Schiller niet gelukkig metgroene dollar" DUITSE BOEREN BEWAKEN HUN BELANGEN MET ACHTERDOCHT v - de Formidabel UW spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard sparen... verstandig en 11 handig PALESTIJNS VERZET VAN KARAKTER VERANDERD Guerrilla's worden niet welbewust gemarteld" efektro- monteurs Demonstraties tegen militaire terreinen Vermiste toerist terecht Voorkeur voor ingreep aan de grens GESPREK MET ISRAËLISCHE GENERAAL GAZIT Jongen door hek dodelijk gewond HOOGOVENS IJMUIDEN Efficiënt MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 7 (Van onze correspondent) BONN Zitten de Duitse boeren werkelijk in de hoek waar de hardste klappen vallen als in eigen land of bij buren (ze sloegen ook alarm toen de frank devalueerde) de waarde van het geld verandert? Of heeft het rumoer in boerenstreken als Beieren en Nedersachsen eerder te maken met het wantrouwen van het platteland tegen de kantoorlui in de re geringscentra die geen koe kunnen melken, maar niettemin de beslissingen nemen? Het machtige verbond van Duitse boeren, dat alle boerenbonden overkoepelt, heeft de naam onmiddellijk in actie te komen als waar dan ook agrarische belangen zouden kunnen worden geschaad. Maar dit zijn, na de revaluatie van de mark, de feiten: Contact Aanpassen Subsidies Ontevreden Dat kan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,-, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,— per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits^SaXyorming, Postbus 51, Den Haag. 1 0) tmm een knotsgoeie bolknak van WILLEM H (Van onze reisredacteur) TEL AVIV Er ontploffen de laatste maanden weer meer bommen in Israel: Zijn de Palestijnen dan werkelijk op weg om een gevaar van betekenis te worden binnen de bestandslijnen, ook al staat bij voorbaat vast dat het merendeel van hun breed uitgebazuinde acties niet ontstijgt aan de importantie van zovele eerdere incidenten? Moorden Uitlaatklep A De Duitse boeren, vallen onder de Europese landbouwpolitiek, zullen als Brussel en Bonn hen niet bijspringen door de waardevermeerdering van de mark samen een inkomensverlies lij den van naar schatting 1,7 miljard mark. Dat evrlies zsd deels door BTW- verschuivingen en deels door subsi dies van Bonn en uitkeringen uit het landbouwfonds moeten worden ge compenseerd. De boeren passen er ADVERTENTIE Hoogovens lJmuiden vraagt mi ge voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan apparatuur en installaties van zeer uiteenlopende aard. Een goede theoretische vakopleiding en praktische ervaring zijn vereist. Leeftijd: 25 - 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Aanvangssalaris 11.012,- per jaar, overeenkomend met bruto ca. 211,- per week in dagdienst en ca. 250,- bruto per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 881, te richten aan afdeling Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. Telef.inlichtingen: 02510 - 94000. (Van onze correspondent) EMMELOORD, Op de dag dat in januari in de Tweede Kamer de kwestie van de nieuwe oefenterreinen voor de fensie zal worden besproken, zullen 5000 scholieren plus waarschijnlijk een even groot aantal werkende jongeren vanuit de Noordoostpolder per bromfiets naar het Binnenhof in Den Haag trekken. De scho lieren zullen tevoren alle plaatsen waar de colonne langs gaat, bezoeken om te trachten de jeugd uit die plaatsen te be wegen mee te rijden. Op het Binnenhof wordt een zitdemonstratie gehouden. Op 22 november zal in het door defen sie bedreigde Kuinderbos een resuachtige happening plaatsvinden. Een aantal par lementariërs heeft intussen al toegezegd de happening te zullen bijwonen. De mi nisters Klompé en Schut zullen nog wor den uitgenodigd. Deze activiteiten werden zaterdagavond meegedeeld tijdens