PvdA WIL ABORTUS DOOR ARTSEN LEGALISEREN dit is een gekleurd verhaal Lof van oppositie voor het hogeschoolbeleid Pater en zuster op PPR-lijst TOPGESPREK OVER AMSTERDAMS TEKORT I Vragen over borgsom bij BP-Statenleden Caravans en tweewielers in de RAI Man trachtte taxichauffeuse aan te randen EVENTUEEL INITIATIEFVOORSTEL Eerste Kamer Zwaardere straffen voor illegale wapenhandel Dr. Kohnstamm betreurt uitlating Naftuur gebied in Limburg wordt wellicht gespaard Tien mille beloning in moordzaak pompbediende C.O.C. in beroep bij Raad van State EXAMENS Koekoek meermalen kandidaat IN HAAR SOORT GROOTSTE EUROPESE TENTOONSTELLING Ontevredenheid bij verplegenden in de psychiatrie Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 altyd RIVELLA thuis, op Üw gezondheid! 5 Wetsontwerp ingediend Justitieverslaggevers in aparte sectie NVJ Na actie hoogleraren In Limburg Geen erkenning SLANKE Brommers Actie in Den Bolder ADVERTENTIE Frisdrank moet écht fris zijn. Rivella is puur-natuurlijk, zuiver als kristal, Rivella bevat géén kleurstoffen of conserveermiddelen. Tot zover: een ongekleurd verhaal. Maar om U keuze te bieden tóch twee kleuren. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor ledereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid dr. J. H. Lamberts heeft staatssecreta ris Kruisinga van Volksgezondheid een ultimatum gesteld van drie maanden over abortus. Dokter Lamberts (P.v.d.A) zei gisteren in de Tweede Kamer: óf de staatssecretaris komt binnen drie maan den met een wetswijziging, óf mijn par tij komt met een initiatiefvoorstel. Dok ter Lamberts, die dertig jaar huisarts is geweest, wil dat artsen in erkende zie kenhuizen of inrichtingen abortus kunnen verrichten. Hij had kritiek op de onlangs ingestel de Abortus-commissie. „Wij menen dat deze commissie veel te laat is ingesteld en bovendien menen wij, dat deze com missie met uitzondering van enkele leden als een vertragingscommissie moet wor den gezien", zei hij. Hij vroeg wijziging van het Wetboek van Strafrecht, opdat abortus provocatus wordt toegestaan. Bij het debat over de Volksgezondheid kwam ook de milieuhygiëne ter sprake. De schade die de vervuilers van lucht en water de volksgezondheid toebrengen, moeten ook op een of andere manier in rekening worden gebracht, zei staatsse cretaris Kruisinga, die van oordeel was dat er bij het aantrekken van industrieën een toelatingsprocedure dient te zijn dié alle betrokkenen maximale inspraak ver schaft. Dr. Lamberts was ernstig bezorgd over de toenemende vervuiling van het milieu. Hij wilde parlementaire controle op industrievestigingen. Projecten als Pechiney in het Sloegebied en het Hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte kunnen naar zijn mening desastreuze gevolgen hebben voor de gezondheid. Mr. Imkamp (D'66) sprak zich uit voor een aparte mi nister voor de milieubeheersing. Mr. Imkamp vroeg voorts voor de be strijding van de gladheid op de wegen naar andere bestrijdingsmiddelen dan zout te zoeken. De hoeveelheid van 400.000 ton zout, die jaarlijks nodig is om (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het P.v.d.A.-Eerste- Kamerlid prof. De Rijk, heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van Onderwijs en Wetenschappen in de se naat, minister Veringa een compliment gemaakt voor diens hogeschoolbeleid. De betrekkelijke rust aan universiteiten en hogescholen in het nieuwe studiejaar is volgens prof. De Rijk voor een niet on belangrijk deel te danken aan deze be windsman. Voor een oppositiepartij had de P.v.d.A. -senaatsfractie opvallend veel waardering voor het hele onderwijsbeleid. Prof. De Rijk keerde zich tegen de opvatting van mr. Schelfhout, (K.V.P.) die gezegd had dat „kleine pressiegroepen" de macht DEN HAAG By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt personen die van het vervaardigen, her stellen, of afleveren van vuurwapens een beroep of gewoonte maken zwaarder, dan tot nu toe, namelpk met maximaal vier jaar gevangenis te kunnen bestraffen. Ook aflevering van vuurwapens, onverschillig door wie en voor welk vuurwapen, zal voortaan als een misdryf worden be schouwd