Para s en mensenredders vermaakten de bezoekers van het IJmuider strand Herbouw molen De Kat kostbare zaak Kettingbotsingen Velser tunnel u l;-. s COMITÉ WIL SLAGEN Bouwkeet autobrand Haarlem Haarlem-Noord IJmuiden in HOOGOVENS IJMUIDEN Auto op Rijksweg 9 uitgebrand Kortsluiting veroorzaakte Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Ongeveer 50 mille in kas Valscherm van laatste parachute springer liet het '-weten afgebrand IJMONDVISSERS Van Hattum Serie inbraken in woning aan Laan van Kanaan Onthulling van plastiek in bibliotheek Hengelaar en vis: natje en droogje Koninklijk goud medewerker Buit ruim 300 bij inbraak in kantoor ^aaptdag m AIMUTDER COURANT m! 1'972 (Van een onzer verslaggevers) aan Knip uit of noteer datum en plaats. Dinsdag 1 augustus, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Hotel Royal, Kennemerlaan 93 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. Bromfietser verleende geen voorrang kwamen zonder enig probleem te recht op het brede, gedeeltelijk van badgasten vrijgemaakte strand ten zuiden van de zuidpier. De derde dappere springer kwam in aanmer king voor een nat pak. Dat was de in structeur van de para-club „Icarus” uit Hilversum, waarvan alle drie de parachutisten lid zijn. IJMUIDEN. Bengelend aan veel kleurige bestuurbare parachutes daalden zaterdagmiddag aan het strand van IJmuiden drie parachu tisten vanuit de zonnige wolkenhe mel neer. Twee van hen, de dames Tine Huisman en Ellen Bussemaker - k i (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Statig zwevend kwamen de parachu tisten van „Icarus" uit Hilversum de hemel uit zweven en tot tweemaal toe werd het afgezette deel van het IJmuider strand zonder haperingen bereikt. VELSEN. Vrijdagmiddag tussen vijf en zes uur waren in de oostbuis van de Velser tunnel bij vier kettingbotsingen dertien personenauto’s betrokken, waarbij in enkele gevallen van aanzienlijke mate riële schade sprake is geweest. Geen en kele bestuurder heeft hierbij echter per soonlijk letsel opgelopen. Door deze aanrijding ontstond de ge bruikelijke file, welke twintig minuten later bijna was opgeheven, toen op de BEVERWIJK. De uitslagen van de vierde onderlinge viswedstrijd van de U- mondvissers waren: A-korps: 1. Geursen. 341 punten, 2. Waterlander 323 punten. 3. Dut 315 punten. B-korps: 1. Schoorl 439 punten. 2. Verdiep 372 punten. 3. Lock 145 punten. C-korps: 1. J. Alders 208 punten, 2. Vloon 78 punten, 3. Dekker 77 punten. De tussenstand is nu: A-korps: 1. Geursen 989 punten, 2. Waterlander 958 punten en 3. Kanon 825 punten. B-korps: 1. Schoorl 670 punten, 2. Verdiep 431 punten, 3. Lock 281 punten. C-korps: 1. J. Alders 757 punten, 2. Dekker 99 punten en 3. Spieker 85 punten. De volgende wedstrijd zal in het Noordhollandse Kanaal worden gevist op 13 augustus. Het vertrek is om vijf uur bij J. Waterlander Hoflanderweg - hoek Laan der Nederlanden. (Van een onzer verslaggevers! BEVERWIJK. In de kantine van het hoofdkantoor van Van Hattum en Blan- kevoort heeft zaterdag een korte officiële plechtigheid plaats gehad bij het afscheid van een medewerker, die op de dag van zijn vertrek tevens 40 jaar in dienst was van dit bedrijf. Het gold de heer J. D. A. Heerbaart, woonachtig in Rhenen, alge meen inspecteur van het machinepark. Bij afwezigheid van burgemeester J. C. S. Bruinsma heeft ir. F. van Hattum, voorzitter van de Raad van Commissaris sen van de Stevin-groep de heer Heer baart toegesproken en hem een koninklij ke onderscheiding opgespeld, namelijk de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In intieme kring bleef men daarna nog enige tijd feestelijk bijeen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de nacht van vrij dag op zaterdag moest de brandweer van Beverwijk met een wagen uitrukken om op de oostelijke rijbaan van rijksweg 9 een in brand staande personenwagen te blussen. De eigenaar van de wagen, een inwoner van Den Haag was niet verzekerd. De brand is vermoedelijk wegens kortsluiting ontstaan. Het wrak is zaterdag door de dienst openbare werken weggesleept. HEEMSKERK. Twee 18-jarige inwo ners van Amsterdam zijn zondagmiddag omstreeks half twee gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Jonk heer Geverslaan - Kerkweg. Zij zijn met onder meer een gebroken sleutelbeen en gebroken ribben in het St. Jozefziekenhuis opgenomen. De Amsterdammer reed met een even oude plaatsgenote als duo-passagiere op