Slachthuis IJmond behoeft verbetering en uitbreiding Plannen voor kinderfeest op 30 april in Velsen-N. Ria's man is blij verrast JMLÊSSFM geeft u direct weer energie 1 M'ilMs Scheepsbotsing bij Vlissingen tussen Deen en Canadees Misschien ook nog Oranjebal in de openlucht Dr. H. Holtrop overleden Hoogovens betaalde bijna twee ton aan bollenkwekers Twee kotters in de mist gebotst Arbeider kreeg op PEN-terrein katrol op zijn hoofd Scholier sloeg met fiets over de kop Uitstekend geslaagde kledingshow van Mater Amabilisschool m K lliillllliis HAVENBERICHTEN f MAANDAG 5 APRIL 1965 4 «31 Wpï Openbare vergadering algemeen bestuur op 12 april Wat Is er met Jou' aan de hand Rla? Kom meld, kop op Ik heb Iets lekkers voor Je. Ik kom maar niet door die schoonmaak- heen. Wat een werk! Een Mars! Dat Is aardig van je Dank je welf Nee, maar vrouwtje. Wat heb Je 't hier gezellig gemaakt. Geweldig! zon Mar si 't Gaat nu weer een stuk vlotter en plezieriger! Romige caramel met volle melk geeft direct weer energie. - Luchtige crème met glucose geeft meer uithoudingsvermogen. Heerlijke chocolade houdt u in topconditie. In Breskens is het Deense schip „Chilean Reefer" (4981 ton) aan de grond gezet na een aanvaring met de Canadese „Cape Breton Miner" (18809 ton). De Deense vrachtboot heeft een groot gat aan bakboord, waardoor veel water in de machinekamer en ruim 2 is gelopen. Het Deense ms. „Chilean Reefer" (4981 brt.) en het Candese M. 8. „Cape Breton Miner" (18.809 brt.) zijn in de vroege ochtenduren van zondag bij Vlissingen in aanvaring gehomen, waarna het Deense schip zoveel water maakte dat de loods het ten oosten van Nieuwesluis, bij Bres kens aan de grond heeft gezet. Het Cana dese schip liep niet veel schade op en ging op de rede van Vlissingen voor anker. Later werd het de haven van Vlissingen binnengesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De reddingboot „President Wiersma" uit Breskens bracht zes vrouwelijke passa giers en dertig bemanningsleden van de „Chilean Reefer" naar Vlissingen. Ook sleepboten uit Vlissingen en Terneuzen ver leenden assistentie. De „Chilean Reefer" is het eigendom van J. Lauritsen uit Kopenhagen en was onderweg van Guayaquil in Ecuador naar Antwerpen. Het liep bij de aanvaring schade op aan bakboordzijde voor de brug en maakte zeer veel water in de machine kamer. De „Cape Breton Miner" is het eigen dom van de Upper Lakes Shipping Ltd te Toronto en was onderweg van Antwerpen naar Port Weller in Canada. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank, IJmuiden en ressort werd in maart van dit jaar ingelegd 551.878, 26; in dezelfde maand werd uitbetaald 461.846,65. De „Vleeskeuringsdienst-Slachthuis IJ mond" is met zijn verslag over het dienst jaar 1963 gereedgekomen en op 12 april zal dit in de openbare vergadering van het algemeen bestuur in het raadhuis van Heemskerk worden behandeld, evenals de begroting van deze dienst voor 1965. Er zijn plannen uitgewerkt voor modernise ring van het bedrijf. In het jaarverslag over 1963 staat onder meer, dat het secretariaat wordt waarge nomen door drs. B. Weber, econoom van de gemeente Velsen, welke met de ge meenten Beverwijk, Heemskerk en Uit geest in de „Vleeskeuringsdienst-Slacht huis IJmond" samenwerkt. Omtrent de technische installatie van het slachthuis wordt vermeld, dat een kre' diet van f 253.000 beschikbaar is gesteld ten behoeve van de bouw van een koel huis, annex machinekamer, grootveestal- lingen, een ncodslachtplaats met kadaver ruimte en garage. Tevens werd besloten de bestaande koelinstallatie met een vol automatisch ammoniak-koelaggregaat en een nieuw te boren waterbron met onder waterpomp uit te breiden, waarvoor de dienst openbare werken der gemeente Be verwijk