heeft zijn onlangs afgekondigde maatregel, waardoor alle uit Spanje komende reizigers een be wijs aan de Franse grens van inenting te gen pokken moeten kunnen overleggen in die zin gewijzigd, dat dit alleen nog ver plicht wordt gesteld voor reizigers af komstig uit Madrid. De tot dusverre ge registreerde gevallen van pokken betref fen namelijk uitsluitend personen die in de Spaanse hoofdstad wonen. Toeristen, die andere delen van Spanje bereizen, alsmede de luchtreizigers die op hun terugreis van Spanje een tussenlan ding maken in Frankrijk, hebben dus geen inentingsbewijs nodig. Hoe vaak horen we niet de kreet: „de grond is iets levends". En degenen die dat zeggen, menen dat ook wel. Maar meest al staan we er niet verder bij stil. Wat is dat „levende iets?" De grond, de bodem zelf? Of een aantal andere levende we zens die men aldus wenst aan te duiden? En welke wezens zijn dat? Hoeveel komen er voor in de grond? Allemaal vragen, waar we vaak het antwoord schuldig op moeten blijven. Zo heel erg veel is er trouwens ook bij de vaklieden niet over bekend. Maar geleerden over de hele wereld proberen steeds weer een tipje van de sluier op te lichten, om Moeder Aarde aldus weer een van haar geheimen te ontfutselen. Allerlei processen vinden er in de grond plaats; processen op velerlei gebied. Ze kunnen zowel van natuurkundige aard zijn als van scheikundige aard, ofwel meer biologisch gericht. Over deze laatste zouden wij u iets meer willen vertellen. Om te beginnen, het aantal levende wezens in de grond loopt in zulke fantastische getallen, dat ze met onze normale rekenstelsels haast niet meer uit te drukken zijn. En het is een bont gezelschap dat we in de grond kunnen vinden. De grootste tellen we hier dan niet eens mee, zoals ratten, muizen, mollen e.d. Regenwormen en mieren, torren en zo kennen de meesten van ons ook nog wel. Maar de werkelijk grote aantallen worden pas geleverd door veel kleiner grut: allerlei algen of wieren, schimmels, bacteriën en amoeben, slijm diertjes op de grens van plant en dier. Verder vele soorten aaltjes, springstaarten, maden, spinnen, duizendpoten en talrijke soorten insekten. Vooralsnog is het nooit mogelijk ge bleken om nauwkeurig te bepalen hoeveel er op een bepaald moment in de grond zit. Dat zal ook wel afhangen van allerlei faktoren, zoals jaargetijde, begroeiing, vochtigheidsgraad en nog veel meer. Maar een globale becijfering heeft men toch wel gemaakt. In aantallen uitdrukken bleek onmogelijk, daarom zegt men het maar in kilogrammen. En men kwam tot het won derlijke resultaat, dat in de bovenste 15 cm van de grond, in de bouwvoor dus, per hectare zo'n slordige 25.000 kg ypor- kwam. En de van ouds bekende regen wormen maken hier het grootste deel van uit. Nu we toch met cijfers aan het gooche len zijn: één gram schimmels bevat 400.000 exemplaren, één gram bacteriën zelfs 600.000.000. En een goede bouwvoor bevat Regenwormen op een schep. in kilogrammen per hectare van ieder een goede 10.000. Om §van te duizelen! Misschien vraagt u zich af, wat we met dat vieze spul te maken hebben? Schim mels en bacteriën staan nu .niet bepaald in een beste reuk. En regenwormen vindt men in het algemeen toch ook wel erg on smakelijk. Maar we hebben er toch veel meer mee te maken, dan op het eerste gezicht lijkt. Zonder regenwormen zou geen land- en tuinbouw mogelijk zijn. Al deze kleine dieren zijn onmisbaar voor de humusvorming; ze verbeteren de bodem structuur, ze maken het aanwezige voed sel opneembaar voor de planten en ze vermengen de humus en de anorganische bodembestanddelen met elkaar. Dat is slechts een willekeurige greep, want er is nog veel meer. En natuurlijk zijn er ook talrijke schadelijke organismen in de grond; zij kunnen plantenziekten veroor zaken en ze