Twee centra voor patiënten met ernstige brandwonden nodig „Ensemble" met twee één-akters HET IS ALLEMAAL HANDWERK Hou ze in het hok Cevonden PH. DE KONING MERKRIJWIELEN COR 0LY L0ENDERSL00T Prijsverlaging Lambretta scoolers COR 0LY DKW-bromfiets COR 0LY MAGNEET COR OLY Duitse auto reed bij Arnhem in de Rijn Nieuwe paden Laat de hond niet ios lopen Kleine dieren Brulboei" „Velsen 785" DONDERDAG 30 MAART 1961 15 WERELDGEZONDHEIDSDAG OP 7 APRIL Voor een uitgesproken mooi overhemd TRENCO KENMORE EL-MIOR 17.95 19.75 Sturka sportcolberts vanaf ƒ59.50 Harris Tweed sportcolberts vanaf ƒ98.00 Dumak sportpantalons vanaf ƒ39.50 Twee gewonden bij Hoogovens v.a. 125.- Uw GERO-cassette H EK» m 125 cc1234. 150 cc1570.— Bestuurder vermoedelijk verdronken v.a. 650. Twee jaar geleden kwam bij Coen Wilderom het denk beeld op het pottenbakkersambacht op te vatten. Vijftien jaar was hij toen. Uit zijn initiatief is een werkplaats ontstaan, waar zes tot zeven personen nu de hele dag bezig zijn met het vervaardigen van moderne byous, hals kettingen, armbanden, hangertjes enzovoorts, alles van klei. Van gebakken klei met een kleurig laagje glazuur en soms daarover nog verf. Met rappe, lenige vingers wordt een grote klomp klei omgevormd tot honderden kralen van velerlei vorm en grootte, al naar de inspiratie van de maker. Kettingen, gemaqkt in het werkplaatsje aan de IJmuidense Kennemerlaan, vinden daarna gretige koopsters in het hele land. „Zo groot is de vraag, dat we het niet kunnen bijbenen. Ik zou nog wel drie meisjes erbij kunnen hebben", vertelt mevrouw H. Wilderom, de bazin. Produktiecijfers zijn moeilijk te noemen. de betrouwbare en sterke bromfiets Tijdens een ontmoeting van functionarissen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, medici en journalisten in IJmuiden, waarbij de directie van Hoogovens als gastheer optrad, heeft woensdagmiddag, in het kader van de Wereld- gezondheidsdag op 7 april aanstaande, dr. A. J. Sneep, na enkele onthullingen in woerd en beeld over de huidige mogelijkheden van de brandwondchirurgie een vurig pleidooi gehouden voor de stichting van een tweetal centra waar men volledig is ingesteld op chirurgisch ingrijpen en alles wat daarvóór en daarna behoort te ge schieden ten aanzien van slachtoffers die bjj ongevallen ernstige brandwonden hebben opgelopen. Zowel in het noorden als in het zuiden des lands, liefst in de onmiddellijke omge ving van een vliegveld dient een dergelijk centrum te worden opgericht. Voor een snel transport moet men over eigen ver voer beschikken. In elk Westeuropees land heeft men reeds een dergelijk centrum, behalve in Nederland, dat overigens op ve lerlei gebied een voorsprong heeft. Prof. J. de Groot, voorzitter van de Raad van Beheer van het Nederlands Instituut voor preventieve geneeskunde en hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van Hoogovens te IJmuiden drong aan op ver dergaand onderzoek naar het „waarom" bij ongevallen. Naar zijn mening is tot dus ver bij het onderzoek meer aandacht ge schonken aan de goede wil, het menselijk gedrag, dan aan „de situatie", die even wel het belangrijkste is. In de fabriek wordt de machine „veilig gemaakt", niet de mens. De heer H. J. van de Wall, hoofd van de veiligheidsdienst van Hoogovens, wees op het onherroepelijk verband tussen veilig heid thuis en veiligheid in het bedrijf. In het bedrijf zal de arbeider voorzichtiger zijn, omdat hij weet dat het niet om hem alleen maar ook om de bedrijfsleiding Het wordt de huisvrouw thuis overigens steeds moeilijker, onveiliger gemaakt door allerlei huishoudelijke apparaten die onge vallen kunnen veroorzaken. Er is in Neder land nog steeds geen wet