Tweehonderd rustige jongeren in stadhuis van Veisen Gemeenteraad stemde met grote meerderheid toe in verbouwing voormalige PEN-centrale Eigen home voor moderne j eugd ■■■K'i INDUSTRIE OP ZUIDOEVER KWETSBAAR I 0 iÜSII, Jf Tiental sprekers Marktberichten Jaarrede loco-burgemeester H. de Boer Onderwijs vraagt nieuwe aanpak RMWIELEH BROMFIETSEN v. BUGNUM DONDERDAG 15 JANUARI 197b (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het is woensdagavond wellicht voor de eerste maal in de historie van Velsen geweest, dat een door de gemeenteraad aangenomen voorstel door ruim tweehonderd jonge burgers met een luid gejuich en applaus werd begroet. Hier was trouwens wel enige reden voor, want dit besluit had betrekking op het verlenen van een krediet van f 230.000, welk bedrag is bestemd voor het restaureren en gedeeltelijk inrichten van de oude PEN-centrale aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Het gebouw zal daar na voor een groot deel voornamelijk aan de zogenoemde „ongeorganiseerde jeugd" in gebruik worden gegeven, terwijl het dan tevens voor diverse verenigingen en culturele doeleinden geschikt zal zijn. De jeugd heeft voor de behandeling van dit voorstel een ongekend grote belangstelling aan de dag gelegd, zodat de publieke tribune al spoedig geheel was „uitverkocht". De overigen moesten naar de Burgerzaal worden verwezen, waar zij door middel van een speciaal aangebrachte geluidsinstallatie de discussies toch hebben kunnen volgen. Over het algemeen hebben deze jongeren zich voor beeldig gedragen, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat de raad maar liefst drie uur heeft nodig gehad om tot een besluit te komen. Boven dien waren de betogen lang niet altijd even boeiend en beknopt en begaven sommige sprekers zich dikwijls op allerlei zijwegen. Zo ging men op een gegeven moment tot een gezellig rondje bekvechten over, met als inzet de vraag of dit voorstel al of niet in de commissie van culturele zaken be handeld had moeten worden. De jeugdige toeschouwers bleken echter in staat dit alles gelaten te ondergaan en de vergadering ordelijk uit te zitten. Hun kennelijke spanning ontlaadde zich daarna in de reeds gesignaleerde vreugde-reacties. Rotsvast A Iternatieven Werkbezoek E. en I. ZIEKTEVERZUIM BIJ HOOGOVENS Stemming mmmmm (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In zijn nieuwjaarsrede, uitgesproken aan het begin van de woensdagavond gehouden openbare raadsvergadering, heeft loco-burge meester H de Boer nog eens met nadruk herhaald, dat Burgemeester en Wethouders de grootst mogelijke waakzaamheid betrachten ten aaneen van de aanleg van een buitenhaven in IJmuiden. Grote aandacht besteedde de heer De Boer ook aan de kwetsbare positie van de industrie ten zuiden van het Noordzeekanaal, terwijl hij voorts uitvoerige beschouwingen wijdde aan het onderwijsbeleid. De ontwikkelingen in de visserijhaven blijken hem met grote zorg te vervullen. T egenstelling a*» 3 Te klein Huiverend Woningbouw LOENDERSLOOT Planetenweg 40 IJmuiden Tel. 15290 Overigens lag het voor de hand dat de zeldzame aanwezigheid van ruim twee honderd toekomstige kiezers vele reeds- leden tot het vervullen van een spreek beurt zou stimuleren zodat, toen loco-bur gemeester H. de Boer dit agendapunt als voorzitter vervroegd aan de or de had gesteld, onmiddellijk een tiental vingers werd geheven. De heer M e ij e r (P.v.d.A.) was er kennelijk het eerste bij geweest, zodat de discussies door hem mochten worden geopend. Namens zijn gehele fractie verklaarde de heer Meijer zich aldus bijzonder en thousiast over de talloze mogelijkheden van deze voormalige PEN-centrale, waar stellig veel van kan worden gemaakt, zelfs nu dit gebouw in het geheel niet als een droompaleis kan worden be schouwd. Spreekr nam echter gaarne aan dat de moderne jeugd best in staat mag worden geacht deze ruimte geheel naar eigen behoefte in te delen, zodat de P.v.d.A.