Mr. Pieter van Vollenhoven op de Johanna Louisehet zeegat uit Tr:.Tl.ir--...r:.;; f 4 LI i! Twee inbraken in Heemskerk Onbekende compositie geen meesterwerk 't Is ook op Wereldspaardag goed sparen bij de NMB Prof. Kok volgt Mgr. Rinkel op VERENIGINGSNIEUWS JIT SE IJM0ND 0 mïC li Schip in nood ten noorden van Eemsmonding Looft den Heerzong in IJmuiden Aartsbisschop van Utrecht Oud-Kath. Kerk Koperdiefstal hij Hoogovens Caravan gestolen Jeugd stichtte brandjes Pippel veroverde damkampioenschap van Noord-Holland Sint Nicolaas in Heemskerk 8 n f>' WÊSÊÊ £üi de bank waar ook zich thuis voelt MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 99 (Van een medewerker) IJMUIDEN In gezelschap van de heer W. van der Zweep, directeur van de Koninklijke Noord Zuid Hol landse Redding Maatschappij, heeft de heer Pieter van Vollenhoven zater dag streng incognito een bezoek aan IJmuiden gebracht, waar hij zich aan boord begaf van de „Johanna Louise" de nieuwe motorreddingboot van deze maatschappij. Men was erin geslaagd de komst van mr. Van Vollenhoven volledig geheim te houden, zodat zijn bezoek voor het publiek geheel on opgemerkt is gebleven. Ook al omdat de hofauto met opzet op een afge legen plekje werd geparkeerd en de heer Van Vollenhoven zich vervol gens met een particuliere wagen naar de ligplaats van de „Johanna Louise" begaf. Kort IJmondnieuws a 1 I 't is fijn werken WOL- EN HANDWERKHUIS DE ZONNEBLOEM P. Zwaanswijk Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden een premie van 5,- wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 4y2°lo tot 7°/o! Zelfs 8% behoort tot de mogelijkheden als u spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veisend J muiden Velsen-Noord Hier werden de beide heren aan boord ontvangen door schipper Leen 't Hart, on der wiens leiding de nieuwe reddingboot met zijn moderne en ingenieuze appara tuur door mr. Van Vollenhoven met de grootste belangstelling werd bekeken. Zo bezocht men onder meer de brug en het verblijf van de eventueel geredde sche pelingen. Teneinde de heer Van Vollenhoven ook van de grote zeewaardigheid van de „Jo hanna Louise" te kunnen overtuigen, gaf schipper 't Hart daarna bevel de trossen los te gooien voor een tochtje buitengaats. Via de pieren van IJmuiden en met wind kracht zeven is dit allerminst een plezier- ritje geworden, maar tijdens de verschil lende stabiliteitsproeven, waarbij het schip ook voor de wind werd gebracht, bleek mr. Van Vollenhoven over een paar goede zeemansbenen te mogen beschikken. Hij bleef de diverse manoeuvres met de grootste interesse van nabij volgen en draaide onderwijl zelfs een zwart „zee- TT T, mansshagie" IJmuiden terug, waar mr. Van Vollen hoven zich tegenover schipper 't Hart en Na deze officieuze proeftocht keerde de zijn bemanning bijzonder erkentelijk „Johanna Louise" weer naar de haven van toonde voor dit interessante zeereisje. Diefstal. In de nacht van zaterdag op zondag is een autoradio gestolen uit een auto die geparkeerd stond op het Meerplein. V k, 2 verslaggevers) Het inbrekersgilde (Van een onzer HEEMSKERK. is tijdens het afgelopen weekeinde bijzon der actief geweest. Bij twee inbraakpo gingen zijn de dader of daders gestoord. Twee andere insluipingen hebben een buit van iets meer dan 20.