een massale protest bijeenkomst in de sporthal in Emmel- oord. CATANIA. De 49-jarige toerist J. Groningen uit Amsterdam, die sinds vo rige week woensdag bij de vulkaan de Etna werd vermist en van wie werd ver moed dat hij in een krater was gevallen en omgekomen, is terecht. De Amsterdam mer werd aangetroffen op een van de noordelijke hellingen van de vulkaan. De heer Groningen maakte deel uit van een groep toeristen die de noordelijke kra ter bezochten Hij verwijderde zich voor 'n ogenblik om de krater van nog dichterbij gade te slaan. Door dichte mist verloor hij de aansluiting met de groep. Gedurende vijf dagen heeft hij zich in leven gehouden met bessen. voor de dupe te worden van het feit dat mede door de geringere ijver en organisatievermogen in andere lan den de waarde van de mark moest worden verhoogd. Het inkomen, in marken uitgedrukt, mag niet vermin deren, luidt hun standpunt. Net als in andere landen is de moder nisering en herstructurering van het boerenbedrijf in West-Duitsland een nationaal probleem dat nog lang niet opgelost is en ontevredenheid ondér brede lagen van de landbouwers ver oorzaakt. De nieuwe regering is vastbesloten zich voor de belangen van de boeren in te zetten, waarbij een grote rol zal spelen dat dezen (2,3 miljoen werkne mers steirk) hun machtige lobby heb ben in de oppositiepartijen CDU en CSU en zo des te gemakkelijker tegen de regering in de aanval zullen gaan. Kanselier Brandt heeft zich dan ook ge haast te verklaren dat de regering zelf aan het groene front de aanval opent. Minister van landbouw, Ertl, zou in de EEG-ministerraad de belangen van de boeren verdedigen in gezelschap van „sterke man" Schiller. Dat ligt voor de hand, zeggen kwaadsprekers in Bonn, want Ertl mist elke internationale erva ring en als Schiller niet was meegegaan om hem voor uitglijden op het interna tionale parket te behoeden, dan zou vast minister van Financiën Moeller zijn reis genoot zijn geweest. Daaraan moet ech ter worden toegevoegd dat Ertl, die te boek staat als de zwakke man in Brandts regering, in ieder geval volop een verte genwoordiger is van de Duitse boeren stand. Ook de vakpers heeft zich afge vraagd of Ertl de capaciteiten heeft om een oude vos als Mansholt goed partij te bieden, maar ze noemde hem wel „één van ons". Daar ligt het contact van de nieuwe re gering met de snel wantrouwige boeren, sterk georganiseerd en vast van plan de eigen belangen krachtig te verdedigen. De vorig jaar afgetreden president van het verbond van Duitse boeren, Rehwinkel, opereerde als een ongekroonde koning en was een formidabele tegenstander voor elke anders-denkende politicus. De strijd om zijn opvolging trok indertijd in de pers veel aandacht, compleet met de ty pische criteria: zou Otto Freiherr von Feury (met zijn honderd ha. land geen heel grote boer, maar als baron toch een vertegenwoordiger van de Beierse rijke lui) de nieuwe ma.n zijn of Konrad Jacob (vijfendertig ha., dertig koeien, tweedui zend kippen en een aantal fokganzen), een vertegenwoordiger van de kleinere boeren en met zijn 55 jaar ook van de jon gere generatie. Tenslotte ging een derde er met het begeerde been van door, maar waar het om gaat is de bijzondere men taliteit in deze grote en belangrijke be volkingsgroep. Wel, Ertl heeft wel degelijk zelf ge ploegd, is bovendien met zijn 44 jaar veel meer nog een jongere. En wat de boeren zeker ook moet aanspreken: als FDP-op- positielid is hij vanuit Bonn fel van leer getrokken tegen EEG-commissaris Mans- holt, met wie naar zijn oordeel onmoge lijk kan worden samengewerkt. Daarbij is Ertl met zijn FDP-collega's voorstan der van een „actieve prijspolitiek", wat eenvoudig betekent: hoge prijzen. De EEG streeft naar het tegenovergestelde. Ertl