die gevaarlijke huishoudelijke apparaten verbiedt. Dit maakt het huishouden onveilig en het op voeden tot veilig gedrag niet eenvoudiger. In de fabriek worden dubbel geïsoleerde gereedschappen gebruikt, heeft men vei- iigheidsstopcontacten, maar thuis heeft men ze veelal niet. De sprekers werden ingeleid door mr. J. Ie Poole, directeur van de afdeling Interna tionale Volksgezondheidszaken. Prof. P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezondheidsdienst, heeft er in een boodschap op gewezen, dat de relatie tus sen ziekte en maatschappij is onder te brengen in een drietal hoofdstukken: de maatschappij als ziekteoorzaak, de beteke nis van ziekte voor de maatschappij en tenslotte het treffen van die maatschappe lijke maatregelen, welke zich richten op het voorkomen en bestrijden van ziekte. Dezelfde indeling kan men maken ten aanzien van ongevallen en daarmede de betekenis voor de volksgezondheid aanto nen. Maatschappij en ongevallen Reeds in het midden van de vorige eeuw zag West-Europa zich door de mechanise ring van de arbeid in toenemende mate ge plaatst tegenover het vraagstuk van de ar beidsongevallen. Het is dan ook geen toe val, dat in vele landen de eerste sociale- verzekeringswetten zich richtten op de schadeloosstelling met betrekking tot het bedrijfsongeval en dat de Veiligheidswet geving zich aanvankelijk ook vrijwel uit sluitend bewoog op het terrein van de be scherming tegen het ongeval. Zien wij nu honderd jaar later om ons heen, dan worden wij dagelijks geconfron teerd met de dramatische gevolgen van het wegverkeer. Het verkeersongeval over schaduwt in aard en omvang welke ziekte ook en bedreigt daarmede in hoogst ernsti ge mate de gezondheid van ons volk. Als derde maatschappelijke oorzaak kan de woning genoemd worden. Advertentie Match Town Tricot - nylon effen en gedessineerd 19.75 24.75 Terlenka 19.75 enz. enz. NATUURLIJK NAAR DaóVes- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 In 1959 werden bij de Sociale Verzeke ringsbank niet minder dan 388.161 be drijfsongevallen aangegeven of gemiddeld 1264 per werkdag. Als men ziet, dat deze in dat jaar aan geldelijke uitkering en kos ten van geneeskundige behandeling een bedrag van 81.906.736 hebben gevraagd, dan krijgt men een indruk van de bete kenis van deze ongevallen voor de samen leving, zonder dat men zich hierbij nog een voorstelling kan maken van het pro- puktiviteitsverlies dat hiermede gepaard is gegaan. Een inzicht in het aantal slachtoffers van verkeersongevallen krijgt men uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het Statistisch Zakboek 1960 geeft over het jaar 1959 de volgende ge gevens: aantal lichtgewonden 18.034, aan tal zwaargewonden 25.492, tezamen 43.526. Nauwkeuriger is uiteraard onze kennis omtrent de sterfgevallen. Met betrekking tot de ongevallen in de woning geeft het Centraal Bureau voor de Statistiek ons de volgende inlichtingen: aantal sterfgeval len in 1959 tengevolge van ongevallen in en bij de woning 1321. Men ziet, dat toch ook dit aantal zodanig is, dat per dag bijna 4 Nederlanders het leven lieten door een ongeval in de woning. Maatschappelijke maatregelen De bestrijding van ongevallen strekt zich uit over twee gebieden, te we ten het voorkomen en de zorg voor de on gevalsgetroffenen. De preventie van ongevallen is een aan gelegenheid, welke mede op het terrein van de volksgezondheid ligt, doch zeker niet uitsluitend. Techniek en onderwijs, al of niet met steun van de wetgever spe len hier een belangrijke rol. De organen ter uitvoering van de gezondsheidszorg hebben hier echter één van de belangrijk ste objecten voor hun activiteiten in de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. Een