Vrachtenoorlog op de Noordzee kleinbeeld reflex show Gans HONDA COR 0LY ƒ559.- HSM mijdt Londen V erwerving gronden in groenzone door Rijk Uitspraken rechtbank zaanlandsche foto film Onderzoekschip in IJmuiden IN DE IJMOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk vast tapijt karpet tapiflex vinyl WIJ VRAGEN LEUK MEISJE Alleen nog vanavond en morgenavond 4-takt bromfiets DONDERDAG 25 APRIL 1968 7 r vast taniit 1 Spaarnwonder Bos schoenhandel IJMUIDEN Kennemeriaan 5 (bij de brug) Umuiden Telefoon 15705 WM Stadsschouwburg City Luxor Kennemer theater Marquette theater (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND In juni aanstaande opent de Hollandsche Stoomboot Maat schappij een containerdienst tussen Amsterdam en Felixstowe in Engeland. Hoewel de maatschappij al meer dan tachtig jaren geregelde lijndiensten tussen het continent en het Verenigd Koninkrijk onderhoudt en de Londen- dienst in het \%rleden de meest belangrijke was, zijn de havens van Londen thans niet meer in het vaarschema opgenomen. „Het aldaar heer sende arbeidsklimaat en het permanente verzet van de havenarbeiders tegen elke vorm van mechanisatie van de ladingsbehandeling deden ons besluiten deze haven niet meer aan te lopen", aldus de heer W. A. Schreu- der, directeur van de HSM, tijdens de Amsterdamse havenpersdag. De HSM nam de buitenhaven Shoreham en Sheerness in het vaarschema op, om dat hier een beter arbeidsklimaat heerst en men geen last ondervindt an stakin gen en belemmerende praktijken. Dat geldt ook voor Felixstowe waarop men nu de containerdienst gaat openen. Deze ha ven kan bovendien altijd aangelopen wor den, aangezien men niet afhankelijk is van tij. Felixstowe heeft zeer gunstige ver bindingen met het grote Britse industrie achterland. De heer Schreuder liet zich zeer kri tisch uit over het concurrentie-verstorende effect dat uitgaat van overheidsmaatrege len, die getroffen worden aan beide zij den van de Noordzee. Hij doelde daar bij op de plannen van Leber, maar ook op die van mevrouw Barbara Castle, tot voor kort de Britse minister van verkeer. „Leber, met zijn beperkingen in het wegvervoer en zijn preferentiële spoorta- rieven voor de Duitse zeehavens, zal in dien een en ander inderdaad doorgang zal vinden, bewerkstelligen, dat het vervoer dat tot voorheen via Nederlandse havens liep, nu via Duitse havens zal lopen". „Mevrouw Castle gaat zelfs nog drasti scher te werk. Ook zij streeft naar be perkingen in het wegvervoer ten gunste van de spoorwegen. Als men echter be denkt dat de Britse spoorwegen ook korte vaartverbindingen onderhouden en men houdt daarbij rekening met het feit dat in principe slechts de spoorwegen van nieuwe containertreinverbindingen en van de terminals waarop deze containers behandeld zullen worden, gebruik kun nen maken, terwijl de containers van de spoorwegen niet aan derden beschikbaar zullen worden gesteld, dan is hier duide lijk sprake van discriminatie", zo luchtte de heer Schreuder zijn duidelijke erger nis. Een ander belangrijk punt noemde hij de omstandigheid dat de Britse spoorwe gen kort geleden een containerdienst heb ben eopend tussen Harwich en Zeebrug- ge. „De tarieven, die genoteerd worden voor deze dienst, zijn dermate laag dat nu een complete vrachtenoorlog op de Noord zee is ontstaan. De vrachtprijzen van de spoorwegen liggen ongeveer dertig per cent beneden de reeds zeer lage vracht prijzen." De heer Schreuder uitte zijn ernstige ongerustheid over het bestaan van vele korte vaart-rederijen, die zich de weelde van aanschaf van modern schepenmate riaal