-fractie zich gaarne achter het voorstel wenste te plaatsen. Vooral om dat er kort geleden ook nog zoveel geld aan de restauratie van „Beeckestijn" ten koste is gelegd. Ook de heer Zuurbier (P.P.R.) be tuigde zijn warme instemming met deze plannen, mede omdat de huidige situatie by het uitgaansleven voor de Velsense jeugd nogal het een en ander te wensen overlaat. Ook achtte hij het juist dat er met betrekking tot de beheersvorm nog geen beslissing was genomen, want vol gens spreker valt het te betwijfelen of de Velsense Jeugd Centrale nog langer als representatief voor de plaatselijke jongeren kan worden beschouwd. In dit verband verzocht hij het college hier vooral niet tot een soort „bevoogding" over te gaan. Eeven positief in zijn oordeel was de heer Kruisman (C.P.N.), die dan ook niet minder enthousiast met deze plannen instemde, zelfs al was hij ervan over tuigd dat de raad hiermee financieel vol komen in de mist zou varen. Doch dit kwam er volgens spreker niet in het minst op aan, omdat andere jeugdorga nisaties vroeger ook altijd ruim zijn ge subsidieerd. In dit geval heeft de heer Kruisman verder met genoegen waargenomen dat de ongeorganiseerde jeugd zich thans met zoveel kracht heeft gemeld, dat „de in slaap gedommelde ouderen van schrik uit hun stoelen zijn gevallen". En om dat bij het college de goede wil aanwe zig is gebleken en de jeugd zich enthou siast heeft getoond, moet er volgens spre ker op deze wijze iets goeds uit de bus kunnen komen. Nadat ir. Van Rijn (Prot.-Chr.) dit voorstel nog „een sprong in het duister" had genoemd en verder zijn ongeloof in de juistheid van de begroting kenbaar had gemaakt, kon wethouder O ckeioen dan eindelijk met de verdediging van het voorstel beginnen, welke hij in ver band met de tijdrovende behandeling kort wenste te houden. De grote belangstelling van de jeugd in de burgerzaal. de realiteit valt. Bovendien is het vol slagen onmogelijk voor een dergelijk laag bedrag op andere wijze een opper vlakte van drieduizend vierkante meter in bezit te krijgen, welke zich bovendien zo voortreffelijk leent voor het gestelde doel. Tenslotte achtte hij een positief be sluit van de raad dringend noodzakelijk, omdat het jeugdbeleid moet worden ge voerd tegen de achtergrond van het feit dat de huidige jongeren over enkele ja ren alweer volwassen zullen zijn. Beduidend minder enthousiast over de ze plannen Tiras ir. Schoonkind (V.V.D.), die het gebouw onlangs van on der tot boven had bekeken en daarbij tot de conclusie was gekomen dat men de begroting veel te krap heeft opgesteld. „Hier zal heel wat meer geld tegenaan moeten worden gegooid", meende spre ker, zodat hij vreesde dat de raad na goedkeuring van dit voorstel nog menig maal een aanvullend krediet krijgt te ver lenen. In plaats daarvan wilde ir. Schoonkind thans liever twee alternatieven in over weging geven, waarvan het eerste be stond uit het intrekken van deze begro ting en het toekennen van een startkre diet. Als tweede mogelijkheid noemde spreker een serieus onderzoek naar de kosten van een geheel nieuw gebouw, ech ter met een bescheidener opzet. Voor dit laatste was hij bereid een behoorlijk kre diet toe te staan. De heer Al gr a (Prot.-Chr.) gaf ver volgens te kennen eveneens de nodige on zekerheden in het voorstel te hebben ont dekt, ofschoon hij toch voldoende vertrou wen had in de jeugd van vandaag om dit experiment aan te durven. Alleen in formeerde hij naar de mogelijkheid dit plan in fasen te realiseren. Daarna liet de heer Witte (K.V.P.) zich echter weer als tegenstander gelden, ook al omdat hij vreesde dat de kosten aanzienlijk hoger zullen zijn dan de voor gelegde begroting vermeldt. Op deze wij ze blijft de raad naar zijn smaak nog op teveel punten in het duister tasten, met als resultaat een avontuur, waarvan de gevolgen thans onmogelijk kunnen wor den voorzien. Wel was de heer Witte overtuigd van de noodzaak voorzieningen voor de jeugd te treffen, maar dan toch op basis van meer betrouwbare gege vens. Vandaar dat spreker zich al eens heeft afgevraagd of het college zelf wel enig begrip heeft van de hieraan verbon den kosten, hetgeen hij echter sterk meen de te mogen betwijfelen. Daarom kwam de heer Witte tenslotte eveneens met twee alternatieven, het eer ste ongeveer gelijk aan dat van ir. Schoonkind met betrekking tot de even tuele mogelijkheden van een geheel nieu jeugdgebouw, met daarnaast het voorstel de verbouwing van de voormalige PEN- centrale voorlopig tot twee verdiepingen te