terrein bij uitstek voorbehouden aan de medische- en in aansluiting daarop aan Advertentie licht van gewicht, licht van kleur en voortreffelijk van snit lightweight, speciaal vcor het voorjaar passend bij de sportcolberts. Moderne kleuren KENNEMERLAAN 24 Telefoon 4963 de maatschappelijke zorg, is de behande ling van de ongevalsgetroffenen. Hierbij gaat het voor alles om het voorkomen of beperken van invaliditeit. De maatregelen, welke daarop gericht zijn kan men samen vatten onder het begrip revalidatie. Over heid en maatschappelijke organisaties zul len er zorg voor moeten dragen, dat de revalidatiemogelijkheden in ons land in overeenstemming worden gebracht, zowel in aard als omvang, met de behoefte. Een behoefte, die door het steeds toenemende aantal ongevallen nog bepaald niet als een statische factor is te beschouwen. Een ziekte is niet altijd te voorkomen een ongeval is altijd te voorkomen. En daarom is het de taak van de wer kers op het terrein van de volksgezondheid tezamen met anderen dit doel te helpen verwezenlijken. Het winterprogramma van de stichting Abonnementsvoorstellingen" te Bever wijk, werd woensdagavond voor dit sei zoen in het Kennemer-theater beëindigd door het toneel- en televisiegezelschap .Ensemble". Dit- is een bijzonder interes sante voorstelling geworden, omdat hier de theateropvattingen van twee moderne au teurs aan het publiek ter beoordeling wer den voorgelegd. Na de pauze ging name lijk de éénakter „Het verhaal van de die rentuin" (The Zoo story), van de jonge Amerikaanse auteur Edward Albee, welk stukje de directe aanleiding tot het initia tief voor het Amsterdamse pauze-theater moet zijn geweest. De eerste opvoering werd nog onlangs uitvoerig in dit blad door David Koning besproken, zodat thans met de vermelding kan worden volstaan. Wel moet hier nog aan worden toegevoegd, dat het Beverwij kse publiek eerst een zekere onwennigheid demonstreerde, wellicht voornamelijk door de soms gedurfde taal, \yelke Jerry door de auteur in de mond wordt gelegd. De ontegenzeggelijk boeien de inhoud, stimuleerde de toeschouwers echter in steeds toenemende mate tot aan dacht en interesse, zodat de beide spelers Cor van Rijn (Jerry) en Louis van der Steen (Peter) aan het slot met een ap plaus werden beloond, dat zelfs ovationele vormen aannam. Een verdiend succes overigens, dat in de eerste plaats de knap pe vertolking gold van Cor van Rijn. Voor Advertentie Een 46-jarige inwoner van Alkmaar heeft woensdagmorgen bij de schilders werkplaats op het terrein van de Hoog ovens in IJmuiden een balk op zich ge kregen. De balk is door onbekende oor zaak van de stapel gevallen. De arbeider is met een beenbreuk in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Woensdagmiddag is een 36-jarige con structiewerker uit Velsen-Noord van een betonnen kolom bij de in aanbouw zijnde vijfde hoogoven in IJmuiden, vier meter gevallen. Hij kwam op een zandlaag te recht. De man wierp een takelblok naar beneden, dat vermoedelijk aan zijn kleding is blijven haken, waardoor ook hij naar beneden stortte, Met klachten over pijn in zijn zijde is het slachtoffer in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. OVERWEG GESLOTEN De spoorwegovergang in de Groeneweg te IJmuiden-Oost zal in de nacht van vrij dag op zaterdag voor alle verkeer gesloten worden in verband met werkzaamheden SPORTMODEL compleet met lamp, slot en jasbeschermer BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Advertentie vlekvruN/door en door staat bij LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 VRAAGT FOLDERS I de pauze was reeds Jean Anouilhs „Mada me de.." opgevoerd, een éénakter