- opgeleverd. In de nacht van vrijdag op zaterdag brachten ongenode gasten een bezoek aan een modehuis aan de Maerelaan. Hier werd wat wisselgeld uit de kassa meegenomen. Bij een poging tot inbraak bij de naast dit modehuis gelegen zaak in kinderkleding werden de inbrekers ge stoord doordat in een achter de zaak ge legen woning het licht werd ontstoken. Zij oordeelden het toen blijkbaar veiliger met gezwinde spoed te verdwijnen. Terwijl een bewoonster van een pand aan de Rijksstraatweg naar de kerk was, werd aan de achterzijde een ruit inge slagen. Zowel op de beneden- als de bo venverdieping werden alle laden en kast jes doorzocht. De buit bestond uit een portemonnee met een bedrag van onge veer 20. Een poging tot inbraak in een uitvoer derskeet aan de Duitslandlaan werd ver ijdeld door een werknemer, die op het werkterrein woont en in de nacht van za terdag op zondag om twee uur onraad bespeurde. Hij toog op onderzoek uit en heeft de onbekende(n) op de vlucht ge jaagd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vanmorgen omstreeks halfnegen is ten noorden van de Eems monding, ter hoogte van de eilanden, de „Areturis" in moeilijkheden geraakt door dat de lading van het schip is gaan schui ven. De „Areturis" meldde dertig graden slagzij en verzocht om hulp. De redding boot „Georg Brensing" en de sleepboot „Danzig" zijn naar de opgegeven positie gevaren. Inmiddels meldde de Finse „Fe- ga" dat zij bij de „Areturis" was aange komen en voor eventuele bijstand daar zou blijven tot reddingboot en sleepboot zouden zijn gearriveerd. (Van onze muziekrecensent) IJMUIDEN. Op de najaars-uitvoering van de christelijke oratorium-vereniging „Looft den Heer", vrijdagavond in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ka naalstraat te IJmuiden onder leiding van de dirigent Willem Wiesehahn gegeven, werd een werk ten gehore gebracht waar mede overtuigend werd aangetoond, hoe riskant het is om composities uit een pe riode van muzikale hoogconjunctuur zon der uitzondering te rangschikken onder de werkelijke meesterwerken die in die pe riode werden geschreven, en wat uit die tijd in een of ander archief ontdekt wordt alleen al omdat het „oud" is, als van hoge artistieke waarde te beschouwen. Het werk, waarom het hier ging, was de cantate „The song of Deborah and Ba rak" van de achttiende eeuwse Engelse componist Maurice Greene, een tijdgenoot van Handel, wiens vriendschap hij eerst zocht, maar waarvan hij later, toen het hem beter uitkwam, gemakkelijk afstand deed. Greenes grote faam was omgekeerd evenredig aan zijn betekenis, hetgeen met deze „Song" gecomponeerd op een weerzinwekkende tekst (naar het vier de hoofdstuk uit het bijbelboek Richteren) duidelijk bewezen wordt. Het koor en de solisten: de alt Marianne Dieleman, de tenor Arjan Blanken en de bas-bariton Max van Egmond hadden aan de uitvoe ring geen dankbare taak, ook het bege leidende Noordhollands-Philharmonisch Orkest en de organist Simon C. Jansen niet. Daarvoor hadden het orkest en de organist voortreffelijk werk kunnen leve ren met het begeleiden van de sopraan Annette de la Bye en de solo-fluitist Jan van den Berg bij de vertolking van „Sweet bird" een deel van Handels com positie op „rAllegro", een gedicht van John Milton. Annette de la Bye zong deze „Sweet bird" met stralende klank en met een indrukwekkende beheersing van de grote technische moeilijkheden, die de ty pering van het bezongen vogeltje „most musical, most melancholy" met zich brengt!! Bij deze typering werd de zange res voortreffelijk geassisteerd door de eminente fluitist Jan van den Berg, die in speelse bewegelijkheid zijn pure fluitto nen in voorbeeldige eenheid combineerde met de wegvlietende, sprankelende stem klanken. Na de pauze kwam de uitvoe ring van de zogenaamde „Paukenmesse" van Joseph Haydn, Dit kerkelijke werk werd in 1796 gecomponeerd in een tijd van ernstigepolitieke spanningen en van oor logsdreiging „Missa in tempore belli" schreef Haydn op het manuscript van deze mis, welke vaak door een onheil spellende sfeer gekenmerkt wordt, opge wekt door de klank van pauken. De fraaie muziek, waarvan de inhoud veel rijker en de