schetsplannen, bestek en begrotin gen uitwerkte. Het dagelijks bestuur van de Vleeskeu ringsdienst-Siechtuis IJmond" wordt ge vormd door mr. J. C. Bührmann, burge meester van Velsen; wethouder R. Ver beek van Velsen; E. Gerritse, wethouder van Beverwijk, tevens plaatsvervangend voorzitter; H. Nielen, burgemeester van Heemskerk en drs. K. Clay, raadslid der gemeente Uitgeest. Wegens overlijden en vertrek van raads leden zullen in het algemeen bestuur in de Het bestuur van de Oranjevereniging V'elsen-Noord is er, ondanks veel moeilijk heden, in geslaagd voor de Koninginnedag' viering op vrijdag, 30 april een gevarieerd programma samen te stellen, dat in hoofd zaak is afgesteld op de jeugd. De Oranjevereniging Velsen-Noord, die in voorbije jaren in de eerste plaats de jeugd in haar programma betrok, doch ook de ouderen mooie oranje-avonden kon aanbie den met heel goede uitvoeringen, moet zich nu wel beperken tot de kinderen, wegens de hoge honoraria van artiesten enerzijds en het ontbreken van een goede feestzaal anderzijds. Dit laatste probleem zal wel licht in de nabije toekomst door de bouw van het ontspanningsgebouw aan de Gilden kunnen worden opgelost. Het programma op 30 april begint 's morgens om 9 uur op het Stratingplant- soen met kinderzang, onder leiding van de heer H. Slings, dat tot halftien duurt. Van tien uur af worden voor de schooljeugd van de eerste tot en met derde klassen kindervoorstellingen gegeven in het r.k. jeugdgebouw De Meerpaal aan de Ban- jaertstraat, waarbij Haak van Overloop de kinderen zal bezighouden. In dezelfde tijd (van 10 uur tot 12.30 uur) worden voor de vierde, vijfde en zes de klassen kinderspelen gehouden op het sportpark Rooswijk, waarna van twee uur af tot halfzes voor de hoogste klassen voet bal en slagbalwedstrijden in hetzelfde sportpark zijn. Voor de oudere jeugd, die niet meer de lagere school bezoekt en de leeftijd van twaalf tot 16 jaar heeft, wordt een puzzel- rit voor fietsers gehouden om mooie prij zen, waarvoor men zich kan opgeven bij sigarenmagazijn Zijlstra aan de Breesa- perhof tegen een inschrijfgeld van een kwartje. De prijsuitreiking van deze puzzeltocht is 's avonds om acht uur op het Strating- plantsoen. Het bestuur van de Oranjevereniging Velsen-Noord Is nog in onderhandeling met de „Hoogoven-Harmonie" om haar te bewe gen deel te nemen aan een om negen uur te houden taptoe, waaraan dan ook mede werking wordt gegeven door de drumband Schulpen-Meerweiden, welke taptoe tot tien uur zal duren. Het is jammer dat de harmoniekapel „De Eendracht" niet meer naar buiten optreedt. De r.k. harmonie „St. Caecilia" die voorheen trouwe mede werkster was aan alle festiviteiten in Velsen-Noord, is al enkele jaren van het toneel verdwenen, waardoor dit gemeente- deel naast de drumband voor „straaatmu- ziek" alleen nog aangewezen is op de „Hoog oven Harmonie" indien deze tenminste op deze dag geen andere afspraken heeft. Tenslotte heeft men voor Velsen-Noord plannen voor een groot openlucht Oranje- bal op het ruime schoolplein van de Water- vlietschool aan de Wijkerstraatweg, met medewerking van „The Apollo's. Ondanks moeilijkheden hoopt de Oranje vereniging toch op een welslagen van haar programma te mogen rekenen. komende vergadering enige wijzigingen worden aangebracht door de benoeming van enige andere wethouders en raadsle den. Er zal voorts een directiewisseling offi cieel worden bekrachtigd, wegens de be noeming van de heer J. J. Meiessen tot directeur van het abattoir te Amsterdam, en de benoeming tot vervangend direc teur van de heer D. f eenstra, directeur van het openbaar slachthuis te Zaandam. Wegens het aanvaarden van een andere betrekking is de heer L. G. in 't Velt eervol ontslag verleend en is als