dat met vier jaar gevangenis kan worden bestraft. De strafverzwaring op in-, uit- en door voer, het vervoer, vervaardigen, herstel len en voorhanden hebben geldt ook voor lichtere vuurwapens als, geweren, pistolen en revolvers. De groep „zeer gevaarlijke vuurwapens" zal worden uitgebreid met o.a. pistoolmitrailleurs, raketwerpers, (Ba zooka's) en Molotov-cocktails. Minister Polak verwacht dat de wapen wetgeving in de Benelux-landen zal wor den geharmoniseerd. Dan zal in Neder land een ontwerp voor een nieuwe wapen wet worden ingediend. In ons blad van zaterdag 24 januari heeft dr. Kohnstamm, lector in de ontwik kelingspsychologie, enkele opmerkingen gemaakt over zijn collega's, die hij achter af betreurt. In het artikel wordt verwezen naar wat anderen doen om kleuters uit het milieu der minst geschoolden voor te bereiden op de lagere school. Uit dit artikel zou men kunnen lezen, dat het werk van het Peda gogisch Centrum in Enschede en dat van dr. Grandia (Rotterdam) en drs. Gerstel (Haarlem) niet oorspronkelijk zou zijn. Dr. Kohnstamm vraagt nadrukkelijk om bij de lezers deze mening weg te nemen. Hij heeft juist veel waardering voor wat genoemde personen en instantie verrich ten. Hij betreurt slechts dat ieder, door in de contacten met de pers alleen over eigen werk te spreken, de indruk wekt de enige te zijn die op dit terrein bezig is. Overigens wijst de heer Kohnstamm erop, dat het door onze correspondent geschreven arti kel van redactiewege is bekort. Hij meent dat de bedoelde uitlatingen werden ver zacht door toevoegingen, die bij deze be korting zijn weggelaten. willen om de universiteiten om te vor men tot een seminarie van activisten". Ook senator prof. Van Hulst (C.H.U.) meende dat er nog steeds sprake is van „destructieve krachten", die zich vaak verschuilen onder de vlag van de onder wijsvernieuwing. Van verschillende kan ten werd er bij de minister op aange drongen haast te maken met een meer jarenplanning voor het totale onderwijs. Volgens mr. dr. De Vries (C.H.U.) moet de minister nog vóór het nieuwe cursusjaar voldoen aan de wensen van de erkende lerarenopleidingen. Drs. De Koning (A.R.) waarschuwde ervoor dat de middenschool niet te haas tig wordt ingevoerd. Mevrouw drs. Schouwenaar-Franssen (V.V.D.) hield een pleidooi voor ouders- en docentenvereni gingen per school, naar het voorbeeld van de Amerikaanse „parents-teachers- associations". UTRECHT. Opgericht is de sectie jus titieverslaggevers van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten. Het doel van de sectie is het bevorderen van een goede communicatie tussen pers en justitie. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, had voor deze bijeenkomst zijn kamer in het paleis van justitie aan de journalisten af gestaan. De Nederlandse Órde van Advo caten stuurde een telegram om instemming met het initiatief te betuigen. de gladheid te bestrijden, betekent een toeneming van de bodemverzilting. Mevrouw mr. E. Veder-Smit (V.V.D.) bepleitte een onderzoek naar achtergron den van spanning en vermoeidheid in on ze samenleving. Als mogelijke oorzaken noemde zij in dit verband de invloed van de hoogbouw, het wonen in grote stede lijke concentraties, de geluidshinder en de invloed van de massa-communicatie- middelen. Drs. Tilanus (C.H.) bepleitte invoering van een nieuwe medische ethiek, die meer is afgestemd op de medisch-tech- nische macht over leven en dood waar over de arts van deze tijd beschikt en die leidt tot onbehagen over zijn optre den. Hij kreeg de toezegging dat de Ge zondheidsraad zal worden gevraagd zich op deze problemen te bezinnen. UTRECHT Het provinciaal bestuur van Limburg en het gemeentebestuur van Bergen (L.) overwegen gehoor te geven aan de bezwaren van hoogleraren, lectoren en leden van de wetenschappeiyke staf van de Utrechtse en Nymeegse universiteiten tegen de voorgenomen ontgronding van de stuifzand- en heideterreinen van de Gemeente- en Bergerhelde. Onlangs protesteerden de hoogleraren in een brief aan onder meer het provinciaal bestuur tegen afgraving van dit gebied op grond van de uitzonderlijke milieu-hygië nische, natuurwetenschappelijke