zal zich moeten aanpassen nu hij persoonlijk met Mansholt te maken krijgt en hij deel uitmaakt van een regering waarin de SPD domineert. Die partij heeft tot dusver een zoveel mogelijk re gionaal opgezette herstrucrering van de landbouw bepleit, ondersteund met socia le maatregelen van overheidswege. Ertl heeft bovendien van zijn voorganger Höcherl een plan voor modernisering en herstructurering geërfd. Al lang steunt Bonn de boeren met gro te subsidies. Höaherl voegde daar aan toe een stelsel van premies en uitkerin gen voro boeren die hun landbouwgrond ter vergroting van andere bedrijven af staan. Wie landbouwer blijft, houdt intus sen zijn aanspraken op hulp bij ruilverka- sche verbeteringen, enz. boeren die na 1972 nog staatshulp wensen voor investe ringen dienen over een boekhouding te be schikken. Met openbare middelen is een speciaal fonds gesticht voor financiële bijstand. Deze reeks maatregelen is veel minder rigoureus dan het veel gekritiseerde Mansholt-plan, maar past in het Europe se kader. De boerenorganisaties in Duits land zijn het overigens met het scheppen van een Europese landbouwpolitiek eens. Waar zij zich echter steeds tegen hebben verzet is, dat in de agrarische sector een complete integratie ontstond, terwijl een conjunctuurbeleid en een financiële poli tiek ontbraken. En in de gebeurtenissen rond de herwaardering van de mark zien zij nu het bewijs voor hun stelling, dat in tegratie van een enkele sector fout is. Immers, voor verschillende landbouw- produkten gelden EEG-voorschriften met een vaste prijsregeling, die in alle zes landen geldt. Boeren die tarwe, suiker en boter produceren produkten die niet geheel op de markt kunnen worden afgezet ontvangen van de EEG sub sidies. Die financiële EEG-regelingen zijn gebaseerd op de zgn. EEG-rekeneen- heid, die ongeveer de waarde heeft van een dollar en dan ook al de bijnaam „groene dollar" heeft gekregen. De waarde van de mark is verhoogd, ook ten opzichte van die groene dollar. Voor een ton tarwe krijgt een Duitse bij voorbeeld nog altijd 106,25 rekeneenhe- den. Terwijl dit vroeger voor hem 425 mark betekende, krijgt hij nu nog maar 388,88 mark. Het verbond van boeren heeft kanselier Brandt verteld dat de landbouwers een verlies van 18 tot 20 percent lijden op hun inkomsten. Dit laatste is moeilijk te controleren, want niet alle boeren ondervinden de nadelen even sterk. Wie rund- en varkensvlees en gevogelte op de markt brengt, heeft veel minder last van de herwaardering en de groenten- en fruitboeren hebben geen centje pijn, want voor hen ont breekt een Europese regeling nog. Niet temin verkeren de boeren in een situa tie zij allen onbevredigend achten. Nu hebben zij in Ertl een eigen man aan de top, maar bovendien een zeer ADVERTENTIE scherpzinnig voorvechter in Schiller, van wie bekend is dat hij allerminst gelukkig is met de band tussen prijzen en Europe se rekeneenheden. De kritiek op die band bestaat in de bondsrepubliek in brede kring. Niet iedereen gaat zover als de commentator van het rechtse Springer-blad „Die Welt", die schreef over „De tyrannie van de groene dol lar", maar met de boeren vinden toch ook tal van journalistieke commentato ren dat de groene dollar eerst bij de de valuatie van de Franse franc en nu bij de revaluatie van de mark bewezen heeft onhoudbaar te zijn. Bonn zal de EEG zeker niet in gevaar brengen, ook niet aan het groene front, maar onvermijdelijk moest het er heet toe gaan. Afgezien van het falen van de gemeenschappelijke politiek is er name lijk nog het feit dat de Duitse boeren niet tevreden zijn met een subsidieregeling die de Europese Commissie heeft geac cepteerd. Zij wensen een zo stevige in greep aan de grens dat het mogelijk is in eigen land de