besmetten mens en dier met allerlei infecties. Maar nu doet zich iets opmerkelijks voor. Ernstige ziekten en aantastingen doen zich in het algemeen voor, als door een of andere reden "het evenwicht verstoord is. Anders houdt „goed" en „kwaad" elkaar mooi in even wicht. Helaas is in de meeste gevallen de mens zelf de oorzaak van het verstoorde even wicht; soms door gebrek aan kennis of domme hebzucht, soms enkel en alleen omdat we nu eenmaal zelf ook moeten leven. Het feit bijvoorbeeld, dat we ergens op een perceel alleen sla of tarwe of to maten verbouwen, is biologisch gesproken de grootste blunder die we kunnen maken! Dat zien we dan ook prompt door het op treden van plantenziekten. Maar we kun nen nu eenmaal niet anders. Toch moet ons dat te denken geven. De bodemorganismen ontwikkelen zich n.l. het Vrijdag 24 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De Nederlandse Comedie speelt „Dona Diana" van Moreto y Cavana, onder regie van Han Bentz van den Berg. Medewer king verlenen onder andere Ellen Vogel, Ko van Dijk, Paul Huf en Han Bentz van den Berg. Zaterdag 25 maart, Stadsschouwburg. 20 u.: Het Rotterdams Toneel speelt „Antigone" van Christopher Logue en „Zwervers Trouw" van John M. Synge, het geheel onder regie van Ton Lutz. Medewerken den zijn onder anderen Elisabeth Ander sen. Ton Lutz, Ann Hasekamp, André van den Heuvel en Hans Boswinkel. Zondag 26 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Rotterdams Toneel speelt „Huwe lijkslessen" van Leslie Stevens, onder regie van Pim Dikkers. Medewerking verlenen onder anderen Enny Meunier, Trins Snijders, Pim Dikkers en Jos Knipseheer Dinsdag 28 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep „Arena" speelt „de ge croonde Leersse' van Michïel de Swaen, onder regie van Erik Vos. Medewerken den zijn onder anderen Truus Dekker, Els Cornelissen, Joop van der Donk, Paul van Gorkum, Jan van Kasteren, John Kelly en Peter van der Linden. Vrijdag 24 maart, Concertgebouw, 20.15 u.: Het N.Ph.O. geeft onder leiding van Henri Arends het achtste concert in de serie V. De cellist Edmund Kurtz zal tijdens dit concert het Celloconcert van Dvorak uitvoeren. Op het programma staan voorts werken van Barber en Sjostakowitsj. Zondag 26 maart, Haarlems Muziekinsti tuut, 15 uur: Lily Lepiet geeft een piano recital. Het programma vermeldt wer ken van Bach, Schubert, Chopin, Ravel, Skriabin en Granados. Maandag 27 maart, Concertgebouw, 19.30 uur: De Christelijke Oratoriumverenf ging geeft een uitvoering van de Mat- thaus Passion van Bach, onder leiding van George Robert. Het N.Ph.O. en het knapenkoor „De Zingende Klokken" verlenen hun medewerking aan dit pro gramma. Maandag 27 maart, Clubhuis aan de Kle verlaan, 19.30 uur: Speelavond van de stichting Jeugd en Muziek. Uitgevoerd worden werken van Schumann, Chopin, Brahms, Bartók, Andriessen, Tansman en Pierné. Dinsdag 28 maart, Concertgebouw, 19,30 u.: De Christelijke Oratoriumvereniging geeft nogmaals een uitvoering van de Matthaus Passion. Woensdag 29 maart, Christelijk Lyceum, 20 uur: Concert door de gymnasiale mu ziekvereniging. Op het programma staan werken van Telemann, Brahms en De Klerk. Donderdag 30 maart, Concertgebouw, 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. Maandag 27 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. B. E. Warnaars spreekt over „Het klokkenspel, Neerlands nationale muziekinstrument". Vrijdag 24 maart, Hotel Lion d'Or, 20 uur: Bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrijgezellen Bond. Vrijdag 24 maart, Verlosserkerk, 20 uur: Ds. Okke Jager spreekt over de eenheid van de kerk. (Nederlandse Christen Vrouwenbond). Zaterdag 25 maart, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van de christelijke gymnas tiekvereniging „Kracht en