en cul tuur-historische waarde van het terrein. Natuurwetenschappelijk onderzoek door beide universiteiten leidde tot de conclusie, dat het stuiflandschap ten oosten van de Maas tussen Venlo en Mook een eigen geologische en biologische formatie vormt, die uniek is in West-Europa. Het provinciaal bestuur zal nu de mo gelijkheden bekijken om elders tot zand winning over te gaan. Tevens werd de mededeling gedaan dat de zandwinning op grote schaal in de Brunssumse heide defi nitief van de baan is. Provinciale Water staat verleent thans uitsluitend ontgron dingsvergunningen in het landbouwgebied ten zuiden van de Brunssumse heide. DEN HAAG. De officier van Justi tie in Dordrecht heeft een beloning uit geloofd van f 10.000,— aan degene, die aanwijzingen of inlichtingen verstrekt, die leiden tot de aanhouding, althans tot het bekend worden van de dader of daders van de op donderdag 11 of vrijdag 12 september 1969 gepleegde gewapende overval op de 46-jarige benzinepompbe diende G. J. Alewijn. De bediende werd door pistoolschoten om «het leven ge bracht in een benzinestation in Willems dorp nabij de Moerdijkbrug. (Van onze correspondent) VENLO. Op de provinciale verkie zingslijst van de PPR zijn een pater en een zuster geplaatst. De pater, drs. F. Tausch, is provinciaal van de congregatie Mariann Hill uit Ar- cen en staat op de lijst op de veertiende plaats. De zuster, mej. A. Buijs, behoort tot de zusters van de Goddelijke Voor zienigheid uit Venlo. Op de verkiezings lijst wordt hun status niet vermeld. De regering is bereid enkele tientallen miljoenen guldens op tafel te brengen voor Amsterdam dat in een financieel benarde positie verkeert. De stap die in regeringskringen „een zeer aan zienlijke vermindering van het Am sterdamse begrotingstekort" werd genoemd, geldt de lasten van het bus- en tramvervoer en de rente van de enorm opgelopen schulden. Ook is be sloten Amsterdam nog 2,5 miljoen gulden te geven om de inkomsten derving door het teruggelopen in wonertal goed te maken. Alle maat regelen moeten worden gezien als tijdelijk soelaas, in afwachting van definitieve beslissingen. Gisteren heeft het gemeentebestuur van Am sterdam een ontmoeting gehad met de regering om te spreken over de moei lijke financiële positie van de hoofd stad. Mogelijk zal de komende kabi netsvergadering (vrijdag) een beslis sing nemen over de kostbare aanleg van het Amsterdamse stadsspoor. Op de foto van links naar rechts: burge meester Samkalden, minister Beer- nink, de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland mr. Kra nenburg, wethouder Polak van Finan ciën en minister Witteveen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het beroep van de Ne derlandse Vereniging van Homofielen, COC, tegen het Koninklijk Besluit van 27 maart 1969, waarbij de staat weigerde de vereniging rechtspersoonlijkheid te ge ven, diende gisteren voor de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State. Mr. E. M. Enschede betoogde na mens het COC, dat deze vereniging door het weigeren van de rechtspersoonlijk heid in de hoek van de gelegenheidgevers wordt gedrukt. Mr. Enschede wees erop, dat het COC in diverse officiële instanties zitting heeft en waarnemer is bij de Raad voor Welzijn, het officieel advies college van het ministerie van CRM. Hij betoogde dat de door de minister gestelde norm lang niet altijd reëel is. Namens de minister van Justitie voerde mr. E. Droogleever Fortuin aan dat het COC bepaalde faciliteiten biedt die in strijd zijn met de huwelijkstrouw. Daar door zou het COC, ondanks haar vele goede sociale en maatschappelijke arbeid, handelen in strijd met de rechtsorde. Handhaving van de rechtsorde is belang rijker omdat het hier een algemeen be lang betreft en niet een groepsbelang ddt de COC behartigt. Hij bestreed de mening dat de minister door zijn weigering dis criminerend zou werken. UTRECHT Geslaagd voor doctoraal examen diergeneeskunde N. H. Lieben, Haarlem. (Van onze correspondent) EMMEN. Het Tweede-Kamerlid mej. m.r E. A. Haars (C.H.U.) uit Breukelen heeft de minister van Binnenlandse Za ken gisteravond vragen gesteld over de mededeling van het hoofdbestuur van de Boerenpartij in het weekblad „De Vrije Boer" van zaterdag 24 januari, waarin staat dat het hoofdbestuur van alle kan didaten van deze partij voor de Provin ciale Staten een waarborgsom van 2000 gulden eist. In het blad „De Vrije Boer" van 24 januari staat, dat het hoofdbestuur nood gedwongen tot deze maatregel is over- egaan, omdat er enkele symptomen zijn die waakzaamheid vragen. „Helaas is in het verleden een te hoge prijs betaald voor geschonken vertrouwen dat later werd beschaamd", aldus het blad, doelend op het feit dat veel B.P.