prijzen hun oude waar den in marken en niet in rekeneenheden te laten behouden. De regering-Brandt schijnt dat redelijk te vinden. Ze zit daarmee echter finan cieel in een weinig benijdenswaardige positie. De revaluatie zelf heeft een fors verlies aan valutareserve tot gevolg ge had. Voorts zal de nieuwe regering met tal van nieuwe en kostbare plannen ko men. En zonder de laatste consequneties in de landbouwsector erin te hebben ver werkt, hebben deskundigen van het mi nisterie van Landbouw in Bonn berekend dat volgend jaar 544 miljoen mark méér zal moeten worden uitgegeven, wil men Höcherls plan serieus kunnen uitvoe ren. Dit jaar is voor de landbouwpolitiek 3,4 miljard mark uitgetrokken. Volgend jaar zal alleen al voor de nationale aan pak volgens deze experts niet veel min der mogen worden besteed. Daarbij komt dan vrijwel zeker nog een verhoog de bijdrage aan het EEG-landbouw- fonds. Brandt heeft alle reden om zijn peper dure boeren met zorg te omringen. Dat de landbouwers op hun beurt beducht zijn voor hun positie in het kostbare en gecompliceerde spel, ligt voor de hand. ADVERTENTIE Generaal S. Gazit, hoofd van het Is raëlisch militair beheer over de bezette gebieden, zegt: "Het staat vast dat er onder de verzetsorganisaties buiten de bestandslijnen een toeneming is in aan tal, een verbeterde training en een voor uitgang in uitrusting. Binnen de be standslijnen is dat nog niet het geval. Je kunt het vergelijken met een patiënt die koorts heeft: de temperatuur is iets hoger dan normaal. Dat is geenszins fa taal. maar niet aangenaam." "Bij de ondernemingen van de verzets organisaties hangt hun slagen vooral af van geluk. Zij richtten zestien raketten op Jeruzalem: drie gingen inderdaad af, twee waren raak. Toeval. Het kan mor gen anders zijn." "IN HOEVERRE is Israel efficiënt bij het opsporen van de wapenstilstandslij- nen hangt doorgaans af van de bezighe den van infiltranten. Zodra zij aan de slag gaan kunnen wij meestal ingrijpen, ook al pakken we niet alle betrokkenen. In het algemeen is er geen fundamente le verandering. Niet in de aantallen, niet in de schade. Dat de Palestijnen over be tere uitrusting beschikken, wordt ook hier merkbaar." Zullen de Palestijnen op den duur sla gen in hun bedoeling om onder de be volking van de bezette gebieden een aan wijsbaar verzet te creëren? Gazit: "De massa werkt niet mee met de organisaties. Niet omdat ze de Pale stijnen niet mogen en ons wel, maar ge woon omdat ze niet bij het conflict be trokken willen zijn. Wij eisen van de be volking geen verraad, maar we houden de mensen wel verantwoordelijk voor hulp verlening aan organisaties. Ik heb niet de indruk dat de plaatselijke bevolking te genwoordig meer geneigd is om samen (Van onze correspondent) WEERT. De zesjarige Bertie Linden uit Weert is dit weekend overleden in het ziekenhuis te Weert na vrijdag ernstig gewond te zijn geraakt onder een 200 ki lo zware oude ijzeren poort. Dit gebeurde in een textielzaak waar de jongen met zijn moeder was. Hij moet in de kelder tijdens een onbewaakt ogen blik aan de ijzeren poort getrokken heb ben of er mogelijk bovenop zijn geklom men. te werken met de verzetsstrijders, dan voorheen." DE GENERAAL somt factoren op: „Ten eerste de massa is niet op de Is raëlische bezetters gesteld. Het zou gek z(jn als dat wel zo was. Ten tweede de guerrilla's hebben de sympathie van bij na de gehele bevolking. Dat wordt ver sterkt door het feit dat deze organisaties inderdaad iets doen. Ten derde de mensen onder onze be zettjng willen goede Arabieren blijven. Ze geloven wat zij willen geloven: radio-Cai ro. Amman of Damascus. Zodoende over schatten zij het belang van de Palestijnse operaties. Als de bevolking neutraal is, dan vinden wij dat