veroorloven. Ondanks de vrachtenoorlog op de Noordzee gaat de HSM in juni een con tainerdienst op Engeland openen. De heer Schreuder kondigde aan, dat men „door de concurrentie gedwongen" de tarieven van de Britse spoorwegen zal volgen. Men verwacht toch tot een rendabele ex ploitatie te kunnen komen omdat men een groot, snel en modern geoutilleerd cel lulair containerschip kan inzetten, dat drie rondreizen per week gaat maken. Een schip van circa 3500 BRT is in de kor te lijnvaart nog exceptioneel. Het motor schip „Guineekust" van de HSM wordt op het ogenblik bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij voor dit doel om gebouwd. Het krijgt een „stroom"-naam De totale ombouwkosten van dit contai nerschip, dat in de tweede helft van juni wordt opgeleverd, zullen een investering van circa 1.5 miljoen vergen. De heer Schreuder gaf als zijn mening, dat de toekomstige investeringen om met het allermodernste materiaal de concur rentie het hoofd te kunnen bieden niet of bijna niet meer te dragen zijn voor de in dividuele ondernemer-reder, hetgeen de noodzaak tot een min of meer nauwe sa menwerking tussen betrokken reders in de toekomst onvermijdelijk zou maken. Het containervervoer noopt ook de Am sterdamse havenexpediteurs tot samen werking. In een inleiding tijdens de Am sterdamse havenpersdag deed de heer D Hooykaas, lid van het bestuur van de Stichting Havenontwikkeling Amsterdam (in oprichting) hierover de volgende me dedelingen. De container brengt ingrijpende wijzi gingen voor het transport van stukgoed en daardoor ook voor de marketing van deze goederen. Zo zal bijvoorbeeld de zending-grootte in vele gevallen worden aangepast aan de grootte van de contai ner. Maar desondanks zullen er nog altijd veel zendingen blijven, die niet groot ge noeg zijn om een container te vullen. Om exporteurs van dergelijke zendingen toch de voordelen van het containervervoer te bieden, moet er een bedrijf zijn, dat vele van die zendingen verzamelt en te zamen in containers verpakt. De belangrijkste expediteurs in Amsterdam hebben voor dit doel gezamenlijk een coöperatie opge richt, namelijk de Amsterdam Container Consolidation Group „Amcon", waarbij thans tweeëntwintig expediteurs zijn aan gesloten. Door deze samenwerking kan de positie van Amsterdam in het container verkeer aanmerkelijk worden versterkt. Thans vindt deze containergroepage of „consolidation", zoals de Amerikanen zeg gen, geregeld plaats tussen Amsterdam en New York. Het ligt in de bedoeling bin nenkort naar andere havens in de Ver enigde Staten en ook naar plaatsen in het Amerikaanse binnenland te groepe ren. De groepage kan de verlader, die zelf geen container kan vullen, in staat stel len, gebruik te maken van de container- treinen, die Amsterdam met andere knooppunten in Europa gaan verbinden. Dat ook de Nederlandse Spoorwegen geloof hechten aan de mogelijkheden van Amsterdam als containerhaven, moge blijken uit het feit dat vanuit Amster dam, indien de besprekingen tussen de Duitse en Nederlandse spoorwegautoritei ten met succes bekroond worden, con- tainertreinen naar voorlopig drie hoofd stations in Duitsland gaan rijden, terwijl Amsterdam het begin- en eindnunt is van een speciale containertrein, die via Rot terdam en Antwerpen naar Zeebrugge gaat rijden. ADVERTENTIE /X Woninginrichting EURQM meuBb: Marktplein 29 IJmuiden Telefoon 10541 Amsterdam is snel bezig de moge lijkheden als containerhaven te be nutten. Dat dwingt tot samenwerking om de hevige concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Éïiï'vt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering heeft be sloten de gronden in de bufferzones Spaarnwoude en Middendelfland helemaal in rijkseigendom te verwerven, aldus heeft minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) in de Eerste Kamer meegedeeld. De aankoop zal wor den uitgevoerd door de Stichting Beheer Landbouwgronden. De landbouworganisa ties zullen bij de aankopen volledig wor den ingeschakeld. Het aankopen van deze gebieden groenstroken tussen woon- en industriegebieden zal worden ver richt onder auspiciën van de ministeries van Volkshuisvesting en van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Het Rijk had reeds toegezegd vijfenze ventig percent van de aankopen van de gronden ten behoeve van het Spaarnwou- der Bos voor zijn rekening te nemen. Voor de vijf gemeenten die samenwerken om dit recreatiegebied tot stand te bren gen en de provincie was de resterende vijfentwintig percent echter een te zware belasting om tot aankoop over te kunnen gaan. Nu dit probleem is opgelost wordt het vaststellen van de grondprijs urgent. Tot nu toe kon hierover geen overeen stemming worden bereikt met de eige naren die aanvankelijk het dubbele vroe gen van hetgeen men bereid was te bie den. ADVERTENTIE voor de verkoop 18 jaar of ouder Kennemeriaan 63, Tel. 14781 ADVERTENTIE 40 verschillende éénoog- reflexcamera's Kom vrijblijvend kijken, proberen en vergelijken. van half 8 tot half 10 HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft een 18-jarige disc-jockey en een 25- jarige bar-keeper uit Haarlem conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevan genisstaf met aftrek voor openlijke ge weldpleging. Het tweetal had op 24 februari in een café aan de Raamvest in Haarlem bij een vechtpartij enkele bezoekers ernstig mishandeld. Er werd daarbij ook een ka pot geslagen glas gebruikt. Een 24-jarige aannemer uit Haarlem, die het sein tot de vechtpartij had gege ven door een handdoek in het café in brand te steken, werd conform de eis ver oordeeld tot een boete van 100,-. Een 23-jarige Haarlemse onderwijzer, die op 18 mei vorig jaar tijdens het op treden van de Marinierskapel op de Gro te Markt in Haarlem hiertegen protes teerde, is conform de eis veroordeeld tot 25 gulden boete. ,Natuurbrood". Aanprijzingen als „na tuurzuiver" en „natuurbrood" in een advertentie hebben geen wezenlijke be tekenis omdat in Nederland geen maat staven bestaan waaraan moet worden voldaan om deze benamingen te ge bruiken. Dit zegt staatssecretaris Krui- singa in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66). Ieder die bezwaren heeft tegen een reclame-uiting, kan zich richten tot de Commissie tot Handhaving van de Nederlandse Code voor het Reclame wezen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Woensdagavond is het nieuwe visserij -onderzoekings vaartuig, dat door de Sleephelling Maatschappij Scheveningen NV in rijksopdracht is ge bouwd, na een korte eerste technische proeftocht vanuit Scheveningen voor het eerst IJmuiden binnengelopen- Zoals wij reeds hebben gemeld, zal het vaartuig, woensdagmiddag 1 mei in IJmuiden worden overgedragen aan de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois. Daaraan voorafgaand zal de naamgeving door de echtgenote van de bewindsman, mevrouw M. H. G. Lardi- nois-Peeters, worden verricht. Na een rondvaart zal omstreeks vijf uur in de middag het visserij-onderzoekings vaartuig terugkeren naar IJmuiden, dat zijn basis zal zijn voor biologische visserij- technische en technologische onderzoe- kingsreizen, die zich niet tot de Noordzee zullen beperken. Het nieuwe