-leden na geko zen te zijn de partij hebben verlaten. Mej. Haars vraagt minister Beernink of hij niet van mening is dat een gekozen Statenlid dat deze waarborgsom heeft be taald, zich zal hebben af te vragen of hij de eed kan afleggen „dat hij om tot lid van de Staten benoemd te worden direc- telijk of indirectelijk aan geen persoon onder welke naam of voorwendsel ook enige giften of gaven beloofd of gegeven heeft". Voorts vraagt het Kamerlid: „Acht de minister de eis gesteld aan een kandidaat- Statenlid om een waarborgsom te betalen niet in strijd met de algemene democra tische beginselen, dat ieder die aan de ADVERTENTIE AMSTERDAM. In de RAI te Am sterdam start morgen de tentoonstelling van vrachtautomobielen. Als deze ten toonstelling (waarvan elders in dit blad een pagina is gewijd) voorbij is komt op 21februari de beurt aan caravans en twee wielers. Deze caravan-tentoonstelling is groot opgezet en beslaat alle hallen van het RAI-gebouw en zelfs de balkons, met uitzondering van de Amstelhal aan de noordzijde, waarin de tweewielers worden getoond. Aangenomen mag worden dat de ten toonstelling van caravans de grootste in haar soort in Europa is. In totaal nemen 131 exploitanten uit tien landen deel, er worden ruim vijfhonderd modellen ge toond. De belangstelling voor caravans, een samenvattend woord voor tourwagens vouwwagens, wooncaravans, kampeer- autos en bagage-aan-hangers, is de afge lopen tien jaar zeer sterk gegroeid: in 1960 waren er in Nederland 10.000 ca ravans, vorig jaar is het aantal van 100.000 overschreden, 20.000 zijn er vorig jaar verkocht. Ondanks de verschillende herkomst en de verschillende economische structuur van de diverse producerende landen blij'it dat in Nederland het grootste percenta ge van het aanbod 18,3percent in de prijsklasse van 5 tot 6.000 gulden ligt, .61,6 pet. ligt in de categorie van 4 tot 8.000 gulden. De goedkoopste tourwagen kost min der dan 2.000 gulden, de meest exclusie ve stacaravan kost meer dan 20.000 gul den. Dat de Nederlandse industrie in de ca ravanwereld meetelt blijkt wel hieruit, dat 113 van de getoonde modellen van Nederlandse herkomst zijn. Nederland staat daarmee op de derde plaats, na West-Duitsland (176) en Engeland (164). Voorts zijn er caravans uit België, Frank rijk, Italië, Joegosloavië, de DDR en Denemarken. Meer nog dan bij voorgaande gelegen heden wordt dit jaar aandacht besteed aan voorlichting van bezitters en aspi rant-kopers van caravans. De ANWB neemt als gebruikelijk een belangrijke plaats in bij de verstrekking van tech nische en toeristische adviezen. Een groot aantal stands geeft bovendien ge richte voorlichting over alle facetten van het „caravannen" en een visie van ad viezen over onderhoud en herstel, finan ciering en verzekering tot inlichtingen over deelneming aan winterkampen. FOCWA, de Nederlandse vereniging van ondernemers in het carrosseriebe- drijf, die reeds in overleg met soortge lijke nationale organisaties in West-Duits land, Oostenrijk, Zwitserland en Dene marken richtlijnen heeft opgesteld voor bedrijven die zich bezighouden met on derhoud en vooral in het hoogseizoen snelle reparaties van caravans, tracht samen met de zusterorganisaties een in ternationaal net van caravan-seryice-be- drijven in West-Europa op te bouwen. De vice-voorzitter van de afdeling fa brikanten en importeurs van de Neder landse vereniging de Rijwiel Automobiel Industrie (RAI), de heer G. Bakker Schut, zei gisteren in de RAI dat aan het begin van dit jaar het aantal brom fietsen op 1,95 miljoen werd geschat