beperken, om daarna op grond van de uitkomsten pas een definitieve beslissing te nemen. Op haar beurt zei mevrouw Harms- M a t s e r (P.S.P.) vervolgens weer van ganser harte „ja" tegen het voorstel, om dat haar fractie hier talrijke winstpunten ln had ontdekt, zodat zij niet anders kon dan de jeugd met deze onderneming het meeste succes te wensen. Daarbij werd er ln de eerste plaats door hem op gewezen dat het college rotsvast is overtuigd van de noodzaak een dergelijk gebouw voor de jeugd te realiseren. Volgens de wens van de toe komstige gebruikers behoeft een en an der slechts elementair te worden ver bouwd, zodat de werkzaamheden tot het strikt noodzakelijke beperkt kunnen blij ven. Vandaar ook de betrekkelijk lage uitkomst van de begroting, al gaf de wet houder toe dat er inderdaad nog wel ver dere kosten aan verbonden zullen blij ven. Maar deze vallen nog buiten het thans te behandelen voorstel en indien deze begroting straks werkelijk moet worden overschreden, dan zal dit slechts geschieden in gevallen, waar door de raad zelf om wordt gevraagd. Wat de alternatieven betreft moest de heer Ockeloen vaststellen, dat een even tuele nieuwbouw thans volkomen buiten (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op uitnodiging van Hoogovens organiseren de Stichting Evan gelie en Industrie en het Bedrijfsapos- tolaat op vrijdag 16 januari een bezoek aan dit bedrijf voor een groep van 45 rooms-katholieke en protestante geeste lijken uit de IJmond om hen nader te in formeren over het probleem van het ziek teverzuim. Na aankomst om half tien 's morgens maakt het gezelschap eerst een excursie naar de bedrijfsgeneeskundige dienst en de werkplaats voor minder-validen. Daarna houdt de chef van de bedrijfs geneeskundige dienst prof. J. de Groot, een inleiding over het functioneren van deze dienst in het algemeen. De bedrijfs psycholoog IJ. de Boer, die belast is met een onderzoek naar het ziekteverzuim, houdt vervolgens een lezing over de pro blemen, welke hiermee samenhangen. BEVERWIJK De noteringen aan de groentenveiling waren woensdag als volgt: andijvie 65-112, sla 18-28, spruiten 40-154, prei 55-129, witlof 95-112, uien 54-72, knol len 15-48, waspeen 13-29, breekpeen 12-27, boerenkool 7-26, rode kool 20-45, groene kool 12-28, witte kool 7-18. BEVERWIJK Woensdag golden op de bloemenveiling de volgende noteringen: amarylles 36, anjers 18-30, tros anjers 115- 175, anthurium 180-255, blauwe druif 26- 65, chrysanten.80-180, jaar rond 340-360, fresia 125-340, gerbera 25-56, hyacinten 12-44, irissen 550, narcissen 75-145, neri- nen 95-105, orchidee 70-110, roos 45-80, babyroos 120-340, tulpen 120-340. Planten: achmea 450, azalea 125-330, anthurium 450, begonia 65, begonia rex 140, cyclamen 125-440, poinsettia 90, hdera 130, hersthoorn 380, potchrysant 14-36, pri mula 60, St. Paulia 85, vriesia 450. De oppositie wenste zich echter niet tot andere gedachten te laten brengen en nadat de voorzitter de heer Van Os (V.V.D.) nog op beminnelijke wijze het verschil had duidelijk gemaakt tussen een stemmotivering en het deelnemen aan de discussies, konden uiteindelijk de stemmen worden geteld. Met als re sultaat een grote meerderheid van een entwintig voorstanders van een verbou wing en zes tegenstemmers: mevrouw Van Heel-Montijn en de heren Schoon kind en Van Os van de V.V.D., met aan hun zijde de heren Witte, Derriks en Kraetzer van de K.V.P. Na een dergelijk uitputtende behande ling van één voorstel, vergden de overi ge agendapunten nog slechts weinig tijd. Aldus werd de Velser Gemeenschap vlot een garantie verleend voor het vieren van de bevrijdingsdag, terwijl er ook geen bedenking kon worden beluisterd tegen het vaststellen van de tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke sportter reinen. De garantie voor een'geldlening ten behoeve van de Algemene Stichting voor Verzorging en Verpleging van Zwakzinnigen werd eveneens met grote instemming door de raad verleend. Voor het begin van de vergadering onderhielden loco-burgemeester H. de Boer en hoofdbode G. Kamkes zich nog even met de jeugdleiders. Wat de buitenhaven betreft gaf de heer De Boer als zijn menig: „De voor een oil-terminal van enige omvang, nog ge combineerd