Vriendschap". Zondag 26 maart, Concertgebouw, 20 uur: Openbare dansavond. Maandag 27 maart, Café-restaurant Brink- mann, 20.15 uur: Stereofonisch concert van de Marinierskapel, weergegeven door geluidsbanden. Maandag 27 maart, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond voor bejaarden. (Algemene Bond van Ouden van Dagen). Dinsdag 28 maart, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond voor bejaarden. (Algemene Bond van Ouden van Dagen). Woensdag 29 maart, Gebouw Bloemenheu- vel, Overveen, 20 uur: Dr. D. H. Peere boom Voller spreekt over „De ontwik keling van Overveen in de naaste toe komst. Een wandeling door ons dorp". (Buurtvereniging Overveen). Woensdag 29 maart, Aula van de voor malige h.b.s. a aan de Raaks, 20 uur: Sir John Glubb spreekt over „Arab nationa lism today" (Genootschap Nederland Engeland). Woensdag 29 maart, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Openbare vergadering van de Commissie voor aanbeveling eigen bouw woningen in Schalkwijk. Iedere zaterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan: Jongerensociëteit Haar lem. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Van 17 maart tot 30 maart tentoonstel ling van handschriften onder auspiciën van de vereniging „Mërcator". Galerie Uittenhout, Kleine Houtstraat 41. Van 18 maart tot 10 april tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van Her- mannus van Tongeren. Dagelijks ge opend van 10.3017 uur. Eerste paasdag gesloten. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden In maart dagelijks geopend van 10-16 uur, des zondags van 13-16 uur. Ook op Goede vrijdag geopend van 1016 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Op zondagen van 14-17 uur. Teylersmuseum, Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13- 15 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken: Romans: Greene: Genezen verklaard. Tertz: Het proces begint. Gevolgd door: Doedintsjef: De uil en de man. Vestdijk: Een moderne An- tonius. Déschner: Florenz ohne Sonne. Traven: Die Rebellion der Gehenkten. Baber: God's blind eye. Farmer: Murder Next year. Moore: A fair wind home. Stern: The search for Ta- batha Carr. Wright: The prophet bird, de Saint Pierre: Les nouveaux aristocrates. Toesca: La valse du sous-préfet. Ontwikkelingsboeken: Vloemans: Nietzsche. Heiwig: Het verhaal van Christus' kerk. Barn- hoorn: Individueel maatschappelijk werk en geestelijke gezondheidszorg. Schwerdtfeger: Bil- dende Kunst und Schule. Verbrugh: Elementai re inleiding tot de fysische scheikunde, dl. 2, 2e dr. Benecke en Seifert: Autorijden zonder vrees voor Uw gezondheid. Egmond. Oort en de Poel: Vormgeving, dl 3. Handenarbeid. Briggs: Ste reo-handboek. Hooftman: Luchtvaartboek voor iedereen. Royen: Taalrapsodie. Gennari: Simone de Beauvoir. d'Annunzio: La Gioconda. du Per ron: Verzameld werk dl. 7. Stuiveling: Uren zuid. Tietze: Meesterwerken der Schilderkunst. Kohlhammer und Boeck: Picasso. Bibeb: Dans theater. Seager: Marionettes. Freytag: Nahauf- nahmen. Bos: Muziekwijzer dl. 3. De kleine zaal. Bruynoghe- Big Bill blues, William Broon- zy's story. Miller: De kolossus van Maroussi. Pidoux: Afrika, een continent - twee werelden. Bradfield: Historical costumes of England. Troyat: Zo leefden de Russen ten tijde van de laatste tsaar. De positie van Haarlem als woon- en werkstad in het Noordzeekanaalgebied. Daan: Wieringer land en leven in de taal. Museum „Het Huis van Looy". Van 4 tot 27 maart jaarlijkse tentoonstelling van tekeningen, schilderstukken, produkten van handenarbeid, handwerken en foto's in het kader van het Interscholair Jeugd- toernooi. Dagelijks geopend van 9-13 uur en van 14-17 uur. Van maandag tot en met vrijdag van 20-22 uur. Des zon dags van 14-17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Overveen. Van 