visserijonderzoekings- vaartuig aan de ingang van de Umuidense Vissershaven, na de eer ste technische proeftocht. ADVERTENTIE met voor- en achtervering. Automatisch. De bromfiets met kwaliteiten. Met km-teller en slot. BIJ: SLECHTS Kom dit beslist eens bekijken BREESTRAAT 108 BEVERWIJK cfilms ALS TEGENHANGER van de koele, onaantastbare en onoverwin nelijke super-agent James Bond, heeft producent Harry Salzman in zijn schema de anti-held Harry Palmer opgenomen, hoofdfiguur uit de spio nageromans van Len Deighton. En hij heeft voor deze cynische, illusie loze en misantropische figuur in de acteur Michael Caine een ideale ver tolker gevonden. Na de opmerkelijke ,Ipcress file" van Sydney Purie, waarmee de Palmer-serie werd ge opend, komt nu tot en met zondag in dit theater „Finale in Berlijn" een tweede avontuur in mineur van deze originele meesterspion de aandacht vragen. Het is een onthullend ver haal over spionage rond de veelbe sproken Berlijnse muur, gespannen, dramatisch en met veel emotionele situaties. DEZE ZAAK KOMT in de beide Ber- lijns op gang wanneer de Britse geheime dienst verneemt dat de Russische kolonel Stok (Oscar Homolka) plannen heeft naar het Westen te ontvluchten. Er ontstaat een kat en muisspel met wisselende kan sen, dat zijn afronding vindt aan de muur waar al zoveel spionagefilms zijn begon nen of geëindigd. Naast Engelse acteurs als Michael Caine en Guy Doleman, telt de film ook verscheidene Duitse mede werkers, onder wie Paul Hubschmied. Evan Renzi en Oscar Homolka, in deze door Otto Heller weer sfeervol gefotogra feerde thriller. Zondagmiddag kan men desgewenst ook nog gaan kijken naar „Robin Hood en zijn schelmen", ridder lijke avonturen uit de middeleeuwen dus. DE LAATSTE TIJD staat het zoge noemde „realistische werk" bij het bio scooppubliek hoog genoteerd, zodat in dit genre de ene film na de andere bijna aan de lopende band de studio's verlaat, een goede vertegenwoordiger hiervan is „Gevangene van haar hartstocht", een combinatie van sex, spanning en sadisme voor een nogal ingewikkeld gangsterver- haal. Gelardeerd met de nodige blikken door het sleutelgat, op welke manier re gisseur Max Pecas zijn publiek af en toe laat meegluren naar een aantal in de reclame beloofde „vrijmoedige bed scènes". Men 'heeft hiervoor tot en met maandag de gelegenheid. Wie echter de voorkeur geeft aan bekende namen uit het verleden als Jean Harlow, Charlie Chase, Edna Murphy en niet te vergeten Stan Laurel en Oliver Hardy, mag zon dagmiddag gaan kijken naar „De verdere perikelen van Laurel en Hardy", een te rugblik op de beste films die soms tiental len jaren geleden met deze bekende ar tiesten zijn gemaakt. DE MAKERS van „De naakte wereld", een film uit de dikwijls geruchtmakende Mondo cane-serie, hebben ervoor gezorgd dat de fysiek onbehagen opwekkende scènes in Amsterdam vielen sommige toeschouwers bij bepaalde scènes flauw, zodat in 't desbetreffende theater een spe* ciale EHBO-post moest woi'den ingericht zijn afgewisseld met striptease en an dere wereldse vermaken, zodat het even wicht telkens keurig wordt hersteld. Wie mocht veronderstellen de wereld van nu beter te begrijpen, door zich op de hoogte te stellen van de vreemde dingen die er zich, waar dan ook afspelen, kan dus woensdag en donderdag in City terecht, waar hij in kort bestek wordt gecon fronteerd met veel absurde toestanden en activiteiten, die hem mogelijk de illusie geven eindelijk het barre leven te hebben leren kennen. VOOR ZIJN FILM „De dief van Parijs" heeft regisseur Louis Mallende stof dit maal ontleend aan een rond 1900 ver