een bromfiets over de Kerkweg en ver leende volgens de politie geen voorrang aan een 23-jarige Zaandammer, die met lijn auto over de Jonkheer Gevenslaan «eed. linker rijbaan een Haagse automobilist met grote snelheid op de zich voor hem bevindende auto inreed. Deze botsing kreeg de traditionele kettingreactie bij drie andere auto’s, waarvan er twee ge heel werden vernield en aldus voor de sloop moesten worden bestemd. Van een derde auto werd de motor nog ontzet. Kort daarop werden bij een derde ket tingbotsing opnieuw vier personenauto’s betrokken, waarvan er een eveneens voor „total loss” kon worden verklaard. Instructeur Tommy Wilschut, wiens Wing-parachute niet open wilde gaan moest zijn reserve valscherm gebruiken om toch nog veilig be neden te komen. Hij maakte daar door zijn vijfde sprong in het water, maar het was zijn eerste zeesprong. De heer G Hoek haalde op een gegeven moment een vis op en dacht de buit al binnen te hebben Bij het binnenhalen ging hij echter onderuit en belandde zelf in het water. Zijn verblijf daar was geluk kig van korte duur en de heer Hoek, niet vooi een kleintje vervaard, zette de strijd voort. Hij veroverde zeven vissen en ein digde als derde in de B-afdeling, die de heer J. Glas Sr. als winnaar had. De winst in de A-afoeling ging naar de heer J. v.d. Waa en in de Ere-afdeling naar de heer A. Schaper VELSEN. In totaal 216 bovenmaatse vissen en één hengelaar zijn uit het water op bet droge gebracht Dat was het resul taat van de V'erde competitiewedstrijd van de hengelsportvereniging „Velsen”, die zaterdag plaatsvond aan de Langereis bij het Niedorperverlaat. Zijdelings was hier vijf minuten later een vierde botsing het gevolg van, doordat een 63-jarige inwoner van Amsterdam zich achter het stuur liet afleiden door een naderende suveillance-auto van de politie. Hij botste daardoor op de voor hem rijdende auto, die vervolgens op een derde wagen inreed. Hier was de schade van een geringer omvang. UITGEEST Het begint er naar uit te zien, dat de acties van het comité „Her bouw De Kat” zullen gaan slagen. In de directe nabijheid van de vorig jaar afge brande molen liggen nu door de gemeente Haarlem beschikbaar gestelde molenon derdelen, die door molenmaker Poland uit Heerhugowaard langzaam tot een vol waardige en fraai uitziende achterkant- kruiser moet wordn herschapen. Het co mité is thans in het bezit van ongeveer vijftig duizend gulden. Het merendeel van dit geld, ongeveer 40.000 is afkomstig van de maatschappij, waarbij de Kat was verzekerd, en de overige tienduizend gulden zijn door het comité met talrijke acties onder de bevol king van Uitgeest bij elkaar gehaald. Maar om op het nog goed intact zijnde (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vrijdagmiddag 18 aug. woidt in de in aanbouw zijnde bibliotheek aan de Kerkstraat een plastiek onthuld. He’ plastiek is ontworpen en vervaardigd door de heer P. H. Schoenmaker. De onthulling vindt plaats om ongeveer 16 uur BEVERWIJK. Zondagavond bemerk ten bewoners van een woning aan de Laan van Kanaan, dat onbekenden zich toegang tot het huis hadden verschaft. Uit een kast in de woonkamer verdween een por emonnee waa. in f 90 zat, en uit een kas op de slaapkamer namen de onbe kenden een bedrag van zestien gulden mee De bewoners verklaarden tegenover de politie, dat in de afgelopen weken de woning vier maal het doelwit van inbre kers was geweest. De totale buit beloopt ongeveer ƒ200. Deze serie werd om 17.05 uur ingezet door een 24-jarige inwoner van Purme- rend, die even te laat merkte dat de voor het rijdende file snelheid was gaan min deren. Hij botste daardoor tegen zijn voorganger, met als resultaat een flinke schade aan beide personenauto’s. HEEMSKERK. Zaterdagavond om streeks 7 uur is de auto van een 19-jarige inwoner van Heerhugowaard door onbe kende oorzaak in brand geraakt op vluchtstrook van de westelijke rijbaan van rijksweg 9. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de auto totaal uitbrandde. De eigenaar was niet verzekerd. CASTRICUM. In de nacht van zon dag op maandag om ongeveer kwart over vier is tegenover het Wisseven in plan Molendijk een bouwkeet totaal afge brand. In de keet was een tweede bouwkeet opgeslagen. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft een sterk vermoeden, dat de bouwkeet door onbekenden in brand is gestoken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vrijdagnacht is er uit het kantoor van Sunart in de Breestraat driehonderd gulden gestolen uit een geld kistje, dat in een lade stond. Voorts ver dween er f 15 uit een sigarendoosje. fundament van De Kat een nieuwe acht- kant-kruier te bouwen is meer nodig dan die halve ton. Het comité denkt in de richting van de anderhalve ton. Een ge weldig bedrag, maar de leden van Her bouw De Kat staan geenszins sceptisch tegenover de idee, dat die resterende pen ningen ook wel binnen komen. De molenonderdelen, die thans bij de verwoeste De Kat liggen, zijn afkomstig uit Haarlem. De gemeente kreeg het mo lenpakket indertijd van de Vereniging De Hollandse Molen, die de molen op haar beurt weer ten geschenke had gekregen van de scheepsbouwer Comelis Verolme. Haarlem zag nu geen kans meer om de molen op te bouwen vanwege de enorme kosten, die hieraan zijn verbonden. Dat het in Uitgeest wel mogelijk is, ligt aan het feit, dat de fundering van de Kat nog intact is en het opbouw-karwei heel wat goedkoper maakt. Instructeur Tommy Wildschut sprong als laatste en het lag in de bedoeling dat hij zou neerkomen met behulp van een uitzonderlijk type parachute, een zoge noemde „Wing.” Dit is een driehoekig type valscherm, dat de drijf eigenschappen van vleugels heeft en in de lucht een horizon tale snelheid van wel vijfentachtig kilo meter per uur kan halen. Helaas liet de parachute het na de vrije val afweten, waardoor Tommy pijlsnel gebruik moest maken van zijn reserve parachute. Door dat deze niet bestuurbaar was, landde hij enige tientallen meters voor de kust in zee, waar hij zich door middel van zijn zwemvest een kleine vijf mintuten drij vende moest houden, voordat een snel toegeschoten bootje van de IJmuider Red dings Brigade hem veilig naar de vaste grond van IJmuiden bracht. „We hadden dat gemakkelijk in korter tijd kunnen doen, maar we hebben hem maar even laten spartelen, gevaar was er helemaal niet bij,” zo verklaarde een der redders na afloop tijdens een genoegelijk napraten op het zonnige terras van pavil joen Zuidpier. Het parachutespringen maakte deel uit van een aantal strandactiviteiten, welke zaterdag door de VW van Velsen bij de zuidpier waren georganiseerd en waarvoor duizenden naar het s trand waren geko men. Het zonnige zomerweer droeg bij tot het welslagen van deze evenementen. Nadat de para's alle drie veilig beneden waren, concentreerde de aandacht van de vele strandbezoekers zich op strand en zee ten noorden van de zuidpier, waar de leden van de IJmuider Reddings Brigade een ongeluk met redding van schipbreu kelingen in scène had gezet. Een zestal jongelui waren „ondanks uitdrukkelijke waarschuwing van de IJRB met een boot je aan het spelevaren gegaan en raakten een behoorlijk eind uit de kust in moei lijkheden doordat het bootje omsloeg. Angstige kreten, vermengd met een „Ik wil naar me moeder...!” klonken op uit zee. Doch het verloop van deze in scène gezette scheepsramp was dusdanig realis tisch dat er bij een aantal strandbezoekers toch enige twijfel rees over de goede afloop van de reddingsactie. Eén bezoeker maakte zich er zelfs na afloop in de post van de IJRB zo druk over dat men hem snel het huisje moest uitwerken. De drenkelingen die zich in het frisse zeewater aan het omgeslagen bootje vast klampten, kregen spoedig assistentie van vijf duikers van het Duikteam IJmond, terwijl er vanaf het strand drie vlets naderden van de IJRB, waarin ook dames van het Rode Kruis mee kwamen. Twee redders sprongen daarbij pardoes uit de voortsnellende speedboot om zo vlug mo gelijk bij de spartelende spelevaarders te komen. Dat deze spannende strandavonturen mogelijk waren, is te danken aan de medewerking van de Hilversumse para club „Icarus,” de IJmuider Reddings Bri gade, het Duikteam IJmond, het Rode Kruis, het jeugd Rode Kruis en de politie van Velsen. Naast enige uren aantrekke lijk strandvermaak, konden deze hulp verlenende groepen eens demonstreren hoe zij in tijd van werkelijke nood zo vlug mogelijk reddingen kunnen uitvoe- ren. Vlugger dan bij deze demonstratie te zien was. zo verzekerde men ons na afloop van redderszijde, want deze na- maakredding was wat breder uitgespon nen om het publiek langer in spanning te houden. De actie vormde voor de deelne mers een uiterst geslaagde en aantrekke lijke gelegenheid om op ontspannen wijze hun kunnen te tonen. -i .L'Wl IfisisS i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4