van ge heel andere strekking en inhoud. Ook de première van dit stuk is uitvoerig in ons blad besproken. Onder regie van Jan Retèl is „Ensem ble" erin geslaagd, van deze lange éénak ter een waarlijk briljante vertoning te ge ven, met als stralend middelpunt een aller bekoorlijkste madame de., van Sigrid Koetse, gespeeld in een rijk genuanceerde komedietoon, en met een guitige ironie. Voortreffelijk was ook Guus Verstraete, als haar lakonieke oudere echtgenoot; ge secondeerd door een sympathiek-ingeto gen ambassadeur van Maxim Hamel. Door de opheffing van de stichting „Ar- beiderstoneelfonds", is de stichting „Abon nementsvoorstellingen" in Beverwijk vrij wel de enige organisatie gebleven, welke hier het optreden van een goed beroepsge zelschap mogelijk maakt. Hopelijk blijven de leden tenminste deze stichting trouw, opdat volgend seizoen haar nuttige artis tieke bemoeiingen kunnen worden voort gezet. Advertentie BREESTRAAT 108. BEVERWIJK In het dorpje Loo ten zuidoosten van Arnhem is gisteravond om kwart over ne gen een Duitse personenauto in de Rijn gereden. Personeel van de rijkswaterstaat deed terstond pogingen om de wagen op de wal te trekken, doch de kabel brak waarna de auto weer in de modder weg zakte. Hedenmorgen om half negen is de auto met een takelwagen op het droge gebracht. In de auto werden de autopapieren eg- vonden van de 49-jarige Duitse vertegen woordiger B. Gerbes, van wie de woon plaats nog niet bekend wordt gemaakt om dat zijn familie nog niet is ingelicht. De raampjes waren open gedraaid, zodat men aanneemt dat het het slachtoffer zich nog uit de auto heeft weten te bevrijden. Een stoffelijk overschot is echter nog niet ge vonden. Advertentie het neusje van de zalm BREESTRAAT 148, ftEVERWUK „Het is 'n geweldig werk", zegt zij. ,,'s Avonds moeten we de boel vaak nog afwer ken, rijgen en zo. Kettingen van drie rijen, vier rijen, we kunnen er niet genoeg van maken". Het glazuren noemt zij een „ontzettende bewer king'". Nadat de kralen met de hand zijn gevormd uit rode, witte of zwarte klei (deze kleuren ontstaan na het bakken), worden zij ge bakken, vervolgens in het glazuur gedoopt en wederom gebakken. Daarna komen eventueel het verven en het rijgen. Terwijl zij vertelt gaan de vlugge mannen- en vrouwenvingers door met vormen en kneden. Aheen de blikken dwalen soms af van het werk. Op de grond staat een omgekeerd boodschap- penrek. In deze geïmprovi seerde kooi scharrelt een kraai met een gebroken vleu gel rond. Het dier was zon dag door Coen Wilderom, die op de academie wil maar tot nu toe nog geen plaats heeft kunnen krijgen, gevonden in het duin. 's Nachts had hij de kraai in de volière met tropi sche vogels, die in de winkel staat, gedaan. Promot bracht de grote zwarte diezelfde nacht een van de kleine piet jes om het leven. Hij werd daarop uit de tropische sa menleving verwijderd. Drie bakoventjes zijn con stant in gebruik. De ver schillende soorten klei heb ben ook verschillende bak- temperaturen en hebben ook verschillende mogelijkheden voor het glazuren. Oranje klei heeft een baktempera- tuur van 900 graden en bij het bakken van witte klei krijgt men bij voorbeeld bij ongeveer 1150 graden het zo genaamde „griesmeeleffect"'. „Je leert het eigenlijk van zelf. Nee, een vooropleiding is niet nodig. Als je maar handig bent met je vingers", zegt mevrouw Wilderom. papier. Uitgeleerd raak je „Ook het steeds brengen van iets anders gaat automatisch. Het komt maar zelden voor dat wij ontwerpen maken op nooit. Vooral het glazuren is eigenlijk een voortdurend experiment. Het krijgen van de verschillende kleuren en het uitvinden van de juiste baktemperatuur is een hele hele kunst". Coen Wilderom wil aan vankelijk niet op de foto. Pas na herhaaldelijke aanmoedi gingen van zijn broer, die ook in de „bakkerij" werkt, on derwerpt hij zich mompe lend. Bijgaande foto toont hem bezig met het maken van ontelbare kleine haasjes van klei. Voor het andere plaatje poseerde de donkere Elly Winands, die eveneens haar broodje verdient bij Porcellana. Zij moest haar knalrode werkschort uittrek ken om de halsketting duide lijker te doen uitkomen. Een en ander had een charmante combinatie tot gevolg. Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en tuin- bouwgewassen heeft de Ne derlandse Postduiven-houders Organisatie overleg gepleegd met de Rijkslandbouwconsu- lenten. de Gewestelijke Raad voor Noordholland van het Landbouwschap en de Direc tie Faunabeheer van het mi nisterie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. De heren leggen de duiven- houders nu de volgende op- hokplicht op: van 27 maart tot 1 mei 1961 in Noordhol land tot 17.30 uur. Ook op zaterdag en zondag bestaat deze ophokplicht. De post duiven mogen wel deelnemen aan wedvluchten en africh tingen, maar moeten na aan komst worden opgehokt tot bovengenoemd tijdstip. Post duiven. die zich tijdens deze Langs de Van Oldenbarne- veldtweg in Bakkum is men van gemeentewege bezig met de aanleg van wandel- en fietspaden. Zowel aan de noord- als de zuidzijde wordt 'n fietspad aangelegd, waar door verscheidene hekjes en bomen tot verdwijnen zijn gedoemd. Van het aan de noordzijde liggende wandel pad wordt een fietspad ge maakt. Aan de zuidzijde worden een twee meter breed rijwielpad en een anderhalve meter breed wandelpad aangelegd. Dit betekent voor dit gedeelte van het dorp een grote ver betering, mede met het oog op de drukte tijdens het seizoen. Vanaf de hoek Van Oldenbarneveldtweg Ver bindingsweg worden de wan delaars in het vervolg naar de zuidzijde verwezen. De fietsers kunnen voortaan achter in plaats van voor de bomen langs rijden. Ook zullen de wandelaars het ge makkelijker krijgen met oversteken. Het drukke sei zoen bood hen daartoe, voor al op zeer drukke zor. dagen weinig gelegenheid. periode en vóór het aange geven uur toch op het veld bevinden, lopen een zeer grote kans ten offer te val len aan de maatregelen die getroffen worden ter bestrij ding van wilde en verwil derde duiven. Hiferonder valt ook het gebruik van gif. Ook landbouwers worden met klem verzocht zich aan deze afspraak te houden en na 17.30 uur op te houden met de duivenbestrijding. Voorts mag in geen geval worden geschoten op overvliegende postduiven. Landbouwers kunnen schade aan hun ge was. veroorzaakt door dui ven. aangeven bij de heer C. Schoen, ambtenaar van de buitendienst van de Directie Faunabeheer. Lindelaan 48, Castricum. tel. 02518-2485. pij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Bankbiljetten van 10, ring met sleutels, mil. baret, brui ne herenhandschoen r„ tam konijn, wit kinderschoentje, autoped, kinderpistool met koppel, zijden sjaal, zwarte portemonnee met inhoud, zwart-blauwe handschoen, mötorbril. bril in koker, zwembroek met handdoek, rozenkrans in etui, groene damesschoen, werktekening, wollen sjaal, kinderjasje, 2 speelgoedautootjes, kinder- want, jong hondje, beige da meshandschoen doublé dames armbandhorloge, re kenboekje, damesrijwiel. 8 ijzeren pijpen, vulpen, bruin leder kinderschoentje, bril, bruine damesknipportemon- nee met inhoud, 1 pr. rode kinderwantjes, jack met ca- puchon. lipje van dames schoen met gesp, voetbal broek met shirt, rood etui inhoudende vulpen, enz. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dage lijks inwinnen aan 't hoofd bureau van politie aan het Brinioplein. De gedeponeer de voorwerpen kunnen wor den afgehaald elke dinsdag van 17 tot 18 uur en elke zaterdag van 12 tot 13 uur van het hoofdbureau. De Kleindieren Sportver eniging IJmond zal op 24 april haar eerstvolgende ledenvergadering in Heems kerk houden. De jonge ver eniging groeit al. Bij secre taris C. Nederveld, Regu liersstraat 1 in Beverwijk, meldde zich onlangs spon taan een vijftal leden en anderen kwamen om zich op de hoogte te stellen van de nieuwe sportvereniging. Tijdens bovengenoemde vergadering zal een praatje over „Het leven in de bui tenvolière" worden gehou den. Als tatoueerder van de vereniging is aangesteld de heer N. van Baar, Pieter Breughelstraat 10 in Heems kerk. Aan dit adres kunnen tevens de dekbewijzen wor den ingeleverd. „Mag ik nu mijn hond in het park Velserbeek los laten lopen, ja of nee?", vroeg ons onlangs een lezeres. „Ik kreeg laatst een waarschu wing toen ik mijn hond in het park niet aan de lijn had. Toch weet ik haast zeker dat dat wél mag". Na navraag bij de Velsen se politie moeten we deze lezeres teleurstellen. Het mag niet. De gemeentelijke poli tieverordening vermeldt dui delijk dat het los laten lopen van honden in de openbare parken niet is toegestaan. Doe dus niet als de meneer op de foto, die op het punt staat zijn boxer los te laten in Velserbeek. Dit kan u op een waarschuwing van ge- uniformeerde zijde en in het ergste geval op een bekeu ring komen te staan, hoewel de politie tot op heden voor deze overtreding nog geen bekeuring heeft uitgedeeld. Ook op andere dan wette lijke gronden is nu het los laten lopen van honden af te raden. Het broedseizoen is namelijk aangebroken Het clubhuis „De Brulboei" in IJmuiden houdt op don derdagmorgen 6 april een raadselspoorzoektocht. Na afloop is er film. Vrijdag 7 april is er voor andere groe pen een opdrachtenwedstrijd in „De Brulboei". Om drie uur 's middags is er in „De Rank" een demonstratie van de balletgroepen, waarop ieder welkom is. Zaterdag 8 april wordt er om 14 uur een fietsenrally georgani seerd. Dit alles in het kader van het paasvakantiepro gramma. Volgens „Samen", 't maand- olad van Hoogovens IJmui- 3en, heeft het hotelschip ,Arosa Sun" als registratie- rummer gekregen „Woon schip Velsen 785". Het ruim ichttienduizend ton metende schip valt namelijk onder de vet op woonwagens en woonschepen, Minderjarig. De Franse rechter die het onderzoek in de zaak tegen de ontvoer ders van de kleine Eric Peugeot leidt heeft beslist, dat de twee minderjarige meisjes die zich in verband met de zaak in voorarrest bevinden, niet zullen worden vrijgelaten. Het verzoek tot voorwaardelijke in vrijheidstelling gold de voormalige Deense schoonheidsko ningin Ingelise Bodin en het Franse meisje Roland Niemezyk. De twee ne gentienjarige meisjes werden ingeslo ten op verdenking van „medeplichtig heid en schuldheling". De ontvoerders hebben verklaard, dat de meisjes niets met de ontvoering van doen hadden ge had. Gesnapt. De politie van Melbourne heeft een negentien jarige jongeman gearres teerd en beschuldigd van medeplichtig heid aan de grootste gelddiefstal in de geschiedenis van Australië. De roof werd (dinsdag gepleegd door drie man nen, die een gepantserde geldtransport auto stalen, waarin 46.400 pond was op geslagen. De politie kon zo snel tot ar restatie overgaan omdat getuigen goe de beschrijvingen hadden gegeven van de rovers. Minimum. De UNO-commissie inzake de status van de vrouw, die in Genève ver gadert en waarin achttien landen zijn vertegenwoordigd, heeft als minimum voor de huwbare leeftijd van vrouwen vijftien jaar aanbevolen. Advertentie BREESTRAAT 108. BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15