zijn op volger-administrateur benoemd de heer J. F. Dijkhuizen te Beverwijk. In verband met een omzetting van werkzaamheden op de gemeente-secreta rie te Beverwijk, is de heer J. Blok als plaatsvervangend sec-etaris afgetreden; in diens plaats is aangewezen de heer A. Hubers, evenzeer werkzaam aan de secretarie te Beverwijk. Volgens de gegevens over het jaar 1963 en de begroting voor 1965 wordt het ver wachte exploitatie-resultaat gunstig beïn vloed door de verhoging van de tarieven voor het keuren van slachtvee en door de lagere kapitaalslasten, welke een gevolg zijn van de in 1963 plaats hebbende ex tra-afschrijving. In feite, zo wordt ge steld, is er sprake van een sluitende be groting voor 1965 inzake de exploitatie. In de agenda is sprake van mededelin gen omtrent plannen tot modernisering van het slachthuis. In hoeverre deze plannen mede betrek king hebben op toekomstige kredieten ten einde de voornemens ten uitvoer te kun nen brengen, zo deze al door de verga dering van het algemeen bestuur worden aanvaard, is uiteraard niet bekend. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Palame des, van Paramaribo; Elsa Essberger, Le Havre; Santo Domingo, Tarragona; Spaarnestroom, Hull; Staberg, Liverpool; Mare Llberum, Dagenham: Hada 2, Par; Aubade, Norfolk; Jacob Ekkinga, Brighton Ferry; Ernst Schroe- der, Hamburg; Amstelstroom, Portsmouth; Deo Gratias, Londen; Spontanity, Londen; Hoe Vinces, Londen; Hans Oldmann, Londen; Strom Gunhild, Rotterdam; Koplonella, Rotter dam; Aurora, Londen, voor Zaandam; Throstein, Hamburg; Consolidation, Philadelphia; Bram, Dagenham; Olonets, Rouaan; Jean E., Londen; Netherlands Coast, Grangemouth; Gazelle, Rochester, Zaandam; Jans, Londen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Hongkong Fair, van Antwerpen; Dukesgarth, Pepel, voor IJmuiden; Proton, Swansea; Waverstroom, Par; Despatch, Gravelines; Vega, Vastervlk; Nord- stern, Goole; Hawk wood, Newcastle; Zephyr, Workington, IJmuiden; Bern, Par; Norfolk Trader, Felixtowe; Daphnis, Kopenhagen; Kronoholm, Bremen; Otto, Mantyluoto; Bieber- stein, Antwerpen; Sylt, Oxelosund; Spaarne- kerk, Antwerpen; Flndon, Valencia; Heriot, Grangemouth. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Stadersand, naar Londen, van IJmuiden; Hontestroom, Hull; Vechtstroom, Londen; Vlietstroom, Shoreham; Braunschweig, Antwerpen; Gertrud, Augustus- burg; Alexander, Skive; Wally, Gothenburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Oud-predikant Veiseroord In Den Haag is zondag plotseling over leden dr. H. Holtrop, de nestor van de ge reformeerde predikanten in Scheveningen. Zaterdagavond werd dr. Holtrop door een ernstige ongesteldheid getroffen, waardoor hij zondagnorgen al niet meer in staat was de kerkdienst waar te nemen. De overledene bereikte de leeftijd van 66 jaar. Dr. Holtrop werd in 1899 in Joure ge boren. Hij studeerde aan de vrije univer siteit, werd in 1924 kandidaat en nam daarna uit negen beroepen in 1926 een be noeming aan in Velseroord, het huidige IJmuiden-oost. Hij deed hier zijn intrede met 1 Cor. 1: 23 en 24. Na in 1930 doctoraal examen te hebben gedaan ver trok dr. Holtrop nog hetzelfde jaar naar Batavia, om in 1935 naar Nederland te rug te keren. Hij aanvaardde hier een be noeming tot predikant in Beverwijk, en vertrok in 1942 naar Scheveningen. In 1947 promoveerde dr. Holtrop tot doctor in de theologie op het proefschrift: „De verschijningen onzes Heren in Jeruzalem en Galilea". De overledene heeft de gereformeerde kerk op verschillend gebied gediend. Zo was hij vanwege de gereformeerde syno de deputaat voor de emigratie en voor het verband met de theologische faculteit van de vrije universiteit. Daarnaast was dr. Holtrop bestuurslid van het