en dat mag worden verondersteld dat over enkele maanden de tweemiljoenste brom fiets wordt verkocht. Het topjaar was tot dusver 1967 met een verkoopcijfer van ongeveer 315.000. Vorig jaar werden er ongeveer 275.000 verkocht en hij veronderstelde voor dit jaar een cijfer van 3000.000. In 1975 zou den er 2,5 miljoen brommers in Neder land zijn. Bij motorfietsen komt het accent steeds meer op de sportiviteit te liggen, aldus de heer H. Harmsze van het weekblad Motor. Vóór de Tweede Wereldoorlog wa ren er 65.000 motorrijders en er is na de oorlog een tijd geweest dat er 133.000 waren. Nu zijn er ongeveer 45.000. Het aantal scooters in 1964 was met 71.600 de top bereikt loopt steeds sterker te rug. Vorig jaar waren er, blijkens CBS- cijfers 30.000. Er werden er 100 geïm porteerd. Spectaculair wordt de verkoop van het aantal fietsen in Nederland, nadat de fietsenproduktie van 1959 (696.600) tot 1966 langzaam was teruggelopen (518.200) Er zijn thans bijna 7,75 miljoen fietsen in Nederland en dit gerenommeerde fiet- senland komt daarmee op de vijfde plaats, na West-Duitsland (20 miljoen), Enge- lan (12 miljoen), Frankrijk en Italië (10 miljoen). Bijna onder aan staat het an dere Europese fietsenland Denemarken met 2,2 miljoen fietsen op 4,5 miljoen Denen. wettelijk gestelde vereisten voldoet voor een partij kandidaat gesteld kan worden, ongeacht zijn vermogenspositie?" Verder merkt mej. Haars op dat de heer Koekoek uit de Gelderse plaats Ben- nekom op verschillende provinciale kan didatenlijsten voorkomt. Zij vraagt of de minister dit niet in strijd acht met de Provinciewet, waarin wordt bepaald dat men uitsluitend in de provincie van zijn inwoning kan worden gekozen. De heer Koekoek zou dus alleen in Gelderland op de lijst kunnen worden geplaatst. WEERT Een 27-jarige taxichauffeuse uit Roggel heeft afgelopen vry dagnacht meer dan drie uur voor haar leven moe ten vechten tegen een klant die haar wilde aanranden. Dit is pas gisteravond bekend geworden. De man, een 23-jarige inwoner van Weert, liet zich vanuit een bar in Heijt- huysen door de vrouw naar een door bos omzoomde weg rijden in de omgeving van Weert. Daar liet hij haar stoppen en greep haar bij de keel. De man eiste met haar lichamelijk contact, hetgeen de vrouw weigerde. Daarop heeft zich een langdurig ge vecht ontwikkeld, waarbij de man met slaan en stompen zijn doel trachtte te bereiken. Hij dreigde haar te vermoorden. Tenslotte kroop de man achter het stuur en reed met de vrouw Weert binnen. In de stad werd de auto door de politie klemgereden. De politie was gealarmeerd toen de echtgenoot van de chauffeuse melding had gemaakt van het onverwach te lange uitblijven van zijn vrouw. (Van onze correspondent) DEN DOLDER. Door hun praktyk- ep rapportenboekjes in te leveren hebben de sympathisanten van de actiegroep „Wil lem", die opereert van uit de psychiatri sche inrichting Willem Arntszhoeve in Den Dolder zich opzetteiyk onmogelijk gemaakt staatsexamen te doen ter afsluiting van hun opleiding tot psychiatrisch verpleeg kundige. Over de opleiding heerst, alge mene ontevredenheid. De directie van de inrichting heeft zich achter de actie van de leerling-verplegenden gesteld. De actiegroep zegt dat de opleiding voor slechts twintig percent de psychiatrische verpleegkunde behandelt. De opleiding moet geheel aan de eisen van vandaag worden aangepast. Hierover moet een wetsverandering worden aangebracht, al dus de protesterenden. De inspecteur van de geestelijke volks gezondheid dr. Meyerink heeft zich in grote lijnen achter de actie gesteld, maar ook gewezen op de consequenties van een duidelijke scheiding in de opleidingen zie kenverpleging en psychiatrische verple ging. De inspecteur merkt op dat door de- scheiding de uitwisselingen in EEG-ver- band niet meer mogelijk zijn. De actie groep vindt dit argument niet zo belang rijk omdat zij de opleiding in Nederland op een hoger niveau vindt liggen dan die in het buitenland. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn p eumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn t« verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2