schenen roman van Georges Darien en geholpen door het schitterende camera werk van zijn trouwe Henri Decae wist hij in zijn tweede kleurenfilm na „Viva Maria" een visueel bijzonder aantrekke lijk beeld te geven van het „fin du siècle", waar zijn anti-held Randal als een gentleman inbreker in opereert. DE TRAGISCHE kant van de misdadi ger, die niet meer kan ophouden met het door hem zo verfoeide bedrijf, komt er in de enigszins oppervlakkige vertolking van Jean-Paul Belmonde niet helemaal uit. Daarentegen krijgt het avontuurlijk as peet van deze historie rond het Parijs aan het begin van de twintigste eeuw het volle pond, waardoor „De dief van Pa rijs" een uiterst bezienswaardige en boeiende film is geworden, die van zon dag tot en met woensdag in dit theater wordt vertoond. DEZE FILM werd dan reeds tot en met zaterdag voorafgegaan door „Het bloed spoor in de heuvels", ook alweer een avontuurlijk verhaal uit de legendarische Amerikaanse burgeroorlog, met als thema de bloedige wraak van Jerry Brewster (Thomas Hunter), die lange tijd als on schuldig veroordeelde in de gevangenis heeft moeten doorbrengen. Zondagmiddag eveneens de nodige schietpartijen tussen Indianen en hun blanke belagers, samen gevat onder de titel „Zes zwarte ruiters". HET WEEKPROGRAMMA van dit theater wordt voor het grootste deel in genomen door de snel naar de top geko men Franse filmkomiek Louis de Funès, die tot en met woensdag in de voortref felijke komedie „Vakantieperikelen met funeste" gevolgen" komt bewijzen, dat deze reputatie hem niet zonder rpden is aangewaaid. Dit kostelijk filmamuse ment wordt voor de nachtvoorstelling van zaterdag even onderbroken voor „Wat het daglicht niet verdragen kan", opnieuw een Griekse film, waarin sex en misdaad welig door, over, op en in elkaar tieren. Alecos, vanzelfsprekend de zoon van een rijke arts, raakt door verkeerde relaties in contact met de zelfkant van het leven. Hij wordt dan ook prompt de dupe van zijn foutieve stappen, zodat de bioscoop bezoeker met hem te maken krijgt met erotiek, moord en chantage. In ieder ge val drie ingrediënten voor een uurtje sen sationeel vermaak. Van dit laatste is ook zondagmiddag nog sprake door de verto ning van „De vrijbuiter", een film vol romantiek en heldenmoed, met in de hoofdrollen Jean Marais en Elsa Marti- nelli. VAN ZONDAG tot en met woensdag worden in dit theater de avonturen van Angélique uit de verleden week vertoon de film „Markiezin der engelen" voort gezet in „De weg naar Versailles". Op nieuw een kleurrijke aaneenschakeling van fraaie taferelen, die zich afspelen in het zeventiende-eeuwse Frankrijk, onder het huis Bourbon. ANGELIQITE, een doortastende jonge vrouw, zoals bekend gespeeld door Michèle Mercier, is nu achtereenvolgens in de ban van een roverhoofdman, een dichter en een maarschalk. Eerst sterft de rover Nicolas opofferingsgezind in haar fraaie armen, waarna de dichter eveneens zijn leven voor haar geeft, om dat zij zich wil wreken op een hofkliek rond de broer van de Franse koning. Als alles verloren lijkt, vindt zij tenslotte een bondgenoot in haar neef, maarschalk Philippe de Plessier-Bellières, die even min bereid is zich snel gewonnen te ge ven. Verzorgde massaregie, rijke kostu mering en vleugjes romantiek, afgewis seld door spanning en sensatie, maken deze film tot plezierig divertissement. GRUWELIJKER is de inhoud van de film „Frankenstein schiep een vrouw", bestemd voor de avondvoorstelling van zaterdag, zondagmiddag gevolgd door het mildere verhaal van „Matusi". V

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7