4 maart tot 27 maart tentoonstelling van werken van Wim Hofker. Dagelijks ge opend van 10-17 uur; des zondags van 14-17 uur. Avondopenstelling op 24 maart van 20-22 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand maart ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en schilderijen van Julia Giesberts. Da gelijks geopend van 10 tot 22 uur. Dage lijks van 21 tot 22 uur klassiek grammo- foonplatenconcert. Enkele bodemorganismen sterk ver groot onder de microscoop. (Vrij naar Kühnelt) best, als lucht, bodem en water in een gunstige verhouding voorkomen. Welnu, dat is voor onze gewassen immers ook het beste. Is deze verhouding goed, dan treedt er op den duur tóch weer een soort even wichtstoestand in. Deze evenwichtstoestand is niet voor elke grond of elk jaargetijde gelijk. Het bodemtype, de begroeiing en het weer spreken een geducht woordje mee. Wordt dit evenwicht te vaak of te sterk aangetast, dan gaat de bodemvrucht baarheid achteruit. Vooral allerlei cul tuurmaatregelen hebben een slechte in vloed, hoe goed ze ook zijn bedoeld. Het schijnt dat normaal ploegen op de winter- voor niet erg schadelijk is. Maar laat in het voorjaar ploegen of als de grond te nat is, dat kan ernstige gevolgen hebben. De structuur van de grond lijdt eronder of de micro-organismen hebben niet meer de gelegenheid om zich te herstellen. Het bovenstaande was uiteraard slechts een heel oppervlakkige beschouwing. Op den duur zullen we een steeds beter inzicht krijgen, wat dan ook heel noodzakelijk is, willen we onze steeds groeiende wereld bevolking kunnen blijven voeden. Vaak wordt door allerlei broodetende profeten onze hedendaagse manier van land- en tuinbouw sterk afgekraakt. En men wijst dan op in de oudheid verdwenen bescha vingen en op het bestaan van grote woes tijnen op plaatsen waar eens de mens vruchtbaar bouwland had. Deze sombere voorspellingen zijn zeker niet ten onrechte. Nóg breiden woestijnen zich met de dag uit. Nóg wordt b.v. het „dode hart" van Australië elk jaar velé kilometers groter en nog altijd verstuiven in het voorjaar vele hectaren vruchtbare grond. De schade hierdoor is in Nederland alleen al op ca 10.000.000 per jaar ge raamd. En door erosie verdwijnen jaarlijks in allerlei delen der aarde angstwekkende hoeveelheden goede bouwgrond in de ri vieren en de zeeën Maar toch is er één heel groot verschil tussen vroeger en nu! Een verschil dat echter pas sinds enkele tientallen jaren bestaat. Maar ook een verschil dat ons op den duur de redding zal brengen. Dit verschil: dat we thans inzien dat er fouten worden gemaakt en dat we niet ongestraft kunnen teren op de schatten van Moeder Aarde. Daarom wordt er in de hele wereld, zowel in het vrije westen als achter het IJzeren Gordijn koortsachtig gezocht naar een dieper inzicht in deze problemen. En met dat beter inzicht vinden we ook lang zamerhand, stapje voor stapje, de mid delen en wegen om het beter te doen, om aldus de vruchtbaarheid van de bodem in stand te houden en waar mogelijk te ver beteren. Onze kinderen zullen in staat zijn het beter en zinvoller te doen dan wij en zullen zich ondanks de enorm groeiende wereldbevolking weten te voeden; ook in die streken waar nu nog de honger en on dervoeding als een spook rondwaren. Het is een stille, maar een verbeten strijd, de strijd om het voedsel en om een redelijk bestaan, waar ook ter wereld! Advertentie Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bergentheim (toez.) T. M. Loran, vicaris te Meppel, die be dankte voor Gasseltemijveen (toez.). Be dankt voor Biezelinge (toez.) L. W. Blok te Ellewoutsdijk. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Winschoten Q. van der Vrie te Veen dam.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 21