met andere havenfaciliteiten, vereiste infrastructurele voorzieningen kunnen diep ingrijpen in het stedebouw kundig patroon en het leefmilieu van de gemeente Velsen. Het is daarom toe te juichen, dat het al of niet aanleggen van een buitenhaven een punt van overweging is in de Commissie Zeehavenoverleg, waarin de inbreng van Velsen is verze kerd en waar de door mij bedoelde con sequenties zeker ook punt van overwe ging zullen uitmaken. Inzake de economische situatie in de gemeente Velsen hield de loco-burgemees ter de volgende beschouwing. „In de IJ mond kan aan de vraag van de industrie naar werknemers nog steeds niet ten vol le worden voldaan; dit ondanks het feit, dat in dit gebied ruim 3800 buitenlandse arbeidskrachten zijn tewerkgesteld en da gelijks ruim 8000 werknemers vanuit ver schillende delen der provincie hierheen reizen om te werken. Een alleszins gun stig beeld. Maar beziet men de werkge legenheid nader, dan komt men tot de conclusie, dat er een groot verschil be staat tussen de industriële werkgelegen heid op de noordelijke kanaaloever en die aan de zuidkant. Aan de noordkant zien we het moderne bedrijfsleven, dat zich door fusies, samenwerking, modernise ring en research aanpast aan de moder ne produktiemethoden en daardoor een plaats van betekenis in de Europese in dustrie weet te verwerven. Ik wil er in dit verband op wijzen, dat Hoogovens en de aangesloten bedrijven door opvoering en modernisering van de produktie er in slaagden in tien jaren de staalproduktie op te voeren van 1.1 miljoen ton tot 3.4 miljoen ton; een resultaat dat neerkomt op een verhoging van de arbeidsproduc tiviteit met tachtig percent. Een optimis tisch geluid komt ook van de papierin dustrie. De directie van dit bedrijf heeft zich de laatste jaren sterk ingezet voor opvoering van de efficiency en het in sa menwerking met andere ondernemingen vervaardigen van produkten, die aan de Op de publieke tribune. stand van de moderne techniek zijn aan gepast. Een schrille tegenstelling hiermee ver toont de werkgelegenheid op de zuidelijke oever. De visserijhaven IJmuiden ver liest steeds meer haar betekenis als re derijplaats. De IJmuider vloot, die in 1930 nog een 200 stoomtrawlers en loggers omvatte, bestaat thans nog slechts uit een twintigtal schepen, die dan nog voor een deel zijn bemand met vissers die el ders wonen. En juist in het afgelopen jaar werden twee van de modernste schepen aan de vloot onttrokken, terwijl plannen voor verdere afstoting bestaan. Wel spreekt men over nieuwe schepen die ver deraf gelegen visgronden gaan bewerken, maar deze schepen zullen wanneer ze komen en ook in IJmuiden aanvoeren de vis in bevroren staat aan wal brengen, hetgeen de betekenis van de afslag zal doen afnemen". Burgemeester De Boer vervolgde in dit verband met: „De invoering van de vijfdaagse werk week op de afslag was een logische aan passing aan het sociale klimaat in IJmui den. Maar vele vissershavens volgden dit vool-beeld niet. Het gevolg was, dat, een groot deel van de kottervloot, die vooral de dure vissoorten aanvoert, de aanvoer naar elders verlegde. De IJmuider zee visgroothandelaren, die voor 80 percent de Nederlandse visexport verzorgden, pas ten zich hierbij aan en kopen thans in belangrijke mate hun produkten in Urk, Den Helder, Stellendam en Harlingen in en laten een deel daarvan reeds in de aanvoerplaats bewerken. Door deze ontwikkeling kan de decen tralisatie in de aanvoer van zeevis niet meer als een tijdelijk verschijnsel worden beschouwd. Dit inzicht wordt gezien de verbeteringen en uitbreidingen van diver se havens ook door de regering ge deeld. Ook de bij de vissershaven gevestigde industrie stelt zich steeds meer in op een breder werkterrein. De enige overgeble ven visconservenindustrie verwerkt ook vruchten en vervaardigt ook honden- en kattenvoer. De koelhuizen zijn voor een groot deel bezet door de opslag van fruit, vlees en dergelijke. Bij de overige in dit gebied gevestigde industrie is een aantal moderne bedrij ven, die echter qua omvang toch klein blijven tegen de achtergrond van de aller wegen plaatshebbende schaalvergroting. Overheersend in dit gebied is echter een groot aantal bedrijfjes, die slechts een wankele