hospitaalkerk schip „De Hoop", terwijl hij in zijn woon plaats eveneens diverse functies bekleedde bij het christelijk nijverheidsonderwijs en de kleuteropleiding. De teraardebestelling zal woensdagmid dag in Scheveningen plaatsvinden na af loop van de kerkdienst om één uur. Jaarvergadering KA VB Op de in Beverwijk gehouden jaarver gadering van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, heeft de voorzitter, de heer C. B. Broeze gewezen op de min der gunstige gang van zaken in de bloem bollenwereld, waarbij de kweker zich zal moeten aanpassen aan lagere prijzen voor zijn produkt. In het winterseizoen waren de uitkomsten voor de broeiers redelijk; er wordt een grote vraag naar bloembollen verwacht. Minder goed gaat het met de gladiolen, de prijzen waren aan de wel zeer lage kant. Aan 160 kwekers is in de laatste we ken door de Hoogovens een bedrag van f 188.000 uitbetaald voor geleden gasscha- de in 1964. De industrie laat niets onbe proefd om de kwekers tegemoet te komen ten aanzien van de gasschade. De afdeling telt 151 leden, vorig jaar 155 De heer J. Spruyt werd als penningmees ter herkozen. De Katwijkse kotter Willem Senior KW 197 is op de visgronden in de Noordzee tij dens een dichte mist aangevaren door de Wouter Senior Sch 234. Beide schepen lie pen vrij grote schade op. Het 2500 kos tende net van de Katwijker en 120 vaam lijn gingen verloren. Toen plotseling de Scheveninger uit de mist kwam opdoemen, liet de schipper van de Willem Senior, die vissende was, volle kracht achteruit slaan. Hierdoor sloeg de schroef van de Katwijkse kotter op de ach ter het eigen schip gekomen vislijn, die prompt afknapte, maar een aanvaring werd door deze manoeuvre niet vermeden. De Wouter Senior, die volgens de Kat wijkse schipper, volle kracht in de mist heeft gevaren, raakte de Willem Senior aan de voorsteven, waardoor een gat bo ven de waterlijn van de KW 197 ontstond. De SCH 234 kreeg twee kapotte galgen en schade aan de bak. De Willem Senior heeft het afgelopen weekeinde gedregd naar zijn verdwenen net, maar dit is zonder resultaat gebleven. Zaterdagavond laat werd de reis naar IJ muiden begonnen, waar de onfortuinlijke kotter inmiddels is aangekomen. Bij het ophijsen van bakken cement langs de in aanbouw zijnde schoorsteen op het terrein van de Pen-centrale in Vel- sen-noord is vrijdagnacht een katrol los geschoten en op het hoofd van een 29-jari ge arbeider gevallen. De man kreeg een gat in het hoofd en een hersenschudding. Een veertienjarige uit Velsen-zuid af komstige scholier wilde vrijdag op de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort een losgeraakte stang van het voorspatscherm van zijn fiets al rijdende met zijn voet recht zetten. Hij raakte daarbij de macht over zijn stuur kwijt en sloeg over de kop. Met een gebroken neusbeen, een hersen schudding en andere verwondingen is de jongen naar het ziekenhuis gebracht. Leerlingen van de Mater Amabilisschool hebben zondagavond in de grote garage van Van Lent aan het Beverwijkse Marktplein zelf vervaardigde kleding laten zien. Voor deze show bestond zeer grote be langstelling, waarvoor niet voldoende zit plaatsen aanwezig waren. De meisjes van de Amabilisschool zelf traden als mannequin op en vrijwel elk getoond model oogstte een enthousiast applaus Verschillende artiesten, onder wie Wille- ke Alberti, verleenden hun medewerking. KORT IJMONDNIEUWS Fietstocht. Meisjes en jongens van tien tot dertien jaar kunnen op zaterdag 10 april meedoen aan een fijne fietstocht, die georganiseerd wordt door de Hervorm de Jeugdraad in IJmuiden. De start is om twee uur 's middags bij het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost. kSmJW a

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4