best. Zij mogen zelfs desnoods vijftig keer per dag Nasser, of Hoessein of het verzet prijzen. Maar ze mogen geen hulp verschaffen want daar staat straf op". Toch zijn er wijzigingen gekomen in de karakteristiek van het verzet binnen de bestandslijnen. Gazit: „In het eerste jaar van de bezetting waren het bijna allemaal infiltranten. Zij poogden in het bezette land een basis te stichten of zich onder de bevolking te verbergen. Gedu rende de afgelopen maanden zijn er meer stedelijke organisaties ontstaan met jonge mensen, die uit de bevolking zijn gerecruteerd. Daardoor verwerven zij althans de passieve steun van hun onmiddellijke omgeving en familie, die het risico aanvaarden en eronder lijden. Het is aanmerkelijk moeilijker om deze soort verzetsmensen op te sporen". Bijvoorbéeld: „Van de 25 man die in een bepaald gebied als verzetsgroep ope reren, zijn drie of vier leiders geïnfil treerd. De rest is van locale afkomst. De helft ervan heeft een training elders gekregen. De resterenden doen het zon der en zijn min of meer passieve deelne mers aan het werk van de groep". „De laatste tijd worden pogingen ge daan om door terreur alle samenwer king met onze administratie tegen te houden. Er worden moorden voor ge pleegd. Elke neiging van normalisatie willen zij voorkomen. De situatie mag niet gewoon zijn en mag er ook niet ge woon uitzien. Voor de bevolking is dit erg moeilijk. En dit kan een, zeer ge vaarlijk, resultaat hebben, namelijk een massale uittocht van de bevolking uit die bezette gebieden, omdat ze tenslotte tóch moeten leven." Wreedheden tegenover Arabieren in de bezette gebieden? Generaal Gazit haalt de schouders op: „Amnesty International" heeft een on derzoek ingesteld en daarbij gevallen aangehaald, die wij hebben nagegaan. Niet één was er waar. Wij hebben een tegenrapport opgesteld en dat aan „Am nesty International" gezonden, met het verzoek het tegelijk met hun eige, be vindingen te publiceren, als ze wilden publiceren. Dat is nog steeds niet ge beurd." Het beste antwoord op de beschuldi gingen die op het punt van martelingen worden gedaan geeft volgens generaal Gazit het omvangrijke vakantiebezoek van vluchtelingen uit de bezette gebie den. In 1968 kwamen 17.000 Arabieren. Dit jaar meer dan 20.000. Hij vraagt: „Denkt u dat ze zoiets doen als ze het gevaarlijk vinden? Ze komen alleen maar omdat ze weten geen risico te lopen". Wordt er dan nooit een Arabier mis handeld? Gazit: „In 95 percent van de gevallen waarin we infiltranten grijpen (bijvoor beeld na een klein gevecht, waarbij ook aan onze zijde slachtoffers zijn gevallen) in zulke gevallen worden de gevangenen mishandeld. Ze krijgen een pak slaag of worden geschopt. Maar géén welbewust vooropgezet mar telen. Dat is eigenlijk gewoon. Je kunt er niets aan veranderen. Je kunt niet verwachten dat die soldaten anders rea geren. Ik weet dat het tegen onze orders is, maar ik kan er weinig aan doen: het is een soort uitlaatklep, of het nu zin heeft of niet is een andere kwestie. Als we deze soort uitzonderingen in aanmer king nemen hebben we heel weinig ge vallen van mishandeling". In totaal: „Niet meer dan twee geval len van verkrachting, de oorlog meege rekend. En twee gevallen van mishande ling waarbij doden vielen. Het ene deed zich voor bij de grenspolitie en het ande re bij het leger. Dat is geen geheim, want zoiets komt direct naar buiten. De daders hebben levenslang gekregen". De bezette gebieden, Israels benau wend grote probleem. Gazit: „Ik weet niet of we een geschikt leefklimaat kun nen handhaven. Het is geen vraag of wij het kunnen volhouden, met of zonder de bevolking. Maar hoe lang de bevolking het uithoudt is wel degelijk iets om eens over na te denken."

IJmuider Courant | 1969 | | pagina 7