expressie veel dieper van werking is dan van de meeste mis sen of andere liturgische composities uit die tijd, kreeg over het geheel genomen een prijzenswaardige uitvoering. Bijzon dere hoogtepunten werden verkregen, wanneer Willem Wiesehahn een gewenst evenwicht tussen de voordracht en het muzikale element verkreeg wanneer overspanning en agitatie plaats maakten voor een vertolkingsrust, die nochtans niet ADVERTENTIE Verkijrgbaar bij KENNEMERLAAN 27 IJMUIDEN ten koste van de uitdrukkingskracht werd verkregen en ook wanneer door de dose ring van de dynamiek de contrastwerkin gen van de nuanceringen gewaarborgd werden. Het solisten-kwartet had een be langrijke taak bij de uitvoering. De lof waardige vervulling daarvan heeft zeker bijgedragen tot het succes van de uitvoe ring, waarvoor de instrumentale bege leiding een uitnemende steun was. ADVERTENTIE IJmalden: Plein 1945 no. 48. Santpoort: Hagelingerweg 7. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Tijdens de zondagmor gen in de Oud-Katholieke kerken gehou den diensten is medegedeeld, dat profes sor M. Kok, pastoor van Amersfoort en sedert vorig jaar tevens president van het Oud-Katholieke seminarie in die plaats, zijn verkiezing tot coadjutor van de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. Andreas Rinkel, heeft aanvaard. Zoals bekend, heeft mgr. dr. Rinkel be gin augustus, na tweeëndertig jaren van intensieve werkzaamheid, aan de deken van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht de wens te kennen gegeven te worden bijgestaan door een coadjutor (helper-plaatsvervanger) die hem zal op volgen aan het eind van volgend jaar, wanneer de aartsbisschop zijn taken zal overdragen in verband met zijn hoge leef tijd. Vorige week vond de verkiezing van de bisschop-coadjutor plaats in de kathe drale kerk te Utrecht, waarbij 29 pries ters van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland boven de dertig jaar verkies baar waren. Van de twintig uitgebrachte stemmen werden er zestien op professor Marinus Kok uitgebracht, zodat hij met grote meerderheid was gekozen. De week (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vorige week zijn in sa menwerking met de rijkspolitie in Krom menie een 34-jarige bouwvakker uit Krommenie en een 32-jarige fabrieks arbeider uit Alkmaar gearresteerd in ver band met diefstal van koper bij Hoog- uvens. Volgens de politie is thans ge bleken, dat de mannen in de periode van maart tot oktober respectievelijk 784 kilo gram en 1124 kilogram koper hebben verkocht ter waarde van 3.200,en 4.600,Het koper bestond hoofdzake lijk uit stukken afvalkabel. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de nacht van vrij dag op zaterdag is een caravan, die voor de deur van de eigenaar op de Brink ge parkeerd stond, gestolen. De caravan moet eenvoudig aan een auto gekoppeld zijn, waarna men er mee is weggereden. Het is een witte caravan van het merk De Reu met een oranje lichtkoepel. Behalve de volledige inven taris was in de caravan aanwezig een vier persoons rubberboot. beraad, die hem was toegestaan, heeft hij niet geheel afgewacht. Professor Kok is 53 jaar, sinds vorig jaar president van het Oud-Katholiek se minarie in Amersfoort en pastoor van die parochie. Reeds vijfentwintig jaar do ceert hij aan dit seminarie vaderlandse en algemene kerkgeschiedenis, patristiek en kerkrecht. In 1949 stichtte hij de Broeder schap „St. Willibrord", waarvan hij nu nog rector is. Hij is voorts voorzitter van de bisschoppelijke commissie „Rome- Utrecht" en een van de twee vertegen woordigers der Oud-Katholieke Kerk in de Raad van Kerken in Nederland. Na mens de geestelijkheid van het aarts bisdom maakt hij deel uit van de Syno dale Raad. De wijding van professor M. Kok tot bisschop-coadjutor kan in december te gemoet worden gezien. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Zaterdag hebben een paar jongens de houten fietsgoot in het tun neltje van het station-IJmuiden-Oost met benzine overgoten en in brand gestoken De politie bluste het vuur met een brand blusser uit een surveillance-auto. Zaterdagmiddag zag een controlerende hoofdagent van politie, dat twee jongens een vuurtje stookten tegen een garage op het afgesloten terrein van tiet voorma lig postkantoor aan de Houtmanstraat De agent kreeg de jongens te pakken en doofde met hen het vuur. De negenjarige jongens zijn ernstig onderhouden (Van onze dammedewerker) IJMUIDEN. C. Pippel van Damclub IJmuiden werd zaterdag kampioen van Noord-Holland. Zelf wist hij na een een fraaie partij te winnen van L. den Doop, terwijl zijn concurrent P. v. Heerde ver loor van Karregat uit Volendam Tielrooy, van DCIJ werd 5e. In de eindrangschik king. Het tweede tiental van DCIJ wist ook zijn derde wedstrijd van DOS uit Haar lem met 13-7 te winnen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op zaterdag 22 no vember doet St. Nicolaas Heemskerk aan op zijn toernee door Nederland. Hij komt 's middags om half drie in de Marquettelaan aan. Na een rondrit door het dorp volgt een officiële ont vangst op het gemeentehuis door burge meester H. Nielen. MAANDAG 3 NOVEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 u.f Bibliotheek en voor lichtingscentrum van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945. geopend van 19 tot 21.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek) Wüstelaan (geoouw Spaarnberg), Santpoort-Noord: 19 tot 21.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u uitleenpost IJmuiden-West, pa rochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 10 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 19 tot 21 u. DINSDAG 4 NOVEMBER Geoouw Velserduin, IJmuiden, 20 u. Bijeenkomst NVV-leden; inleiding door wethouder C. Ockeloen over verkeers situatie, wonen en werken in IJmond. Federatie Bejaardenzorg Velsen, so ciaal advies bejaarden Spreekuren IJmui den e.o. 9 tot 10 u. in het gebouw Cultu reel Centrum Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden, benedenzaal 3, tel. 02550-15010. Velsen-Noord 11 tot 12 u. in ie gemeente lijke vergaderzaal in de Smidt van Gel derstraat 5 in Velsen-Noord, tel. 02510- 25550; Santpoort 15 tot 16 u. in het ge bouw CUSA. Hoofdstraat 117 in Sant poort, tel. 02560-8014; verder volgens af spraak met secretariaat, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijkerstiaatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lictiting: Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u in de Willebrordstraat 102. IJmui den. ♦el. 02550-10715. De Brulboei". Kanaaistraat 228, IJmui den: Bejaardensoos, kinderclubs, potten bakken en klaverjassen, jeugdsoos. MAANDAG 3 NOVEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertsiraat 13. Geopend van 19-21 u. Handenarbeidcentrum Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. Cluohuis De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 19-20 u. muziek- en gitaarles (begin ners), 19.30-22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar) en cursus fijne keuken. 20.15-21.15 u. muziekles (gevorderden). DINSDAG 4 NOVEMBER Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12 u. Clubhuis De Meerpaal Banjaertstraat 18.30-19.30 u. jeugdkaffee (13-14 jaar), 13. 16.15-17.15 u. kinderclub (5-10 jaar), 19.30-22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar), 19-20 u. „Van alles" (9-12 jaar), 20-21 u. „Van alles" (13-15 jaar).

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 5