basis voor de toekomstige werk gelegenheid vormen. Ik meen, dat deze aspecten bij het beraad over de verdere ontwikkelingen in onze gemeente niet buiten beschouwing zullen kunnen blijven". Aldus de conclu sie van de burgemeester. De heer De Boer stelde als tweede be langrijke zaak het onderwijs aan de orde. In dit verband betoogde hij: „Een aan deze tijd aangepast onder wijs vraagt een structurele hervorming. Het klassikale stelsel zal moeten plaats maken voor individueel gericht groeps- en persoonsonderwijs, waarbij de leer kracht niet langer optreedt als de doce rende autoriteit, doch als de helpende leidsman van de leerling. Reeds in het basisonderwijs zal bij de leerling de grondslag moeten worden gelegd voor een werkhouding, die wordt gekenmerkt door een actief gedrag, dat gericht is op het leren door zelf ontdekken en door een kritische instelling ten opzichte van de leerstof. De kennisexplosie, die wij thans plaats zien vinden, stelt ons voor de I vraag of wat vandaag waarde heeft, mor gen al niet achterhaald is. Opvoeden tot I levensbekwamheid, zodat de leerlingen van nu, straks in staat zijn zich aan te I passen aan nieuwe situaties en zich zelf I de kennis te verschaffen die op dat mo ment noodzakelijk is, lijkt de voornaam - I ste taak van de school te zullen worden. Onderwijs en ouders staan veelal nog huiverend tegenover dit onderwijsdoel. Onzekerheid verscheurt de veilige beslo tenheid van ons traditioneel onderwijs stelsel, maar stemt ook tot nadenken over en een zich rekenschap geven van het bestaande, dat zal leiden tot een ver snelde ontwikkeling en hervorming van het onderwijs. Het spreekt vanzelf dat de jeugd, die bij dit alles zo nauw betrok ken is, niet onmondig kan en mag blij ven." In het algemeen, dus niet speciaal met betrekking tot het onderwijs, voegde de heer De Boer hier later aan toe: „Schaal vergroting enerzijds, decentralisatie an derzijds vormen een opgave voor de be leidsvoering, die ten zeerste is gebaat bij een niet door traditie belaste, vin dingrijke instelling en aanpak van hen, die nu en straks tot besturen geroepen zijn". Nadat de burgemeester had gesproken over de conflictsituaties met name tus sen de oudere en de jongere generatie, stelde hij vast „Deze zullen moeten worden opgeheven, zodat de stromingen elkaar wederzijds kunnen beïnvloeden, zodat jongeren en ouderen elkaar weer leren verstaan en op de juiste wijze be naderen. Alleen door onderling begrip en samenwerking tussen de groepen, tussen jong en oud, kan worden gewerkt aan een goede leefgemeenschap, aan een door al len gedragen maatschappelijke orde. Daar die per definitie door de jongeren van vandaag zal worden gevormd, zal het historisch gelijk wel aan hun kant liggen. Dat realisere men zich!" De burgemeester besteedde voorts in zijn jaarrede aandacht aan de belang rijkste ontwikkelingen en gebeurtenissen in de gemeente in het afgelopen jaar. Sprekend over het uitgebreide terrein van de geestelijke volksgezondheid gaf de heer De Boer als zijn mening, dat in het alge meen het streven gericht moet zijn op het verkrijgen van een duidelijke struc tuur en op coördinatie van de vele be staande instituten en regionale samenwer kingsorganen. Inzake de woningbouw noemde de bur gemeester de volgende cijfers: er kwa men in het vorige jaar 565 nieuwe wonin gen gereed, waarvan 360 in Zeewijk. Een 800-tal woningen zijn of komen binnen kort in aanbouw. Huisvestigingsmogelijk- heden voor meer dan 400 bejaarden zijn in voorbereiding. Niettemin staan er nog 2400 namen op de wachtlijst van het Bureau Woonruimteverdeling. ADVERTENTIE 'n Goede wasautomaat koopt bij een ver trouwd adres Candy S45 inh. 5 kg 498,— Candy S65 inh. 5 kg 648,— incL wasdemonstratie thuis i Zanussi, Erres en Edy wasautomaten heeft L. Nieuwstraat - IJmuiden teL 14654 Wij verzorgen vakkundige aansluiting De betaling kunt u regelen Kienen en dansen. De Indische Ver eniging Kennemerland DES organiseert op zaterdag 17 januari om 20 uur in het verenigingsgebouw aan de Parmentier- straat 2 in Beverwijk een kienavond. Er kan tevens worden gedanst op de muziek van een combo onder leiding van de heer Van der Velde.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7